PDA

View Full Version : mia skepsi gia to mellon...



monstermind
12/05/2004, 14:02
=====
Ευαίσθητες πληροφορίες μπορούν να τηλεμεταφερθούν σε μυστικούς παραλήπτες με τη βοήθεια ακτίνων λέιζερ, δείχνει πείραμα στο Εθνικό Πανεπιστήμιο της Αυστραλίας. Τα δεδομένα όχι μόνο τηλεμεταφέρονται, αλλά και αρνούνται να αποκαλυφθούν σε τρίτους.

Στην πειραματική διάταξη του κινεζικής καταγωγής Δρ Πινγκ Κόι Λάμπ, τα δεδομένα δεν μεταφέρονται από τον αποστολέα στους παραλήπτες, αλλά κωδικοποιούνται στις κβαντικές καταστάσεις των φωτονίων του λέιζερ και ανασυγκροτούνται όταν φτάσουν στον στόχο τους.

Η ίδια ερευνητική ομάδα είχε αποδείξει το 2002 ότι η τηλεμεταφορά πληροφοριών με ακτίνες λέιζερ είναι εφικτή.

Όπως αναφέρει τη Δευτέρα το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η νέα έρευνα δείχνει ότι τα δεδομένα μπορούν να τηλεμεταφερθούν σε ένα δίκτυο παραληπτών και να ανασυγκροτηθούν στην αρχική τους μορφή μόνον εφόσον το επιθυμεί η πλειοψηφία των παραληπτών. Σε κάθε άλλη περίπτωση η ανάγνωση της πληροφορίας είναι αδύνατη.

«Για παράδειγμα, αν ένα κρυπτογραφημένο μήνυμα σταλεί σε ένα δίκτυο κατασκόπων που αποτελείται από 15 άτομα, θα χρειάζονταν τουλάχιστον οκτώ πράκτορες για να διαβάσουν το μήνυμα -μειώνοντας έτσι τον κίνδυνο υποκλοπής από τυχόν διπλούς πράκτορες» εξηγεί ο ερευνητής.

Η τηλεμεταφορά ορίζεται ως η παραγωγή, η εξαΰλωση και η επιτυχής ανασύσταση ενός σήματος, το οποίο στην προκειμένη περίπτωση ήταν ένας ήχος υψηλής συχνότητας. Στο μέλλον το μεταδιδόμενο μήνυμα θα μπορούσε να είναι κείμενο ή άλλα δεδομένα.

Οι ερευνητές, που δημοσιεύουν τα αποτελέσματά τους στο Physical Review Letters, χρησιμοποίησαν κρυστάλλους και καθρέπτες για να δημιουργήσουν ένα ζεύγος «πεπλεγμένων» ακτίνων λέιζερ με τις οποίες έγινε η τηλεμεταφορά. Τα φωτόνια στις ακτίνες αυτές βρίσκονται στις ίδιες κβαντικές καταστάσεις,, οι οποίες αντιπροσωπεύουν τις κωδικοποιημένες πληροφορίες.

Αν κάποιος τρίτος επιχειρήσει να μετρήσει τις καταστάσεις των φωτονίων, η ίδια η πράξη της μέτρησης αλλάζει την κατάσταση και αποκαλύπτει το δράστη.
=====

και λέω τώρα εγώ...

υπάρχουν αρκετοί τύποι σαν και εμένα, που τους αρέσει να μαθαίνουν κάθε τι νέο που αφορά την τεχνολογία και την επιστήμη... υπάρχουν όμως πολύ περισσότεροι που δεν ενδιαφέρονται...

εμένα λοιπόν μου φαίνεται πολύ λογικό ο πατέρας μου, που μεγάλωσε σε ένα φτωχό ορεινό χωριό της Χίου να μην ξέρει να λειτουργεί έναν υπολογιστή...

"μαζευόμασταν και κοιτάγαμε με ανοικτό το στόμα όταν πέταγε αεροπλάνο... και λέγαμε τι να ναι αυτο?.."

Κύριοι... ο μικρός μου αδερφός είναι μαθητής της α΄ λυκείου...
πέρισι μου ζήτησε (εμένα που ξέρω απο υπολογιστές...) να τον βοηθήσω στο μάθημα της πληροφορικής... στο βιβλίο της πληροφορικής της γ΄γυμνασίου... το πρώτο κεφάλαιο είχε θέμα "σετάρισμα εσωτερικών δικτύων" ...

εγκυκλοπαιδικά... στο β΄ εξάμηνο στο πανεπιστήμιο στο μάθημα "πληροφορική" η εξέταση ήταν "γράψτε - υπογραμμίστε - χρωματίστε - βάλτε σε πλαίσιο το όνομα σας χρησιμοποιόντας το word"

δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε την διαφορά στο επίπεδο της γνώσης...

Η σκέψη μου λοιπόν είναι η εξής: έστω ότι σήμερα γεννιέται ένα παιδάκι... σε 20 χρόνια απο τώρα... θα είμαι ικανός να συζητήσω μαζί του? ή θα γνωρίζει τόσα πιο πολλά... που θα του λέω εγώ "Dos", "doom", "optical mouse", "laser printer" και θα νομίζει οτι κάνει μάθημα προιστορίας...


=====
Όσον αφορά την τηλεμεταφορά υλικών αντικειμένων, οι φυσικοί πίστευαν κάποτε ότι ήταν αδύνατη. Σήμερα πιστεύουν ότι είναι θεωρητικά δυνατή, εκτιμούν όμως ότι θα παραμείνει ανέφικτη για δεκαετίες.
=====

Μικρή Λουλού
12/05/2004, 16:00
ΜΑΡΙΝΟ ΟΝΤΑΣ 42 ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΗ 16 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ..
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..!!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ, ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΙΚΑ ΤΗΣ....
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΣΤΕΚΩ ΣΑΝ ΧΑΝΟΣ Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠ ΑΥΤΗ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ (ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙ) ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ... ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ..!!
ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟ..

monstermind
12/05/2004, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΜΑΡΙΝΟ ΟΝΤΑΣ 42 ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΗ 16 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ..
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..!!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ, ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΙΚΑ ΤΗΣ....
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΣΤΕΚΩ ΣΑΝ ΧΑΝΟΣ Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠ ΑΥΤΗ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ (ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙ) ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ... ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ..!!
ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟ..

στο εύχομαι και εγώ... καθώς αυτή είναι η πιο σπουδαία ευχή... τόσο εύκολη, μα και τόσο δύσκολη συνάμα...

από την άλλη... με τέτοιο πατέρα, δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότης, το παίδάκι να μεγάλώσει και να γίνει ένα τυποποιημένο αμερικανάκι... είναι καταδικασμένο να γίνει άνθρωπος, να έχει, να νιώθει δηλαδή, την μούρλα... που απαιτεί η ζωή.

...

και μια ακόμα σκέψη... το άκρον άωτον της επιστημονικής φαντασίας που έφτασε η γενιά μας... το άκρον άωτον της επιστημονικής φαντασίας των τελεφταίων 100+ χρόνων ήταν, ο διακτινισμός, και το ταξίδι στο χρόνο... αν αυτά τώρα, θεωρούνται εφικτά... (που θεωρούνται, δεν είναι πια επιστημονική φαντασια), που θα στραφεί η επιστημονική έρευνα? αν η φαντασία είναι αυτή που βάζει τα όρια των ανθρώπινων στόχων... τι φαντάζονται τώρα τα παιδιά μας? τι θα προσπαθήσουν να πετύχουν οι αυριανοί επιστήμονες.... άραγε?



είμαστε πολύ μικροί τελικά...







...ή πολύ μεγάλοι.

Ora_Nihil
12/05/2004, 19:17
Μελανό το μέλλον που μας ετοιμάζουν.

Λέτε να πάρει σάρκα και οστά το έργο του Γουέλς; (1984 Ο Μεγάλος Αδερφός. Αν και μερικά από τα γραφόμενά του έχουν όντος υλοποιηθεί).

Bye Bye προσωπική ζωή και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Welcome ψηφιακή ρουφιανιά