PDA

View Full Version : Περί ελαστικών



dirtbird
27/06/2006, 17:49
Πρόσφατα αντικατέστησα τα Pilot Power με Pirelli Diablo. Αν και είναι δύσκολο να κάνω άμεση σύγκριση αφού τα παλιά... ήταν παλιά, αλλά και νωρίς γιατί έχω κάνει μόνο 300χλμ με τα Pirelli, σήμερα γυρνώντας από την δουλειά παρατήρησα το εξής στο πίσω λάστιχο:
τα chickenstrips (το απάτητο μέρος στην άκρη του λάστιχου) ήταν πολύ μεγάλο. Σε Κ.Σ. με τα Power και στις ίδιες καθημερινές διαδρομές με τον ίδιο τρόπο οδήγησης, το πάχος της γραμμής ήταν περίπου μισός πόντος.
Μην το μπερδέψετε με ταχύτητα, θα έλεγα ότι με τα Pirelli, πάω πιο γρήγορα και κυρίως πιο εύκολα.
Το ερώτημα (που απευθύνεται σε αυτούς που έχουν εμπειρία και από τα 2 και σε πίστα ή γρήγορη οδήγηση), είναι αν αυτό οφείλεται στο προφίλ της κορώνας ή στον σκελετό (εμένα μου φαίνεται πιο μαλακός).
Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα Power έχουν παραπάνω πρόσφυση.
Τι πιστεύετε όσοι τα'χετε δοκιμάσει?

kostisthegreek
27/06/2006, 19:50
Τα Michelin είναι πιο μαλακά και έχουν καλύτερη πρόσφυση. Ισως λίγο πιο "αργά" αλλά σίγουρα.
Σε οτιδήποτε πιο σκληρό πας φαίνεται πιο "γρήγορο" αλλά με μειωμένη λίγο τη σιγουριά της πρόσφυσης.
Μη νομίσεις τίποτα ακραίες καταστάσεις αλλά διαφορά θα καταλάβεις σε κάποιες περιπτώσεις.

stefanos
27/06/2006, 21:12
Αυτό το chickenstrips να το προσέχεις γιατί δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και μάλλον αγόρασες πιο στρογγυλή κορώνα.

OldMan
28/06/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτό το chickenstrips να το προσέχεις γιατί δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γιατί ρε Πατέρα, γιατί ...???

Αφού ξέρεις ότι θα σου απαντήσει και θα αρχίσουμε τα "Ψυχραιμία Κύριοι" κ.λ.π. !!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

dirtbird
28/06/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε Πατέρα, γιατί ...???

Αφού ξέρεις ότι θα σου απαντήσει και θα αρχίσουμε τα "Ψυχραιμία Κύριοι" κ.λ.π. !!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Με βλέπεις να απαντάω?:smokin:

Μια φορά του ζήτησα να με βοηθήσει να εξαερώσω το CBS στο πουλί, και αντί να μου πατάει μπροστινή μανέτα μου πάταγε αμπραγιάζ:confused: :confused: :confused:

:lol: :lol: :(

kinhsh
28/06/2006, 20:13
Τα δυο αυτα λαστιχα εχουν πολυ μακρινη φιλοσοφια το ενα με το αλλο. Θα ελεγα οτι η συμπεριφορα του παουερ ειναι πιο μοντερνα αφου φαινεται να συγχωρει πολλες απωλειες προσφυσης κατι που το ντιαμπλο συγχωρει λιγωτερο. Παρολο που με τα παουερ δεν με ειχαν πουλησει ποτε με αποτομα μπλοκαρισματα η συμπεριφορα τους να μη δαγκωνει η προσφυση του μπροστινου στην εισοδο αλλα αν δεν το φοβηθεις να πηγαινει καλα το μπροστινο,εγω προτιμω το ντιαμπλο που εχει πολυ πληροφορια.
Θα ελεγα οτι τα λαστιχα αυτα δινουν διαφορετικες χαρες. Παντως απο αποψη ασφαλειας να συγχωρησουν θεωρω σαφως καλυτερα τα παουερ.

dirtbird
02/08/2006, 08:06
Mετά από πάνω από 3000 χλμ (εκ των οποίων τα 2300 στην Κρήτη), μάλλον έχω ανάμικτα συναισθήματα για τα Diablo.

Γενικά επέδειξαν πολύ καλή αντοχή σε λακούβες, καρόδρομους, πέτρες και ποτέ δεν είχα χαζογλιστρήματα εκτός από ένα πρωινό όντας δικάβαλος-τριβάλιτσος, που είχα μπλέξει με έναν χοντρομαλάκα κάπου μετά την Ιεράπετρα και έχανα λίγο το μπροστινό αλλά και πάλι με σαφή προειδοποίηση (ουσιαστικά μικρομετατοπίσεις).

Παρόλα αυτά δύο πράγματα με ενόχλησαν.

Το πρώτο είναι η ευκινησία και η ρυθμισημότητα μέσα στην στροφή. Όντως τα Diablo έχουν καλύτερη αίσθηση στην είσοδο της στροφής (όπως λέει και ο kinhsh) από κει και πέρα όμως είναι δυσκίνητα και ειδικά όταν είσαι δικάβαλος και δεν μπορείς να κινηθείς με ευκολία πάνω στη μοτό, σε δυσκολεύουν.

Το δεύτερο σημείο έχει να κάνει με τις πιέσεις. Στο ΧΧ πάντα χρησιμοποιώ τις πιέσεις του κατασκευαστή (42psi). Εμπειρία από πίστα δεν έχω. Επίσης μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω αρκετά καλά τις διαφορές πίεσης, ειδικά του πίσω λάστιχου μέσω της συμπεριφοράς του στις ανωμαλίες και του ζυγίσματος της μοτό (με έχω τσεκάρει και από 2 psi και πέρα το καταλαβαίνω).

Το πρωί λοιπόν τσεκάριζα πιέσεις (42) και μετά από 3 χλμ έβγαινα εθνική όπου κινιόμουν με μέτριους ρυθμούς (110-150χαω). Μετά από 15 χλμ ένοιωθα το πίσω να έχει σηκωθεί, τον συνεπιβάτη να κατρακυλάει πάνω μου ακόμα και στο κλείσιμο του γκαζιού και την μοτό να αντιδρά πιο ξερά στις ανωμαλίες. Την μυριζόμουνα την δουλειά. Τελικά την 3η μέρα σταμάτησα στην άκρη του δρόμου και έλεγξα πιέσεις ζεστών ελαστικών (με το ίδιο πιεσόμετρο που είχα τα είχα τσεκάρει κρύα). Αποτέλεσμα 44-45 μπρος και 49 ΠΙΣΩ. Να σημειώσω ότι καλοκαίρι μεν, αλλά δεν έκανε και καμμιά τρομερή ζέστη. Επίσης με τα P Power, είχα κάνει μεγαλύτερη διαδρομή φουλ φορτωμένος πέρυσι (Αθήνα - Ελαφόνησος) και με υψηλότερες θερμοκρασίες και δεν είχα παρατηρήσει τέτοιο 'μπαλόνιασμα'.. Φυσικά δεν είχα κάνει τους ίδιους ελέγχους και αυτό γιατί δεν με είχαν ενοχλήσει.
Το συμπέρασμα πυ καταλήγω για την ώρα είναι ότι τα Pilot έχουν υψηλότερη τεχνολογία σκελετού - η άνοδος της θερμοκρασίας και συνεπώς της πίεσης οφείλεται στις μικροκινήσεις των λινών έτσι?

Τέλος να προσθέσω ότι παρατήρησα (κοιτώντας μέχρι που είχε π[ατήσει το πέλμα) ότι με τα Diablo χρησιμοποιούσα περισσότερο το μπροστινό και λιγότερο το πίσω.

jinks
02/08/2006, 08:54
κατι τρεχει με τις πιέσεις του diablo!!
το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αυξομειώνονται οι πιέσιες κυρίως του μπροστινου και γενικά η αποψη μου είναι ότι στις στροφες δεν εμπνέει ασφάλεια, όχι όσο θα περίμενα πάντως(οχι ο τάσος)!!!

dirtbird
02/08/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
(οχι ο τάσος)!!! ??????

kostisthegreek
02/08/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
κατι τρεχει με τις πιέσεις του diablo!!
το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αυξομειώνονται οι πιέσιες

Ασε... κοντεύουν να με τρελλάνουν.:beer:

H.A.Balafoutre
03/08/2006, 10:53
Καλά την ψιλιαζόμουνα την δουλειά με τα Diablo. Τώρα που θέλω να αλλάξω λάστιχα τα Diablo είναι εκτός πλάνων. Ή θα βάλω τα Μ3 της Metzeler ή τα παλιά καλά BT020 που τα είχα καραγουστάρει με την εμπιστοσύνη που μου έδιναν στην οδήγηση.

jinks
03/08/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
??????


Ο Τάσος Πάντος (ΟΣΦΠ)!!!!!

Xlitos
03/08/2006, 16:43
εγώ πάλι απορώ πως κάνανε όνομα αυτα τα λάστιχα,(Diablo)δεν ξέρω ίσως πιο παλιά να ήταν καλά τώρα είναι πολύυυυ πίσω λέμε και πρέπει να το αλλάξουν ριζικά (σκελετό κτλ)...Προσωπικά πιστευω είναι τελείως λάθος επιλογη αφού ούτε για τουρισμό δεν κάνουν γιατί ούτε την μεγάλη αντοχή έχουν.Γενικά η pirelli μου φαίνεται περνάει περίοδο παρακμής,(άλλωστε ακούστηκε ότι πολλά στελέχη της τα απορρόφησε η μανούλα Dunlop)

harlek
03/08/2006, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Γενικά η pirelli μου φαίνεται περνάει περίοδο παρακμής,(άλλωστε ακούστηκε ότι πολλά στελέχη της τα απορρόφησε η μανούλα Dunlop)

Δε νομίζω ότι η Dunlop είναι μαμά της Pirelli....

THEOD
03/08/2006, 20:10
Μήπως (λέω εγώ τώρα...) η Pirelli είναι η μαμά της Metzeler ??? :wave2:

dirtbird
03/08/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Δε νομίζω ότι η Dunlop είναι μαμά της Pirelli....
+1, και εγώ απ'όσο γνωρίζω η Pirelli είναι η μαμά της Metzeller (η εξαγορά έγινε πριν 10 χρόνια περίπου).

Η Dunlop είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια Ιαπωνική.

harlek
03/08/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Η Dunlop είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια Ιαπωνική. [/B]

...και αγορασμένη (ναι, ναι) από την Good Year!

dirtbird
03/08/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
Ο Τάσος Πάντος (ΟΣΦΠ)!!!!!

Έλα ρε συ τώρα, ξενέρωσα (με τον τασο). Με εκδικείσαι?
:lol: :lol: :wave2:

dirtbird
03/08/2006, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μήπως (λέω εγώ τώρα...) η Pirelli είναι η μαμά της Metzeler ??? :wave2:

Δεν σε πρόλαβα :wave2:

kostisthegreek
03/08/2006, 20:27
Ο μπαμπάς τελικά ποιός είναι???

dirtbird
03/08/2006, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
...και αγορασμένη (ναι, ναι) από την Good Year!

Σωστός, το είχα ξεχάσει.

Τώρα σε σχέση με το αρχικό θέμα, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι αφού ψάχνουμε τις 'μικρολεπτομέρειες' καλό θα ήταν να τις μοιραζόμαστε μεταξύ μας. Αν θυμάμαι καλά και τα 2 περιοδικά μοτό, εκθείαζαν τα συγκεκριμμένα λάστιχα και δεν ανέφεραν τίποτα σχετικό.
Όποιος έχει τα τεύχη, ας μπει στον κόπο να τα σκανάρει ή έστω να ρίξει μια ματιά και να επιβεβαιώσει αν θυμάμαι καλά.

Ίσως είναι καλύτερα να εμπιστευόμαστε τις δικές μας παρατηρήσεις...

;)

kostisthegreek
03/08/2006, 20:29
Καμιά γνώμη για τα Pilot Road σε στροφές κλπ???

dirtbird
03/08/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Καμιά γνώμη για τα Pilot Road σε στροφές κλπ???
Δεν τα έχω δοκιμάσει (και μάλλον δεν πρόκειται).

THEOD
03/08/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Καμιά γνώμη για τα Pilot Road σε στροφές κλπ???


Τα φοράει από την "μαμά" του το FZ1...

Δεν τα θεωρώ άσχημα...Λίγο "αργά" στα στροφιλίκια, αλλά φιλικά και προβλέψιμα...Πάντως δεν τα έχω τερματίσει στο πλάι - δείχνουν (τουλάχιστον στην διάσταση 190/50.....) να έχουν περίεργη κορώνα...

Σίγουρα είναι καλά τουριστάδικα λάστιχα...

Στην πρώτη αλλαγή όμως (που πλησιάζει... :bawl: ) θα φορέσω κάτι σε πιο σπόρ μιας και πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν ιδιαίτερα στον χαρακτήρα της μηχανής μου....

Φορεμένα ήδη για 7.000χλμ, το πίσω διανύει ήδη το 2ο μισό της ζωής του (δεν το σκίζω όμως) και λογικά θα βγάλουν έστω και οριακά 10.000, πράγμα που σε χιλιάρι 150 ίππων δεν είναι και αμελητέο...

Xlitos
03/08/2006, 21:43
Μπερδέψαμε τις μαμάδες. Εϊπα μαμά Dunlop όπως λέμε μαμά Χονδα μαμά Καβασάκι κτλ κτλ... :D

Απλά είπα ότι η Dunlop γκαβάτζωσε ανθρώπινο δηναμικό απο την Pirelli,τώρα περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.


...και αγορασμένη (ναι, ναι) από την Good Year!


Όντως....και η αντιπροσωπία της Dunlop στην Ελλάδα είναι η Goodyear.

Πάντως απ την Αγγλία μας έρχονται..
:)

doken
04/09/2006, 09:18
παρεπιπτοντος τα μαμα λαστιχα στο fz1 τα dulop 15000 χλμ. και συνεχιζουν,καθαρα τουριστικο,σκληρο λαστιχο,μολις ζεσταθουν κρατανε,ειναι ομως αργα στο πλαγιασμα,παντος τωρα που θα τα αλλαξω ειμαι μεταξυ m3 και corsa,δυσκολη επιλογη

DUKASII
04/09/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
παρεπιπτοντος τα μαμα λαστιχα στο fz1 τα dulop 15000 χλμ. και συνεχιζουν,καθαρα τουριστικο,σκληρο λαστιχο,μολις ζεσταθουν κρατανε,ειναι ομως αργα στο πλαγιασμα,παντος τωρα που θα τα αλλαξω ειμαι μεταξυ m3 και corsa,δυσκολη επιλογη το m3 θα σου κρατήσει πιο πολυ απο το corsa..το οποιο φετος εινα το diablo corsa III οπου το φορανε και στα 600σσ στο παγκοσμιο ΟΛΑ τα μηχανακια και ειναι σαφως καλύτερο σε κρατημα απο το m3 αλλα δε θα σου κρατήσει τοσο οσο το m3 (οπου το εβαλα μετα το απλο το diablo και ειναι μια χαρα -εχω κανει 6-7000 χιλ και είναι σα καινουριο- το ντιαμπλο το απλο το αλλαξα στα 8-9 με λινα στο πισω.)
επίσης η μετζελερ ειναι "παιδι" της πιρελι.

doken
04/09/2006, 11:33
τοτε Μ3 δαγκωτο! δυσκολοι καιροι για γομες!

road spirit
05/09/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
τα chickenstrips (το απάτητο μέρος στην άκρη του λάστιχου) ήταν πολύ μεγάλο. Σε Κ.Σ. με τα Power και στις ίδιες καθημερινές διαδρομές με τον ίδιο τρόπο οδήγησης, το πάχος της γραμμής ήταν περίπου μισός πόντος.
Μην το μπερδέψετε με ταχύτητα, θα έλεγα ότι με τα Pirelli, πάω πιο γρήγορα και κυρίως πιο εύκολα.
Το ερώτημα (που απευθύνεται σε αυτούς που έχουν εμπειρία και από τα 2 και σε πίστα ή γρήγορη οδήγηση), είναι αν αυτό οφείλεται στο προφίλ της κορώνας ή στον σκελετό (εμένα μου φαίνεται πιο μαλακός).
Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα Power έχουν παραπάνω πρόσφυση.
Τι πιστεύετε όσοι τα'χετε δοκιμάσει?

αν ο τρόπος οδήγησης, η ταχύτητα κλπ κλπ είναι ίδια, τότε οφείλεται στο σχήμα της κορώνας και στην ακαμψία/ευκαμψία του σκελετού. Όσο πιο U είναι η κορώνα τόσο πιο εύκολα πατάς όλο το πέλμα, και αντίστροφα όσο πιο γρήγορη - δηλαδή V - ειναι, τόσο πιο δύσκολο είναι να εξάντλήσεις το πέλμα.

road spirit
05/09/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
εγώ πάλι απορώ πως κάνανε όνομα αυτα τα λάστιχα,(Diablo)...

Τα diablo έκαναν όνομα χάρην στην έκδοση corsa και όχι στα απλά. Η διαφορά είναι μεγάλη όταν πρόκειται για χρήση ss, τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Με τα απλά diablo ... όλα ήταν μέτρια. Με τα corsa έτριβα τα μάτια μου.