PDA

View Full Version : ερωτηση προς αγωνιζομενους .....



faf
20/06/2006, 18:22
παιδες γεια σας ....


Σκεφτομαι του χρονου να λαβω μερος στο Π Πρωταθλημα Ταχυτητας,για πρωτη φορα,(δεν εχω αποφασισει ακομα κατηγορια)
και λεω να αρχισω να ετοιμαζομαι ....

Οχι σε ολους τους αγωνες ,μονο αυτους που θα γινουν Σερρες (καθοτι ειμαι Βορειος)

Και παρακαλω τους (ηδη) αγωνιζομενους.......να μου δωσουν τις συμβουλες τους ....


Βγαζω αδεια αγωνιζομενου και πλακωνομαι στις προπονησεις στις Σερρες?




Τι πρεπει να προσεξω ως νεος στο αθλημα ?
τι πρεπει να εχω ?(εκτος απο λεφτα για αναλωσιμα πχ λαστιχα ,λαδια,ξυδια )
Ειναι τελικα( πολυ ) ακριβο το αθλημα ?

Οτι αλλο νομιζεται οτι θα με βοηθησει .......:) :)

H.A.Balafoutre
20/06/2006, 18:36
Δεν είμαι αγωνιζόμενος, αλλά είχα ενδιαφερθεί και είχα ρωτήσει τι παίζει από κάποιους νην και πρώην αγωνιζόμενους, χωρίς πτώσεις και να συμπεριλαμβάνεται η μηχανή 600άρι (20.000ευρά) και 1000άρι (25.000+ευρά.) διότι και αν δεν πέρνεις μέρος στα Μέγαρα τις προπονήσεις σου τις θες, οπότε και έχεις κατανάλωση σε αναλώσημα. Και λίγα είναι τα λεφτά για να είσαι ανταγωνιστικός, αλλά επαρκή για σεβαστή εμφάνιση.

Αν έχεις σπόνσορες είναι ακόμη καλύτερα, φυσικά....

Βασικά και λεφτά να έχεις, θέλει διάθεση και χρόνο. Λίγο να το αφήσεις, η αμμοπαγίδα είναι κοντά.


Τα υπόλοιπα τα μαθαίνεις......αλλά πρέπει να έχεις κάποιον να σε υποστιρίξει στους αγώνες. Κάποιοι να σε βοηθάνε εκεί βρε παιδί μου.


Αν το θες καλή δύναμη.

AFTER
21/06/2006, 08:35
Αυτο που ξερω, ειναι οτι για να σε δεχθουν σε αγωνα, πρεπει να κανεις το +30% του χρονου του πρωτου, το πολυ.

fazerakis
21/06/2006, 10:08
Ως πρώην αγωνιζόμενος έχω να πω.

1. Αφού είσαι Βόρειος θα ήταν καλύτερα για αρχή να μπεις στο Πρωτ. Βορείου Ελλάδος που γίνεται μόνο στις Σέρρες. Το κόστος είναι μικρότερο και ο ανταγωνισμός πιο προσιτός.

2. Αν τρέχεις πρώτη φορά μπορείς να μπεις μόνο στα 125racing ή στην κατηγορία νέων (με ότι μοτο θες) στο Πανελλήνιο.

3. Στο πανελλήνιο ο χρόνος πρέπει να είναι +15% στο Βορείου +30% από τον πρώτο στα δοκιμαστικά.(Στο βορείου αν δεν προκρίνεσαι στον αγώνα απλά παράτα το)

4. Χρειάζεσαι αγωνιστική άδεια από την ΕΛΠΑ η οποία κοστίζει περίπου 200Ε μαζί με τις ιατρικές εξετάσεις.

5. Χρειάζεσαι οποσδήποτε βοήθεια από ένα ακόμα άτομο (έστω και αν είναι η γυναίκα/κοπέλα σου. Η δικιά μου μου αλλαζε τα τακάκια και με βοηθούσε με τα λάστιχα + χρονομέτρης+ ομπρελοβαστάχτρα + ψυχολογική υποστήριξη :cool: )

6. Αν έχεις την μοτο χωρίς τούμπες στο ελάχιστο κόστος υπολογίζεις 700-800Ε ανά αγώνα (1 ζευγάρι Λάστιχα + φαγητό + βενζίνες + ξενοδοχείο + συμμετοχή αγώνα)

Η αλήθεια είναι οτι αξίζει όποιο και αν είναι το τίμημα και σε κάνει καλύτερο οδηγό και στο δρόμο. Ένας αγώνας μπορεί να σου δώσει αυτά που δεν σου δίνει κανένα SBK school.

Καλή επιτυχία λοιπόν και εύχομαι να τα πούμε στην πίστα (όταν επιστρέψω και εγώ στους αγώνες)
:beer:

G M
21/06/2006, 10:24
O Γενικος κανονισμος αγωνων ταχύτητας μοτοσυκλετων αναφέρει :

"O μέγιστος χρόνος που θα ορισθεί σαν προϋπόθεση συμμετοχής πρέπει να είναι ο καλύτερος που επιτεύχθηκε ανεξαρτήτως ομάδας, επαυξημένος από 15 έως 25 %, σύμφωνα με όσα προβλέπει ο ειδικός κανονισμος"

Σύμφωνα λοιπόν με τον επίσημο κανονισμό για να τρεξεις π.χ στα Μεγαρα και στην κατηγορια xtreme εάν ο Μπούστας κανει 0.58 και εσυ να κανεις το 15% θα πρεπει να χρονομετρηθείς στο 1,06,7. Αντιστοιχα και για τις Σέρρες.


:wave2:

G M
21/06/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Ως πρώην αγωνιζόμενος έχω να πω.

Αφού είσαι Βόρειος θα ήταν καλύτερα για αρχή να μπεις στο Πρωτ. Βορείου Ελλάδος που γίνεται μόνο στις Σέρρες. Το κόστος είναι μικρότερο και ο ανταγωνισμός πιο προσιτός.

Χρειάζεσαι οποσδήποτε βοήθεια από ένα ακόμα άτομο (έστω και αν είναι η γυναίκα/κοπέλα σου. Η δικιά μου μου αλλαζε τα τακάκια και με βοηθούσε με τα λάστιχα + χρονομέτρης+ ομπρελοβαστάχτρα + ψηχολογική υποστήριξη :cool: )

Η αλήθεια είναι οτι αξίζει όποιο και αν είναι το τίμημα και σε κάνει καλύτερο οδηγό και στο δρόμο. Ένας αγώνας μπορεί να σου δώσει αυτά που δεν σου δίνει κανένα SBK school.

:beer:

Συμφωνώ και επαυξάνω

Εαν δεν διαθέτεις ομάδα υποστήριξης και αρκετά χρήματα δεν μπορείς να διακριθείς εύκολα οπότε το καλύτερο είναι να επιδιώξεις την εμπειρία και όχι πρωτιά.
Το Β.Ελλάδος είναι η καλύτερη επιλογή εφόσον είναι αρκετά ποιο "χαλαρά" και μετά εαν το επιθυμείς συνεχίζεις στο Πανελλήνιο.....:winka: :wave2:

OldMan
21/06/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Σύμφωνα λοιπόν με τον επίσημο κανονισμό για να τρεξεις π.χ στα Μεγαρα και στην κατηγορια xtreme εάν ο Μπούστας κανει 0.58 και εσυ να κανεις το 15% θα πρεπει να χρονομετρηθείς στο 1,06,7.

Στην περίπτωση που κανένας δεν πιάσει το 1.06.7, θα τρέχει ο Μπούστας μόνος του ???

fazerakis
21/06/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην περίπτωση που κανένας δεν πιάσει το 1.06.7, θα τρέχει ο Μπούστας μόνος του ???

Αν δεν πιάσουν τουλάχιστον άλλοι 7 αναβάτες το +15% καλύτερα να το γυρίσουμε όλοι στο σκάκι. :lol:
No more spamming...