PDA

View Full Version : CBF-600 με ABS ή χωρίς;



eleanor_22
23/06/2006, 11:55
kalhmera se oloys ,
eimai ena "freskotatato" melos kai skeftomai na parw mia cbf 600.
Ti tha moy synistoysate ? me ABS ? h xwris? kai giati?
EYXARISTW

Nostra
23/06/2006, 12:11
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ABS .....


για πολλούς και διάφορους λόγους....


παιδιά προσοχή όμως μη το πάμε σε διαμάχες.....

φίλη eleanor πρέπει να ψάξεις σε άλλα ποστ που έχει υπεραναλυθεί η ερώτησή σου...


πήγαινε από την εύρεση και ψάξε τόπικ που στο τίτλο τους έχουν ABS.....

θα βαρεθείς να διαβάζεις...



πάντως προσωπικά ψηφίζω ΜΕ ΑΒS....

βοηθάει στο νερό,
σε φρεναρίσματα πανικού,
σε κατηφόρες να μη μπλοκάρει ο μπροστινός (ουπσ!)
είναι μια παραπάνω τεχνολογία ενεργοπαθητικής ασφάλειας... για να τη βάζουν όλες σιγά σιγά οι μεγάλες εταιρείες κάτι θα ξέρουν....
είναι σαν να μου λες ότι εγώ δε γουστάρω αυτοκίνητο με αερόσακο... αφού υπάρχει η τεχνολογία ... γιατί να μην την έχεις βοηθό στο μηχανάκι σου?



ίσως αυξάνει λίγο την απόσταση φρεναρίσματος όταν το οδόστρωμα έχει καλή πρόσφυση (όταν πιάσει το ABS φυσικά) αλλά οι περισσότεροι δρόμοι στην ελλάδα ΔΕΝ έχουν καλή πρόσφυση....


ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.....

kachius
23/06/2006, 12:17
Δεν είχα ποτέ ABS ούτε έχω οδηγήσει κάτι που να είχε...

πιστεύω όμως ότι αξίζει τα λεφτά του και σε κάποια
στραβή θα σε ξελασπώσει...

Ειδικά δε αν σκοπεύεις να οδηγείς και υπο βροχή
να το προτιμήσεις


Καλή αγορά
:wave2:

Nostra
23/06/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Δεν είχα ποτέ ABS ούτε έχω οδηγήσει κάτι που να είχε...

πιστεύω όμως ότι αξίζει τα λεφτά του και σε κάποια
στραβή θα σε ξελασπώσει...

Ειδικά δε αν σκοπεύεις να οδηγείς και υπο βροχή
να το προτιμήσεις


Καλή αγορά
:wave2:


ελπίζω kachius να μη παρεξηγηθείς αν διορθώσω κάτι....

...σε κάποια στραβή θα σε βοηθήσεις να ξελασπώσεις πιο ανώδυνα, το μόνο που θα κάνει το ABS είναι να ΜΗ σε αφήσει να μπλοκάρεις τους τροχούς σου...


μη δώσουμε στο ABS και ιδιότητες traction control... e?

eleanor_22
23/06/2006, 13:19
Τι αποψη εχετε για την cbf 600 s ?
Θα θελα περισσοτερο γνωμη απο τους αναβατες της.

Nostra
23/06/2006, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από eleanor_22
Τι αποψη εχετε για την cbf 600 s ?
Θα θελα περισσοτερο γνωμη απο τους αναβατες της.


φίλη eleanor,


τα έχουμε συζητήσει αυτά.... ψάξε λίγο την κατηγορία......


κατά τα άλλα τι περιμένεις να σου πούμε όσοι το έχουμε..?

ότι έιναι για τα σκουπίδια? το μηχανάκι είναι απλά άψογο αν ξέρεις τι οδηγός είσαι, πως θέλεις να το χρησιμοποιήσεις και τι περιμένεις από ένα sport touring μηχανάκι....


ψάξε λιγάκι....

φιλικά.... :beer: :beer: :wave2:

makis206
23/06/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από eleanor_22
Τι αποψη εχετε για την cbf 600 s ?
Θα θελα περισσοτερο γνωμη απο τους αναβατες της.

Μπορείς να διαβάσεις γενικές απόψεις για το CBF-600S εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23167) !

Εμένα πάντως με έπεισαν οι φίλοι να κάνω ίσως την καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ μου !!

:sun: :sun: :sun:

el_hymador
23/06/2006, 19:05
Πολυ απλα το cbf πραγματοποιει πολυ περισσοτερα απο αυτα που νομιζεις οτι μπορει .Αριστη αγορα αρκει να ξερεις τι θελεις και τι θα κανεις.

Οσο για το ABS , ασυζητητι αγορασε το ΜΕ αυτο!!!

Ακουγονται ενα σωρο ανακριβειες (για να μην πω τιποτα χειροτερο) για το ABS στις μοτοσυκλετες .Ειδικα του cbf ειναι α-ψ-ο-γ-ο , οποτε μην προβληματιζεσαι καθολου , με κλειστα ματια abs..

:wave2:

eleanor_22
25/06/2006, 01:04
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Με βοηθατε αρκετα κ η επιλογη με ABS φαινεται να ειναι καλυτερη.

eleanor_22
25/06/2006, 01:20
Εχω ακουσει πως υπαρχει και σε κοκκινο χρωμα κ θα μου αρεσε.
Ξερει κανεις αν προκειται να το φερουν στην Ελλαδα?

oulas
25/06/2006, 05:10
Ti tha moy synistoysate

Δες μια το GSR600 πριν αποφασησεις να παρεις cbf!

eleanor_22
25/06/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Δες μια το GSR600 πριν αποφασησεις να παρεις cbf!
Της honda μοντελο ειναι? δεν το βρηκα στον καταλογο .

oulas
25/06/2006, 16:29
Οχι ειναι Suzuki.
Δεν την ιστοσελιδα της Suzuki.

Ειναι για μενα καλυτερο σε ολα απο το CBF 600, φρενα, αναρτησεις, πλαισιο, κινητηρας, μοδατο...και εχει και λιγο πιο σπορ χαρακτηρα απο το cbf. Βεβαια δεν βγαινει με ABS.

Παρε ματι και μια φωτο να φτιαχτεις...

http://www.suzuki.gr/moto/technical.php?nm=GSR%20600&id=00051


53064

oulas
25/06/2006, 16:32
ειναι μουρλια


53065

ledz
25/06/2006, 17:30
Φιλε ουλα συμφωνω με την επιλογή σου αλλα το gsr θα πηγαινε περισσοτερο για κατηγορια χορνετ 600... λιιιιγο πιο αγριες καταστασεις μαλλον φανταζομαι το cbf σε σχεση με τα αντιστοιχα cb (και αντιστοιχα πιο περα τα cbr) θελουν ολο και πιο τσιτα οδηγηση ενω τα cbf(riendly) ειναι για πιο commuter χρηση, πιο φιλικα.
Δεν γνωριζω την εμπειρια της eleanor_22 με μηχανες αλλα πιστευω θα'ταν καλυτερα μια cbf 500 για πρωτη μηχανη (αν θα'ναι πρωτη) :confused:

ΥΓ -> Καποτε μ'αρεσε και μενα η GSR αλλα διαβασα μια οτι ο ψεκασμος της κανει νερα στις μικροκινησεις του γκαζιου οταν πρωτοανοιγεις (cracked throttle) και 2ον (και κυριοτερο) εχοντας το cbf250 θα προτιμουσα το επομενο μηχανακι μου να εχει ενα υποτιποδες φαιρινγκ :D ....

μαζευω λεφτα για CBR600f sport!

oulas
25/06/2006, 18:23
Την εμπειρια της κοπελας δεν την γνωριζω, αλλα καποιος που σκεφτεται να παρει cbf600 με 78 αλογα, δεν φανταζομαι να χει προβλημα, με 20 αλογακια παραπανω, και λιγο παραπανω γκαζι και ροπη.
Εξαλου πιο ελαφρη και λιγο πιο μικρο ειναι το gsr, οποτε θεωρητικα πιο ευκολοδιγητο για μια κοπελα.
Οι θεσεις οδιγισης δεν εχουν καμια ιδιατερη διαφορα, δεν ειναι και κανα ss το gsr, απλα για μενα ειναι μια πιο μοντερνα, σπορ προσσεγγιση, strεet naked μηχανης.

Το φερινγκ ειναι πολυ καλο για ταξιδια και βροχες. Προσωπικα μενα μου αρεσουν τα γυμνα, και η αισθηση να βλεπεις το τιμονι-ροδα να στριβει ολο μαζι!

oulas
25/06/2006, 18:29
Καποτε μ'αρεσε και μενα η GSR αλλα διαβασα μια οτι ο ψεκασμος της κανει νερα στις μικροκινησεις του γκαζιου οταν πρωτοανοιγεις

Αυτο δεν το γνωριζω, αλλα οταν καταληξεις αναμεσα σε 3-4 μηχανες ενα test drive, λυνει τετοιες αποριες, και περνεις μια καλαη αποψη για την μελλοντικη σου αγορα.

eleanor_22
25/06/2006, 21:52
Παιδια σχετικα με την εμπειρια μου παρελειψα να σας πω πως απο τα 16 μεχρι τα 18 οδηγουσα παπι κ μετα, περιστασιακα ομως, καποιες μηχανες φιλων μεχρι τα 500 κυβικα. Ξερει κανεις αν το σχετικο μηχανακι βγαινει και σε κοκκινο?

kalant
25/06/2006, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από eleanor_22
Παιδια σχετικα με την εμπειρια μου παρελειψα να σας πω πως απο τα 16 μεχρι τα 18 οδηγουσα παπι κ μετα, περιστασιακα ομως, καποιες μηχανες φιλων μεχρι τα 500 κυβικα. Ξερει κανεις αν το σχετικο μηχανακι βγαινει και σε κοκκινο?

κοπελια δεν βγαινει σε κοκκινο...

μπες να τα δεις...

http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home.cfm?moto_id=6

oulas
26/06/2006, 00:07
οχι φιλε μου, για το GSR ρωταγε η κοπελα:a48:

χαχαχα:wave2: :wave2:

oulas
26/06/2006, 00:10
Ναι να το κατακοκινο!

Ακομα δεν το ερωτευτηκες?:wave2:


53072

kachius
26/06/2006, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ελπίζω kachius να μη παρεξηγηθείς αν διορθώσω κάτι....

...σε κάποια στραβή θα σε βοηθήσεις να ξελασπώσεις πιο ανώδυνα, το μόνο που θα κάνει το ABS είναι να ΜΗ σε αφήσει να μπλοκάρεις τους τροχούς σου...


μη δώσουμε στο ABS και ιδιότητες tracking control... e?

Καμμία παρεξήγηση :beer:

Αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ

ledz
26/06/2006, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ναι να το κατακοκινο!

Ακομα δεν το ερωτευτηκες?:wave2:

Ρε συ ουλα Χοντακιας δεν εισαι ακομα? (cbf 250 δεν εχεις?) Τι τη στελνεις σε αντιπαλα στρατοπεδα!!!:rotflmao: :lol: :rotflmao:

αστιευομαι φυσικα.... :beer:

oulas
26/06/2006, 04:56
Μπα το Ηονδα μου, μου ρχετε να το ριξω απο το γκρεμο... Το χω βαρεθει απιστευτα:sad: 21 αλογα και οχι μονο ειναι πολυ λιγα...

Απο την αλλη η Ηονδα, δεν κανει καμια σοβαρη κινηση να αναναιωση τα μοντελα της,η να βγαλει κατι σοβαρο...

Βλεπε πχ, Transalp vs V Storm
CBF,Hornet vs Z,GSR,FAZER
FMX vs MT03
Veradero 125 με 15 αλογα σε 170 κιla????

Αν εξερεσεις τα ss, και τα sport touring της, τα οποια στεκοντε ισα με τα αλλα στον ανταγωνισμο, ολα τα αλλα ειναι σε τεχνολογια, design, πισω. Μονο στα Scooter κανει πλεον την διαφορα και πουθενα αλλου!

Οσο για αξιοπιστια, πλεον πιστευω οτι ολες οι Ιαπωνικες εταιρειες μοιραζονται εξισου στην κορηφη, με καποια μοντελα τους αλλα ελαχιστα πιο αξιαπιστα στην μια και αλλα ελαχιστα πιο αξιοπιστα στην αλλη.

Οσο για το CBF250 που διαλεξα πριν ενα χρονο, ηταν μονοδρομος αφου τα 250αρια ειναι ελαχιστα, και δεν ειχα να διαθεσο δραχμη πανω απο 4000 euro.:bigcry:

Pleon kai to cbf250 χανει κατα κρατος απεναντι στο suzuki gs 500 που η τιμη του πηγε στα 4000 euro.:eek:

oulas
26/06/2006, 05:00
Μιας και το ποστ ειναι για το cbf600, δεν λεω οτι ειναι κακο μηχανακι, ισι ισα μαλιστα μου αρεσει, αλλα οχι τοσο ωστε να ειναι το επομενο naked 600αρι. Για μενα υπαρχουν προσωπικα καποια street 600ρια τα οποια μου κανουν ενα click παραπανω απο το cbf:lol: :lol:

Αντε και μη με κραξετε!:beer:

:wave2: :wave2: :wave2:

javaneze
27/06/2006, 08:06
Αν το παρεις, να το παρεις με ABS οπωσδηποτε.

Για την γνωμη μου για το CBF δες στο τοπικ που δινει και ο Μακης.
Εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23167


Βγαινει και σε κοκκινο το μοντ. 2006 αλλα δεν εχει ερθει στην ελλαδα ακομα.

τελος, επειδη το εχει μια φιλη μου, σου λεω με σιγουρια οτι αν εισαι οντως κοπελα αλλα δεν εισαι μποντυ-μπιλνταρου ή 1,70 υψος το λιγοτερο, ή 80 κιλα εστω, θα σε δυσκολεψει πολυ.


53207