PDA

View Full Version : Z750 vs GSR600



mats8282
21/06/2006, 09:59
Παρατηρησα μια μικρη διαμαχη σε ενα thread σχετικα με τα 2 μηχανακια και δεν βρηκα αλλο σχετικο(αμα υπαρχει δωστε μου το link και /lock) οποτε σκεφτηκα να κανω ενα για να ακουσουμε σχολια και κρισεις.Εγω εχω εδω και μια βδομαδα το Suzuki το οποιο αγορασα μετα απο πολυ σκεψη αν και το 750 ητανε μεσα στα υποψηφια μηχανακια.Σημεια που υπερτερει το μεν και το δε κατα την γνωμη μου;

GSR--->πιο φρεσκο σχεδιαστικα,καλυτερες αναρτησεις και ψαλιδι,καλυτερα φρενα,πολυ πιο συγχρονο μοτερ(εστω και 600),λιγο φθηνοτερο,πλαισιο.


Ζ750--->πιο κακο σχεδιαστικα,750cc με12 ονομαστικα αλογα και 1 κιλο ροπη παραπανω αρκετες στροφες πιο κατω.Αλλο??(εδω να επεμβουνε οι κατοχοι Ζ750 :p )

Τωρα ποιο απο τα 2 θεωρω καλυτερο το καταλαβατε
:cool: :beer:

Sabre
21/06/2006, 10:10
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΜΩΡΕ!

idi
21/06/2006, 10:13
ρε φιλε το πηρες! κανε τωρα βολτες και απολαυσε το....

(αυτα τα σχολια σου για τα "σχεδιαστικα" μου προκαλουν ομως πολυ γελιο ρε παιδακι μου ....χαχαχαχ μιλαμε για το εκτρωμα το ιδιο ειναι το suzuki εμφανιασιακα ...αν και ειναι πολυ καλο μηχανακι ....)

τεσπα καλες βολτες :wave2: :beer:

adam_tsouk
21/06/2006, 10:20
παρατηρησε μια μικρη διαμαχη!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

πολυ παρατηρητικος!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


καλοριζικο



:wave2:

mats8282
21/06/2006, 10:21
Πολυ επιθετικοι ρε παιδια γιατι ετσι?Μια απλη κουβεντα αρχισα την οποια αλλοι αρχισανε σε αλλο thread και δεν βλεπω τον λογο να κραζετε.Στην τελικη μπορειτε καλλιστα να μην ανοιξετε το thread,ο τιτλος του αναφερει το περιεχομενο και απο οτι βλεπω δεν σας ενδιαφερει προσωπικα αλλα μπορει να ενδιαφερει αλλους.Δυστυχως δεν μπορω να παω βολτα ειμαι στην δουλεια :smokin:

Οσο για το εκτρωμα εμφανισιακα βιτσια ειναι αυτα τεραστιε :cool:

Μια "μικρη" επρεπε να γραψω :beer:

adam_tsouk
21/06/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Πολυ επιθετικοι ρε παιδια γιατι ετσι?Μια απλη κουβεντα αρχισα την οποια αλλοι αρχισανε σε αλλο thread και δεν βλεπω τον λογο να κραζετε.Στην τελικη μπορειτε καλλιστα να μην ανοιξετε το thread,ο τιτλος του αναφερει το περιεχομενο και απο οτι βλεπω δεν σας ενδιαφερει προσωπικα αλλα μπορει να ενδιαφερει αλλους.Δυστυχως δεν μπορω να παω βολτα ειμαι στην δουλεια :smokin:

Οσο για το εκτρωμα εμφανισιακα βιτσια ειναι αυτα τεραστιε :cool:

Μια "μικρη" επρεπε να γραψω :beer:
εχει ξανασυζητηθει φιλε μου....

και αν βαριεσαι να διαβαζεις δε σου φταιμε...

και αν δεν σε καλυψε εκεινο το θρεντ, συνεχισε το!

mats8282
21/06/2006, 10:24
Εψαξα λιγο και δεν βρηκα ολοκληρο thread για το συγκεκριμενο θεμα και αν ειδες καλα το 1ο post το αναφερω.Αν εχεις την καλοσυνη δωσε το link και μετα /lock.

Sabre
21/06/2006, 10:30
Λίγο πιό κάτω οι suzukιδες έχουν φτιάξει ένα thread με το gsr ως νέοι κάτοχοι.Δέν συστήνεσαι εκεί να τα πέιτε?

mats8282
21/06/2006, 10:32
βρηκα το thread που ειχε γινει για συγκριση Ζ με το gsr και εχει και το ιδιο τιτλο :D ....Δικο μου λαθος αλλα δεν εχω εμπειρια απο forums οποτε :beer: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

adam_tsouk
21/06/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εψαξα λιγο και δεν βρηκα ολοκληρο thread για το συγκεκριμενο θεμα και αν ειδες καλα το 1ο post το αναφερω.Αν εχεις την καλοσυνη δωσε το link και μετα /lock.
εγω τις εχω βαρεθει τετοιες συζητησεις...

Ακου μια καλυτερη προταση....

εαν εχεις τη δυνατοτητα πας σε ενα δελερα μια δευτερα (βλεπε συναντησεις) εκει θα υπαρχει ολο κ καποιος με Ζ750. Πιανεις τη κουβεντα και του λες να το καβαλησεις (για βολτα δεν αναφερω). Οποτε βλεπεις απο μονος σου εαν σου αρεσει, πως ειναι κτλ...

Στο δρομο ειναι σιγουρα πιο γρηγορο απο το δικο σου.

Αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι επιμενεις σε αυτη τη συγκριση. Δεν σου αρεσει η επιλογη σου;

AFTER
21/06/2006, 10:41
Σωστα.
Αφου πλεον το αγορασες, τι ψαχνεις να βρεις?

mats8282
21/06/2006, 10:45
Εγω ειμαι ερωτευμενος με το σουτζουκακι μου και δεν θα ειμαι αντικειμενικος κριτης και βολτα να το παρω το Ζ(οπως και καποιος που εχει μια βδομαδα το Ζ δεν νομιζω να πει καλα λογια για το GSR ουτε για προφανη καλα σημεια του)...Οσο για την εμφανιση που πολλοι το κραζουνε εμενα μου αρεσει πολυ....Τεσπα κουβεντα να γινεται μην το περνετε τοσο πατριωτικα το θεμα :)

adam_tsouk
21/06/2006, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εγω ειμαι ερωτευμενος με το σουτζουκακι μου και δεν θα ειμαι αντικειμενικος κριτης και βολτα να το παρω το Ζ(οπως και καποιος που εχει μια βδομαδα το Ζ δεν νομιζω να πει καλα λογια για το GSR ουτε για προφανη καλα σημεια του)...Οσο για την εμφανιση που πολλοι το κραζουνε εμενα μου αρεσει πολυ....Τεσπα κουβεντα να γινεται μην το περνετε τοσο πατριωτικα το θεμα :)


φιλε, εγω το ειδα το gsr απο κοντα καποια στιγμη προς κεντρο μερια και μου αρεσε... ειχε καποιες λεπτομεριες που με χαλαγαν (οπως πχ τα πισω φλασακια) αλλα τπτ "κρα"
Οσο για το αν (ποτε) παρεις βολτα ενα Ζ σιγουρα θα βρεις το "κατι" παραπανω... αν οχι εμφανισιακα στο γκαζι σιγουρα...

br492
21/06/2006, 22:50
Πάντως εγώ πρώτη φορά ακούω/διαβάζω σχόλιο του στυλ "πιο κακο σχεδιαστικα" για το Ζ
:confused: :confused:

oulas
21/06/2006, 22:59
Μεγεια σου,

Πηρες εργαλειο τρελο...

AFTER
21/06/2006, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από br492
Πάντως εγώ πρώτη φορά ακούω/διαβάζω σχόλιο του στυλ "πιο κακο σχεδιαστικα" για το Ζ
:confused: :confused:

Mηπως εννοει ''κακο'' με την καλη εννοια?

br492
22/06/2006, 09:13
Eλπίζω ;)

mats8282
22/06/2006, 09:20
Ναι με την καλη εννοια το ειπα...Εχει πιο αγριο μουτρο και πισω μερος σιγουρα και σιγουρα πιο δυνατο μοτερ χαμηλα και μεσαιες απο το sutzuκακι,1 κιλο ροπη ειναι αυτο :)

br492
22/06/2006, 13:26
Οπότε δεν θα παρεξηγηθώ.Αντε καλό και το gsr (εγώ ξέρω με τι δυσκολία είπα καλό λόγο για άλλο μοτόρι πέρα από το μοναδικό το ανεπανάληπτο το ανυπέρβλητο Ζ)
:) :) :)

mats8282
22/06/2006, 13:52
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ystefanidis
22/06/2006, 15:38
ego leo ola ta Z mazi na parete fora apo to bouno....(as min trelenomaste leo ego k leme blakies...)

re xalaroste ligo...
tromero kalo xriso ropato Z alla kopse ligo....
exi gemisi o topos kai epidi exei kalo onoma sti piatsa k o pio asxetos to exei pari k nomizi oti kati kani...k pite mou oti de simfonite (siga mi to pite...)

xalaroste...bgaltetes oxo kai grafete km na goustarete oti k an kabalate...kai afiste na trone laspi i mpoulides tou mpampa pou piran mia mercedes & BMW kai nomizoun oti ine kati..

naste oli kala....

br492
22/06/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ystefanidis
ego leo ola ta Z mazi na parete fora apo to bouno....(as min trelenomaste leo ego k leme blakies...)

re xalaroste ligo...
tromero kalo xriso ropato Z alla kopse ligo....
exi gemisi o topos kai epidi exei kalo onoma sti piatsa k o pio asxetos to exei pari k nomizi oti kati kani...k pite mou oti de simfonite (siga mi to pite...)

xalaroste...bgaltetes oxo kai grafete km na goustarete oti k an kabalate...kai afiste na trone laspi i mpoulides tou mpampa pou piran mia mercedes & BMW kai nomizoun oti ine kati..

naste oli kala....
Mε τον συνδυασμό alt+shift ξεκουράζεις τα ματάκια μας


;) ;)


Το ότι το έχουν πάρει πολλοί δεν σημαίνει ότι φταίει το μηχανάκι(εγώ πάντως το θεωρώ θετικό,δεν μπορεί να είμαστε όλοι βλάκες)
Και για να συμφωνήσω στα τελευταία που γράφεις δεν νομίζω να είναι πολλοί εδώ γύρω που σε ένα ακριβώς χρόνο έχουν γράψει 22500 χλμ με το μηχανάκι τους,γιαυτό ορμάτε
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

mats8282
22/06/2006, 19:07
Ελα να μαζευτουμε καμμια μερα τα Z,GSR,Hornet και FZ να βολταρουμε :beer: .Στην τελικη το ιδιο παθος μοιραζομαστε :beer:

AFTER
22/06/2006, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Ελα να μαζευτουμε καμμια μερα τα Z,GSR,Hornet και FZ να βολταρουμε :beer: .Στην τελικη το ιδιο παθος μοιραζομαστε :beer:

Να μαζευτουμε, αλλα δεν θα σας βλεπουμε, αυτο ειναι το κακο.
Ολο πισω θα ειστε!

:rotflmao: :lol:

:wave2: :beer:

ystefanidis
22/06/2006, 20:54
tixeros..
telika de xigiese ka8olou kala...
eisai o tixeros pou 8a pari fora apo to bouno mazi me to Z....
to palikari apla protine kati k kala ekana... alla esi fenete ise apo ta kardasia pu kabalan piraulous k de su kani koukou....
eutuxos pou oli i Zedakides!! den ine san esena (tromponia)...

ama de gustaris pou auto fenete papse na asxolise k trexa na kogkouriasis kapou alou...
an k 8elo na sta xoso pio xodra...alla den axizi..



kopse ligo tin kakia katebase merika kila magkias k prospa8ise na goustaris to ergalio opos prepi


__________________

adam_tsouk
23/06/2006, 10:16
φιλε στεφανιδης.....


περιμενε κανα χρονο να κυκλοφορει το δικο σου και μετα ελα πες μου αν εχει γεμισει ο τοπος.

το Ζ750 ειναι ηδη 2+ χρονια στη κυκλοφορια...

mats8282
23/06/2006, 10:21
Η αληθεια ειναι οτι το Ζ ανοιξε μια κατηγορια(μεσαια Streetfighters) οταν βγηκε στην αγορα και πουλησε τρελα σε ολο τον κοσμο με οπλο την εμφανιση και τα 750 κυβικα του....Το GSR ειναι ο νεος που ηρθε να σπασει αυτο το μονοπωλιο.Αν τα καταφερει θα δουμε...Καλα να ειμαστε ορθιοι να ειμαστε και θα το δουμε στο μελλον :beer:

ystefanidis
23/06/2006, 15:09
ouden sxolio gia to oti gemise o topos Z..
mallon tin idia tixi 8a exei k to GSR....

apla oti ipa ine gia merikous oxi olous tous Zedakides...

pedia xalara, mixanes na blepoume na kinounte k ola kala...

Lazio
23/06/2006, 18:09
να ειμαστε καλα παντα ορθιοι και να τα χαιρομαστε.... ολα καλα ειναι αλλα


ΣΑΝ ΤΟ Ζ ΤΙΠΟΤΑ :wave2:

mats8282
23/06/2006, 18:20
Απο ποια αποψη δεν υπαρχει τιποτα σαν το Ζ???

AFTER
23/06/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Απο ποια αποψη δεν υπαρχει τιποτα σαν το Ζ???

Θα σου ετοιμασω μια εκθεση 1000 λεξεων και θα στην παραδωσω!
Εχεις να πας πουθενα το ΣΚ?

mats8282
23/06/2006, 18:27
Πες μου επιγραμματικα,ελα μην βαριεσαι παιζεται η τιμη του Ζ εδω :p....Πχ----> Εχει καλυτερα φρενα
Καλυτερες αναρτησεις
Καλυτερο πλαισιο
Καλυτερο μοτερ
Καλυτερο στησιμο
κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ

Sabre
23/06/2006, 18:28
Εσύ ψήνεσαι να πλακώσει όλο το Akashi να γράψει γιατί εεεεεε?
:lol:
Άστο ρε παιδί μου...
Πάμε βόλτα καλύτερα

mats8282
23/06/2006, 18:29
Δεν μπορω ρε γμτ ειμαι στο γραφειο :ZZZ:

Nikoskazer2000
25/06/2006, 04:19
Εγω μπορεί να είμαι φανατικός Kawasakias αλλα δεν εχω ούτε Ζ, ούτε GSR, ούτε εχω οδηγήσει κανένα απο τα δυό τους για να ξέρω ποιό είναι το καλύτερο και ο οικονομικός λόγος είναι σχεδόν ο τελευταίος παραυτα δυστυχώς. Εγω το Ζ το θεωρώ πανέμορφο και υπέροχο μηχανάκι απ' ολες τις απόψεις. Και καλά εγω...είπαμε είμαι πράσινος, οπότε ίσως δεν είμαι αντικειμενικός, αλλα τι να πεις οταν αλλοι μηχανόβιοι (όχι kawasakides) αλλα και άσχετοι με τους δύο τροχούς (κουτάκηδες) έχουν την ίδια γνώμη μ' εμένα;
Και τα περιοδικά; Πως γίνεται όλοι αυτοί να κάνουν λάθος;;;

Και ενα αλλο που έχω να πω: Ρε 'σεις με αυτά που βλέπω στις διαμάχες στο τέλος αντί για "Την τάδε μέρα+ώρα πάμε στο Δέλεαρ για μπύρες" θα βλέπω "Την :a016: τάδε :a023: μέρα+ώρα :a023: πάμε :a52: στο Δέλεαρ για :a38: μπουκέτα (Hondakides ή Kawasakides ήρθε η ώρα σας!!!)" :nono:

Χαλαρώστε λέεεεμε... :beer: :beer: :beer:

oustampas
22/11/2012, 14:05
Επαναφέρω το θέμα για να μην αρχίσω καινούργιο με τον ίδιο τίτλο...
Αρχικά μιας κι ειμαι καινούργιος να πω ότι έχω bros650 και σκέφτομαι να το αλλάξω για ενα από τα 2 μηχανάκια. Η χρήση προβλέπεται να είναι:

1)Καθημερινή μετακίνηση απο Σταμάτα (κοντά Αγ. Στέφανο) μέχρι Κατεχάκη από κηφισίας και πίσω-περίπου 60χλμ. (70%, μπορεί και παραπάνω)
2)Πήχτρα σε κίνηση στο κέντρο-κέντρο (σπάνια).
3)Χαλαρή έξοδος το βράδυ κάπου κοντά ή και προς κέντρο ειδικά αν ξέρω ότι θα χει κίνηση (πχ. συναυλία)
4)Κοντινές εκδρομές (χαλκίδα, Λουτράκι κλπ.) και στροφοδιαδρομές
5)Πίστα???? (δεν έχω στρίψει ποτέ πολύ γρήγορα με μηχανή, αλλά επειδή το πρώτο πράγμα που θα κάνω μετά την αγορά είναι τουλάχιστον ένα trackday-σχολείο ασφαλους οδήγησης, δεν έχω ιδέα τι θα προκύψει και πόσο θα κολλήσω με αυτόν τον τομέα, αν και λεφτά πολλά για μεγάλη συχνότητα δεν παίζουν)
6)Καλοκαίρινες διακοπές σε νησί με κοπέλα
7)Ότι προκύψει

Μιας κι έχω διαβάσει αρκετά για αυτά τα 2 με ενδιαφέρει να μάθω:
Aν στο gsr '07 έχει διορθωθεί το απότομο άρπαγμα ή σκορτσάρισμα που έχω διαβάσει ότι έχει το μοντέλο του ΄06 και πόσο έντονο είναι αυτό?
Αν στο 1) οδηγώ οικονομικά (κάτω από τις 7000) ποιο θα καίει περισσότερο και αν έχει τρύπες κάποιο από τα 2 στην απόδοση του για τις ίδιες στροφές?
Ποιο στρίβει καλύτερα μιας και προβλέπεται να δοκιμαστούν και στην πίστα? Μάλλον το gsr απ ότι έχω διαβάσει, αλλά πόσο ισχύει και πόσο μεγάλες διαφορές έχουν? (Η άνεση δε με πειράζει πολύ)
Πόσο πιο άνετο είναι το gsr για τον πίσω αναβάτη? Αντέχετε το 6) με το z για τον πίσω? (με το bros κουραζόταν, αλλά ήμουν και πιο σκυφτός λόγω κλιπ ον)?
Ποιο φρτώνεται πιο καλά?
Last but not least. Ποιο είναι πιο ακριβό σε συντήρηση σε βάθος ενός έτους μαζί με σήματα, ασφάλειες, βενζίνες και ότι άλλο χρείαζεται?

Να πω ότι διαθέτω γύρω στα 2-3χιλ. Για το gsr η επιλογή είναι μάλλον μοντέλο του ΄07(abs), ενώ στο Z '05-'06 (παλιό μοντέλο).
Η απόλυτη δύναμη δε μ ενδιαφέρει μιας και τα 2 μια χαρά δυνατά είναι απ ότι έχω καταλάβει. Οπτικά μ αρέσουν και τα 2, απλά το Ζ έχω κουραστεί λίγο να το βλέπω. (αν και είναι πιο όμορφο αντικειμενικά). Αυτά και σόρρυ για το μεγάλο ποστ, αλλά έπρεπε να γίνω ακριβής στις ερωτήσεις μου.