PDA

View Full Version : ρε σεις Πατρινοί, που είναι η κάλόγρια?



xtapodias
20/06/2006, 19:08
Ενα πουλάκι μου είπε οτι υπάρχει κατα κει κάτω η φημισμένη παραλία της καλόγριας (αν δεν κάνω λάθος). Ηθελα να ρωτήσω αφτούς που έχουν πάει, να μου πουν αν λέει για μονοήμερη ή διήμερη απόδραση από την Αθήνα. Αν μου πείτε και πώς ακριβώς πάω θα ήταν ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ.

thander
20/06/2006, 19:36
Είναι περίπου 30 km από την Πάτρα πηγαίνοντας προς τα δυτικά. Είναι μια τεράστια παραλία με άμμο, με εστιατόρια και ξενοδοχεία. Αν σ' αρέσουν οι παραλίες με άμμο θα σ' αρέσει και εκεί.
Ο πιο απλός δρόμος είναι να ακολουθήσεις την θάλασσα προς τα δυτικά από την Πάτρα και θα φτάσεις...

OldMan
20/06/2006, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
Ο πιο απλός δρόμος είναι να ακολουθήσεις την θάλασσα προς τα δυτικά από την Πάτρα και θα φτάσεις...

Ακόμη απλούστερο είναι να ακολουθήσεις τα ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ !!!

:p :p :p

PortisHead
20/06/2006, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Ενα πουλάκι μου είπε οτι υπάρχει κατα κει κάτω η φημισμένη παραλία της καλόγριας (αν δεν κάνω λάθος). Ηθελα να ρωτήσω αφτούς που έχουν πάει, να μου πουν αν λέει για μονοήμερη ή διήμερη απόδραση από την Αθήνα. Αν μου πείτε και πώς ακριβώς πάω θα ήταν ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ.

Τι μου θύμισες τώρα.....
Στα φοιτιτικα μου χρόνια καθε μέρα εκει ήμουν.....το τοπίο ειναι απλα...ονειρικό.
Λοιπον....πιανεις την Εθνικη οδό Πατρών - Πυργου......και προχωρας μολις περάσεις την ταμπελίτσα που λεει για ενα χωριουδάκι Σαγεϊκα θα προσέχεις δεξια μια ταμπέλα που γράφει για Μετόχι....ακολουθεις αυτο το δρομο για καμια 20 χλμ.Θα φτάσεις σε ενα περιεργο πευκοδάσος...και θα αναρωτιέσαι που ειναι η θάλασσα....εσυ συνεχιζεις....στο τελος του δρομου...θα αποζημιωθείς.

Παρε και ...ΧΑΡΤΗ (http://img20.imageshack.us/img20/1971/kalogria1bp.jpg)

sotpag
21/06/2006, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακόμη απλούστερο είναι να ακολουθήσεις τα ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ !!!

:p :p :p


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σωστα αλλα ευτυχως δεν φτανουν στην παραλια πριν βραδιασει....





για το πως θα πας , με καλυψαν οι παραπανω:wave2:

Xrider
21/06/2006, 12:56
AN EINAI AFTH POY FANTAZOMAI KALOGRIA H KALOGRITSA STHN MYTH B.D THS PATRAS(MALLON) EINAI ODOS KATAPLHKTIKH PARALIA ALLA!!PRIN 3 XRONIA POY PHGA KAI EIMASTAN 1 CBR,1 VSTROM KAI MONSTER...MAS VGHKE H PANAGIA NA KATEVOYME..GIATI O DROMOS EIXE EXAFANISTEI KAI HTAN MONO XOMA KAI PETRES GIA TRIAL MOTO.EINAI KATHFORIKA KAI PETRES KAI XOMA DIALYONTE STO PATHMA TIS RODAS.
KATO EIXE MONO MIA KANTINA ME NERA KAI SANDWITCH KAI PANEMORFH AMMO KAI 8ALASSA:a8: KAI ORAIA MORA!!
AN EXEI FTIAXEI O DROMOS DEN XERO...MOLIS PAREIS THN TELEYTAIA STROFH STO YPSOMA ARISTERA 8A TO DIAPISTOSEIS...META EINAI APOTOMH KATHFORA KAI DEN SE PAIRNEI NA GYRHSEIS.
AXIZEI OMOS THN "PERIPETEIA".

γεροπιτσιρικος
21/06/2006, 13:21
Αν θυμάμαι καλά (Θητεία στην 116 ΠΜ το 1995, επίσκεψη πριν 2 χρόνια πηγαίνοντας για Πύργο), περνάς την Πάτρα προς Πύργο και στρίβεις στην ταμπέλα για Κάτω Αχαϊά. Ακολουθείς τον δρόμο προς Άραξο, περνάς την Διασπορά και την 116 ΠΜ και στο πρώτο χωριουδάκι που συναντάς στρίβεις δεξιά (προς τα Δυτικά, έχει πινακίδα). Μετά από λίγο συναντάς το δάσος της Στροφιλιάς (απίθανο δάσος με πεύκα Παρασόλ). Από εκεί σε βγάζει στην παραλία. Ο δρόμος δεν ήταν καθόλου κακός από εκεί, απλά προσοχή γιατί σε ορισμένα σημεία, ειδικά ο δρόμος του δάσους είναι καλυμμένος με άμμο σε πολλά σημεία.

Δεν είμαι σίγουρος ότι επιτρέπεται το camping στο δάσος και αν επιτρέπεται, προσοχή γιατί το καλοκαίρι κάνει περιπολία ένα τζιπ από την 116 (πυρασφάλεια). Οι ιστορίες που ακούγαμε από τους μογγόλους που έκαναν τις περιπολίες ήταν απίστευτες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

xtapodias
21/06/2006, 17:02
να 'στε καλά ρε παιδια για τις απαντήσεις. Πάντως αυτό που είπε ο φίλος περι σκατόδρομων με προβληματισέ λίγο.

Alelos
21/06/2006, 20:19
Παρε την Πατρων-Πυργου και θα δεις καπια στιγμη ταμπελα που γραφει Αραξο και καλογρια

crs-k
22/06/2006, 01:48
:smokin:


52712

Zid
23/06/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
AN EINAI AFTH POY FANTAZOMAI KALOGRIA H KALOGRITSA STHN MYTH B.D THS PATRAS(MALLON) EINAI ODOS KATAPLHKTIKH PARALIA ALLA!!PRIN 3 XRONIA POY PHGA KAI EIMASTAN 1 CBR,1 VSTROM KAI MONSTER...MAS VGHKE H PANAGIA NA KATEVOYME..GIATI O DROMOS EIXE EXAFANISTEI KAI HTAN MONO XOMA KAI PETRES GIA TRIAL MOTO.EINAI KATHFORIKA KAI PETRES KAI XOMA DIALYONTE STO PATHMA TIS RODAS.
KATO EIXE MONO MIA KANTINA ME NERA KAI SANDWITCH KAI PANEMORFH AMMO KAI 8ALASSA:a8: KAI ORAIA MORA!!
AN EXEI FTIAXEI O DROMOS DEN XERO...MOLIS PAREIS THN TELEYTAIA STROFH STO YPSOMA ARISTERA 8A TO DIAPISTOSEIS...META EINAI APOTOMH KATHFORA KAI DEN SE PAIRNEI NA GYRHSEIS.
AXIZEI OMOS THN "PERIPETEIA".
Aυτή η παραλία είναι το γιανισκάρι είναι πριν την καλόγρια!είναι σαφώς πιο ωραία από καλόγρια, λιγότερο κόσμο απλώς όπως λές ο δρόμος είναι λίγο σκατά χωμάτινος με τρελές λακούβες.Εκεί δεν έχει κουνούπια , έχει πολλές σφήγκες !!!Μα πολλές!!!!χεχεχε:rotflmao: :rotflmao: :)

dimitris74
23/06/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
AN EINAI AFTH POY FANTAZOMAI KALOGRIA H KALOGRITSA STHN MYTH B.D THS PATRAS(MALLON) EINAI ODOS KATAPLHKTIKH PARALIA ALLA!!PRIN 3 XRONIA POY PHGA KAI EIMASTAN 1 CBR,1 VSTROM KAI MONSTER...MAS VGHKE H PANAGIA NA KATEVOYME..GIATI O DROMOS EIXE EXAFANISTEI KAI HTAN MONO XOMA KAI PETRES GIA TRIAL MOTO.EINAI KATHFORIKA KAI PETRES KAI XOMA DIALYONTE STO PATHMA TIS RODAS.
KATO EIXE MONO MIA KANTINA ME NERA KAI SANDWITCH KAI PANEMORFH AMMO KAI 8ALASSA:a8: KAI ORAIA MORA!!
AN EXEI FTIAXEI O DROMOS DEN XERO...MOLIS PAREIS THN TELEYTAIA STROFH STO YPSOMA ARISTERA 8A TO DIAPISTOSEIS...META EINAI APOTOMH KATHFORA KAI DEN SE PAIRNEI NA GYRHSEIS.
AXIZEI OMOS THN "PERIPETEIA".


οντως αυτό ειναι το γιαννισκάρι, κλάσεις ανώτερο απο καλόγρια, μπορείς να μείνεις και βράδυ με φωτια και βραδυνό μπανάκι και φυσικά αν εχεις κανα εντουράκι θα το λιώσεις στην επίπεδη παραλία αλλα και στο βουνό....

pektis
01/04/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
Είναι περίπου 30 km από την Πάτρα πηγαίνοντας προς τα δυτικά. Είναι μια τεράστια παραλία με άμμο, με εστιατόρια και ξενοδοχεία. Αν σ' αρέσουν οι παραλίες με άμμο θα σ' αρέσει και εκεί.
Ο πιο απλός δρόμος είναι να ακολουθήσεις την θάλασσα προς τα δυτικά από την Πάτρα και θα φτάσεις...

Ολα σωστά τα λες, μόνο που είναι 50 χλμ. από Πάτρα...Υπάρχουν πινακίδες στο δρόμο!:rolleyes:

apav
01/04/2008, 16:29
~40 και ο δρόμος υποτίθεται ότι είναι "εθνική". :smilea:

pektis
01/04/2008, 16:33
35 Eθνική + 15 εκτός..

alximistis
01/04/2008, 16:34
Sorry παίδες μία ερώτηση.
Καλογριά δεν είναι;;;;

pektis
01/04/2008, 16:37
Άλλοι την λένε Καλογριά &άλλοι Καλόγρια!Τώρα σίγουρα τι να σου πω?:rolleyes:

alximistis
01/04/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Άλλοι την λένε Καλογριά &άλλοι Καλόγρια!Τώρα σίγουρα τι να σου πω?:rolleyes:

ok thanks.

gkmaggas
01/04/2008, 16:46
Προσοχη στην Εθνικη Πατρων-Πυργου..... :a024:

apav
01/04/2008, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
35 Eθνική + 15 εκτός..

Πέκτι δεν διαφωνώ αλλά έχει σημασία από που θα πας όσο και το από που θα ξεκινήσεις. Έχουν γραφεί νούμερα από 30 έως 50 χλμ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το κομμάτι Λάπα-θάλασσα Δ Ε Ν είναι 15 χλμ. :smilea:

pektis
02/04/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Πέκτι δεν διαφωνώ αλλά έχει σημασία από που θα πας όσο και το από που θα ξεκινήσεις. Έχουν γραφεί νούμερα από 30 έως 50 χλμ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το κομμάτι Λάπα-θάλασσα Δ Ε Ν είναι 15 χλμ. :smilea:

Eχεις δίκιο. Για την ακρίβεια το κομμάτι από την υποτιθέμενη εθνική ως την παραλία είναι 13 χλμ.!

id12586
02/04/2008, 14:31
Μωρέ ας καλοκαιριάσει λίγο και δεν παει να είναι και 20 χλμ μακριά! :beer: :wave2:

pektis
02/04/2008, 14:44
Σωστος!!!!!!!:beer:

apav
02/04/2008, 15:01
:bigcry: Ακόμη και να μην φτάσεις σε μπιτσόμαρα-καντίνες-ξενοδοχεία-κουλουπού πουλάω μούρη, μπάνιο μπορείς να κάνεις. Σταματήστε νωρίτερα! :D

ΥΓ Κουνουπέλι για πάντα λέμε! :smokin:

FZMAN
02/04/2008, 19:48
Πιστεύω ότι και μέσα απ΄την παραλία της Πάτρας ( λιμάνι) εαν ξεκινήσεις για Καλογριά και πας παραλία παραλία φτάνεις πάλι χωρίς κάποιο μπέρδεμα φαντάζομαι.

StavrosMAGNA
17/05/2008, 14:25
KALOGRIA BEACH ε ρε γλέντια ...
Τρελλες βολτες με Αλογα στην παραλια .
Η αλήθεια είναι πως ήμουν τότε μόνο 5 χρονών αλλά προσμετράται ως The first RIDE ever!
Πάντως μάγκες τα κουνούπια δεν παλεύονται με τίποτα...
Στην επόμενή μου επίσκεψη στα ~24 μου,
με κλειστό κράνος και τι στο καλό από που τρυπώνανε δεν ξέρω ... πάντως μιλαμε για τον απόλυτο τρόμο :cry:
Τι διάλο τα ρούφαγε η εισαγωγή αέρα του κράνους;
Πάντως ... στόχο βρήσκουνε τα ρημάδια

Jo.Da.
17/05/2008, 14:50
καλόγρια δε γούσταρα καθόλου...
καλύτερη παραλία κατ'εμέ στα περίχωρα της Πάτρας είναι η Παναγοπούλα και κατά προτίμηση το Catamaran...Jamaica κατάσταση...αν θυμάμαι καλά είναι 25 χλμ από Ρίο...από παλιά εθνική παίρνεις το δρόμο από Πάτρα προς Αίγιο...και έχει πινακίδες που κάνουν ΜΠΑΜ, ''ΚΑΤΑΜΑΡΑΝ''...