PDA

View Full Version : Midi motos



George_Clooney
22/06/2006, 16:27
Καλησπέρα σε όλους,

σκεφτομαι τις τελευταίες μέρες να αγοράσω ενα midi bike για διασκεδαση.
Εχω βρει ενα και σκεφτομαι να το παραγγειλω:
http://www.midimoto.com/110mx5.htm
Επειδή δε θα με χάλαγε καθόλου το να μπορώ να το κυκλοφορώ στο δρομο θα ήθελα να ρωτήσω αν κατι τετοιο ειναι εφικτο. Πιστευω οτι οι προδιαγραφες του ειναι συμβατες με αυτες που πρεπει να εχει ενα μηχανακι για να βγει αδεια κυκλοφοριας (φαναρια εχει, ειναι τετραχρονο και καιει κανονικη βενζινη και οχι μειγμα κλπ κλπ).

Ξέρει κανεις ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί για να βγει άδεια κυκλοφορίας για ενα τετοιο μηχανακι;
Εχει κανεις να μου προτεινει κατι καλυτερο από αυτο;

ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

tsiros_temp
22/06/2006, 16:37
Θα σε πατήσουνε και ούτε που θα το πάρουν χαμπάρι... :(

Άσε που θα τα βρεις τόσο σκούρα με τους λεκόπ που η "διασκέδασή" σου θα γίνει "μαύρη πίκρα" :wacko:

sapila racing
22/06/2006, 16:40
George Clooney :lol:

Στο λινκ που έβαλες, η απάντηση στην ερώτησή σου βρίσκεται στην πρώτη θέση στο FAQ.

Με λίγα λόγια, δεν κυκλοφοράει στο δρόμο.
Στην ευρώπη, γι ανα κυκλοφορήσει πρέπει να εχει προδιαγρφές ΕΕ και να πάρει έγκριση τύπου, που αποκλείεται. Αλλιώς θα το είχαν κάνει οι κατασκευαστές.


FAQ
Q
A Are Midi motos road legal?
No. We sell the midis for off road use on private roads and land.
Q
A Can they be made road legal?
The midi would need to be tested by the dvla and, if successful, could be paid to be registered.
Q
A Do I need to wear protective clothing when riding the Midi?
We advise that riders should wear a motorcycle crash helmet and protective cloting at all times.
Q
A Where do I buy spares for the Midi?
Spares will be readily available from ourselves. Full online spares ordering will be available soon.
Q
A What is covered on the warranty and what is your returns policy?
Full details can be found on our terms and conditions page.

George_Clooney
22/06/2006, 16:59
οκ και να ρωτησω κατι αλλο, αν το κυκλοφορησω πχ μερικες φορες (για να το δειξω u know) και τυχει και με τσιμπισει η ασφαλεια τι μπορουν να μου κανουν; :rolleyes:

R-1nas
22/06/2006, 22:31
Katasxesi, xoris kan na to sizitisoun....