PDA

View Full Version : Deutero Service



karvoun
21/06/2006, 09:53
Kalhmera. Epeidh eimai sta 4950 xiliometra kai prepei na kanw opou na nai to deutero service, ti douleies kanoun se auto gia na exw mia apopsh prin to paw sto mastora? Poso paei to malli xondrika?

GIXXERAKIAS
21/06/2006, 13:55
Βασικα εγω την δευτερα εκανα το δευτερο σερβις στην μηχανη μου αλλα δεν ειναι V-STROM :D στις 6000χιλ ειναι για το δικο μου GSXR,λαδακια,φιλτρο λαδιου και ελεγχος σε ολα τα αλλα,φρενα,σφιξιμο πλαισιου και οτι βιδα υπαρχει πανω στην κουκλα μου:D ΑΑΑ να μην ξεχασω λαδακι,γρασσο και ελεγχος παντως υγρων(παραφλου,υγρα φρενων)λογικα μια απο τα ιδια ειναι και για σενα εγω πλερωσα....115 εουρα και απο αυτα τα 55 ηταν η εργασια βαλε και το 19 ΦΠΑ ε ανεβηκε λιγο η τιμη:D αλλα μετα που την οδηγησα ενα πραγμα αλλη μηχανη ρε φιλε οι ταχυτυτες μπαινουν πολυ πιο γλυκα και γουργουριζει σαν γατουλα η κουκλα....:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :wave2:

Vstrommer71
26/06/2006, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από karvoun
Kalhmera. Epeidh eimai sta 4950 xiliometra kai prepei na kanw opou na nai to deutero service, ti douleies kanoun se auto gia na exw mia apopsh prin to paw sto mastora? Poso paei to malli xondrika?
Λαδια,φιλτρο,τσεκαρισματα και-πιθανως-συγχρονισμος πεταλουδων στον ψεκασμο.Υπολογισε κανα 40αρι τα λαδια,10 το φιλτρο.Εργατικα το 20αρι ειναι λογικο.Φιλε με το GSXR μαλλον τσιμπημενα τα εργατικα που σου πηρανε(κι εγω σε εξουσιοδοτημενο παω):beer:

GIXXERAKIAS
27/06/2006, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Λαδια,φιλτρο,τσεκαρισματα και-πιθανως-συγχρονισμος πεταλουδων στον ψεκασμο.Υπολογισε κανα 40αρι τα λαδια,10 το φιλτρο.Εργατικα το 20αρι ειναι λογικο.Φιλε με το GSXR μαλλον τσιμπημενα τα εργατικα που σου πηρανε(κι εγω σε εξουσιοδοτημενο παω):beer: δεν ξερω αν ειναι τσιμπημενα γιατι δεν εχω παει και αλλου να κοιταξω 2ο σερβις ηταν στην εγγυηση ειναι,λεω ας παω εκει που το πηρα,απλα υπενθυμιζω οτι δεν ειναι V STROM και εχει τα φαιρινγκ που θελουν λιγο παραπανω δουλιτσα:D αν ο φιλος εκανε το σερβις ας μας πει τι του χρεωσαν και που το εκανε αν ειναι εφικτο thanks παντως:wave2:

zeremefico
27/06/2006, 17:23
Εμένα πάντως για δεύτερο service μου άλλαξε μόνο λάδια(έβαλε IGOL 10-40) και τσέκαρε το αέρα στα λάστιχα,τίποτε άλλο...
Αλήθεια όταν κάνετε service τι λάδια σας βάζουν,εαν εφόσων δεν ζητήσετε καποια συγκεκριμένα;Τα IGOL τα γνωρίζετε;

grpal
28/06/2006, 08:27
Στα 6000 Km :
Λαδια, φιλτρο λαδιου, καθαρισμος φιλτρο αερα, μπουζι,
παραφλου, τσεκαρισμα πεταλουδες κλπ στο PC, τεντωμα καδενας, έλεγχοι κλπ --> 120 €

Ίσως μου πήρε πολλά, ίσως λογικά. Εμένα πολλά μου φάνηκαν.
Όσο θέλει ο καθένας ζητάει, γι'αυτό υπάρχουν πολλοί για να επιλέγουμε. Περισσότερο όμως μετράει να εμπιστέυεσαι το άλλον χωρίς να σε γδύνει βέβαια!
:beer:

braingd
28/06/2006, 10:43
Καλημέρα,

Εάν διαβάσετε στο βιβλίο του κατασκευαστή το μόνο που λέει αντικατάσταση είναι το λάδι και έλεγχος σε κάποια πράγματα.
Εγώ έκανα σήμερα το δεύτερο service και έκανε αυτά που λέει το βιβλίο και ότι του είπα εγώ ότι ήθελα να κοιτάξει δηλαδή.
Όσο για να λάδια αυτά που δίνει η Suzuki έβαλα.
Και από χρήματα 80,85 €

GIXXERAKIAS
28/06/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeremefico
Εμένα πάντως για δεύτερο service μου άλλαξε μόνο λάδια(έβαλε IGOL 10-40) και τσέκαρε το αέρα στα λάστιχα,τίποτε άλλο...
Αλήθεια όταν κάνετε service τι λάδια σας βάζουν,εαν εφόσων δεν ζητήσετε καποια συγκεκριμένα;Τα IGOL τα γνωρίζετε; Aκουστα τα εχω τα λαδια αυτα αλλα δεν γνωριζω περαιτερω,εγω ηθελα να βαλω η castrol η motul,τελικα πηγα suzuki και ρωτησα,μου εδειξαν τι βαζουν και ειδα οτι ειναι τα motul που ηθελα να βαλω οποτε τα εβαλα απο εκει.

karvoun
28/06/2006, 14:38
Entelei to ekana to service. Epeidh eimai apo to Hrakleio Krhths to ekana ston Triantafullidh(Mototec) pou einai psilognwstos agiogdiths kai mou phre 100Euro. Kwlozwh

island
30/06/2006, 19:22
2o service

εμενα μου εκανε:

λάδια , φιλτρο , μπουζί , καθάρισμα ενός αισθητήρα , καθαρισμα αλυσίδας με παραφίνη , λάδωμα αλυσιδας


99 ευρά

NikdeV82
30/06/2006, 21:00
Το δεύτερο service θα το κάνω μόνος μου, όπως και το πρώτο
45e λάδια και φίλτρο λαδιού..

Μην τρελαθούμε κιόλας... 120 ε κλπ..:smokin:

GIXXERAKIAS
03/07/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Το δεύτερο service θα το κάνω μόνος μου, όπως και το πρώτο
45e λάδια και φίλτρο λαδιού..

Μην τρελαθούμε κιόλας... 120 ε κλπ..:smokin: Εγω φιλαρακι το τριτο θα το κανω μονος μου και ουτω καθεξης γιατι πολυ απλα τελειωνει η εγγυηση σε 6-7 μηνες,ας ειναι καλα το σερβις μανιουαλ και τα χερακια μου τα εργατικα (που ειναι και τσαμπα:D )

makaronachis
03/07/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εγω φιλαρακι το τριτο θα το κανω μονος μου και ουτω καθεξης γιατι πολυ απλα τελειωνει η εγγυηση σε 6-7 μηνες,ας ειναι καλα το σερβις μανιουαλ και τα χερακια μου τα εργατικα (που ειναι και τσαμπα:D )
Ρε φιλαράκι,άμα είναι τζάμπα τα εργατικά να σου φέρω και το δικό μου!:eyepop: :rotflmao: :lol:

GIXXERAKIAS
04/07/2006, 13:50
:D τσαμπα ειναι για την κουκλα μου γιατι μονο εγω αγγιζω τις καμπυλες της(και οσοι την χαζευουν στον δρομο αραγμενη:D )Εσυ τωρα αν θες μπορω να κανω τιπουτις καλυτερο....ΑΑΑ μαζι και πλυσιμο περιποιημενο λεμεεεεε και στεγνωμα στο τζακι.....


54042

MUSTILI
05/10/2006, 10:52
Paidia ΣΟΣ. Αν δει καποιος απο τους κυριους που εκαναν 2ο σερβις να μου πει και εμενα που το εκανε.Ο Παπαμακαριος(Κολωνο) μου ζηταει 135 για λαδια,φιλτρα, μπουζι.Ο Κοπανος ΚΟυζουνας( Χαλανδρι) 90 για ΛΑΔΙΑΑΑΑ.Πολλα δεν ειναι του λεω.-30 τα λαδια 60 εργατικα.Σωστε με δωστε να πιω το δηλητηριο...:cry:

Respect
05/10/2006, 21:05
Τι λέγαμε για τα servises;.. ό,τι να'ναι... :a31: :a06:

MUSTILI
06/10/2006, 15:12
Πηγα στο Σταθόπουλο στη Μαυρομιχαλη.80 ευρω για λαδια,γρασαρισματα,καθαρισμα φιλτρου αερος,σφιξιμο των πως-το-λενε κολλαρου; μου εδωσαν και παπι για να παω στη δουλεια μου.Αναγκαστηκαν να τρυπησουν την βίδα αριστερα που κραταει το ντεποζιτο.Μου ειπαν οτι αυτος που εβαλε το μπαγκστερ την στραβοβίδωσε και δεν εχω λογο να μην το πιστεψω...Εδω στον Υφαντη ξεχασαν να μου βαλουν καγκελα και γραψανε λαθος ονομα στην αδεια.καλα δεν συζητω οτι μου ειχαν κανει παρακρατηση για 500 ευρω ΝΑΙ ΝΑΙ,σε μια βιδα θα κολωνανε..

nickmavros
09/10/2006, 10:28
Έλεος.....:hypnotize
Στο 2ο service χρειάζεται ΜΟΝΟ αλλαγή λαδιών. Τίποτε άλλο. :nono:
Άντε κ καθαρισμό φίλτρου αέρα, μόνο στην περίπτωση που έχεις τη μηχανή κανά χρόνο...
Το να λαδώσουν κ να σφίξουν την αλυσίδα κάποτε στο κάνανε στο τσαμπέ...Και είναι πολύ εύκολο να το κάνεις μόνος.
Δεν είναι τίποτα να αλλάξεις λάδια μόνος σου. Και δεν χάνεις την εγγύηση αν τα αλλάξεις μη τρώτε τις παπάτζες που σας λένε.
Διαβάστε κ το service manual ή το user manual.

MUSTILI
09/10/2006, 10:39
Εχεις δικιο για την αλλαγη λαδιων.Για το φιλτρο αερα επρεπε να το καθαρισω γιατι στην Κρητη του εσκισα τον κ..ο στα βουνα και δυστυχως δεν εχω εργαλεια,γνωσεις και ηρεμια για να τα κανω μονος. Δυστυχως καθε σερβις ειναι και πιο ακριβο.Λετε να παρω παπι;χαχαχα