PDA

View Full Version : Κρανη: Τελικα ακριβοτερο ειναι και καλυτερο;



Ταξιδευτής
26/06/2006, 13:51
Τις προαλλες ειχα μια κουβεντα με τον Αντωνη Ceasar σχετικα με κρανη και μου ειπε χαρακτηριστικα οτι ειδικα στα κρανη παρε οτι πιο ακριβο μπορεις να παρεις.

Η κουβεντα αυτη ξεκινησε οταν ανεφερα οτι ενας φιλος του αδερφου μου, μου εβγαλε το κρανος που εχω παρει (IXS HX-402) εντελως σκαρτο και οτι καλα θα εκανα να το πεταξω κ να παρω κανενα κρανος της προκοπης, και οτι με ειχε ενοχλησει το υφακι του. Μαλιστα οταν τον ρωτησα αν το ξερει το κρανος η οχι, δηλωσε πληρη αγνοια, αλλα "για να κοστιζει 250 ευρω κ να ειναι ΙXS (τι μαρκα ειναι αυτη;; ) ποσο καλο μπορει να ειναι; Εδω ειχα ενα κρανος Nolan, το πεταξα κατω μια μερα και ανοιξε στα 2!" (Βεβαια αυτο μετα απο την μελετη που θα εκανα, θα αποδυκνυοταν ΛΑΘΟΣ δεικτης αξιας ενος κρανους, αλλα εκεινη την ωρα δεν ειχα τι να του πω...)


Ο φιλος Αντωνης συμφωνησε με αυτη την θεση κ μου ειπε οτι θα επρεπε να παρω ενα Arai πχ.
Βεβαια θα ελεγα οτι μιλουσε απο θεση ισχυος, μιας κ εχει ενα κρανος που κοστιζει πανω απο 700 ευρω (Suomy Extreme), και οτιδηποτε να συγκρινοταν μαζι του θα εβγαινε φυσιολογικα υποδεεστερο.

Λενε οτι η μελετη και η γνωση ειναι τα ισχυροτερα οπλα. Εκατσα λοιπον κ εψαξα πολυ στο δικτυο!
Βρηκα αναλυσεις σχετικα με το πως κατασκευαζεται ενα κρανος, τι υλικα μπορει να το αποτελουν, τι νορμες και προτυπα ισχυουν στον κοσμο (Snell M2000-M2005, DOT, ECE 22-05), καθως επισης και αναλυση του ΤΙ ειναι το καθε τετοιο προτυπο.

Μετα εψαξα και βρηκα διαφορα αρθρα σχετικα με κρανη απο γνωστους κατασκευαστες, καθως κ ενα πολυ ενδιαφερον συγκριτικο απο το εγκυρο γερμανικο περιοδικο Motorrad οπου διαφορες γνωστες μαρκες (Arai, UVEX) συγκρινονταν απευθειας με καποιες που θεωρουνται υποδεεστερες (μεταξυ αυτων κ η IXS).

Τα αποτελεσματα ολης αυτης της ερευνας ηταν πραγματικα πολυ ενδιαφεροντα και μου ανοιξαν αληθινα τα ματια.
Ειδα οτι εδω στο φορουμ δεν υπηρχε κατι σχετικο κ αποφασισα να βαλω εδω τα οσα καταλαβα. Ισως καποιοι αρχαριοι σαν εμενα να βοηθηθουν απο τα οσα ανακαλυψα.

Κατ αρχας ας αρχισουμε απο τα βασικα.

Ενα κρανος εχει βασικα 2 τμηματα: το εξωτερικο κελυφος και την εσωτερικη επενδυση.

Το εξωτερικο κελυφος μπορει να ειναι κατασκευασμενο ειτε απο συνδιασμο συνθετων υλικων οπως fiberglass, carbon fiber και Kevlar, ειτε απο θερμοπλαστικο υλικο οπως ABS η polycarbonate.

Το εσωτερικο ειναι διογκωμενος "αφρολεξ" πολυστυρενιου, οπως αυτος που βρισκει κανεις σε φορητα ψυγειακια μπυρας η στα πλαστικα κυπελα καφε κλπ.

Αυτο το οποιο σωσει γενικα εναν ανθρωπο σε μια συγκρουση ειναι ουσιαστικα αυτο που θα απορροφησει την ενεργεια του χτυπηματος. Οσο πιο σκληρο και ανθεκτικο ενα υλικο τοσο ΛΙΓΟΤΕΡΗ ενεργεια απορροφα απο την συγκρουση, ενω αντιστροφα οσο πιο μαλακο το υλικο τοσο μεγαλυτερη απορροφηση ενεργειας εχει.
Αυτος ειναι κ ο λογος που τα αυτοκινητα πλεον τσαλακωνονται τοσο ευκολα. Παραμορφωνονται (ελεγχομενα) ωστε να απορροφησουν την ενεργεια της συγκρουσης κ να αφησουν τον κλωβο ασφαλειας με τους επιβατες αθικτο.

Ετσι λοιπον σε ενα κρανος αυτο που θα σωσει το κεφαλι μας ειναι το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ υλικο που θα παραμορφωθει κ θα απορροφησει την ενεργεια του χτυπηματος. Αυτο ομως ως μαλακο υλικο χρειαζεται κατι για να προστατευτει στην αρχικη συγκρουση: το εξωτερικο κελυφος.
Συνεπως αυτα τα δυο συνεργαζονται για να απορροφησουν το χτυπημα.

Οι περισσοτεροι γιατροι στον κοσμο συμφωνουν οτι ενα χτυπημα με ισχυ πανω απο 200 G για διαρκεια 2 millisecond προκαλει σοβαρες και ΜΗ αναστρεψιμες βλαβες στον εγκεφαλο. Βεβαια εχει να κανει κ με τη φυση του χτυπηματος, την ηλικια κ κατασταση του αναβατη, αλλα γενικα ενα χτυπημα 200+ G ειναι κακο.

Στην Αμερικη ομως ενα ιδρυμα πιστοποιησης φαινεται να διαφωνει: το ιδρυμα SNELL. Αυτοι πιστευουν οτι χτυπηματα μεχρι και 300 G ειναι επιτρεπτα. Υποβαλλουν τα κρανη σε υπερβολικα σκληρες δοκιμασιες που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα (κατοπιν εκτεταμενων ερευνων).
http://motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review/
Εκει η πιστοποιηση SNELL ειναι ιδιαιτερα δημοφιλης, γιατι θεωρουν οτι ενα κρανος με σκληροτερο κελυφος ειναι και καλυτερο (κατι λανθασμενο, μιας κ οσο πιο σκληρο το κελυφος τοσο μικροτερη απορροφηση ενεργειας εχει)

Στην Ευρωπη (και αλλες 50 χωρες) απο την αλλη προτιμουν το προτυπο ECE 22-05, που θετει ως οριο προστασιας τα 200 G.

Με αλλα λογια κρανη που σε δοκιμες προσκρουσης υπερβαινουν αυτο το οριο θεωρουνται ακαταλληλα για προστασια.
http://www.motorroller-info.de/body_ece_-_22_norm.html
Ετσι οσα κρανη εχουν την πιστοποιηση SNELL 2000/2005 δεν περνανε απαραιτητα κ την πιστοποιηση ECE 22-05.
Η πιστοποιηση DOT απο την αλλη θετει ως οριο τα 250 G.

Οσο πιο μικρο το οριο, τοσο πιο "μαλακο/αθρωπιστικο" ειναι το στανταρντ που θετει.
Mπορει το κρανος που αντεχει μεχρι 300 G να μεινει αλωβητο στα 200, ενω καποιο αλλο με οριο τα 200 να σπασει, ΟΜΩΣ αυτο δεν σημαινει οτι το πιο ανθεκτικο ειναι και το καλυτερο, γιατι απορροφησε πολυ λιγοτερη ενεργεια του χτυπηματος και την αφησε να περασει αυτουσια στο εσωτερικο κ να την απορροφησει το κεφαλι του αναβατη.

Το μπερδεμα τωρα ειναι οτι οι κατασκευαστες συμμορφονονται με το ενα η το αλλο προτυπο αναλογα με την αγορα που απευθυνονται. Στην Αμερικη τα πιο πολλα κρανη που φτιαχνονται στην Ασια (Arai, HJC, Icon, KBC, ScorpionExo, Shoei, Fulmer) ειναι πιστοποιημενα κατα Snell M2000/M2005

Τα πιο πολλα ευρωπαικα κρανη (Vemar, Shark, Schuberth, κλπ.) ειναι κατα ECE 22-05.

Τα Suomy παλι ειναι πιστοποιημενα κατα ECE η BSI, ενω καποια Suomy κρανη που φτιαχνονται κατα παραγγελια (οπως για την Ducati) ειναι κατα Snell.

Στην Ευρωπη ολοι οι κατασκευαστες φερνουν κρανη που ακολουθουν το ευρωπαικο προτυπο ECE 22-05, αλλα γενικα καλο θα ειναι να ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ πριν αγορασουμε ενα κρανος τις παραπανω πιστοποιησεις.

Τωρα, στο ζουμι της υποθεσης: μπορει ενα κρανος "για πεταμα" οπως το IXS μου να ειναι καλο τελικα;
Το να δοκιμασω ποσο ανθεκτικο ειναι προφανως ηταν εκτος συζητησης, χωρια που αν οντως τελικα ανοιγε στα 2 δεν θα ελεγε κατι απο μονο του.

Αν στην πτωση ξεπερνουσε τα 200 G κ εσπαγε, τοτε σημαινει οτι ειχε ΚΑΝΕΙ την δουλεια του: ειχε παραμορφωθει/σπασει για να απορροφησει την ενεργεια του χτυπηματος κ να ΜΗΝ την απορροφησει η κεφαλα μου που θα ηταν μεσα!

Εξαλλου ΠΩΣ θα μετρουσα τα G του χτυπηματος;

Οχι, χρειαζομουν μια ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ συγκριση, με ανδρεικελο με μετρητες G. Αυτο ακριβως βρηκα στο εξαιρετικο αρθρο του Motorrad, που υπεβαλλε σε δοκιμη 5 κρανη: απο τα πιο high ονοματα (Arai, UVEX) μεχρι τα παραγνωρισμενα HJC και IXS.
http://www.schumoto.at/pdf/diverse/nolantestN84.pdf


Νομιζω οτι θα εκπλαγειτε απο τα αποτελεσματα! Ας κρατησουμε οτι το να υπερβει τα 200 G ενα χτυπημα ειναι κακο, και ας δουμε τον πινακα με τα αποτελεσματα.

Το IXS (και ΔΕΝ το λεω γιατι αυτο εχω) ειχε σταθερα πολυ καλυτερα αποτελεσματα στα G που δεχτηκε το ανδρεικελο απο το πολυ πιο ακριβο Arai των 500 ευρω, η το full carbon της HJC, και γενικοτερα ειναι τις πιο πολλες minimum τιμες του συγκριτικου!

Και ομως. Στην αγορα κ στην συνειδηση του κοσμου, το Arai Viper GT ειναι σκαλες ανωτερο (για προστασια μιλαμε παντα ετσι; ) απο το IXS HX-402.

Μπορει στα επιμερους χαρακτηριστικα το Arai να ειναι πιο αεροδυναμικο, πιο ομορφο, πιο καλοφτιαγμενο, να εχει λιγοτερο θορυβο (παροτι κερδιζει με μολις 3 ποντους διαφορα -75 αντι 72), αλλα εκει που πραγματικα μετραει ενα κρανος, στην προστασια, το τιποτενιο κρανακι μου αποδυκνυει οτι το ακριβοτερο δεν ειναι παντα και το καλυτερο! :beer:
(η τουλαχιστον οτι δεν ειναι κ για πεταμα)


53160

AFTER
26/06/2006, 13:54
Θα σου πω μονο οτι υπαρχουν κρανοι τα οποια τα φορανε οδηγοι σε παγκοσμια πρωταθληματα, και τα βρισκεις στην αγορα με 400-450?

PortisHead
26/06/2006, 14:06
nikos_zr ????

Μπραβο φίλε μου.
Φοβερο το αρθρο/ερευνα σου.
Αυτα ειναι posts......
Και πάλι μπράβο !!!!!

:beer:
:wave2:

road spirit
26/06/2006, 14:18
πολυ καλο, μπραβο.

Μερικες επισημανσεις μονο :
α) μεγαλο ρολο στην αποροφητικοτητα του κρανους παιζει οχι μονο το κελυφος και το εσωτερικο αφρολεξ, αλλα και το μαξιλαρι και η εφαρμογή του, ας μην το ξεχναμε αυτό. Ενα πανακριβο arai, αν ειναι σε λαθος μεγεθος και το κρανος εχει πολυ τζογο στο κεφαλι τοτε δεν θα μας προστετέψει απο ενα ισχυρο κτυπημα.

β) τα κράνη που πωλούνται εντός ΕΕ, ακόμα και αν εχουν κατασκευαστεί αλλού, ισως είναι πλέον υποχρεωτικό να φέρουν πιστοποίηση ECE2205. Θα ψαξω να βρω τη σχετική οδηγια της ΕΕ για να το επιβαβαιώσω και θα ξαναποσταρω αν βρω κατι.

Ταξιδευτής
26/06/2006, 14:21
Σε ευχαριστω φιλε Γιωργο!

Απλα το εκανα γιατι δεν μου αρεσε αλλο να καθομαι και να δεχομαι τις γνωμες των αλλων αμασητες, χωρις να μπορω να ξερω αν ειναι κ τεκμηριωμενες η οχι.

Και αν αυτα που εγραψα εδω βοηθησουν και αλλα παιδια που θελουν κρανος, αλλα φοβουνται οτι φτηνο=κακο, τοτε θα ειμαι χαρουμενος!

Η γνωση ειναι δυναμη! :beer:

Dionisisk5
26/06/2006, 14:37
Πολυ ωραιο αρθρο και ψαγμενο. Μπραβο φιλε μου.

Εχω ομως την εξης απορια: Λες για 200G και 300G. Επισης λογικο ειναι αυτο που λες οτι καλυτερα να αποροφα την κρουση κατι και να παραμορφονεται παρα να την τρως εσυ. Αλλα ρε συ αμα ανοιξει το κρανος στα 200G τα υπολοιπα 10-50-100G που θα πανε?Στις κεφαλες μας...Και μην μου πεις οτι τα μαξιλαρακι θα αποροφησουν την υπολοιπη ενεργεια... Ή οτι πανω απο 200 οτι και να γινει δεν χρειαζεται να μην αντεχει το κρανος γιατι τη εχεις φυγει για αλλουσ κοσμους...
Εμενα μου φαινεται πιο λογικο το να ανοιγει το κελυφος πιο δυσκολα. Δεν ειναι αυτοκινητο το κρανος να εχει πολλα μερη να διπλωσει ωστε να εχει περιθωρια να αντεξει αμα ανοιξει. Σωστα? Αν κανω καπου λαθος στην σκεψη μου διορθωσε με φιλε μου.

jbear
26/06/2006, 14:42
Πολυ καλο! :beer:
Η εικονα ειναι απο τα site που αναφερεις?

PortisHead
26/06/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
Πολυ ωραιο αρθρο και ψαγμενο. Μπραβο φιλε μου.

Εχω ομως την εξης απορια: Λες για 200G και 300G. Επισης λογικο ειναι αυτο που λες οτι καλυτερα να αποροφα την κρουση κατι και να παραμορφονεται παρα να την τρως εσυ. Αλλα ρε συ αμα ανοιξει το κρανος στα 200G τα υπολοιπα 10-50-100G που θα πανε?Στις κεφαλες μας...Και μην μου πεις οτι τα μαξιλαρακι θα αποροφησουν την υπολοιπη ενεργεια... Ή οτι πανω απο 200 οτι και να γινει δεν χρειαζεται να μην αντεχει το κρανος γιατι τη εχεις φυγει για αλλουσ κοσμους...
Εμενα μου φαινεται πιο λογικο το να ανοιγει το κελυφος πιο δυσκολα. Δεν ειναι αυτοκινητο το κρανος να εχει πολλα μερη να διπλωσει ωστε να εχει περιθωρια να αντεξει αμα ανοιξει. Σωστα? Αν κανω καπου λαθος στην σκεψη μου διορθωσε με φιλε μου.

Χωρις να αντιπαρετειθεμαι ουτε στο ελαχιστο σε αυτο που λες...διαβασα καποτε ενα απλο πειραμα.
Χτυπα λεει το κεφαλι σου στη γωνια ενος ντουλαπιου.....και μετα ξαναχτυπα το φορωντας απλα ενα χειμ ερινο σκουφο......μιλαμε για 50% διαφορα στο χτυπημα.
:wave2:

Ταξιδευτής
26/06/2006, 15:07
Διονυση, αν καταλαβα καλα απο τα οσα διαβασα (κ μπορεις κ εσυ να τα διαβασεις απο τα link που εβαλα), ολοι ουσιαστικα οι γιατροι στον κοσμο συμφωνουν οτι ενα χτυπημα μεγαλυτερο απο 200-240 G ουσιαστικα σε στελνει να βλεπεις τα ραδικια αναποδα, μιας κ οι βλαβες που παθαινει ο εγκεφαλος καθως προσκρουει στα τοιχωματα του κρανιου ειναι τοσο μεγαλες που το να ζησεις ειναι ουσιαστικα απιθανο ενδεχομενο.

Με αλλα λογια, τα 200 G ειναι ενα λογικο ανωτατο οριο ασφαλειας χτυπηματος.
Αν το χτυπημα ειναι 300 G τοτε ουτως η αλλως δεν εχει νοημα που θα πανε τα αλλα 100 G μιας που και να "κρατησει" το κρανος η ζημια που θα εχεις παθεις θα ειναι ανεπανορθωτη.

Δες εδω:

"What should the [G] limit on helmets be?

Just as helmet designs should be rounder, smoother and safer, they should also be softer, softer, softer. Because people are wearing these so-called high-performance helmets and are getting diffused [brain] injuries ... well, they're screwed up for life. Taking 300 Gs is not a safe thing.

"We've got people that we've replicated helmet [impacts] on that took 250, 230 Gs [in their accidents]. And they've got a diffuse injury they're not gonna get rid of. The helmet has a good whack on it, but so what? If they'd had a softer helmet they'd have been better off."

Και εδω:

Doctors and head-injury researchers use a simplified rating of injuries, called the Abbreviated Injury Scale, or AIS, to describe how severely a patient is hurt when they come into a trauma facility. AIS 1 means you've been barely injured. AIS 6 means you're dead, or sure to be dead very soon. Here's the entire AIS scale:
AIS 1 = Minor
AIS 2 = Moderate
AIS 3 = Serious
AIS 4 = Severe
AIS 5 = Critical
AIS 6 = Unsurvivable

A patient's AIS score is determined separately for each different section of the body. So you could have an AIS 4 injury to your leg, an AIS 3 to your chest and an AIS 5 injury to your head. And you'd be one hurtin' puppy. Newman is quoted in the COST study on the impact levels likely to cause certain levels of injury.

Back in the '80s he stated that, as a rough guideline, a peak linear impact—the kind we're measuring here—of 200 to 250 Gs generally corresponds to a head injury of AIS 4, or severe; that a 250 G to 300 G impact corresponds to AIS 5, or critical; and that anything over 300 Gs corresponds to AIS 6. That is, unsurvivable.

Newman isn't the only scientist who thinks getting hit with much more than 200 Gs is a bad idea. In fact, researchers have pretty much agreed on that for 50 years. "

Xlitos
26/06/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr

Με αλλα λογια, τα 200 G ειναι ενα λογικο ανωτατο οριο ασφαλειας χτυπηματος.
Αν το χτυπημα ειναι 300 G τοτε ουτως η αλλως δεν εχει νοημα που θα πανε τα αλλα 100 G μιας που και να "κρατησει" το κρανος η ζημια που θα εχεις παθεις θα ειναι ανεπανορθωτη.


Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά όσο τα λες.Και ποιος σου είπε ότι μια φορά μόνο θα φαει το κεφάλι σου G;Συνήθως στις σοβαρές στούκες το κράνος χτυπάει πολλές φορές στο έδαφος ή σε άλλο σημείο.Μπορεί η πρώτη 200αρα G να ναι στο έδαφος και η δευτερη σε κάποιο σταθερό σημείο π.χ.Με σπασμένο κράνος απο το πρώτο χτύπημα ποια νομίζεις θα είναι τα αποτελέσματα στο δευτερο ή στο τρίτο συνεχόμενο χτύπημα?

Εδώ ο Νακάνο τρώει το πρώτο μεγάλο χτύπημα(πόσα G δεν ξέρω αλλα φαίνονται πολλά) ...με τη λογική σου τα υπόλοιπα 3-4 χτυπήματα που ακολουθούν θα γινόντουσαν με...ραγισμένο/σπασμένο κράνος και αυτό θα ήταν καλό?ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ.

Download-Link: http://rapidshare.de/files/24171404/Bike_-_Crash_-_Nakano_Crashes___Skids_At_200_MPH_-_Moto_GP_2004_-_Mugello.mpg.html


Επίσης σχολίασέ μου τη ζελατίνα σου,ένα άλλο πολύ σημαντικό σημείο στην ασφάλεια του κράνους.Αυτη τη στιγμή στο εμπόριο απλά δεν υπάρχει ζελατίνα τόσο ανθεκτική όσο ενός Arai.Εγώ έχω και ένα FM των 190 ευρω και τη ζελατίνα μπορώ να την σπάσω με σφυράκι.To Corsair που έχω έχει φαει σφαίρα απο όπλο στα τεστ και την έχει εξωστρακίσει.(εννοείται όχι εξεπαφής έτσι) Και όλοι ξέρουμε ότι ένα πετραδάκι είναι αθώο όταν το βλέπεις ακίνητο στο έδαφος αλλά εξαιρετικά επικίνδυνο αν σου σκάσει στη ζελατίνα ενώ κινείσαι με 200+.

Αν θες κάνε αλλη μια αναζήτηση στο google σχετικά με τα κράνη της Arai να δεις σε τι επίπεδο βρίσκονται οι άνθρωποι και τι μυαλά παίζουν σ αυτη την εταιρία.

και κάτι άλλο...είναι η μόνη(ή μπορεί και ήταν,δεν ξέρω αν το κάνουν και άλλοι σήμερα) που τροφοδοτεί με τα ίδια κράνη τον Παγκόσμιο αγωνιζόμενο και τον απλό μοτοσυκλετιστή και αυτό γίνεται ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ!(απο εποχής Spencer..)

Ξανασκέψου τα όλα αυτα και αν σε προβληματίζουν οι τιμές των Αrai μην ξεχνας ότι είναι θέμα φόρων+αντιπροσωπίας.(κυρίως το δευτερο).

Innersense
26/06/2006, 15:46
Εξαιρετικό Thread

Ευελπιστώ ότι θα κρατηθεί σε ένα επίπεδο και με την βοήθεια των Moderator και ανανεώσεις από τον nikos_zr θα γίνει μελόντικα sticky

Να προσθέσω μια χρήσιμη σελιδούλα για links σε site κατασκευαστών (αν και μπορούμε να τα βάλουμε και κατευθείαν εδώ).

http://www.first4gear.com/helmets.html

nikos_zr αν μπορείς βάλε links από συγκρητικά που έχουν γίνει σε περιοδικά να βλέπουμε τι παίζει.

Προσωπικά είμαι σε αναζήτηση ενός μέτριου προς καλού Jet κράνους και ο παράγοντας value 4 money είναι πολύ σημαντικός για μένα.

Καλή συνέχεια στο thread και συγχαρητήρια στον nikos_zr για το κείμενο του και τις πληροφορίες.

H.A.Balafoutre
26/06/2006, 16:11
Μπράβο κι από μένα για την δουλειά που έκανες. Ψηφίζω Sticky.

Σίγουρα με την βοήθεια την τεχνολογίας έχουν γίνει μεγάλα βήματα για την ασφάλεια που σου παρέχει ένα κράνος. Και σίγουρα πολλές εταιρείες έχουν φτάσει τους κορυφαίους του χώρου, όπως πχ η Arai (αν είναι δεν το ξέρω, αλλά είναι από τις λίγες μάρκες μαζί με τις Shoei, Nolan, AGV που βλέπω διαχρονικά να προστατεύουν τους κορυφαίους οδηγούς σε κάθε μηχανοκίνητο άθλημα), αφού η τεχνολογία κατασκευής δεν αποτελεί μυστικό.

Οπότε να μην ξεχνάμε πως τη σήμερον ημέρα οι εταιρείες που θα μπούν στην αγορά κατασκευής κρανών ή άλλων προστατευτικών ειδών για τον οδηγό-αναβάτη θα πρέπει να ακολουθήσουν τις ήδη υπάρχουσες προδιαγραφές ασφαλείας. Άρα τα σύγχρονα κράνη προστατεύουν τουλάχιστον τόσο όσο οι διαδικασίες πιστοποίησης το απαιτούν.

Τώρα οι διαφορές τιμής ακόμη και στην ίδια μάρκα θέτουν κάποια ερωτηματικά για την αποτελεσατικότητά τους σε σχέση με τα ακριβότερα της ίδιας μάρκας, αλλά εδώ κάπου μπαίνει στο παιχνίδι και το μάρκετινγκ.

Πάντως με το που αγόρασα μηχανή θεώρησα αυτονόητο το κράνος. Ποιότικό, ακριβό δεν ξέρω, αλλά πιστοποιημένο σίγουρα. Και σίγουρα θα αγοράσω και 2ο, διότι ενστικτοδώς πιστεύω πως τα 200ευρά που έδοσα για fullface Shark είναι λίγα.

jp79
26/06/2006, 16:27
Απο όσα έχω καταλάβει ένα κράνος για να αντέξει πάρα πολλά G σημαίνει πως είναι πιο σκληρό απο αυτό που αντέχει λιγότερα. Αυτό σημαίνει οτι άμα χτυπήσεις κάπου με πολλά θα σε προστατέψει καλύτερα. Αλλά ενα κράνος που έχει σχεδιαστεί πιο μαλακό το οποίο δεν αντέχει στα πολλά μπορεί να σε προστατέψει καλύτερα όταν πέσεις κάπου με λίγα. Το κεφάλι σου θα πονέσει λιγότερο σε μια σύγκρουση με λίγα με ενα μαλακό κράνος παρά με ένα πιο σκληρό κράνος. Το θέμα είναι οτι το σκληρό κράνος θα σε σώσει εκει που το μαλακό κράνος θα διαλυθεί.

Εκεί όμως που το καλό και σκληρό κράνος θα σώσει το κεφάλι σου πιθανότατα να μην την βγάλεις καθαρή γιατί 200g μπορεί να φάει το κράνος και να σώσει το κεφάλι σου αλλα 200g θα φάει και το υπόλοιπο σου σώμα. Πιθανότατα να σπάσει ο σβέρκος σου ή να σπάσουν 10 πλευρά και να χωθούν στα πνευμόνια και στην καρδιά.

Επίσης εφόσον δεν σκάσεις πουθενά η ταχύτητα που έρχεται σε επαφή το κράνος με την άσφαλτο δεν είναι μεγάλη. Η ταχύτητα μάλιστα είναι τέτοια που αναπτύσεται όταν πέφτει κανείς ελευθερα απο τα 2 με 3 μέτρα. Η σύγκρουση που είχε το κεφάλι του Νακανο με την άσφαλτο δεν ήταν μεγάλη. Μπορεί να πετούσε με 200km+ αλλά η σχετική ταχύτητα του κεφαλιού του με την άσφαλτο δεν πρέπει να περνούσε τα 20km/h Τετοιες ταχύτητες σύγκρουσης δεν δημιουργούν πολλα G. Το πρόβλημα που θα είχε το κράνος του νακάνο σίγουρα είναι η ποσότητα των συγκρούσεων αλλα και πάλι οι περισότερες έγιναν στο γρασίδι.

Που θέλω να καταλήξω με αυτές τις σκόρπιες σκέψεις; Πέρνεις το κράνος ανάλογα με το που θές να το χρησιμοποιήσεις. Πιστεύω οτι ένα κράνος των 700ε θα σε προστατέψει καλύτερα εάν πέσεις με 200+ στην εθνικη και καρφωθεί το κεφάλι σου στα βράχια παρά ενα πιο φτηνό. Απο την άλλη πιστευω οτι ένα πιο μαλακό κρανος θα σε προστατέψει καλύτερα εάν φύγεις με 50 κάπου και πέσεις σε μια κολόνα.

Ταξιδευτής
26/06/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
[B]Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά όσο τα λες.Και ποιος σου είπε ότι μια φορά μόνο θα φαει το κεφάλι σου G;Συνήθως στις σοβαρές στούκες το κράνος χτυπάει πολλές φορές στο έδαφος ή σε άλλο σημείο.Μπορεί η πρώτη 200αρα G να ναι στο έδαφος και η δευτερη σε κάποιο σταθερό σημείο π.χ.Με σπασμένο κράνος απο το πρώτο χτύπημα ποια νομίζεις θα είναι τα αποτελέσματα στο δευτερο ή στο τρίτο συνεχόμενο χτύπημα?

Εδώ ο Νακάνο τρώει το πρώτο μεγάλο χτύπημα(πόσα G δεν ξέρω αλλα φαίνονται πολλά) ...με τη λογική σου τα υπόλοιπα 3-4 χτυπήματα που ακολουθούν θα γινόντουσαν με...ραγισμένο/σπασμένο κράνος και αυτό θα ήταν καλό?ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙ.



Φιλε Χλιτε, ισως το μυνημα που εγραψα πιο επανω ηταν οντως υπεραπλουστευμενο. Αν κανεις τον κοπο να διαβασεις τα αρθρα που παρεθεσα ως πηγες μου, θα διαπιστωσεις οτι δεν αναφερει ΣΠΑΣΙΜΟ του κρανους ως συνεπεια ενος χτυπηματος με 200 G.

Αυτο το εγραψα εγω ως ενα υπεραπλουστευμενο παραδειγμα για να δειξω οτι ειναι καλυτερο το κελυφος να ΠΑΙΡΝΕΙ καποια παραμορφωση (εστω κ υπο την μορφη "σπασιματος") παρα να ειναι υπερβολικα σκληρο κ να μετακυλα την ενεργεια του χτυπηματος στο εσωτερικο.

Σαφως, και δεν νομιζω οτι ενα κρανος (τουλαχιστον με τις αναφερομενες προδιαγραφες) σπαει στα δυο σαν καρπουζι με ενα μεγαλο χτυπημα.

ΑΛΛΑ, εχε υποψην σου το εξης: ενα αρχικο χτυπημα με 200 G, ακομα κ αν σου προστατεψει το κεφαλι, σε βαζει στην κατηγορια χτυπηματων AIS 4 = Severe. Επισης σκεψου οτι ενα τετοιο χτυπημα ΣΑΦΩΣ κ δεν θα περιοριστει στο κεφαλι σου. Αλλα μερη του σωματος θα χτυπησουν κ μπορει να υποστουν ιδια η και χειροτερη ζημια.

Οι γιατροι στα νοσοκομεια εχουν εναν μεσο ορο που βγαζουν για εναν ασθενη ωστε να κρινουν την σοβαροτητα της καταστασης του. Αν αυτος ο μεσος ορος υπερβαινει το 70-75 τοτε απλα εισαι νεκρος. Δεν υπαρχει αλλη περιπτωση.

Αυτος ο μεσος ορος βγαινει, παιρνοντας τα 3 πιο σοβαρα χτυπηματα σου, κατατασσοντας τα στις κατηγοριες AIS, τα πολλαπλασιαζουν στο τετραγωνο κ α προσθετουν. Αν ο αριθμος που βγει ειναι πανω απο 40 (αναλογα κ με την ηλικια του ασθενη) τοτε τα πραγματα δεν ειναι καθολου καλα.

Δες λοιπον τωρα. Χτυπημα στο κεφαλι κατηγορια 4, χτυπημα στο θωρακα κατηγορια 3, χτυπημα στο ποδι κατηγορια 4.

Αθροισμα; 41. Αν εισαι μεγαλυτερος απο 30-35 χρονων σημαινει οτι δεν την γλυτωνεις.

Και αυτα με ΕΝΑ χτυπημα. Αν οπως λες εσυ στο παραδειγμα σου συνεχισει να χτυπαει το κεφαλι 2η η 3η φορα, κ εχεις ηδη υποστει αυτη τη ζημια, νομιζεις οτι το κρανος που θα ειναι ΑΘΙΚΤΟ θα σε προφυλαξει περαιτερω;

Απο ολες τις πλευρες, θα εισαι χαμενος (χτυπα ξυλο, παραδειγμα δινουμε ετσι; )

Συνεπως: το αρθρο τα λεει ΠΟΛΥ καλα, εγω τα συνοψισα λιγο τσαπατσουλικα. Διαβασε το και θα δεις.




Επίσης σχολίασέ μου τη ζελατίνα σου,ένα άλλο πολύ σημαντικό σημείο στην ασφάλεια του κράνους.Αυτη τη στιγμή στο εμπόριο απλά δεν υπάρχει ζελατίνα τόσο ανθεκτική όσο ενός Arai.Εγώ έχω και ένα FM των 190 ευρω και τη ζελατίνα μπορώ να την σπάσω με σφυράκι.To Corsair που έχω έχει φαει σφαίρα απο όπλο στα τεστ και την έχει εξωστρακίσει.(εννοείται όχι εξεπαφής έτσι) Και όλοι ξέρουμε ότι ένα πετραδάκι είναι αθώο όταν το βλέπεις ακίνητο στο έδαφος αλλά εξαιρετικά επικίνδυνο αν σου σκάσει στη ζελατίνα ενώ κινείσαι με 200+.



Οσο για την ζελατινα. Η συγκεκριμενη που εχει το κρανος μου λεγεται XD-1 και αναγραφει τα εξης:
EXCEEDS VESC-8
NOT WARRANTEED SHATTER PROOF

Η προδιαγραφη την οποια ξεπερναει (VESC 8) ειναι μια προδιαγραφη καθορισμενη απο τις ΗΠΑ σχετικα με την προστασια ορασης μοτοσυκλετιστων.

http://www.nhtsa.dot.gov/people/injury/pedbimot/motorcycle/00-NHT-212-motorcycle/human27-29.html

The Vehicle Equipment Safety Standard No. 8 (VESC-8) for motorcyclist eye protection is widely referenced and applied by the 36 states with motorcyclist eye protection-use laws.


Απο τα χαρακτηριστικα της ειναι φτιαγμενη απο LEXAΝ και εχει παχος (το μετρησα τωρα) 2.5 χιλιοστα.

Τωρα, επειδη δεν εχω προχειρο κανενα οπλο για να την πυροβολησω, αλλα επειδη ΕΤΥΧΕ πριν μια εβδομαδα στην εθνικη να σκασει πετραδακι στην ζελατινα, μπορω να σου πω οτι δεν επαθε τιποτα (αλλα εμενα μου κοπηκε το αιμα απο την τρομαρα).

Ειναι η ζελατινα της Arai ειναι καλυτερη; Προφανως και ειναι (με πολλαπλες επιστρωσεις κλπ), αλλα ΠΟΣΟ καλυτερη ειναι, η μαλλον ΠΟΣΟ επικινδυνη ειναι η ζελατινα του IXS;

Γιατι, αν παρεχει ασφαλεια, εμενα με καλυπτει. Ειναι πεντακαθαρη, δεν θαμπωνει (λογω του antifog που εχω μονιμα μεσα), εχει πληρες πεδιο ορασης, οποτε γιατι οχι;



Και κατι τελευταιο.

ΣΑΦΩΣ και δεν παω να βγαλω το IXS ισοτιμο με το ARAI, η και καλυτερο (να υποθεσω οτι αυτη ειναι η μαρκα κρανους σου; ).
Για να ειναι πιο ακριβο το Arai υπαρχει λογος. Ισως δεν θα επρεπε να ειναι ΤΟΣΟ πιο ακριβο, αλλα εκει μπαινει στην μεση το "ονομα", το μαρκετινγκ κλπ κλπ.

Το φινιρισμα, η ποιοτητα επενδυσης, οι επιμερους ευκολιες κ δυνατοτητες (ζελατινες, υποσιαγωνα, αεραγωγοι κλπ), η αεροδυναμικη, το πως καθεται στο κεφαλι κλπ ειναι ολα πραγματα τα οποια παιζουν μεγαλο ρολο σε ενα κρανος και στην τελικη καθοριζουν εν πολλοις και την τιμη του.

ΟΜΩΣ, προσεξε να δεις κατι: εγω ξεκινησα να μελεταω το θεμα, ΟΧΙ για να μπορεσω να λεω "αααα, το IXS μου ειναι ισοτιμο με ενα Arai" αλλα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΩ. Και αν ειχα "χαρο" κρανος ηθελα να το ΞΕΡΩ ωστε να το πεταξω αμεσα.

Και αυτο που βγηκε τελικα απο την μελετη αυτη ειναι οτι το κρανος μου προσφερει την ΙΔΙΑ η και καλυτερη ασφαλεια απο το Arai των 500 ευρω. Δεν το περιμενα, αλλα με χαροποιησε το αποτελεσμα. Αν με ρωτησεις ΠΟΙΟ θα ηθελα πιο πολυ η απαντηση θα ηταν προφανης, αλλα ακομα και ετσι τωρα μπορω να ειμαι ησυχος οτι το κρανος μου των 250 ευρω θα με προστατεψει αποτελεσματικα σε μια (χτυπα ξυλο) πτωση.


53180

Ταξιδευτής
26/06/2006, 16:58
Jp79, ακριβως τις ιδιες σκεψεις εγραψα κ εγω σχετικα με τις πτωσεις κ συμφωνω απολυτα.

Απο εκει και περα αυτο που αναφερεις περι κρανους καταλληλου για το καθε χτυπημα εχει βαση, και ξερεις, υπαρχεις ενα γνωμικο που λενε οι κατασκευαστες κρανων "πες μου τι χτυπημα θα εχεις κ θα σου φτιαξω το τελειο κρανος".

Το προβλημα ομως ποιο ειναι; Οτι δεν μπορει να ξερει κανεις, ΤΙ χτυπημα μπορει να εχει. Οποτε τι κανεις; Φτιαχνεις ενα κρανος στην χρυση τομη. Ουτε υπερβολικα "μαλακο/ευκαμπτο", ουτε υπερβολικα σκληρο.


Κοιταξτε τι αναφερεται εδω:

In spite of what one might assume, the speed at which an accident starts does not necessarily correlate to the impact the head—or helmet—will have to absorb in a crash. That is, according to the Hurt Report and the similar Thailand study, going faster when you fall off does not typically result in your helmet taking a harder hit.

How can this be? Because the vast majority of head impacts occur when the rider falls off his bike and simply hits his head on the flat road surface. The biggest impact in a given crash will typically happen on that first contact, and the energy is proportional to the height from which the rider falls—not his forward speed at the time. A big highside may give a rider some extra altitude, but rarely higher than 8 feet. A high-speed crash may involve a lot of sliding along the ground, but this is not particularly challenging to a helmeted head because all modern full-face helmets do an excellent job of protecting you from abrasion.

In fact, the vast majority of crashed helmets examined in the Hurt Report showed that they had absorbed about the same impact you'd receive if you simply tipped over while standing, like a bowling pin, and hit your head on the pavement. Ninety-plus percent of the head impacts surveyed, in fact, were equal to or less than the force involved in a 7-foot drop. And 99 percent of the impacts were at or below the energy of a 10-foot drop.

The COST 327 study investigated 253 motorcycle accidents in Finland, Germany and the United Kingdom, from '95-'98. Of these, the investigators selected 20 well-documented crashes and replicated the impact from those crashes by doing drop tests on identical helmets in the lab until they got the same helmet damage. This allowed them to find out how hard the helmet in the accident had been hit, and to correlate the impact with the injuries actually suffered by the rider or passenger. The COST 327 results showed that some very serious and potentially fatal head injuries can occur at impact levels that stiffer current helmet standards—such as Snell M2000 and M2005—allow helmets to exceed.

And remember, these guys are investigating crashes in Europe, where Snell-rated helmets are a rarity because they can't generally pass the softer ECE standard required there.

In other words, the latest relevant study, which used state-of-the-art methods and covered accidents in countries where there are plenty of 10-second, 160-mph superbikes running around, concluded that current standards—even the relatively soft ECE standards—are allowing riders' heads to be routinely subjected to forces that can severely injure or kill them. The COST study estimated that better, more energy-absorbent helmets could reduce motorcycle fatalities up to 20 percent. If that estimate is legitimate and was applied in the U.S., it would mean saving about 700 American riders' lives a year.
:wave2:

More Energy-absorbent. Δηλαδη καλυτερης απορροφησης ενεργειας. Δηλαδη ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΚΑΜΠΤΑ (τουλαχιστον απο τα κρανη που συμμορφωνονται με την οδηγια SNELL που τα θελει κουτσουρα).

Παιδια: το ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ κρανος δεν σημαινει και καλυτερο. :nono:

GeorgeFZR
26/06/2006, 17:11
:a18:
Proteinw Stikcy

Xlitos
26/06/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
...

δεν διαφωνώ...και φυσικά πολύ καλά κάνεις που το ψάχνεις το θέμα και αυτα που γράφεις είναι πολύ λογικά.

Απλά αν σου λεγα ότι με 480-550 ευρω παίρνεις το καλύτερο και ασφαλέστερο κράνος στον κόσμο(RX-7 Corsair)?

Θα σε ξαναπροβλημάτιζε ποτέ το όλο θέμα?

Θα σε ανάγκαζε η απαγορευτική τιμή στην Ελλάδα του συγκεκριμένου κράνους να πάρεις αμφιβόλου ποιότητας κράνος(αν δεν αμφέβαλες δεν θα το έψαχνες το θέμα);

Πάντως ευγε που δεν είσαι απο εκείνους που το μόνο που τους νοιάζει είναι τι χρώμα θα το πάρω ή το ''έλα μωρε όλοι Arai παίρνουν δεν γουστάρω''(το χω ακούσει κι αυτό)

Ταξιδευτής
26/06/2006, 17:37
Xρηστο, αυτο ειπα κ πιο πανω. Θεωρωντας οτι θα αλλαξω το κρανος μου μεσα σε μια 4ετια, ΟΤΑΝ το κανω θα το αλλαξω με κατι καλυτερο απο πλευρας αξεσουαρ/εμφανισης/ποιοτικων υλικων (επενδυσεις κλπ).

Απλα το ενδιαφερον στην υποθεση ειναι οτι τελικα απο πλευρας ασφαλειας ακομα κ τα "αμφιβολου" ποιοτητας κρανη οπως το δικο μου αποδικνυονται εξισου καλα με τα πολυ ακριβοτερα! :)

Παρεπιπτοντως, οπως φαινεται το κρανος μου ειναι κατασκευασμενο απο την J-Tech και στην Ευρωπη πωλειται με την ταμπελα της IXS, ενω στην Αμερικη με την ταμπελα της Icon.

http://www.jtech-helmet.com/

http://www.rideicon.com/

:beer:

Επισης για οσους θελουν πληροφοριες σχετικα με κρανη, καθως και πολυ ενδιαφεροντα reviews, δειτε εδω:
http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmets.htm

Dionisisk5
26/06/2006, 20:07
Και εγω Stickty oπωσδηποτε.

Φιλε μου νομιζω οτι έχει γινει καποια παρανοηση ή απο μερους σου ή απο μερους μου στην εξηγηση αυτων ποθ διαβασαμε. Γραφει το κειμενο : —even the relatively soft ECE standards—are allowing riders' heads to be routinely subjected to forces that can severely injure or kill them.

Εδω ο τυπος φαινεται ξεκαθαρα οτι κραζει τα ευρωπαικα στανταρ οπως και πιο πανω.

The COST study estimated that better, more energy-absorbent helmets could reduce motorcycle fatalities up to 20 percent. If that estimate is legitimate and was applied in the U.S., it would mean saving about 700 American riders' lives a year.

Εδω εγω κατανοω οτι ναι λεει τα κρανη να γίνουν πιο αποροφητικα ως προς την ενέργεια προσκρουσης αλλα με τπτ μα με τπτ δεν λεει οτι πρεπει να γινουν πιο μαλακα τα κέλυφη. Τωρα απο εκει και περα το οτι αναφερει ποσο πολλοι θα γλιτωναν στην αμερικη ειναι απο στατιστικα και το ποσοστο φανταζομαι ποθ προκυπτει ΕΑΝ βρεθει τροπος να γινουν πιο αποροφητικα τα κρανη.

Εαν κανω λαθο στην κατανοηση διορθωστε με.

AIS 4 = Severe
AIS 5 = Critical
AIS 6 = Unsurvivable

Οι βαθμιδες αυτες παι συμφωνα οπως τις κατανοω προτιμω να εχω το κεφαλι ακομα και να μην εχει ανοιξει το κρανος και ας ανηκω στην βαθμιδα 4-5 τουλαχιστον να υπαρχει καποια ελπιδα ρε αδερφε.

Και να στο πω και απλα. Εγω χτυπα ξυλο, αν μου τυχει κατι προτιμω να βγαλουν το κεφαλι απο ενα μερος παρα να με μαζευουν αριστερα και δεξια με το κουταλακι.

dimitris74
27/06/2006, 11:45
http://www.araiamericas.com/news_9.html


δοκιμασε να γυρισεις την ζελατινα του IXS σου αναποδα, αντι για την κουρμπα που εχει να την γυρίσεις απο την αλλη μερια.

μαλλον πριν την γυρίσεις αγόρασε μια αλλη γιατι θα σπάσει.

Infini
26/08/2006, 08:55
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο εδώ:
http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review/

Διαβάστε και εδώ εκεί που γράφει upate
http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmet-faq.htm

Από αυτά που γράφτηκαν μέχρι τώρα να υποθέσω οτι ανάλογα την ταχύτητα που τρέχουμε χρειαζόμαστε διαφορετικό κράνος για την κατάλληλη προστασία;

maron
26/09/2006, 13:26
olla telia.
alla mperdeytika!!!
to shoei poy exw apo italy einai evropaikwn prodiagrafon??
to shoei apo usa einai snell kai to evropaiko CE?
h einai olla ta shoei snell?

schumacher_
26/09/2006, 14:55
Shoei από Αμερική έχει προδιαγραφές Snell...

Shoei από Ελλάδα/Ιταλία/Αγγλία (οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα) έχει προδιαγραφές CE...

ΥΓ: εννοείται ότι δεν ισχύει μόνο για τα Shoei... :D

:beer:

maron
26/09/2006, 17:43
In a typical large motorcycle dealership you're likely to find helmets that conform to all these standards. Most U.S.-market full-face helmets made in Asia—Arai, HJC, Icon, KBC, ScorpionExo, Shoei, and most Fulmer models—are Snell M2000 or M2005 certified. (The Snell standard did not change substantially from M2000 to M2005.) Most helmets from European companies—Vemar, Shark, Schuberth, etc.—conform to the ECE 22-05 standard.

Suomy helmets sold under its own name conform to either the ECE or the BSI standard, but Suomy private-labels some helmets to brands such as Ducati that are built and certified to Snell. Some AGV models sold here are made to Snell standards, some to BSI. And a few Asian-made helmets are DOT-only. Among major manufacturers, Z1R (a subbrand of Parts Unlimited) and Fulmer Helmets sell DOT-only lids at the lower end of their pricing scales. You can also get 'em at Pep Boys under the Raider brand name.


gia ayto rotaw?
mhpws olla ta shoei einai snell?
grafei kapou panw sto kranos ti einai to kellyfos toy?

nice topic:wave2:
good info :beer:

alximistis
09/01/2007, 14:18
Καταπληκτική δουλειά!!! Υπέροχο ποστ αντάξιο των αποριών και των συζητήσεων μας.
Μία απορία μόνο.
Λέτε για 200G και για 300 G.
Πως μπορεί να μετργθεί αυτό σε πραγματικές συνθήκες;
Θέλω να πω δηλαδή, τι είδους σύγκρουση ή πτώση θα δημιουργούσε τέτοια πίεση;
Αν δηλαδή πηγαίνεις με 120 και πέσεις πάνω σε φορτηγό (χτύπα 10000 ξύλα) ή αν πηγαίνεις με 80 και πέσεις πάλι σε φορτηγό; (πάλι χτύπα 1000 ξύλα).
Και δεύτερον (μία είπες ρε) και πολύ σημαντικό.
Μιλάμε για μία σύγκρουση 200 ή 300 G.
Με πίεση 50 ή 100 G τι συμβαίνει; Το κράνος καθίσταται άχρηστο; Πόση από την ανθεκτικότητα του χάνει;
Δεν τα λέω αυτά για να πω τσάμπα τα συζητάμε. Το αντίθετο.
Όσο πιο πολλά ξέρεις τόσο πιο καλά.

Ταξιδευτής
09/01/2007, 16:04
Στελιο μου, το ακριβες νουμερο G μπορει να μετρηθει μονο με επιταχυνσιομετρο.

Οσο για το τι ειδους συκγρουση θα δημιουργουσε τετοια πιεση, θα εκπλαγεις!
Τα 200-300 G τα φτάνουν στο τεστ DOT 22.05 ρίχνοντας το κράνος με ένα βάρος μέσα επάνω σε ένα ατσάλινο αμόνι με ταχύτητα 7,5 m/s, η αλλιως 27 χλμ/ωρα!

Σκέψου τι γίνεται με ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες πρόσκρουσης... :uplate: :sad:

evvou
09/01/2007, 18:17
Προτείνω και εγώ να γίνει sticky!! (τώρα το πήρα χαμπάρι το ποστ)
Μπράβο ρε Νικο..
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Να ρωτήσω κάτι όμως γιατί είμαι και λίγο βλαξ σε αυτά τα θέματα??:look:

Ποια η διαφορά ανάμεσα στα snell και ece?? Γιατί υπάρχουν shoei (εγώ αυτό έχω, οπότε για shoei ρωτάω) με προδιαγραφές snell και άλλα με προδιαγραφές ece?? Σε τι διαφέρουν?? :confused: :look:

Sorry για την ασχετίλα :blush: :blush: :blush:

zzr2005
09/01/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
Προτείνω και εγώ να γίνει sticky!! (τώρα το πήρα χαμπάρι το ποστ)
Μπράβο ρε Νικο..
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Να ρωτήσω κάτι όμως γιατί είμαι και λίγο βλαξ σε αυτά τα θέματα??:look:

Ποια η διαφορά ανάμεσα στα snell και ece?? Γιατί υπάρχουν shoei (εγώ αυτό έχω, οπότε για shoei ρωτάω) με προδιαγραφές snell και άλλα με προδιαγραφές ece?? Σε τι διαφέρουν?? :confused: :look:

Sorry για την ασχετίλα :blush: :blush: :blush:

διαφέρουν στο φορέα που τα έχει πιστοποιήσει....και φυσικά κάθε φορέας έχει διαφορετικά κριτήρια τα οποία περιγράφονται πολύ ωραία και αναλυτικά στο άρθρο που παρέθεσε ο Ταξιδευτής
για να κυκλοφορήσουν στην αγορά της ΕΕ πρέπει να έχουν περάσει τα πρότυπα που θέτει ο κανονισμός ECE
ενώ για την Αμερική του αντίστοιχου κανονισμου της snell....

psaxioti
09/01/2007, 19:05
Επειδή μου φαίνεται ότι υπάρχει μια σύγχυση με τα G θα προσπαθήσω να εξηγήσω.
Με G μετράμε την επιτάχυνση/επιβράδυνση ενός σώματος. 1G είναι περίπου 10 m/sec*sec, δηλαδή σε επιτάχυνση/επιβράδυνση 1G κάθε δευτερόλεπτο η ταχύτητά μας αυξάνεται/μειώνεται κατά 10 m/sec ή 36 km/h.
Όταν το κράνος χτυπάει κάπου, τότε το εξωτερικό κέλυφός του σταματάει ακαριαία και αρχίζει να παραμορφώνεται το εσωτερικό του υλικό, μέχρι το κεφάλι να ακινητοποιηθεί. Αν έχω καταλάβει καλά η διαδικασία αυτή διαρκεί λιγότερο από 10 ms (χιλιοστά του δευτερολέπτου). Στα 7.5 m/s (που γίνονται τα τεστ) τα 200G σημαίνει ότι το κεφάλι πρέπει να σταματήσει σε 3.75 ms.
Οπότε ανάλογα με το πόσο "μαλακό" ή "σκληρό" είναι το εσωτερικό υλικό, καθώς και ανάλογα με το πάχος του αλλάζει η ταχύτητα με την οποία καταρρέει αλλάζοντας και τον χρόνο στον οποίο σταματάει το κεφάλι.

Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που έγραψα και να βοηθάνε.
Στα παραπάνω υπάρχουν αρκετές απλουστεύσεις, αλλά η γενική ιδέα πιστεύω πως είναι σωστή.

Ταξιδευτής
09/01/2007, 20:03
+1 Psaxioti, πολυ σωστα τα λες. Μονο να συμπληρωσω οτι εκτος της εσωτερικης παραμορφωσης του υλικου, παιζει μεγαλο ρολο και ο βαθμος απορροφησης του χτυπηματος απο το εξωτερικο κελυφος.
Μεχρι ενα βαθμο ειναι θεμιτο και ζητουμενο το εξωτερικο κελυφος να ειναι "μαλακο" ωστε να παιρνει αυτο την συγκρουση ραγιζοντας απο το να ειναι υπερβολικα σκληρο κ ακαμπτο.

Ειναι το αναλογο με την ιστορια με τα αυτοκινητα: παλια πιστευαν οτι τα παλια αυτοκινητα που συγκρουονταν χωρις να παθουν ζημιες ηταν κ καλυτερα. Μετα ομως ανακαλυψαν οτι το να παραμορφωνεται το οχημα και να απορροφα την συγκρουση αυτο ειναι ΣΑΦΩΣ καλυτερο απο το να περναει ως εχει στους επιβατες.

psaxioti
09/01/2007, 21:02
Ταυτόχρονα πρέπει να είναι και αρκετά "σκληρό" σε περίπτωση που βρει κάτι μυτερό. Τέλος πάντων, είναι ολόκληρη επιστήμη. Απλώς ήθελα να διευκρινίσω τα G χωρίς να μπλέξω σε πολύπλοκα πράγματα.

Κατατοπιστικά κείμενα είναι και αυτά (http://www.araihelmet-europe.com/php/page/index2.php?page=araitecs) από την σελίδα της arai.

maron
09/01/2007, 22:30
snell - CE
h diafora einai sto KELLYFOS mono
to prwto einai pio sklhro
to deytero pio malako.


ta eswterika einai idia
kai oi evropaioi leme pws den yparxei logos na exeis toso skliro kranos
afou an trakareis me tosi dynamh to pio pithanon einai na ta kakarwseis!!!!!!!!
eitai apo tis vlaves sto eswteriko to kefaliou sou apo tin apotomh sygrousi
eitai apo ta loipa xtypimata pou tha exei ypostei to kormaki sou.

psaxioti
10/01/2007, 09:15
Το εξωτερικό είναι σίγουρα διαφορετικό για να περνάει το τεστ διάτρησης (penetration). Μήπως όμως είναι διαφορετικό και το εσωτερικό; Πάντως σίγουρα επιτρέπουν περισσότερα G για τις κρούσεις που κάνουν (βέβαια κάνουν και λίγο πιο δυνατές κρούσεις).
Δεν ξέρω, αλλά η διαίσθησή μου λέει ότι τα snell είναι λίγο πιο σκληρά και σε μικρές πτώσεις δεν θα απορροφούν τόσο την κρούση όσο τα CE, σε δυνατές κρούσεις όμως ίσως συμπεριφέρονται λίγο καλλίτερα. Δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε άκρη, εκτός αν βρούμε κάποιο τεστ που να εξετάζει κράνη με διάφορες ενέργειες κρούσης.

COSMIC
26/04/2007, 14:34
Iσως απο τα καλύτερα threads εδω μεσα:beer:

zireous
26/04/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο εδώ:
http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review/

Διαβάστε και εδώ εκεί που γράφει upate
http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmet-faq.htm

Από αυτά που γράφτηκαν μέχρι τώρα να υποθέσω οτι ανάλογα την ταχύτητα που τρέχουμε χρειαζόμαστε διαφορετικό κράνος για την κατάλληλη προστασία;

Από το δεύτερο λινκ:

NEW! Ruminations on motorcycle clothing safety standards | New ACU Five Star motorcycle helmet safety standard to replace the ACU Gold sticker; combines Snell and ECE 22.05 helmet safety standards.



Διαβάστε όλα τα σχετικά με τα κράνη λέμε... ότι λέτε εδώ είναι επιεικώς άκυρο ή το βλέπετε όπως σας συμφέρει:

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/acu-gold-sticker.htm

airamhag
27/04/2007, 11:52
γιατι πρεπει να φοραμε full face κρανος... και κρανος γενικοτερα...
http://jeff.dean.home.att.net/swisher.htm

ακομα..(ανα) γνωριζοντας το κρανος
http://www.helmets.org/helmet07.htm

Κριτηρια για την σωστη επιλογη κρανους

Εαν δεν μαθουν τον σωστο τροπο απο εμας
ισως ειναι τυχεροι να διδαχθουν κατι απο το ΣΕΚ Χιου.

http://1sek-chiou.chi.sch.gr/periv/kranos/4.htm


http://www.techteam.gr/lofiversion/index.php/t15131.html

Iστοριες χωρις κρανος
http://www.wearahelmet.org/

Crash Test
http://www.smf.org/video/snell_testing_wmv.html
πηγη: http://www.smf.org/

airamhag
27/04/2007, 11:58
το σποτ ?το θυμαστε? (http://www.youtube.com/watch?v=C6Z04p0r5DE)

blueblack
04/05/2007, 15:13
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΗΓΑΤΕ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ.................

Θέλω καί γώ ό άφελής νά ρωτήσω.............

Δέν άντιλαμβάνεσαι φίλε μου Ταξιδευτή ότι όλα αύτά πού μάς έγραψες καί τά όποία
φυσικά καί δέν άμφισβητώ άφορούν............ΜΟΝΟ............
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........???????????

Γιά πρίν τήν πτώση μάς άνέφερες κάτι....????????
Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος άν χτυπήσεις μέ 30 χιλ..........ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.........!!!!!!!!!!!
Όχι άν γλυστρήσεις .....ΑΛΛΑ..........άν προσκρούσεις..........όπότε κανένα DOT .....δέ σέ
σώζει..................

Φίλε μου αύτή είναι ή διαφορά τού κράνους σου άπό τά ARAI.............καί .........SHOEI.........
Καί αύτήν πληρώνουμε............
ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ...............γιά μετά κατά πώς λές είσαι καλύτερος.......
ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ.....??????????????????????

Δοκίμασες τό κράνος σου σέ μιά γρήγορη βόλτα..........μέ πάνω άπό 200.........??????????
Έβαλες καί ένα άπό τά δύο παραπάνω...????????????

Άν όχι τότε θά σού λυθούν ........ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ............θεωρητικές καί μή.........!!!!!!!

Τώρα γιατί αύτή ή διαφορά τιμών ,είναι μιά μεγάλη ίστορία........κράτους,δασμών,κέρδους,
ύπερκέρδους, άσυδοσίας...........προσφοράς καί ζήτησης.........κ.λ.π.κ.λ.π..........

Νάσαι όμως σίγουρος..........ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΧΕΡΙ..................ότι καμμία μά
καμμία σχέση δέν έχει τό κράνος σου..........ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.................
ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.......................

CORSAIR...........VIPER..................X-SPIRIT........................καί............XR-1000.........είναι...
πολύ μακρυά....................άπ'όλα τά άλλα................


Ούτε ντήλερ τους είμαι καί μού έχουν πιάσει καί τόν κώλο...................ΑΛΛΑ............δέ μπορούμε
νά λέμε καί ότι θέλουμε διά τής μεθόδου τής άτόπου άπαγωγής...............!!!!!!!!!!!!!!!!


ΥΓ. Προσωπικές άπόψεις...........άλλά πολύ δοκιμασμένες, όχι κουτουρού.....!!!!!!!!!!


:wave2:

byron
04/05/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος άν χτυπήσεις μέ 30 χιλ..........ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.........!!!!!!!!!!!


Αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια η Shoei είχε αναφέρει πως κανένα κράνος δεν μπορεί να προστατεύσει αποτελεσματικά όταν η ταχύτητα πρόσκρουσης σε σταθερό σημείο ξεπερνά τα 80χλμ.

Η ανακοίνωση είχε γίνει με αφορμή το θάνατο του Katoh βγαίνοντας απ΄τα pits με μικρή σχετικά ταχύτητα. Ετσι κι αλλιώς ακόμα και αν άντεχε το κράνος ή ο εγκέφαλος μας, υπάρχουν τα προβλήματα του αυχένα (που μπορεί να σπάσει)

Σε ότι αφορά την αίσθηση και το πως νοιώθεις με τα «καλά» κράνη, να συμφωνήσω με τον iriniaa.
Αν και φορούσα ακριβούτσικα κράνη τα τελευταία 6 χρόνια (Shoei XR) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, η αίσθηση που έδωσε το RX7 ήταν απίστευτη.
Το κράνος μένει στην θέση του χωρίς να κουνιέται ΚΑΘΟΛΟΥ σε ταχύτητες πάνω από 200χλμ με γυμνό μηχανάκι. Εχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να λύσω το λουρί και το κράνος να μην μετακινηθεί ούτε εκατοστό.

blueblack
04/05/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια η Shoei είχε αναφέρει πως κανένα κράνος δεν μπορεί να προστατεύσει αποτελεσματικά όταν η ταχύτητα πρόσκρουσης σε σταθερό σημείο ξεπερνά τα 80χλμ.

Η ανακοίνωση είχε γίνει με αφορμή το θάνατο του Katoh βγαίνοντας απ΄τα pits με μικρή σχετικά ταχύτητα. Ετσι κι αλλιώς ακόμα και αν άντεχε το κράνος ή ο εγκέφαλος μας, υπάρχουν τα προβλήματα του αυχένα (που μπορεί να σπάσει)

Σε ότι αφορά την αίσθηση και το πως νοιώθεις με τα «καλά» κράνη, να συμφωνήσω με τον iriniaa.
Αν και φορούσα ακριβούτσικα κράνη τα τελευταία 6 χρόνια (Shoei XR) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, η αίσθηση που έδωσε το RX7 ήταν απίστευτη.
Το κράνος μένει στην θέση του χωρίς να κουνιέται ΚΑΘΟΛΟΥ σε ταχύτητες πάνω από 200χλμ με γυμνό μηχανάκι. Εχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να λύσω το λουρί και το κράνος να μην μετακινηθεί ούτε εκατοστό.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ..........ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΆ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΡΑΝΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ...


Τό ARAI είναι τό κορυφαίο τής έταιρείας,σέ άντίθεση μέ τό SHOEI πού
είναι τό δεύτερο της μοντέλλο σέ άξία καί ποιότητα ......................

Έδώ καί πολλά χρόνια έχω arai..............διάφορα......τό xr τό πήρα μόλις
αύτές τίς μέρες........
Έκεί πού έπαθα πλάκα ήταν στά πάρα πολλά........260-280χιλ..........
Δέν περίμενα τέτοια συμπεριφορά άπό τό shoei.........ΑΨΟΓΟ...........!!!!!!!!

Καί κάτι άλλο πού παρατήρησα................νομίζω πώς ή ποιότητα
κατασκευής τής shoei.........ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.........!!!!!!!!!!!!

Θεωρώ πώς τό arai είναι γιά γκάζια καί τό shoei γιά ότι κινείται άπό λίγα
μέχρι πολλά........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετά πάμε σέ άλλες κατηγορίες.....

:wave2:

Aggelos_SV
04/05/2007, 22:47
Επειδη βλεπω οτι τα Arai και shoei μονοπωλουν τις επιλογες (καποιων,οχι ολων),τα παρακατω κρανη ειναι υποδεεστερα ???

Suomy spec 1R και extreme
ΑGV TiTech
Shark RSR2 και RSX
Χlite X801

Kαι αν ειναι,σε ποιον τομεα ειναι.Στην ασφαλεια,την ποιοτητα κατασκευης ή την αεροδυναμικη?

Και για να μην παρεξηγηθω δεν εχω διαθεση για διαμαχες :D :wave2:

kiriakost
01/08/2007, 00:37
Αντε βάλτε του λίγο κόλλα , είναι καλό το θέμα !! :)

Ταξιδευτής
01/08/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΗΓΑΤΕ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ.................

Θέλω καί γώ ό άφελής νά ρωτήσω.............

Δέν άντιλαμβάνεσαι φίλε μου Ταξιδευτή ότι όλα αύτά πού μάς έγραψες καί τά όποία
φυσικά καί δέν άμφισβητώ άφορούν............ΜΟΝΟ............
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........???????????

Γιά πρίν τήν πτώση μάς άνέφερες κάτι....????????
Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος άν χτυπήσεις μέ 30 χιλ..........ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.........!!!!!!!!!!!
Όχι άν γλυστρήσεις .....ΑΛΛΑ..........άν προσκρούσεις..........όπότε κανένα DOT .....δέ σέ
σώζει..................

Φίλε μου αύτή είναι ή διαφορά τού κράνους σου άπό τά ARAI.............καί .........SHOEI.........
Καί αύτήν πληρώνουμε............
ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ...............γιά μετά κατά πώς λές είσαι καλύτερος.......
ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ.....??????????????????????

Δοκίμασες τό κράνος σου σέ μιά γρήγορη βόλτα..........μέ πάνω άπό 200.........??????????
Έβαλες καί ένα άπό τά δύο παραπάνω...????????????

Άν όχι τότε θά σού λυθούν ........ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ............θεωρητικές καί μή.........!!!!!!!

Τώρα γιατί αύτή ή διαφορά τιμών ,είναι μιά μεγάλη ίστορία........κράτους,δασμών,κέρδους,
ύπερκέρδους, άσυδοσίας...........προσφοράς καί ζήτησης.........κ.λ.π.κ.λ.π..........

Νάσαι όμως σίγουρος..........ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΧΕΡΙ..................ότι καμμία μά
καμμία σχέση δέν έχει τό κράνος σου..........ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.................
ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.......................

CORSAIR...........VIPER..................X-SPIRIT........................καί............XR-1000.........είναι...
πολύ μακρυά....................άπ'όλα τά άλλα................


Ούτε ντήλερ τους είμαι καί μού έχουν πιάσει καί τόν κώλο...................ΑΛΛΑ............δέ μπορούμε
νά λέμε καί ότι θέλουμε διά τής μεθόδου τής άτόπου άπαγωγής...............!!!!!!!!!!!!!!!!


ΥΓ. Προσωπικές άπόψεις...........άλλά πολύ δοκιμασμένες, όχι κουτουρού.....!!!!!!!!!!


:wave2:

Ωπ! Αυτο μου ειχε ξεφυγει πρεπει να ομολογησω! :S

Σεβαστες οι αποψεις σου φιλε Ιρινια, και πανω στα οσα με ρωτησες εχω να σου απαντησω τα εξης:

1. Ναι, δοκιμασα τα κρανη μου σε ταχυτητες πανω (και ΠΟΛΥ πιο πανω) απο 200. Το μεν IXS ηταν απλα ικανοποιητικο, το δε HJC δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο τα κορυφαια της Arai κ Shoei.

2. Εχω δοκιμασει τοσο Arai οσο και Shoei. Εχουν εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης, και ειδικα το Shoei που -προσωπικη προτιμηση- το βρισκω οτι εχει πιο ωραια εσωτερικη επενδυση.

3. Το Shoei δεν καθοταν καλα στο κεφαλι μου (ειναι καπως στρογγυλο), ενω το Arai και το HJC μου ταιριαζαν "γαντι".

4. Πιστευω οτι τοσο τα Arai οσο και τα Shoei ειναι εξαιρετικα κρανη, αλλα για κοστος μεχρι 450 ευρω. Το να σου ζητανε επιπλεον χρηματα απο εκει και περα το βρησκω τεραστια κοροιδια... (πχ 800+ ευρω για το RX7; Ελεος!) :rolleyes:

5. Εν κατακλειδι: αυτο που ηθελε να πει ο ποιητης στο αρχικο ποστ ειναι οτι καλυτερα να παιρνουμε το top κρανος μιας οχι και τοσο διασημης μαρκας στην Ελλαδα, παρα το entry line μιας διασημης οπως Arai... Γιατι εξαλλου με 350 ευρω παιρνεις το βασικο της Arai αλλα και το Ti-Tech της AGV... :rolleyes:

hercul
19/03/2008, 19:04
:a18: :a18: Tαξιδευτή!! Με έχει πιάσει όρεξη για διάβασμα :eek: εδω μέσα!!

Εγώ προσωπικά έχω ένα φθηνό κράνος το οποίο σκοπεύω να το αλλάξω μόλις βρω τα χρήματα! Προτίμησα να πάρω έναν πλήρη εξοπλισμό πρώτα(μπότες παντελόνι μπουφαν ζώνη γάντια) και μετά να αντικαταστήσω το κράνος μου με ένα καινούριο!
Δεν ξέρω αν έκανα μλκια...

Τέσπα θα ήταν καλό να πει κάποιος αν ξέρει αν υπάρχει κάποια αξιολόγηση ή βαθμολογία με Gs για παράδειγμα για αρκετά αν όχι όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν!

Σύμφωνα με το ψάξιμο που έκανα εγώ τους επόμενους μήνες αναμένεται μια αξιολόγηση με αστέρια από το συγκεκριμένο site : http://sharp.direct.gov.uk/ !!