PDA

View Full Version : Γνώμες για τα Ogk κράνη ?



PortisHead
26/06/2006, 08:48
Εχει πάρει κανεις ?
Τι λένε ?

booZe
26/06/2006, 08:54
Νομίζω ότι ένα τέτοιο έχει ο Ghostrider αλλά καιρό έχω να τον δω στο forum...

Konti
26/06/2006, 09:43
Εγώ φίλε μου έχω το Aeroblade είναι πολύ καλό, έχει άψογη εφαρμογή (τουλάχιστον στην κεφάλα μου), και σταθερότατο στα πολλα κλμ.! Τα μαξιλαράκια είναι αφαιρούμενα καθώς και το υπόλοιπο ύφασμα! Έχει πολύ καλόυς αεραγωγούς! Τα επίπεδα θορύβου είναι σχετικά χαμηλά! Το μόνο που με ενοχλεί λίγο είναι το βάρος του, είναι πάνω απο 1.500 gr! Αλλά τα τελευταία μοντέλα το Aeroblade II και το FF4 είναι πολύ πιο ελαφριά καμία σχέση! (επίσης σου δίνει μαζι και μια φιμέ ζελατίνα που προσαρμόζει πάνω στην διάφανη- εγώ την χρησιμοποιώ πολύ δεν φοράω γυαλιά ηλίου!)

για περισσότερες πληροφορίες δες:

www.ogk-helmets.com
www.ogk-shop.com (για τα τελευταία μοντέλα Aeroblade II & FF4)

PortisHead
26/06/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Εγώ φίλε μου έχω το Aeroblade είναι πολύ καλό, έχει άψογη εφαρμογή (τουλάχιστον στην κεφάλα μου), και σταθερότατο στα πολλα κλμ.! Τα μαξιλαράκια είναι αφαιρούμενα καθώς και το υπόλοιπο ύφασμα! Έχει πολύ καλόυς αεραγωγούς! Τα επίπεδα θορύβου είναι σχετικά χαμηλά! Το μόνο που με ενοχλεί λίγο είναι το βάρος του, είναι πάνω απο 1.500 gr! Αλλά τα τελευταία μοντέλα το Aeroblade II και το FF4 είναι πολύ πιο ελαφριά καμία σχέση! (επίσης σου δίνει μαζι και μια φιμέ ζελατίνα που προσαρμόζει πάνω στην διάφανη- εγώ την χρησιμοποιώ πολύ δεν φοράω γυαλιά ηλίου!)

για περισσότερες πληροφορίες δες:

www.ogk-helmets.com
www.ogk-shop.com (για τα τελευταία μοντέλα Aeroblade II & FF4)

Κιεγω για το Aeroblade ΙΙ ενδιαφερομαι.Το φορεσα μεσα στο μαγαζι κανα τεταρτο,συνεχομενα...και ενιωθα λες και ηταν δικο μου το κρανος 3 χρονια.Τελεια εφαρμογη.
Τον μονο ενδοιασμο που εχω ειναι οτι το μαγαζι τα δινει ολα τα OGK 50% κατω....μετρητοις.
Οποτε φοβαμαι μην τυχων και κλεινει τπτ η εταιρεία ή κατι τετοιο.
Φαντασου οτι παιρνω το Aeroblade II με γραφικα απο 510--> 255 !!!
Αυτο μονο με προβληματιζει...αλλα μάλλον θα προβώ στην αγορά του.
:wave2:

Konti
26/06/2006, 09:58
Δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα! Τώρα τελευταία μάλιστα έχει πέσει και διαφήμηση στα ogk!


Κι εγώ πριν κάνα χρόνο και...το Aeroblade με τα γραφικά -άσπρο, μπλε- απο 400 Ευρώ το πήρα 250!Πολύ καλή τιμή!

Πάντως είμαι πάρα πολυ ευχαρηστημένος, όταν αλλάξω κράνος μάλλον για FF4 με βλέπω!

