PDA

View Full Version : Ατσούμπαλος σαμουράι...



xxxristos
13/05/2004, 18:54
Γειά σας.

Απ' ότι έχω καταλάβει κάποιοι εδώ είναι πολύ γάτες στο θέμα "οδήγηση" και γιαυτό είπα να σας θέσω κι εγώ το δικό μου ερώτημα μήπως και δώ φως στο τούνελ...

Αφού επένδυσα πολύ κόπο και χρήμα στην μηχανική βελτίωση του RGV μου (δίχρονα forever), έκανα το λάθος να μή δώσω ούτε ευρώ για την βελτίωση φρένων-αναρτήσεων (πριν ένα μήνα έφτιαξα το πίσω φρένο που ήταν άχρηστο εδώ και 9 μήνες...). Το πρόβλημα είναι το εξής: Η μηχανή είναι μόνο για την ευθεία. Δε μπαίνει σε στροφή με πάνω από 80 και είναι πολύ ασταθής. Στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου (το ενοώ το "παραμικμρή" η ουρά θα τρανταχτεί, ο πίσω τροχός θα χάσει την επαφή με το δρόμο, το τιμόνι θα παίζει δεξιά αριστερά (έχω κάνει μπράτσα από την υπερπροσπάθεια να κρατάω το τιμόνι σε τέτοιες περιπτώσεις).

Ελπίζω κάποιος να έχει καμια καλή ιδέα για ρυθμίσεις και βελτιώσεις αναρτήσεων και τιμονιού...

gmakris
14/05/2004, 18:05
Mην περιμενεις να βρεις απαντηση σχετικη για το τι συμβαινει μεσα στο forum - πιθανο οι ρυθμισεις επαναφορας να ειναι γρηγορες, οι αναρτησεις να μην εχουν καθολου αποσβεση, να ειναι εχεις σκληρες ρυθμισεις στα ελατηρια κλπ, κλπ.

Πηγαινε το μηχανακι για να σου αλλαξουν λαδια στο πηρουνι και να σου κανουν check την αποδοση του πισω αμορτισερ και μετα να σου τα ρυθμισουν - αυτη ειναι η ποιο οικονομικη λυση διοτι για το μηχανακι αυτο δεν συμφερουν aftermarket αναρτησεις λογω κοστους.

φοβερο μηχανακι! το ειχα πριν χρονια και ηταν το πρωτο που με "εμπασε" στην sport οδηγηση.....

THEOD
14/05/2004, 18:41
Έτσι όπως το περιγράφεις δεν τίθεται θέμα ρύθμισης.
Τίθεται θέμα ΥΠΑΡΞΗΣ αναρτήσεων η σοβαρής ΑΒΑΡΙΑΣ στο πλαίσιο.
Έχεις πολύ δουλειά να κάνεις.
Ξεκίνα από συνεργείο για να έχεις ανάρτηση και για ρυθμίσεις βλέπουμε μετά...

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ???

anco
14/05/2004, 19:49
K-SHOCK Ραγκαβη 97 στον Γκυζη (φτιαχνουν μονο αναρτησεις).

Και τις ρυθμιζουν αναλογα το τι θες να κανεις.

Για κομπλε service υπολογισε καμια 200αρα ευρω.

Μαλον τα ελλατηρια ειναι δεκαετιας , τα λαδια εχουν γινει μεσα νερο, οι βαλβιδες στις αναρτησεις ειναι ρυθμισμενες made in Greece.

Αν εχεις πολλα αλογα και βγαινουν και αποτομα θες και σταμπιλιζατερ.

Ζητησε να σου χαμηλωσουν και λιγο την τιμονοπλακα το κανει πιο σταθερο στο φρεναρισμα και στην εισοδο στην στροφη.

Τωρα αν θες οντως ενα καλο διχρονο 250 παρε το Aprilia RS 250, καμια σχεση με τα αλλα, μονο το RGV 250 SP 96 ειναι λιγο καλητερο στο θεμα κινητηρα (ξηρος συμπλεκτης και 3-4 αλογα πιο πολλα).

Βαλε αν ειναι και ενα ζευγαρι ελλατηρια WP ή HyperPro.

120 εμπρος 140-150 πισω.

Τελος αν τα λαστιχα ειναι για πεταμα μην περιμενεις και με τα παραπανω να δεις αποτελεσματα.



:wave2:

xxxristos
14/05/2004, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr

Τωρα αν θες οντως ενα καλο διχρονο 250 παρε το Aprilia RS 250, καμια σχεση με τα αλλα, μονο το RGV 250 SP 96 ειναι λιγο καλητερο στο θεμα κινητηρα (ξηρος συμπλεκτης και 3-4 αλογα πιο πολλα).


Δεν υπάρχει πιο οραίο πράγμα να πηγαίνεις δίπλα σε κάποιον που ξεσκίζει το CBR του (κυβικά δε λέμε) προσπαθώντας να ξεκολλήσει από δίπλα σου, ενώ εσύ απλά περιμένεις να ανοίξει το SAPC και τότε... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! Κρίμα που δεν έχω καθρεύτες να βλέπω τις φάτσες τους... Μετά μου λες για RS και SP και λοιπές μπαρούφες...

Πίσω στο θέμα μας. Όντως οι αναρτήσεις είναι 10ετίας. Απο την μπροστινή δεν έχω παράπονο, μόνο το τιμόνι παίζει δείχνει να χρειάζεται επειγόντος σταμπιλιζατέρ, λύση που προσπαθώ να αποφύγω καθώς θα κάνει τους ελιγμούς μέσα στην πόλη πιο δύσκολους (εκεί που χρειάζεται να κόβεις το τιμόνι από το ένα έως το άλλο του stop). Η πίσω ανάρτηση είναι λίγο κόκκαλο (εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα) πολύ σκληρή και απότομη στο rebound, αν και διαροή λαδιών δεν έχει και έλενξα και την πίεση στο μικρό φιαλίδιο που έχει. Η μηχανή έχει κάνει μόνο 25000 χλμ. Το μπροστνό λάστιχο όμως είναι ακόμα το μαμίσιο (9 ετών!) και έχει σκάσει από παντού. Πίσω φοράει ολοκαίνουργιο Pirelli Dragon στην μαμίσια διάσταση. Νομίζω είναι αρκετά καλό λάστιχο. Έχεις να μου προτείνεις κανένα πιο καλό στα ίδια λεφτά;

anco
15/05/2004, 14:11
Μην μου λες οτι παει το RGV σου και οτι σκοτωνει!

αν θες σε αλλο forum , καλο ειναι για τα κυβικα του και κανει παπαριες σε πολλα μοτερ μεχρι και 750 κυβικα ( δεν σε θιγω ξερω καλυτερα αν παει αυτο που καβαλας με τι μπορει να κατσει διπλα ) αλλα το post ειναι γιατι δεν μπορεις να το κανεις κουμαντο.

Anyway στα λαστιχα η τεχνολογια τους ειναι απο την εποχη του ΝΩΕ(Pirelli Dragon) , καλο καλστιχο γιαυτο το μοτερ και σε καλα λεφτα ειναι Brigdestone BT-090 (ειναι medium λαστιχο μην βαλεις τελειως μαλακο γιατι με αυτα που θα κανεις θα θες πισω καθε 2000χλμ)

Αλλο καλο λαστιχο ειναι καποιο σε Metzeler π.χ το Μ1.

Τωρα αν δεν σε ενδιαφερουν τα χρηματα slick μπροστα χαραξη "ψαροκοκαλο πισω σκαλα"

και κατι ακομα στα SAPC μονο το 23D10 ειναι τα ανοικτα, τωρα αν τα εχεις......καλα παιχνιδια.

xxxristos
15/05/2004, 18:46
Ήσουν πολύ κατατοπιστικός με τα λάστιχα, ευχαριστώ πολύ (αν έγραφες και καμια τιμούλα ακόμα καλύτερα). Θα προσπαθήσω για αρχή να ρυθμίσω την πίσω ανάρτηση (άν γνωρίζεις ακριβώς πώς γίνεται μια σωστή ρύθμιση γράψε) και θα βάλω και τα λάστιχα που προτείνεις (μάλλον τα Metzeler).

Και κάτι τετευταίο για το RGV: Έχει βελτιωθεί εξολοκλήρου στην Αγγλία. Παίζουν πανάκριβα ανταλλακτικά που του έχουν δώσει ΠΑΡΑ πολλά άλογα παραπάνω ενώ μή ξεχνάς οτί το βάρος του έχει περιοριστεί στα 115 ξερά κιλά...

Άν θέλεις αναλυτικό οδηγό βελτίωσης για να δεις τι παίζει πες μου να στο αναλύσω σε άλλο forum.

anco
15/05/2004, 18:57
Οτι και να κανεις πανω απο 77 αλογα δεν βγαζεις.

Εκτος αν το 250 εχει γινει 350.

Bridgestone 270
Metzeler 250 - 270
Slick 350

xxxristos
15/05/2004, 19:03
Όπα ρε πολύ ακριβά είναι! το Pirelli το πήρα 100 ευρώα!

Τα άλογα είναι πολλά πάντως, πάνω από αυτά που νομίζεις.

anco
15/05/2004, 19:47
Σεβαστο τοτε το RGV σου.

Στειλε ενα μηνημα αν ειναι να μου πεις τι εχεις κανει.

Κατι ακομα εχεις πανω το SP κιτ ?

στειλε μου ενα προσωπικο μηνημα αν θες η εδω στο post.

:wave2:

xxxristos
15/05/2004, 21:38
Όχι δεν έχω το SP κιτ αλλά έχω πολλά περισσότερα καλούδια που τα έχω φέρει εγώ ο ίδιος από το εξωτερικό. Το μοτέρ είναι 400cc και αν αρχίσω να γράφω την μεγάλη λίστα των βελτιωτικών του θα με πάρει η νύχτα...

AFTER
20/05/2004, 19:04
Για λεγε,για λεγε...........:dizzy: :dizzy: :look: :hypnotize :eek: :eek:

xxxristos
25/05/2004, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Για λεγε,για λεγε...........:dizzy: :dizzy: :look: :hypnotize :eek: :eek:

Τί να σου λέω... παίζει πολύ μοντίφα! Άν πάντως έχεις RGV και ενδιαφέρεσαι να τα χώσεις χοντρά για να το κάνεις AΠΙΑΣΤΟ τοτε να σου το αναλύσω... Σου λέω μόνο οτι τα καρμπυλατέρ μπήκαν στο ράφι και τη θέση τους πήραν δυο injection made by Xristos!!!

AFTER
26/05/2004, 00:32
Δεν εχω RGV ομως λατρευω τα διχρονα,ειχα αλλωστε διαφορα,και πιστευω οτι οποιως δεν εχει οδηγησει διχρονο,δεν εχει δικαιωμα να μιλαει για αγωνιστικη αισθηση!

dela
26/05/2004, 09:58
Ρε φιλαράκι να δίνεις τόσα λεφτά για αυτή την μηχανή
αλλα να μου πεις και τη σε νοιάζει εσένα....σωστός!!!!

Ξέρεις το λέω γιατί μου ήρθε στο μυαλό τότε που ήταν τις μόδας
τα παπιά που έβλεπες παπί να κοστίζει πολύ πάνω από 1 εκατομμύριο
και μιλάμε ότι την τότε εποχή ήταν λεφτά έτσι άσε που τότε
έπαιρνες όντως μηχανή με αυτά τα χρήματα ...
Αλλά προς τα κάλλη τη είναι ο πόνος...
Βέβαια μου κάνει εντύπωση που έχεις δώσει τόσα λεφτά για το μοτέρ μόνο
και όλα τα άλλα απλά διαλύονται...άσε που θες άλλα τόσα να το μαζέψεις
και όχι μόνο έτσι μιας και το δεδομένο του ότι έχεις πλέον και ποιο πολλά άλογα στον τροχό αλλάζουν τα πράγματα κατά πολύ...


:wave2: