PDA

View Full Version : Ρύθμιση Συμπλέκτη...



sub_zero
26/06/2006, 12:10
Κυριοι καλημέρα....

Το μηχανάκι:

TDM (850) μοντελο 2000, χιλιόμετρα 45.000 αλλαγή συμπλέκτη στις 42.000.

Το θέμα:

Ως γνωστόν οι ταχύτητες όταν μπαίνουν (ειδικά η 1η) είναι "βαράτε" βιολιντζίδες... (Yamaha γαρ...).

Οτι λάδι και αν έχω δοκιμάσει μετά από 1000 χιλ. πάλι μπαμ-μπουμ...

Ο κατασκευαστής γράφει στο manual ότι η μανέτα πρέπει να "παίζει" περίπου 1 εκ.

Προχτές λοιπόν που εβγαλα την ντίζα για να την καθαρίσω-λιπάνω "σφίγγω" λίγο παραπάνω (κατα την επανατοποθέτηση) αφήνοντας "τζόγο" περίπου 2-3 χιλιοστά και....

Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ!!! το σασμαν βελούδο!?!?!?!....

Κανω βόλτα και το μηχανάκι ΔΕΝ πατηνάρει καθόλου (για να σας προλάβω το γράφω).... Το ερώτημα είναι υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα???

:confused: :confused:

OldMan
26/06/2006, 12:35
Λογικά, ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά...

Τα 2-3 mm τζόγος (στην άκρη της μανέτας, υποθέτω...) είναι μάλλον μικρός.

Δεν πηγαίνεις πατιναρισμένος, αλλά θα αρχίζει να αποσυμπλέκει μόλις ακουμπήσεις το χέρι στην μανέτα !!!

Υ.Γ.
Με πόσα δάχτυλα πατάς την μανέτα ???

sub_zero
26/06/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λογικά, ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά...

Τα 2-3 mm τζόγος (στην άκρη της μανέτας, υποθέτω...) είναι μάλλον μικρός.

Δεν πηγαίνεις πατιναρισμένος, αλλά θα αρχίζει να αποσυμπλέκει μόλις ακουμπήσεις το χέρι στην μανέτα !!!

Υ.Γ.
Με πόσα δάχτυλα πατάς την μανέτα ???

Οταν αλλάζω με το πόδι 4... :lol: :lol:...

Με το χέρι 2...

Σοβαρά τώρα...
όντως αποσυμπλέκει ψηλά.. και "πιάνει" και ψηλά... το οποίο είναι μειονέκτημα αλλά έιναι τραγική η διαφορά στο κούμπωμα. Ασε που αρχίζω να το συνηθίζω...

maintenance
26/06/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λογικά, ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά...

Τα 2-3 mm τζόγος (στην άκρη της μανέτας, υποθέτω...) είναι μάλλον μικρός.

Δεν πηγαίνεις πατιναρισμένος, αλλά θα αρχίζει να αποσυμπλέκει μόλις ακουμπήσεις το χέρι στην μανέτα !!!

Υ.Γ.
Με πόσα δάχτυλα πατάς την μανέτα ???

εκτός αν πάρει τα "μπόσικα" απο το "κάτω" μέρος που πάει η ντίζα , και αφήσει ύστερα 2 εκατοστά στην μανέτα.

λέω.... :wave2:

OldMan
26/06/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
εκτός αν πάρει τα "μπόσικα" απο το "κάτω" μέρος που πάει η ντίζα , και αφήσει ύστερα 2 εκατοστά στην μανέτα.
λέω.... :wave2:

Για χιλιοστά (mm) μιλάμε, γ@μώ τα Βρεττανικά μου Κολλέγια ...!!

:D :mad: :D

maintenance
26/06/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για χιλιοστά (mm) μιλάμε, γ@μώ τα Βρεττανικά μου Κολλέγια ...!!

:D :mad: :D

άμα δείς τι μπόσικα έχει στο ΚΤΜ......θα μετράς με ίντσες

:lol: :lol: :wave2: :lol: :lol:

Σκωτσέζικο ήταν το κολέγιο... :D :mad: :D

OldMan
26/06/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Οταν αλλάζω με το πόδι 4... :lol: :lol:...
Με το χέρι 2...

Επειδή δεν κατάλαβα αν χρησιμοποιείς το αριστερό μπροστινό σου πόδι ή όχι ... :lol:

Την ερώτηση την έκανα για τον εξής λόγο:
Αν χρησιμοποιείς ΟΛΑ τα δάχτυλα του χεριού (πλην του αντιτακτού:lol: ) τότε η ρύθμισή σου μπορεί να έχει πρόβλημα (μπορεί και όχι..).

Αν χρησιμοποιείς 1 ή 2 δάχτυλα, τότε ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να έχεις την τωρινή ρύθμιση, για να αποσυμπλέκεις εντελώς πριν "βρει" η μανέτα στα δάχτυλα που πιάνουν το γκριπ.

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
26/06/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
άμα δείς τι μπόσικα έχει στο ΚΤΜ......θα μετράς με ίντσες


Μπλέξαμε σήμερα...
:sad: :sad: :sad:

Τα μπόσικα που έχει το παρτάλι σου δεν είναι από την ντίζα αλλά από το "ξεχείλωμα" που έχει η βάση της μανέτας !!!

Μου ήθελες "αντρικό" μηχανάκι...!!!

dirtbird
26/06/2006, 13:39
Πσστ, 1cm(=10mm), είναι πολύς τζόγος. Στα manual, συνήθως αναφέρεται 4 με 5mm.:rolleyes:

sub_zero
26/06/2006, 13:42
Τελικά....

Επειδή μπλέξαμε τις μονάδες μέτρησης και τα δάχτυλά μας...:rotflmao: :rotflmao:

Το bottom-line είναι ότι δεν βλέπετε να δημιουργείται πρόβλημα εκτός από την αλλαγή συμπεριφοράς συμπλεξης-αποσύμπλεξης...

Οπότε το "κρατάω" και αν αλλάξει κάτι το βλέπουμε...

Thanx σε όλους....

Υ.Γ. κατάλαβα τι εννοούσες με τα δάχυλα και έχεις δίκιο.. αλλά λόγο του τρόπου (2 δάχτυλα., ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ!!!....:p ) δεν δημιουργείται θέμα....

:beer: :beer: :beer: :beer:

dirtbird
26/06/2006, 13:48
Kαι αν έχεις το ανταπτοράκι που ρίχνουμε λιπαντικό στις ντίζες, δοκίμασε να την λιπάνεις με Denicol Cable spray ή πάρε μία καινούργια ντίζα.

Επίσης δεν θυμάμαι πως είναι ο μηχανισμός οδήγησης της καμπάνας στο TDM, αλλά αν είναι με άξονα που οδηγείται από την απέναντι μεριά του μοτέρ, καλό είναι να τον βγάλεις και καθαρίσεις. Ανάλογα με το μοντέλο (επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω το TDM) μαζεύεται μπίχλα και δημιουργεί τριβές. Προσοχή, στην άκρη της καμπάνας υπάρχει συνήθως μπίλια .:wave2:

dirtbird
26/06/2006, 13:56
Δίσκους άλλαξες μόνος σου ή σε μηχανικό.

Λογικά οι -φιμπερένιοι- δίσκοι κάνουν πατούρες-δοντάκια πάνω στα δάχτυλα της αλουμινένιας καμπάνας. Μερικές φορές βοηθάει να λιμάρουμε ελαφρά τα δοντάκια ώστε να μην 'σκαλώνουν' (προς στιγμήν) οι δίσκοι. Το παραπάνω το έχω δοκιμάσει σε enduro μηχανάκια (Υamaha WR 250, DT 200) και είχε αποτέλεσμα όσον αφορά την ταχύτητα σύμπλεξης - αποσύμπλεξης. Ταυτόχρονα όμως -μάλλον επειδή οι δίσκοι απόκτησαν λίγο μεγαλύτερη ακτινική μετατόπιση- ο συμπλέκτης εγινε ελαφρά πιο ασαφής.

Και κάτι άλλο που ξέχασα. Σε πολλούς συμπλέκτες μοτό, ο εσωτερικός φιμπερένιος δίσκος έχει μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο και μεταξύ αυτού και του αφαλού της καμπάνας τοποθετείται δαχτυλίδι-ελατήριο το οποίο προφορτίζει ελαφρά τους υπόλοιπους δίσκους. Περιττό να σου πω ότι οι περισσότεροι μάστορΕς το ξεχνάνε ή το παραλείπουν (δουλεύει και χωρίς αυτό).

stefanos
26/06/2006, 14:07
Οπως είπε ο old πολύ σωστά απαιτείται έλεγχος στη μανέτα μήπως ο άξονας έχει γίνει ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ οβαλ που να χάνεται η διαδρομή και να μην αποσυμπλέκει.

Απο την άλλη υπάρχουν ωραιώτατες κοντές μανετούλες που μπορείς να πατάς συμπλέκτη με τα 2 δάκτυλα και να τερματίζει το λεβιέ στην μανέτα χωρίς να χτυπάει τα υπόλοιπα δάκτυλα.
Αυτό επιτρέπει και ένα σχετικό παιχνίδι με το μήκος των μοχλών ώστε να πετύχουμε και λίγο ελαφρύτερη αίσθηση στο συμπλέκτη.

:beer:

sub_zero
26/06/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δίσκους άλλαξες μόνος σου ή σε μηχανικό.

......

Ολα αυτά που λές έχουν γίνει σε μηχανικό (εξουσιοδοτημένο-δοκιμασμένο)... Η ντίζα είναι καινούργια απλά κατα καιρούς την καθαρίζω-λιπαίνω...

Το μανουάλι (εκτός αν κάνω τελείως λάθος) λέει για 10 - 12 mm θα το ξανακοιτάξω μόλις πάω σπίτι...

sub_zero
26/06/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πατέρα τι έγινε, ξινισμένη ήταν η πρωινή milupa?
Kοντύτερη μανέτα=μικρότερος μοχλός=περισσότερη απιατούμενη δύναμη στα δάχτυλα.

Και αποφάσισε λεβιές ή μανέτα?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΔΕΝ τίθετε θέμα ανοχών της μανέτας...
Οσο για το "τζογο"... το λέει καθαρά: 10 - 15 mm


53163

dirtbird
26/06/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
ΔΕΝ τίθετε θέμα ανοχών της μανέτας...
Οσο για το "τζογο"... το λέει καθαρά: 10 - 15 mm

Μόνο που λέει 'at lever end' δηλαδή στην άκρη (μπίλια) της μανέτας.
Εσύ που μέτρησες τον τζόγο, εκεί ή μεταξύ μανέτας-βάσης (εγώ συνήθως εκεί το κοιτάω , εξού και τα 4-5mm).

Πάντως για το γκάζι δεν μπορείς να πεις, spot on είμαι...:lol: :wave2:

sub_zero
26/06/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μόνο που λέει 'at lever end' δηλαδή στην άκρη (μπίλια) της μανέτας.
Εσύ που μέτρησες τον τζόγο, εκεί ή μεταξύ μανέτας-βάσης (εγώ συνήθως εκεί το κοιτάω , εξού και τα 4-5mm).

Πάντως για το γκάζι δεν μπορείς να πεις, spot on είμαι...:lol: :wave2:


Βρε συ dirtbird... θα σε χαστουκίσω.... :lol: :lol: :lol:

Αν είχα 10-15 στην βάση... θα "ακουμπούσε" η μανέτα στην εξάτμιση... :rotflmao: :rotflmao:

παντως για το γκάζι μέσα έπεσες.... :beer: :beer: :beer:

maintenance
26/06/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
ΔΕΝ τίθετε θέμα ανοχών της μανέτας...
Οσο για το "τζογο"... το λέει καθαρά: 10 - 15 mm



για το σημείο της μπίλιας και εγώ ενοούσα.............για αυτό είπα 2 εκατοστά.

:wave2: