PDA

View Full Version : Πειτε εντυπωσεις και σχολια απο Gsxr 750



ela ela
21/06/2006, 21:40
Παιδες καλησπερα!
Ειμαι κατοχος ενος Ζ750,ευχαριστημενος και συνυδητοποιημενος για την αγορα μου,απλα θελω κατι παρα πανω.....(το εχω 2 χρονια)

Θα ηθελα να μου πειτε οσοι-ες εχετε καβαλησει και τα δυο μηχανακια τις διαφορες τους,ειναι ευκολοδηγητο το GSXR 750? το οτι παει πολυ παραπανω απο το Ζ το ξερω!
Ειναι ευκολοδηγητο μεσα στην πολη?στα πολλα απο προστασια αερα τι λεει?
Στριβει ευκολα?
Σε ενα 600 που εκατσα στην σελα του απο την εκδομη του moto.gr
μου φανηκε η θεση οδηγησης και του σωματος πολυ φυσικη σε σχεση με αλλα ss.

Θα ηθελα την βοηθεια σας,θα ητανε πολυτιμη!:wave2:

ela ela
21/06/2006, 21:44
ααααα και κατι αλλο ο κινητηρας του ειναι γραμμικος εχει ροπη απο χαμηλα οπως του Ζ750 π.χ η θελει γκαζια πολλα για να ακουσει και να καταλαβει τι ζηταει ο αλλος απο πανω..:wave2:
δηλαδη πας και με μια ταχυτητα πανω...?

φατα μουτρα
21/06/2006, 22:51
Πολύ σκυφτο σε σχέση με το Ζ όχι για μετακίνηση μεσα στην πόλη καταπληκτική ΣΠΟΡ μοτοσυκλέτα

Θάνος
21/06/2006, 23:00
Άμα σ'αρέσει σαν μηχανάκι να το πάρεις και νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει με το παραπάνω. Σ'αυτά που ρωτάς παίζει και το προσωπικό στοιχείο του καθενός. Τι να σου απαντήσει κανείς;

Εμένα μου φαίνεται ευκολοδήγητο και το γκάζι του αρκετό χωρίς να είναι τρομακτικό. Προσωπικά το βρίσκω ιδανικό. Και στην πόλη μ'αυτό κινούμαι και Σέρρες έκανα το καλύτερο ταξίδι μου μ'αυτό πάλι και γενικά δεν θα το έδινα για κανένα άλλο!

Αλλά άμα δεν το οδηγήσεις ο ίδιος...

Ωστόσο από το Ζ750 μάλλον θα σου φανεί πολύ αρκετό το γκάζι. Στην πίστα τα Ζ1000 τα έχει χαλαρά...

ela ela
22/06/2006, 00:03
Παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις και φυσικα αναφερομαι για το καινουργιο μοντελο!
Αυτο που με ευχαριστει στο Ζ ειναι η χαμηλη ροπη του που ειναι απο νωρις διαθεσιμη και με κανει να κινουμε με χαμηλους ρυθμους και ανετα,αυτο δεν θελω να χασω με το GSXR και γι'αυτο ρωταω....:wave2:

AFTER
22/06/2006, 00:08
Υπερ του Ζ:
Καθημερινη οδηγηση/βολταριες
Ροπη που δεν προκειται να βρεις πια ουτε σε 1000ss(μην ξεκινησει διαμαχη απο αυτο plz)
Δευτερο ατομο

Υπερ gsxr/ss
Γκαζι στις 10000+
Τελειες αναρτησεις/φρενα
Και γενικα:Τα ss μεσα στην πιστα ειναι αχτυπητα.
Τουλαχιστον 20-30% λιγοτερης προσπαθειας με το ss για να κανεις τον ιδιο χρονο με το Ζ

Θάνος
22/06/2006, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Υπερ του Ζ:
Καθημερινη οδηγηση/βολταριες
Ροπη που δεν προκειται να βρεις πια ουτε σε 1000ss(μην ξεκινησει διαμαχη απο αυτο plz)
Δευτερο ατομο

Υπερ gsxr/ss
Γκαζι στις 10000+
Τελειες αναρτησεις/φρενα
Και γενικα:Τα ss μεσα στην πιστα ειναι αχτυπητα.
Τουλαχιστον 20-30% λιγοτερης προσπαθειας με το ss για να κανεις τον ιδιο χρονο με το Ζ

Πάνω από τις 9.000 στροφές το 750 λυσσάει. Κάτω από τις 9.000 είναι απλά κυριλέ αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ψόφιο. Δηλαδή δεν είναι άσπρο-μαύρο η κατάσταση. Μην αποφασίσει κανείς από κάτι τέτοιο αν θα το πάρει ή όχι γιατί ξέρω γω το Ζ έχει ροπή ενώ το gsxr όχι...

Εντέλει το θέμα της ροπής το καταλαβαίνω μόνο σε touring μοτοσυκλέτες. Διαφορετικά είναι για τους τεμπέληδες! Κάνε ένα κατέβασμα βρε αδερφέ και έχεις ισχύ! Τι είδους πλεονέκτημα είναι το να οδηγάς χωρίς να δουλεύεις το κιβώτιο; Ας πάρεις ένα σκούτερ...

Τέλος πάντων εγώ προσωπικά δεν προτείνω σε κανέναν να πάρει το gsxr.

Καλύτερα να το έχω μόνο εγώ και καναδυό άλλοι! :D

ela ela
22/06/2006, 00:36
Θανο οταν ανεβηκες Σερρες την φορτωσες με σαμμαρια για τα πραγματα σου η τα εστειλες με αλλο μεσο....ρωταω εγω τωρα!!Ειχες κανενα προβλημα με αυτο?

AFTER
22/06/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πάνω από τις 9.000 στροφές το 750 λυσσάει. Κάτω από τις 9.000 είναι απλά κυριλέ αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ψόφιο. Δηλαδή δεν είναι άσπρο-μαύρο η κατάσταση. Μην αποφασίσει κανείς από κάτι τέτοιο αν θα το πάρει ή όχι γιατί ξέρω γω το Ζ έχει ροπή ενώ το gsxr όχι...

Εντέλει το θέμα της ροπής το καταλαβαίνω μόνο σε touring μοτοσυκλέτες. Διαφορετικά είναι για τους τεμπέληδες! Κάνε ένα κατέβασμα βρε αδερφέ και έχεις ισχύ! Τι είδους πλεονέκτημα είναι το να οδηγάς χωρίς να δουλεύεις το κιβώτιο; Ας πάρεις ένα σκούτερ...

Τέλος πάντων εγώ προσωπικά δεν προτείνω σε κανέναν να πάρει το gsxr.

Καλύτερα να το έχω μόνο εγώ και καναδυό άλλοι! :D

Δεν λεω οτι δεν εχει δυναμη το 750 κατω απο τις 9000, αλλα δοκιμασε ρεπριζ διπλα διπλα απο τα 100χλμ/ω με τεταρτη, και θα καταλαβεις γιατι το λεω

Μεσα στην πιστα ειναι αχρηστο αυτο, αλλα στην καθημερινη οδηγηση χρειαζεται.

Και εγω gsxr750 θα αγοραζα εαν δεν με ενδιεφερε τοσο η ανεση για καθε μερα, αλλα οχι μονο με ενδιαφερει, βαζω και συνεπιβατη

Θάνος
22/06/2006, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν λεω οτι δεν εχει δυναμη το 750 κατω απο τις 9000, αλλα δοκιμασε ρεπριζ διπλα διπλα απο τα 100χλμ/ω με τεταρτη, και θα καταλαβεις γιατι το λεω

Μεσα στην πιστα ειναι αχρηστο αυτο, αλλα στην καθημερινη οδηγηση χρειαζεται.

Και εγω gsxr750 θα αγοραζα εαν δεν με ενδιεφερε τοσο η ανεση για καθε μερα, αλλα οχι μονο με ενδιαφερει, βαζω και συνεπιβατη

Οκ δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας στο θέμα του ρεπρίζ. Δεν μπορώ να ξέρω ποιο έχει καλύτερο, μπορεί να είναι το Ζ μπορεί και όχι. Απλά εγώ το θεωρώ άχρηστο μέγεθος που ποτέ δεν με απασχόλησε είτε στην πόλη είτε εκτός. Στο δικό μου το μυαλό ένα όχημα είναι είτε αυτόματο είτε με ταχύτητες...

Συνεπιβάτη βάζω κι εγώ αρκεί να αγαπάει εμένα ή το μηχανάκι. Χωρίς αγάπη δεν γίνεται τίποτα...

Σέρρες ανέβηκα με μία τσάντα πλάτης. Σαμάρια για ss έχω αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα στο suzuki... Ωστόσο το ταξίδι μονοκάβαλο φυσικά ήταν το καλύτερο που έχω κάνει ποτέ!

ela ela
22/06/2006, 00:57
Θανο ευχαριστω για ολα μηπως ξερετε καποιο μαγαζι για test ride...?

Θάνος
22/06/2006, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Θανο ευχαριστω για ολα μηπως ξερετε καποιο μαγαζι για test ride...?

μπαα... :rolleyes:

AFTER
22/06/2006, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
μπαα... :rolleyes:


Ελα ελα, κανε το χατηρι στον Ελα ελα!!!

:rotflmao:

Θάνος
22/06/2006, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ελα ελα, κανε το χατηρι στον Ελα ελα!!!

:rotflmao:

:lol: Ξέρεις τι λένε για τις γυναίκες και τις μηχανές...

AFTER
22/06/2006, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
:lol: Ξέρεις τι λένε για τις γυναίκες και τις μηχανές...


Οτι τις μηχανες τις ριχνεις, ενω οι γυναικες σε ριχνουν?

:rolleyes: :rotflmao:

ela ela
22/06/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
:lol: Ξέρεις τι λένε για τις γυναίκες και τις μηχανές...

Oτι,οτι καβαλιεται δεν δινετε ρε After ,αυτο εννοει!!!!

AFTER
22/06/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Oτι,οτι καβαλιεται δεν δινετε ρε After ,αυτο εννοει!!!!

Αχ ρε συ κριμα!!!
Και πανω που σκεφτομουνα να σου δωσω την μηχανη μου για ενα ολοημερο track day στα Μεγαρα, να κανεις οτι θες!
Αλλα αφου πιστευεις οτι δεν πρεπει να στην δωσω, τοτε ετσι θα γινει.
Κριμα, εχασες μια μεγαλη ευκαιρια....

THEOD
22/06/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αχ ρε συ κριμα!!!
Και πανω που σκεφτομουνα να σου δωσω την μηχανη μου για ενα ολοημερο track day στα Μεγαρα, να κανεις οτι θες!
Αλλα αφου πιστευεις οτι δεν πρεπει να στην δωσω, τοτε ετσι θα γινει.
Κριμα, εχασες μια μεγαλη ευκαιρια....


Παιδιά...μην τον πάρετε με τις πέτρες....Αλήθεια λέει....το δίνει για βόλτα....

Φυσικά τρέμουν τα πόδια του, γουρλώνουν τα μάτια του, κιτρινίζει σαν λεμόνι, τραυλίζει τα λόγια του, αλλά το ότι το δίνει - το δίνει.....

:a48: :a48: :a48:

GTZ750
22/06/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν λεω οτι δεν εχει δυναμη το 750 κατω απο τις 9000, αλλα δοκιμασε ρεπριζ διπλα διπλα απο τα 100χλμ/ω με τεταρτη, και θα καταλαβεις γιατι το λεω

Μεσα στην πιστα ειναι αχρηστο αυτο, αλλα στην καθημερινη οδηγηση χρειαζεται.

Και εγω gsxr750 θα αγοραζα εαν δεν με ενδιεφερε τοσο η ανεση για καθε μερα, αλλα οχι μονο με ενδιαφερει, βαζω και συνεπιβατη

λοιπον πιστευω ειναι ο πο καταληλος να μιλησω αν και ακομα το στρωνω!!

και αυτο γιατι ειχα το z και πηρα το gsxr750 k6!!

το gsxr ειναι πιο δυνατο στα χαμηλα απο το z!(τουλαχιστον ετσι μου φαινεται!!

οσο απο θεση οδηγησης εμενα δεν με εχει κουρασει αν και ειχα συβηθησει στη θεση του z!μονο οι καρποι μου πιαστηκαν στην αρχη λιγο!!!

οσο για τον συνεπιβατη λεει (η κοπελα μου) οτι ειναι καλητερα απο το z γιατι μπορει να πιανει το ντεποζιτο ανετα!!!

μην το σκευτεσε παντως δεν θα το μετανιωσεις στο ξαναειπα!!!

παιδια το μηχανακι καμια σχεση με το z!!:wave2: :wave2: :wave2:


52818

ela ela
24/06/2006, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αχ ρε συ κριμα!!!
Και πανω που σκεφτομουνα να σου δωσω την μηχανη μου για ενα ολοημερο track day στα Μεγαρα, να κανεις οτι θες!
Αλλα αφου πιστευεις οτι δεν πρεπει να στην δωσω, τοτε ετσι θα γινει.
Κριμα, εχασες μια μεγαλη ευκαιρια....
Eλα ρε afterako να σου δωσω και εγω τη δικια μου να αλλαξοκολιαστουμε σε ενα ολοημερο να το ευχαριστηθουμε αφου θα ειναι αμοιβαια η αλλαγη!!:wave2:
Ραντεβου στο ολοημερο 28 Ιουν.