PDA

View Full Version : Διευκρινήσεις



VanDiemen
22/06/2006, 10:38
Αρχίζοντας από το τέλος, το κράνος ήταν ολοκαίνουριο και το φορούσα πρώτη φορά όταν έγινε το ατύχημα, ενώ το είχα αγοράσει την προηγούμενη μέρα!! Οπότε αν δεν πληρεί όντως τις προδιαγραφές (όπως είναι φανερό για μένα), δεν μπορούν να επικαλεστούν το άλλοθι της παλαιότητας. Επίσης, όπως έμαθα, απεσύρθη λίγους μήνες μετά από την κυκλοφορία του, αλλά πολύ αργά, όχι μόνο για την προσωπική μου περιπέτεια, αλλά και για το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή, λόγω του πολύ χαμηλού κόστους του, η μισή Αλεξανδρούπολη (και πιθανόν να συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες πόλεις, καθώς το αγόρασα από πολυκατάστημα το οποίο ανήκει σε αλυσίδα) κυκλοφορεί με τέτοια κράνη!! Εγώ απλώς θα ήθελα πριν προσφύγω στο δικαστήριο να μου πει εγγράφως και υπεύθυνα κάποιος “ναι φίλε, έχεις δίκιο και κυνήγησέ το” . Τέλος το συγκεκριμένο κράνος ήταν full-face και όχι ανοιγόμενο!
Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Το link για το γράμμα που περιέγραφα το ατύχημά μου είναι:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21486

kawasaki ZX-12
22/06/2006, 11:04
λοιπον φιλε μου θα σου πω μια ιστορια παρομοια με την δικη σου!!!!και το αποτελεσμα!!!!!

το 2002 ενας φιλος μου ανεβαινε το σχιστο με ενα ZX 9 μαζι με ενα φιλο του με αλλη μηχανη!!!!

αυτος ο δρομος στην μεση εχει νησιδα με λουλουδια και ποτιστηρια που αντι να τα ποτιζουν ποτιζουν το δρομο!!!!!

προσπερναει λοιπον μια νταλικα παταει στα νερα αφου πριν ειχε περασει φορτηγο και ειχε χασει πετρελαια χανει τον ελεγχο χτυπαει πανω στις μπαριερες και διαλυει λεκανη και ποδια και διπλωνει το φορτηγο απο πισω και ακολουθει μια καραμπολα αρκετων αυτοκινητων με 2 περιπου νεκρους και αρκετους τραυματιες!!!!!

το παιδι επεσε σε κωμα και μετα απο 3 ολοκληρα χρονια και αρκετες εγχειρισεις βγηκε και τωρα ειναι καλα!!!!


και τωρα να μπω στο ζουμι ενας μπατσος πηγε στην μητερα του φιλου μου και τις ειπε να το κυνηγησει το θεμα οτι δεν φταει το παιδι και να το ψαξει!!!!!

εγινε μηνυση λοιπον στον δημο στο υπεχωδε και στον εργολαβο υπευθυνο του εργου οι δικηγοροι του ειπαν πως οτι και να γινοτανε καποιος απο τους 3 θα την πληρωνε!!!!


ετσι και εγινε το παλληκαρι κερδισε και το δικαστηριο και 200000 ευρω!!!!!!!ενοχος βρεθηκε ο εργολαβος οπου δεν ελεγχε το εργο!!!!

τωρα για την ικανοποιηση δεν ξερω να σου πω οταν το ρωτησα αυτο που μου ειπε ηταν οτι:ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΛΩΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΙΑ 3 ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ.....................

η γνωμη μου ειναι λοιπον κυνηγα το τραβα οσο δεν παει απλα θελεις εναν καλο δικηγορο και αρκετη υπομονη!!!!!!!!

Υ.Γ τα ποτιστηρια ακομα ποτιζουν το δρομο κανεις δεν ενδιαφερθηκε να τα φτιαξει ακομα και μετα απο καταδικαστικη αποφαση!!!!!!!!

VanDiemen
22/06/2006, 11:58
Φίλε το κυριότερο είναι ότι η υγεία του παιδιού αποκαταστάθηκε (η φιλοσοφία του να εκτιμά κανείς την καλή υγεία του και να είναι ευγνώμων για ότι έχει, δυστυχώς αναπτύσσεται μετά από την απώλειά της!).
Σίγουρα παράλληλα με τον τραυματισμό, οι άσχημες συνέπεις που υφίσταται ένα άτομο, είναι πάρα πολλές και πολύ δύσκολο να αναλυθούν από έναν αδαή όπως εγώ, αλλά πέραν των όποιων ψυχολογικών τραυμάτων, η θέληση για την αποκατάσταση της δικαιοσύνης, είναι μια σκέψη που σε ακολουθεί και σε απασχολεί πολύ έντονα και για πολλά χρόνια υποθέτω!
Προτίθεμαι να φτάσω την υπόθεση στα άκρα και δεν το κάνω για να ικανοποιηθώ μόνο εγώ ηθικά και οικονομικά αλλά για όλους τους ανυποψίαστους που νομίζουν, ότι ο κουβάς που έχουν πάνω στο κεφάλι τους θα τους προστατεύσει αν παρ’ελπίδα χρειαστεί!

THEOD
22/06/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αρχίζοντας από το τέλος, το κράνος ήταν ολοκαίνουριο και το φορούσα πρώτη φορά όταν έγινε το ατύχημα, ενώ το είχα αγοράσει την προηγούμενη μέρα!! Οπότε αν δεν πληρεί όντως τις προδιαγραφές (όπως είναι φανερό για μένα), δεν μπορούν να επικαλεστούν το άλλοθι της παλαιότητας. Επίσης, όπως έμαθα, απεσύρθη λίγους μήνες μετά από την κυκλοφορία του, αλλά πολύ αργά, όχι μόνο για την προσωπική μου περιπέτεια, αλλά και για το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή, λόγω του πολύ χαμηλού κόστους του, η μισή Αλεξανδρούπολη (και πιθανόν να συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες πόλεις, καθώς το αγόρασα από πολυκατάστημα το οποίο ανήκει σε αλυσίδα) κυκλοφορεί με τέτοια κράνη!! Εγώ απλώς θα ήθελα πριν προσφύγω στο δικαστήριο να μου πει εγγράφως και υπεύθυνα κάποιος “ναι φίλε, έχεις δίκιο και κυνήγησέ το” . Τέλος το συγκεκριμένο κράνος ήταν full-face και όχι ανοιγόμενο!
Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Το link για το γράμμα που περιέγραφα το ατύχημά μου είναι:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21486


Να ρωτήσω κάτι ???


Ασχέτως προδιαγραφών (που δεν λένε πάντα την αλήθεια και δεν μπορούν να περιγράψουν με ακρίβεια τις ιδιότητες προστασίας ενός κράνους), ΕΣΥ σαν μοτοσυκλετιστής και καταναλωτής όταν προέβεις στην αγορά, περίμενες από ένα κράνος επιπέδου "20 ευρώ από LIDL" να προσφέρει επαρκή προστασία ???

VanDiemen
22/06/2006, 12:51
Κι εγώ θα σε ρωτήσω (πριν απαντήσω)..Όταν εσύ αγοράζεις ένα κράνος με 500 ευρώ από έναν έμπορο που ασχολείται με τις μοτοσυκλέτες είσαι 100% βέβαιος ότι το προϊόν είναι κατάλληλο ή μήπως το έχει κι αυτός αγοράσει 50 ευρώ και στο δίνει 10 φορές ακριβότερα; Και το γεγονός ότι δίνεις περισσότερα χρήματα είναι αυτό που σε εξασφαλίζει; Ή που πρέπει να σε εξασφαλίζει;
Σχετικά με το κόστος που αποτελεί «κριτήριο ποιότητας», εγώ λοιπόν, αυτό που θα ρωτήσω είναι, γιατί θα πρέπει να συμβαίνει αυτό;... Δεν είμαι χαζός ώστε να σου πω ότι το ακούω πρώτη φορά αυτό, ότι το ακριβό δηλαδή είναι και το καλό. Αλλά ακόμη κι αν είναι έτσι, δεν θα μπορούσε να αγοράσει ένας έμπορος 100 κράνη και να αρχίσει να τα διαθέτει σε 10πλάσια τιμή; Ας μη γελιόμαστε, το έχω δει αυτό να συμβαίνει αυτό σε άλλου είδους προϊόν! Τι θα σήμαινε αυτό; Ότι ξαφνικά το κράνος απέκτησε προδιαγραφές;
Αλλά παίρνοντας σαν βάση τα δεδομένα της κοινωνίας μας, δεν είναι λογικό η τιμή να αποτελεί ένα πολύ σημαντικό κριτήριο επιλογής (και σε αυτή την περίπτωση εύλογο, σε αντίθεση με την ποιότητα); Δεν εννοώ ότι η ποιότητα δεν είναι εύλογο κριτήριο για να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν! Λέω απλώς ότι το γεγονός της υψηλής τιμής που μπορεί να έχει ένα κράνος δεν αποτελεί απαραίτητα και εύλογο κριτήριο αξιοπιστίας του..
Γιατί δηλαδή θα πρέπει να έχω προηγουμένως μελετήσει περιοδικά, βιβλία ή τη συγκεκριμένη διάταξη που αναφέρει ποιες προδιαγραφές πρέπει να πληρούνται και ποια σήματα τις πιστοποιούν, πριν αγοράσω ένα κράνος;;
Δεν θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι εφόσον κυκλοφορεί ελεύθερα και σε τόσο μεγάλες ποσότητες στην ελληνική αγορά, ότι πρόκειται για αξιόπιστο προϊόν; Δεν το αγόρασα νύχτα, από έναν τύπο με καπαρντίνα, στην γωνία από ένα σκοτεινό δρομάκι!

jtoros
22/06/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δεν θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι εφόσον κυκλοφορεί ελεύθερα και σε τόσο μεγάλες ποσότητες στην ελληνική αγορά, ότι πρόκειται για αξιόπιστο προϊόν;

Αντιλαμβάνομαι την οργή και την απορία σου, μιας και το ατύχημά σου ήταν πολύ άσχημο. Αλλά η απάντηση είναι

ΌΧΙ

Γιατί; Γιατί εκεί μέσα θα βάλεις το κεφάλι σου, και είναι αυτό που θα σε προστατέψει σε περίπτωση πτώσης. Και δεν μιλάω για το χέρι σου ή το πόδι σου. Μιλάω για το κεφάλι σου. Για τόσο σημαντικά πράγματα, άποψή μου είναι, να μην είσαι σίγουρος για τίποτα, και να γίνεται περισσότερη έρευνα. Υπάρχουν απατεώνες που πουλάν κράνη-μούφα για καλά. Θα το ρισκάρεις;

Όσο για την τιμή, από μόνη της δεν αποτελεί κριτήριο. Ωστόσο, ένα κράνος "Shoei" (η επιλογή είναι τυχαία) με τιμή αγοράς 500 ευρώ, ε δεν μπορεί, κάτι παραπάνω θα έχει από το "Moufa" των 80 ευρώ. Δεν νομίζεις;

Αυτά, χωρίς ίχνος ειρωνίας ή άλλης κακόβουλης σκέψης.

THEOD
22/06/2006, 14:20
Φίλε μου δεν έχω πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου και ειδικά σε ένα θέμα που αφορά τραυματισμό σου μαζί με όλη την συνεπαγόμενη ταλαιπωρία....

ΣΙΓΟΥΡΑ έχεις ΕΝ ΜΕΡΕΙ δίκιο, και ΣΙΓΟΥΡΑ η ανεξέλεγκτη εισαγωγή και διάθεση πάμφθηνων Κινέζικων προιόντων που δεν πληρούν προδιαγραφές ασφαλείας (και ΕΙΔΙΚΑ όταν πρόκειται για εξοπλισμό ασφαλείας...) είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, ΠΑΡΑΝΟΜΗ σε έναν βαθμό, και πρεπει να σταματήσει....

Υπάρχει όμως και Η ΑΛΛΗ όψη του νομίσματος που λέει ότι ΕΣΥ, ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ, ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ και ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟ άτομο (αν κρίνω από το γράψιμό σου), είναι δυνατόν σε θέματα που αφορούν την ασφάλειά σου (και όχι ένα απλό προιόν που μπορεί να σου βγεί σκάρτο και απλώς να πετάξεις τα λεφτά σου...) να αγοράζεις με την τακτική του "είμαι χαζός, κουφός, από άλλο πλανήτη, αμαθής, και πρέπει το κράτος να με προστατέψει..." ???

Αγοράζοντας ένα ΠΑΜΦΗΝΟ, ΑΝΩΝΥΜΟ, ΜΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΟ κράνος από πανέρι πολυκαταστήματος δεν έκανες ΑΥΤΟΜΑΤΑ και ΕΝ ΓΝΩΣΗ σου υποχωρήσεις στο θέμα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ σου, και άρα εκ των υστέρων δεν έχεις και το αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης της ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ ???

Κανένα κράτος και κανένας νόμος δεν μπορεί να μας προστατέψει απόλυτα από τις λάθος ΔΙΚΕΣ μας επιλογές...

Πάντα φιλικά....

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Υπάρχει όμως και Η ΑΛΛΗ όψη του νομίσματος που λέει ότι ΕΣΥ, ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ, ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ και ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟ άτομο (αν κρίνω από το γράψιμό σου), είναι δυνατόν σε θέματα που αφορούν την ασφάλειά σου (και όχι ένα απλό προιόν που μπορεί να σου βγεί σκάρτο και απλώς να πετάξεις τα λεφτά σου...) να αγοράζεις με την τακτική του "είμαι χαζός, κουφός, από άλλο πλανήτη, αμαθής, και πρέπει το κράτος να με προστατέψει..." ???

Αγοράζοντας ένα ΠΑΜΦΗΝΟ, ΑΝΩΝΥΜΟ, ΜΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΟ κράνος από πανέρι πολυκαταστήματος δεν έκανες ΑΥΤΟΜΑΤΑ και ΕΝ ΓΝΩΣΗ σου υποχωρήσεις στο θέμα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ σου, και άρα εκ των υστέρων δεν έχεις και το αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης της ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ ???

Κανένα κράτος και κανένας νόμος δεν μπορεί να μας προστατέψει απόλυτα από τις λάθος ΔΙΚΕΣ μας επιλογές...



Καλώς ή κακώς αυτή είναι μια αλήθεια.

Και δυστυχώς αποδείχθηκε πικρή για σένα. Κρίμα ρε γμτ.


Ίσως τα πράγματα να μην ήταν έτσι αν υπήρχε καλύτερη πληροφόρηση για προϊόντα μοτοσικλετών, ώστε να "κόβουμε" τους πονηρούς επαγγελματίες που πάνε να μας πουλήσουν σκάρτο πράγμα βλέποντάς μας ως ευρά και επειδή μπορούν να εκμεταλευτούν το ανεπαρκές σύστημα απλός το κάνουν.....ελαφρά τη καρδία. Δεν έχουν μπέσα.

argy_kap
22/06/2006, 17:43
Μην μπερδευουμε το ακριβό με το επώνυμο....

VanDiemen
22/06/2006, 19:01
Γιατί; Γιατί εκεί μέσα θα βάλεις το κεφάλι σου, και είναι αυτό που θα σε προστατέψει σε περίπτωση πτώσης. Και δεν μιλάω για το χέρι σου ή το πόδι σου. Μιλάω για το κεφάλι σου. Για τόσο σημαντικά πράγματα, άποψή μου είναι, να μην είσαι σίγουρος για τίποτα, και να γίνεται περισσότερη έρευνα. Υπάρχουν απατεώνες που πουλάν κράνη-μούφα για καλά. Θα το ρισκάρεις;

Όπως είδατε το ρίσκαρα! Δεν ισχυρίζομαι ότι ήμουν συνειδητοποιημένος καταναλωτής και σίγουρα, κατόπιν εορτής, αναγνωρίζω με πόσο λάθος κριτήρια επέλεγα τόσο σημαντικά για τη ζωή μου προϊόντα.. Ερχόμενος όμως στην ουσία.. Μου λέτε ότι έκανα ένα πολύ σοβαρό σφάλμα, το οποίο δεν αρνούμαι.. σημαίνει όμως αυτό ότι πρέπει να καθήσω στ’αυγά μου και αφού τη γλύτωσα, να μη μιλάω; Ότι μου άξιζε αυτό που έπαθα για να “βάλω μυαλό”, αφού τέτοια είναι τα μυαλά που κουβαλάω; Κι αν έτσι είναι, οι έχοντες ίδια λογική με τη δική μου, όταν το αγόραζαν, κι αυτοί καλά να πάθουν; Γιατί αυτή ακριβώς θα είναι η υπερασπιστική τακτική αυτού εναντίον του οποίου θα στραφώ! Άλλωστε εγώ δε θα ισχυριστώ ότι μοναδικός υπαίτιος για ότι μου συνέβει ήταν αυτός που μου πούλησε το κράνος! Αλλά ότι φέρει μερίδιο ευθύνης, το οποίο μπορεί στη δική μου περίπτωση να είναι ένα 3-4%.. Το “μπορεί” το λέω,γιατί κατ’εμέ, φέρει μεγαλύτερο! Είχα αγοράσει τυχαία το εν λόγω κράνος, έχοντας ήδη άλλα (ακριβότερα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καλύτερα---να που μπαίνω κι εγώ στο τριπάκι να θεωρώ καλό, το ακριβό!! Γιατί θα πρέπει να συμβαίνει αυτό; Δεν πρέπει να ξέρουμε με σιγουριά ότι αυτό που βάζουμε στο κεφάλι μας, μας κρατά πραγματικά ασφαλείς ανεξάρτητα από το “πόσο κάνει”; ) κράνη στην κατοχή μου και το είδα ψωνίζοντας άλλα προϊόντα στο συγκεκριμένο κατάστημα.Ο μόνος λόγος ήταν η τιμή του και το γεγονός ότι βρέθηκα εκεί!!
Σκεφτείτε όμως, αν πολλαπλασιάσουμε αυτό το 3-4%, με τον αριθμό των κρανών τα οποία πουλήθηκαν πανελλαδικώς, δυνητικά πόσοι άνθρωποι τίθενται σε κίνδυνο, ανεξάρτητα από το πόσο ενημερωμένοι, έξυπνοι ή συνειδητοποιημένοι είναι..

Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δεν θα πρέπει να είμαι σίγουρος ότι εφόσον κυκλοφορεί ελεύθερα και σε τόσο μεγάλες ποσότητες στην ελληνική αγορά, ότι πρόκειται για αξιόπιστο προϊόν;
________________________________________


Αντιλαμβάνομαι την οργή και την απορία σου, μιας και το ατύχημά σου ήταν πολύ άσχημο. Αλλά η απάντηση είναι

ΌΧΙ
Στο φίλο με το τεράστιο όχι έχω να πω ότι παρεξήγησες λίγο αυτά που λέω :-) Δεν λέω ότι με την τρέχουσα κατάσταση, πρέπει να αγοράζουμε με κλειστά μάτια έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη σε οτιδήποτε πωλείται και δυστυχώς, εγώ το συνειδητοποίησα με το χειρότερο τρόπο! Απλώς η ερώτηση είναι ρητορική γιατί ρωτάει το αυτονόητο! Σαφώς και θα έπρεπε να είναι έτσι! Και όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται, υπάρχουν χώρες που τα ελέγχουν αυτά τα πράγματα και δεν αφήνουν πρωτοκλασάτα καταστήματα να πωλούν οτιδήποτε, ανεξέλεγκτα!

Και στον τρίτο φίλο ΤΗΕΟD ελπίζω να σε καλύπτει η παραπάνω απάντηση, για να μη τα ξαναγράφω, όπου δεν προσπαθώ πουθενά να αποποιηθώ των ευθυνών μου..


Μην μπερδευουμε το ακριβό με το επώνυμο....

Ακριβώς η κεντρική ιδέα...κι αν θες, αντί για επώνυμο, ίσως αξιόπιστο!

GeorgeFZR
22/06/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


Αγοράζοντας ένα ΠΑΜΦΗΝΟ, ΑΝΩΝΥΜΟ, ΜΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΟ κράνος από πανέρι πολυκαταστήματος δεν έκανες ΑΥΤΟΜΑΤΑ και ΕΝ ΓΝΩΣΗ σου υποχωρήσεις στο θέμα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ σου, και άρα εκ των υστέρων δεν έχεις και το αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης της ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΟΥ ???

Κανένα κράτος και κανένας νόμος δεν μπορεί να μας προστατέψει απόλυτα από τις λάθος ΔΙΚΕΣ μας επιλογές...

Πάντα φιλικά....

Gia miso lepto...
Otan agorazeis ena kranos,ti perimeneis apo auto to proion?Na gyalizei?Na einai "mourh"?
Oxi vevea..to agorazeis gia thn asfaleia tou kefaliou sou...An to kranos apodeixtike katoteron ton peristasewn,autos pou to agorase exei ka8e dikaiwma kai IPOXREWSH na kinigisei auton pou to tou poulise!!!

Auta peri Super-market kai xamilou antitimou ta akouw verese..Imarton..

YG1 Mi ksexnate kai to skiniko me ta kinezika sidera..pou kaike kosmakis.


http://62.192.64.71/default.asp?

blueblack
22/06/2006, 19:53
ΜΕΡΙΚΑ.....

Πράγματα φίλοι ......ΔΕΝ.....άντέχουν κριτικής....
Δέν ξέρω πόσα βγάζει ό Χ....έμπορος άλλά κράνος σήμερα.....
πού νά έχει 20 εύρώ.......
ΔΕΝ...ΠΑ...ΝΑΧΕΙ....ΧΙΛΙΕΣ...ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ......!!!!!!!!!
Στήν Έλληνική άγορά σήμερα....γιά νά είναι ένα κράνος ....
τουλάχιστον άξιοπρεπές....δυστυχώς ......ξεκινάει....
άπό 200-250 εύρώ....
μέ τή μέση άγορά γύρω στά 500.....καί τά κορυφαία.....850-1000 έυρώ.....!!!!!!!!!!!
Πού είναι τό 20....ρέ παιδιά....????????
Άδικα τό παιδεύουμε......
Τώρα θά μού πείς πήρα παπάκι μέ 600...καί κράνος μέ 1000....????
Έ...αύτό ειναι ύπερβολή.....!!!!!!!!!
ΑΛΛΑ.......ΔΙΑΛΕΞΤΕ.....
Άπλά σέ μία γρήγορη μηχανή φαίνεται ...ΑΜΕΣΩΣ.....καί δέ χρειάζεται νά πάθεις γιά νά μάθεις ....ΠΟΣΟ....ΑΧΡΗΣΤΑ....είναι
μερικά κράνη.....!!!!!!!!!!
Δέν είναι τυχαίο λοιπόν πού βλέπουμε πολλές φορές.......
μεγάλες μηχανές μέ ....ΣΩΣΤΑ...ΚΡΑΝΗ...!!!!!!!!!!!
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.....................καί
ΟΛΟΙ..........ΠΡΟΣΟΧΗ......!!!!!!!!
:wave2: :wave2:

VanDiemen
22/06/2006, 19:55
YG1 Mi ksexnate kai to skiniko me ta kinezika sidera..pou kaike kosmakis.


Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ ρε παιδιά! Και δε μιλάμε για ενα προϊόν που έχει πολλές χρήσεις, μία από τις οποίες είναι να προστατέψει το κεφάλι του αναβάτη από την πτώση, αλλά που η μοναδική του χρήση είναι ακριβώς αυτή, στην οποία όταν προέκυψε η ανάγκη να την εκπληρώσει, ήταν αναποτελεσματικό! Το παράδειγμα που θα χρησιμοποιήσω είναι ίσως ακραίο, αλλά όταν αγοράζουμε φαγώσιμα προϊόντα πρέπει να τα περνάμε από χημικό έλεγχο για να διαπιστωθεί αν είναι κατάλληλα προς βρώση; Κι αν μετά κάποιος πάθει δηλητηρίαση, σ’ αυτή την περίπτωση θα του πει κανείς “γιατί δεν το πήγες στο χημείο του κράτους, πριν το φας”;

H.A.Balafoutre
22/06/2006, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
YG1 Mi ksexnate kai to skiniko me ta kinezika sidera..pou kaike kosmakis.


Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ ρε παιδιά! Και δε μιλάμε για ενα προϊόν που έχει πολλές χρήσεις, μία από τις οποίες είναι να προστατέψει το κεφάλι του αναβάτη από την πτώση, αλλά που η μοναδική του χρήση είναι ακριβώς αυτή, στην οποία όταν προέκυψε η ανάγκη να την εκπληρώσει, ήταν αναποτελεσματικό! Το παράδειγμα που θα χρησιμοποιήσω είναι ίσως ακραίο, αλλά όταν αγοράζουμε φαγώσιμα προϊόντα πρέπει να τα περνάμε από χημικό έλεγχο για να διαπιστωθεί αν είναι κατάλληλα προς βρώση; Κι αν μετά κάποιος πάθει δηλητηρίαση, σ’ αυτή την περίπτωση θα του πει κανείς “γιατί δεν το πήγες στο χημείο του κράτους, πριν το φας”;

Έτσι, έτσι.....σωστά πολύ σωστά. Ο έμπορας, ώς πονηρά σκεπτόμενος διέθεσε στην αγορά προϊόντα σκάρτα με μικρό αντίτιμο ώστε να ανταπεξέλθει του ήδη υπάρχοντος ανταγωνισμού δυναμικά στον αγορά.

Διότι όταν κάποιος έχει το θράσσος να το πουλήσει και να κερδίσει, τότε θα πρέπει να έχει και τα @@ να αναλαμβάνει και τις ευθύνες για το προϊόν που πουλάει και δεν εκπληρώνει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε. Ας προσφύγει αυτός μετά στην εταιρεία που τα αγόρασε.

Ώς έμπορας από την στιγμή που διέθεσε το σκάρτο προϊόν θα αναλάβει και τα αποτελέσματα. Δηλαδή γιατί ο άλλος με τα ανταγωνιστικά προϊόντα με το να διαλέγει να πουλήσει σωστά κράνη? Πιό χαζός είναι να πουλάει 1 το μήνα από τα 100 του άλλου?

Ο καταναλωτής παρεσύρθει στην αγορά ελλατωματικού προϊόντος διότι, δεν υπάρχει επαρκής πληροφόρηση για προϊόντα εξοπλισμού ασφαλείας στον ελλαδικό χώρο (αφού οι μηχανές είναι σκοτώστρες και καλό είναι να μην ξέρουμε και πολλά γι'αυτές), δεν υπάρχει σωστός έλεγχος από τις δημόσιες υπηρεσίες για το τι κυκλοφορεί και εισάγεται στην χώρα άνευ Ευρωπαϊκων Προδιαγραφών και φυσικά ο έμπορας που θέλει να κερδίσει με το να πουλήσει σκάρτο προϊόν εκμεταλλευόμενος τα "παραθυράκια" των νόμων (πχ αν κάτι δεν υπάρχει προσδιορισμένο στις υπηρεσίες ελέγχου, τότε δεν μπορούν να το απαγορεύσουν την κυκλοφορία. Ναι αλλά τον ΦΠΑ ξέρει να τον εισπράτει το κρατουλίνι για να πληρώνει τους καμμένους υπαλλήλους του).

Τι να λέμε ρε παιδιά, με έπιασε ίστρος με την αλητεία που ζούμε καθημερινά. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Και φυσικά οι μεγαλοδικαστές για να εκδικάσουν την υπόθεση θα περάσουν άπειρα χρόνια θέτοντας τον αδικημένο σε κατάσταση γκυλοτίνας.

Πάρταβγόκαικούρευτο......


Πείτε ρε παιδιά, είναι για :lol: όλα αυτά ή για :bawl: ......

Gandalf dr685sm
23/06/2006, 07:46
όπως είπαν τα παιδιά , το βασικό θέμα είναι η πληροφόρηση...

Ανεξάρτητα τώρα αν φταίει ο έμπορος , και πρέπει να τον κυνηγήσεις νομικά και να του πάρεις τα σώβρακα, οι ευθύνες που έχει ο φίλος μας είναι μόνο απέναντι στον εαυτό του και την σωματική του ακεραιότητα.

Η επιλογή εξοπλισμού ασφαλείας, είναι κάτι που ίσως να έπρεπε , πρώτα να ενημερωθεί ο ίδιος , για το , τι-που-πόσο και πως να το βρεί. Αλλά αυτό είναι κάτι που αφορά μόνο τον ίδιο και την ευθύνη απέναντι στον εαυτό του.
Το κράτος οφείλει απο την άλλη να έχει ελέγχους αλλά και νόμους που να τηρούν κάποιες προυποθέσεις στο θέμα πώλησης-αγοράς κάποιων προιόντων , ειδικά στο θέμα ασφάλειας.

Γενικά η χρυσή τομή είναι κάπου στην μέση , όσον αφορά την δική μας παρουσία , ώς καταναλωτές στην γενική εικόνα. Ναι μεν , να υπάρχει κάποια νομική προστασία σε κάποια πράγματα (επαναλαμβάνω... πάρτου τα σώβρακα) , αλλά και απο την άλλη να αγοράζουμε με κοινή λογική και σκέψη...

Μην πάμε μακριά... πρόσφατα στο Lidl , είχαν βγεί προσφορές για αδιάβροχα, γάντια, tankbag κτλ... το 90% των αγοραστών που το πήραν , στον ενα μήνα τα πέταξαν γιατί δεν άντεξαν ποιοτικά στις κακουχίες που απολαμβάνουν , τα προιόντα αυτά πάνω σε μια μηχανή με 100-200χλμ την ώρα. Οι περισσότεροι που δεν είχαν πληροφορηθει για το τι εστί καλό και τι οχι όσον αφορά τον εξοπλισμό αναβάτη , την πάτησαν και έδωσαν αέρα απο 5-45? .
Αν έβαζαν άλλα τόσα, θα έπαιρναν κάτι αξιοπρεπές...



Η εξίσωση κόστους - ποιότητας , δεν είναι σίγουρα Ελληνικό προνόμιο και αποτελεί βασικό κριτήριο στο εμπόριο, διεθνώς. Το να βρείς κάτι φτηνό και καλό , ανήκει μόνο στον κανόνα των εξαιρέσεων , και το γνωρίζουμε πολύ καλά ΟΛΟΙ ΜΑΣ, για αυτό και το αποκαλούμε "ευκαιρία" όταν το πετύχουμε.


Gandalf