PDA

View Full Version : S.o.s. ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΙΜΑ



koursaros7
22/06/2006, 12:09
ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ.ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΟΞΕΙΑ ΜΥΟΚΑΡΔΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΙΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Ο RH (-) H' B RH (-). ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΙΝΑΙ 8 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΣΑΡΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΙΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΙΜΟΔΟΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΩΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ.

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ STICKY ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΑΓΚΗ

EVI
22/06/2006, 12:12
:(

byron
22/06/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από koursaros7
ΑΙΜΑ ΟΜΑΔΑΣ Ο RH (-) H' B RH (-)

Πρέπει να είναι μόνο Ο ή μπορέι να δώσει όποιος θέλει, ανεξαρτήτου ομάδας;

koursaros7
22/06/2006, 12:18
ΠΡΕΠΕΙ Η Β ΑΡΝΗΤΙΚΟ Η ΜΗΔΕΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ

byron
22/06/2006, 12:25
Ο μικρός δέχεται μόνο την δική του ομάδα. Το νοσοκομείο δέχεται άλλη ομάδα; Στις εγχειρήσεις πχ το νοσοκομείο ζητά αίμα ανεξαρτήτου ομάδας, για να καλύψει τις ανάγκες του ασθενούς και τα αποθέματα του.
Γιαυτό ρωτάω. Μάθε αν δέχονται αίμα από άλλη ομάδα....

koursaros7
22/06/2006, 12:29
OXI ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΟΜΑΔΕΣ ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ Β ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟ Ο ΑΡΝΗΤΙΚΟ

byron
22/06/2006, 12:34
Λυπάμαι φίλε μου. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω.

Ισως κάποιος από τους συμφορουμίτες, έχει αυτές τις ομάδες, και θελήσει να βοηθήσει το παιδί.

fasma
22/06/2006, 19:49
Εγω εχω 0- .αλλα τελευταια φορα που εδωσα αιμα ηταν πριν 2 μηνες οποτε δεν μπορω να βοηθησω.Λυπαμαι:( .




Καλα απο τοσους χρηστες εδω μεσα δεν υπαρχει καποιος με αυτες της ομαδες αιματος?:confused: :nono:

marios8
22/06/2006, 20:02
Eυχομαι τα καλυτερα για τον μικρο Θεοδωρο. Τυχαινει να ειμαι συναδελφος με τον πατερα τουκαι οταν το μαθαμε παθαμε ολοι σοκ:( . Μακαρι το παιδι να αναρωσει γρηγορα. Η υποθεση με το αιμα ειναι πολυ σοβαρη γιατι αυτη η ομαδα αιματος ειναι σπανια και θα ειναι κριμα αν καποιος εχει Β- να μην δωσει 10 λεπτα απο τη ζωη του για να βοηθησει ενα παιδι 8 χρονον με το μελλον μπροστα του.

fasma
22/06/2006, 20:08
Ποσο αιμα χρειαζεται?

zephyr1
22/06/2006, 20:18
Θα προσπαθησω να παω αυριο.

Απ' οτι ξερω δεν παιζει ρολο τι ομαδα αιματος εισαι.
Χρησιμοποιουν την ομαδα σου σε καποιον αλλο και παιρνουν παλι απο καποιον αλλο αυτη που χρειαζονται.

marios8
22/06/2006, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Ποσο αιμα χρειαζεται?


Δεν χρειαζονται συγκεκριμενα λιτρα. Χρειαζονται απεριοριστο λογο της καταστασης. Οσο περισοτερο τοσο το καλυτερο . Παιδια οποιος εχει την ομαδα αιματος που χρειαζεται μην το αμελει μπορει με το δικη του προσφορα να σωσει μια ζωη. Το δυστυχημα ειναι οτι η ομαδα αιματος του Θεοδωρου ειναι σπανια:( . Θα προτεινα σε οποιους εχουν σπανια ομαδα αιματος Β- ή ακομα χειροτερα 0- να κανουν δικοι τους τραπεζα αιματος. Δεν ειναι υπερβολη, καποια μερα ισως τους σωσει τη ζωη.

koursaros7
23/06/2006, 06:49
ΠΑΙΔΙΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΟΔΩΡΗΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΧΩΡΟ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΔΡΟΣΙΑ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΨΥΧΗ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΘΟΔΩΡΑΚΗ.

byron
23/06/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Θα προσπαθησω να παω αυριο.

Απ' οτι ξερω δεν παιζει ρολο τι ομαδα αιματος εισαι.
Χρησιμοποιουν την ομαδα σου σε καποιον αλλο και παιρνουν παλι απο καποιον αλλο αυτη που χρειαζονται.

Καλοί μου άνθρωποι.
Ξέρουμε ή οχι αν δέχονται αίμα από άλλη ομάδα;;;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάω να δώσω, αλλα έχω Α+. Θα το δεχτούν ή όχι;;

Όποιος γνωρίζει, ας απαντήσει pls.....

koursaros7
23/06/2006, 13:20
Καλοί μου άνθρωποι.
Ξέρουμε ή οχι αν δέχονται αίμα από άλλη ομάδα;;;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάω να δώσω, αλλα έχω Α+. Θα το δεχτούν ή όχι;;

Όποιος γνωρίζει, ας απαντήσει pls.....




ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 50 ΦΙΑΛΕΣ ΑΙΜΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΦΙΑΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΘΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

fasma
23/06/2006, 20:01
Δυστυχως δεν μπορω να δωσο εγω αν δεν εχει περασει τουλαχιστον ενα τριμηνο απο'οτι μου ειπαν απο την αιμοδοσια.Το ευχάριστο ειναι οτι εχει γινει μεγαλη κινηση για το περιστατικο αυτο και οτι σημερα θα αποστειλουν μια μεγαλη ποσοτητα αιμα.Μου εκανε εντυπωση οτι ηξεραν το περιστατικο!Και μιλαμε για κρητη.



Anyway οτι καλυτερο για το παιδι ευχομαι και λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω.

capo998
23/06/2006, 22:40
Δυστηχώς αν και είμαι (0-) δεν μπορώ να δώσω αίμα.......Ομάδες υψηλού κινδύνου βλέπεις λόγω συχνών ταξιδίωνσε ψιλομυστήριες χώρες

koursaros7
28/06/2006, 06:50
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ



27/6/2006



Το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο και οι γονείς του μικρού ασθενή Θεόδωρου Σαρρή ευχαριστούν θερμά όλους τους εθελοντές αιμοδότες και τους Συλλόγους Εθελοντών Αιμοδοτών, το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, τις Υπηρεσίες Αιμοδοσίας όλων των Νοσοκομείων της χώρας και το Κέντρο Αναφοράς Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Νικαίας «Αγιος Παντελεήμων» που συνέβαλαν στην άριστη κάλυψη των μεγάλων καθημερινών απαιτήσεων σε αίμα για τον 9χρονο ασθενή.
Επίσης, το ΩΚΚ ευχαριστεί τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης τα οποία ανταποκρίθηκαν άμεσα στην έκκληση της οικογένειας του ασθενή και πρόβαλαν την ανάγκη για εθελοντική αιμοδοσία.
Οι θεράποντες ιατροί εκφράζουν ικανοποίηση από την πρόοδο του μικρού ασθενή καθώς η κατάσταση της υγείας του έχει σταθεροποιηθεί. Σχετική ενημέρωση θα υπάρξει από τον θεράποντα ιατρό Διευθυντή του Καρδιοχειρουργικού Τμήματος Παίδων και Συγγενών Καρδιοπαθειών κ. Γεώργιο Σαρρή.

Από το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο

Tropeas
28/06/2006, 08:47
Μπράβο, τέτοια να βλέπουμε να πέρνουμε όλοι ελπίδα... και πάνω από όλους ο "κάθε" μικρός Θοδωρής... :)

fasma
28/06/2006, 22:35
Ολα να πανε καλα!:sun:

marios8
28/06/2006, 22:42
Ο Θεοδωρος ειναι μαχητης :)