Στο γνωστό κατάστημα στην καλλιρόης το βρήκες τοσο, έτσι?

tsofras
26/06/2006, 10:00
Άσχετο...αλλά δεν μας λές που είναι το μαγαζί να τσιμπίσουμε και εμείς κανα κράνος? :D

PortisHead
26/06/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti

Στο γνωστό κατάστημα στην καλλιρόης το βρήκες τοσο, έτσι?

Exactly !
Μαλιστα μου εδειξε κιενα OGK μετα απο ατυχημα που το ειχε φερει καποιος πελατης του.
Χτυπησε σε συγκεκριμενο σημειο....και ολη η κρουση μοιραστηκε σε ολοκληρο το κελυφος κιοχι τοπικα !!!
Επισης απο μεσα...αφου βγαλανε τις επενδυσεις...δεν ειχε ουτε ραγισμα.
Επισης και η αεροτομουλα ειναι ολα τα λεφτα :D

:wave2:

PortisHead
26/06/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Άσχετο...αλλά δεν μας λές που είναι το μαγαζί να τσιμπίσουμε και εμείς κανα κράνος? :D

E τι ???
Ολοι το ιδιο κρανος θα φοράμε ??? :nono:
Πως θα ξεχωρίζουμε ??? :D





Φυσικα και κανω πλακα.....Καλλιροης...κατι....λιγο πιο κατω απο τον Τζωρτζοπουλο...σχεδον απεναντι απο το Μετρο...και λεγεται PRO RIDE !

Αν παντως ειναι να παρουν κιαλλοι....να μαζευτουμε.....μπας και παρουμε καικανα δώρο....π.χ. την φιμε ζελατινα που στοιχιζει 70 euro :eek:

road spirit
26/06/2006, 10:10
έχω το FF3 και ενώ αρχικά με είχε εντυπωσιάσει, στη συνέχεια μάλλον το μετάνιωσα:
1) Ποιότητα βαφής ανύπαρκτη, καμία στρώση από βερνίκι, με αποτέλεσμα να μπορείς να του βγάλεις χρώμα ακόμα και με το νύχι.
2) ζελατίνα από τις χειρότερες που έχω δει. Χαράζει πολύ έυκολα (αντιχαρακτική κατά τα άλλα, μη χεσω...), θαμπώνει του κερατά μόλις πιάσει λίγο κρύο.
3) θόρυβος υπερβολικός, αν και αυτό δικαιολογείται με αυτά τα ματσούκια που προεξέχουν εκεί πάνω ως αεραγωγοί. Μακρινή βόλτα μόνο με ωτοασπίδες, διαφορετικά κατεβαίνω από τη μηχανή και είμαι "κουδούνι"
4) η εφαρμογή του ήταν καλή στην αρχή. μετά από 2 χρόνια όμως, τα μαξιλαράκια έχουν υποχωρήσει και γενικά το κράνος έχει "τζόγο"
5) το εξωτερικό μαξιλάρι που είναι στο πίσω-κάτω μέρος, στη βάση του κράνους στον αυχενα, έχει κάνει σκασίματα.

Στα υπόψη, είναι ενα κράνος που δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά παρά μόνο στην βόλτα του σαβατοκύριακου ή στην πίστα.

Στα θετικά είναι:
1) η σταθερότητα στα πολλά χλμ, αυτό το φλαπ που έχει δουλεύει πραγματικά!
2) η εμπιστοσύνη που εμπνέει το κέλυφος. αυτό το πράγμα πρέπει να είναι οχι απλά διπλό ή τριπλό, αλλα τετραπλό. είναι απο τα λίγα κράνη που έχει πιστοποίηση BS

Τι από τα παραπάνω έχει βελτιωθεί στο FF4, δεν ξέρω. Πάντως το επόμενο κράνος μου δεν θα είναι ogk

Konti
26/06/2006, 10:12
Για την ακρίβεια Καλλιρόης 57-59, Τηλ. 2109218974!

Την φιμέ μεμβράνη που προσαρμόζει στην διάφανη δεν σου την δείνει standard?

Konti
26/06/2006, 10:20
Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ καθημερινά (χειμώνα-καλοκαίρι)! Το έχω 1,5 χρόνο είμαι ευχαρηστημένος-Το μόνο που με προβληματίζει κάπως ειναι το βάρος του! Αλλα το ΙΙ και το FF4 πιστεύω θα είναι πολύ πιο ελαφριά! Όντως η ζελατίνα θαμπώνει στα κρύα όταν είσαι σε στάση αλλά έχω βάλει μια αντιθαμβοτική μεμβράνη και είμαι ΟΚ!

PortisHead
26/06/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Την φιμέ μεμβράνη που προσαρμόζει στην διάφανη δεν σου την δείνει standard?

Τουλαχιστον δεν μου ειπε κατι τετοιο.

οσο για το πολυ χρησιμο ποστ του παραπανω φίλου....δεν με πειραζει αν ¨ξεφουσκώσει" μετα απο 2 χρόνια....ποτε δεν κρατησα κράνος πανω απο 3 χρόνια...ολα διαλύονται μιας και δεν τα προσεχω ευλαβικα :rolleyes: και για το θορυβο στην εθνικη χρησιμοποιοω παντα οτασπιδες...σιγα μην ψαχνω να βρψ το πιο ησυχο κρανος...νομιζω πψς δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Και για να προλαβω καποιους.....με τις οτασπίδες δεν κουφαινεσαι τελειως οπως πολλοι πιστευουν...ακους τα πάντα....κορνες ομηλιες κλπ....απλα με πιο "βουβο" ηχο.
Ο αερας δε.....χανεται τελειως.....
:wave2:

Konti
26/06/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τουλαχιστον δεν μου ειπε κατι τετοιο.


Νομίζω ότι θα το έχει standard με κάθε (επιφύλαξη)! Γιατί ούτε εμένα μου είχε πεί τίποτα αλλά ήταν μεσ' την συσκευασία. Ρωτα πάντως!!!!:wave2: :wave2: !

tsofras
26/06/2006, 13:35
Αν παντως ειναι να παρουν κιαλλοι....να μαζευτουμε.....μπας και παρουμε καικανα δώρο....π.χ. την φιμε ζελατινα που στοιχιζει 70 euro

Ευχαριστώ φίλε μου, εγώ μέσα είμαι :D

demotapa
03/07/2006, 07:42
Μόλις πήρα ένα OGK aeroblade II MONDA design .
Αρχική τιμή 510 ευρώ και με την έκπτωση 255 ευρώ . Μισή τίμή μου είπε οκ . Το αγόρασα και προς το παρόν όλα οκ .
ΠΡΟΣΟΧΗ άν μπείτε στο σίτε της εταιρίας θα δείτε ότι τα κράνη έχουν 330 ευρώ όπότε μην μασάτε ότι έχουν 500 και 600 ευρώ .
Κατα τα άλλα το κράνος είναι φοβερό !!!!!!!!!!

PortisHead
03/07/2006, 09:43
Για OGK εψαχνα......
αλλα τελικα έβαλα κι εγω τον "διάλο" στο κεφάλι μου.... :D :D :D

http://img92.imageshack.us/img92/7721/shoei8nh.jpg

jimmis77
22/07/2006, 18:15
εγω πηρα το aeroblade 2 monda.απο 500ε το πηρα 250ε.τωρα γιατι τα δινουν τοσο φθηνα?εμαθα οτι ο εισαγωγεας που τα εμπορευεται,σταματησε να τα εισαγει και πλεον επισημα τα εισαγει
και τα εμπορευεται η ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ.για αυτο εξισου οι τοσο χαμηλες τιμες.το κορυφαιο μοντελο της OGK το ff4,η μοτομαρκετ
το δινει στα 430-460ε νομιζω.οσοι λοιπον ενδιαφερεστε,προλαβετε
την προσφορα,οσο ισχυει.τωρα για ανταλακτικα,παρελκομενα κτλ
στην μοτομαρκετ.:wave2:

Infini
01/09/2006, 15:12
Δοκίμασα και εγώ σήμερα τα OGK στο Pro-Ride αλλά κάτι που με ενόχλησε είναι οτι δεν έχουν ειδική εσοχή για τα αυτιά με αποτέλεσμα να διπλώνουν, κάτι που ίσως μετά από κάποια ώρα γίνεται ενοχλητικό.

Konti
04/09/2006, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Δοκίμασα και εγώ σήμερα τα OGK στο Pro-Ride αλλά κάτι που με ενόχλησε είναι οτι δεν έχουν ειδική εσοχή για τα αυτιά με αποτέλεσμα να διπλώνουν, κάτι που ίσως μετά από κάποια ώρα γίνεται ενοχλητικό.

Στην αρχή έτσι είναι διπλώνουν τ'αυτιά! Αλλά μέτα που πέρνουν τα μαξιλαράκια την φόρμα του κεφαλίού σου δεν έχεις κανένα απολύτος πρόβλημα!:winka: :winka: :winka:

alximistis
14/09/2006, 14:19
Και γαμώ τα κρανάκια. OGK έχω για ταξίδια και μεγάλες βόλτες (άλλο γι αμέσα στην πόλη).
Απολύτως ικανοποιημένος και στις μεγάλες ταχύτητες (160+) γενικά κανένα πρόβλημα.
Αυτό με τα αυτάκια ισχύει διπλώνουν αλλά με τον καιρό και το άνοιγμα δεν υπάρχει πρόβλημα...

kioup
05/04/2009, 11:19
re paidia epeidi thelo k ego na koitakso gia to ff5 tis ogk einai teleio
alla den vrisko magazi stin thessaloniki pou na exei ogk helmets
mipos gnorizete kapoio magazi na dokimaso an kathete sto kefali mou...

macmakinen
21/01/2010, 10:28
παιδια ,αντιπροσωποs ειναι το pro ride,
κια αυτη την εποχη εχει τρελεs εκτπωσειs, 30% στα καινουργια μοντελα
(FF5 η KABUTO λεει) και 50% στα FF4 AEROBLADE ΙΙ kτλ.
εγω πηρα kabuto , θεικο μαγκεs

pilotos_xtreme
21/01/2010, 11:56
εχω 2 ogk ff4 apo to 2008 κανενα προβλημα ,σταθερο στις μεγαλες ταχυτητες ,χωρις προβληματα ποιοτητας. μονα κακα , εχει θορυβο κ θολωνει η ζελατινα το χειμωνα.

μπαι δε γουει το ποστ ειναι απο το 2006 αδελφε!!!

macmakinen
21/01/2010, 14:03
to ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΘΕΜΑ ΘΟΡΥΒΟΥ,ΚΑΙ Ο ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΣ ΒΕΛΤΙΟΜΕΝΟΣ,
ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΙΟΣ ΝΕΟ ΚΡΑΝΟΣ ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ FF 4.

SORRY ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ FORUM, EIMAI NEOS SE AYTA

THANKS

kerasaki
21/01/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
εχω 2 ogk ff4 apo to 2008 κανενα προβλημα ,σταθερο στις μεγαλες ταχυτητες ,χωρις προβληματα ποιοτητας. μονα κακα , εχει θορυβο κ θολωνει η ζελατινα το χειμωνα.

μπαι δε γουει το ποστ ειναι απο το 2006 αδελφε!!!

χαχαχαχα:rotflmao:

πηγα να ψαρωσω κι εγω για να καταθεσω την αποψη μου ως κατοχος fff4 απο το 2007!

PortisHead
04/10/2010, 11:15
Αντε να ξανα-αναβιωσω ενα δικο μου αρχαιο thread.
Τα links που εβαλε ο φιλος στο 2o post για την OGK εμενα τουλαχιστον δεν μου δουλευουν.
Μηπως πραγματι εχει κλεισει η εταιρια τελικα ?
:confused:

avlihos
04/10/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αντε να ξανα-αναβιωσω ενα δικο μου αρχαιο thread.
Τα links που εβαλε ο φιλος στο 2o post για την OGK εμενα τουλαχιστον δεν μου δουλευουν.
Μηπως πραγματι εχει κλεισει η εταιρια τελικα ?
:confused:

http://www.ogk-helmet.com/html/index.htm
http://ogk-helmetcom.host-manager.com/catalog.asp

http://www.motostand.gr/start.htm
:beer:

john74
16/01/2011, 13:45
dino ena ff5

pm