PDA

View Full Version : Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?



tsofras
21/06/2006, 10:22
Ενώ είχα αποφασίσει με το που πάρω το δίπλωμα να τσιμπίσω ένα XT125X είδα σε ένα πόστ ότι το suzuki Gs500 πάει γύρω στα 4000. Αποκλείεται σκέφτομαι , μεταχειρισμένη θα λένε, με τα πολλά είδα στο site ότι κάνει όντος τόσο. Η μηχανή είναι τρέλλα, σαν και αυτή που έμαθα και είμαι ΜΗΧΑΝΗ, και πολύ φτήνη. Και σκέφτηκα απο το να δώσω 3400 για το XT και να το κρατήσω 1 ή 2 χρόνια, δίνω 4 και παίρνω αυτήν. Ποιά η γνώμη σας για αρχάριο? Μήπως είναι πολλά τα 500 κυβικά για να αρχίσω?

zephyr1
21/06/2006, 10:58
GS GS GS GS GS GS.:winka:

:beer: :beer: :beer:

Η καλυτερη προσφορα και θα τα κανεις ολα.(ταξιδακι,πολη,και λιγο χωματοδρομος σε ωρα αναγκης,σκυλι μοτερ...... και μοτοσυκλετα.)

Αντε με το καλο.

AFTER
21/06/2006, 11:00
Φιλε μου ειδικα η εκδοση με το fairing που ειναι πολυ ομορφη, στην τιμη που το δινουν ειναι ΣΟΥΠΕΡ προσφορα!

Παρ'το χωρις δευτερη κουβεντα, και δεν θα σε απασχολησει για τιποτα εκτος απο τα λαδια του.

Οσο για επιδοσεις, θα σου πω μονο οτι εχει σχεδον τα ιδια γκαζια με ενα τετρακυλινδρο 400, και φυσικα πολη περισσοτερη ροπη

:beer:

tsofras
21/06/2006, 11:05
ωραία και ... το θέμα αρχάριου??

Innersense
21/06/2006, 11:08
σηγνώμη για τι τιμές μηλάτε;

τιμή καταλόγου GS 500 4995 Euro
τιμή καταλόγου XT 125X 3380 Euro

απο εκεί και πέρα οι διακιμάνσεις σε τιμή ισχύουν εξίσου για κάθε μοντέλο.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με...

Α, και εμένα μου άρεσε πολύ το GS...

geopitt
21/06/2006, 11:14
Oχι ακριβως......Προσφορες απο Suzuki με 3.995 euro(naked) και 4.395 euro (fairing) .


Για του δειτε εδω

http://www.suzuki.gr/moto/news.php?id=13

Νομιζω πως ειναι πολυ καλες οι νεες τιμες παντως


Και τα Gs ναι ειναι καταπληκτικες μοτο για νεους αναβατες

AFTER
21/06/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
σηγνώμη για τι τιμές μηλάτε;

τιμή καταλόγου GS 500 4995 Euro
τιμή καταλόγου XT 125X 3380 Euro

απο εκεί και πέρα οι διακιμάνσεις σε τιμή ισχύουν εξίσου για κάθε μοντέλο.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με...

Α, και εμένα μου άρεσε πολύ το GS...


Eχουν βαλει προσφορα το GS

Mην ανησυχεις για το θεμα αρχαριου
Το GS ειναι σχολειο

tsofras
21/06/2006, 11:20
με βλέπω να το τσιμπάω...αν δεν με πρείξει ο πατέρας που θα μπεί εγγυητής....μα καλά γιατί τόσο χαμηλά?

AFTER
21/06/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
με βλέπω να το τσιμπάω...αν δεν με πρείξει ο πατέρας που θα μπεί εγγυητής....μα καλά γιατί τόσο χαμηλά?


Μαλλον τα υπολοιπα 125 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!!!

Απλως φιλε μου, στην Ελλαδα οσοι θελουν ενα commuter ξερουν μονο XT & TRANSLAP...

tsofras
21/06/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μαλλον τα υπολοιπα 125 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!!!

Απλως φιλε μου, στην Ελλαδα οσοι θελουν ενα commuter ξερουν μονο XT & TRANSLAP...

Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο commuter? Και οντος εγω που δεν είχα ασχοληθεί , όντος μονο ΧΤ και TRANSALP είχα ακουστά, και αν δεν καβάλαγα και το SV 650 στο πρώτο μάθημα , μπορεί να μην είχα προσέξει και το GS!

AFTER
21/06/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο commuter? Και οντος εγω που δεν είχα ασχοληθεί , όντος μονο ΧΤ και TRANSALP είχα ακουστά, και αν δεν καβάλαγα και το SV 650 στο πρώτο μάθημα , μπορεί να μην είχα προσέξει και το GS!

Commuter ειναι αυτο που κυριως θα πραγματοποιει την καθημερινη σου μετακινηση και θα ειναι ανετο και ευκολο στην οδηγηση, αλλα παλι δεν θα ειναι ενα παπι(ωστε να πας και μια βολτιτσα εκτος των πυλων).

Στην Ελλαδα δυστυχως φιλε μου, ολοι μασαμε μια καραμελιτσα που την εχουμε παρει απο τον διπλα μας, μικρη αγορα βλεπεις κιολας.

:wave2:

Alx 84
21/06/2006, 12:09
το θάμε του αρχαρίου είναι στο μυαλό. άν έχεις την ωριμότητα να ελέγχεις τον καρπό σου, πάρε αυτό που γουστάρεις.:beer:

alex14
21/06/2006, 12:13
after +1

Υπαρχουν και αλλα μοντελα τα οποια ειναι ιδανικα για καποια συγκεκριμενη χρηση αλλα δυστυχως εχουν πιασει πατο.
π.χ. Kawasaki ER-5 , με μονο 5000 γιουργια (4000 + κοστιζει ενα 250αρι scooter το οποιο θα σκορπισει σε 2-3 χρονια) κανεις την δουλεια σου και με μικρες υποχωρησεις μπορεις να γυρισεις και ολη την Ελλαδα.

:wave2:

tsofras
21/06/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
το θάμε του αρχαρίου είναι στο μυαλό. άν έχεις την ωριμότητα να ελέγχεις τον καρπό σου, πάρε αυτό που γουστάρεις.:beer:

Σωστό και αυτό , και το ξέρω απλά λόγω απειρίας καμια στραβογκαζιά ξεκάρφωτη σε καμιά στροφή , σε κατάσταση πανικού κτλ. θα είναι πιο "επίπονη" και επικίνδυνη απο μια πιο α΄δυναμη μηχανή.

AFTER
21/06/2006, 12:26
Να ξεκαθαρισω οτι εχω ενα Ζ, αυτο για αποφυγη παρεξηγησεων για την θεση που εχω παρει στο αναλογο θρεντ.

Θα σου πω μονο αυτο!

Με 4000 παιρνεις μια ολοκαινουργια μηχανη, 500cc, με δυναμη, ικανη ακομα και για ταξιδια με 2 ατομα και αποσκευες, και το ξαναλεω, ολοκαινουργια με εγγυηγη.

Ενω ''αλλοι''(καταστηματα), πουλανε μεταχειρισμενα 400αρια εισαγωγη απο Ιαπωνια, με τα ιδια ή και περισσοτερα χρηματα, που ουτε που ξερεις ποιος τα ειχε πριν και σε τι κατασταση ηταν.

Ειναι μεγαλη δουλεια να ανοιγεις ενα καπακι και να ξερεις οτι κανενα λαμογιο δεν εχει βαλει το κωλοχερο του απο κατω.
Συγνωμη για το υφος, αλλα την εχω πατησει με μεταχειρισμενα πολλες φορες

johnpan
21/06/2006, 12:27
Πάρτο αλλά έχε το νου σου, μην ενθουσιάζεσαι με το γκάζι, δώσε πολύ χρόνο στον εαυτό σου. Αν σέβεσαι το γκάζι δε θα έχεις πρόβλημα

zephyr1
21/06/2006, 12:41
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6887&highlight=gs%2A500


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12085&highlight=gs%2A500

Το καλυτερο σχολειο για αρχαριο.

tsofras
21/06/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Πάρτο αλλά έχε το νου σου, μην ενθουσιάζεσαι με το γκάζι, δώσε πολύ χρόνο στον εαυτό σου. Αν σέβεσαι το γκάζι δε θα έχεις πρόβλημα

Έτσι είναι φίλε μου έχεις δίκιο, ευχαριστώ για τα λινκ zephyr πήρα μια ιδέα......μου έκλεψε την καρδιά πάντως....ξεμυαλίστικα....αλλα θέλει σοβαρή σκέψη....

oulas
23/06/2006, 03:43
Με 4000 παιρνεις μια ολοκαινουργια μηχανη, 500cc, με δυναμη, ικανη ακομα και για ταξιδια με 2 ατομα και αποσκευες, και το ξαναλεω, ολοκαινουργια με εγγυηγη.


Πραγματικα για τα λεφτα του ειναι χρηση αγορα. Ειδα την προσφορα και εμεινα! Πριν λιγο καιρο ειχε 1000 euro πανω!
Τωρα τα υπολοιπα, 125, 250αρια, XR 125, veradero 125, CBR125 CBF250, θα πατωσουν.

Καινουργια μηχανη 500αρα, με 4000!:eyepop:

Τσιμπατο αμεσως!

tsofras
23/06/2006, 08:54
το επεξεργάζομαι :D

kachius
23/06/2006, 09:24
Δεν παίρνεις ένα ομορφότατο KLE (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=24679) του κουτιού, με όλα τα έξτρα με 4500?
:D :D :D

AFTER
23/06/2006, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Δεν παίρνεις ένα ομορφότατο KLE (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=24679) του κουτιού, με όλα τα έξτρα με 4500?
:D :D :D

Γιατι την πουλας?

kachius
23/06/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Γιατι την πουλας?

για να ξανα πάρω tdm850 :D

δες εδώ για περισσότερα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=24662)

Ταξιδευτής
23/06/2006, 10:07
Μην το σκεφτεσαι καθολου. Απλα:

1. Σηκω απο τον υπολογιστη
2. Πηγαινε στον εμπορο
3. Κατσε μπροστα του κ πες την εξης φραση "Θελω ενα GS 500 ΤΩΡΑ παρακαλω"
4. Συμπληρωσε τις φορμες που θα εμφανισει ο εμπορος
5. Ανοιξε το πορτοφολι κ δωσε την σχετικη προκαταβολη
6. Πηγαινε σπιτι κ μελετησε ΟΛΕΣ τις τεχνικες οδηγησης του φορουμ εδω
7. Αγορασε κρανος/μπουφαν/μποτες/παντελονι/λουκετα
8. Πηγαινε στον εμπορο κ βαρα τον μεχρι να σου δωσει τα κλειδια του νεου σου GS
9. Ανεβα επανω του, πατα τη μιζα και......

:beer:

Φιλε, οπως βλεπεις ολα τα παιδια εδω σου λενε "παρ' το", και πιστεψε με, ξερουν καλα τι λενε. Οι πιο πολλοι εδω (οχι εγω) εχουν μεγαλη εμπειρια σε μηχανες και σιγουρα αν ηταν κατι ακαταλληλο για εναν νεο αναβατη θα σε αποτρεπανε.

Ολα αυτα περι νεου αναβατη και καταλληλοτητας ειναι σχετικα... Και εγω πηγα κοντρα στην κοινη λογικη και στα οσα μου ελεγαν γνωστοι και φιλοι ("παρε ενα 125αρι/παπι/250αρι κλπ μεχρι να μαθεις") και επελεξα με την καρδια.
Τι διαλεξα; Το Ζ 750. Για πρωτη μηχανη.

Αν το μετανοιωσα; ΚΑΘΟΛΟΥ. Ουτε στιγμη. Ναι, εχει πολυ γκαζι, ναι θελει σεβασμο, αλλα ξερεις κατι; Ειναι φιλικοτατη αν την εμπιστευτεις, με βοηθαει να μαθω αντι να με τιμωρει για τα λαθη μου, και γενικα δεν θα ηθελα καμια αλλη τωρα.

Το GS ειναι υπεροχη μηχανη... Αν ενας νεος και ασχετος αναβατης (εγω) βρισκει φιλικο και ταιριαστο το Ζ, τοτε σιγουρα το GS ειναι ΑΚΟΜΑ πιο ευκολο στην χρηση του.

Αρκει να σου πω οτι οταν ανεβηκα πριν μερικες μερες στο Honda CB 400 ενος φιλου, ενοιωθα σαν να καβαλαγα ποδηλατο και το εκανα οτι ηθελα πραγματικα!