PDA

View Full Version : KOSO digintal lcd meter



AFTER
13/05/2004, 17:21
Αγορασα προσφατα ενα,συγκεκριμενα το q640d020bb,και δουλευει περιφημα σαν ταχυμετρο/οδομετρο!
Σαν στροφομετρο ομως μου τα χαλαει!
Συγκεκριμενα το bandit μου,εχει 3 καλωδια που πηγαινουν στο στροφομετρο του,και μονο με το ενα δουλευει(το koso)αλλα δειχνει αλλα ντι αλλων στροφες!
Το koso εκτος απο αυτο το καλωδιο,χρειαζεται και τροφοδοσια με 12v την οποια την εχω δωσει φυσικα!
Μηπως πρεπει να χρησιμοποιηθουν και τα αλλα 2 καλωδια που εχει το bandit?λεω....

Κανεις ηλεκτρονικος?

Το koso μπορειτε να το δειτε εδω www.koso.com.tw
και κοιταχτε για το q640d020bb

:sad: help

alex14
14/05/2004, 14:22
Δυσκολα θα βγαλεις ακρη απο εδω. Καλυτερα να πας σε κανενα ηλεκτρολογο μπας και βγαλεις ακρη, εαν και απο οτι ειδα στο site τα περισσοτερα οργανα ειναι για scooters ( 1 or 2 cylinders). Ισως αυτο να ειναι το προβλημα.

Επι της ευκαιριας, υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα ?

:sun:

AFTER
14/05/2004, 17:36
Δεν ξερω για αντιπροσωπο,απο μοναστηρακι το πηρα...

Παντως στο site λεει πως κανει για:
2χρονα μονοκυλινδρα
4χρονα μονοκυλινδρα
4χρονα 2κυλινδρα
4χρονα με ενα σημα ανα εκρηξη....

Ευχαριστω παντως..

cbanthropos
29/05/2004, 21:21
Dystixos nomizo kai ego oti den tha paiksei stin mixani sou.
Leei sto site '4-STROKE-ENGINE USE 1 SIGNAL PER REVOLUTION'.
Diladi 1 palmo pou antistixei se 'fire' mpouziou ana peristrofi strofalou (dikilindro moter). Sta tetrakylindra tetraxrona moter exeis 2 palmous ana peristrofi kinitira. Dioti se kathe misi strofi exeis 1 xrono. Kai se 4 kylindrous panta tha exeis enan pou vrisketai se ekriksi/ektonosi.
Ara to LCD meter vlepei diplasia syxnotita ap'oti provlepetai. Apo tin perigrafi auto fantazomai.

PS: Ama telika auto einai to provlima kai par'olauta thes na to valeis to organo, isos mporo na se voithiso ftiaxnontas sou mia ilektroniki patenta gia na prosarmoseis to sima. To vlepoume..

AFTER
30/05/2004, 14:08
Σ'ευχαριστω φιλε cbanthrope

Το εχω βαλει καιρο τωρα το οργανο,τα χιλιομετρα ειναι σωστα,αλλα απο στροφες εχω δει μεχρι και 87000(!)

Βασικα δεν με πειραζει και τοσο γιατι εχω αφησει και το standard στροφομετρο να βλεπω τις στροφες!
Σ'ευχαριστω για την προθυμια σου,αν αποφασισω θα σου πω :)