PDA

View Full Version : Ωρα για αλλαγη, CBR 600f ή SV 1000 S?



Alki_Viades
26/06/2006, 16:33
Καλησπερίζω, μετα απο 3,5 χρονια αγαστης συμβιωσης με τον δουκα αποφασισα πως ηρθε ο καιρος για αναβαθμιση και μαλιστα πολυ συντομα, θα δειτε και την σχετικη αγγελια σε λιγο.

Εχω αποφασισει πως η επομενη θα ειναι μεταχειρισμενη street """sport-toyring""" (ναι, με πολλα ""), τελικα καταληγω στις εξης 2:

Suzuki SV 1000 S, μπλε, ισως και μαυρο, οχι παντως ασημι
Honda CBR 600 F, μαυρο

Πιο πολυ με τραβαει το SV, λόγω χαρακτηρα, εμφανισης, και κοστους συντηρησης honda. Απο την αλλη η μεταπωληση φαινεται προβλημα. Ξερω πως και τα δυο ταξιδευουν σχετικα καλα με ενα ατομο και αποσκευες, με 2 ατομα ομως υπαρχει προβλημα χωρου. Τελοσπαντων, για να μην σας πρηζω, το SV θελω, για το SV εχω κ@Υλ$@# και μαλιστα ΑΥΤΟ:



Ξερει κανενας τι μοντελο ειναι; Υπαρχει ελπιδα να το βρω ...καπου;

Οι μονοι ενδοιασμοι που μου μενουν για το SV ειναι οι εξης:

Οι αναρτησεις αρκουν για σβελτη οδηγηση ή αν τις ζορισεις η μηχανη αρχιζει να κανει τα δικα της;

Λεω για μοντελο 2004 και μετα, ξερω πως το 2005 εχει βελτιωσεις στον κινητηρα αλλα ειναι τοσο σημαντικες?

"σέρβις κάθε 24000 χμ λάδια κάθε 6000", αληθεύει;

Η μεση καταναλωση ποση ειναι; Αυτονομια; Δεν εχω μπορεσει να βρω στοιχεια, τι διαολο, τα κρυβουν;

Αυτα τα λιγα, ευχαριστω και καλα μας χιλιομετρα :wave2: :wave2: :wave2:

div400
26/06/2006, 16:56
καταρχας με το καλο να παρεις την νεα σου αγαπημενη (οποια και να ειναι αρκει να ειναι suzuki v2 :winka: :D )

λοιπον σε σβελτη/γρηγορη οδηγηση δεν θα σε προβληματισουν οι αναρτησεις μα καθολου, εξαλλου οτι και να προκυψει ειναι πληρος ρυθμιζομενες οποτε τις φερνεις στα μετρα σου.....

τα μοντελα απο '04 και μετα εχουν πιο χαμηλα τοποθετημενα τα μαρσπιε και περισσοτερο υλικο (αφροδες) στην σελα οποτε πολυωρη οδηγηση δεν αποτελει προβλημα (αρκει να κατσεις σωστα στη μηχανη και να μην στηρηζεσαι στα χερια σου), εγω προσφατα γυρισα απο ταξιδη 4000χλμ στην ευρωπη και δεν κουραστικα καθολου απο τη σταση σωματος (εχει και χωρους να φορτωσεις).....

μεγαλο ατου ειναι η ροπακλα του κινητηρα. πραγματικα ξεχνας το κιβωτιο και απλα ανοιγοκλεινεις το γκαζι. μονο πολυ χαμηλα γυρω στο ρελαντι και με μεγαλη σχση θα σου κανει σκορτσαρισματα τα οποια ομως ειναι φυσιολογικα.....

αυτονομια τωρα..... εχμμ κοιτα αν το πιεσεις θα καψει, θα καψει πολυ! με συνεχομενη κινηση στα 180-220 αναβει ρεζερβα στα 130χλμ ενω με σταθερη ταχυτητα 140-160 φτανει στα 180-190χλμ βλεπεις τα 17 λιτρα του ρεζερβουαρ δεν ειναι και πολλα.....
αυτο και καπως αβολη σταση που εχει ο συνεπιβατης ειναι και τα μοναδικα μειονεκτηματα σε ταξιδι.

οποτε ζυγισεις τις απαιτησεις σου και παιρνεις το SV ! καταλαβες η κανω και κακα.....

τωρα για σερβις ισχυει αυτο που λες. παντως εγω του αλλαζω λαδια/φιλτρο καθε 3000χλμ (για ψυχολογικους λογους, οχι οτι το απαιτει το μηχανακι)

Tropeas
26/06/2006, 17:05
Ρε καμένε εσένα θα σε δούμε σήμερα ?
θα φέρεις και καμιά φωτό απο έξω? να δουμε? θα χω το λάπτοπ μαζί...
:D
ΔΕΛΕΑΡ φυσικά.

Alki_Viades
26/06/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αυτονομια τωρα..... εχμμ κοιτα αν το πιεσεις θα καψει, θα καψει πολυ! με συνεχομενη κινηση στα 180-220 αναβει ρεζερβα στα 130χλμ ενω με σταθερη ταχυτητα 140-160 φτανει στα 180-190χλμ βλεπεις τα 17 λιτρα του ρεζερβουαρ δεν ειναι και πολλα.....

Τελικα η αυτονομια ειναι χαλια, δεν ειναι τραγικο βεβαια, αλλα να εχεις συνεχεια σε ταξιδι το νου σου για το επομενο βενζιναδικο ειναι σπαστικο...


τωρα για σερβις ισχυει αυτο που λες. παντως εγω του αλλαζω λαδια/φιλτρο καθε 3000χλμ (για ψυχολογικους λογους, οχι οτι το απαιτει το μηχανακι)
3000 !!!! :eek: :eek: :eek:
Οχι ρε φιλε, τωρα στον δουκα κανω σερβις καθε 4000 και θα πεσω στα 3000; Απαραδεκτο!

Ψηνομαι παντως, ψηνομαι, εχω ροδισει και σε λιγο θα εχω γινει ...λουκουμι :rotflmao:

AFTER
26/06/2006, 23:34
Σκεψου πως οταν ειχε βγει, ειχε τον καλυτερο κινητηρα v-2!

Μονο για την θεση οδηγησης εχω ακουσει αρνητικα σχολια, αλλα σε σχεση με τι ομως?
Με ενα naked?
Με ενα ss?

div400
27/06/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Τελικα η αυτονομια ειναι χαλια, δεν ειναι τραγικο βεβαια, αλλα να εχεις συνεχεια σε ταξιδι το νου σου για το επομενο βενζιναδικο ειναι σπαστικο...


3000 !!!! :eek: :eek: :eek:
Οχι ρε φιλε, τωρα στον δουκα κανω σερβις καθε 4000 και θα πεσω στα 3000; Απαραδεκτο!

Ψηνομαι παντως, ψηνομαι, εχω ροδισει και σε λιγο θα εχω γινει ...λουκουμι :rotflmao:


ναι αυτο με την αυτονομια ειναι λιγο ενοχλητικο σε ταξιδι...
βασικα σου κοβει την ροη που πρεπει καθε 200-220 (εως τοσο κρατησα την ρεζερβα) το πολυ να σταματας για βενζινα αλλα δεν ειναι τραγικο

τωρα τα λαδια ειπα οτι το κανω για δικους μου καθαρα λογους....
οσο πιο συχνα τοσο πιο καλα, θεωρω οτι φρεσκο λαδακι ειναι οτι καλλιτερο για τον κινητηρα αλλα μπορει να ειμαι απλα υπερβολικος :D

@AFTER ακομα εχει εναν απο τους καλλιτερους V2 κινητηρες της αγορας, με μεγαλα περιθωρια βελτιωσης (αν τα σκασεις βεβαια)

και απο θεση οδηγησης σε σχεη με τον δουκα που εχει ο φιλος θα του φανει πολυθρονα..... εκτος λιγο στις αρχες που σιγουρα θα ριξει το βαρος στους καρπους οποτε θα πονεσουν λιγο αλλα αυτο στην αρχη μονο μεχρι βρει την σωστη σταση....

Alki_Viades
27/06/2006, 14:31
Τωρα που το σκεφτομαι, εστω πως η σταση ειναι αρκετα καλη και συνηθιζεται, η προστασια απο τον αερα ειναι ικανοποιητικη; Ειμαι 1,83, μεχρι τα 170 θα ειμαι οκ?

Α, και τελικα κανενας δεν ξερει τιποτα για αυτο:


53317

gian_nykt
27/06/2006, 17:38
Κοίτα, τα πλαϊνα πλαστικά τα βάζεις γιατί υπάρχουν αντιπροσωπίας κι αν ψαχτείς θα βρείς και φτιαχτά εμπορίου ή πολυεστερικά. Τώρα το χρώμα αλλά GSXR , δεν ξέρω που βρέθηκε, ίσως πάει έτσι σε άλλη χώρα ή είναι απλά βαμμένο αλλά GSXR!!!

H.A.Balafoutre
27/06/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
Κοίτα, τα πλαϊνα πλαστικά τα βάζεις γιατί υπάρχουν αντιπροσωπίας κι αν ψαχτείς θα βρείς και φτιαχτά εμπορίου ή πολυεστερικά. Τώρα το χρώμα αλλά GSXR , δεν ξέρω που βρέθηκε, ίσως πάει έτσι σε άλλη χώρα ή είναι απλά βαμμένο αλλά GSXR!!!


Έβγαλε η Suzuki επετιακό SV1000 με αυτά τα χρώματα. Και στην Ελλάδα θα έπρεπε να έχει έρθει, αλλά μάλλον κανείς δεν το αγόρασε.

Tropeas
28/06/2006, 00:44
Δεν ήρθε Ελλάδα ούτε ένα κομμάτι...
ούτε προοριζόταν εκτός Αγγλίας και Αυστραλίας αν δεν κάνω λάθος το επετειακό που έχει και τις μεγαλύτερες πωλήσεις....

Το φουλ φέρινκ το πέρνεις απο το original electronic shop-site της Suzuki Αγγλίας...
384λίρες=570?!!!
http://www.suzuki-gb.co.uk/access.asp?m=24&c=&s=

Sapadak
28/06/2006, 05:12
CBR 600F:a54:

Alki_Viades
28/06/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
CBR 600F:a54:

Γιατι; :ninja:

gcrook
28/06/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Γιατι; :ninja:

Ετσι για να γινεται κουβεντα.....
Πολυ καλο και σπανιο μηχανακι το CBR btw:rotflmao:

Tropeas
28/06/2006, 22:53
To SV1000S το μόνο κακό είναι ότι θα το παντρευτείς...:D ;) :beer: άλλοι το λαμβάνουν ώς καλό... ;)
είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας αν το καβαήσεις θα καταλάβεις ποιο θες... :smilea:

Alki_Viades
29/06/2006, 15:30
Η παντρεια (του SV, οκ?) δεν μ'ενοχλει, αρκει να το παρω σε καλη τιμη ωστε να μη χασω πολλα οταν αποφασισω να το πουλησω. Εξαλλου μπορει να υπαρχει μικρη ζητηση αλλα υπαρχει και μικρη προσφορα αρα μεγαλυτερες μιθανοτητες να πουλησεις το δικο σου.

Για προστασια απο τον αερα εχει κανενας αποψη; Ο λογος που θελω το S ειναι να ταξιδευω σαν ανθρωπος, χωρις να προαπαιτειται εντατικη γυμναστικη σε μονοζυγο....

Tropeas
29/06/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Η παντρεια (του SV, οκ?) δεν μ'ενοχλει, αρκει να το παρω σε καλη τιμη ωστε να μη χασω πολλα οταν αποφασισω να το πουλησω. Εξαλλου μπορει να υπαρχει μικρη ζητηση αλλα υπαρχει και μικρη προσφορα αρα μεγαλυτερες μιθανοτητες να πουλησεις το δικο σου.

Για προστασια απο τον αερα εχει κανενας αποψη; Ο λογος που θελω το S ειναι να ταξιδευω σαν ανθρωπος, χωρις να προαπαιτειται εντατικη γυμναστικη σε μονοζυγο....
Μια χαρά!!! εγω που είμαι 1,76 ταξιδεύω μια χαρά και με 180...αν βάλεις και dοuble bubble ζελατινούλα ακόμα καλύτερα...

Sapadak
29/06/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Γιατι; :ninja:

Πηρε φιλος προσφατα και το εκανα μια βολτιτσα και μου αρεσε παρα πολυ (χωρις βεβαια να εχω οδηγησει το SV)

Σε SV εχω ανεβει μονο σε στατικο, και η θεση του οδηγου μου φανηκε πιο αβολη απο το cbr.

Του συνεπιβατη ηταν πολυ πιο αβολη σε σχεση παλι με το cbr.

Βεβαια η μεγαλη διαφορα ειναι το τετρακυλινδρο με το V2.
Τελειως διαφορετικη αισθηση του ενος με του αλλου.

Δεν θα πω ποιος ειναι κινητηρας ειναι καλυτερος απλα σκεψου τι σε βολευει καλυτερα για τη χρηση που το θελεις.
Και το ενα και το αλλο εχει τα θετικα και τα αρνητικα του....μεγαλη κουβεντα

Αν εχει τη δυνατοτητα να βολταρεις και τα 2 θα ειναι οτι καλυτερο. (πρωτοτυπη απαντηση ε?) να δεις τι σου "καθεται" καλυτερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ετσι για να γινεται κουβεντα.....
Πολυ καλο και σπανιο μηχανακι το CBR btw

Σπανιο τι εννοεις?
Οτι δεν κυκλοφορουν αρκετα σε σχεση με το SV ή οτι δεν κυκλοφορουν αρκετα σε σχεση με τα fazer ή τα Ζ ή τα V-strom?

Παντως συλλεγοντας info για το cbr διαβασα αρκετα, οπως οτι πχ σε χωρες οπως η Αγγλια και η Γερμανια ηταν για πολλα χρονια στη κορυφη των πωλησεων οντας μια απο τις καλυτερες all-around μηχανες (και σπορ και χαλαρη κτλ)

Sapadak
29/06/2006, 19:48
Οσο για την απορια σου για τα SV μεταξυ 2004 και 2005

Δες εδω τα χαρακτηριστηκα τους

2004 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_sv1000s%2003.htm)
2005 (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_sv1000s%2005.htm)



Και μιας και τα το ριξεις στο διαβασμα :D δες και για το CBR 600F (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr600f4i%2006.htm)


Παντως με μια γρηγορη αναγνωση ΛΕΕΙ το σαιτ οτι εχουν 14 αλογατα διαφορα (παραπανω το 2005)

Και ο βαθμος συμπιεσης εχει λιγο ανεβει στο 2005 (ισως για αυτο και τα περισσοτερα αλογα!!!

gcrook
29/06/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak


Πλακα κανω ρε συ καθε αλλο παρα σπανιο μηχανακι ειναι, και αυτο ειναι και το κακο κατα την γνωμη μου.

Καλο ειναι να δοκιμαζουμε και κατι αλλο, γιατι κακα τα ψεματα, εχει βρωμισει ο τοπος εδω και δεκαετιες στα CBR (οχι οτι ειναι κακο η τυχαιο), αλλα υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια πιο ζουμερα και πιο μεγαλα.:winka:
Οσον αφορα το cbr600F η θεση οδηγησης ειναι οντως πολυ πιο ανετη, και υποδηλωνει τον τουριστικο χαρακτηρα της μηχανης.


Εντελως διαφορετικα μηχανακια οντως, και τονιζω οτι πρεπει να ξερεις απο πριν τα πως και τα γιατι πριν προβεις στην αγορα ενος V2.

Sapadak
29/06/2006, 20:13
XA συμφωνουμε δηλαδης? :cool:


Η εμπειριαμου με Ι4 και βε2 ειναι με αρκετα χλμ σε ενα φαζερ 600 και με ενα βαραντερο.


Καμια σχεση το ενα με το αλλο στη συμπεριφορα(του κινητηρα)

Ποιο βολικο μου φανηκε το Ι4 ειδικα για συνθηκες πολης (μικρης ε) μιας και εχει ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ φασμα στροφων να παιζεις και οχι μια πανω μια κατω.

Ετσι τουλαχιστον το καταλαβα εγω


Συμφωνουμε και εδω?

gcrook
29/06/2006, 21:07
:look:

Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα που συμφωνουμε και που διαφωνουμε αλλα ας παει στα κομματια ωρα που ειναι:rotflmao:

Sapadak
29/06/2006, 21:18
;) καλα λες ας το κλεισω το "μαγαζι" ωρα που ειναι


Εχει και αυριο ο Θεος!

THEOD
29/06/2006, 22:14
Διάβασε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9210) τι αποκόμισα από μια επαφή 60 περίπου χιλιομέτρων με το μηχανάκι...Ίσως σε βοηθήσει...:wave2:


Για την ιστορία....τελικά αγόρασα το 1000Στρόμ !!!!ia :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alki_Viades
30/06/2006, 12:12
Θανάση να εισαι σιγουρος πως εχω διαβασει ολα τα ποστ στο σχετικο τομεα! Βεβαια μπορει να πηρες το v-strom αλλα τελικα σε "γυμνο" 1000αρι κατεληξες παλι ;) Αν θυμαμαι καλα σε μια μπυροβολτα στο skippers πριν 2-3 χρονια ειχες ενα fazer 600?

--->Sapadak
thnx για τα Links, πολυ καλα αλλα η συγκριση ειναι μεταξυ μοντελων 2003 & 2005, οχι 2004 & 2005. Εχω καταληξει στο οτι μεταξυ 2005 και ...καποιου προηγουμενου μοντελου η διαφορα σε δυναμη ειναι σχεδον 15 ιπποι, αρκετοι θα ελεγα! Αυτο που δεν ειναι ξεκαθαρο ειναι σε ποιο μοντελο εγινε η αλλαγη, στο 2003 ή 2004? :confused: :confused: :confused:

Ασε που σε διαφορα site εχω βρει ιπποδυναμεις για το 2005 απο 116 hp / 8,500 rpm μεχρι 124 ίπποι/9.200 σ.α.λ. (suzuki.gr)!!! Τελικα τι διαλολο παιζει, το παιρνεις κι οτι κατσει? :cry:

Επισης μου φαινεται παραξενο ενα Ι4 600cc να ειναι πιο ανετο απο ενα V2 1000cc στην πολη: πιο ροπατο το 2ο, αρα λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων. Ειχα οδηγησει στην εκθεση του ελληνικου ενα hornet 600 και μου ειχε φανει "ψοφιο χαμηλα, ανεκτο στις μεσαιες, δυνατο ψηλα". Δεν ξερω ο κινητηρας του ποσο ομοιος ειναι του 600 F βεβαια...

THEOD
30/06/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
[B] Αν θυμαμαι καλα σε μια μπυροβολτα στο skippers πριν 2-3 χρονια ειχες ενα fazer 600?



Ναι σωστά θυμάσαι....αλλά δεν ξέρω ποιό Φέιζερ 600 θυμάσαι...το 02 ή το 04 που πήρα αμέσως μετά ??? :wave2:

THEOD
30/06/2006, 12:31
[i]
Επισης μου φαινεται παραξενο ενα Ι4 600cc να ειναι πιο ανετο απο ενα V2 1000cc στην πολη: πιο ροπατο το 2ο, αρα λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων. Ειχα οδηγησει στην εκθεση του ελληνικου ενα hornet 600 και μου ειχε φανει "ψοφιο χαμηλα, ανεκτο στις μεσαιες, δυνατο ψηλα". Δεν ξερω ο κινητηρας του ποσο ομοιος ειναι του 600 F βεβαια... [/B]


Να μην σου φαίνεται παράξενο....δεν είναι μόνο η ροπή στις χαμηλές στροφές που κάνει πιο άνετο το οδήγημα στην πόλη....
Η ομαλότητα λειτουργίας και η απουσία σκορτσαρίσματων-δισταγμών είναι πιο σημαντική στην ομαλή (άρα ξεκούραστη) οδήγηση...

Μπορεί ένας μεγάλος V2 να διαθέτει πολύ μεγαλύτερη ροπή στις χαμηλές στροφές από έναν 600άρι Ι4, αλλά δεν έχει την απουσία κραδασμών και την βελούδινη λειτουργία του 4κύλινδρου, ενώ ταυτόχρονα διαθέτοντας πολύ μακρύτερες σχέσεις λειτουργεί μέσα στην πόλη σε στροφές ελάχιστα πάνω από το ρελαντί όπου κάθε άλλο παρά "βελούδινη" λειτουργία παρουσιάζει...Στην κίνηση στην πόλη (για Αθήνα μιλώντας ) ο συμπλέκτης θα γίνει ο καλύτερος φίλος σου....:lol:

Από την άλλη ο μικρός 4κύλινδρος μπορεί να υστερεί σε ροπή (που σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα άμεσης-δυνατής επιτάχυνσης από τις χαμηλές) αλλά έχει καλύτερη ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ και σαφώς πιο ομαλή λειτουργία και τελικά είναι πιο ξεκούραστος....απλά χρειάζεται κατεβάσματα αν θελήσεις να επιταχύνεις δυνατά....

PortisHead
30/06/2006, 12:31
Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση....δες και στο MOTOSELECT...ειναι επισημη αντιπροσωπεια του Σφακιανακη και εχει 3 ολοκαινουργια SV1000s (μονο σε ασημί ομως) μοντελα 2003 , stock , στην απιστευτη τιμή των : 8700 euro
Εγγυήσεις κ.λ.π. ολα κανονικά.
:wave2:

Sapadak
30/06/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades


--->Sapadak
thnx για τα Links, πολυ καλα αλλα η συγκριση ειναι μεταξυ μοντελων 2003 & 2005, οχι 2004 & 2005. Εχω καταληξει στο οτι μεταξυ 2005 και ...καποιου προηγουμενου μοντελου η διαφορα σε δυναμη ειναι σχεδον 15 ιπποι, αρκετοι θα ελεγα! Αυτο που δεν ειναι ξεκαθαρο ειναι σε ποιο μοντελο εγινε η αλλαγη, στο 2003 ή 2004? :confused: :confused: :confused:

Ασε που σε διαφορα site εχω βρει ιπποδυναμεις για το 2005 απο 116 hp / 8,500 rpm μεχρι 124 ίπποι/9.200 σ.α.λ. (suzuki.gr)!!! Τελικα τι διαλολο παιζει, το παιρνεις κι οτι κατσει? :cry:

Επισης μου φαινεται παραξενο ενα Ι4 600cc να ειναι πιο ανετο απο ενα V2 1000cc στην πολη: πιο ροπατο το 2ο, αρα λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων. Ειχα οδηγησει στην εκθεση του ελληνικου ενα hornet 600 και μου ειχε φανει "ψοφιο χαμηλα, ανεκτο στις μεσαιες, δυνατο ψηλα". Δεν ξερω ο κινητηρας του ποσο ομοιος ειναι του 600 F βεβαια...

Για τα μοντελα που αναρωτιεσαι μαλλον και τις διαφορες.
Μεχρι το 2005 τα μοντελα ειναι ιδια και μετα ηρθαν οι αλλαγες , τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω, μπορει να κανω και λαθος βεβαια και ευχαριστως να με διορθωσει καποιος.

Τωρα για το Ι4 και το βε2 τι να σου πω.
Αυτο που εννοω ειναι η αισθηση το "σκορτσαρισμα" που βλεπεις με το βε2 σε χαμηλες στροφες ενω στα Ι4 δεν εχει κατι τετοιο.
Και βεβαια τραβαει καλυτερα το βε2 στα χαμηλα σε σχεση με το Ι4 αλλα....μια φορα δοκιμασαμε βε2 1000cc και Ι4 600cc και η διαφορα ηταν μικρη--->εως ελαχιστη υπερ του βε2(καλυτερο πεταγμα στην εκκινηση.Αλλα μεχρι τα 180-190 μετα το αλλο χαααααααθηκε:bawl:

Οχι δεν φορανε ιδιους κινητηρες το χορνετ με το 600f

Το ενα ειναι καρμπ το αλλο ιντζεκτιον.

Το ενα εχει 95 το αλλο 108

Το ενα εχει 188Kg το αλλο 168Kg


Παρε cbr :D

Sapadak
30/06/2006, 12:42
Οπα τωρα ειδα τι απαντησε ο theod για τις διαφορες Ι4 --βε2

Ακριβως αυτο εννοω!!

:wave2:

DUKASII
30/06/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να μην σου φαίνεται παράξενο....δεν είναι μόνο η ροπή στις χαμηλές στροφές που κάνει πιο άνετο το οδήγημα στην πόλη....
Η ομαλότητα λειτουργίας και η απουσία σκορτσαρίσματων-δισταγμών είναι πιο σημαντική στην ομαλή (άρα ξεκούραστη) οδήγηση...

Μπορεί ένας μεγάλος V2 να διαθέτει πολύ μεγαλύτερη ροπή στις χαμηλές στροφές από έναν 600άρι Ι4, αλλά δεν έχει την απουσία κραδασμών και την βελούδινη λειτουργία του 4κύλινδρου, ενώ ταυτόχρονα διαθέτοντας πολύ μακρύτερες σχέσεις λειτουργεί μέσα στην πόλη σε στροφές ελάχιστα πάνω από το ρελαντί όπου κάθε άλλο παρά "βελούδινη" λειτουργία παρουσιάζει...Στην κίνηση στην πόλη (για Αθήνα μιλώντας ) ο συμπλέκτης θα γίνει ο καλύτερος φίλος σου....:lol:

Από την άλλη ο μικρός 4κύλινδρος μπορεί να υστερεί σε ροπή (που σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα άμεσης-δυνατής επιτάχυνσης από τις χαμηλές) αλλά έχει καλύτερη ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ και σαφώς πιο ομαλή λειτουργία και τελικά είναι πιο ξεκούραστος....απλά χρειάζεται κατεβάσματα αν θελήσεις να επιταχύνεις δυνατά.... ρε παιδιά τι λετε εδω χάμου.


εγω με τον v-2 Μου...βαζω 6 με 80 χιλ και αλλαζω παλι σε νεκρα μονο αμα σταματήσω.

για επιταχυνση να μην αναφερθω..

και οσο για συμπλεκτη...μονο αν χρειαστεί να πεσει κατω απο τις 1700 στροφες !!!
στισ 1500 εχω ρελαντι εγω ετσι?

Sapadak
30/06/2006, 12:45
Τι γραναζια εχεις μπρος-πισω?

Μαμα?

DUKASII
30/06/2006, 12:49
ναι

THEOD
30/06/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ρε παιδιά τι λετε εδω χάμου.


εγω με τον v-2 Μου...βαζω 6 με 80 χιλ και αλλαζω παλι σε νεκρα μονο αμα σταματήσω.

για επιταχυνση να μην αναφερθω..

και οσο για συμπλεκτη...μονο αν χρειαστεί να πεσει κατω απο τις 1700 στροφες !!!
στισ 1500 εχω ρελαντι εγω ετσι?

Αι σαλάγα τα πρόβατα ρεεεε....:yuck: :yuck: :yuck:

Sapadak
30/06/2006, 12:56
Χμμμ :confused:

Τι να σου πω τωρα...
Οτι εχω οδηγησει σε βε2 (transalp 600-650, varadero 1000, v-strom650 ) ολα ειχαν αυτο το σκορτσαρισμα που περιγραφει και ο theod...

DUKASII
30/06/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αι σαλάγα τα πρόβατα ρεεεε....:yuck: :yuck: :yuck:

αυτο τωρα τι ήταν ??

:look:

DUKASII
30/06/2006, 13:05
δε πατε να παρετε το ''βελουδινο'' 600 αρι 4κ...με τη γαμαουα λειτουργια στις χαμηλες στροφες..

μιας και δε κουνιεσαι..αλλα ισα ισα τσουλας...


και αμα δειτε καμια ανηφορα βαλτε 1!!!
και μαρσαρετε να φτασει στις βελουδινες 14000 στροφες μπας την ανεβει.



καθομαι και ασχολουμαι κιολας με τα μπρικια.

PortisHead
30/06/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
δε πατε να παρετε το ''βελουδινο'' 600 αρι 4κ...με τη γαμαουα λειτουργια στις χαμηλες στροφες..

μιας και δε κουνιεσαι..αλλα ισα ισα τσουλας...


και αμα δειτε καμια ανηφορα βαλτε 1!!!
και μαρσαρετε να φτασει στις βελουδινες 14000 στροφες μπας την ανεβει.



καθομαι και ασχολουμαι κιολας με τα μπρικια.

Μην τρελαίνεσε 2κυλινδρε φίλε μου.
Οπως ειπαν και τα παιδια....χαμηλα ειναι ωραια τα 2κυλινδρα....αλλα μετα τα 345χλμ/ωρα....΄χάνεις......μένεις πίσω...δε λέει......:lol:

Μηπως να μεταφερθουμε στις διαμάχες ??? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(με χιουμοριστικη διαθεση ε?) :wave2:

v2power
30/06/2006, 13:20
Οι διαφορές από τα 03-04 στα 05- στην ιπποδύναμη είναι περίπου 4 άλογα επισήμως αλλά και από δυναμομετρήσεις κάπου εκεί ήταν. Τα 03 έβγαζαν από 104 - 109 στον τροχό. Έχω κάνει πάνω από 40.000 χλμ με SV 1000 και μπορώ να πώ ότι δεν σκορτσάρει εύκολα, στο TDM του αδερφού μου ήταν πολυ πιο έντονο. Αυτά.

Alki_Viades
30/06/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στην κίνηση στην πόλη (για Αθήνα μιλώντας ) ο συμπλέκτης θα γίνει ο καλύτερος φίλος σου....:lol:

Δε καταλαβες, ο συμπλεκτης ΗΔΗ ειναι ο καλυτερος φιλος μου! :D

Οκ, κατανοητα τα περι σκορτσαρισματος απο τις χαμηλες αλλα εξαρταται κι απο τον κινητηρα. Ειχα οδηγησει TDM και μου ειχε φανει οκ, αρα το SV θα ειναι ακομα καλυτερο.

Οσο για την αδυναμια επιταχυνσης ΑΠΟ τα 345χλμ δε με ενοχλει ιδιαιτερα, βολευομαι και μεχρι τα 250 μεχρι στιγμης. Γενικα αν σκεφτει καποιος τι οδηγαω τωρα θα καταλαβει πως το SV ειναι πολυ μεγαλη βελτιωση σε ανεση/τελικη/κραδασμους/σκορτσαρισματα/αυτονομια, με τις αντιστοιχες παραχωρησεις βεβαια στην κινηση σε πολη, ευκολια να "παιζεις" με ασφαλεια, καταναλωση κτλ,κτλ, οποτε τελικα οπως τη βρισκει ο καθενας... :smokin:


-->PortisHead: Φιλε πολυ καλη προσφορα αλλα ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΣΗΜΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝΕ ΤΖΑΜΠΑ ! (καλα λεμε τωρα...)

Α, και λιγα λογια για τα ΚΤΜ! Πουλαω τη μηχανη αλλα η ψυχη μου μενει ...πορτοκαλι! (το νεο λαικο ασμα λεμε) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

div400
30/06/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από v2power
Οι διαφορές από τα 03-04 στα 05- στην ιπποδύναμη είναι περίπου 4 άλογα επισήμως αλλά και από δυναμομετρήσεις κάπου εκεί ήταν. Τα 03 έβγαζαν από 104 - 109 στον τροχό. Έχω κάνει πάνω από 40.000 χλμ με SV 1000 και μπορώ να πώ ότι δεν σκορτσάρει εύκολα, στο TDM του αδερφού μου ήταν πολυ πιο έντονο. Αυτά.

και που ησουν τοσο καιρο ρε φιλαρακι που κανουμε κρα για κατοχους sv/μελη του φορουμ?????


αντε να αυξανουμε εδω μεσα.......

μωρε καλα τα λεω οτι θα γεμισει ο τοποσ sv......

gcrook πριν πας φανταρος να τους εγγραψουμε ολους ΟΛΟΥΣ!!!!!!

v2power
02/07/2006, 11:07
Εννοια σου με εχει καταγραψει ηδη ο Τροπεας, μαλιστα βολτες παμε με ενα φιλο με ενα ιδιο, μπλε, αρα χρέωσε δύο ακομη ατομα. Με την ευκαιρία και με ολο τον σεβασμο προς τους φιλους με τα 650, αυτα τα αστειακια περι αξιοπιστιας δεν θα πρεπει να περιλαμβανουν και τα 1000 τα οποια ειναι διαμαντια !! μη τα ισοπεδωνουμε ολα, μετα από δυο SV 1000 εδώ και τρία χρόνια, έχω αλλαξει μια φυσσα ολη κι ολη. :a19:

gcrook
02/07/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από v2power
Με την ευκαιρία και με ολο τον σεβασμο προς τους φιλους με τα 650, αυτα τα αστειακια περι αξιοπιστιας δεν θα πρεπει να περιλαμβανουν και τα 1000

Μην ανησυχεις, αυτοσαρκαζονται αυτοι που δεν εχουν ουτε κατι να κρυψουν ουτε να φοβηθουν.:wave2:
Ειναι πασιγνωστο οτι μιλαμε για ενα απο τα πιο αξιοπιστα μοτερ στην κατηγορια, και απο κει και περα οτι και να ακουσουμε περι αξιοπιστιας απο "γνωστες" και "ξερολες"......σμπουτσομας:D

v2power
02/07/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μην ανησυχεις, αυτοσαρκαζονται αυτοι που δεν εχουν ουτε κατι να κρυψουν ουτε να φοβηθουν.:wave2:
Ειναι πασιγνωστο οτι μιλαμε για ενα απο τα πιο αξιοπιστα μοτερ στην κατηγορια, και απο κει και περα οτι και να ακουσουμε περι αξιοπιστιας απο "γνωστες" και "ξερολες"......σμπουτσομας:D :beer:

Tropeas
02/07/2006, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από v2power
Εννοια σου με εχει καταγραψει ηδη ο Τροπεας, μαλιστα βολτες παμε με ενα φιλο με ενα ιδιο, μπλε, αρα χρέωσε δύο ακομη ατομα. Με την ευκαιρία και με ολο τον σεβασμο προς τους φιλους με τα 650, αυτα τα αστειακια περι αξιοπιστιας δεν θα πρεπει να περιλαμβανουν και τα 1000 τα οποια ειναι διαμαντια !! μη τα ισοπεδωνουμε ολα, μετα από δυο SV 1000 εδώ και τρία χρόνια, έχω αλλαξει μια φυσσα ολη κι ολη. :a19:
Πές τα ρε άρχοντα και τέσσερα τα ΜΠΛΈ τα τούμπανα πάμε μια και την βουλιάξαμε την Πελλοπόνησο....:lol: :bawl: :bigcry: :wave2: