PDA

View Full Version : Ψεκασμός ή καρμπυρατέρ?



kostisthegreek
19/06/2006, 19:53
Εγώ έχω την εντύπωση ότι από τότε που βάλανε ψεκασμό στα μηχανάκια έχασαν τη φιλικότητά τους με τον οδηγό.
Μπορεί να κατάφεραν λίγη περισσότερη ιπποδύναμη κλπ αλλά χάσαν τη φιλικότητα και την ομαλότητά τους ειδικά στις χαμηλές.
Τα καρμπυρατέρ ήταν πιο υπάκουα στον οδηγό.

tsiros_temp
19/06/2006, 20:14
Κάθε ένα έχει πλεονεκτήματα και γενικά ένα πολύ καλο καρμπ είναι προτιμότερο από φτηνιάρικο ψεκασμό...

Αλλά! Ο ψεκασμός κάνει ό,τι κάνει το καρμπ και καλύτερα. Αν ο κινητήρας είναι νευρικός στα χαμηλά είναι επειδή έτσι έχει ρυθμιστεί ο ψεκασμός. Κυρίως.

banditgr
19/06/2006, 21:57
enat3ei...o psekasmos exei ena karo ilektronika...polous esthitires,petaloydes servo...exei...exei....Ayto poy exei omos perissoteri plaka einai i dilosi tis yamaha gia to neo R6....prospathoune na kanoune to injection na moiazei se leitourgia me carb:confused: ...peite to kathara kataskeyastes....sas voleyei o psekasmos..sas kanei tin douleia eykoloteri..exete ena universal psekasmo kai me software doyleyei me 10 mixanakia....

tsiros_temp
19/06/2006, 22:09
Και το carb δεν πάει πίσω σε περιπλοκότητα... βελόνες βελονίτσες υποπιέσεις μπαλονακια ρυθμίσεις κόντρα-ρυθμίσεις. Το καρμπιρατέρ είναι 'μαύρη τέχνη' όπως λένε...

harlek
19/06/2006, 23:01
Ατού του ψεκασμού είναι η δυνατότητα αυτορρύθμισης (αν υπάρχει), καθώς και το ότι μπορεί να λάβει πάρα πολλές παραμέτρους υπόψη, τόσο περιβαλλοντικές (θερμοκρασία και πίεση αέρα) όσο και σχετικές με τη λειτουργία του μοτέρ (θερμοκρασία ψυκτικού, θέση γκαζιού, στροφές κινητήρα κ.λπ.)

Vstrommer71
19/06/2006, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Εγώ έχω την εντύπωση ότι από τότε που βάλανε ψεκασμό στα μηχανάκια έχασαν τη φιλικότητά τους με τον οδηγό.
Μπορεί να κατάφεραν λίγη περισσότερη ιπποδύναμη κλπ αλλά χάσαν τη φιλικότητα και την ομαλότητά τους ειδικά στις χαμηλές.
Τα καρμπυρατέρ ήταν πιο υπάκουα στον οδηγό.
Απο το avatar σου αν κρινω εισαι κατοχος Pegaso(μοτερ καινουργιου ΧΤ με αποτομα βηξιματα).Οποτε με αυτο το μοτερ λογικα αναρωτιεσαι εαν ο ψεκασμος ειναι καλυτερος απο ενα καρμπυρατερ!
Περνα απο ενα μαγαζι της Suzuki και παρε μια βολτα ενα Vstrom650.Τοτε θα καταλαβεις ποσο καλος ειναι ενας καλα σχεδιασμενος και ρυθμισμενος ψεκασμος!
Γενικα ο ψεκασμος καυσιμου εχει σαν κυριο πλεονεκτημα την ανα πασα στιγμη σωστη αναλογια μιγματος που δινει στο μοτερ πραγμα που δινει μεγαλυτερη οικονομια.
Μονο μειονεκτημα(σχετικο) ειναι μια σχετικη πολυπλοκοτητα με το πληθος απο σενσορες που δινουν σημα στην κεντρικη μοναδα και απαιτουν την προσοχη σου.Αν ομως εχεις μια σχετικη ανεση με το πολυμετρακι δεν ειναι και τοσο φοβερα τα πραγματα:beer:

kostisthegreek
20/06/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Απο το avatar σου αν κρινω εισαι κατοχος Pegaso(μοτερ καινουργιου ΧΤ με αποτομα βηξιματα).Οποτε με αυτο το μοτερ λογικα αναρωτιεσαι εαν ο ψεκασμος ειναι καλυτερος απο ενα καρμπυρατερ!
Περνα απο ενα μαγαζι της Suzuki και παρε μια βολτα ενα Vstrom650.Τοτε θα καταλαβεις ποσο καλος ειναι ενας καλα σχεδιασμενος και ρυθμισμενος ψεκασμος!
Γενικα ο ψεκασμος καυσιμου εχει σαν κυριο πλεονεκτημα την ανα πασα στιγμη σωστη αναλογια μιγματος που δινει στο μοτερ πραγμα που δινει μεγαλυτερη οικονομια.
Μονο μειονεκτημα(σχετικο) ειναι μια σχετικη πολυπλοκοτητα με το πληθος απο σενσορες που δινουν σημα στην κεντρικη μοναδα και απαιτουν την προσοχη σου.Αν ομως εχεις μια σχετικη ανεση με το πολυμετρακι δεν ειναι και τοσο φοβερα τα πραγματα:beer:

Ας τα να πάνε φίλε μου. Είναι το πρώτο μου ψεκαστό κι απ΄ότι έχω διαπιστώσει και ακούσει και διαβάσει ο ψεκασμός του δεν είναι και τόσο καλός.
Υπάρχει μήπως καμιά γιατρειά?
:beer:

Vstrommer71
20/06/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ας τα να πάνε φίλε μου. Είναι το πρώτο μου ψεκαστό κι απ΄ότι έχω διαπιστώσει και ακούσει και διαβάσει ο ψεκασμός του δεν είναι και τόσο καλός.
Υπάρχει μήπως καμιά γιατρειά?
:beer:
Ενταξει δεν ειναι και να χαλιεσαι επειδη βηχει ο ψεκασμος!Πολυ απλα εχεις ενα πολυ καλο μηχανακι το οποιο εχει λιγο αποτομο ψεκασμο,απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο!:beer:

hidefnick
20/06/2006, 22:31
pantos an bro kitaki me weber gia to guzzi tha tin apoxoristo tin marelli me oli mou tin kardia................

kostisthegreek
21/06/2006, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
pantos an bro kitaki me weber gia to guzzi tha tin apoxoristo tin marelli me oli mou tin kardia................

Αν βρεις κάποια λύση και για μένα θα είναι καλοδεχούμενη!

kostisthegreek
21/06/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ενταξει δεν ειναι και να χαλιεσαι επειδη βηχει ο ψεκασμος!Πολυ απλα εχεις ενα πολυ καλο μηχανακι το οποιο εχει λιγο αποτομο ψεκασμο,απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο!:beer:

Πράγματι είναι καλό μηχανάκι και με πολύ καλές επιδόσεις για την κατηγορία του αλλά το δουλεύω καθημερινά μέσα στον Πειραιά και μου τη σπάει λίγο. Πάντος όπως λες το συνηθίζω σιγά σιγά κι όσο στρώνει και η μηχανή καλύτερο μου φαίνεται.
:beer: