PDA

View Full Version : Κοσκίνισμα τιμονιού



kles
24/06/2006, 16:18
Παιδιά γειά σας.Καταρχάς μπράβο γιά το πολύ ωραίο site και ευχαριστούμε όλοι εμείς για τήν βοήθεια που μας προσφέρετε.Μόλις γράφτηκα κι εγώ και να κάνω τήν πρώτη μου ερώτηση,άν μπορει και θέλει κάποιος να απαντήσει.Έχω ένα KLE 500 μοντ 04,και απο τήν στιγμή που έκανα εκτόνωση τόν αέρα απο τις μπροστινές μπουκάλες όταν αφήνω τα χέρια απο το τιμόνι,κοσκινίζει (το τιμόνι).τι μπορεί να φταίει?Τό έκανα όπως το γράφει το Manual.Τι φταίει? μήπως ξέρει κανείς?Ευχαριστώ εκ τών προτέρων:dizzy:

AFTER
24/06/2006, 17:04
Μπορει να θελει ζυγοσταθμιση ο τροχος

kles
24/06/2006, 17:11
Φίλε AFTER,μπορεί.Γιατί ξέχασα να γράψω οτι τώρα,
τελευταία πηγαίνω σε κάτι κατσικόδρομους
που όλα ταχουν πάνω τους.Βέβαια υποτίθεται οτι είναι on-off.
Ίσως να είναι αυτό.


Ευχαριστώ.:)

kles
24/06/2006, 20:48
Το μπροστινό λάστιχο έχει κάνει 11000 χλμ (έναν χρόνο)υπάρχει περίπτωση να φταίει?
(Είμαι και σε νησί και γιά συντήρηση και έλεγχο μηχανής .....καταλαβαίνετε)

nasos75
25/06/2006, 12:25
επισης δοκιμασε να αλλαξεις ελατηρια 100? περιπου, θα δεις αλλο μηχανακι, απο την μανα του δεν φορα και τα καλυτερα...

kles
25/06/2006, 20:25
naso75eeeee!!!! Τι ελατήρια είναι αυτά?Για τις μπροστινές μπουκάλες?
ξέρεις τίποτα?
τα αλλάζει κανεις μόνος του?
Αν είναι να το ψάξω και να τα παραγγείλω.
Μάρκες?


thanks:smilea:

nasos75
26/06/2006, 07:01
Ελατηρια μπροστα στις μπουκαλες, εγω στο δικο μου ειχα βαλει WP μου ειχαν βγει γυρω στα 100 ? βαλε και τα λαδακια γυρω στα 120-130? ,ανοιξε κανενα περιοδικο παρε τηλ και ρωτα...τωρα αν εχεις γνωσεις μηχανικου...προχωρα...αλλιως ολα τα συνεργεια ξερουν...ειναι απλο γι αυτους..

:wave2:

OldMan
26/06/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
απο τήν στιγμή που έκανα εκτόνωση τόν αέρα απο τις μπροστινές μπουκάλες όταν αφήνω τα χέρια απο το τιμόνι,κοσκινίζει (το τιμόνι).Τό έκανα όπως το γράφει το Manual.

Επειδή παίζει και η περίπτωση να ΜΗΝ το έκανες όπως γράφει το manual....

Προσπάθησε να θυμηθείς αν όταν έκανες την "εξαέρωση" του πηρουνιού, έιχες τον μπροστινό τροχό στον αέρα (ή όχι...)



:wave2: :beer: :wave2:

torque
26/06/2006, 11:44
ΤΣΕΚΑΡΕ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΟΥΝΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΣΤΡΑΒΗ ΖΑΝΤΑ ΕΠΙΔΥΝΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

kles
26/06/2006, 17:17
Αμάν...........ήθελε στόν αέρα?
Οχι δέν τόν είχα.Δέν το έγραφε αυτό όμως.Θά δοκιμάσω στόν αέρα όπως λές και θα δώ.

Επήσις θα δω και τα ρουλεμάν, αν κουνάει η ρόδα.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ.Θα κάνω τίς δοκιμές μου και θα γράψω αποτελέσματα.:beer:

kinhsh
26/06/2006, 21:02
Aν το πιρουνι εχει αερα μεσα με ταπες ειδικες τοτε αυτος ο αερας το σκληραινει.Αν βγει ο αερας το μαλακωνει ,αρα βουτηξε το πιρουνι και εγινε η γεωμετρια πιο γρηγορη και κοσκιναει.

kles
27/06/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή παίζει και η περίπτωση να ΜΗΝ το έκανες όπως γράφει το manual....

Προσπάθησε να θυμηθείς αν όταν έκανες την "εξαέρωση" του πηρουνιού, έιχες τον μπροστινό τροχό στον αέρα (ή όχι...)



:wave2: :beer: :wave2:

Λοιπόν.Όπως έγραψες φίλε oldman,σήκωσα τον μπροστινό τροχό στόν αέρα και έκανα εξαέρωση. Το πρόβλημα λύθηκε.Σταμάτησε να κοσκινίζει.Σκλήρηναν λίγάκι οι αναρτήσεις και έχουν καλύτερο κράτημα επήσις όπως έγραψε και ο kinhsh.Φίλε torque κοίταξα τα ρουλεμάν. Δέν έχουν πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για τήν βοήθεια όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα τόν oldman.Οπως ευχαριστώ και όλα τα παιδιά για τήν γνώμη τους.

see you. ;) Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές,σε όσους πάνε:smokin:

kles
27/06/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Λοιπόν.Όπως έγραψες φίλε oldman,σήκωσα τον μπροστινό τροχό στόν αέρα και έκανα εξαέρωση. Το πρόβλημα λύθηκε.Σταμάτησε να κοσκινίζει.Σκλήρηναν λίγάκι οι αναρτήσεις και έχουν καλύτερο κράτημα επήσις όπως έγραψε και ο kinhsh.Φίλε torque κοίταξα τα ρουλεμάν. Δέν έχουν πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ για τήν βοήθεια όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα τόν oldman.Οπως ευχαριστώ και όλα τα παιδιά για τήν γνώμη τους.

see you. ;) Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές,σε όσους πάνε:smokin: