PDA

View Full Version : Αναζήτηση βοήθειας



VanDiemen
21/06/2006, 18:53
Καλησπέρα
Ακολουθώντας τις προτροπές των φίλων μοτοσυκλετιστών, που έκαναν τον κόπο να απαντήσουν στο αρχικό μήνυμά μου (είχα στείλει στο forum πριν 2-3 μήνες, ένα γράμμα, μέσα στο οποίο περιέγραφα το σοβαρό ατύχημα που μου συνέβη), στις απαντήσεις των οποίων, σχεδόν όλοι με είχαν συμβούλεψει να στραφώ δικαστικά εναντίον αυτών που φέρονται, σύμφωνα με τη γνώμη πολλών, να έχουν μερίδιο ευθύνης για αυτό που μου συνέβη, επανέρχομαι αναζητώντας άλλη μια φορά τις γνώσεις ορισμένων ανθρώπων, που είναι ίσως σχετικοί με, αντίστοιχες με τη δική μου, περιπτώσεις. Πριν προχωρήσω παρακάτω θα ήθελα να τους απευθύνω ένα θερμό ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και την κατανόηση που μου έδειξαν...Ειλικρινά παιδιά, με συγκινήσατε πάρα πολύ και ήταν ενθαρυντική και ουσιώδης η υποστήριξή που μου δείξατε!
Ο λόγος για τον οποίο επανέρχομαι είναι γιατί αναζητώ πληροφορίες, σχετικά με το αν υπάρχει κάποιος ειδικός πραγματογνώμονας ή ίσως κάποια πανεπιστημιακή ομάδα που να έχει τις απαραίτητες γνώσεις και τη νομική υπόσταση, ώστε να μπορεί να εξετάσει το κράνος (το οποίο, όπως είχα πει τότε, όχι μόνο έσπασε κατά την πτώση, αλλά κόπηκε το υποσιάγωνο και βγήκε από το κεφάλι μου με αποτέλεσμα να έχω υποστεί 4 κατάγματα, όλα στο κεφάλι) και να βγάλει ένα πόρισμα, στο οποίο να φαίνεται είτε ότι, ανεξάρτητα με το αν φορούσα αυτό το συγκεκριμένο κράνος ή κάποιο άλλο, ο τραυματισμός μου θα ήταν εξίσου βαρύς και το γεγονός της κοπής του υποσιάγωνου και κατά συνέπεια του βγαλσίματος του κράνους από το κεφάλι μου, έιναι αναμενόμενη συνέπεια μιας πτώσης και συμβαίνει συχνά, είτε να επιβεβαιώσει ότι ένα κράνος πρέπει να πληρεί ορισμένες προδιαγραφές και δεν δικαιολογείται η θραύση του και η κοπή του υποσιάγωνου, στις συγκερκιμένες συνθήκες στις οποίες έλαβε μέρος το ατύχημά μου.
Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει, η συμβουλή του θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πέτρος

Gandalf dr685sm
22/06/2006, 09:19
αν υπάρχει κάποιος ειδικός πραγματογνώμονας ή ίσως κάποια πανεπιστημιακή ομάδα που να έχει τις απαραίτητες γνώσεις και τη νομική υπόσταση, ώστε να μπορεί να εξετάσει το κράνος (το οποίο, όπως είχα πει τότε, όχι μόνο έσπασε κατά την πτώση, αλλά κόπηκε το υποσιάγωνο και βγήκε από το κεφάλι μου με αποτέλεσμα να έχω υποστεί 4 κατάγματα, όλα στο κεφάλι) και να βγάλει ένα πόρισμα, στο οποίο να φαίνεται είτε ότι, ανεξάρτητα με το αν φορούσα αυτό το συγκεκριμένο κράνος ή κάποιο άλλο, ο τραυματισμός μου θα ήταν εξίσου βαρύς και το γεγονός της κοπής του υποσιάγωνου και κατά συνέπεια του βγαλσίματος του κράνους από το κεφάλι μου, έιναι αναμενόμενη συνέπεια μιας πτώσης και συμβαίνει συχνά,

Αν θυμάμαι καλά , είχε ενα ανοιγόμενο κράνος , σωστά;

Κατά την προσωπική μου γνώμη αλλά και απο απλή λογική , το ανοιγόμενο κράνος , έχει σαφώς λιγότερη αντοχή σε χτυπήματα απο ενα full face. Αν σκεφτείς οτι ουσιαστικά την πρόσκρουση , την απορροφά μόνο ενας μηχανισμός και οχι το σύνολο του κράνους (σύνδεσμος των δύο κομματιών) είναι ευνόητο οτι η καταπόνηση που θα αντέξει είναι πολύ μικρότερη.

Για πραγματογνώμονα σε τέτοιο θέμα , μόνο στο εξωτερικό και μετά απο πολύ ψάξιμο.
Γιατί ακριβώς θες αυτό το επειχήρημα; ... ποιά είναι η αρνητική κατηγορία που λένε οτι είναι ευθύνη σου και δεν πληρώνουν;

επίσης...


είτε να επιβεβαιώσει ότι ένα κράνος πρέπει να πληρεί ορισμένες προδιαγραφές και δεν δικαιολογείται η θραύση του και η κοπή του υποσιάγωνου, στις συγκερκιμένες συνθήκες στις οποίες έλαβε μέρος το ατύχημά μου.

Αυτό είναι εύκολο , καθώς αν έχεις το παλιό σου κράνος ακόμα και δεν φέρει το απαραίτητο ECE22 , το πιθανότερο είναι να μην τηρεί τις προδιαγραφές.


Gandalf

VanDiemen
22/06/2006, 10:41
Αρχίζοντας από το τέλος, το κράνος ήταν ολοκαίνουριο και το φορούσα πρώτη φορά όταν έγινε το ατύχημα, ενώ το είχα αγοράσει την προηγούμενη μέρα!! Οπότε αν δεν πληρεί όντως τις προδιαγραφές (όπως είναι φανερό για μένα), δεν μπορούν να επικαλεστούν το άλλοθι της παλαιότητας. Επίσης, όπως έμαθα, απεσύρθη λίγους μήνες μετά από την κυκλοφορία του, αλλά πολύ αργά, όχι μόνο για την προσωπική μου περιπέτεια, αλλά και για το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή, λόγω του πολύ χαμηλού κόστους του, η μισή Αλεξανδρούπολη (και πιθανόν να συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες πόλεις, καθώς το αγόρασα από πολυκατάστημα το οποίο ανήκει σε αλυσίδα) κυκλοφορεί με τέτοια κράνη!! Εγώ απλώς θα ήθελα πριν προσφύγω στο δικαστήριο να μου πει εγγράφως και υπεύθυνα κάποιος “ναι φίλε, έχεις δίκιο και κυνήγησέ το” . Τέλος το συγκεκριμένο κράνος ήταν full-face και όχι ανοιγόμενο!
Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Το link για το γράμμα που περιέγραφα το ατύχημά μου είναι:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21486

Gandalf dr685sm
22/06/2006, 11:14
ωραία τώρα το διάβασα φίλε μου.

Για το ατύχημα σου και την κάταθεση σου , αρκεί μια προσκόμιση ιατρικής γνωμάτευσης με την αναφορά που να λέει πως , δεν ήσουν 100% κατέχων αισθήσεις όταν έδωσες κατάθεση. Αυτό θα άρει τα πάντα όσα έχεις δώσει σαν στοιχεία στην Τροχαία.
Να είσαι σίγουρος οτι η αναφορά θα φέρει την ημερομηνία που έγινε η γνωμάτευση και την εκτίμηση των Γιατρών , για το πότε περίπου θα είχες επανέρθει 100% , όσον αφορά την συναίσθηση καταστάσεων και ομιλίας.

ΑΠο εκεί και πέρα για το κράνος... μπορείς να το κυνηγήσεις όπως ειπώθηκε αλλά αν βρείς άκρη σφύρα μου...

Τα κράνη θα πρέπει να φέρουν πιστοποιήσεις της Ε.Ε και να πωλούνται μόνο τότε....
Δυστυχώς ακόμα και σήμερα που μιλάμε , πολλές παραποιήσεις γίνονται και άλλα τέτοια κόλπα. Το μόνο που μένει σε εμάς ώς αναβάτες, είναι να διακρίνουμε την ποιότητα ενός κράνους , βάση κόστους. όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό.

Συνήθως κράνη άνω των 200? , είναι ικανά να σε προστατέψουν , όπου φέρουν και φυσικά την ανάλογη γνωστή φίρμα και οχι κάποια τύπου safewear και δεν συμαζεύεται.

Στην δική σου περίπτωση ακόμα και αν καταφέρεις να πείσεις οτι το κράνος δεν έφερε τις πιστοποιήσεις που έπρεπε, μπορεί αντίστοιχα και ο έμπορος - εισαγωγέας να πεί οτι δεν το γνώριζε ή οτι άλλο σαν κάλυψη και να την γλυτώσει, αφήνοντας εσένα να κυνηγάς την ανάλογη κατασκευαστική εταιρία, για την παράνομη άδεια εισαγωγής στην Ε.Ε. παρόλο που δεν είχε έγκριση τύπου αντίστοιχη.

Με λίγα λόγια, μπορείς να προσπαθήσεις για το θέμα κράνους, με την ελπίδα οτι θα τιμωρηθεί ο έμπορος και ίσως να πάρεις κάτι... χωρίς όμως να είναι και σίγουρο αυτό.


Gandalf

VanDiemen
22/06/2006, 12:14
Μίλησα πριν λίγη ώρα με το ΙΝΚΑ από όπου με ενημέρωσαν ότι το κράνος αποσύρθηκε από την αγορά μετά από δική τους παρέμβαση! Κι αυτό γιατί από πιστοποιήσεις τύπου CE και E (που είναι υποχρεωτικό να φέρει και είναι πιο αυστηρή από το CE) δεν είχε καμμία! Απλώς μου είπαν ότι αυτοί θα επικαλεστούν ίσως το ότι πουλούσαν το κράνος για κάποιου είδους γενική χρήση και όχι για να το χρησιμοποιούν μοτοσυκλετιστές!
Σχετικά με το κόστος που αποτελεί «κριτήριο ποιότητας», εγώ αυτό που θα ρωτήσω είναι, γιατί θα πρέπει να συμβαίνει αυτό;... Δεν είμαι χαζός ώστε να σου πω ότι το ακούω πρώτη φορά αυτό, ότι το ακριβό δηλαδή είναι και το καλό. Αλλά ακόμη κι αν είναι έτσι, δεν θα μπορούσε να αγοράσει ένας έμπορος 100 κράνη και να αρχίσει να τα διαθέτει σε 10πλάσια τιμή; Ας μη γελιόμαστε, το έχω δει αυτό να συμβαίνει αυτό σε άλλου είδους προϊόν! Τι θα σήμαινε αυτό; Ότι ξαφνικά το κράνος απέκτησε προδιαγραφές;
Αλλά παίρνοντας σαν βάση τα δεδομένα της κοινωνίας μας, δεν είναι λογικό η τιμή να αποτελεί ένα πολύ σημαντικό κριτήριο επιλογής (και σε αυτή την περίπτωση εύλογο, σε αντίθεση με την ποιότητα); Δεν εννοώ ότι η ποιότητα δεν είναι εύλογο κριτήριο για να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν! Λέω απλώς ότι το γεγονός της υψηλής τιμής που μπορεί να έχει ένα κράνος δεν αποτελεί απαραίτητα και εύλογο κριτήριο αξιοπιστίας του..
Γιατί δηλαδή θα πρέπει να έχω προηγουμένως μελετήσει περιοδικά, βιβλία ή τη συγκεκριμένη διάταξη που αναφέρει ποιες προδιαγραφές πρέπει να πληρούνται και ποια σήματα τις πιστοποιούν, πριν αγοράσω ένα κράνος;;
Δεν θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι εφόσον κυκλοφορεί ελεύθερα και σε τόσο μεγάλες ποσότητες στην ελληνική αγορά, ότι πρόκειται για αξιόπιστο προϊόν; Δεν το αγόρασα νύχτα, από έναν τύπο με καπαρντίνα, στην γωνία από ένα σκοτεινό δρομάκι!
Θα χρειαστώ το κινητό σου, γιατί ελπίζω να έρθει η στιγμή που θα χρειαστεί να σου σφυρίξω J

Gandalf dr685sm
22/06/2006, 12:26
Βρε και κινητό ... και email... και σήματα καπνού κατέυθυνση σε GPS, θα σου δώσω... πάρτους τα σώβρακα εσύ .. κατάφερε το και μετά αρχίζουμε και σφυριχτή επικοινωνία.!!!


Gandalf

Leipsippos
22/06/2006, 13:26
Αφου ειπαμε οτι ερχονται στην ΕΕ ως κρανη εργοταξιου, οχι μηχανης, σαφως και δεν εχουν πιστοποιηση CE.

tsiros_temp
22/06/2006, 13:31
Πριν αγοράσω οτιδήποτε ή ξεκινήσω να ασχολούμαι με οτιδήποτε, φροντίζω να γνωρίσω ανθρώπους που ασχολούνται και να ζητήσω βοήθεια.

VanDiemen
22/06/2006, 13:47
Αυτό είναι προς τιμή σου! Δε σημαίνει τίποτα όμως.. Το γεγονός ότι υπάρχουν αφελείς αγοραστές δεν δίνει ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν το δικαίωμα να πουλάει φύκια και να ισχυρίζεται ότι είναι μεταξωτές κορδέλες! Ούτε να υπερασπίζεται το δικαίωμά τους αυτό, που απέκτησαν εξαιτίας αυτής της αφέλειας των καταναλωτών, αλλά κυρίως της κουτοπονηριάς τους!

Tropeas
22/06/2006, 22:51
Εχω πραγματογνόμωνα που όμως είναι μηχανολόγος μηχανικός , δεν ξέρω για κάτι σχετικό που ψάχνεις ...
αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου να σου δώσω το τηλέφωνό του μήπως αυτός μπορεί να σε καθοδηγήσει ίσως αν υπάρχουν τέτοιοι που ψάχνεις στην Ελλάδα, ή τι θα μπορούσες να κάνεις αν γνωρίζει...

Κατα τα άλλα καλά κουράγια , και συνέχισε με υπομονή και επιμονή...:wave2:
οτιδήποτε χρειαστείς π.μ.;)

tsiros_temp
22/06/2006, 23:43
Ούτε οι άλλοι είναι υποχρεωμένοι να σε προσέχουν, για σένα.

Το ότι δεν πρέπει να πουλάνε σκάρτα πράματα, ναι, έτσι πρέπει να είναι, αλλά πρώτα προσέχεις τον εαυτό σου και μετά τα άλλα.

Καλύτερα γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε, που λένε.

VanDiemen
23/06/2006, 11:32
Με συγχωρείς για τον τρόπο μου και σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχω καμμία εμπάθεια απέναντί σου, επειδή εκφράζεις μια διαφορετική άποψη.. αλλά ειλικρινά.. που ακριβώς είδες στα λεγόμενά μου ότι π.χ. στρέφομαι κατά της αστυνομίας γιατί δεν ήταν εκεί, σε έναν δρόμο που περνάει 1 άτομο την ώρα, για να με ενημερώσει για το νεροφάγωμα; Ή που λέω κάτι παράλογο ότι οι άλλοι ήταν υποχρεωμένοι να με προσέχουν; Να είναι δηλαδή σε ένα UFO από πάνω και βλέποντας ότι πάω να πέσω, να με διακτινίσουν; Σε ότι με αφορά αναλαμβάνω πλήρως τις ευθύνες που μου αναλογούν... Λέω όμως και ότι, από τη στιγμή που εγώ υπέπεσα σε ένα σοβαρό λάθος καλώς ή κακώς, το ”σκάρτο πράγμα” δεν έκανε σωστά τη δουλειά για την οποία το αγόρασα! Κι εκεί αναγνωρίζω το λάθος μου και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνω αν δεις παραπάνω!
Εσύ τι ακριβώς όμως θέλεις να μου πεις; Αυτό δεν καταλαβαίνω.. Εγώ μπήκα εδώ για να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο, μη έχοντας καμμία πρόθεση να κρυφτώ και να ρίξω την αποκλειστική ευθύνη, ούτε στη μοτοσυκλέτα, ούτε στο δρόμο, ούτε στη Λίτσα Πατέρα που ίσως είπε να αποφύγω τη βόλτα! Να κουρνιάξω στ’αυγά μου με δυο λόγια και να μη μιλάω που την έβγαλα καθαρή; Να αφήσω ήσυχη δηλαδή την αγορά να πουλάει κράνη που έχουν την αντοχή της λεκάνης!! Αυτό θες να μου πεις πλαγίως; Ή να κυνηγήσω αυτούς που είχαν μερίδιο ευθύνης και που μπορεί σε μένα αυτό να κοστίσει απλώς 1 χρόνο από τη ζωή μου (5 χρόνια από τη δουλειά μου, όλους τους φίλους μου κ.α.) αλλά σε άλλους θα στοιχίσει και τη ζωή τους;

cityfly
23/06/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Ούτε οι άλλοι είναι υποχρεωμένοι να σε προσέχουν, για σένα.

Το ότι δεν πρέπει να πουλάνε σκάρτα πράματα, ναι, έτσι πρέπει να είναι, αλλά πρώτα προσέχεις τον εαυτό σου και μετά τα άλλα.


ναι αλλά ΑΝ κάποιος πουλάει σκάρτο πράγμα ως καλό
π.χ. διαφημίζει ένα κράνος χωρίς προδιαγραφές ως κράνος κατάλληλο για μηχανή δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον αφελή, πρέπει να κατηγορήσεις τον πωλητή και τους ελεκτικούς οργανισμούς τους κράτους που το επιτρέπουν.

alfa156
29/06/2006, 16:01
ean ηταν ετσι πιο το νοημα υπαρξης των επωνυμων κρανων??οτι πληρωνεις περνεις....βασικος κανονας και απαραβατος στους νομους της αγορας.
και φυσικα τωρα με την υπαρξη ιντερνετ ειναι πολυ ευκολη η διασταυρωση των τιμων πασης φυσεως αγαθων..για να δουμε αν μας κλεβουν η οχι.

VanDiemen
03/07/2006, 18:38
Που επαναφέρει (alfa156) στο προσκήνιο άλλη μια φορά την ερώτηση.. Δηλαδή αν κάποιος έμπορος ειδών σχετικών με τη μοτοσυκλέτα, έβγαινε από το πολυκατάστημα με καμμιά 30αριά κράνη παραμάσχαλα και την επόμενη μέρα άρχιζε να τα πουλάει με 200 Ευρώ το ένα, υποθέτω ότι αν το αγόραζα από τον έμπορο, θα έπαιρνα ένα σωστό και ασφαλές κράνος έτσι; Αφού η τιμή κατά τα λεγόμενά σου, είναι απόδειξη ποιότητας! Και μη μου πεις ότι αυτά δε συμβαίνουν γιατί το έχω δει μπροστά στα μάτια μου, όχι με κράνη αλλά με άλλο προϊόν!

Xrider
03/07/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Που επαναφέρει (alfa156) στο προσκήνιο άλλη μια φορά την ερώτηση.. Δηλαδή αν κάποιος έμπορος ειδών σχετικών με τη μοτοσυκλέτα, έβγαινε από το πολυκατάστημα με καμμιά 30αριά κράνη παραμάσχαλα και την επόμενη μέρα άρχιζε να τα πουλάει με 200 Ευρώ το ένα, υποθέτω ότι αν το αγόραζα από τον έμπορο, θα έπαιρνα ένα σωστό και ασφαλές κράνος έτσι; Αφού η τιμή κατά τα λεγόμενά σου, είναι απόδειξη ποιότητας! Και μη μου πεις ότι αυτά δε συμβαίνουν γιατί το έχω δει μπροστά στα μάτια μου, όχι με κράνη αλλά με άλλο προϊόν!


EXEIS DIKIO!!
STHN ITALIA EGINAN ANALOGES ISTORIES ME PAPARIES KRANH KAI META APO KRAKSIMO TA PHRAN PISO!!
OMOSTO KRANOS EXEI MIA IDIAITEROTHTA POY POLLES FORES DEN DINOYME SHMASIA.AN TO KRANOS SOY PESEI APO TA XERIA,TO XTYPHSEIS SE MIA PORTA,ENA TRAPEZI,OPOYDHPOTE TELOSPANTON,YPARXEI PERIPTOSH SE ENDEXOMENH PTOSH NA ANOIXH!!! KAI ARA EINAI AXRHSTO.