PDA

View Full Version : Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...



spyros_utcb
25/06/2006, 13:24
Απο τον τιτλο καταλαβαινετε οτι ειμαι νεος στον χωρο τις μοτοσυκλετας..

:wave2: :wave2: :wave2:

Η μονη μου επαφη με αυτες ηταν στα σχολικα μου χρονια σε καταστασης τσαντας ροδας και κοπανας με δανικα παπια κε σκουτερ απο φιλους.
Η πιο προσφατη επαφη με μοτοσυκλετα ηταν οι 4-5 μηχανες που οδηγησα κατα την διαρκεια τον μαθηματων οδηγησης για το διπλωμα.

Ειμαι κατοχος ενος αυτοκινητου κουτιου το οποιο δεν μου προσφερει την παραμικρη ευχαριστηση η αισθηση χαρας.
Και ετσι αποφασισα να τα σκασω για μια μηχανη.

Η κατηγορια μηχανης που θα ηθελα να παρω ειναι αυτη των
NAKED.
(χωρις να αποκλειω της εντουρο οπως bmw 650gs h KTM 640 adventure).

Μετα απο μια ερευνα που εκανα κατεληξα τουλαχιστων θεωριτικα στην Ducati S2R Dark.

Εδω ομως αρχίζουν τα ερωτήματα.
Ειναι πολυ για εναν νεο οδηγο;
Οι διαστασεις μου ειναι 1.90 και 95 κιλα.Θα εχω προβλημα με το κουμανταρισμα;

Ζηταω βοηθεια παιδια διοτι εχω κολησει...Πειτε μου την γνωμη σας και επισης αλλες προτασεις για μηχανη εως 9000Ε

Νασται καλα.


:beer: :beer:

thewhiteowl
25/06/2006, 18:50
Ρε φίλε, 190, 95 κιλά και να έχεις πρόβλημα να κουμαντάρεις μία Naked;
Τι να πούμε οι υπόλοιποι;
Όπως το βλέπω και βάρκα κουμαντάρεις (βλ. Βαρκαδερό).

idi
25/06/2006, 19:11
www.er-6n.com

:wave2:

spyros_utcb
25/06/2006, 21:20
Ευχαριστω για τα σχολια παιδια.

Ναι σιγουρα λογο διαστασεων δεν θαχω προβλημα με τον ογκο της μηχανης... το θεμα ειναι μην ξεφευγουν οι διαστασεις μου για την συγκεκριμενη μηχανη :rotflmao: :rotflmao:

idi την εχω δει την er6n αλλα δεν την συγκρινω(καθαρα προσωπικη αποψη με την μικρη μου πειρα)

vassilis88
26/06/2006, 01:39
re to er6 to da apo konta k einai polu mikro,opos k to mt03 san 125 einai.to s2r to da kokkino me aspres zantes k einai poly entyposiako!

spyros_utcb
26/06/2006, 02:10
Ειμαι σε αυτην την φαση και γω που πρεπει να διαλεξω με την λογικη η με την καρδια.... ωραιο το ΜΤ-03 και καλη αντιπροσωπεια,σερβις,ανταλακτικα.

Αλλα θελω το πρωι οταν κατεβαινω απτο σπιτι και βλεπω την μοτο και να ανοιγει η καρδια μου.
την πατισα μια φορα με το αυτοκινητο που το διαλεξα με το μυαλο.Καλο,οικονομικο,ευκινητο και και και... αλλααα το πρωι οταν το βλεπω ρε παιδια ευχομαι να ειχα ακουσει την καρδια μου.
Ξενερομα.




και ετσι πλακωνομαι στις :beer: :beer: :beer: για να ξεχασω τον πονο μου
:D :D

vassilis88
26/06/2006, 02:46
e tote min pareis ksana kati pou den sou aresei k to metanioseis

gian_nykt
26/06/2006, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyros_utcb
Απο τον τιτλο καταλαβαινετε οτι ειμαι νεος στον χωρο τις μοτοσυκλετας..

:wave2: :wave2: :wave2:

Η μονη μου επαφη με αυτες ηταν στα σχολικα μου χρονια σε καταστασης τσαντας ροδας και κοπανας με δανικα παπια κε σκουτερ απο φιλους.
Η πιο προσφατη επαφη με μοτοσυκλετα ηταν οι 4-5 μηχανες που οδηγησα κατα την διαρκεια τον μαθηματων οδηγησης για το διπλωμα.

Ειμαι κατοχος ενος αυτοκινητου κουτιου το οποιο δεν μου προσφερει την παραμικρη ευχαριστηση η αισθηση χαρας.
Και ετσι αποφασισα να τα σκασω για μια μηχανη.

Η κατηγορια μηχανης που θα ηθελα να παρω ειναι αυτη των
NAKED.
(χωρις να αποκλειω της εντουρο οπως bmw 650gs h KTM 640 adventure).

Μετα απο μια ερευνα που εκανα κατεληξα τουλαχιστων θεωριτικα στην Ducati S2R Dark.

Εδω ομως αρχίζουν τα ερωτήματα.
Ειναι πολυ για εναν νεο οδηγο;
Οι διαστασεις μου ειναι 1.90 και 95 κιλα.Θα εχω προβλημα με το κουμανταρισμα;

Ζηταω βοηθεια παιδια διοτι εχω κολησει...Πειτε μου την γνωμη σας και επισης αλλες προτασεις για μηχανη εως 9000Ε

Νασται καλα.


:beer: :beer:

Οπότε θα έλεγα σε
FZ6Naked, σπορτίφ αλλά υψηλόροπο και νομίζω έχει και με ABS
Bandit650, πιο νορμάλ, χαμηλόροπο και χαλαρό (κάτι απο Honda)
GSR600, βλέπε το πρώτο σε πιο φρέσκο
Hornet 600 , κλασσικό Honda λίγο απ'όλα και τίποτα ιδιαίτερο (οπότε και φιλικότερο)
CB600N, νομίζω βγάζει και με ABS και είναι όπως το αποπάνω ακόμα κιο χαλαρό και χαμηλόροπο
S2R, ροπή V2, πιο ιδιαίτερο ως Ducati, σπορτίφ αίσθηση
ER6 2κύλινδρο σε σειρά οπότε και διαφορετική φιλοσοφία λειτουργίας όπως και εμφάνισης
αυτά!
Τα περισσότερα είναι άνετα και για τον συνεπιβάτη (ίσως λιγότερο το Ducati) και με ελαφριά αίσθηση (ώς 600άρια).
Η επιλογή δική σου. Πάρε πάντως αυτό που όταν θα κάτσεις και όταν θα το βλέπεις, θα σου αρέσει!
Καλή επιλογή!

spyros_utcb
26/06/2006, 17:58
Ευχαριστω για την αναλυση φιλος.
Με βοηθησε αυτη η γενικη εικονα.

Απο οτι φαινεται θα παρω παραμαζομα τις αντιπροσωπειες και θα δοκιμασω και 2-3 μοντελα.Μονο ετσι θα γινει η δουλεια αποτι βλεπω.

:beer: :beer:

the_passenger
26/06/2006, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyros_utcb

...
Οι διαστασεις μου ειναι 1.90 και 95 κιλα.Θα εχω προβλημα με το κουμανταρισμα;
...


Καλώς ήλθες!

Οχι, αλλά έχε το νού σου μήν έχεις πρόβλημα με το "πιάσιμο".. δηλ. αν αναγκάζεσαι να "σκύβεις" πολύ ή να έχεις πολύ λυγισμένα τα γόνατα, μετά από μερικά χλμ θα πιάνεσαι.. γι'αυτό πρόσεξέ το και αυτό!

:wave2:

Xrider
29/06/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyros_utcb

...
Οι διαστασεις μου ειναι 1.90 και 95 κιλα.Θα εχω προβλημα με το κουμανταρισμα;
...

KAI EGO 1.90 EIMAI 7 KILA LIGOTERO ALLA EIMAI MIA XARA STO MONSTER KAI STO KTM DUKE II.
TO KTM EXEI PIO ELAFRYA AIS8HSH KAI EINAI PIO ELAFRY.ME TO MONSTER GIA DEYTERO ATOMO EINAI LIGO ZORI.