PDA

View Full Version : πρόβλημα στην εκκίνηση



zzr2005
22/06/2006, 17:16
τον τελευταίο καιρό συχνά όταν εκκινώ τη μηχανή, πατώντας τη μίζα δεν δίνει καθόλου μιζιά...δεν κλανει απολύτως τίποτα...όταν την ξαναπατάω δίνει κανονικά μιζιά και πέρνει πρόθυμα....(δεν φαίνεται δηλαδή να οφείλεται στην μπαταρία)..
έπίσης μπορεί να πατήσω 2-3 φορές τη μίζα χωρίς να δόσει απολύτως τίποτα και μετά να πάρει κανονικά...τις πιο πολλές φορές βέβαι πέρνει κανονικά με την πρώτη χωρίς να υπάρχει ούτε κόμπιασμα...
μπορεί κάποιος να μου δώσει εκτίμηση για το που οφείλεται αυτό???
αν ήταν πρόβλημα της μίζας, θα έπαιρνε μπρος μετά από τις δύο πρώτες αποτυχημένες προσπάθειες???
δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά πληροφοριακά η μηχανή είναι ένα zzr 400

xaotikos
22/06/2006, 17:47
Μήπως κάποιο καλωδιάκι δεν κάνει επαφή καλά? Εμένα στο XT πάντως μου δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα τελευταία και αν και το έδωσα για φτιάξιμο ξαναεμφανίστηκε (τι να πω με τους μάστορες τώρα)...και πατάω λίγο το πλαστικό δίπλα στην μπαταρία για να πάρει αν δεν κάνει κούκου η μίζα.

zzr2005
22/06/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaotikos
Μήπως κάποιο καλωδιάκι δεν κάνει επαφή καλά? Εμένα στο XT πάντως μου δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα τελευταία και αν και το έδωσα για φτιάξιμο ξαναεμφανίστηκε (τι να πω με τους μάστορες τώρα)...και πατάω λίγο το πλαστικό δίπλα στην μπαταρία για να πάρει αν δεν κάνει κούκου η μίζα.
και εγώ αυτό υποπτεύομαι....ισως να έχουν τραβηξει εργασια τα καλωδια στο κουμπί της μίζας στο τιμόνι ή κατι τετοιο...
αυτό με το πλαστικό κ την μπαταρία δεν το καταλαβα καλά...αν και εμένα εκ των πραγμάτων δεν γίνεται γιατι η μπαταρία είναι κάτω από τη σέλα κ πρεπει να ξεβιδώσω κ ενα πλαστικό κάλυμα για να τη δω...οπότε δεν είναι πρακτικο:D
το θέμα είναι ότι δεν θέλω να την πάω σε μάστορα γιατι δεν θα μπορώ να τσεκάρω αν όντως έκανε κάτι....θα μπυ πει κατευθεάις τα κλασικα...μπαταρια, μίζα κτλ ..σιγα μην κατσει να ψάξει ηλεκτρολογικα, βραχυκυκλώματα κτλ...
το συγκεκριμένο μπορεί να το κάνει κάθε μέρα αλλά μπορεί να μην το κάνει για 5 μέρες ας πούμε καθόλου....

KeLeYTiS
22/06/2006, 18:31
Tην στιγμη που πατας το κουμπι της μιζας και το μηχανακι δεν παιρνει,ακους καποιο τσικ-τσικ απο το ρελε η ακρα του ταφου σιωπη?

zzr2005
22/06/2006, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Tην στιγμη που πατας το κουμπι της μιζας και το μηχανακι δεν παιρνει,ακους καποιο τσικ-τσικ απο το ρελε η ακρα του ταφου σιωπη?
άκρα του ταφου σιωπη!!!
κ μετά άξαφνα το ξαναπατας κ τσακμακι...:eek:

kostisthegreek
22/06/2006, 20:11
Μήπως πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος από το γύρισμα του διακόπτη ως το πάτημα της μίζας? Κάποιο τεστάρισμα που κάνουν τα καινούρια μηχανάκια?

Αν όχι τσεκάρισε μήπως κάνεις κάποια νευρική κίνηση στη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια και κάτι σπρώχνεις, χτυπάς κλπ. Κάπου εκεί θα είναι και το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν κατάλαβες το τελευταίο. Καθώς λες "γιατί δεν παίρνει ρε γαμώτο" μήπως κάτι ακουμπάς άθελά σου το οποίο κάνει επαφή και δουλεύει η μίζα.

Pardalotzatziki
22/06/2006, 21:21
mallon kapou den kanei epafh...
kane mia dokimh...bale ligo petrelaio se mia surigga kai ri3e mesa ston diakopth....to eixa pa8ei kai gw me ton diakopth tou sinialou...kai dior8w8hkε...to petrelaio exei megalh dieisdutikothta....anamenw nea...

KeLeYTiS
22/06/2006, 21:25
Aφου εισαι σιγουρος οτι δεν ακους το τσικ-τσικ του ρελε το προβλημα σου ειναι απο τον διακοπτη της μιζας μεχρι το ρελε...

Το ρελε οταν ειναι στα τελευταια του κολλαει οποτε του καπνισει

Αν ξερεις που ειναι το ρελε της μιζας (ενα βαρελακι ειναι και απο εκει περναει το ρευμα της μιζας,δηλαδη η σειρα ειναι μπαταρια-ρελε-μιζα στο οποιο ρελε πεφτει πανω το καλωδιο εντολης του διακοπτη σου για να δωσει ρευμα οποτε πατησεις το κουμπι) κρατα πατημενο το κουμπι της μιζας χωρις να εννοειται να δουλευει η μιζα (να σου κανει διακοπη δηλαδη) και με το πισω πλαστικο μερος ενος κατσαβιδιου χτυπα λιγο το ρελε

Αν εκεινη την στιγμη γυρισει η μιζα κανονικα παει να πει οτι βρηκες το προβλημα...

Αλλο ενα τεστ ειναι στην περιπτωση ΠΑΝΤΑ που δεν γυρναει η μιζα κρατας πατημενο το κουμπι και παιζεις το τιμονι δεξια-αριστερα,αν δεις οτι η μιζα κανει να γυρισει η γυρναει τοτε παλι βρηκες το προβλημα,
ειναι καποιο καλωδιο απο τον διακοπτη μεχρι το ρελε που εχει κοπει/γυμνωθει,συνηθως το προβλημα θα ειναι κοντα στον λαιμο της μηχανης που τρωει το περισσοτερο ζορι...

Ουφ!
Αυτα :wave2:

zzr2005
23/06/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS


Αν ξερεις που ειναι το ρελε της μιζας (ενα βαρελακι ειναι και απο εκει περναει το ρευμα της μιζας,δηλαδη η σειρα ειναι μπαταρια-ρελε-μιζα στο οποιο ρελε πεφτει πανω το καλωδιο εντολης του διακοπτη σου για να δωσει ρευμα οποτε πατησεις το κουμπι) κρατα πατημενο το κουμπι της μιζας χωρις να εννοειται να δουλευει η μιζα (να σου κανει διακοπη δηλαδη) και με το πισω πλαστικο μερος ενος κατσαβιδιου χτυπα λιγο το ρελε

εκεί είναι τα λεγόμενα καρβουνάκια της μίζας?ή άσχετο κ λέω μαλακίες???
δοκιμάζω τις συμβουλές όλων και επιστρέφω με πληροφορίες...

KeLeYTiS
23/06/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
εκεί είναι τα λεγόμενα καρβουνάκια της μίζας?ή άσχετο κ λέω μαλακίες???
δοκιμάζω τις συμβουλές όλων και επιστρέφω με πληροφορίες...

Oχι τα καρβουνακια ειναι στο εσωτερικο της μιζας...

Αν ειναι τα καρβουνακια,θα κολλαγε η μιζα αλλα θα ακουγες το τσικ-τσικ της μιζας οταν θα παρουσιαζοταν το προβλημα....

Θα εδινε εντολη δηλαδη ο διακοπτης στον ρελε να ανοιξει το ρευμα,ο ρελες θα εκανε το τσικ-τσικ που λεμε και θα το ανοιγε αλλα η μιζα θα κολλαγε.....

zzr2005
23/06/2006, 17:05
τώρα το απόγευμα δεν έκανε παλι ουτε τσικ κ καπάκι έστριψα το τιμόνι αριστερά και έδωσε κανονικά...΄θα το ξαναδοκιμάσω για να σιγουρευτώ...οπότε μάλλον είναι αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω για κακή επαφή κάποιων καλωδίων...
thanx anyway everyone !!!:wave2: