PDA

View Full Version : Βαψιμο κινητηρα



Kortenaer
20/06/2006, 14:16
Πριν ενα χρονο, σε αλλαγη μπαταριας στην οποια δεν τοποθετηθηκε το σωληνακι εσταξαν υγρα πανω στον κινητηρα με αποτελεσμα να διαβρωθει το χρωμα.
Εβαψα την μερια η οποια ηταν διαβρωμενη σε συνεργειο αλλα σταδιακα το χρωμα αρχισε να φουσκωνει, αρχικα εκει οπου υπηρχε η διαβρωση και επειτα σε αλλα σημεια πιθανον λογω θερμοκρασιας.
Η μηχανη μου ειναι ενα ΒΜW F 650 Dakar με κινητηρα Rotax ο οποιος ειναι αλουμινενιος. Υπαρχει τροπος να βαφτει ξανα ο κινητηρας με χρωμα το οποιο θα "κατσει" πανω στο αλουμινιο και θα αντεξει τις θερμοκρασιες?

Επισυναπτω και μερικες φωτο.
Μακαρι να υπαρχει λυση γιατι την βλεπω και ποναει η ψυχουλα μου, ευχαριστω προκαταβολικα..


52429

Kortenaer
20/06/2006, 14:16
.


52434

Kortenaer
20/06/2006, 14:20
φωτο 3


52436

OldMan
20/06/2006, 14:26
:wave2: :wave2: :wave2:

Το χρώμα δεν φούσκωσε λόγω θερμοκρασίας, αλλά λόγω "παραμένοντος" διαβρωτικού οξέος !!!

Κανονικά, έπρεπε πριν την βαφή να βουτήξουν το κομμάτι σε "μπάνιο" με αλκαλικό διάλυμα, για να εξουδετερωθούν τα παραμένοντα οξέα από την μπαταρία !!!
(Πράγμα που μπορεί να γίνει και τώρα...).

Υπάρχουν "πυρίμαχες" μπογιές για αλουμίνιο, αλλά (όσες ξέρω...) είναι "ματ" ή "σατινέ" (όχι γυαλιστερές).

Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά, έχει και καλύτερο αποτέλεσμα από άποψη θερμοαγωγιμότητας !!!

:beer:

Kortenaer
20/06/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κανονικά, έπρεπε πριν την βαφή να βουτήξουν το κομμάτι σε "μπάνιο" με αλκαλικό διάλυμα, για να εξουδετερωθούν τα παραμένοντα οξέα από την μπαταρία !!!
(Πράγμα που μπορεί να γίνει και τώρα...).

Φιλε OldMan αυτο σημαινει οτι πρεπει να κατεβασω τον κινητηρα ή το μπανιο μπορει να γινει και ετσι?


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υπάρχουν "πυρίμαχες" μπογιές για αλουμίνιο, αλλά (όσες ξέρω...) είναι "ματ" ή "σατινέ" (όχι γυαλιστερές)

Ουσιαστικα το γνησιο χρωμα της BMW ειμαι γκρι ματ, το κομματι που βλεπεις να γυαλιζει ειναι απο το καινουργιο χρωμα. Οποτε στο ματ δεν εχω προβλημα, η αποχρωση ομως μπορει να φτιαχτει ή οι αποχρωσεις ειναι fix?

OldMan
20/06/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
πρεπει να κατεβασω τον κινητηρα ή το μπανιο μπορει να γινει και ετσι?

Ανάλογα σε ποια κομμάτια είχαν πέσει τα υγρά της μπαταρίας...

(Η σωστή δουλειά πάντως γίνεται με πλήρη "εμβάπτιση").



Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
η αποχρωση ομως μπορει να φτιαχτει ή οι αποχρωσεις ειναι fix?

Δεν κατάλαβα ...
:confused: :confused:

Αν βάψεις ολόκληρο τον κινητήρα, τι πρόβλημα υπάρχει στο "ταίριασμα" των αποχρώσεων ???

Kortenaer
20/06/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αν βάψεις ολόκληρο τον κινητήρα, τι πρόβλημα υπάρχει στο "ταίριασμα" των αποχρώσεων ???

Δεν θα ηθελα να ξεφυγω πολυ απο το αρχικο χρωμα γιατι η αλλη πλευρα ειναι αθικτη και ελπιζα οτι αν ταιριαζα το χρωμα θα εβαφα μονο την μια. Αν μου λες ομως οτι το σωστο ειναι πλήρη "εμβάπτιση" σημαινει κατεβασμα κινητηρα το οποιο να υποθεσω οτι θα ειναι μπελας και καπως ακριβουτσικο ετσι δεν ειναι?

OldMan
20/06/2006, 15:17
Αν πρόκειται να βάψεις μόνο την μια πλευρά (ή ένα μέρος του μοτέρ), τότε μην μπλέκεις με κατεβάσματα και λυσίματα κινητήρα !!!
(Θα σου ξαναφουσκώσει κάποτε, αλλά πάλι θα είναι φθηνότερο το βάψιμο...)

Εξακολουθώ να ΜΗΝ καταλαβαίνω το θέμα της "απόχρωσης"...

Υποτίθεται πως το χρώμα που θα βάψεις είναι ΙΔΙΟ με το εργοστασιακό...
(Στο φινάλε, αν δεις διαφορά, βάψε και το υπόλοιπο:lol: ).

:wave2: :beer: :wave2:

banditgr
20/06/2006, 19:52
simfono oti to xroma fouskose logo ton ygron mpatarias kai oxi logo thermokrasias.Isos mporeis me ena pinelaki na peraseis remover...na 3iseis ligaki oste na figei to palio xroma,na to kathariseis kala kai na to 3anavapseis.

Kortenaer
21/06/2006, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υποτίθεται πως το χρώμα που θα βάψεις είναι ΙΔΙΟ με το εργοστασιακό...


Oκ, δηλαδη το χρωμα θα ειναι το γνησιο της BMW απλα το θεμα ειναι να περαστει πρωτα με το αλκαλικο διαλυμα για να μπορει να κατσει πανω το καινουργιο.
Μηπως εχεις καποιος υποψιν του καποιον που να κανει τετοιες δουλειες να παω να δει την μηχανη?

:beer: