PDA

View Full Version : ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ



Nostra
22/06/2006, 10:29
Ποσοι απο εμας καπνιζουν; Ξερουμε τι προκαλει το τσιγαρο και ποσο χρονο θελει για να φυγει απο μεσα μας; Για δειτε τα παρακατω και αναθεωρηστε:

ΟΤΑΝ ΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ:

Σε 20 λεπτά:
Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο κανονικό.
Η θερμοκρασία των άκρων ανεβαίνει στο κανονικό.

Σε 8 ώρες:
Το μονοξείδιο του άνθρακα στο αίμα πέφτει στο κανονικό.
Το οξυγόνο ανεβαίνει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Σε 24 ώρες:
Μειώνεται η πιθανότητα καρδιακής προσβολής.

Σε 48 ώρες:
Ενδυναμώνει η γεύση και η όσφρηση.

Σε 72 ώρες:
Η αναπνοή αρχίζει να λειτουργεί ομαλότερα.
Αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.

Από 2 εβδομάδες έως 3 μήνες:
Η κυκλοφορία του αίματος βελτιώνεται.
Το περπάτημα γίνεται ευκολότερο.
Η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.

Από 1 έως 9 μήνες:
Σταματάει ο βήχας και η κούραση.
Η αναπνοή διαρκεί περισσότερο.
Αρχίζει η ανάπλαση του ενδοθηλίου των βρόγχων.

Μετά από 5 χρόνια:
Ο θάνατος από καρκίνο του πνεύμονα στο μέσο καπνιστή (ένα πακέτο την ήμερα) μειώνεται (κατά 50%) από 137 ανά 100.000 σε 72 ανά 100.000.

Μετά από 10 χρόνια:
Οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται.
Οι πιθανότητες άλλων καρκίνων (στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου), κύστεων (νεφρών και παγκρέατος) μειώνονται.


ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ - ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ "ΑΝΕΒΑΖΕΙ" Η ΝΙΚΟΤΙΝΗ;

"Δούρειος Ίππος" για το τσιγάρο είναι η νικοτίνη, μία ελαιώδης χημική ένωση που περιέχει άζωτο. Αν υποθέσουμε ότι ο καπνιστής τραβάει μόνο μία ρουφηξιά από το τσιγάρο του και στη συνέχεια το σβήνει, ο μηχανισμός που τίθεται σε λειτουργία αμέσως μετά είναι ο εξής: η νικοτίνη που εισπνεύσθηκε μπαίνει στην κυκλοφορία του αίματος και φτάνει παντού συμπεριλαμβανομένου του εγκεφάλου. Στον εγκέφαλο φτάνει μέσα σε 8 έως 18 δευτερόλεπτα. Εκεί διεγείρει τους νευρώνες και αυτομάτως στέλνονται διάφορα μηνύματα στα όργανα του καπνιστή: δίνεται η εντολή να εκκριθεί αδρεναλίνη, "ειδοποιείται" η καρδιά να αρχίσει να χτυπά πιο γρήγορα, τα αγγεία συσπώνται, απελευθερώνεται γλυκόζη κ.λ.π. Η νικοτίνη σε μικρή ποσότητα διεγείρει, ενώ σε μεγάλη ναρκώνει και προκαλεί το θάνατο. Η περιεκτικότητα της στο αίμα πέφτει κατά 50% μισή ώρα μετά από μία ρουφηξιά και κατά 75% στα τρία τέταρτα της ώρας. Η δράση των ορμονών που εκκρίθηκαν διαρκεί επίσης περίπου μίση ώρα. Από τη στιγμή που μειώνεται η περιεκτικότητα της νικοτίνης στο αίμα, ο καπνιστής νιώθει την ανάγκη να ανεβάσει εκ νέου τα επίπεδα της, γι' αυτό οι περισσότεροι καπνίζουν περίπου ένα πακέτο την ημέρα - δύο τσιγάρα την ώρα. Στους μανιώδεις καπνιστές η νικοτίνη σωρεύεται στον οργανισμό και "αρκεί" ακόμα και για τις ώρες του ύπνου.
Επειδή πάντως, τα επίπεδα μειώνονται πολύ στη διάρκεια της νύχτας, το πρωινό τσιγάρο προκαλεί πάντα μία έντονη ευχαρίστηση - γεγονός που αποδίδεται στο ότι η νικοτίνη προκαλεί την έκκριση της ντοπαμίνης, μίας ουσίας που μοιάζει με ορμόνη, αλλά είναι νευροδιαβιβαστής. Η ντοπαμίνη συνδέεται με το αίσθημα της ικανοποίησης και της απόλαυσης του σεξ ή του καλού φαγητού. Τα επόμενα τσιγάρα πάντως ανάβονται μηχανικά, γιατί δεν προκαλούν το ίδιο αίσθημα ευχαρίστησης. Ο οργανισμός μένει σχετικά αδιάφορος, επειδή τα επίπεδα της νικοτίνης δεν προλαβαίνουν να πέσουν στο μηδέν, και έτσι οι νευρώνες δεν διεγείρονται όσο με το πρώτο τσιγάρο. Επιπλέον, με την πάροδο του χρόνου, η νικοτίνη -δυστυχώς- διεγείρει τα εγκεφαλικά κύτταρα, ώστε να δημιουργούν νέους νευρώνες για την υποδοχή της, με αποτέλεσμα, όσο περισσότερο καπνίζει ένα άτομο, τόσο περισσότερα τσιγάρα να ζητά. Οι νέοι νευρώνες "απαιτούν" τη δική τους "δόση" και το αίσθημα "κορεσμού" των εγκεφαλικών νευρώνων από νικοτίνη ικανοποιείται πλέον με όλο και μεγαλύτερο αριθμό τσιγάρων. Σύμφωνα με τη σχολή Ιατρικής του Πανεπιστημίου του Χιούστον, αυτοί οι επιπλέον νευρώνες που κάνουν τον άνθρωπο να αποζητά όλο και περισσότερη νικοτίνη αρχίζουν να ατροφούν και να εξαφανίζονται περίπου ενάμισι μήνα μετά το κόψιμο του τσιγάρου. Η ανάμνηση, όμως, της ευχαρίστησης που έφερνε κάποτε η νικοτίνη, - προκαλώντας έκκριση ντοπαμίνης - διαρκεί, και έτσι ο πρώην καπνιστής μπορεί ανά πάσα στιγμή να παρεκτραπεί και να ξαναρχίσει το κάπνισμα.

ΠΩΣ ΔΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ...

Πρόκειται για την ίδια δηλητηριώδη ουσία που εκπέμπεται από τα καυσαέρια των αυτοκινήτων. Ενώ η νικοτίνη κάνει την καρδιά να χτυπά πιο γρήγορα, το μονοξείδιο του άνθρακα της στερεί το έχτρα οξυγόνο που της χρειάζεται. Η αναπνοή γίνεται πιο γρήγορη και η θερμοκρασία του σώματος πέφτει κατά ένα - δύο δέκατα. Αυτή η "κόντρα" γίνεται αιτία για πολλές καρδιαγγειακές και αναπνευστικές παθήσεις.

ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ Η ΠΙΣΣΑ...

Ανάμεσα στις 4.000 ουσίες που περιέχει το τσιγάρο, η πίσσα είναι από τις πλέον βλαβερές. Πρόκειται για ένωση πολλών και καρκινογόνων ουσιών, έχει σκούρο χρώμα και κολλώδη υφή. Επικάθεται στους βλεννογόνους τους στόματος, των πνευμόνων, του στομάχου και του εντέρου, συμβάλλοντας στην πρόκληση καρκίνου αυτών των περιοχών, αλλά και στην εκδήλωση εμφυσήματος, χρόνιων αναπνευστικών παθήσεων κ.λ.π. Ο οργανισμός εν τω μεταξύ αναλώνει όλα τα αποθέματα βιταμίνης C.

ΠΗΓΗ: nosmoking.gr

AFTER
22/06/2006, 10:33
Μετά από 10 χρόνια:
Οι προκαρκινικές κυψέλες αντικαθίστανται.
Οι πιθανότητες άλλων καρκίνων (στόματος, λάρυγγα, οισοφάγου), κύστεων (νεφρών και παγκρέατος) μειώνονται.

Καπου εκει βρισκομαι

ΚΟΨΤΕ ΤΟ #@$@#$ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, το μονο που κανετε ειναι να καταστρεφεται αδικα τον οργανισμο σας.
Φανταστειτε μονο αυτο.
Εαν κοψει το καπνισμα ενας μεσος καπνιστης, θα εχει χρηματα για να παρει τουλαχιστον ενα παπι σε ενα χρονο!!!

Alx 84
22/06/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Καπου εκει βρισκομαι

ΚΟΨΤΕ ΤΟ #@$@#$ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, το μονο που κανετε ειναι να καταστρεφεται αδικα τον οργανισμο σας.
Φανταστειτε μονο αυτο.
Εαν κοψει το καπνισμα ενας μεσος καπνιστης, θα εχει χρηματα για να παρει τουλαχιστον ενα παπι σε ενα χρονο!!!

πές τα ρε after πές τα. δε ξέρω όμως ποιός θα σε ακούσει.

Nostra πολύ καλό αρθράκι!!

devil's animal
22/06/2006, 11:34
:a18: :a20: :a18: :a20: :a18: :a20: :a18:

κοψτε το καπνισμα!!:a3:

EVI
22/06/2006, 11:35
:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:


ψεμματα λεει ο αφτερ

εγω καπνιζω και εχω και σκουτερ και μηχανη


:lol: :bigcry: :lol:



καλα σοβαρα τωρα αν βρειτε τροπο να κοψουμε το καππνισμα πειτε το και εμενα

620
22/06/2006, 11:37
Popo agxothika me ola ayta.Paw na anapsw ena tsigaro :smokin:



O dromos gia ta pneymonia einai makris kai egw thelw na ton strwsw me pisa.

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 11:58
Γμτ το μπελά που μας βρήκε ρε παιδιά....από τα 19 άρχισα να ψιλοκαπνίζω, αφού δηλαδή τέλειωσα το σχολείο, έχουν περάσει αισίως 10 χρόνια και πραγματικά το έχω βαρεθεί. Είναι δεδομένο να κοπεί....από αυτό το καλοκαίρι ή από το φθινώπορο διότι το κίνητρο από τότε θα είναι το γυμναστήριο για πρώτη φορά.

Μλκία είναι ρε γμτ, ας όψωντε οι νταλκγάδες.....:wave2:

gcrook
22/06/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Popo agxothika me ola ayta.Paw na anapsw ena tsigaro :smokin:



O dromos gia ta pneymonia einai makris kai egw thelw na ton strwsw me pisa.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a47: :a47: :a47:

MOZART
22/06/2006, 12:09
εμενα δεν μου το εμαθε κανεις:(
θα κλεισω τα 26 και δεν ξερω να καπνιζω:p
τι κανεις πρωτα ρουφας ή πρωτα φυσας.
για να το αναψεις ειναι σαν την μιζα στην μηχανη μου απλα πατας το κουμπι του αναφλεκτηρα?:smilea:
πολυ καλο το αρθρο και πιστευω οτι αξιζει μια προσπαθεια να το κοψετε

tsofras
22/06/2006, 12:33
Πολύ καλό όντος το άρθρο αλλά έχει αφήσει κάτι απ'έξω, την συνήθεια και όχι την ανάγκη. Κάπνιζα περίπου 6 χρόνια , αλλά πάντα λιγότερο απο ένα πακέτο. Τα τελευταία 2 χρόνια 6 με 7 στριφτά τσιγάρα (γιατί αν είχα πακέτο έκανα γύρω στο ενα μιση). Το έκοψα πριν 3 μήνες. Όντος σε 2 μέρες βλέπεις τρελλη διαφορα, σε διάθεση, ανάσες , στα πνευμόνια κτλ. Έλα ντε που ήρθε το καλοκαίρι?!?! Πάντα ήμουν του στυλ παραλία, Reggae παγωμένο καφεδάκι...και τσιγάρο....ε μετά απο 3 μήνες δεν το άρχισα κανονικά αλλα ξανα μπήκα στο τρυπάκι να καπνίζω 2 με 3 τσιγάρα κάθε βράδυ που βγαίνω μόνο όταν βγαίνω. Στις αρχές δεν μου ήταν δύσκολο να μην καπνίζω αλλά ξενέρωνα και δεν ήθελα να βγαίνω, να πίνω ποτά καφέδες κτλ. Ήταν απλά ή συνήθεια ότι καλοκαίρι , ποτάκι ή καφεδάκι χωρίς τσιγάρο δεν είναι ευχαρίστηση, και απο το να καταπιέζομαι δεν έβγαινα έξω (βλακεία μου). Μετα απο 1μήνα το ξεπέρασα και αυτό και ήμουν κυριλλέ , και επειδή φοβάμαι μην κατρακυλίσω πάλι θα κόψω και αυτά που κάνω. Απλα μην κάνετε την σκέψη έλα ρε 2,3 τσιγαράκια είναι δεν πειράζει, θα ξαναπέσετε στο λάκο. Είναι η 10η !!! φορά που το κόβω, πρώτη φορά κράτησα για 3 μήνες....αυτά

alex14
22/06/2006, 12:52
Εγω δοκιμασα να το κοψω για πρωτη φορα μετα απο 18 χρονια και την πρωτη μερα κοντεψα να παθω εγκεφαλικο απο τα νευρα.
Απλος το εχω ελλατωσει στα 10-12 την ημερα (στριφτο).
Παντως, οτι ειναι μεγαλη μ@λ@κια, συμφωνω.

:smokin:

tsiros_temp
22/06/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
καλα σοβαρα τωρα αν βρειτε τροπο να κοψουμε το καππνισμα πειτε το και εμενα
Σοβαρά τώρα, συννενοήσου με ένα φίλο να σου ρίχνει μια σφαλιάρα κάθε φορά που σε βλέπει να ανάβεις τσιγάρο.

tsofras
22/06/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Σοβαρά τώρα, συννενοήσου με ένα φίλο να σου ρίχνει μια σφαλιάρα κάθε φορά που σε βλέπει να ανάβεις τσιγάρο.

:D χαχαχαχα

Άσχετο αλλά έχει βγει μια παρακμιακή ταινία , με μία και καλά εταιρεία που αναλαμβάνει να κόψει με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τρόπο το κάπνισμα στον πελάτη...απλά κορυφαία....

sineder
22/06/2006, 15:30
Εχω μπει στον 6ο μηνα που εχω κοψει το τσιγαρο.Καπνιζα απο 15 χρονων και ειμαι 30.Και οχι μονο απλο τσιγαρο αλλα και(:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: ).ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ!!!!
Το πηρα λοιπον αποφαση εντελως ξαφνικα και επαιξε μαχαιρι.Τις 2 πρωτες εβδομαδες εφαγα τη φρικη του αιωνα,τα νευρα πετονια.
Κι ομως ΚΡΑΤΗΣΑ!(ουτε ζακι να μουνα).
Και μπορω να πω οτι με βοηθησε και η μηχανη οσο περιεργο να φανει γιατι οποτε ετρωγα χαρμανες επαιζε τσαρκα.
Θελω να καταληξω στο οτι υπεραξιζει να κανεις τη προσπαθεια γιατι ειδα πως ειναι να μην καπνιζεις ειχα ξεχασει.
.
.
.
Ενταξει κανα ξυδακι το πινουμε που και που.:D :D

gcrook
22/06/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Σοβαρά τώρα, συννενοήσου με ένα φίλο να σου ρίχνει μια σφαλιάρα κάθε φορά που σε βλέπει να ανάβεις τσιγάρο.

Εγω εχω για κολλητους τον Λοντο τον Καρποζηλο και του Σουγκλακο.
Ο καρκινος των πνευμονων δεν με τρομαζει πια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsiros_temp
22/06/2006, 15:42
Το κρασί, καμία σχέση με το τσιγάρο, είναι υγειινό. Όχι "ακίνδυνο", αλλά πραγματικά κάνει καλό. Μισό ποτήρι κόκκινο κρασί.

Επίσης ο καφές κάνει καλό και μειώνει το ρίσκο καταστροφής του συκωτιού. (όχι ο φραπές. ο φραπές δεν είναι καφές. είναι ένα καφέ ζουμί. μιλάω για τουρκο-αραβο-ελληνικό, εσπρέσο, φίλτρου...)

...

να'χαμε μια συκωταριά

bartlal
22/06/2006, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω εχω για κολλητους τον Λοντο τον Καρποζηλο και του Σουγκλακο.
Ο καρκινος των πνευμονων δεν με τρομαζει πια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

ξεκινα την παρεα με τον γκουσγκουνη μπας και βρεις αλλο τροπο να μην καπνιζεις οταν σου ερχεται!!! :lol: :lol:

AFTER
22/06/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
όχι ο φραπές. ο φραπές δεν είναι καφές. είναι ένα καφέ ζουμί.


Ευγε νεε μου

Ο νες καφε, ειναι ο χειροτερος καφες(εαν ηταν καφες)
Βλαβερος μεχρι εκει που δεν παει, και καλυτερα να μην μαθετε ποτε απο τι γινεται.
Σταματηστε τον, και αφηστε αλλους να ξερουν

tsiros_temp
22/06/2006, 23:46
Δεν γίνεται από τίποτα περίεργο. Καφές είναι, κατάλληλα επεξεργασμένος (αφυδατομένος κτλ). Παλιότερα η επεξεργασία ήταν περισσότερο χημική και είχε κάποια ρίσκα, τώρα τελευταία (>1940) σκαρφίστηκαν μια κάπως ασφαλέστερη μέθοδο.

για περισσότερες λεπτομέρειες http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee

Χουμ.

xastoukopsaro
23/06/2006, 08:23
τωρα το πασχα αποφασισα να το κοψω.... ετσι γιατι μια μερα μου βρωμαγε το μπουφαν μου τσιγαρο και ξενερωσα.....
οι πρωτεσ μερεσ ηταν δραμα.... μετα απο κανα δυωρο που ξυπνουσα ειχα εναν πονοκεφαλο που κοντευα να πεθανω....
εκεινη την ωρα απλα εβρισκα να κανω κατι που να μην μπορω να καπνισω... μεχρι και πιατα επλενα...
Αργοτερα εκανα ενα τσιγαρακι λιγο πριν το μεσημερι για να ερθω στα ισια μου.
Φαγητο το επομενο ηταν μετα το φαγητο ανεξαρτητα την ωρα που θα ετρωγα.
και μετα κανα δυο το βραδυ με την μπυρα.,.. αυτο για 3-4 μερες μετα εκοψα το πρωινο και μετα το βραδινο....


Τοπιο οραιο πραγμα ηταν ομως ενα....
Εχω γευση.... παραδειγμα τρως μακαρονια και εχουν γευση!!!! και εκτως απο την γευση αλλλα και οσφρηση!!!
Καποτε εκαν 40 τσιγαρα την ημερα... ειχα πεσει στα 20....
τωρα ειμαι σε κανα δυο την ημερα αν τυχει..
ενα πραγμα εχω να πω.... ζεις καλυτερα και πανω απο ολα .... γευσεις..... οσμες.....:D :D :D

Αν περασουν οι πρωτοι 10 πονοκεφαλοι μετα ειναι οκ.... απ ευθειας συνδεση με την ασπιρινη ημουν 2-3 πρωτες μερες!!

AFTER
23/06/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Δεν γίνεται από τίποτα περίεργο. Καφές είναι, κατάλληλα επεξεργασμένος (αφυδατομένος κτλ). Παλιότερα η επεξεργασία ήταν περισσότερο χημική και είχε κάποια ρίσκα, τώρα τελευταία (>1940) σκαρφίστηκαν μια κάπως ασφαλέστερη μέθοδο.

για περισσότερες λεπτομέρειες http://en.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee

Χουμ.

Ξερω απο ανθρωπο που ειναι στελεχος στην νεστλε, οτι ο συγκεκριμενος καφες, φτιαχνεται απο το χειροτερο ειδος και ποιοτητα καφε που υπαρχει.
Δειτε μαλλον αυτο
Αν ανοιξετε μια συσκευασια ελληνικου ή ιταλικου καφε, η μυρωδια ειναι υπεροχη.
Αντιθετως, αν ανοιξεις ενα ταπερακι νες, βρομαει!!

Gandalf dr685sm
23/06/2006, 08:37
Ποτέ δεν κάπνισα και είμαι στα 34 πλέον...
Η αίσθηση του καπνού και μόνο , μου φέρνει αλεργία στα μάτια και με κάνει να αισθάνομαι πραγματικά άσχημα, σε σημείο που να έχω κόψει τις βραδυνές εξόδους σε clubs και τα ρέστα , εκτός και αν έχουν non-smoking area...

Θα μου πείς τώρα στην Αθήνα ζείς και το νέφος που ρουφάς μέρα με την μέρα , είναι σαν να κάνεις έτσι και αλλιώς 2-3 τσιγάρα με πολύ πιο επικίνδυνο περιεχόμενο απο καπνό μόνο...
Σύμφωνοι... αλλά αυτός ήταν και ο λόγος που πήγα στα όρια του Ν.Αττικής... να γλυτώσω απο το νέφος τουλάχιστον στο σπίτι...

Τρία λοιπόν πράγματα γλυτώνεις απο το τσιγάρο...

Υγεία (το σημαντικότερο), χρήματα (που περισσεύουν), περισσότερη πρόσβαση σε χώρους που τώρα δεν μπορείς να κάτσεις πάνω απο 20 λεπτά λόγω χαρμανιάσματος.

Κουράγιο θέλει και χαρακτήρα... έχω γνωρίσει ανθρώπους , που έκαναν 12 πακέτα την ημέρα και το έκοψαν μέσα σε μια νύχτα... τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες...


Gandalf

stavrogin
23/06/2006, 09:04
Ελα σιγα σιγα να λεμε και τα πλεονεκτηματα του τσιγαρου.Ειναι λιγα αλλα ειναι καιρια.

Το να λεμε ολοι εμεις που καπνιζουμε οτι το κανουμε απλα και μονο λογο εθισμου ειναι το λιγοτερο ασηνεπεια προς τον εαυτο μας και τις επιλογες του.Δεν παω να δικαιολογησω την μ@λ@κια ,και φυσικα ειμαι αναγκασμενος να δεχτω ολα τα ιατρικα στοιχεια για το καπνισμα. Αλλα....:smokin:

...Αν κοντρολαρεις τα νευρα σου με ενα τσιγαρο...

...Αν μετρας τον χρονο σου, αν δεινεις τεμπο με ενα τσιγαρο...

...Αν συντροφευεις την μοναξια σου με ενα τσιγαρο...

Δεν ειμαι ρομαντικος,ειμαι πραγματιστης.Και εξεραιτικα καχυποπτος απεναντι στα σκετα περι υγειας "πρεπει".

"Η πραγματικοτητα μας προδιδει ολους"

...Στο κατω κατω,περα απο την συνηθεια,καποια τσιγαρα καποιες στιγμες ειναι απολαυση,αυτα πως αντικαθιστουνται;

tsofras
23/06/2006, 09:21
Αυτό είναι όλο το θέμα.....τα 1 , 2 που όντος τα απολαμβάνεις....

makis206
23/06/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
...Στο κατω κατω,περα απο την συνηθεια,καποια τσιγαρα καποιες στιγμες ειναι απολαυση,αυτα πως αντικαθιστουνται;

+1 !

Ταξίδι με μοτό χωρίς στάση για τσιγάρο δεν έχει την ίδια γεύση, όπως και να το κάνουμε !

Είναι το πεντάλεπτο που πρέπει να το ζήσω οπωσδήποτε σε κάθε μακρυνή διαδρομή !

:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
23/06/2006, 09:34
να μην ακούω πράγματα που στερούνται λογικής....

Σταματάς για 5 λεπτά , για νερό - κατούρημα (εκεί να δέις ανακούφιση -ευχαρίστηση) - φαγητό κτλ...

Είπαμε είναι όλα δικαιολογίες... είναι δικαίωμα του καθενός να καπνίζει, αλλά καλό είναι να μην ψάχνει τίποτα καλό σε αυτό...

Άλλωστε τι καλό μπορεί να σου κάνει ενα αντικείμενο που καίγεται , το έχεις στο στόμα σου και ρουφάς τον καπνό εσωτερικά στο σώμα σου;...

Αν ικανοποιεί κάποιους να καπνίζουν ... πάσο και δικαίωμα - γούστο - καπέλο τους... αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι έχει κάτι καλό.

Gandalf

stavrogin
23/06/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
να μην ακούω πράγματα που στερούνται λογικής....

Σταματάς για 5 λεπτά , για νερό - κατούρημα (εκεί να δέις ανακούφιση -ευχαρίστηση) - φαγητό κτλ...

Είπαμε είναι όλα δικαιολογίες... είναι δικαίωμα του καθενός να καπνίζει, αλλά καλό είναι να μην ψάχνει τίποτα καλό σε αυτό...

Άλλωστε τι καλό μπορεί να σου κάνει ενα αντικείμενο που καίγεται , το έχεις στο στόμα σου και ρουφάς τον καπνό εσωτερικά στο σώμα σου;...

Αν ικανοποιεί κάποιους να καπνίζουν ... πάσο και δικαίωμα - γούστο - καπέλο τους... αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι έχει κάτι καλό.

Gandalf

Εσυ δεν ειπες οτι δεν εχεις καπνισει ποτε;
Μην γινεσαι λοιπων αφοριστικος για κατι που δεν γνωριζεις καν.Αφου σου λειπει η εμπειρια του τσιγαρου το μονο που θα μπορουσε να σου εξασφαλισει αποψη ειναι η φαντασια.Δεν μπαινεις ομως καν στην διαδικασια και κατ εμε ,καλα κανεις.
Δεξου λοιπων το γεγονος οτι δεν μπορεις να καταλαβεις και μεινε εκει.

dimmeneidis
23/06/2006, 10:34
Το σωστό για μένα είναι μέχρι 4-5 τσιγάρα που ο γιατρός μου είπε πως ο οργανισμός προλαβαίνει να τα καθαρίσει και τέλος. Και τα ευχαριστιέσαι και δέν έχεις και κίνδυνο. Μειώνει το αγχος που το άγχος απο μόνο του σε σκοτώνει. Ούτε βρομάει το στόμα όλη μέρα, ουτε να μήν μπορείς να αναπνεύσεις. Άμα έχεις μέτρο, τα περισσοτερα πράγματα είναι καλά. Και με τη μηχανή άμα τρέχεις καμια φορα να κάνεις το κέφι σου, δεν έγινε και τίποτα (εκεί που σε παίρνει πάντα), αμα τρέχεις απο το πρωί μέχρι το βράδυ στο τέλος θα σκοτωθείς. Όλα με μέτρο και μήν ανυσηχείτε!!! :beer:

tsofras
23/06/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimmeneidis
Το σωστό για μένα είναι μέχρι 4-5 τσιγάρα που ο γιατρός μου είπε πως ο οργανισμός προλαβαίνει να τα καθαρίσει και τέλος.

Αυτό φίλε μου μάλλον είναι μύθος και για του λόγου το αληθές δες αυτό το
άρθρο (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=651505)

Και συμφωνώ ότι αν δεν έχεις καπνίσει δεν μπορείς να καταλάβεις την αίσθηση. Η κοπέλα μου ήταν φανατική αντικαπνίστρια μέχρι τα 22 της. Το σιχαινόταν, "και δεν μπορώ να καταλάβω τι σ'αρέσει, και μετά το φαγητό το γουστάρεις" κτλ. Σας πλροφορώ ότι άρχισε να καπνίζει πέρσυ, και έγινε χειρότερη και απο εμένα. Καπνίζω 6 χρόνια και το έκοψα πιο έυκολα απο αυτήν που το άρχισε πέρσι....οπότε καταλαβαίνετε...

Gandalf dr685sm
23/06/2006, 11:20
Μην γινεσαι λοιπων αφοριστικος για κατι που δεν γνωριζεις καν.Αφου σου λειπει η εμπειρια του τσιγαρου το μονο που θα μπορουσε να σου εξασφαλισει αποψη ειναι η φαντασια.Δεν μπαινεις ομως καν στην διαδικασια και κατ εμε ,καλα κανεις.

Δεν μου λέει κάτι... το να έχεις άποψη δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχεις και εμπειρία...
Δηλαδή για να πώ οτι , ας πούμε το να κάτσω πίσω απο μια εξάτμιση και να ρουφάω καπνό , είναι βλαβερό , πρέπει να κάτσω και να το κάνω;....
ΤΟ ίδιο ισχύει και για το τσιγάρο... χρειάζομαι κάτι σαν και αυτό , για να με βοηθήσει να δώ κάτι όμορφο ή για να απολαύσω μια στιγμή;...
Γιατί νομίζεις οτι το τσιγάρο και το αλκοόλ χαρακτηρίζονται ώς τα ναρκωτικά των φτωχών;... Εθισμός είναι και οχι πραγματικότητα... και δεν χρειάζεται να φτάσω στο σημείο να το δοκιμάσω , ή να εθιστώ ακόμα και σε αυτό , για να αποφανθώ αν είναι καλό ή οχι...


Gandalf

stavrogin
23/06/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δεν μου λέει κάτι... το να έχεις άποψη δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχεις και εμπειρία...
Δηλαδή για να πώ οτι , ας πούμε το να κάτσω πίσω απο μια εξάτμιση και να ρουφάω καπνό , είναι βλαβερό , πρέπει να κάτσω και να το κάνω;....
ΤΟ ίδιο ισχύει και για το τσιγάρο... χρειάζομαι κάτι σαν και αυτό , για να με βοηθήσει να δώ κάτι όμορφο ή για να απολαύσω μια στιγμή;...
Γιατί νομίζεις οτι το τσιγάρο και το αλκοόλ χαρακτηρίζονται ώς τα ναρκωτικά των φτωχών;... Εθισμός είναι και οχι πραγματικότητα... και δεν χρειάζεται να φτάσω στο σημείο να το δοκιμάσω , ή να εθιστώ ακόμα και σε αυτό , για να αποφανθώ αν είναι καλό ή οχι...


Gandalf

Αυτο που εσυ αποκαλεις πραγματικοτητα δεν υπαρχει.Γιατι:
α) δεν υπαρχει παρα υποκειμενικη πραγματικοτητα,οταν ο ανθρωπος κρινει και φυσικα κρινει με τα δικα του μετρα

β)Η υποτιθεμενη αντικειμενικη πραγματικοτητα που εσυ αναφερεις ειναι η πραγματικοτητα της στατιστικης και των επιστημονικων δεδομενων που αφηνει απ'εξω το ανθρωπινο στοιχειο,ειναι δηλαδη μιση.Αρα δεν ειναι καν πραγματικοτητα.



Καλο;Ποιος μιλησε για καλο;Απλα εσυ δε δειχνεις θεληση να καταλαβεις το γιατι καποιοι καπνιζουν ή πινουν

Σου θημιζω οτι οι πιο καλοι παιχτες ποδοσφαιρου στο κοσμο καναν τρελλες καταχρησεις,

Τζον Μπεστ αλκοολας τρελλος ελεγε:Μια φορα στην ζωη μου αποφασισα να κοψω το ποτο .... ηταν τα 20 χειροτερα λεπτα της ζωης μου

Μαραντονα-Κοκα

Ο αλλος ο Βραζιλιανος εποχης πελε ,αλκοολας

Οι καλητεροι εκαναν τα χειροτερα

κατι προσφερουν ολες αυτες οι ουσιες που αδηνατεις να διακρινεις.

Και στην τελικη:
" κανενας π@στης επιστημονας και καμια γ@μημενη ερευνα δεν μπορεσε ποτε να εξηγησει το ανθρωπινο παθος".

οπως ειπε κι ενας φιλος.

Και πιστεψε με αν υπαρχει κατι που αξιζει στον ανθρωπο ειναι ακριβως αυτο.

Η ολη διαφωνια μου μαζι σου μπορει να συνοψιστει στην παρακατω θεση:

Σεβαστητε τα παθια των αλλων.

:smokin:

devil's animal
23/06/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Ελα σιγα σιγα να λεμε και τα πλεονεκτηματα του τσιγαρου.Ειναι λιγα αλλα ειναι καιρια.

Το να λεμε ολοι εμεις που καπνιζουμε οτι το κανουμε απλα και μονο λογο εθισμου ειναι το λιγοτερο ασηνεπεια προς τον εαυτο μας και τις επιλογες του.Δεν παω να δικαιολογησω την μ@λ@κια ,και φυσικα ειμαι αναγκασμενος να δεχτω ολα τα ιατρικα στοιχεια για το καπνισμα. Αλλα....:smokin:

...Αν κοντρολαρεις τα νευρα σου με ενα τσιγαρο...

...Αν μετρας τον χρονο σου, αν δεινεις τεμπο με ενα τσιγαρο...

...Αν συντροφευεις την μοναξια σου με ενα τσιγαρο...

Δεν ειμαι ρομαντικος,ειμαι πραγματιστης.Και εξεραιτικα καχυποπτος απεναντι στα σκετα περι υγειας "πρεπει".

"Η πραγματικοτητα μας προδιδει ολους"

...Στο κατω κατω,περα απο την συνηθεια,καποια τσιγαρα καποιες στιγμες ειναι απολαυση,αυτα πως αντικαθιστουνται;


ΜΗΝ ειστε υποχειρια κανενος π0υστη που πλουτιζει απο την κατασκευη πρεζας!!

ΜΗΝ θεωρειτε οτι το τσιγαρο σας "αποφορτιζει" ουτε οτι κοντρολαρεσαι ...γιατι απλουστατα ολα αυτα ειναι μεσα στο μυαλο του καθενος...υπαρχουν απειροι τροποι και δραστηριοτητες για να ξεπερασεις την οποιοαδηποτε δυσκολη (οικογενειακα, επαγγελματικα) ή ευκολη (τσιγαρο με: clubbing, καφες, φαγητο) κατασταση..

ΜΗΝ ευλογατε τα γενια σας λεγοντας οτι 1,2,3,4 κτλ τσιγαρα την ημερα δεν κανουν κακο και αλλες τετοιες μπουρδες!!κανουν ΠΟΛΥ κακο.-

και τελος ΜΗΝ υποβαλλετε με αμεσο ή εμμεσο τροπο στους αλλους (φιλους, συγγενεις) την κακη σας αυτη συνηθεια....και προπαντων στα παιδια σας!!

Υ.Γ.: το κειμενο δεν πηγαινε μονο στον stavrogin .... γι'αυτο και ο πληθυντικος...πηγαινε σε ολους εσας που υποστηριζετε εστω και λιγο αυτον τον ΘΑΝΑΤΟ!!

Gandalf dr685sm
23/06/2006, 13:00
κατι προσφερουν ολες αυτες οι ουσιες που αδηνατεις να διακρινεις.

Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα... τίποτα ουσιαστικό δηλαδή,.... απλά τονίζουν την ψευδαίσθηση στο πως να καλύπτει ή τονίζει κάποιος , χρονικές και συναισθηματικές του στιγμές.
Με λίγα λόγια.. ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ...
και μάλιστα με βλαβερές συνέπειες προς την υγεία μου-σου-του.

Οι άνθρωποι που ανέφερες μην ξεχνάς οτι όλοι είχαν οικτρό τέλος στην επαγγελματική και κοινωνική τους πορεία.

Το θέμα υποκειμενική πραγματικότητα και οπτική γωνία πραγμάτων δεν ισχύει πάντα.. ειδικά όταν οι στατιστικές, πειράματα αλλά και αποδεδειγμένα γεγονότα σε κοινούς θνητούς , αποκαλύπτουν οτι μόνο προβλήματα αποφέρουν στην υγεία τόσο την σωματική , όσο και στην ψυχική (βλ, εθισμός).

Το τσιγάρο , δεν είναι εκείνο που σου δίνει κάτι... είναι η ψευδαίσθηση που αποκτείς μέσω αυτού του υποκατάστατου , για να περάσεις ενα χρονικό σημείο που θεωρείς οτι πρέπει να νιώσεις εντονότερα με τεχνητή βοήθεια... Το μόνο που μπορεί να σου δώσει ουσιαστικά , είναι ίσως λίγο καρκίνο... και τίποτα παραπάνω.

Το 5λεπτο , που ουσιαστικά καπνίζεις εσύ, εγώ μπορώ , είτε να συγκεντρωθώ, είτε να απολαύσω την φύση γύρω μου (σε ταξίδι μηχανής), είτε ακόμα και να παίξω κομπλόι στην τελική.

Μπορεί ακόμα καλύτερα και να μην κάνω τίποτα , γιατί απλά δεν μου χρειάζεται...

Μπορεί να κάνει το ίδιο και ενας καπνιστής, όταν εκ των πραγμάτων είναι εθισμένος να καπνίζει το πρωί όταν ξυπνάει... το μεσημέρι μετά το φαγητό , μαζί με τον καφέ, μετά το sex, όταν προσπαθεί να περάσει απλά την ώρα του;.... Γιατί να εθιστώ σε αυτή την χρήση υποκατάστατου, για να μπορέσω να βιώσω στιγμές;

όπως είπες... σέβομαι την επιλογή σου..αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή. Και αυτό δεν έχει υποκειμενικότητες.. είναι απτό και αυταπόδεικτο.. ακόμα και απο τις ιατρικές σου εξετάσεις σε σύγκριση με τις δικές μου, όταν θα είμαστε (ελπίζω) μετά απο 20 χρόνια εδώ , ενώ εσύ ακόμα καπνίζεις και εγώ οχι.


Gandalf

Druuna
23/06/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αυτο που εσυ αποκαλεις πραγματικοτητα δεν υπαρχει.Γιατι:
α) δεν υπαρχει παρα υποκειμενικη πραγματικοτητα,οταν ο ανθρωπος κρινει και φυσικα κρινει με τα δικα του μετρα

β)Η υποτιθεμενη αντικειμενικη πραγματικοτητα που εσυ αναφερεις ειναι η πραγματικοτητα της στατιστικης και των επιστημονικων δεδομενων που αφηνει απ'εξω το ανθρωπινο στοιχειο,ειναι δηλαδη μιση.Αρα δεν ειναι καν πραγματικοτητα.



Καλο;Ποιος μιλησε για καλο;Απλα εσυ δε δειχνεις θεληση να καταλαβεις το γιατι καποιοι καπνιζουν ή πινουν

Σου θημιζω οτι οι πιο καλοι παιχτες ποδοσφαιρου στο κοσμο καναν τρελλες καταχρησεις,

Τζον Μπεστ αλκοολας τρελλος ελεγε:Μια φορα στην ζωη μου αποφασισα να κοψω το ποτο .... ηταν τα 20 χειροτερα λεπτα της ζωης μου

Μαραντονα-Κοκα

Ο αλλος ο Βραζιλιανος εποχης πελε ,αλκοολας

Οι καλητεροι εκαναν τα χειροτερα

κατι προσφερουν ολες αυτες οι ουσιες που αδηνατεις να διακρινεις.

Και στην τελικη:
" κανενας π@στης επιστημονας και καμια γ@μημενη ερευνα δεν μπορεσε ποτε να εξηγησει το ανθρωπινο παθος".

οπως ειπε κι ενας φιλος.

Και πιστεψε με αν υπαρχει κατι που αξιζει στον ανθρωπο ειναι ακριβως αυτο.

Η ολη διαφωνια μου μαζι σου μπορει να συνοψιστει στην παρακατω θεση:

Σεβαστητε τα παθια των αλλων.

:smokin:




Για αλλη μια φορα με καλυψες απολυτα....Stavrogin ....
Ν' αρχισω ν' ανησυχω μηπως?

Κι οπως ειπε κι Τσαγκ Τσαο: Το παθος κραταει τον πατο του συμπαντος και η μεγαλοφυια ζωγραφιζει την οροφη του..



:smokin: :smokin: :beer: :beer:

zireous
23/06/2006, 18:07
Κάπνιζα 16 χρόνια (τα τελευταία 13 στριφτά -εγώ τα πρωτοέφερα στην επαρχειακή κωμόπολη που ζω, όταν μετακόμισα, δέν είχαν), 3 χρόνια τό'χω κόψει, που σημαίνει σε καμιά δωδεκαριά μπορεί και να καθαρίσουν τελείως οι πνεύμονες -η φάση είναι ότι τό'κοψα γιατί με ενοχλούσε στη κιθάρα.

Τα ντραγκς τα έχω κόψει χρόνια (δε τρώω πια φλασιές -νομίζεις zireous, μπρούχαχαχαχα), το αλκοόλ μετά, μετά το τσιγάρο έχω κόψει τον καφέ (τσάι, μόνο) και πρόσφατα τα γλυκά (ακόμα κουβαλάω μια δεκάρα κιλά λόγω διακοπής τσιγάρου).

Το να βάζεις τη πάρτη σου στη πρίζα ότι και καλά το τσιγάρο, η τεκίλα, το φιξάκι, ή ξέρω γω τι, είναι αυτό που σε πάει κάπου, είναι λάθος. Προσπαθούσα να εξηγήσω σε ένα φιλαράκι κάποτε ότι δε χρειάζεται πχ για να παίξεις τα Blues να είσαι άνεργος, άστεγος, άφραγκος, και μόλις να σέ'χει κλάσει η γκόμενα. Το μόνο που χρειάζεται είναι το έναυσμα στον ρημαδοεγκέφαλό σου για να ξεκινήσει η δημιουργική διαδικασία.
Και αυτό ακόμα κι αν δεν υπάρχει, άπαξ και ξεκινήσεις μια δημιουργική κατάσταση (έστω και μηχανικά), σιγά σιγά αρχίζει και δένει το πράμα.

Το να χρησιμοποιείς οτιδήποτε είναι δικαίωμά σου (για μένα δε παίζει το απαγορεύεται, έχω κάνει όλα όσα ήθελα -εκτός από διακοπές ξανά), αν θες τη γνώμη μου όμως, καλό είναι άν μπορείς να επιβάλλεσαι μιας κατάστασης που είναι εις βάρος σου, και να τη διακόπτεις -επειδή το θές, όχι επειδή σου το λένε ή επιβάλλουν.



Προς τους ακόμα καπνιστές:
Η αντοχή στο σεξ ενός μη καπνιστή είναι μεγαλύτερη, και οι κυρίες το ξέρουν... (ώπα ρε μαμίκουλα) :D

athas62
23/06/2006, 23:12
Pedia oti ke na lete o kapnos ine i ekdikisi tou Indianou.
Apo tin Ameriki to eferan i proti exerevnites , oi Indiani kapnizan elahista
oi leuki to exelixan gia to kerdos.:a44: :a4:

Eos
24/06/2006, 05:59
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΤΖΙΓΑΡΟΣ Η ΠΙΠΙΛΑ Η ΚΑΡΙΚΟΣΩΛΗΝΑΣ Η ΡΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΟΛΑ

ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ 3 ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

ΦΑΓΗΤΟ

ΤΟΥΛΕΤΑ (ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ)

ΣΕΞ

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ :

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΕΝΩ ΕΙΣΤΕ ΤΟΥΑΛΕΤΑ
(ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΤΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΑΤΙ)

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ ΕΝΩ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕΞ
(ΜΕΣΑ ΣΤΟ 1ο 10ΛΕΠΤΟ Ο/Η ΠΑΡΤΕΝΕΡ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ
ΜΕ ΤΟΝ "ΙΣΤΟ" ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΕΠΑΡΣΗ ΣΗΜΑΙΑΣ SIX-ΙΛΟΥΣ

ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Α: ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΟΥΑΝ ΝΑΙΤ ΣΤΑΝΤ ΟΚ
ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣ ΦΥΓΕΙ

ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Β: ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΜΑΛΑΚΗ ΑΦΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΤΑ ΣΟΥΤΣΟΥΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΣΕΞ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΣΟΥΚΛΙ ΣΑΣ ΑΠΟ "ΑΗΤΟΣ" ΘΑ ΓΙΝΕΙ "ΕΛΑΦΙΤΣΟΣ" ΤΟ ΓΙΑΤΙ; ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ)

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕΞ ΕΝΩ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΑΣ

(ΤΗΝ ΚΡΙΣΗΜΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΠΙΟ
ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΣΤΕΡΕΗΣ Η ΥΓΡΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ
ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΑΣ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ
ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ)

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ
ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ
ΤΣΙΓΑΡΟ
ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΝ ΩΡΑ ΦΑΓΗΤΟΥ
ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΩΣ ΑΓΩΝΑΣ (ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΩΡΑΙΑ ΜΠΑΛΑ) PIZZA ΚΡΥΑ ΜΠΥΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΤΣΙΓΑΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΡΟΥΦΑΣ ΝΑ ΚΑΛΜΑΡΗΣ

ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΠΛΕΟΝ ΣΕΞ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ
ΠΡΙΝ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ (ΑΝ Ο/Η ΠΑΡΤΕΝΕΡ ΔΕΝ ΕΜΠΝΕΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ)

ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΟΤΕ
ΡΟΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ

ΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙΣ 2 ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΟΗΣ ΜΑΖΙ;

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΑΡΤΙΕΣ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΗ ΜΩΡΑ ΜΟΥ

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :a44: :a44:


LONG LIVE THE GREEK BREAKFAST (ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΦΡΑΠΟΓΑΛΟ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑΥΛΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΔΡΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ)

Υ.Γ: ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΣΟΥΚΛΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΙΤΣΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΤΕ ΠΟΤΕ ΑΗΤΟΣ ΤΟΤΕ ΚΑΑΑΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ

Desperado
24/06/2006, 12:02
Πάντως εγώ σαν παλιός καπνιστής, κάπνιζα για περίπου 8 χρόνια, τώρα το έχω κόψει γύρω στα 6, δεν θεωρώ ότι μου λείπει καθόλου,κ όλα αυτά περί ευχαρίστησης κ.λ.π. που υποστηρίζουν μερικοί φίλοι εδώ, μερικώς ισχύουν αλλά εάν συγκρίνουμε τα πλεονεκτήματα που έχεις εάν δεν καπνίζεις ή το έχεις κόψει τότε νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης..... Συμφέροντα είναι παιδιά κυρίως.... μιλάμε για πολλά λεφτά...εξάλλου εάν δεν το ξέρετε οι καπνοβιομηχανίες μέχρι προσφατα αρνιόντουσαν κατηγορηματικά ότι το τσιγάρο κάνει κακό στην υγεία..... θα πέσει πολύ αποζημίωση εάν γίνει κάτι τέτοιο!!! Πάντως τα τσιγάρα είναι τα πιο έξυπνοδιαφημισμένα προιόντα ιδιαίτερα με "γκρίζα" διαφήμιση και δεν πρέπει να μπαίνουμε και εμείς στο τρυπάκι ότι "μετά από ένα καλό φαί ή μετά από ένα καλό σεξ....." αυτά είναι διαφημιστικά κλισέ που έχουν εντυπωθεί στα μυαλά ορισμένων..... Το τσιγάρο είναι βλαβερό και κανείς πλέον δεν το αρνείται....τώρα εάν αξίζει τον κόπο για μερικές ρουφηξιές υποτιθέμενης ευχαρίστησης να υποβαθμίζουμε την ποιότητα της ζωής μας μεσω-μακροπροθεσμα....είναι θέμα προσωπικών επιλογών από εκεί και πέρα!! Πάντως καλό θα είναι όλοι όσοι καπνίζουν να ενημερωθούν ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και ΠΛΗΡΩΣ για το τι συνέπειες μπορεί να έχει το κάπνισμα στην ζωή τους....γιατί είδα πολλές γνώμες εξ απαλών ονύχων και δεν πρέπει. Εδώ εάν ενας αρχάριος σας πει ΄'οτι θέλω ένα hayabusa οι περισσότεροι θα του πείτε ότι μην την πάρεις -μάθε πρώτα να οδηγείς με άλλα μηχανάκια κ.λ.π. γιατί μπορεί να χτυπήσεις, στο κάπνισμα ποιός σας είπε μάθε πρώτα τι μπορεί να πάθεις από το κάπνισμα και μετά ξέκίνα το??? Κανείς γιατί παίζει το συμφέρον στην μέση :wave2:

argy_kap
24/06/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Κάπνιζα 16 χρόνια (τα τελευταία 13 στριφτά -εγώ τα πρωτοέφερα στην επαρχειακή κωμόπολη που ζω, όταν μετακόμισα, δέν είχαν), 3 χρόνια τό'χω κόψει, που σημαίνει σε καμιά δωδεκαριά μπορεί και να καθαρίσουν τελείως οι πνεύμονες -η φάση είναι ότι τό'κοψα γιατί με ενοχλούσε στη κιθάρα.

Τα ντραγκς τα έχω κόψει χρόνια (δε τρώω πια φλασιές -νομίζεις zireous, μπρούχαχαχαχα), το αλκοόλ μετά, μετά το τσιγάρο έχω κόψει τον καφέ (τσάι, μόνο) και πρόσφατα τα γλυκά (ακόμα κουβαλάω μια δεκάρα κιλά λόγω διακοπής τσιγάρου).

Το να βάζεις τη πάρτη σου στη πρίζα ότι και καλά το τσιγάρο, η τεκίλα, το φιξάκι, ή ξέρω γω τι, είναι αυτό που σε πάει κάπου, είναι λάθος. Προσπαθούσα να εξηγήσω σε ένα φιλαράκι κάποτε ότι δε χρειάζεται πχ για να παίξεις τα Blues να είσαι άνεργος, άστεγος, άφραγκος, και μόλις να σέ'χει κλάσει η γκόμενα. Το μόνο που χρειάζεται είναι το έναυσμα στον ρημαδοεγκέφαλό σου για να ξεκινήσει η δημιουργική διαδικασία.
Και αυτό ακόμα κι αν δεν υπάρχει, άπαξ και ξεκινήσεις μια δημιουργική κατάσταση (έστω και μηχανικά), σιγά σιγά αρχίζει και δένει το πράμα.

Το να χρησιμοποιείς οτιδήποτε είναι δικαίωμά σου (για μένα δε παίζει το απαγορεύεται, έχω κάνει όλα όσα ήθελα -εκτός από διακοπές ξανά), αν θες τη γνώμη μου όμως, καλό είναι άν μπορείς να επιβάλλεσαι μιας κατάστασης που είναι εις βάρος σου, και να τη διακόπτεις -επειδή το θές, όχι επειδή σου το λένε ή επιβάλλουν.



Προς τους ακόμα καπνιστές:
Η αντοχή στο σεξ ενός μη καπνιστή είναι μεγαλύτερη, και οι κυρίες το ξέρουν... (ώπα ρε μαμίκουλα) :D
+1000000000000

Καπνιστής 11 χρόνια, μη καπνιστής τα τελευταία 3,5 χρόνια.....η διαφορά είναι μεγάλη.....

Δεν είμαι αρνητικός με το κάπνισμα...είναι μια συνήθεια που είναι καλό για όλους να μην την έχουν....και όπως όλα, είναι στο χέρι του καθένα μας να την κόψει.....

Απο εκεί και πέρα είναι σαν το κράνος.....δεν θα πείσω εγώ ΚΑΝΕΝΑ οτι είναι καλό να το φοράει...όλοι ξέρουν οτι με το να το φοράς αυξάνεις τις πιθανότητες να ζήσεις αν έρθει η κακιά η ώρα....έτσι και στο τσιγάρο...αν δεν καπνίζεις αυξάνεις τις πιθανότητες να μην πεθάνεις (αργά αλλά αποτελεσματικά)...

Η απόφαση είναι στο χέρι/κεφάλι του καθένα μας....

Εγώ για να πω την αλήθεια βαρέθηκα....

βαρέθηκα να βρωμάω
βαρέθηκα να χάνω την ανάσα μου
βαρέθηκα να μην έχω γεύση
βαρέθηκα να ξυπνάω το πρωι με στόμα 'παντόφλα'
βαρέθηκα βαρέθηκα βαρέθηκα................. και μια Δευτέρα πρωί το έκοψα μια και καλή!

Καλή δύναμη σε όλους που προσπαθούν να το πάρουν απόφαση!:beer: :beer: :beer:

zolotas
24/06/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eos
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ
ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ
ΤΣΙΓΑΡΟ
ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ

ΛΑΘΟΣ

οσο γι αυτο θα βρεις πολλους οπαδους :lol: και χωρις τσιγαρο.....

η μονη περιπτωση που πραγματικα απολαμβανω ενα τσιγαρο ειναι οταν μετα απο πολλα χιλιομετρα με την μοτο κανω σταση.....

AFTER
24/06/2006, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Πάντως εγώ σαν παλιός καπνιστής, κάπνιζα για περίπου 8 χρόνια, τώρα το έχω κόψει γύρω στα 6, δεν θεωρώ ότι μου λείπει καθόλου,κ όλα αυτά περί ευχαρίστησης κ.λ.π. που υποστηρίζουν μερικοί φίλοι εδώ, μερικώς ισχύουν αλλά εάν συγκρίνουμε τα πλεονεκτήματα που έχεις εάν δεν καπνίζεις ή το έχεις κόψει τότε νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης..... Συμφέροντα είναι παιδιά κυρίως.... μιλάμε για πολλά λεφτά...εξάλλου εάν δεν το ξέρετε οι καπνοβιομηχανίες μέχρι προσφατα αρνιόντουσαν κατηγορηματικά ότι το τσιγάρο κάνει κακό στην υγεία..... θα πέσει πολύ αποζημίωση εάν γίνει κάτι τέτοιο!!! Πάντως τα τσιγάρα είναι τα πιο έξυπνοδιαφημισμένα προιόντα ιδιαίτερα με "γκρίζα" διαφήμιση και δεν πρέπει να μπαίνουμε και εμείς στο τρυπάκι ότι "μετά από ένα καλό φαί ή μετά από ένα καλό σεξ....." αυτά είναι διαφημιστικά κλισέ που έχουν εντυπωθεί στα μυαλά ορισμένων..... Το τσιγάρο είναι βλαβερό και κανείς πλέον δεν το αρνείται....τώρα εάν αξίζει τον κόπο για μερικές ρουφηξιές υποτιθέμενης ευχαρίστησης να υποβαθμίζουμε την ποιότητα της ζωής μας μεσω-μακροπροθεσμα....είναι θέμα προσωπικών επιλογών από εκεί και πέρα!! Πάντως καλό θα είναι όλοι όσοι καπνίζουν να ενημερωθούν ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και ΠΛΗΡΩΣ για το τι συνέπειες μπορεί να έχει το κάπνισμα στην ζωή τους....γιατί είδα πολλές γνώμες εξ απαλών ονύχων και δεν πρέπει. Εδώ εάν ενας αρχάριος σας πει ΄'οτι θέλω ένα hayabusa οι περισσότεροι θα του πείτε ότι μην την πάρεις -μάθε πρώτα να οδηγείς με άλλα μηχανάκια κ.λ.π. γιατί μπορεί να χτυπήσεις, στο κάπνισμα ποιός σας είπε μάθε πρώτα τι μπορεί να πάθεις από το κάπνισμα και μετά ξέκίνα το??? Κανείς γιατί παίζει το συμφέρον στην μέση :wave2:

Και εγω το ιδιο!!!!
8 χρονια καπνιζα, και το εχω κοψει 6, μηπως εχουμε και την ιδια ηλικια?:lol:

Μονο αν περασει καποιος την δικια μας εμπειρια θα καταλαβει ποσο μεγαλη βλακεια κανει!
Και τα λεφτα παιδια, μιλαμε για απιστευτη οικονομια.
Το εκοψα οσο ημουν φοιτητης στην Ιταλια, και μου προσεφερε χρηματα για 2-3 εξοδους, σε εστιατοριο, το μηνα!!

matsamitsou
25/06/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αυτο που εσυ αποκαλεις πραγματικοτητα δεν υπαρχει.Γιατι:
α) δεν υπαρχει παρα υποκειμενικη πραγματικοτητα,οταν ο ανθρωπος κρινει και φυσικα κρινει με τα δικα του μετρα

.
.
.

Η ολη διαφωνια μου μαζι σου μπορει να συνοψιστει στην παρακατω θεση:

Σεβαστητε τα παθια των αλλων.

:smokin:

Θα συμφωνήσω ως προς την υποκειμενική πραγματικότητα, αλλά δεν μου αρέσει αυτό για το σεβασμό στα πάθη των άλλων.
Ξέρεις και εγώ έχω ένα πάθος ... μου αρέσει μετά το φαγητό αν δεν πιω μπύρα να τρώω σοκολάτα. Η σοκολάτα γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία αλλά και αυτό μπορεί να θεωρηθεί κάτι υποκειμενικό. Η διαφορά μας δεν είναι άλλη από το ότι δεν υποχρεώνω κανέναν να φάει σοκολάτα μαζί μου.
Τα πάθη των άλλων περιορίζονται εκεί που ξεκινάει η ελευθερία ΜΟΥ (υποκειμενικό εώς εγωιστικό αυτό εεεεε ; ) ελευθερία για καθαρό αέρα, ελευθερία στο να μην γίνομαι παθητικός καπνιστής, ελευθερία στο να μην βρομάνε τα ρούχα μου καπνό κτλ.
Συνοψίζοντας λοιπόν ... κάπνισε όσο γουστάρει η ψυχή σου... αλλά μην με υποχρεώνεις να καπνίσω μαζί σου. Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που με ρώτησε καπνιστής αν με ενοχλεί ο καπνός πριν ανάψει τσιγάρο.

Σέβομαι την ανάγκη σου και την καταλαβαίνω στα πλαίσια του υποκειμενισμού αλλά δεν νομίζω ότι σέβονται και οι περισσότεροι καπνιστές τις ανάγκες των μη καπνιστών.

Υ.Γ: Καλά αυτό για τον πάτο του σύμπαντος έγραψε .... :wave2:

lyk0s
26/06/2006, 00:41
Εχω 3 μηνες που το εκοψα μετα απο 12 χρονια που καπνιζα.Το κανα για ενα μονο λογο.Ουτε επειδη θα μου εκανε κακο στην υγεια μου,ουτε για τα λεφτα που δεν θα ξοδευα πλεον για αυτο,ουτε επειδη θα μου εκανε ρυτιδες και δεν θα ηταν λαμπερη η επιδερμιδα μου.Το εκανα επειδη ηταν μια αρρωστια απο την οποια ηθελα πλεον να απαλλαγω.Οποιος πει οτι ειναι εθισμος η μια συνηθεια ας μου πει οταν εχεις 39 πυρετο και δεν μπορεις να καταπιεις το σαλιο σου επειδη υποφερεις αλλα θες να κανεις δυο τζουριτζες μονο, αυτο τι ειναι;Εγω εκεινη την στιγμη καταλαβα τι πραγματικα ειναι και το κοψα και ελπιζω να μην ξανακαπνισω ποτε στην ζωη μου.

lyk0s
26/06/2006, 00:51
Ολες αυτα που λενε οτι το καπνισμα σκοτωνει ειναι ειτε υστεριες ειτε εξυπηρετουν καποιους σκοπους.Δεν ειναι απαραιτητο οτι επειδη καπνιζεις θα πεθανεις απο καρκινο.Απλα αυξανει τις πιθανοτητες σου για κατι τετοιο.Το ιδιο κανουν πχ και τα λιπαρα η τα τηγανητα.
Οσοι καπνιζουν παραμυθιαζουν τον ευατο τους οτι τους αρεσει η οτι δεν μπορουν να το κοψουν.Δεν νομιζω οτι θα βρεθει καποιος που θα πει οτι οταν δοκιμασε πρωτη φορα τσιγαρο του αρεσε.Το θεμα ειναι πραγματικα να θελεις να το κοψεις οχι γιατι θα σε σκοτωσει αλλα επειδη δεν θα εισαι εξαρτημενος απο αυτο και να το θελεις πραγματικα.Αν το αποφασισεις τοτε θα γελασεις με το ποσο ευκολο ειναι να το κοψεις....

GeorgeFZR
26/06/2006, 01:03
An den exeis to tsigaro gia na eksartiese 8a exeis kati allo..


merika paradeigmata

1)Gomena/Gomeno
2)Mixani
3)Fagito
4)Alkool
5)Narkwtika
6)Lefta

kai paei legontas...Egw kapnizw..kai exw panta san sinvouli "Pan Metro Aristo"

Desperado
26/06/2006, 08:34
Φίλε AFTER ανήκεις και εσύ στην ηρωική 3η δεκαετία??? εγώ είμαι 32:wave2: :sun:
Φίλε lykos συμφωνώ με αυτά που λες , θυμάμαι ότι ακόμα ένα σημαντικό κίνητρο που είχα για να το κόψω ήταν ότι μου την είχε δώσει στα νεύρα να εξαρτιέμαι από ένα σκ@τοπακέτο με τσιγάρα, έπινα καφέ έψαχνα το πακέτο, έβγαινά έξω? το ίδιο, έτρωγα το ίδιο...μου την βίδωσε σε κάποια φάση και λέω αι σιχτίρ πια....δεν γουστάρω να εξαρτιέμαι από τίποτα και τα πέταξα όλα.....Α! το έκοψα όντας φαντάρος στην Κύπρο.....:eyepop: :eyepop: :cool:

stavrogin
26/06/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Για αλλη μια φορα με καλυψες απολυτα....Stavrogin ....
Ν' αρχισω ν' ανησυχω μηπως?

Κι οπως ειπε κι Τσαγκ Τσαο: Το παθος κραταει τον πατο του συμπαντος και η μεγαλοφυια ζωγραφιζει την οροφη του..



:smokin: :smokin: :beer: :beer:

Γιατι να ανυσηχεις;
Η θεση μας ειναι και ευχαριστη και οχι.
:beer:

stavrogin
26/06/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από matsamitsou
Θα συμφωνήσω ως προς την υποκειμενική πραγματικότητα, αλλά δεν μου αρέσει αυτό για το σεβασμό στα πάθη των άλλων.
Ξέρεις και εγώ έχω ένα πάθος ... μου αρέσει μετά το φαγητό αν δεν πιω μπύρα να τρώω σοκολάτα. Η σοκολάτα γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία αλλά και αυτό μπορεί να θεωρηθεί κάτι υποκειμενικό. Η διαφορά μας δεν είναι άλλη από το ότι δεν υποχρεώνω κανέναν να φάει σοκολάτα μαζί μου.
Τα πάθη των άλλων περιορίζονται εκεί που ξεκινάει η ελευθερία ΜΟΥ (υποκειμενικό εώς εγωιστικό αυτό εεεεε ; ) ελευθερία για καθαρό αέρα, ελευθερία στο να μην γίνομαι παθητικός καπνιστής, ελευθερία στο να μην βρομάνε τα ρούχα μου καπνό κτλ.
Συνοψίζοντας λοιπόν ... κάπνισε όσο γουστάρει η ψυχή σου... αλλά μην με υποχρεώνεις να καπνίσω μαζί σου. Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που με ρώτησε καπνιστής αν με ενοχλεί ο καπνός πριν ανάψει τσιγάρο.

Σέβομαι την ανάγκη σου και την καταλαβαίνω στα πλαίσια του υποκειμενισμού αλλά δεν νομίζω ότι σέβονται και οι περισσότεροι καπνιστές τις ανάγκες των μη καπνιστών.

Υ.Γ: Καλά αυτό για τον πάτο του σύμπαντος έγραψε .... :wave2:


Φυσικα εχεις δικιο.Καλο ειναι να σεβομαστε τις αναγκες των μη καπνιστων.Μονο ομως σε κοινους χωρους ή στους χωρους τους.Στον χωρο μας εμεις ειμαστε οι βασιλεις κι εμεις βαζουμε τους κανονες.

Επισης καλο θα ηταν να σεβονται οι μη καπνιστες τις αναγκες των καπνιστων αλλα δεν φαινεται να ειναι αντιλυπτο αυτο.

Zireous -ωραιος


Εος- εισαι πολυ μπροστα φιλε,προβλεπω οτι θα μεγαλουργησεις στην ζωη σου.