PDA

View Full Version : ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΣΤΟ Gsxr-600 Κ5



PSYCHOPAN
22/06/2006, 02:03
Χαιρετω ολους τους SUZUKAKHDES !!!

Ηρθε το πληρωμα του χρονου να αλλαξω αλυσιδα & γραναζια.
Μεχρι στιγμης εχω αποφασισει για γραναζια αλουμινιου & αλυσιδα 520. ( ΜΠΑΙΝΩ ΠΙΣΤΑ - καλυτερη κυλιση κτλ κτλ).

Ομως εχω εναν ενδοιασμο !!!
Κραταω το μαμα γραναζωμα ή εχει καποιος να ΠΡΟΤΙΝΕΙ κατι αλλο ????
Παιδια περιμενω συμβουλες !!!

DrIoannis
22/06/2006, 08:07
Αν δεν είσαι λάτρης των τελικών ταχυτήτων θα σου πρότεινα 1-2 δοντάκια μεγαλύτερο γρανάζι στο πίσω.Η μηχανή θα τραβάει πιο άνετα πίστα και δρόμο.

sporky
22/06/2006, 09:41
φοράω 520 Afam XRing, +3 στο πίσω, απόλυτα ικανοποιημένος
κ..

gixxerpap
22/06/2006, 11:57
φοραω ενα δοντακι μικροτερο μπροστα στο 1000 (και στο 750 παλιοτερα) και η διαφορα ειναι αισθητη!
πολυ καλυτερη αισθηση!
τωρα για αλυσιδα 520 δεν ξερω....μονο για αγωνα θα την εβαζα. εχω την εντυπωση οτι εχει πολυ λιγοτερη αντοχη...

takistrigonis
22/06/2006, 20:20
Φοράω 1 δόντι μικρότερο μπροστά στο R6 και έχει τρελή διαφορά.! Κοντινέτο 1 μπρόστά και 1 μεγαλήτερο πίσω 520 afam gp και είσαι οκ.!Γιατί αυτό το gsxr600 06 το βγάλανε πολύ μακρή αργεί να γεμήσει.

PSYCHOPAN
22/06/2006, 21:27
ΠΑΙΔΕΣ !!!

Το μαμα γραναζωμα ειναι 16 - 45.
Σε διαφορα sites που εψαξα προτεινουν 15-45 & 15-47.
Το προβλημα μου ειναι οτι το μωρο μου με το μαμα γραναζωμα
δεν το εχω δει πανω απο 270 χλμ/ωρα.

Μηπως το κοντινω παρα πολυ ?????

GIXXERAKIAS
23/06/2006, 09:26
270 Κοντερ μονο:eyepop: :eyepop: και εγω εχω το κ4 600 αλλα εχω δει +12χιλ απο αυτα που λες παντα κοντερισια.το θεμα δεν ειναι αν το θες για τελικες,στην αρχη λες κατι για πιστα συχνα,τι να την κανεις την τελικη στην πιστα?εκει μεσα θες τις ρεμπριζ απο πολυ χαμηλα για να πεταγεται το μοτορι δυνατα στις εξοδους,ετσι δεν ειναι?και λοιπον θα χασεις 20 χιλ τελικης και λιγο μεγαλυτερη καταναλωση(αμελητεα μπορω να πω)και τι εγινε μηπως πας συνεχεια τελικιασμενος???αν ναι πες μου και μενα αυτον τον δρομο να πηγαινω και γω:D :D αν οχι κοντυνε το man και θα σου μακρενει τα χερια κανοντας σου ταυτοχρονα λιφτινγκ απο το μονιμο χαμογελο που θα εχεις καθε φορα που θα το ανοιγεις το μοτορι σου!!:wave2:

PSYCHOPAN
23/06/2006, 20:27
Φιλε GIXXERAKIA

Εχεις δικιο για το 8εμα τελικης.Ομως μη ξεχνας οτι ειμαστε απλοι ανθρωποι.Τι θελω να πω ??? Εχω αλλα 2 track days στα μεγαρα και μαλλον μια επισκεψη στις ΣΕΡΡΕΣ.Εχω ομως και ενα ταξιδι ΚΡΗΤΗ & βεββαια τα σχετικα μπανακια & καφεδες.Φοβαμαι λοιπον μη χαζοσπινιαρει συνεχεια στο δρομο(να μη πω για τρελα σουζιλικια !!!) και με κουρασει περισσοτερο. ΤΕΣΠΑ !!! Μαλλον για αρχη θα αλλαξω ενα γραναζι μπροστα απο 16 σε 15 να δω τι γινεται (ΤΕΤΑΡΤΗ δοκιμη στα ΜΕΓΑΡΑ).Αν μου κανει, πας για σετακι αλυσιδα - γραναζια.

THEOD
23/06/2006, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
ΠΑΙΔΕΣ !!!

Σε διαφορα sites που εψαξα προτεινουν 15-45 & 15-47.


Απέφυγε την ακέραια σχέση 15-45 (άρα 1/3) γιατί τότε σε κάθε περιστροφή τα ίδια ακριβώς δόντια θα έρχονται συνέχεια σε επαφή με τους ίδιους ακριβώς κρίκους της αλυσίδας και θα έχεις πιο γρήγορη και ανομοιόμορφη φθορά στα αλυσιδογράναζα...

PSYCHOPAN
23/06/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Απέφυγε την ακέραια σχέση 15-45 (άρα 1/3) γιατί τότε σε κάθε περιστροφή τα ίδια ακριβώς δόντια θα έρχονται συνέχεια σε επαφή με τους ίδιους ακριβώς κρίκους της αλυσίδας και θα έχεις πιο γρήγορη και ανομοιόμορφη φθορά στα αλυσιδογράναζα...
ME ΑΦΗΣΕΣ ΒΛΑΚΑ !!! ΔΗΛΑΔΗ ????
Να βαλω καλυτερα 15-47 ή 16 47 ??? Εχεις να προτεινεις κατι αλλο??? Ομολογω οτι εισαι ο πρωτος που μου λεει κατι τετοιο !!!

gixxerpap
23/06/2006, 23:15
τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λεει ο THEOD. μπορεις να δοκιμασεις 15/46 ισως? οπως και να 'χει, μην αγχωνεσαι για σπιναρισματα και σουζες....δεν ειναι και τοση η διαφορα!
απλα το μηχανακι ζωντανευει λιγο, δε κρεμαει τοσο ευκολα και ακουει λιγο καλυτερα στο ανοιγμα του γκαζιου.

THEOD
24/06/2006, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
ME ΑΦΗΣΕΣ ΒΛΑΚΑ !!! ΔΗΛΑΔΗ ????
Να βαλω καλυτερα 15-47 ή 16 47 ??? Εχεις να προτεινεις κατι αλλο??? Ομολογω οτι εισαι ο πρωτος που μου λεει κατι τετοιο !!!


Με δεδομένο ότι το μαμά γρανάζωμα όπως γράφεις είναι 45/16, η μαμίσια τελική σχέση μετάδοσης είναι 2,8125/1 .
Αφού θέλεις να το κοντύνεις λίγο, τότε η πιο προφανής επιλογή είναι το 47/16 που θα διαμορφώσει μια σχέση = 2,9375/1, πράγμα που σημαίνει ένα συνολικό κόντυμα των σχέσεων μετάδοσης κατά 4,44%...αρκετό για να νοιώσεις την διαφορά χωρίς να αλλάζει δραστικά τα χαρακτηριστικά κίνησης της μηχανής... Με μόλις 2 δόντια διαφορά φαντάζομαι δεν θα αντιμετωπίσεις και πρόβλημα με το μήκος της αλυσίδας. Τσεκάρισέ το όμως πριν...


Αν το κόντυμα κατά 4,44% σου πέφτει λίγο, τότε η επόμενη επιλογή είναι το 45/15 που σου προσφέρει ένα κόντυμα της τάξης του 6,66% και ταυτόχρονα απαιτεί μόνο την αλλαγή του εμπρός γραναζιού πράγμα που την κάνει εύκολη και συμφέρουσα οικονομικά λύση.....Έχει όμως το μειονέκτημα που σου έγραψα πιο πάνω μιας και πρόκειται για ακέραια σχέση μετάδοσης (3/1) και καλά είναι να αποφεύγεται, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι εντελώς απαγορευτική...Απλά θα οδηγήσει σε γρήγορη και κυρίως ανομοιόμορφη φθορά τα γρανάζια και την αλυσίδα....Δεν είναι τυχαίο που δεν έχω συναντήσει μηχανάκι που να έρχεται από την μαμά του με ακέραια τελική σχέση μετάδοσης....


Αν θέλεις ακόμα πιο δραστικό γρανάζωμα (κόντυμα) τότε το επόμενο βήμα είναι το 46/15 = 3,066 /1 και σημαίνει συνολικό κόντυμα κατά 9%, που το βρίσκω λίγο υπερβολικό για νορμάλ συνθήκες.


Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την 1η περίπτωση και στην πορεία να κρίνεις αν σου είναι αρκετό ή όχι....Νομίζω ότι θα σε καλύψει...

Έχε υπ΄όψιν σου ότι αν το κοντέρ σου διαβάζει τα χιλιόμετρα από τον άξονα του γραναζιού κίνησης, τότε θα επηρεαστεί από το κόντυμα της σχέσης μετάδοσης και θα αυξήσει το σφάλμα (που έτσι κι αλλιώς έχει) κατά το ποσοστό που θα αλλάξει η σχέση μετάδοσης....:wave2:

PSYCHOPAN
25/06/2006, 22:43
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ !!!
SPECIAL THANKS ΣΤΟΝ ΤΗΕΟD. !!!
Aποφασισα να βαλω 16-47.Δοκιμη Τεταρτη & βλεπουμε !!!

ΥΓ. Αν ερθει καποιος στα Μεγαρα στο ολοημερο του 0-300 (την Τεταρτη) θα ειμαι με ενα λευκο GSXR-600. κερναω καφε !!

booZe
25/06/2006, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν είναι τυχαίο που δεν έχω συναντήσει μηχανάκι που να έρχεται από την μαμά του με ακέραια τελική σχέση μετάδοσης....


Νομίζω ότι τα γρανάζια του XT660 έχει από τη μαμά του σχέση 45/15.

stako
26/06/2006, 12:07
Μια και το θέμα είναι σχετικό, έχω κι εγώ το ίδιο μηχανάκι, σκοπεύω να βάλω ένα κοντύτερο μπροστά, το μηχανάκι είναι μόνο για πίστα και κοντινές βόλτες (Πεντέλη). Μου είπε ο μηχανικός μου να βάλω απλή αλυσίδα, ούτε ORing, ούτε XRing δλδ, που και φτηνότερη είναι και λιγότερες αντιστάσεις έχει άρα βγάζει και περισσότερη δύναμη. Να το κάνω ή να ακολουθήσω την πεπατημένη με XRing, 520 και αλουμίνιο μπρος πίσω???

Έχετε υπόψη όπως είπα ότι το μηχανάκι δεν το πάω αλλού παρά Αθήνα-Μέγαρα και Πεντέλη και στην Εθνική max 150χλμ/ώρα.

gousouxourou
19/12/2006, 19:31
loipon me 15ari mprosta to diko mou opou kai na anoiga paei 294 konter kofth 6hs. kai to exw kai se video gia opoion einai apistos thwmas

se repriz den se pernaei tpt ma tpt apolutws an den einai xilia toulaxiston.

me manisio granazi kai olosomh micron pantws blepw kai twra 285-290 sigoura.

prin 3 meres phga kavala kai egnatia odo se ligo kathforo ebgale pali 294 kofth. entelws manisio ebgaze gurw sta 274-278 panta sto konter

a alusida 520 did exei 10000xlm kai den exei pathei apolutws tpt arkei na thn frontizeis.


72628

GIXXERAKIAS
19/12/2006, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousouxourou
loipon me 15ari mprosta to diko mou opou kai na anoiga paei 294 konter kofth 6hs. kai to exw kai se video gia opoion einai apistos thwmas

se repriz den se pernaei tpt ma tpt apolutws an den einai xilia toulaxiston.

me manisio granazi kai olosomh micron pantws blepw kai twra 285-290 sigoura.

prin 3 meres phga kavala kai egnatia odo se ligo kathforo ebgale pali 294 kofth. entelws manisio ebgaze gurw sta 274-278 panta sto konter

a alusida 520 did exei 10000xlm kai den exei pathei apolutws tpt arkei na thn frontizeis. Φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας!Το θεμα ειναι οτι σε πιστευω για τα 294 που λες αλλα εφοσον εχεις αλλαξει το γραναζι και εχεις βαλει 15αρι το κοντερ σου απλα "βλεπει"παπαδες!!Εγω με μαμα τελειως ομως μηχανη εχω δει 282χιλ οχι κοφτη,αλλα δεν πηγαινε αλλο δεν φορτωνε μεχρι τον κοφτη την 6η.

gousouxourou
20/12/2006, 00:57
eixa liga xilometra den eixe anoiksei akoma to moter, kalws sas brhka!

me zx10 pou to metrousa apo dipla sta 294 me to diko mou to zx10 egrafe 280.

eimai kai 1.85 kai 85 kila mhn ksexniomaste oso nanai kobw ligo apo ekei.

twra to exw pali mama kai xwrs to tre giati den odhgiotan me to pou xaideues to gkazi petagotan

PSYCHOPAN
20/12/2006, 08:15
Oμολογω χαιρομαι που η κουβεντα ξανα ζωντανεψεσε.!!!

Στο δικο μου εχω απο το καλοκαιρι (λογω TRACK DAYS) γραναζωμα 15/45.
Τελικη 295 με τερμα κοκκινα.Μονο φιλτρο & τη YOSHI. Σιγουρα τα χλμ δεν ειναι τα πραγματικα
αλλα το μηχανακι ειναι αλλο απο μαμα,σιγουρα.Βεβαια θελει μια εξοικιωση γιατι γινεται πολυ πιο αποτομο και απαιτει συνεχες αλλαγες ταχυτητων γιατι γεμισει πολυ ψηλα,που μεσα στη πολη ειναι λιγο κουραστικο.Στη πιστα ομως.......

Ειναι θεμα πως το γουσταρεις βεββαια.Χωρια οτι η αλυσιδα γινεται κοτλε οσο και να την φροντιζεις. Επομενο σταδιο μετα τον χειμωνα ???

15 μπρος - 44 πισω με αλουμινιου γραναζι.
Και θα δουμε τι θα βγει !!!

gousouxourou
20/12/2006, 16:59
koita me to mama otan eixa panw to TRE thn eksatmish kai to granazi kai eixa kai to programma ths Yoshimura phgaine se repriz 6h me 4h me to mama.

twra ksana ebala to 16ari mprosta kai tha to afhsw etsi. kai sthn pista pantws htan kourastiko kai apotomo. den suzhtame gia thn polh giati den to xrhsimopoiw katholou ekei.

kaze r kai paw kommatia.......
ase pou me 3€ kaneis 150km.

apo pou eisai file mou?

PSYCHOPAN
20/12/2006, 21:26
KΑΛΛΙΘΕΑ ΑΘΗΝΑ

gousouxourou
20/12/2006, 21:36
makria eisai gmt

toumpa thessaloniki

anebaineis katholou serres? exw na paw kanena 3mho twra kai niwthw sterhsh, san narkwtiko einai:D

idi
21/12/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
XRing, 520 και αλουμίνιο μπρος πίσω???


αλουμινενιο εμπρος δεν υπαρχει νομιζω

στο r6 εγω λεω να βαλεις μαμα εμπρος και +2 με +3 δοντια μεγαλυτερο γραναζι πισω με αλυσιδα 520 afam ή did xring και αλουμινειο γραναζι AFAM ή renthal

ειχα στο Ζ1000 μου -1 δοντι εμπρος γραναζι και το μηχανακι "εσκαβε" αλλα "τελιωνε" νωρις

τωρα που αλλαξα αλυσιδογραναζα εβαλα παλι το μαμα εμπρος(καινουριο) και +1 πισω αλουμινενιο renthal και νομιζω οτι ειναι αυτο που θελω. ανοιγει γραμμικα και ομορφα χωρις να ειναι πολυ "κοντο"

stako
21/12/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αλουμινενιο εμπρος δεν υπαρχει νομιζω

στο r6 εγω λεω να βαλεις μαμα εμπρος και +2 με +3 δοντια μεγαλυτερο γραναζι πισω με αλυσιδα 520 afam ή did xring και αλουμινειο γραναζι AFAM ή renthal

ειχα στο Ζ1000 μου -1 δοντι εμπρος γραναζι και το μηχανακι "εσκαβε" αλλα "τελιωνε" νωρις

τωρα που αλλαξα αλυσιδογραναζα εβαλα παλι το μαμα εμπρος(καινουριο) και +1 πισω αλουμινενιο renthal και νομιζω οτι ειναι αυτο που θελω. ανοιγει γραμμικα και ομορφα χωρις να ειναι πολυ "κοντο"

R6????????? Φτου φτου φτου φτου φτου φτου φτου φτου φτου μακριά.....!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μάλλον θα δοκιμάσω ένα κοντύτερο μπροστά αρχικά και μετά βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς θέλει ψάξιμο να δεις τι θα ταιριάζει στις ταχύτητες των Μεγάρων, είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από πίσω ευθεία έχω πολύ γεμάτη με κόφτες δευτέρα ή αλλάζω για 30 μέτρα τρίτη, δεν λέει... Θα ήθελα να αλλάζω τρίτη πολύ νωρίτερα. Θα δείξει βέβαια, αλλιώς είναι στο μυαλό και αλλιώς στην πράξη.


:beer: :beer: :beer: