PDA

View Full Version : Φλωτέρ??



latris mixanis
28/06/2006, 08:59
Στα δυο τελευταία γεμίσματα έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Συνήθως όταν μου έδειχνε ότι έχω δυο μπάρες βενζίνη ήξερα ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα έπρεπε να γυρίσω ρεζέρβα. Εκτός αυτού το καταλάβαινα και απ το πως έκανε η μηχανή.
Τις δυο τελευταίες φορές εκτός του ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, ξαφνικά βλέπω να αναβοσβήνουν και οι δυο γραμμές για λίγο και μετά μόνο η τελευταία.Γυρίζω ρε ρεζέρβα δείχνει πάλι δυο γραμμές σταθερές και μετά από λίγο πάλι τα ίδια.
Δηλαδή σαν να γυρίζει μόνο του στη ρεζέρβα ή σαν να μην έχω ρεζέρβα :hypnotize
Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το φλοτέρ,σας έχει τύχει εσάς??:sick:

villy
28/06/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Στα δυο τελευταία γεμίσματα έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Συνήθως όταν μου έδειχνε ότι έχω δυο μπάρες βενζίνη ήξερα ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα έπρεπε να γυρίσω ρεζέρβα. Εκτός αυτού το καταλάβαινα και απ το πως έκανε η μηχανή.
Τις δυο τελευταίες φορές εκτός του ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα, ξαφνικά βλέπω να αναβοσβήνουν και οι δυο γραμμές για λίγο και μετά μόνο η τελευταία.Γυρίζω ρε ρεζέρβα δείχνει πάλι δυο γραμμές σταθερές και μετά από λίγο πάλι τα ίδια.
Δηλαδή σαν να γυρίζει μόνο του στη ρεζέρβα ή σαν να μην έχω ρεζέρβα :hypnotize
Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το φλοτέρ,σας έχει τύχει εσάς??:sick:

Εμένα δε μου έχει τύχει να αναβοσβύνουν και οι δύο γραμμές. Αυτό που συμβαίνει συχνά και είναι λογικό είναι την μία στιγμή να έχει δύο παύλες και την επόμενη να έχει μία να αναβοσβύνει. (μαλλον αυτό σου συμβαίνει). Αυτό συμβαίνει γιατί αλλάζει το ύψος της βενζίνης λόγω ανηφόρας, κατηφόρας, κλίσης σε στροφές κλπ.
Το ότι αναβοσβύνει η τελευταία παύλα, κι ας ανεβαίνει καμιά φορά και στις δύο,δέ σημαίνει ότι έχει μπεί στη ρεζέρβα.Μόνο αν γυρίσεις το διακόπτη στη ρεζέρβα έχεις τα λίτρα της ρεζέρβας!

oulas
29/06/2006, 02:14
Ειναι ετσι ακριβως:wave2:

latris mixanis
29/06/2006, 03:34
Ευχαριστώ παιδιά !

:wave2: :beer: