PDA

View Full Version : έξω οι εποχικοί... ας παίρνουν το ΜΕΤΡΟ...



Gandalf dr685sm
20/06/2006, 14:57
Είπαμε , όλοι όσοι οδηγούν μηχανή είναι αναβάτες και έχουν δικαίωμα κίνησης με αυτές , ακόμα και αν εμάς μας καθυστερούν στην διύθηση ή στην όποια κίνηση κάνουμε για να αποφύγουμε την κίνηση...

Αλλά έλεος πια...

Αν δεν μπορείς να πάς μια μηχανή, ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.... παρε παπάκι... πάρε ποδήλατο... ακόμα καλύτερα για όλους μας... πάρε το ΜΕΤΡΟ.

Γιατί τα λέω αυτά;

Χθες ήμουν στην Κηφησίας κατεβαίνοντας προς κέντρο , στο ύψος της Φιλοθέης, όπου πήγαινα για τον μηχανικό μου, για να φτιάξω το ατέρμονο που είχε φρακάρει απο τις πολλές σβούρες που παίρνει η ντίζα , λόγω μετατροπής διαστάσεων τροχού.
Ακριβώς μπροστά μου, τύπος με ελαφρύ κοστούμι, και κράνος jet (οχι καθίκι), καβάλα πάνω σε Varadero , πήγαινε στην "κλασσική γραμμή διύθησης" και σε κάθε αυτοκίνητο που προσπαθούσε να περάσει, κατέβαζε πόδι:eyepop: και τσαρούχωνε το φρένο!!!!
Μια...δύο... τρείς... τα νεύρα μου έσπασαν στην κυριολεξία και πάω να τον περάσω απο αριστερά και με ήρεμο τρόπο, μην και πέσει πάνω μου.
Εκείνη την στιγμή λοιπόν , ακριβώς μπροστά του, ο διάδρομος μικραίνει, μιας και τα δύο αυτοκίνητα μπροστά , κλείνουν προς τα μέσα .Μια απο τις κλασσικές αντίδρασεις ΙΧ οδηγών που δεν τους φτάνει η λωρίδα τους και χωρίς να το σκεφτούν , απλά κάνουν την κίνηση!!
Ο τύπος , κοκαλώνει το Varadero, κατεβάζει τα πόδια αλλά δεν πατάει κάτω και το μηχανάκι "έπλευσε" πίσω , καθώς η ισορροπία του ήταν οριακή. Απο πίσω και εγώ , μόλις είχα γεμίσει πρώτη ταχύτητα και το φρένο που πάτησα , αν δεν είχα κάνει αλλαγές σε δισκόπλακες και υψηλής , το πιθανότερο είναι να έπιαναν, αφού είχα ενώσει την εταιρία Honda με την Suzuki , σε μια βίαιη επαφή.
Μετά απο μερικές άσπρες τρίχες ακόμα , και δύο τρείς καθαρές ανάσες, συνήρθα και τον πέρασα σε άνοιγμα απο δεξιά , με όσα έδινε το DR εκείνη την στιγμή. Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να τρομάξει εκ νέου και να κοντέψει να το ρίξει στο διπλανό αυτοκίνητο...

Είπαμε ρε παιδιά... ολοι έχουμε δικαίωμα να κινούμαστε στον δρόμο, και πιθανόν να κάνουμε και λάθη... αλλά το να κάνεις λάθη συνέχεια, ειδικά με μηχανή , μπορεί να αποβεί θανατηφόρο τόσο για σένα όσο ίσως και για άλλους.
Αν δεν μπορούν κάποιοι να μεταχειριστούν μηχανές , αν δεν μπορούν να τις καβαλήσουν σωστά, ας τις αφήσουν σπίτι τους και ας πάρουν κάτι άλλο να πάνε στην δουλειά τους, όπως το κάνουν και τον χειμώνα που παίρνουν το 4τροχο τους ,ή τα ΜΜΜ.

Τι φταίω εγώ να κινδυνεύω απο το εκάστοτε εποχικό αναβάτη, που πήρε ενα "μαστόδοντο" (μιας και αυτά είναι "μούρη") και βγήκε στον δρόμο σαν άλλος χάρος;


Gandalf

idi
20/06/2006, 15:03
+1

εκανα το σταυρο μου πισω απο ενα τυπο που καθε φορα που "τσιμπαγε" (ΤΣΑΡΟΥΧΩΝΕ) φρενο ΜΠΛΟΚΑΡΕ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΣ!!!

ναι ο βλαξ!!!! απο θαυμα ζει τωρα που μιλαμε (και οσοι ειναι γυρω του βασικα)

Cpt. Haddock
20/06/2006, 15:06
Μάγε,

Συνήθως τα λες σωστά και συμφωνώ...

Αλλά εδώ όχι...

Πως συμπέρανες οτι είναι εποχικός αναβάτης;

(λίγο αυθαίρετα θα έλεγα...)

crs-k
20/06/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μάγε,

Συνήθως τα λες σωστά και συμφωνώ...

Αλλά εδώ όχι...

Πως συμπέρανες οτι είναι εποχικός αναβάτης;

(λίγο αυθαίρετα θα έλεγα...)



Φαινονται ρε Καπιτανιε αυτοι απο μακρυα ... :D

Gandalf dr685sm
20/06/2006, 15:11
απο την ενδυμασία και τον τρόπο που οδηγούσε μηχανή.
"Φώναζε" απο πολύ μακριά , οτι ο τύπος οδηγούσε μηχανή λόγω ζέστης και θα προτιμούσε πιθανώς το τιμόνι κάποιου Α4 το χειμώνα...

Οι περισσότεροι απο εμάς, γνωρίζουμε πως οδηγεί κάποιος μηχανή, αν πραγματικά την μεταχειρίζεται καθημερινά και όντως κινείται με αυτήν χειμώνα - καλοκαίρι...

Δεν ήταν οτι πήγαινε σιγά... αυτό θα το σεβόμουν... είναι δικαίωμα του...

Έκανε ακριβώς όπως κάνουν οι Νέοι οδηγοί , όπου τσαρουχώνουν τα φρένα στην μέση του δρόμου , για εντελώς ανόητους λόγους...
Και αν τώρα το ΙΧ μπορεί και το κάνει και δεν τρέχει μια... με την μηχανή θέτει σε κίνδυνο την σωματική του ακεραιότητα άμεσα , αλλά και την δική μου , που έρχομαι απο πίσω σε κλειστό διάδρομο...Χώρια που δεν έτρεχα, αλλά με γεμάτη πρώτη (30-40χλμ.ώρα) απο φανάρι ήμουν. Και του είχα αφήσει και λίγο χώρο , να φύγει μπροστά, γιατί τον είχα "κόψει" απο νωρίς..

Gandalf

Cpt. Haddock
20/06/2006, 15:14
Μπορεί απλά να ήταν νέος οδηγός

(όπως εγώ πέρισυ το καλοκαίρι...)


θα μΕ πεις βέβαια, τι το ήθελε το βαραντέρο τότε... :sick:

DUKASII
20/06/2006, 15:15
μόνο που με ενοχλεί σε αυτό το φαινόμενο είναι ότι κινδυνεύουν ...το ξέρουν το νιώθουν...αλλά δε τα παρατάνε.


κατά τα άλλα δε δίνω σημασία..προσπερνάω στη Κηφισίας καθημερινά ένα μάτσο από αυτούς.

επίσης μου τη σπάνε και αυτοί που πανε τάπα στη κίνηση..και αν τυχόν είναι κάποιος πιο αργός από αυτούς στη κίνηση...πανε και του χώνονται βάζοντας σε κίνδυνο και τους 2.

αν τυχόν δω πίσω μου τέτοιο τύπο...τον παω καρότσα μέχρι το σημείο να σκορτσαρει το κτμ από την βραδύτητα...και παρακολουθώ στους καθρέπτες τα άνοιξε κλείσε του ψάχνοντας τη ''τρύπα'' που θα περάσει.

αν μου πει και τίποτα του λεω ''σορυ ρε φίλε ..τώρα το πήρα και φοβάμαι δε μπορώ καθόλου''

crs-k
20/06/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
...................................
αν τυχόν δω πίσω μου τέτοιο τύπο...τον παω καρότσα
...................................



Κανε στην παντα μωρη κουλατζα να περναμε οι γληγοροι ! :mad:


:lol: :rotflmao: :lol:

DUKASII
20/06/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κανε στην παντα μωρη κουλατζα να περναμε οι γληγοροι ! :mad:


:lol: :rotflmao: :lol: αμα κανει καποιο καλο τέχνασμα και με περάσει..
μετα τον παω κολλητιρι απο πισω του...:cool:

Gandalf dr685sm
20/06/2006, 15:20
επίσης μου τη σπάνε και αυτοί που πανε τάπα στη κίνηση..και αν τυχόν είναι κάποιος πιο αργός από αυτούς στη κίνηση...πανε και του χώνονται βάζοντας σε κίνδυνο και τους 2.

Μαζί σου.. και το ένα και το άλλο είναι επικίνδυνο....

Για αυτό όπως είπα, το να πάει κάποιος σιγά το δέχομαι και απλά περνάω απο κάποιο σημείο που θα μπορώ , χωρίς να ρισκάρω .... αλλά δεν θα πάω και με 100-120 ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα... μυαλό θέλει... αν κάποιος απλά τεντώσει το κουλάδι του απο το ανοιχτό παράθυρο , τι γίνεται;... και καλά αυτουνού θα σπάσει... εγώ που θα γίνω πρωταγωνιστής στο Superman Returns δεν θα είμαι και Super Goofy ταυτόχρονα;

Gandalf

toyota
20/06/2006, 15:21
Ή απλά μπορεί τώρα να αγόρασε τη μηχανή και να μην την έχει μάθει ακόμα,όπως εγώ δεν έχω μάθει ακόμα το V-STROM.

adam_tsouk
20/06/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αν μου πει και τίποτα του λεω ''σορυ ρε φίλε ..τώρα το πήρα και φοβάμαι δε μπορώ καθόλου''


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
20/06/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αμα κανει καποιο καλο τέχνασμα και με περάσει..
μετα τον παω κολλητιρι απο πισω του...:cool:


Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος, με την εννοια οτι οπου μπορω διευκολυνω τον οποιονδηποτε θελει να παει γρηγοροτερα απ' οσο κινουμε εγω.

Οταν δω ομως καποιον που ειναι ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ "γρηγορος" μου μπαινει ενα διαολακι μεσα μου ... :evil:

DUKASII
20/06/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος, με την εννοια οτι οπου μπορω διευκολυνω τον οποιονδηποτε θελει να παει γρηγοροτερα απ' οσο κινουμε εγω.

Οταν δω ομως καποιον που ειναι ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ "γρηγορος" μου μπαινει ενα διαολακι μεσα μου ... :evil: τι να σου πω΄και εγω που το διολακι το
καβαλάω ..

δε το εχω μεσα μου...

απλα είναι δυσκολο πολυ να κρατηθείς να μη πας σβέλτα...

OldMan
20/06/2006, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
.... ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος....

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:




:p

devil's animal
20/06/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είπαμε , όλοι όσοι οδηγούν μηχανή είναι αναβάτες και έχουν δικαίωμα κίνησης με αυτές , ακόμα και αν εμάς μας καθυστερούν στην διύθηση ή στην όποια κίνηση κάνουμε για να αποφύγουμε την κίνηση...

Αλλά έλεος πια...

Αν δεν μπορείς να πάς μια μηχανή, ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.... παρε παπάκι... πάρε ποδήλατο... ακόμα καλύτερα για όλους μας... πάρε το ΜΕΤΡΟ.

Γιατί τα λέω αυτά;

Χθες ήμουν στην Κηφησίας κατεβαίνοντας προς κέντρο , στο ύψος της Φιλοθέης, όπου πήγαινα για τον μηχανικό μου, για να φτιάξω το ατέρμονο που είχε φρακάρει απο τις πολλές σβούρες που παίρνει η ντίζα , λόγω μετατροπής διαστάσεων τροχού.
Ακριβώς μπροστά μου, τύπος με ελαφρύ κοστούμι, και κράνος jet (οχι καθίκι), καβάλα πάνω σε Varadero , πήγαινε στην "κλασσική γραμμή διύθησης" και σε κάθε αυτοκίνητο που προσπαθούσε να περάσει, κατέβαζε πόδι:eyepop: και τσαρούχωνε το φρένο!!!!
Μια...δύο... τρείς... τα νεύρα μου έσπασαν στην κυριολεξία και πάω να τον περάσω απο αριστερά και με ήρεμο τρόπο, μην και πέσει πάνω μου.
Εκείνη την στιγμή λοιπόν , ακριβώς μπροστά του, ο διάδρομος μικραίνει, μιας και τα δύο αυτοκίνητα μπροστά , κλείνουν προς τα μέσα .Μια απο τις κλασσικές αντίδρασεις ΙΧ οδηγών που δεν τους φτάνει η λωρίδα τους και χωρίς να το σκεφτούν , απλά κάνουν την κίνηση!!
Ο τύπος , κοκαλώνει το Varadero, κατεβάζει τα πόδια αλλά δεν πατάει κάτω και το μηχανάκι "έπλευσε" πίσω , καθώς η ισορροπία του ήταν οριακή. Απο πίσω και εγώ , μόλις είχα γεμίσει πρώτη ταχύτητα και το φρένο που πάτησα , αν δεν είχα κάνει αλλαγές σε δισκόπλακες και υψηλής , το πιθανότερο είναι να έπιαναν, αφού είχα ενώσει την εταιρία Honda με την Suzuki , σε μια βίαιη επαφή.
Μετά απο μερικές άσπρες τρίχες ακόμα , και δύο τρείς καθαρές ανάσες, συνήρθα και τον πέρασα σε άνοιγμα απο δεξιά , με όσα έδινε το DR εκείνη την στιγμή. Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να τρομάξει εκ νέου και να κοντέψει να το ρίξει στο διπλανό αυτοκίνητο...

Είπαμε ρε παιδιά... ολοι έχουμε δικαίωμα να κινούμαστε στον δρόμο, και πιθανόν να κάνουμε και λάθη... αλλά το να κάνεις λάθη συνέχεια, ειδικά με μηχανή , μπορεί να αποβεί θανατηφόρο τόσο για σένα όσο ίσως και για άλλους.
Αν δεν μπορούν κάποιοι να μεταχειριστούν μηχανές , αν δεν μπορούν να τις καβαλήσουν σωστά, ας τις αφήσουν σπίτι τους και ας πάρουν κάτι άλλο να πάνε στην δουλειά τους, όπως το κάνουν και τον χειμώνα που παίρνουν το 4τροχο τους ,ή τα ΜΜΜ.

Τι φταίω εγώ να κινδυνεύω απο το εκάστοτε εποχικό αναβάτη, που πήρε ενα "μαστόδοντο" (μιας και αυτά είναι "μούρη") και βγήκε στον δρόμο σαν άλλος χάρος;


Gandalf


:a18: :a18: :a18: :a23: :a23: :a23:

πραγματικα βλεπεις το καλοκαιρι τα μηχανακια και λες "δεν μπορει... καποιο λαθος εχει γινει...που ξεφυτρωσαν ολοι αυτοι???"

τους "κοβεις" οντως απο μακρια οτι δεν το πανε το αθλημα και ταυτοχρονα το παιζουν και μουρη στριβοντας το κεφαλι αριστερα δεξια μηπως τους τσεκαρει καμοια γκομενα απο κουτι!!!

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ:
























ΟΥΣΤ!!! ΜΑΛΑΚΕΣ!!ΧΩΘΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΓΕΙΤΕ ΠΟΤΕ, ΙΠΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ, ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΕΣ, ΚΟΥΡΑΔΕΣ!!!
:a015: :a015: :a015: :a015: :a66: :a66: :a66:

crs-k
20/06/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:p



Τι κοροϊδευεις εσυ ρε χαμενε? :mad:




Αντι για να κοψουμε τις φλεβες μας, λεμε καμμια λαλακια για να περναει η ωρα ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
20/06/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος

:rolleyes:

τώρα ή μας δουλεύει ή τον πείραξε το καθησιό...

:wacko:

edit: απήντησε ο ίδιος...

:D

alexk
20/06/2006, 16:06
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι?
Τί ζόρι τραβάτε με τα "κουτιά" (αυτοκίνητο λέγεται)? Γιατί τόση αντιπάθεια τέλος πάντων? Και για όσους νομίζουν ότι ένα αυτοκίνητο, είναι απλά ένα κουτί, κοιμάται όρθιος και είναι αστοιχείωτος. Το αυτοκίνητο φταίει ή ο κάθε μαλάκας που το οδηγεί?

Και επίσης, από μερικούς βλέπω ένα φανατισμό για το ότι π.χ. ο κάθε νεόπλουτος γαμπρός πήρε μηχανή, και η μηχανή ανήκει στους μηχανόβιους κτλ. Ρε παιδιά, είναι άποψη αυτή? Καταλαβαίνω και στηρίζω ότι ο κάθε γαμπρός πρέπει να αποδέχεται κάποια προκαθορισμένα πράγματα για τις μηχανές (κράνος, μπουφάν, μποτάκια, προσεκτική οδήγηση), αλλά ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις άν πρέπει να πάρει ο άλλος μηχανή ή όχι? Πιστοποιεί κανέναν ο Θεός για να έχει και να οδηγεί μηχανή και είναι αυτός και οι συνάδελφοί του οι εκλεκτοί?

sniper
20/06/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι?
Τί ζόρι τραβάτε με τα "κουτιά" (αυτοκίνητο λέγεται)? Γιατί τόση αντιπάθεια τέλος πάντων? Και για όσους νομίζουν ότι ένα αυτοκίνητο, είναι απλά ένα κουτί, κοιμάται όρθιος και είναι αστοιχείωτος. Το αυτοκίνητο φταίει ή ο κάθε μαλάκας που το οδηγεί?

Και επίσης, από μερικούς βλέπω ένα φανατισμό για το ότι π.χ. ο κάθε νεόπλουτος γαμπρός πήρε μηχανή, και η μηχανή ανήκει στους μηχανόβιους κτλ. Ρε παιδιά, είναι άποψη αυτή? Καταλαβαίνω και στηρίζω ότι ο κάθε γαμπρός πρέπει να αποδέχεται κάποια προκαθορισμένα πράγματα για τις μηχανές (κράνος, μπουφάν, μποτάκια, προσεκτική οδήγηση), αλλά ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις άν πρέπει να πάρει ο άλλος μηχανή ή όχι? Πιστοποιεί κανέναν ο Θεός για να έχει και να οδηγεί μηχανή και είναι αυτός και οι συνάδελφοί του οι εκλεκτοί?

όταν καβαλάνε "μεγάλα" μηχανάκια ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ξέρουν.... αν δεν ξέρουν δεν είναι για το άθλημα.....

next

:smokin:

alexk
20/06/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
όταν καβαλάνε "μεγάλα" μηχανάκια ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ξέρουν.... αν δεν ξέρουν δεν είναι για το άθλημα.....

next

:smokin:

Ωραία, σωστά μιλάς. Και για πες μου πόσοι από όσους οδηγούν αμάξι σε αυτό το forum, πραγματικά ξέρουν :winka: Ένα 10% ίσως. Γιατί οδηγούν τότε, δεν είναι για το άθλημα....

ΥΓ : το να έχεις ένα μέτρο και ένα σταθμό, σε απομακρύνει πολύ από την κατανόηση της πραγματικότητας

sniper
20/06/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ωραία, σωστά μιλάς. Και για πες μου πόσοι από όσους οδηγούν αμάξι σε αυτό το forum, πραγματικά ξέρουν :winka: Ένα 10% ίσως. Γιατί οδηγούν τότε, δεν είναι για το άθλημα....

ΥΓ : το να έχεις ένα μέτρο και ένα σταθμό, σε απομακρύνει πολύ από την κατανόηση της πραγματικότητας


Ειπα εγώ ότι είναι;

Όποιος δεν κατέχει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αθλημα καλά θα κάνει να μην το κάνει.....

next λέμε....

:smokin:

Gandalf dr685sm
20/06/2006, 16:22
έχεις λάθος αν συγκρίνεις την οδήγηση του αυτοκινήτου με αυτήν μιας μηχανής.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Το ΙΧ μπορεί να το οδηγήσει ο οποισδήποτε , αρκεί να τηρήσει κάποια πράγματα και να ακολουθεί τον ΚΟΚ και την λωρίδα του. ΤΟ πιθανότερο είναι να τα καταφέρει..

Το να οδηγήσεις όμως μια μηχανή, 200+ κιλών πάνω σε δύο ρόδες , με τις 2πλάσιες ή και 3πλάσιες επιδόσεις απο ενα ΙΧ, θέλει και ικανότητα αλλά και 150% επαγρυπνηση στο τι κάνεις.

Αν πάντως δεν τα καταφέρνουν ούτε στο ένα αλλά ούτε και στο άλλο , υπάρχουν ΤΑΧΙ, ΜΜΜ, ΜΕΤΡΟ... γιατί να κινδυνέψουν άλλοι εξαιτίας της ανικανότητας τους;


Gandalf

Nostra
20/06/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ωραία, σωστά μιλάς. Και για πες μου πόσοι από όσους οδηγούν αμάξι σε αυτό το forum, πραγματικά ξέρουν :winka: Ένα 10% ίσως. Γιατί οδηγούν τότε, δεν είναι για το άθλημα....



πάμε για διαμάχες.....


εγώ πιστεύω πάντως ότι γενικά...ΓΕΝΙΚΑ...γενικά ξαναλέω όποιος οδηγάει μηχανή αρκετά χρόνια και εχει διαμορφώσει οδική παιδεία είναι πολύ μα ΠΟΛΥ καλύτερος οδηγός αυτοκινήτου από τους σκέτους οδηγούς αυτοκινήτου πολύ απλά γιατί σκέφτεται με τη νοοτροπία και των αναγκών και κινήσεων του μοτοσυκλετιστή -μηχανόβιου -αλήτη και του αυτοκινητιστή....



για τους αργούς (χοντρούς, με κινητό, άκρανους, στρογγυλοφάναρους, πιτσιρίκες με πέδιλο και σκούτερ, κουστουμάτους με mega-scooter για καλοκαιρινή χρήση) που φοβούνται τη διήθηση και καθυστερούν πολύ 5-10-20 μηχανάκια πίσω τους χωρίς να σκεφτούν να κάνουν για λίγο στην άκρη..... τα συναντάμε όλοι.... δυστυχώς μαζί με αυτό και τα άλλα

alexk
20/06/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
έχεις λάθος αν συγκρίνεις την οδήγηση του αυτοκινήτου με αυτήν μιας μηχανής.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.


Πράγματι, δεν έχει πολύ σχέση στις κινήσεις που κάνεις.
Όμως, το να οδηγείς σωστά ένα αυτοκίνητο, με το να το τσουλάς, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να οδηγείς μια μηχανή ή να την τσουλάς.
Άν πάλι θεωρείς, ότι το να οδηγείς σωστά ένα αυτοκίνητο είναι εύκολο, πάλι είσαι γελασμένος. Τα πράγματα δεν είναι έτσι. Επίσης, υπάρχουν αυτοκίνητα και αυτοκίνητα. Μην συγκρίνεις ένα Matiz ή ένα Astra με μια μηχανή 600 κυβικά.

KLX
20/06/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
έχεις λάθος αν συγκρίνεις την οδήγηση του αυτοκινήτου με αυτήν μιας μηχανής.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Το ΙΧ μπορεί να το οδηγήσει ο οποισδήποτε , αρκεί να τηρήσει κάποια πράγματα και να ακολουθεί τον ΚΟΚ και την λωρίδα του. ΤΟ πιθανότερο είναι να τα καταφέρει..

Το να οδηγήσεις όμως μια μηχανή, 200+ κιλών πάνω σε δύο ρόδες , με τις 2πλάσιες ή και 3πλάσιες επιδόσεις απο ενα ΙΧ, θέλει και ικανότητα αλλά και 150% επαγρυπνηση στο τι κάνεις.

Αν πάντως δεν τα καταφέρνουν ούτε στο ένα αλλά ούτε και στο άλλο , υπάρχουν ΤΑΧΙ, ΜΜΜ, ΜΕΤΡΟ... γιατί να κινδυνέψουν άλλοι εξαιτίας της ανικανότητας τους;


Gandalf

+10000000000000000000

Λεωνίδας
20/06/2006, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

για τους αργούς (χοντρούς, με κινητό, άκρανους, στρογγυλοφάναρους, πιτσιρίκες με πέδιλο και σκούτερ, κουστουμάτους με mega-scooter για καλοκαιρινή χρήση) έχεις κάτι με τους χοντρούς στρογγυλοφάναρους; :mad: :mad: :mad: :mad:

Gandalf dr685sm
20/06/2006, 16:32
έρχεσαι στα λόγια μου...

Υπάρχουν απλά ΙΧ και supercars (βλ. Subaru, Focus ST, etc.)
Δεν είναι όλα το ίδιο...

Το ίδιο ισχύει και στις μηχανές,... υπάρχουν παπιά και scooters όπου και ελάχιστα διαφέρουν απο τα ποδήλατα, αλλά και μηχανές που είναι "θηρία" και πολύ ταχύτερα ακόμα και απο τα περισσότερα supercars.

Η διαφορά όμως είναι πως το αυτοκίνητο μπορεί να "τσουλήσει" όπως σωστά χαρακτήρισες.... το όποιο δίτροχο όμως, στις συνθήκες της Ελλάδος ....ΟΧΙ....
Θα πρέπει να οδηγηθεί σωστά , χωρίς να προσέψεις αν είναι 50 ή 1150!! Μάλιστα αν πας στα 1150 , θα έχεις και πρόσθετο βαθμό δυσκολίας.

Ενώ στο supercar, αν πέσεις σε κίνηση , μετατρέπεται σε astra, matiz, smart και οτι άλλο θες με 4 τροχούς.
Πρόσθεσε οτι ο βαθμός προστασίας του οδηγού είναι πολύ πιο μεγάλος απο εκείνον του αναβάτη μηχανής και θα δείς οτι όντως οι μηχανές θέλουν πολύ περισσοτέρες ικανότητες οδήγησης , ακόμα και απο τα περισσότερα sport αυτοκίνητα.

Gandalf

Nik0s
20/06/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τι κοροϊδευεις εσυ ρε χαμενε? :mad:




Αντι για να κοψουμε τις φλεβες μας, λεμε καμμια λαλακια για να περναει η ωρα ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:


Καλά ρε φίλε, κι εσύ τέτοιος δεν είσαι τοιούτος, πως το λεν - α, εποχιακός....



αφού μόνο το χειμώνα βγαίνεις ! :lol: :rotflmao: :lol:

Nik0s
20/06/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι?
Τί ζόρι τραβάτε με τα "κουτιά" (αυτοκίνητο λέγεται)? Γιατί τόση αντιπάθεια τέλος πάντων? Και για όσους νομίζουν ότι ένα αυτοκίνητο, είναι απλά ένα κουτί, κοιμάται όρθιος και είναι αστοιχείωτος. Το αυτοκίνητο φταίει ή ο κάθε μαλάκας που το οδηγεί?

Και επίσης, από μερικούς βλέπω ένα φανατισμό για το ότι π.χ. ο κάθε νεόπλουτος γαμπρός πήρε μηχανή, και η μηχανή ανήκει στους μηχανόβιους κτλ. Ρε παιδιά, είναι άποψη αυτή? Καταλαβαίνω και στηρίζω ότι ο κάθε γαμπρός πρέπει να αποδέχεται κάποια προκαθορισμένα πράγματα για τις μηχανές (κράνος, μπουφάν, μποτάκια, προσεκτική οδήγηση), αλλά ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις άν πρέπει να πάρει ο άλλος μηχανή ή όχι? Πιστοποιεί κανέναν ο Θεός για να έχει και να οδηγεί μηχανή και είναι αυτός και οι συνάδελφοί του οι εκλεκτοί?


+1000

:smokin:

Nostra
20/06/2006, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
έχεις κάτι με τους χοντρούς στρογγυλοφάναρους; :mad: :mad: :mad: :mad:

αν μιλάς στο κινητό, είσαι άκρανος, φοράς πέδιλα με μαυρισμένα νύχια (όχι στα πέδιλα...στα πόδια) με τα γόνατα να προεξέχουν... έχεις πέντε τσάντες του Βασιλό-Βερο-σκλαβενιτό-Carrefour-όπουλου στο τιμόνι και τη θεια σου πίσω με τα καπουλια λες και καβαλάει γάιδαρο στο χωριό της.... ΚΑΙ...

πηγαίνεις μπροστά μου με 10 χλμ/μέρα χωρίς να μου δίνεις χώρο να κινηθώ κανονικά και (χειρότερα) νομίζοντας ότι είσαι ο άρχων του δρόμου που κινείσαι και (ακόμα χειρότερα) δε με έχεις καν πάρει χαμπάρι ή τελικα (χείριστα) με έχεις πάρει χαμπάρι και το κάνεις επίτηδες......


ΤΟΤΕ ΝΑΙ θα είχα κάτι και με εσένα.... Αλλά εσύ έχεις CBF (και όχι C50 σκουριασμένο-ετοιμόρροπο) οπότε πιάσε μια :beer: :winka: :winka: :wave2:

odt
20/06/2006, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι?
Τί ζόρι τραβάτε με τα "κουτιά" (αυτοκίνητο λέγεται)? Γιατί τόση αντιπάθεια τέλος πάντων? Και για όσους νομίζουν ότι ένα αυτοκίνητο, είναι απλά ένα κουτί, κοιμάται όρθιος και είναι αστοιχείωτος. Το αυτοκίνητο φταίει ή ο κάθε μαλάκας που το οδηγεί?

Και επίσης, από μερικούς βλέπω ένα φανατισμό για το ότι π.χ. ο κάθε νεόπλουτος γαμπρός πήρε μηχανή, και η μηχανή ανήκει στους μηχανόβιους κτλ. Ρε παιδιά, είναι άποψη αυτή? Καταλαβαίνω και στηρίζω ότι ο κάθε γαμπρός πρέπει να αποδέχεται κάποια προκαθορισμένα πράγματα για τις μηχανές (κράνος, μπουφάν, μποτάκια, προσεκτική οδήγηση), αλλά ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις άν πρέπει να πάρει ο άλλος μηχανή ή όχι? Πιστοποιεί κανέναν ο Θεός για να έχει και να οδηγεί μηχανή και είναι αυτός και οι συνάδελφοί του οι εκλεκτοί?

:a19:

Πραγματικά ρε μάγκες δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον φίλο alexk
Κατ'αρχήν όλοι μας περάσαμε από το στάδιο που δεν μπορούσαμε καν να πλαγιάσουμε (όχι να ακουμπήσει το γόνατο κάτω, απλά να στρίψουμε σε ανοιχτή καμπή με 80-90 χιλιόμετρα), δε νομίζω κανένας από εμάς να γεννήθηκε με αγωνιστικό εξοπλισμό και κράνος και κατείχε από τα γεννοφάσκια του την τεχνική της οδήγησης...
Όλοι έχουμε καβαλήσει μηχανή που μας πήγαινε και δεν την πηγαίναμε και την καβαλάγαμε με την ψυχή στο στόμα ειδικά όταν τα χιλιόμετρα γίνονταν τριψήφια.:a53:
Τώρα αν υπάρχουν στο δρόμο οδηγοί μηχανών που δεν το κατέχουν το άθλημα σε επικίνδυνο βαθμό, δεν φταίνε αυτοί,μάλλον φταίει το κράτος με τον τρόπο που έχει οργανώσει το όλο σύστημα με τα διπλώματα για μηχανές, που δεν είναι ικανό να καταρτήσει τον νεό αναβάτη έτσι ώστε να έχει μία σχετική εκπαίδευση πριν βγεί στη ζούγκλα.
Βέβαια δεν συμφέρει να αλλάξει το σύστημα γιατί έτσι μοιράζονται αβερτα "διπλώματα" οδήγησης(αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο)
Μετα, τί πρόβλημα έχουμε με τα κουτιά; Αυτή η αντιμετώπιση των αυτοκινήτων και των οδηγών τους, το μόνο που κάνει είναι να διαιωνίζει μία μακρόχρονη και "υπόγεια" κόντρα μεταξύ δικλυστών και οδηγών αυτοκινήτων(και όχι κουτιών) ,δηλαδή από τη μία έχουμε, αλήτες μηχανόβιους και από την άλλη έχουμε μ@λ@κες κουτακηδες, δεν πάμε πουθενά έτσι.
Δεν βλέπω το λόγο γιατί Χειμώνα καιρό με χιόνια, βροχές, ομίχλες και ακραία καιρικά φαινόμενα θα πρέπει να πηγαίνω στη δουλειά με τη μηχανή για να δείξω (σε ποιον; ) ότι είμαι επαναστάτης και ελεύθερη ψυχή; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να φάω όλο το κρύο του Χειμώνα και να κινδυνεύω σε κάθε στροφή από τη γλίτσα, ή μήπως σε λίγο καιρό που θα αρχίσω να πηγαίνω και πάλι στη δουλειά δεν θα πρεπει να πάω με το αυτοκίνητο - όχι κουτί - (αφού τη μηχανή δεν θα προλάβω να την φτιάξω λόγω στριμόκολων οικονομικών); Τα αυτοκίνητα και οι μηχανές είναι το ίδιο χρήσιμα και διασκεδαστικά( το καθένα με τον τρόπο του) και δεν θα πρεπει να τα βλεπουμε ανταγωνιστικά.Ας χαλαρώσουμε και λίγο

Gandalf dr685sm
21/06/2006, 09:09
odt,

1) δεν υπάρχει καμιά κόντρα με τα ΙΧ , μιας και εγώ το ίδιο κάνω τον χειμώνα , όταν με ρίχνει βροχή ή χιόνι... είναι μαλακία εκεί να παριστάνεις τον ήρωα.. Το κρύο το αντέχω με τον σωστό εξοπλισμό , οχι όμως τα δύο παραπάνω.

2) Πέρα απο το κράτος που θα πρέπει να δίνει πιο δύσκολα δίπλωμα σε μηχανές και αυτοκίνητα (με σοβαρές εξετάσεις), νομίζω οτι ο καθένας απο εμάς , έχει το γνώθις αυτόν. Οπότε αν πάιρνεις για πρώτη φορά στο χέρι σου τιμόνι μηχανής , σε δρόμους της Αθήνας (μέγιστος βαθμός δυσκολίας) δεν ξεκινάς με "μαστόδοντο" ή με R1-GSXR-ZXR...Παίρνεις κάτι που είναι του χεριού σου και μπορείς να μάθεις πρώτα...

Όταν έχεις 1-2 μήνες οδηγικής εμπειρίας , σε μηχανή, πάνω σε ενα όχημα 250 κιλών (γεμάτο Varca-dero) και κινείσαι σε πήξιμο , ενώ πραγματικά δεν είναι του χεριού σου το τιμόνι αυτό , πας γυρεύοντας... και καλά να φάς το δικό σου κεφάλι... οι άλλοι τι σου φταίνε;...

Απλή λογική είναι... όταν πάρεις ΙΧ (το πρώτο! )θα πας σε subaru WRX και θα βγείς Αττική οδό να το πατήσεις;


Gandalf

perastikos
21/06/2006, 10:08
Παρότι δεν συμφωνώ με την λογική "ή οδηγάς ολόκληρο το χρόνο ή δεν οδηγάς καθόλου" σας καταλαβαίνω απόλυτα.

Και για να καταλάβετε τι εννοώ, θα βγω τελείως off topic:

Όταν εγώ ασχολούμαι με internet και υπολογιστές από το 95 και έρχεται ο κάθε ένας που αγόρασε τον super duper υπολογιστή του με το μουράτο κουτί πριν ένα μήνα, και μου το παίζει hacker και ψαγμένος, ναι ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι είσαι νέος δικυκλιστής (σαν και εμένα)? Καλώς. Όλοι κάποτε ξεκινάνε... ΜΗΝ πρήζεις όμως τους άλλους! Π.χ. δεν μπορείς ακόμη να περνάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα? Κάτσε στην ουρά μαζί με τα αυτοκίνητα και άσε χώρο στους άλλους να περνάνε... απλά πράγματα

tombell
21/06/2006, 10:08
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, διαπιστώνω διαβάζοντας μερικά από τα posts, μία άδικη αντιμετώπιση προς τους όχι και τόσο έμπειρους οδηγούς (εποχιακούς ή νέους).

Ως νέος οδηγός κι εγώ, θα μπορούσα πολύ εύκολα να ήμουν στο στόχαστρο κάποιου "παλιού οδηγού", όταν κινούμενος ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα, χρησιμοποιώ το φρένο περισσότερο από όσο αυτός και πιθανότατα να τον καθυστερώ.

Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλοι κάποτε υπήρξαμε "νέοι" σε κάτι. Κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας (ή μήπως κάνω λάθος?).

Ασ προσπαθήσουμε να είμαστε λίγο πιο διαλλακτικοί και ας θυμηθούμε πως όταν ξεκινήσαμε να μαθαίνουμε κι εμείς με τη σειρά μας (αλλά ακόμη και όταν μάθαμε), σίγουρα υπήρχαν περιπτώσεις όπου σφάλαμε.


:wave2: :wave2:

zanny
21/06/2006, 10:11
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι χαλιέστε με τους οδηγούς μοτο
που δεν ξέρουν να οδηγούν, την στιγμή που για όλους όσους κινούνται με 2κυκλα
(σχετικούς + άσχετους) ο ασύγκριτα μεγαλύτερος κίνδυνος είναι οι ΑΣΧΕΤΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

MIKE_16V
21/06/2006, 10:22
Για αλλη μια φορα το γ@μησατε και ψοφησε:evil:

AFTER
21/06/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι χαλιέστε με τους οδηγούς μοτο
που δεν ξέρουν να οδηγούν, την στιγμή που για όλους όσους κινούνται με 2κυκλα
(σχετικούς + άσχετους) ο ασύγκριτα μεγαλύτερος κίνδυνος είναι οι ΑΣΧΕΤΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.


Κανεις ΜΕΓΑ λαθος!

Εξισου επικινδυνοι ειναι οι περιστασιακοι οδηγοι παπιων και μεγαλων μοτοσυκλετων.
Τουλαχιστον τα αυτοκινητα στην κινηση δεν εχουν πολλες επιλογες ελιγμου.

Οταν ημουν 20 χρονων, ασχολιομουν με το αγωνιστικο εντουρο, παρολα αυτα, τα κιλα μου ηταν λιγα για μια varadero, και μου φαινοταν βουνο στην κινηση.

Φαντασου τον αλλο που οδηγαει για πρωτη φορα μηχανη στα 35, και μαλιστα μια 250 κιλων και ψηλη!!!

Ή μηπως να σχολιασουμε τους κουριερ, που μαλιστα κανανε και διαληλωση, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΑΝΩΤΟΙ!!!

crs-k
21/06/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
...........................
Δεν βλέπω το λόγο γιατί Χειμώνα καιρό με χιόνια, βροχές, ομίχλες και ακραία καιρικά φαινόμενα θα πρέπει να πηγαίνω στη δουλειά με τη μηχανή για να δείξω (σε ποιον; ) ότι είμαι επαναστάτης και ελεύθερη ψυχή;
..........................


Να στον πω εγω (τον λογο) ...


Για να κανω 20 λεπτα να παω και 20 να ερθω, κι οχι 45-50 κι αλλα τοσα στον γυρισμο.

Αυτο αμεσως σημαινει 1 ωρα ΚΕΡΔΟΣ στην καθημερινη μου ζωη!

Πιστεψε με, την χρειαζομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτην την ωρα! :smilea:

Ειτε για την οικογενεια μου, ειτε για την ψυχοσωματικη μου ηρεμια, ειτε για οτιδηποτε αλλο! :winka:

zanny
21/06/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Κανεις ΜΕΓΑ λαθος!

Εξισου επικινδυνοι ειναι οι περιστασιακοι οδηγοι παπιων και μεγαλων μοτοσυκλετων.
Τουλαχιστον τα αυτοκινητα στην κινηση δεν εχουν πολλες επιλογες ελιγμου.

Οταν ημουν 20 χρονων, ασχολιομουν με το αγωνιστικο εντουρο, παρολα αυτα, τα κιλα μου ηταν λιγα για μια varadero, και μου φαινοταν βουνο στην κινηση.

Φαντασου τον αλλο που οδηγαει για πρωτη φορα μηχανη στα 35, και μαλιστα μια 250 κιλων και ψηλη!!!

Ή μηπως να σχολιασουμε τους κουριερ, που μαλιστα κανανε και διαληλωση, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΑΝΩΤΟΙ!!!

Δεν διαφωνώ καθόλου φίλε AFTER και δεν λέω ότι δεν αποτελούν κίνδυνο, απλά ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ πιστεύω ότι κινδυνεύουμε περισσότερο από τα αυτοκίνητα παρά από τους ξεκράνωτους courier και τους λοιπούς τους.. :beer:

odt
21/06/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Να στον πω εγω (τον λογο) ...


Για να κανω 20 λεπτα να παω και 20 να ερθω, κι οχι 45-50 κι αλλα τοσα στον γυρισμο.

Αυτο αμεσως σημαινει 1 ωρα ΚΕΡΔΟΣ στην καθημερινη μου ζωη!

Πιστεψε με, την χρειαζομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτην την ωρα! :smilea:

Ειτε για την οικογενεια μου, ειτε για την ψυχοσωματικη μου ηρεμια, ειτε για οτιδηποτε αλλο! :winka:

Ναι δε λέω...είναι βασικό αυτό...ένας λόγος που πήρα τη μηχανή είναι αυτός, δεν αντέχω το μποτιλιάρισμα και νιώθω ότι ο χρόνος που περνάω σταματημένος είναι χαμένος, αλλά το Χειμώνα προτιμώ χαμένο χρόνο στον Κηφισό τα πρωινά παρά χαμένο χρόνο στο σπίτι αναρρώνοντας από πιθανή πτώση, άσε που με κρύο και κακοκαιρία γενικότερα δεν μπορώ να την απολαυσω πολύ, που για μένα η μηχανή είναι πάνω απ'όλα αγχωλυτικό και μετά μέσο μεταφοράς :wave2:

-----------οφτοπικ-------------
το πόδι πως πάει, αναρρώνουμε; αναρρώνουμε;

-----------εντοφτοπικ---------

crs-k
21/06/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ναι δε λέω...είναι βασικό αυτό...ένας λόγος που πήρα τη μηχανή είναι αυτός, δεν αντέχω το μποτιλιάρισμα και νιώθω ότι ο χρόνος που περνάω σταματημένος είναι χαμένος, αλλά το Χειμώνα προτιμώ χαμένο χρόνο στον Κηφισό τα πρωινά παρά χαμένο χρόνο στο σπίτι αναρρώνοντας από πιθανή πτώση, άσε που με κρύο και κακοκαιρία γενικότερα δεν μπορώ να την απολαυσω πολύ, που για μένα η μηχανή είναι πάνω απ'όλα αγχωλυτικό και μετά μέσο μεταφοράς :wave2:

-----------οφτοπικ-------------
το πόδι πως πάει, αναρρώνουμε; αναρρώνουμε;

-----------εντοφτοπικ---------



Στις δυσκολες καιρικες συνθηκες, απλα προσεχεις λιγο παραπανω ... :wacko:

Και το "κερδος" παραμενει κερδος. :smilea:



Σε μια βδομαδα βγαζω το γυψο (μαλλον). :D

dirtbird
23/06/2006, 16:30
Τα περιστατικά είναι καθημερινά και σε τέτοιο σημείο που τα ξεχνάω.
Χθές μεσημέρι κατεβαίνω ποτάμι και φιλτράρω μετξύ 1ης-2ης λωρίδας (όχι τίποτα τρελλά με 90-100χλμ)., πετυχαίνω Beverly (ή κάτι τέτοιο) το οποίο μόλις εφτανε στην νεκρή γωνίο του αυτοκινήτου κοντοστεκόταν για 10δλ (τραγικά μεγάλος χρόνος) και μετά προχωρούσε για το επόμενο. Τον πέρασα μόλις βρήκα άνοιγμα και του έκανα νόημα να πηγαίνει στην άκρη.

Αμέσως μετά ξεκινάω από το φανάρι κάτω από την εθνική μαζί με ένα Ζ750, για Πέτρου Ράλλη πρός Αθήνα. Στην συγκεκριμένη στροφή σχεδόν πάντα αλλάζω γρήγορα σε 2α και μετά το apex την βγάζω με πλαγιολίσθηση (μην προτρέξουν οι Ζετάκηδες, και με το Ninja το ίδιο έκανα). Πάντα αμέσως μετά κόβω γιατί είναι το στενό που έρχεται από το makro και πέφτει πολύ λαλακία. Στο επόμενο φανάρι ο τύπος με το Ζ εκστασιάζεται και φεύγει σοτυς κόφτες. Λίγο παρακάτω στο φανάρι της στρατολογίας πριν τη γέφυρα, φυσικά έχει σταματήσει μετά από αυτό. ¨οταν ανάβει πράσινο φυσικά αργεί να ξεκινήσει και όταν το κάνει φεύγει ευθεία πάνω στο τόξο της στροφής που ήδη διαγράφω. Δεν του κάνω τη χάρη και μαζεύεται.

Σήμερα το πρωι προς την δουλειά στο φανάρι του Παπαδόπουλου (επί της Π.Ράλλη).. Σταματημένο καινούργιο Fazer αριστερά μου (με σορτσάκι ο τύπος) , ανάβει πράσινο φεύγει τάπα, εγώ κανονικά (αυτό σημαίνει ότι πάμε το ίδιο), αλλά -τι έκπληξη- δεν μορεί να το κρατήσει ευθεία (το βρωμόγκαζο) και έρχεται δεξιά προς τα πάνω μου. Δεν θέλω να πω τι έκανα (προυποθέτει χρήση αμπραγιάζ πάντως) αλλά μαζεύτηκε όμορφα και ωραία στο δικό του κομμάτι δρόμου.


Tα παραπάνω μέσα σε 16 ώρες (ή 30-40χλμ). Και πάει λέγοντας.

Περιττό να αναφέρει κανείς ότι το 95% των αυτοκινήτων δεν διαθέτει κατά τους καλοκαιρινούς μήνες φλας ή ακολουθεί μία συγκεκριμμένη λωρίδα κυκλοφορίας.

Τα συμπεράσματα τα έχουμε βγάλει εδώ και πολύ καιρό. Το μόνο που μπορώ να επαναλάβω ΠΡΟΣΟΧΗ στο 120% και(ολίγον άτυπο) υγιή επιθετική οδήγηση.

:wave2:

Akis@SF
23/06/2006, 17:39
Ωραια.......λοιπον απο δω και περα θα απαγορεψουμε στους "κουτακιδες" να βγαινουν στους δρομους οπως επισης και στους εποχιακους μηχανοβιους, μηχανοβιους της καφετεριας, καινουργιους αναβατες κλπ.......Α και φυσικα εγω που δεν εχω ακομα μηχανη και θελω να παρω σε 2 μηνες.....δεν θα παρω για να μην ενοχλω καποιους πιο εμπειρους και "μ@μ@τους" που θελουν να περνανε racing αναμεσα απο τα "κουτια" στην κατεχακη.......

Σοβαρευτειτε.......

costas_k
29/06/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akis@SF
Ωραια.......λοιπον απο δω και περα θα απαγορεψουμε στους "κουτακιδες" να βγαινουν στους δρομους οπως επισης και στους εποχιακους μηχανοβιους, μηχανοβιους της καφετεριας, καινουργιους αναβατες κλπ.......Α και φυσικα εγω που δεν εχω ακομα μηχανη και θελω να παρω σε 2 μηνες.....δεν θα παρω για να μην ενοχλω καποιους πιο εμπειρους και "μ@μ@τους" που θελουν να περνανε racing αναμεσα απο τα "κουτια" στην κατεχακη.......

Σοβαρευτειτε.......


Akis@SF ελα μαζι μου φιλε και εγω ενα μηνα το εχω το gs!θα πηγαινουμε βολτα κατα τις τρεις το βραδυ, να μην ενοχλουμε τους rossi και τους doohan που κυκλοφορουν τις υπολοιπες ώρες!:)
Και μια απορία.οδηγάω ΙΧ το πρωι αναγκαστικα λόγω δουλειας,και σχεδόν όλες τις υπολοιπες ώρες κυκλοφορω με τη μηχανη.Οποτε συμφωνα με τις αποψεις ορισμένων απο το forum πρεπει να ειμαι "το πρωι "κουτακιας" και το βράδυ 'μηχανόβιος?????:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ashton
30/06/2006, 16:22
Απορία...
Αυτοί που έχουν πρόβλημα με όσους πάνε στο σουπερ μάρκετ με μηχανή και τη φορτώνουν με σακούλες...

Αυτοί τι κάνουν ?
Πάνε με το αμάξι σουπερ μάρκετ ¨η με τα πόδια και τους τα φέρνει το σούπερ μάρκετ delivery ώστε να έχουν τη μηχανή τους στη βιτρίνα και να μην ενοχλούν αισθητικά ?

ledz
30/06/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Απορία...
Αυτοί που έχουν πρόβλημα με όσους πάνε στο σουπερ μάρκετ με μηχανή και τη φορτώνουν με σακούλες...

Αυτοί τι κάνουν ?

Μπαγκαζιερουλα, τσαντα πλατης και αν δε φτασει ο χωρος 2η διαδρομη (κατα προτιμηση σε κοντινοτερο σουπερμαρκετ)..

bonepeeler
01/07/2006, 00:03
Αν σας φοβίζουν τόσο πολύ όλοι αυτοί να πάρετε εσείς το Μετρό,το τραμ,το τρένο και το λεωφορείο.

xtapodias
01/07/2006, 08:24
Πάντως δεν είναι τυχαίο το ότι ο "επαγγελματισμός σκοτώνει την οδήγηση". Οταν κάτι σου γινετε καθημερινότητα και μεροκάματο είναι αλλιώς. Δείτε ταξιτζήδες που τρώνε σαντουιτς και πίνουν καφέδες, λεοφοριατζίδες που πριν το δρομολόγιο έχουν πιεί το μισό Πλωμάρι, ντιλιβεράδες και κούριερ που από ανάγκη για δουλειά βγάζουν τακα τακα δίπλωμα και μέσα σε ένα μήνα πάνε τάπα και σταυροπόδι. Για να μην αναφέρω φορτηγατζήδες λιώμα το βράδυ στις εθνικές να πηγαίνου βάρκα γιαλό. Επίσης να πούμε κιόλας οτι όποιος οδηγεί εταιρικό αμάξι είναι ακόμα πιο πολύ στα αρ!#%ια του καθώς και στραβή να του κάτσει η εταιρεία θα πληρώσει. ΑΑΑΑ!!!!!!! και τα κινητά τα πληρώνει η εταιρεία. Εγω δεν τα έχω με τους "αυτοκινητάδες" ούτε με τους "μηχανόβιους". Εγώ απλά θέλω να πάω σπίτι μου μετά την βόλτα. Δυστυχώς λόγω νοοτροπίας του Ελληνα υπάρχουν οι μεν που προκαλούνται αν τους περάσει γκόμενα και οι δε που νομίζουν οτι είναι άρχοντες του δρόμου και γράφουν στα καλαμπαλίκια τους τους πάντες. Αν όλοι οι παραπάνω οδηγοί είχαν παιδεία θα πήγαιναν όπως πρέπει με ότι και να οδηγούσαν και δεν θα έθεταν σε κίνδυνο τους άλλους. Οσον αφορά τους νέους οδηγούς καλό θα είναι να οδηγούν όχι απαραίτητα αυτό που τους αρέσει (μπορεί να μην το "έχουν" ακόμα), αλλά αυτό με το οποίο νιώθουν ασφάλεια να οδηγήσουν για την εμπειρία τους. Πάντως κι εσείς σαν νέοι που είσασταν κάποτε μη μου πείτε οτι δεν γαμωσταυρίζατε τους κάγκουρες που σταμάταγαν δίπλα σας στο φανάρι με έντο και έφευγαν σούζα, κόβοντας σας τότε τη χολή!!!!!!!!!!!!

DeadEye
01/07/2006, 15:06
Δεν ειπε κανεις οτι οι εμπειροι μηχανοβιοι ειναι rossi και εχουν μετατρεψει τους δρομους σε πιστες, αλλα οταν εισαι αρχαριος βρε αδερφε και φοβασαι να χωθεις τσεκαρε τους καθρεφτες σου που και που και ριχνε μια ματια και πισω και αν δεις να εχει μαζευτει ουρα κανε λιγο χωρο να περασουν οι γρηγοροι...Εγω ουτε rossi ειμαι ουτε κανω μ@λ@κιες (τουλαχ. οχι χοντρες) και πολλες φορες φρακαρω στην κινηση, επειδη ντε και καλα καποιος αρχαριος εχει πιασει την γραμμη μπροστα του και πηγαινει κοτα...και εγω υπηρξα αρχαριος αλλα μεχρι να μαθω αφηνα τους αλλους να περνανε... ;)

vassilis88
01/07/2006, 18:40
δεν καταλαβαινω πως μπορει να κολλησει στην κινηση ενας κ ας ειναι αρχαριος.....τελος παντων.....το χειμωνα εγω προτιμω να παιρνω το μηχανακι(στην κρητη ειναι πιο ηπιος ο χειμωνας) γιατι εχει κινηση κ σου σπαει τα νευρα το αμαξι.πιστευω οτι ειναι ενας λογος που πολλοι οδηγοι αυτοκινητου ειναι νευρικοι κ συχνα βριζουν για ασημαντους λογους.:mad: τωρα για το κρανος εγω το βαζω κ για ενα αλλο λογο(εκτος απ την ασφαλεια κ για να μην με γραψουν).ξεκρανωτος,πως να το πω,δε λεει,λες κ ειμαι κανα ψωνιο,ενω με κρανος δειχνω ετσι,πιο μοτοσυκλετιστης,γνωστης του αθληματος που λεμε!:smokin: ξερω γω,τους ξεκρανωτους τους βλεπω λιγο αυ υψηλου,μου φαινονται λιγο ασχετοι..εεε καλα δεν ξερω αν κανεις καταλαβε τιποτα,παντως ετσι εχω αυτη την αισθηση.
:wave2:

AFTER
01/07/2006, 19:11
Παιδια αν φορατε το κρανος για να μην σας γραψουν, τοτε το χασατε το παιχνιδι

Δεν το φοραμε για κανενα βλαχομπατσο που γραφει ακρανωτους παπιαδες στην γωνια, το φοραμε για την ασφαλεια μας!

:wave2:

anf125
02/07/2006, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Παιδια αν φορατε το κρανος για να μην σας γραψουν, τοτε το χασατε το παιχνιδι

Δεν το φοραμε για κανενα βλαχομπατσο που γραφει ακρανωτους παπιαδες στην γωνια, το φοραμε για την ασφαλεια μας!

:wave2:


+1

Επιπλέον το κράνος προστατεύει από το κρύο και τα στοιχεία της φύσεως γενικά και σου δίνει και αίσθηση ασφάλεια που αποζημιώνει για την ταλαιπορία, ακόμα και τους θερινούς μήνες.

ashton
02/07/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Μπαγκαζιερουλα, τσαντα πλατης και αν δε φτασει ο χωρος 2η διαδρομη (κατα προτιμηση σε κοντινοτερο σουπερμαρκετ)..

Μάλιστα... για να μη βάλουμε σακούλες στη μηχανή , θα πρέπει να κάνεις απανωτά δρομολόγια στα σούπερ μάρκετ να στήνεσαι διπλές φορές στις ουρές και να ζεύεσαι πχ τα γάλατα και τους χυμούς που θα κουβαλάς καλοκαιριάτικα...

Δε μπορώ να πω... ενδιαφέρουσα άποψη..
Αλλά δε θα πάρω.

oulas
02/07/2006, 12:37
Δεν το φοραμε για κανενα βλαχομπατσο που γραφει ακρανωτους παπιαδες στην γωνια

Τωρα αυτοι τι σου εφτεξαν? την Δουλεια τους κανουν. Μπας και εφαγες καμια κληση τελευταια?:lol:

ashton
03/07/2006, 00:20
Επίσης να θεωρήσω πως με τη μηχανή πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές σε κοντινά κατά προτίμηση μέρη και αν δεν χωράνε στη μπαγκαζιέρα τα πράγματα κάνουμε κι άλλα δρομολόγια για να μη βάζουμε καμιά ψάθα πιασμένη με κανένα χταπόδι και ενοχληθεί αισθητικά κανείς ...

Nostra
03/07/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Απορία...
Αυτοί που έχουν πρόβλημα με όσους πάνε στο σουπερ μάρκετ με μηχανή και τη φορτώνουν με σακούλες...

είμαι ένας από αυτούς... (που έχουν πρόβλημα, όχι από αυτούς που βάζουν σακούλες στο τιμόνι)



Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Αυτοί τι κάνουν ?
Πάνε με το αμάξι σουπερ μάρκετ ¨η με τα πόδια και τους τα φέρνει το σούπερ μάρκετ delivery ώστε να έχουν τη μηχανή τους στη βιτρίνα και να μην ενοχλούν αισθητικά ?...

ναι, ή με αμάξι ή με τα πόδια ή στο scooter στην ποδιά ή στη βαλίτσα ή delivery....

και εκτός αυτών...
η μηχανή χρησιμοποιείται ή στο super market ή για βιτρίνα?
καμία άλλη χρήση?

το πρόβλημα είναι για τους άλλους αισθητικό? όχι ασφάλειας?


Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Μάλιστα... για να μη βάλουμε σακούλες στη μηχανή , θα πρέπει να κάνεις απανωτά δρομολόγια στα σούπερ μάρκετ να στήνεσαι διπλές φορές στις ουρές και να ζεύεσαι πχ τα γάλατα και τους χυμούς που θα κουβαλάς καλοκαιριάτικα... ...

από το να σκιστεί καμιά σακούλα στο δρόμο και να φύγουν τα μαρούλια, οι χυμοί, τα γάλατα και οι κονσέρβες ή το πακέτο με τα κωλόχαρτα (συγνώμη χαρτιά υγείας ήθελα να πω) στην άσφαλτο με κίνδυνο να τα πατήσεις εσύ ή ο ανύποτος που έρχεται από πίσω σου ή με κίνδυνο να τρομάξεις την ώρα που θα καταλάβεις ότι σου σκίστηκε ή σου έπεσε η σακούλα και να προσπαθήσεις να συνδυάσεις οδήγηση με ζογκλερίστικη προσπάθεια να πιάσεις τη σκισμένη σακούλα ή/και να σταματήσεις επι τόπου απότομα...

ε , ναι ...αν το μονάδικό μέσο για να πας στο super market έιναι το μηχανάκι σου.... πήγαινε περισσότερες φορές....



Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Δε μπορώ να πω... ενδιαφέρουσα άποψη..
Αλλά δε θα πάρω.

εσύ μη πάρεις ... εγώ τι φταίω που είσαι εν δυνάμει επικίνδυνος για τη σωματική μου ακεραιότητα?




Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Επίσης να θεωρήσω πως με τη μηχανή πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές σε κοντινά κατά προτίμηση μέρη και αν δεν χωράνε στη μπαγκαζιέρα τα πράγματα κάνουμε κι άλλα δρομολόγια για να μη βάζουμε καμιά ψάθα πιασμένη με κανένα χταπόδι και ενοχληθεί αισθητικά κανείς ...

αν η ψάθα είναι με χταπόδι δεμένη σωστά επάνω στη μηχανή στο πίσω μέρος και όχι επάνω στο τιμόνι... οκ

και ξαναρωτάω η ενόχληση είναι η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ?

από θέμα ασφάλειας για τον εαυτό σου και τους άλλους είσαι εντάξει?






φιλικά πάντα....


αν πιάνεις τα ψώνια με τις σακούλες με διχτυ ή με χταπόδι ... καλώς

αν έχεις scooter (τύπου typhoon) και βάζεις τις σακούλες στη ποδιά ...πάλι καλώς

αν έχεις βαλίτσα και χωράνε εκεί μέσα... τα μάλα καλώς


αν κρεμάς σακούλες στο τιμόνι..... και θεωρείς ότι είσαι ασφαλής για σένα και τους γύρω σου .... σε ό,τι και να σου τύχει στο δρόμο.... κακώς, κάκιστα

διαφωνώ...
για μένα που έρχομαι πίσω σου ή που θα προσπαθήσω να σε προσπεράσω ... είσαι επικίνδυνος ...πολύ επικίνδυνος .-


άποψή μου....

:wave2:

DUKASII
03/07/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Παιδια αν φορατε το κρανος για να μην σας γραψουν, τοτε το χασατε το παιχνιδι

Δεν το φοραμε για κανενα βλαχομπατσο που γραφει ακρανωτους παπιαδες στην γωνια, το φοραμε για την ασφαλεια μας!

:wave2: εγώ το φοράω γιατι με κανει ομορφο...

DUKASII
03/07/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
φιλικά πάντα....


αν πιάνεις τα ψώνια με τις σακούλες με διχτυ ή με χταπόδι ... καλώς

αν έχεις scooter (τύπου typhoon) και βάζεις τις σακούλες στη ποδιά ...πάλι καλώς

αν έχεις βαλίτσα και χωράνε εκεί μέσα... τα μάλα καλώς


αν κρεμάς σακούλες στο τιμόνι..... και θεωρείς ότι είσαι ασφαλής για σένα και τους γύρω σου .... σε ό,τι και να σου τύχει στο δρόμο.... κακώς, κάκιστα

διαφωνώ...
για μένα που έρχομαι πίσω σου ή που θα προσπαθήσω να σε προσπεράσω ... είσαι επικίνδυνος .-


άποψή μου.... και τις σακούλες τις φοράω στο κεφαλι...
γιατί ορισμένες δε βλέπονται λεμε..

Nostra
03/07/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Απορία...
Αυτοί που έχουν πρόβλημα με όσους πάνε στο σουπερ μάρκετ με μηχανή και τη φορτώνουν με σακούλες...

είμαι ένας από αυτούς... (που έχουν πρόβλημα, όχι από αυτούς που βάζουν σακούλες στο τιμόνι)



Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Αυτοί τι κάνουν ?
Πάνε με το αμάξι σουπερ μάρκετ ¨η με τα πόδια και τους τα φέρνει το σούπερ μάρκετ delivery ώστε να έχουν τη μηχανή τους στη βιτρίνα και να μην ενοχλούν αισθητικά ?...

ναι, ή με αμάξι ή με τα πόδια ή στο scooter στην ποδιά ή στη βαλίτσα ή delivery....

και εκτός αυτών...
η μηχανή χρησιμοποιείται ή στο super market ή για βιτρίνα?
καμία άλλη χρήση?

το πρόβλημα είναι για τους άλλους αισθητικό? όχι ασφάλειας?


Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Μάλιστα... για να μη βάλουμε σακούλες στη μηχανή , θα πρέπει να κάνεις απανωτά δρομολόγια στα σούπερ μάρκετ να στήνεσαι διπλές φορές στις ουρές και να ζεύεσαι πχ τα γάλατα και τους χυμούς που θα κουβαλάς καλοκαιριάτικα... ...

από το να σκιστεί καμιά σακούλα στο δρόμο και να φύγουν τα μαρούλια, οι χυμοί, τα γάλατα και οι κονσέρβες ή το πακέτο με τα κωλόχαρτα (συγνώμη χαρτιά υγείας ήθελα να πω) στην άσφαλτο με κίνδυνο να τα πατήσεις εσύ ή ο ανύποτος που έρχεται από πίσω σου ή με κίνδυνο να τρομάξεις την ώρα που θα καταλάβεις ότι σου σκίστηκε ή σου έπεσε η σακούλα και να προσπαθήσεις να συνδυάσεις οδήγηση με ζογκλερίστικη προσπάθεια να πιάσεις τη σκισμένη σακούλα ή/και να σταματήσεις επι τόπου απότομα...

ε , ναι ...αν το μονάδικό μέσο για να πας στο super market έιναι το μηχανάκι σου.... πήγαινε περισσότερες φορές....



Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Δε μπορώ να πω... ενδιαφέρουσα άποψη..
Αλλά δε θα πάρω.

εσύ μη πάρεις ... εγώ τι φταίω που είσαι εν δυνάμει επικίνδυνος για τη σωματική μου ακεραιότητα?




Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Επίσης να θεωρήσω πως με τη μηχανή πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές σε κοντινά κατά προτίμηση μέρη και αν δεν χωράνε στη μπαγκαζιέρα τα πράγματα κάνουμε κι άλλα δρομολόγια για να μη βάζουμε καμιά ψάθα πιασμένη με κανένα χταπόδι και ενοχληθεί αισθητικά κανείς ...

αν η ψάθα είναι με χταπόδι δεμένη σωστά επάνω στη μηχανή στο πίσω μέρος και όχι επάνω στο τιμόνι... οκ

και ξαναρωτάω η ενόχληση είναι η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ?

από θέμα ασφάλειας για τον εαυτό σου και τους άλλους είσαι εντάξει?






φιλικά πάντα....


αν πιάνεις τα ψώνια με τις σακούλες με διχτυ ή με χταπόδι ... καλώς

αν έχεις scooter (τύπου typhoon) και βάζεις τις σακούλες στη ποδιά ...πάλι καλώς

αν έχεις βαλίτσα και χωράνε εκεί μέσα... τα μάλα καλώς


αν κρεμάς σακούλες στο τιμόνι..... και θεωρείς ότι είσαι ασφαλής για σένα και τους γύρω σου .... σε ό,τι και να σου τύχει στο δρόμο.... κακώς, κάκιστα

διαφωνώ...
για μένα που έρχομαι πίσω σου ή που θα προσπαθήσω να σε προσπεράσω ... είσαι επικίνδυνος ...πολύ επικίνδυνος .-


άποψή μου....

:wave2:

kxIII
03/07/2006, 12:26
Ειρήνη ημήν.
Καταρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω ότι κινούμαι γρήγορα, πάντα όμως μέσα
στα όρια της προσωπικής μου ασφάλειας αλλά και των γύρω μου.
Ή έτσι πιστεύω...
Προσωπικά οι εμπειρίες μου είναι μάλλον καλές.
Πολλές φορές με βλέπουν από τον καθρέφτη και μόλις
μπορέσουν οι άνθρωποι, κάνουν στην άκρη για να περάσω.
Πάντα προσπαθώ να ευχαριστήσω χαιρετώντας.
Ποτέ δεν κολάω πίσω από κάποιον, γιατί πιστεύω ότι τον
αγχώνω με αυτόν τον τρόπο οπότε μεγαλώνει και η πιθανότητα
λάθους.
Είναι κρίμα να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή κάποιου για να φτάσεις 10 λεπτά νωρίτερα.

Σε περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρονται παραπάνω, αφήνω μεγαλύτερη απόσταση
και μόλις βρω ευκαιρία -τσουπ- την κάνω γλυκά.

ΠΟΤΕ όμως δεν ΠΙΕΣΑ κανένα.

Μπορεί να εκνευρίζομαι και εγώ αλλά προσπαθώ να έχω στο μυαλό μου
πως υπάρχουν και άνθρωποι που βλέπουν το μοτοσακό :) σαν ένα
άλλο τρόπο μετακίνησης, απλά, χωρίς λατρείες και πλαγιάσματα.

Κατανόηση είναι αυτό που χρειάζεται από όλους μας....
:wave2:

ashton
03/07/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
είμαι ένας από αυτούς... (που έχουν πρόβλημα, όχι από αυτούς που βάζουν σακούλες στο τιμόνι)


Δεν αναφέρθηκε πουθενά για σακούλες στα τιμόνια.
Για σακούλες σούπερ μάρκετ αναφέρθηκε που σύμφωνα με ορισμένους απαγορεύεται να μπαίνουν σε μηχανή εκτός κι αν χωράνε ΜΕΣΑ στη μπαγκαζιέρα.




ναι, ή με αμάξι ή με τα πόδια ή στο scooter στην ποδιά ή στη βαλίτσα ή delivery....

και εκτός αυτών...
η μηχανή χρησιμοποιείται ή στο super market ή για βιτρίνα?
καμία άλλη χρήση?


Δεν έχουν όλοι αυτοκίνητο - δεν έχουν όλοι τη διάθεση να οδηγήσουν αυτοκίνητο.

Η μηχανή όταν χρησιμοποιείται καθημερινά χρησιμοποιείται για όλες τις χρήσεις. Εκτός και αν μιλάμε για κατηγορία αναβάτη που έχει μερικά οχήματα το καθένα για διαφορετική χρήση που τα πάει παντού με το προσωπικό του φορτηγό-trailer ή το αεροπλανοφόρο του...



το πρόβλημα είναι για τους άλλους αισθητικό? όχι ασφάλειας?


Δεν ξέρω αν είναι ασφαλείας. Εγώ από τα πρώτα ποστ συμπέρανα ότι είναι θέμα fashion police για κάποιους.




από το να σκιστεί καμιά σακούλα στο δρόμο και να φύγουν τα μαρούλια, οι χυμοί, τα γάλατα και οι κονσέρβες ή το πακέτο με τα κωλόχαρτα (συγνώμη χαρτιά υγείας ήθελα να πω) στην άσφαλτο με κίνδυνο να τα πατήσεις εσύ ή ο ανύποτος που έρχεται από πίσω σου ή με κίνδυνο να τρομάξεις την ώρα που θα καταλάβεις ότι σου σκίστηκε ή σου έπεσε η σακούλα και να προσπαθήσεις να συνδυάσεις οδήγηση με ζογκλερίστικη προσπάθεια να πιάσεις τη σκισμένη σακούλα ή/και να σταματήσεις επι τόπου απότομα...


Για να σκιστεί η σακούλα που είναι πιασμένη με χταπόδια και αν ξέρεις να την πιάσεις, είναι τόσο πιθανό όσο να σου φύγουν και τα συμπράγκαλα αν πηγαίνεις ταξίδι και δεν τα έχεις πιάσει καλά.



ε , ναι ...αν το μονάδικό μέσο για να πας στο super market έιναι το μηχανάκι σου.... πήγαινε περισσότερες φορές....

Nαι, και για αεροδυναμικούς λόγους να έχω μόνο τσάντα πλάτης που να χωράει μέχρι 15lt και να βάζω δυο κουτιά χυμούς κάθε φορά, και ένα δρομολόγιο για κάθε ξεχωριστό αντικείμενο που θέλω να αγοράσω, γιατί θα με δει κανένας να έχω δεμένα τα πράγματα και θα του πειραχθεί το φενγκ-σούϊ...




εσύ μη πάρεις ... εγώ τι φταίω που είσαι εν δυνάμει επικίνδυνος για τη σωματική μου ακεραιότητα?

Άποψή σου.



αν η ψάθα είναι με χταπόδι δεμένη σωστά επάνω στη μηχανή στο πίσω μέρος και όχι επάνω στο τιμόνι... οκ
Τα αρχικά ποστ δε μιλάνε για μη δεμένες σακούλες, μιλάνε για σακούλες γενικά.



και ξαναρωτάω η ενόχληση είναι η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ?


Από αυτά που γράφουν οι προηγούμενοι, ναι. αυτό είναι το πρόβλημα τους.



από θέμα ασφάλειας για τον εαυτό σου και τους άλλους είσαι εντάξει?

Να κάνω κανένα τεστ αεροδυναμικής





φιλικά πάντα....

αν πιάνεις τα ψώνια με τις σακούλες με διχτυ ή με χταπόδι ... καλώς

τα αρχικά ποστ ΔΕΝ μιλάνε για μη δεμένα ψώνια πάνω στη μηχανή.
μιλάνε γενικά για πράγματα σε σακούλες.



αν έχεις scooter (τύπου typhoon) και βάζεις τις σακούλες στη ποδιά ...πάλι καλώς

Δεν έχω σκούτερ, ένα SR250 χρησιμοποιώ για τα ψώνια, γιατί στη Breva δεν έχω βάλει βαλιτσάκι.



αν έχεις βαλίτσα και χωράνε εκεί μέσα... τα μάλα καλώς

Ναι αλλά μήπως πρέπει να βάλω ηλεκτρονική ζυγαριά για να μην βάλω παραπάνω βάρος από όσο επιτρέπει ο κατασκευαστής της μπαγκαζιέρας ?
Όπως υποθέτω ότι κάνουν όλοι οι υπόλοιποι όταν φορτώνουν τη μηχανή για διακοπές ?



αν κρεμάς σακούλες στο τιμόνι..... και θεωρείς ότι είσαι ασφαλής για σένα και τους γύρω σου .... σε ό,τι και να σου τύχει στο δρόμο.... κακώς, κάκιστα

διαφωνώ...
για μένα που έρχομαι πίσω σου ή που θα προσπαθήσω να σε προσπεράσω ... είσαι επικίνδυνος ...πολύ επικίνδυνος .-


ποιος μίλησε για σακούλες στα τιμόνια ?



άποψή μου....

:wave2:

Nostra
03/07/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Δεν αναφέρθηκε πουθενά για σακούλες στα τιμόνια.



το υπέθεσα εγώ τότε....

οπότε το ποστ μου λανθασμένα απαντήθηκε σε εσένα....

κατά τα άλλα όμως...

νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ...


ότι απαγορεύεται το κρέμασμα σακουλών ή άλλων αντικειμένων στο τιμόνι...

όταν κάτι δένεται με χταπόδι ή δίχτυ στη μηχανή πρέπει να γίνεται έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να φύγει...

γενικά τα περί αισθητικής δε πρέπει να συγχέονται με τα περί ασφάλειας.... χώρια που η αισθητική είναι υποκειμενικότατη αντίληψη....

ότι όταν φορτώνονται οι βαλίτσες (ειδικά για ταξίδι) θα πρέπει να προσέχουμε (κατά προσέγγιση) το βάρος της εκτός αυτών που λέει ο κατασκευαστής της + την αλλαγή της ζύγισης της μηχανής... ειδικά για τις στροφές....

επιχειρηματολογούμε (με ότι και όπως μπορεί να εκφραστεί ο καθένας)... δε μαλώνουμε.... νομίζω?

φίλος της ιδεάς της μηχανής σε όλες τις χρήσεις και στη νοοτροπία των δίτροχων....

(δε μου αρέσει να αυτοχαρακτηρίζομαι μελλοθάνατος κοντράκιας)


πάντα φιλικά

:wave2:

harlek
03/07/2006, 16:13
Άλλος χρησιμοποιεί μηχανή και δρόμο για να κάνει τη δουλειά του (π.χ. ψώνια στο Σκλαβενίτη). Αν σέβεται τους άλλους αυτό θα φανεί στο πως θα τα χρησιμοποιήσει. Ακόμα κι αν κάνει τη μηχανή του λατέρνα από τα γάλατα και τα πάμπερς, θα καταφέρει να οδηγεί έτσι που να μην ενοχλεί τους άλλους και να μη γίνεται επικίνδυνος (τουλάχιστον όχι περισσότερο επικίνδυνος απ' ότι γίνεται ένας μέσος οδηγός).

Άλλος τη χρησιμοποιεί ως μέσο εκτόνωσης και ευχαρίστησης. Κι αυτός αν σέβεται τους άλλους θα το κάνει εκεί που δεν δημιουργεί κίνδυνο. Και σίγουρα όχι σ' έναν πολυσύχναστο δρόμο γεμάτο κόσμο, κίνηση και... σούπερ μάρκετ.

Υπάρχει μια επιθετικότητα εδώ μέσα από εκείνους που θεωρούν κάποιους άλλους "δημόσιο κινδυνο" (είτε επειδή είναι νέοι, είτε επειδή οδηγούν με σαγιονάρα, είτε επειδή οδηγούν "κουτιά"). Κι εγώ έχω αισθανθεί την επιθετικότητα αυτή και προσπαθώ να την ελέγχω. Προκύπτει κυρίως από το φόβο που έχουμε νιώσει πολλές φορές, ότι η μαλ@@ια κάποιου παρολίγο να μας κοστίσει ακριβά. Όταν όμως καταφέρνω να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου παραδέχομαι ότι στο 99% των περιπτώσεων που τρόμαξα είχα κάνει κι εγώ έστω ένα μικρό λάθος... δεν είχα λάβει υπόψη ότι σ' έναν δημόσιο δρόμο κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να λειτουργήσει στους γρήγορους ρυθμούς μου για να μπορώ εγώ να γκαζώνω με ασφάλεια. :winka:

gavos
03/07/2006, 20:03
αυτά είναι.. (ποστ)

Gandalf dr685sm
04/07/2006, 13:45
Να γιατί λοιπόν κύριοι υπάρχει ο ΚΟΚ.

Για μοτοσυκλετες μιλάμε κυρίως, μιας και το κακό συνήθως πρώτα το προλαβαίνεις "σπίτι" σου και μετά κοιτάς τους διπλανούς (Ι.Χ.)

1) Κράνος. Πέρα απο την προστασία του αναβάτη, προστατεύει και τους υπόλοιπους , επαγωγικά. Εξηγούμαι... αν ο τάδε αναβάτης δεχτεί κάποιο σκουπιδάκι στο μάτι, ποιά θα είναι η αντίδραση του; Θα έχει επικεντρωμένο έλεγχο στο τιμόνι του, ή θα τρελαθεί απο την "ενόχληση" , τσαρουχώνοντας φρένα και αλλάζοντας , επικίνδυνα πορεία, ειδικά , κιόλας αν δεν έχει την ανάλογη εμπειρία σε οδήγηση μηχανής;
Καλά κάνουν και οχι να κόβουν κλήσεις αλλά να τους στέλνουν στα σπίτια τους, με τα πόδια, μέχρι να βάλουν κράνος για να οδηγήσουν μηχανή. Τι είπατε;... είμαι Φασιστόμουτρο;.. ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ... γιατί πέρα απο το αν κάποιος θέλει να σπάσει την κεφάλα του στον δρόμο, προτιμώ να μην είμαι εγώ εκείνος που θα πέσω απο πίσω του, γιατί κάποιο σκουπιδάκι-στάχτη-ή δεν ξέρω τι άλλο, του μπήκε στο μάτι.

2) Διαδρομή στους δρόμους. Το γράμμα Ν που μπαίνει στα αυτοκίνητα , ίσως θα ήταν καλό να μπαίνει και στις μηχανές, μιας και όντως είναι αρκετοί που έχουν κινδυνέψει οι ίδιοι απο αψυχολόγητες ενέργειες , νέων αναβατών. Για τους εποχιακούς , δεν χρειάζεται να πώ τίποτε , μιας και είναι αρκετά εύκολο να τους διακρίνει κάποιος τόσο απο την ενδυμασία τους, όσο και απο την οδηγική τους συμπεριφορά. Προσοχή δεν μιλάω για άτομα που επιλέγουν να οδηγήσουν αυτοκίνητο , γιατί βρέχει ή χιονίζει.. μιλάω για "εποχιακούς" που κυκλοφορούν , ακράνωτοι ,με σορτσάκια και λοιπά καινούρια αξεσουάρ προστασίας και κάνουν τις όποιες μαλακίες , για να "καγκουριάσουν" απλά, θέτοντας τους άλλους σε κίνδυνο. Πιο νιανιά δεν γίνεται σαν εξήγηση.. χρησιμοποιήστε την οδηγική εμπειρία και το μυαλό σας , για να τους φανταστείτε.

3)Αντικείμενα με την μηχανή.
Φίλε μου να σε δώ να πιάνεις αυγά και ντομάτες με θήκη απο το super με το χταπόδι και ας πεθάνω... Το όποιο αντικείμενο έχουμε στα χέρια μας , ή στο τιμόνι που απο τον αέρα μπορεί και πετάει μέσα στην σακούλα του, ενώ κινούμαστε , απλά είναι επικίνδυνο. Μας αρέσει δεν μας αρέσει δεν είναι σωστό.
Όταν λοιπόν έχεις ψώνια (με όλη την έννοια της λέξεως και οχι 4-5 αντικείμενα) ....ΝΑΙ... πάρε το αυτοκίνητο, πάρε ΤΑΧΙ, παρε τηλέφωνο ή στείλε email (ΑΒ) να σου τα στείλουν. Γιατί να ρισκάρεις να πέσεις πρώτα εσύ και μετά ίσως να ακολουθήσουν και άλλοι. Σε παρόμοιο περιστατικό που είχα μπλέξει , είχα πατήσει λιωμένη ντομάτα απο προπορευόμενο παπί, που άκουσε ....καλύτερα να μην πω τι άκουσε και βλέπουν και ανήλικα.

Για να τελειώνουμε ... η μηχανή , όσο και αν δεν μας αρέσει , είναι σχεδιασμένη , για κάποιες καθημερινές χρήσεις , οχι για όλες. Αν ξεφύγουμε απο αυτό το πλαίσιο, καθιστούμε εαυτούς επικίνδυνους , για εμάς πρώτα και μετά για τους υπόλοιπους.
Τα υπόλοιπα τώρα, περί καθημερινής χρήσης και δεν έχω και δεν κάνω.... είναι δικαιολογίες που λέμε για τις πράξεις μας που εμπεριέχουν ρίσκο και το γνωρίζουμε.



Α .. .και κάτι για εκείνους που λένε οτι πάνε αργά γιατί είναι νέοι και είναι άδικο για αυτούς να τους την "μπαίνουμε" έτσι.
Αν είσαστε νέοι , το καταλαβαίνουμε όλοι γιατί είμασταν εκεί κάποια στιγμή... με παπάκι, με scooterακι , με κάποιο μηχανάκι λίγων κυβικών. Με μια διαφορά ,... ακριβώς επειδή είχαμε το γνώθις αυτόν , όταν ακούγαμε κάποια μηχανή πίσω μας, κοιτάγαμε καθρέφτες και αν μας έπαιρνε κάναμε και λίγο άκρη στο κενό να περάσουν.
Οι δρόμοι μπορεί να μην είναι πίστα, αλλά στο συγκεκριμένο σημείο , αν είσαι αργός ... ειδικά στην διύθηση , είσαι και επικίνδυνος... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ... .


Υ.Γ. είμαι στις "μαύρες" μου. Σε όσους δεν αρέσουν αυτά που είπα... tough luck... η αλήθεια πάντα πονάει.


Gandalf

Nostra
04/07/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για μοτοσυκλετες μιλάμε κυρίως, μιας και το κακό συνήθως πρώτα το προλαβαίνεις "σπίτι" σου και μετά κοιτάς τους διπλανούς (Ι.Χ.)

καλά τα λες γενικά... αλλά ποιος σ'ακούει.....


αφού είμαστε όλοι λίγο έως πολύ στόκοι οδηγοί... και οι των αυτοκινήτων και οι των μοτοσυκλετών....

θα πρέπει να πλακώνεσαι κάθε μέρα στα βρισίδια με πολύ κόσμο...

και κάθε μέρα θα ξεφυτρώνουν καινούριοι υποψήφιοι δολοφόνοι σου....

είναι πολλοί και κυκλοφορούν ανάμεσά μας....

gian_nykt
05/07/2006, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί απλά να ήταν νέος οδηγός

(όπως εγώ πέρισυ το καλοκαίρι...)


θα μΕ πεις βέβαια, τι το ήθελε το βαραντέρο τότε... :sick:

Υπάρχουν και τα mega-σκούτερ που πιστεύω θα βολεύονταν καλύτερα, και θα πατούσε και κάτω!!!!:dizzy:

zoropatra
05/07/2006, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αμα κανει καποιο καλο τέχνασμα και με περάσει..
μετα τον παω κολλητιρι απο πισω του...:cool:

++++11111111 :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: