PDA

View Full Version : ΠΕΖΟΙ



zoumpou
26/06/2006, 13:45
ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΙΒΑΣΗ. Ο ΔΡΟΜΟΣ 2ΠΛΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΓΑΙΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΕΛΕΓΞΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ. ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΠΕΖΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΡΦΙ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ 5 ΧΛΜ (ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ) ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΙΑΤΙ....
ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΔΑΡΣΙΜΟ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ.
ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ 5 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΑΡΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ.

Dirty_Gas
26/06/2006, 14:15
1η περίπτωση:

Πέρασε με το κεφαλι κάτω μιλώντας στο κινητό την Αλεξάνδρας, τη χτυπάω, πέφτει.
Αποτέλεσμα : βίδες στον αστράγαλο. (Το δικό της).

2η περίπτωση:

Σταματημένο λεωφορείο στο Village Park στη μέση του δρόμου. περνάω από αριστερά. Κορνάρω δις. Πριν φτάσω δίπλα στον οδηγό του λεωφορείου, πατάει κόρνα και αυτός.(Ξέρετε αυτή με τον αντίλαλο). Μόλις περνάω μπροστά βλέπω μια κατατρομαγμένη ξανθιά από την κόρνα. Αφού τη συλληπήθηκα για τη χαζομάρα της συμπληρώνει η φίλη της που στεκόταν πιο πίσω σε ασφαλες σημείο. "αφου πάτησε κόρνα, δεν τον άκουσες;"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Akis@SF
26/06/2006, 14:39
Ρε παιδες.......
Μηπως πρεπει να αρχισουμε να πιστευουυμε στην υπαρξη των ζομπι????? :uplate: :uplate: :uplate:
.......Γιατι μονο αν εισαι κατι τετοιο διασχιζεις δρομο κοιτωντας ΜΟΝΟ ευθεια!!!!!!
......παιζει και αθανατοι......λες :confused: :confused: :confused:
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

sub_zero
26/06/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dirty_Gas
1η περίπτωση:

Πέρασε με το κεφαλι κάτω μιλώντας στο κινητό την Αλεξάνδρας, τη χτυπάω, πέφτει.
Αποτέλεσμα : βίδες στον αστράγαλο. (Το δικό της).

2η περίπτωση:

Σταματημένο λεωφορείο στο Village Park στη μέση του δρόμου. περνάω από αριστερά. Κορνάρω δις. Πριν φτάσω δίπλα στον οδηγό του λεωφορείου, πατάει κόρνα και αυτός.(Ξέρετε αυτή με τον αντίλαλο). Μόλις περνάω μπροστά βλέπω μια κατατρομαγμένη ξανθιά από την κόρνα. Αφού τη συλληπήθηκα για τη χαζομάρα της συμπληρώνει η φίλη της που στεκόταν πιο πίσω σε ασφαλες σημείο. "αφου πάτησε κόρνα, δεν τον άκουσες;"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

ΜΑΘΗΜΑ FREE:

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!!!!

Dirty_Gas
26/06/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
ΜΑΘΗΜΑ FREE:

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!!!!


Μα... εγώ το ξέρω αλλιώς.

Ποτέ μα ποτέ δε περνάς από δεξιά από ΚΑΝΕΝΑ όχημα!!!

ΛΑΘΟΣ;;;

Και επίσης που είναι το αίσθημα αυτοπροστασίας των πεζών;
Αν δε προσέχουν αυτοί τον εαυτό τους, γιατί να το κάνει ο άλλος;
Και εγώ προσέχω για να μην έχω προβλήματα ΕΓΩ, και χέστηκα για τον άλλον αν χτυπήσει...

adam_tsouk
26/06/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
ΜΑΘΗΜΑ FREE:

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!!!!


ΕΤΣΙ....


και το μαθαινεις αμα παθεις....

το χειροτερο; να εμφανιζεται πρωτα το καροτσακι με το μωρο... εκει ψαχνεις τους Αγιους.... αν το χτυπησεις.....

Nik0s
26/06/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dirty_Gas
Μα... εγώ το ξέρω αλλιώς.

Ποτέ μα ποτέ δε περνάς από δεξιά από ΚΑΝΕΝΑ όχημα!!!

ΛΑΘΟΣ;;;


Το σταματημένο λεωφορείο της γραμμής, πούλμαν με ΚΑΠΙ, σχολικό κτλ, ΔΕΝ το προσπερνας ούτε από δεξιά, ούτε από αριστερά - περιμένεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dirty_Gas

Και επίσης που είναι το αίσθημα αυτοπροστασίας των πεζών;
Αν δε προσέχουν αυτοί τον εαυτό τους, γιατί να το κάνει ο άλλος;
Και εγώ προσέχω για να μην έχω προβλήματα ΕΓΩ, και χέστηκα για τον άλλον αν χτυπήσει...


:a26: :a06: :a017:

Daemon
26/06/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dirty_Gas
Μα... εγώ το ξέρω αλλιώς.

Ποτέ μα ποτέ δε περνάς από δεξιά από ΚΑΝΕΝΑ όχημα!!!

ΛΑΘΟΣ;;;

Και επίσης που είναι το αίσθημα αυτοπροστασίας των πεζών;
Αν δε προσέχουν αυτοί τον εαυτό τους, γιατί να το κάνει ο άλλος;
Και εγώ προσέχω για να μην έχω προβλήματα ΕΓΩ, και χέστηκα για τον άλλον αν χτυπήσει...

Περνας απο αριστερα αλλα να εισαι σιγουρος οτι θα πεταχτει καποιος, ειδικα αν ειναι Μ.Μ.Μ.. Γενικος οταν αδηγας θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι ο μπροστινος η ο διπλανος θα κανει μαλακια, 100%. Αυτοι μπορει να μην προσεζουν τον εαυτο τους αλλα σε παιρνει και'σενα η μπαλα, θα την πληρωσεις και'συ και μπορει πιο σοβαρα απ'τους αλλους. Το οτι θα φταιει οτι περασε απο λαθος μερος δεν λεει τιποτα, τους γιατρους δεν τους νοιαζει..

Gandalf dr685sm
26/06/2006, 16:03
Ypirkse kai periptosi , poy pezos, perase sfaira anamesa apo leoforeia kai xtipise filo me Z750 (na leipoun ta sxolia parakalo) kai ton erikse kato!!!! ton ktipise akrivos stin mesi kai toy ekane ragisma stin kampana, zimia sto reservoir kai kati alla psila...!!!! Poy na itan kai se kinisi diladi to paidi...
Eutixos o pezos eixe , kata to paidi, sinaisthisi efthinis kai ton plirose gia tin zimia.

P.S.
Sorry gia ta greeklish , alla to Solaris, exei astheneia me ta Ellinika fonts.

Gandalf

sub_zero
26/06/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΕΤΣΙ....


και το μαθαινεις αμα παθεις....

το χειροτερο; να εμφανιζεται πρωτα το καροτσακι με το μωρο... εκει ψαχνεις τους Αγιους.... αν το χτυπησεις.....


Γ Α Μ Η Σ Ε Τ Α!!!!!!!!!!!!!!!:a53: :a53: :a53: :a53:

την έχω πατήσει αλλα ευτυχώς ήταν καροτσάκι λαικής..... γεμισε μαρουλόφυλλα και ζαρζαβατικά ο τόπος!!!!! (ήθελε να τις τα πληρώσω κιόλας..... ΒΡΕ ΟΥΡΤ!!!!!!!!!) :lol:

mats8282
26/06/2006, 18:23
Πρωτη μερα με το GSR πριν 2 Πεμπτες βολταρω μολις εχει βραδυασει να χαρω το μολις 3 ωρων μηχανακι μου.Στην Μεσογειων λιγο πανω απο την ΕΡΤ οπως περναω μεσα απο τα σταματημενα μεταξυ δεξιας και μεσαιας βλεπω μια σκια στο πεζοδρομιο να τρεχει παραλληλα με το φορτηγακι που εχω δεξια μου....Ισα που σκεφτηκα θα πεταχτε και τσιμπαω το φρενο...ΤΣΟΥΠ να η καλη σου πανω στο ανθος της ηλικιας της (17-18) σκαει μυτη πισω απο το φορτηγακιιιι....Να ειναι καλα οι 4πιστονες που ειχα ηδη σταματησει γιατι αμα ηταν 4 ωρες νωριτερα και ειχα ακομα το TTR θα της εμπαινε το φτερακι καπου :cool: :p

jbear
26/06/2006, 18:46
Χθες σε αποσταση 10 μετρων πεταχτηκε ενας και μαλιστα εκτος απ το οτι δε με ειδε (στα 10 μετρα και με μεγαλα φωτα, νυχτα!) διεσχισε το δρομο κοιτωντας απο την αλλη, με ειχε και πλατη δηλαδη!!!
Αν γινοταν καμια μ@λ@κι@ και επεφτα θα τον ειχα γ@μησει στο ξυλο (αν δεν ειχα σπασει τιποτα), αλλα δε καταλαβαινουν πρεπει να τους τα χωνουμε συνεχεια - σε καθε περιπτωση.

odt
26/06/2006, 21:39
Δυο φορές στην...καριέρα μου πήγα να πατήσω πεζό και τις δύο φορές οδηγούσα αυτοκίνητο. Δηλαδή μιλάμε ο πεζός στην καλύτερη περίπτωση να τη γλύτωνε με σπασιματάκι.

Στη μία φάση πεζός σε δρόμο με τρομερά ελλειπή φωτισμό στεκόταν επάνω στη διπλή διαχωριστική, εγώ δεν τον είχα δει καθόλου και ξαφνικά αποφασίζει να διασχίσει το δρόμο (τρέχοντας φυσικά) αποτέλεσμα, το κόβω τέρμα δεξιά (για να μην πετύχω τον μ@λ@κα) και σκάω στο πεζοδρόμιο, σπάζοντας δεξιά ζάντα,δεξί ψαλίδι και δυο πλάκες πεζοδρομίου για τις οποίες και χρεώθηκα
Στη δεύτερη φάση κλασικά με λεωφορείο, πεζός πετάχτηκε στην κυριολεξία από το μπροστινό μέρος του λεωφορείου,φρενάρω και σκάει πάνω στο καπό. Ο πεζός (συμπαθής αλλοδαπός από χώρα των Βαλκανίων) αφού διαπίστωσε ότι δεν είχε πάθει τίποτα αρχισε τα μπινελίκια και τους τσαμπουκάδες, θα με μαμήσει, θα τον πληρώνω για μια ζωή και λοιπές παπαριές...ολα αυτά μέχρι να έρθει η αστυνομία φυσικά
Συμβουλή για τους πεζούς καμικάζι: Ζώα, γίδια, όταν κατεβαίνετε από το λεωφορείο για να περάσετε το δρόμο να πάτε πίσω από το λεωφορείο, για να βλέπετε το δρόμο, για να σας βλεπουν τα διερχόμενα οχήματα και για να μην εμποδίζετε και το λεωφορείο να φύγει

anf125
26/06/2006, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dirty_Gas
Αν δε προσέχουν αυτοί τον εαυτό τους, γιατί να το κάνει ο άλλος;
Και εγώ προσέχω για να μην έχω προβλήματα ΕΓΩ, και χέστηκα για τον άλλον αν χτυπήσει...

Έχεις άδικο γιατί ο νόμος δίνει προτεραιότητα και δικαιώνει τον πεζό παντού... επομένως πρέπει να προσέχεις διπλά εσύ ως οδηγός.

the_passenger
26/06/2006, 23:51
Άν ποντάρεις στο ότι οι πεζοί αυτοπροστατεύονται έχασες κι εσύ καί ο πεζός...... :rolleyes:

Γενικά αν δεν έχουμε 180 μοίρες ορατότητα δεν προχωράμε, τσουλάμε.. Ειδικά το λεοφορείο είναι καί από τα SOS, έχω ήδη διαβάσει και εδώ μέσα πολλά γι'αυτό..

Προσοχή μάγκες και ειδικά στην πόλη αργά εί δυνατόν...

:wave2:

latris mixanis
26/06/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το σταματημένο λεωφορείο της γραμμής, πούλμαν με ΚΑΠΙ, σχολικό κτλ, ΔΕΝ το προσπερνας ούτε από δεξιά, ούτε από αριστερά - περιμένεις.




:a26: :a06: :a017:

+1000

Θα κάνουμε όλοι υπομονή δυο τρία λεπτάκια μέχρι να ξεκινήσει.

SF
27/06/2006, 09:44
Ρε παίδες,

Πάνω απ'όλα είστε ΠΕΖΟΙ κι εσείς. Τόσο η λογική όσο και το γράμμα το νόμου (λογικά κι αυτό), δίνουν σχεδον απόλυτη προταιρετότητα στους πεζούς. Και σε μια πόλη που μας πνίγει αφόρητα, είναι τουλάχιστον ανόητο να διαμαρτυρόμαστε για τους πεζούς (ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΑΣ).

Δηλαδή εσείς δεν έχετε παππούδες και γιαγιάδες? Τους έχετε για πέταμα? Αυτοί δεν έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν? Τα παιδιά επίσης... Ή μήπως πρέπει να τους εκδίδουμε άδεια ικανότητας πεζοπορείας?!?!! Σε μια πόλη που τους έχει στερήσει ΚΑΘΕ είδους υποδομή (πεζοδρόμιο, διάβαση, σηματοδότηση) περιμένετε τι ακριβώς?

(Επίσης το να ποστάρουμε το τι μας έτυχε τότε εκει κλπ, είναι τουλάχιστον βαρετό. Εγώ δε διαβάζω ποτέ τέτοιες 'ιστοριούλες'.)

Ο πεζός έχει πολύ περισσότερα δικαιώματα από εμάς (γραμμένα και άγραφα)... Αντίθετα, οι <οδηγοί> έχουν την ευθύνη όχι μόνο της δικής τους μαλακίας, αλλά και των 200 ή 1200 κιλών που οδηγούν. Κι αυτό συνήθως το ξεχνάμε... καταραμένη ρουτίνα... Γιαυτό λοιπόν, είτε μιλάμε για σταματημένο τρόλλεη που αμολάει γέροντες, ή απλώς άδειο δρόμο μέσα στην πόλη.... πολύ απλά τα πράγματα: σύνεση και προσοχή. Η πόλη ανήκει στους πεζούς.

zoumpou
27/06/2006, 09:58
το μόνο που θέλω να πω είναι πως όταν περνάμε ανάμεσα απο αυτοκίνητα ή αριστερά μπορούν να συμβούν διάφορα (πεζός, άνοιγμα πόρτας, αναστροφή) το ατύχημα δεν είναι μακριά, έχουμε δει, έχουμε ακούσει τέτοιες περιπτώσεις ίσως να έχουν συμβει και σε εμάς αλλά πρέπει να υπολογίζεις αυτούς τους αστάθμητους παράγοντες αυτό σημαίνει οδιγική εμπειρία να αποφεύγεις ατύχηματα. δεν είναι οδηγάρας αυτός που περνάει με 200 και μπαντιές στο μποτιλιάρισμα, έχει άλλα μέρη να τα κάνεις αυτά.

Alx 84
28/06/2006, 15:49
Γενικά παρατηρείται μια κατάσταση αφασίας. Δε νοιάζονται για τη ζωή τους; δε ξέρω...

Εχθές διασχίζοντας την καλλιρόης έβλεπα κάποιους να περνάνε (οκ τα οχήματα στο δρόμο είχαν κόκκινο) χωρίς να κοιτάνε αν έρχεται τραμ!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

τι, θα μας δει και θα σταματήσει; Αμ δε...

ντουγρού ευθεία πήγαιναν λέμε. κάτω το κεφάλι κ δώσε του...

Γιατί εγώ κοίταζα σαν να ήμουν σε εμπόλεμη ζώνη;:confused: :confused:

Απο ότι βλέπω όμως είναι θέμα νοοτροπίας. κάποιος πχ τρακάρει με το αυτοκίνητο/ μοτοσυκλέτα, χτυπάει κ μολις βγει από το νοσοκομείο, να σου τον πάλι χωρίς ζώνη/κράνος.

Ε, αυτό είναι εντελώς
:a31: :a31: :a31:

tsiros_temp
28/06/2006, 21:47
Βλέπω μια σκατόμυαλη να κρατάει τον κανακάρη της από το χέρι και να φεύγει από το πεζοδρόμιο με ένα βήμα "ΑΕΡΑΑΑΑΑ!".

Το φανάρι των πεζών είναι κόκκινο.

Δηλαδή αν δεν προλάβω να τη δω αυτή, ή το βλαμμένο της, όταν προσπαθώ να δω τι στο διάολο γίνεται τριγύρω μου, ευθύνη θα έχω εγώ, όταν τους κοπανήσω με τα 5χαω;

Εντάξει, οι πεζοί έχουν απόλυτη προταιρεότητα κτλ κτλ... και γω με τα πόδια κινούμαι κατά κύριο λόγο στην Πάτρα, αλλά που να πάρει ο διάολος κοιτάω πριν περάσω!

the_passenger
28/06/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp

...
Εντάξει, οι πεζοί έχουν απόλυτη προταιρεότητα κτλ κτλ... και γω με τα πόδια κινούμαι κατά κύριο λόγο στην Πάτρα, αλλά που να πάρει ο διάολος κοιτάω πριν περάσω!

Τί είναι αυτό ρε παιδιά στην Πάτρα; (ήμουν στο καρναβάλι εκεί) ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ! Τα έχετε καταργήσει τα κράνη εκεί;;;;; Παίζει κάτι άλλο;;;; Τουλάχιστον στην Αθήνα οι μισοί έχουν μυαλό και φοράνε... χάλια κι αυτό τέλος πάντων.. ):rolleyes:
(σόρυ για το άσχετο αλλά μού'ρθε τώρα)

:wave2:

tsiros_temp
29/06/2006, 01:39
Τί περίμενες να δείς, εν καιρώ καρναβαλιού; Σοβαρούς ανθρώπους; Εδώ για χάρη της "διασκέδασης" και της "τρέλας" θα πηδάγαν και τις μάνες τους... τι λές τώρα...

tsiros_temp
29/06/2006, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Τα έχετε καταργήσει τα κράνη εκεί;;;;; Παίζει κάτι άλλο;;;;

Αν πάιζει κάτι άλλο; χμ... τα καταπράσινα βουνά τριγύρω τα είδες; Ξέρεις τί έχει πίσω από τα βουνά; Περισσότερη πρασινάδα... :smokin: