PDA

View Full Version : Διατήρηση/αποθήκευση ελαστικού



stako
26/06/2006, 10:47
Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσω στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ένα ελαστικό μοτοσυκλέτας? Πρόκειται για ένα μπροστινό Michelin Pilot Power το οποίο έχω σπίτι μου και το οποίο δεν βλέπω να τοποθετώ πριν το χειμώνα.

Μέχρι τώρα αυτά που ξέρω από φίλους είναι να το βάλω "ξάπλα" κάτω, να μην είναι δηλαδή υπο κλίση και να ακουμπάει ολόκληρο στο πάτωμα και ίσως να του βάλω πούδρα (ταλκ) επάνω. Καταρχάς είναι σωστά αυτά? Καμιά άλλη ιδέα/συμβουλή?

Ευχαριστώ! :)

maintenance
26/06/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσω στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ένα ελαστικό μοτοσυκλέτας? Πρόκειται για ένα μπροστινό Michelin Pilot Power το οποίο έχω σπίτι μου και το οποίο δεν βλέπω να τοποθετώ πριν το χειμώνα.

Μέχρι τώρα αυτά που ξέρω από φίλους είναι να το βάλω "ξάπλα" κάτω, να μην είναι δηλαδή υπο κλίση και να ακουμπάει ολόκληρο στο πάτωμα και ίσως να του βάλω πούδρα (ταλκ) επάνω. Καταρχάς είναι σωστά αυτά? Καμιά άλλη ιδέα/συμβουλή?

Ευχαριστώ! :)

δύο ξύλα, ανάλογου μεγέθους, και το λάστιχο ΟΡΘΙΟ, πάνω στο κενό που δημιουργούν τα δύο παραπάνω ξύλα.

Σαν το καλό κρασί.........σε δροΣά.

:wave2:

div400
26/06/2006, 17:34
σε μερος δροσερο
να μην το βλεπει ο ηλιος
να μη ακουμπα(απευθειας) στο εδαφος

επισης εχω την αισθηση οτι οτιδηποτε πουδρα/κρεμα κτλ θα βαλεις πανω ΔΕΝ πρεπει να ειναι παραγωγο του πετρελαιου διοτι θα κανει σε μακροχρονια εκθεση ζημια στο ελαστικο....

stako
26/06/2006, 20:12
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αυτό που λέτε δεν είναι αντίθετο ή έχω καταλάβει λάθος? Πως να το βάλω όρθιο ανάμεσα στα ξύλα και ταυτόχρονα να μην ακουμπάει κάτω??? :confused: :confused: :confused:

Να το τυλίξω με ζελατίνα να μην έχει πολύ επαφή με αέρα και οξυγόνο?

G M
26/06/2006, 21:02
H λογικη Σταυρο να στηριξεις το ελαστικο αναμεσα στα ξυλα, ειναι οτι πλεον το βαρος "μοιράζεται" σε 2 μικροτερα σημεια επαφης και οχι μονο σε ένα οποτε δεν υφίσταται παραμόρφωση.

Για τα υπολοιπα αυτο που ξερω ειναι σκια και δροσερο σημειο μακρια απο μεταβολες θερμοκρασιας, νερα και χημικά.:wave2:

stako
27/06/2006, 16:56
Οκ παιδιά, ευχαριστώ Αντώνη, Γιώργο και div400, θα κοιτάξω για ξύλα και βλέπουμε! :wave2: :wave2: :wave2:

kostisthegreek
27/06/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πως να το βάλω όρθιο ανάμεσα στα ξύλα και ταυτόχρονα να μην ακουμπάει κάτω??? :confused: :confused: :confused:


Τα δυό ξύλα παράλληλα και το λάστιχο όρθιο και κάθετο πάνω στα ξύλα. Οχι ανάμεσα.

stako
27/06/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τα δυό ξύλα παράλληλα και το λάστιχο όρθιο και κάθετο πάνω στα ξύλα. Οχι ανάμεσα.

Οκ, έτσι κατάλαβα κι εγώ μετά.....;)

:wave2: