PDA

View Full Version : Συνεπιβατης σε Multistrada



Finrod
21/06/2006, 16:39
Πως πρεπει να καθεται ο συνεπιβατης στο Multi;
Ως τωρα οι πιο πολλοι δεν εχουν βολευτει και το χειροτερο εγω δεν οδηγαω οπως πρεπει με συνοδηγο.
Μεσα στην πολη οι αντρες δεν εχουν προβλημα γιατι κρατανε τα χερουλια. Αλλα εκτος πολης και σε επιθετικη οδηγηση εχουμε προβλημα.
Μια λυση ειναι να ακουμπανε ντεποζιτο (οπως στα ss), αλλα
ειδικα μικροσωμες γυναικες (που δεν φτανουν ντεποζιτο) αναγκαζονται να πεφτουν πανω μου και να τρωω ολο το βαρος τους.
Ουτε μπορω να φρεναρω αποτομα, ουτε στριβω καλα.
Τελικα μηπως το μηχανημα δεν ειναι πολυ φιλικο με τον πισω;
Τι λετε; Πως καθονται σε σας;


Α, και κατι ασχετο. Δυο τρεις φορες ακουσα απο το συμπλετη ενα τριξιμο, οπως τα λιωμενα τακακια. Μου ειπαν οτι ειναι εξαιτιας του ξηρου συμπλετη και δεν ασχοληθηκα αλλο. Ισχυει;

jp79
21/06/2006, 19:01
Den nomizo na exeis problima me to baros mias mikrokamomenis... isa isa tha prepei na to zitas

Xrider
21/06/2006, 20:53
Δυο τρεις φορες ακουσα απο το συμπλετη ενα τριξιμο, οπως τα λιωμενα τακακια. Μου ειπαν οτι ειναι εξαιτιας του ξηρου συμπλετη και δεν ασχοληθηκα αλλο. Ισχυει;

POLY PI8ANON.SYNH8OS KANOYN TRYPES STO KAPAKI GIATI PIANEI SKONI O XEROS ALLA KANEI XALIA HXO.

stradas
21/06/2006, 23:04
Ο ηχος που ακους ειναι φυσιολογικος σε ολα τα ξηροκαμπανα με κλειστο καπακι. Ειτε το ανοιγεις (5 αλενοβιδες), πας στο βενζιναδικο και στο φυσανε και το ξανακλεινεις, ειτε συμπεριφερεσαι σαν γνησιος ducatista και απελευθερωνεις την μουσικη του συμπλεκτη τοποθετώντας ενα ανοικτο καπακι. Με καμια κατοσταρια euros καθαριζεις... ;)

Οσο για το θεμα του συνεπιβατη, δεν με εχει απασχολησει να σου πω την αληθεια, καθοτι δικαβαλος παω παντα χαλαρα. Σε καποιο απο τα πρωτα τεστγια το multi (νομιζω του moto) ειχε γραφτει το επιτυχημενο "...απο ποτε τα ducati ηταν για δυο..." ή καπως ετσι...

Φιλικα,

Γιωργος

GST
23/06/2006, 10:38
το καλυτερο κρατημα για το συνεπιβατη ειναι με ενα χερι τον οδηγο και με το αλλο το χερουλι .... αλλα επιθετικη οδηγηση με συνεπιβατη ..δεν ειναι κριμα να τον περνεις στο λαιμο σου;

το τριξιμο μαλλον για πατιναρισμα μου ακουγεται ειδικα αν στο κανει σε ανηφορες η φορτωμενο....κανε οτι σου ειπαν πιο πανω ...φυσσα τους!

AFTER
23/06/2006, 10:49
ΞΕΧΝΑ την επιθετικη οδηγηση με συνεπιβατη

Η γρηγορη οδηγηση με μηχανες, ειναι μονον για ΕΝΑΝ

:wave2:

dessert
23/06/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Πως πρεπει να καθεται ο συνεπιβατης στο Multi;
Ως τωρα οι πιο πολλοι δεν εχουν βολευτει και το χειροτερο εγω δεν οδηγαω οπως πρεπει με συνοδηγο.
Μεσα στην πολη οι αντρες δεν εχουν προβλημα γιατι κρατανε τα χερουλια. Αλλα εκτος πολης και σε επιθετικη οδηγηση εχουμε προβλημα.
Μια λυση ειναι να ακουμπανε ντεποζιτο (οπως στα ss), αλλα
ειδικα μικροσωμες γυναικες (που δεν φτανουν ντεποζιτο) αναγκαζονται να πεφτουν πανω μου και να τρωω ολο το βαρος τους.
Ουτε μπορω να φρεναρω αποτομα, ουτε στριβω καλα.
Τελικα μηπως το μηχανημα δεν ειναι πολυ φιλικο με τον πισω;
Τι λετε; Πως καθονται σε σας;


Α, και κατι ασχετο. Δυο τρεις φορες ακουσα απο το συμπλετη ενα τριξιμο, οπως τα λιωμενα τακακια. Μου ειπαν οτι ειναι εξαιτιας του ξηρου συμπλετη και δεν ασχοληθηκα αλλο. Ισχυει;


Γιατί επιθετικός με 2 άτομα σε μοτοσυκλέτα για 1 ΄;;;

:D


52882

nimbus
23/06/2006, 11:03
το ιδανικό είναι να μην έχεις συνεπιβάτη:winka:
Εγώ έτσι κάνω, για να οδηγάω όπως θέλω και προπάντων να μην το έχω κρίμα σε περίπτωση οποιασδήποτε πτώσης:D

sapila racing
23/06/2006, 11:15
Μια χαρά είναι το Multi με συνεπιβάτη.

Εγώ έκατσα πίσω απ τον Μιμίκο στις Σέρρες και με έκανε 3 αξέχαστους γύρους!
Το ένα χέρι στο τεπόζιτο για τα φρένα και το άλλο στην μέση του Μιμίκου για τις σούζες!:lol:

Αλλη φάση, και είμαι 1.90 ε!! Πήγαμε με το Multi γιατί στο S2R δεν χωράγαμε!

Το μηχανάκι έβρισκε κάτω άσχημα συνέχεια σε όλες τις στροφές, σούζα στα εσάκια και στις ευθείες, πίσω φρένο και πλασσάρισμα με 150χλμ....

Πάντως από γκάζι δεν έλεγε και πολλά, αν και 1000.

Finrod
23/06/2006, 11:27
Για τον ηχο στο συμπλεκτη ειναι λογικο να ακουγεται μετα απο 2500 χιλιομετρα; Παντως για την ωρα δεν εχει μεινει φραγκο για να παρω ανοικτο καπακι.

Οσο για την επιθετικη οδηγηση δεν εννοουσα σουζες και αλλες καγκουριες. Απλα, να ανοιγω στις ευθειες και να ψιλοχωνομαι για να ξεφυγω απο την κινηση. Αυτο ομως σημαινει πολλα αποτομα ανοιγματα/φρενα, με αποτελεσμα ο πισω να ζοριζεται να κρατηθει.
Εκει ειναι που οι χειροτεροι συνεπιβατες μου βγαζουν το λαδι. Αλλοι ξαπλωνουν πανω μου, αλλοι με γαργαλανε, αλλοι πεφτουν μπροστα σε καθε φρενο.
Οχι τιποτα θα με πουν και αντικοινωνικο αν δεν ξανανεβασω ατομο πισω. Χανω τη μιση απολαυση.

smora
11/07/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Για τον ηχο στο συμπλεκτη ειναι λογικο να ακουγεται μετα απο 2500 χιλιομετρα; Παντως για την ωρα δεν εχει μεινει φραγκο για να παρω ανοικτο καπακι.

Οσο για την επιθετικη οδηγηση δεν εννοουσα σουζες και αλλες καγκουριες. Απλα, να ανοιγω στις ευθειες και να ψιλοχωνομαι για να ξεφυγω απο την κινηση. Αυτο ομως σημαινει πολλα αποτομα ανοιγματα/φρενα, με αποτελεσμα ο πισω να ζοριζεται να κρατηθει.
Εκει ειναι που οι χειροτεροι συνεπιβατες μου βγαζουν το λαδι. Αλλοι ξαπλωνουν πανω μου, αλλοι με γαργαλανε, αλλοι πεφτουν μπροστα σε καθε φρενο.
Οχι τιποτα θα με πουν και αντικοινωνικο αν δεν ξανανεβασω ατομο πισω. Χανω τη μιση απολαυση.


Ο θόρυβος που ακούγεται στον συμπλέκτη είναι φυσιολογικός
Ο συνεπιβάτης κάθεται μια χαρά ειδικά να βάλεις και την comfort την σέλα.
Το προβλημα με τα νερα που ερχονται όλα πάνω στον συνεπιβάτη δεν σε έχει απασχολήσει? Αλήθεια υπάρχει λύση για αυτό?

Finrod
11/07/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από smora



Ο θόρυβος που ακούγεται στον συμπλέκτη είναι φυσιολογικός
Ο συνεπιβάτης κάθεται μια χαρά ειδικά να βάλεις και την comfort την σέλα.
Το προβλημα με τα νερα που ερχονται όλα πάνω στον συνεπιβάτη δεν σε έχει απασχολήσει? Αλήθεια υπάρχει λύση για αυτό?
τι εννοεις; :confused:

stradas
11/07/2006, 15:48
Αν περασεις απο μαζεμενα νερα (πχ λογω βροχης ή διαρροης) η πισω ροδα τα στελνει ολα στην πλατη του συνεπιβατη... ειδικα αν δεν εχεις πισω φτερακι ή αν εχεις "ελαφρωσει" την πινακιδα...

Αλλα μην ανησυχεις, ο αναβατης ειναι οκ...:D

Finrod
11/07/2006, 15:54
Εχετε δικιο. Η ουρα ηταν συνεχεια γεματη λασπες και αναρωτιομουν.
Ακομη συνεπιβατης δεν εχει παραπονεθει οτι λερωθηκε...
Παντως απο τοτε που εβαλα το ταψι... εεε την πινακιδα εννοουσα, η κατασταση εχει βελτιωθει αρκετα.
Και μετα κανετε παραπονα στα Υπουργεια! Μεχρι και λασπωτηρα σας δινουν!
:lol:

ΥΓ. πισω εχω το carbon λασπωτηρα.

Alki_Viades
11/07/2006, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Αυτο ομως σημαινει πολλα αποτομα ανοιγματα/φρενα, με αποτελεσμα ο πισω να ζοριζεται να κρατηθει.
Εκει ειναι που οι χειροτεροι συνεπιβατες μου βγαζουν το λαδι. Αλλοι ξαπλωνουν πανω μου, αλλοι με γαργαλανε, αλλοι πεφτουν μπροστα σε καθε φρενο.
Σχετικο ειναι αυτο. Μηπως εσυ εισαι ο χειροτερος οδηγος και τους βγαζεις το λαδι σε καθε βολτα;


Οχι τιποτα θα με πουν και αντικοινωνικο αν δεν ξανανεβασω ατομο πισω. Χανω τη μιση απολαυση.
Οταν εχεις συνεπιβατη χανεις ΟΛΗ την απολαυση. Ξεχνας γκαζια, τρελα φρενα και πλαγιασματα και πρωτη σου προτεραιοτητα ειναι η ασφαλεια και η ανεση.

Αποψη μου φυσικα :beer: :beer::beer: