PDA

View Full Version : Μαντρόσκυλος ο αδέσποτος.......



Desperado
28/06/2006, 08:39
Πηγαίνοντας ανέμελα χθες βράδυ με το μηχανάκι και την κοπέλλα μου μια βόλτα σε σκοτεινό σημείο του δρόμου μας την έπεσαν....2 αδέσποτα μαντρόσκυλα....τον ένα τον είχα δει κ τον απέφυγα τον άλλον δυστυχώς δεν τον είδα , ήταν και μαύρος ο άτιμος , με αποτέλεσμα να καρφώσει το δοντάκι του στο πόδι της δικιάς μου...το αποτέλεσμα? μικρή μεν πληγή , σχετικά βαθιά αλλά ταλαιπωρία 1 1/2 ώρα στο εφημερεύων νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες.....οι οποίες ήταν και...ατελείς!!! Τον αντιτετανικό ορρό της τον έκανα εγώ σπίτι....είχε τελειώσει λέει στο νοσοκομείο...:rotflmao: :rotflmao: Τέσπα δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής... στην περίπτωση που μας την "πέφτει" μαντρόσκυλας τι κάνουμε????

kachius
28/06/2006, 08:44
Γενικά να ξέρεις ότι οι σκύλοι (99%) παίζουν
(παιχνίδι που το'χουν τα άτιμα...)

οπότε 99,999% αν σταματήσεις σταματάνε και αυτοί
(λίγο προσοχή στο ξεκίνημα γιατί χρειάζονται δυο τρεις
εκκινήσεις για να καταλάβουν ότι το παιχνίδι τελείωσε)

Αν δε όταν σταματήσεις τους ρίξεις και ένα γλυκόλογο
ή ένα κράξιμο ("τι θες ρε!" ένα πράμα) το όλο θέμα
απλοποιείται και συντομεύεται!!!

Μιλάω εκ καθημερινής σχεδόν εμπειρίας!!!

:wave2:

Leipsippos
28/06/2006, 09:23
Συνηθως δεν δαγκωνουν, απλα κυνηγανε την μηχανη σε ενα ειδος κοντρας αφου ξερουν οτι θα φυγεις. Αν σταματησεις οπως λεει και ο καχιους 98% των περιπτωσεων σταματανε και αν περιμενεις λιγο λιγο βαριονται :ZZZ: και φευγουν.
Το υπολοιπο 2% ειναι τσοπανοσκυλα , οχι αναγκαστικα μεγαλα, τα οποια ομως ειναι σε ημιαγρια κατασταση στην επαρχια, εκει παιζει αν κανεις και αναστροφη και να περιμενεις να φυγουν μαζι με το κοπαδι. Δεν θες να σε πιασουν, οχι τοσο για το δαγκωμα, αλλα γιατι σε ριχνουν κατω απο την μηχανη αν πιασουν παντελονι. :sick:
Αν εχεις εντουρομποτα και εισαι σε ψηλο μηχανακι απλα σηκωνεις το ποδι και του το κατεβαζεις με το πελμα στην μουρη, αυτο σιγουρα πιανει, αλλα θελει καλο στοχο και ισορροπια!!:uplate:

PortisHead
28/06/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Γενικά να ξέρεις ότι οι σκύλοι (99%) παίζουν
(παιχνίδι που το'χουν τα άτιμα...)
οπότε 99,999% αν σταματήσεις σταματάνε και αυτοί


Ολόσωστος !!!
Πιάνει και σε μενα...σχεδον πάντα.:D

:wave2:

Nostra
28/06/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Αν εχεις εντουρομποτα και εισαι σε ψηλο μηχανακι απλα σηκωνεις το ποδι και του το κατεβαζεις με το πελμα στην μουρη, αυτο σιγουρα πιανει, αλλα θελει καλο στοχο και ισορροπια!!:uplate:


...χμ..... ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα....... ράμπο.....

KeLeYTiS
28/06/2006, 10:10
Πριν μια βδομαδα ειχα παει για καφε με την δικια μου ...

Γυριζοντας περασα απο το σπιτι μου και μετα μεσα απο τα στενακια στα Πατησια για να βγω Αγιους Αναργυρους...

Σε ενα στενο που λετε ενα κωλοπαιδο ειχε βγαλει ενα λυκοσκυλο βολτα λυτο....

Πανω στον δρομο αυτος απο τα αριστερα μου και πιο πισω του το λυκοσκυλο στα δεξια μου...

Κοβω λιγο για να μην τρομαξει ο σκυλος (δεν ετρεχα ετσι και αλλιως αλλα απο τον θορυβο) και αυτος καθεται κατω και μου ριχνει μια ματια το γ@μωσκυλο μεσα στα ματια...

Ο ιδιοκτητης στα @@ του

Περναω σιγα σιγα απο διπλα του,το κ@λοσκυλο δεν γαβγισε απλα κανει μια κινηση προς την μηχανη μου αστραπιαια (Τα σκυλια που δεν γαβγιζουν πανε για δαγκωμα αυτο ειναι κανονας ) και ενστικτωδως ανοιγω το γκαζι....

Παιδια μας κυνηγησε 2 στενα ο κοπρος :D

Κοιταξα πισω μια φορα νομιζοντας οτι με εχασε και βλεπω να τρεχει κατα πανω μας σαν αλογο

Ο Π@@@@της ο ιδιοκτητης του τελειως στα @@ του παντως...

Για να μην πω γενικοτερα ποσες καλτσες,τζην και παπουτσια μου εχουν αρπαξει...

Για αυτο απο δω και περα μποτες και πριν γινει οτιδηποτε κλωτσια...
Μην σου πω κλωτσια και στον ιδιοκτητη :rotflmao:

kachius
28/06/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Μην σου πω κλωτσια και στον ιδιοκτητη :rotflmao:

Σε αυτόν ΝΑΙ!!!!

Στο σκύλο όχι :nono:

(όχι να κάτσεις και να την αρπάξεις κιόλας,
αλλά όχι "προληπτικά" γιατί κάποιον επόμενο
θα τον φάει και ας μην είχε ποτέ την πρόθεση)


Όπως καταλαβαίνετε αγαπητοί συμφορουμίτες
για το 90% της συμπεριφοράς φταίει ο ιδιοκτήτης
και αυτός πρέπει να τρώει το ξύλο!

Επεξεργασία:απόσυρση σχολίων καθότι "άσχετα" με το θέμα

Αυτά πρωτού τα κάνουμε "μάρτυρες" ζητούσαν
απλά στοργή και παιχνίδι

Leipsippos
28/06/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
...χμ..... ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα....... ράμπο.....

Δεν αντεληφθην;

Nostra
28/06/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Δεν αντεληφθην;


απλά συμφωνώ με το ποστ του Kachious...


θέλει προσοχή δε λέω...

αλλά όχι και κλωτσιά σε όποιο μας πλησιάζει!



και άντε το πέτυχες... αν όντως νοιώθεις τόσο απειλημένος

αν δε το πετύχεις? ή το πετύχεις ξώφαλτσα? και σε γραπώσει?

σε ρίχνει ή δε σε ρίχνει? σε αφήνει ή δε σε αφήνει?

χτυπάς ή δε χτυπάς?....




απλά πράγματα...

άνοιγμα το γκάζι αν είναι επιθετικό το σκυλί....

σταθερό το γκάζι αν κουνάει την ουρά....

και γεια σας.....

KeLeYTiS
28/06/2006, 12:10
Mπα εγω θα επιμεινω στην κλωτσια σε οποιο παει να με δαγκωσει η αρχιζει τα κυνηγητα...

Δεν ειπαμε να κλωτσαμε και οτι σκυλι κινειται αλλα δεν το ξαναρισκαρω...δεν με πειραξε τιποτα αλλο (μου εχει τυχει απειρες φορες) αλλα οτι ειχα την κοπελα μου πισω και αν το μοσχαρι με αρπαζε απο το ποδι η θα πεφταμε κατω η θα σκαγαμε στα παρκαρισμενα....

Οποτε οπως λεει και το ρητο

"Το ξυλο βγηκε απο τον παραδεισο" :lol:

Gandalf dr685sm
28/06/2006, 12:10
Θα αναφερθώ στο 2% που είναι το δικό μου καθημερινό βίωμα...

Μιλάμε για Ελληνικούς Ποιμενικούς... ναι , εκείνους με την φάτσα την βλαμένη , αλλά με χαίτη και τρίχωμα απο αρκούδα πάνω τους και ανάλογες σωματικές διαστάσεις.

Δεν μπορούν να τρέξουν σφαίρα, αλλά κυνηγούν "οργανωμένα"...χεχεχε

Περιστατικό 1.

3 μήνες μετά την μετακόμιση στο καινούριο σπίτι, ακολουθούσα διαδρομή μονοπατιού (δεν είχε στρωθεί ακόμα άσφαλτος) πλάτους το πολύ 1,5 μέτρα.
Αμέριμνος και με την τσίμπλα στο μάτι, το κρύο τσουχτερό (Χειμώνας γαρ) κατά τις 7 το πρωί , τσουλούσα ουσιαστικά την μηχανή χωρίς γκάζι...
Μπροστά μου ακριβώς ξαφνικά, βλέπω ποιμενικό που είχε εκείνο το βαριεστημένο ύφος , καθισμένος στα δύο πίσω , πάνω σε ύψωμα που ήταν φάτσα κάρτα στο τελείωμα του μονοπατιού , όπου θα έκανα και αριστερά για να βγώ στην άσφαλτο.
Στιγμές αργότερα , ακούω γαύγισμα απο πίσω, απο τον "δίδυμο" αδερφό του (ολόιδιοι ήταν οι μπάσταρδοι) ενώ έτρεχε απο πίσω μου , καθώς είχε κατέβει απο τοίχωμα του μονοπατιού.

Μπροστά ο άλλος τσιτώνεται και είναι έτοιμος για "φερμάρισμα".
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα κατάσταση...

Άνοιγμα γκαζιού τσίτα, πέρασμα με χίλια απο τα χώματα με κλειδωμένο τιμόνι, το ενα ποδι στον αέρα απο δεξιά καθώς έστριβα, με προτεταμένο το άρβυλο , για προστασία, με "Γαλλικές εκφράσεις" του στύλ , "σε γ...σα τώρα , γ..μοσκυλο"... μάτια πεταγμένα έξω αλά joe bar και με τον κώλο μίσο έξω και τον άλλο μισό πάνω στην σέλα.
Απο πίσω οι δύο σκύλοι στο τσάκ , περνάνε χιλιοστά απο την ρόδα με τις μασέλες τους να κάνουν "ΚΛΑΚ" απο πίσω καθώς πήγαν να δοκιμάσουν τις αντοχές φαίνεται των ελαστικών μου.

Καθώς απομακρυνόμουν , εκείνο που θυμάμαι είναι τα κόκκινα μάτια τους, και τους ατμούς που έβγαιναν απο το λαχανιασμένο στόμα τους, που υποσχόντουσαν εκδίκηση.

Περιστατικό 2.

Άνοιξη φέτος.

Διαδρομή προς τα πίσω στο σπίτι , περίπου κοντά στο ίδιο σημείο.

Αμέριμνος πάλι (γμτ... αυτή η ηρεμία θα με φάει!!) προχωρώντας στην άσφαλτο πλέον του δρόμου, με την άκρη του ματιού , βλέπω παρκαρισμένο 4Χ4 ημιφορτηγάκι.
Δεν δίνω σημασία και τσουλάω ουσιαστικά με καμιά 30-40χλμ...

Ξαφνικά, ο μπάσταρδος με την immitation γούνα αρκούδας , Ελληνικός Τσοπανο-ποιμενικός κάνει κίνηση και βγαίνει μπροστά απο το αυτοκίνητο με σύγκλιση προς την μούρη της μηχανής.
ΑΜΑΝ... τι κάνουμε τώρα...;;;
Μετωπική αποκλείεται , γιατί μπορεί να πέσουμε και οι δύο, και το αποτέλεσμα θα είναι εγώ μέσα σε κάνά θάμνο και ο μούργος να μασάει τα απομεινάρια του ελαστικού και της μπότας μου.

Γρήγορη αποφυγή και χούφτωμα γκαζιού...

Σας έχω πεί οτι εκέινο το σημείο , παρόλο που έχει φρέσκια άσφαλτο,. απο την σκόνη των φορτηγών , γλυστράει λες και έχει νερό κάτω;...σας το λέω τώρα..

Στο γράπωμα του γκαζιού, σφαλιαρίζει το πίσω μέρος και τρομάζει ο μούργος , καθώς απο το μπροστά μέρος , θα έτρωγε το πίσω... δεν το περίμενε...
Όπως δεν περίμενα και εγώ τον αδερφό του, να βγαίνει απο την άλλη μεριά...

Μην με ρωτήσετε πως τον απέφυγα. Κάτι μεταξύ "Γαλλικών" και ουρλιαχτά της ζούγκλας , όπως και η κόρνα με το απότομο μαρσάρισμα, τον έκαναν να υποχωρήσει για δεύτερα... αρκετά για να γλυτώσω για δεύτερη φορά.


Απόφθεγμα λοιπόν...

Οι ποιμενικοί είναι επικίνδυνοι, και όπου σας πετύχουν , μόνο ανοίξτε το γκάζι... μην σταματήσετε , μην φοβηθείτε να το πατήσετε...
Ειδικά αν είναι δίδυμοι στην εμφάνιση , όπως στην δική μου περίπτωση.
Ελπίζω μόνο να μην τριτώσει το κακό.

Σημείωση...

Να θυμηθώ να μην είμαι τόσο αμέριμνος όταν οδηγώ σε εκείνα τα σημεία.


Gandalf

kachius
28/06/2006, 12:18
Μιλάς για τους ίδιους σκύλους καθώς επίσης
και στις δύο περιπτώσεις δε σταμάτησες :winka:

Είναι πραγματικά πολύ πιθανό (έως πάρα πολύ :eyepop: )
αν είχες σταματήσει και τους έριχνες κανά μπινελίκι
-σταματημένος πλέον- θα σε κοιτούσαν ωσάν χαζοί!!!


ΥΓ.:Ένα βλαμμένο που μου είχε καρφωθεί (το είχα ποστάρει
τότε) μαύρο γερμανικό ήταν...
Μετά τη σύγκρουση (ή μάλλον κατά τη διάρκεια....
τόσο χέστηδες είναι...και εσείς τα φοβάστε :rotflmao: )
εξαφανίστηκε και μου γαύβιζε από μέσα από την αυλή του!

ΥΓ2.:Λέτε να είναι βλαμμένα τελικά αυτά τα γερμανικά :confused:

Leipsippos
28/06/2006, 12:18
Ωπα, ωπα, αλλο ελεγα εγω αλλο καταλαβες εσυ, σαφως και δεν κλωτσαμε καθε σκυλακι που παιζει με μας, μιλαω για το 1-2% τα οποια εχουν απο την αρχη αγριες προθεσεις και δεν χαιρονται που μας κυνηγανε, αλλα ζητανε αιμα. (Το πως το ξερεις τι ειναι τιτο μαθαινεις μετα απο λιγο καιρο.)
Το θεμα κλωτσιας το λεω απο προσωπικη εμπειρια περσυ το καλοκαιρι σε βουνο, οπου εκει δεν εχει αστεια με τα τσοπανοσκυλα. Ουτε γαβγισματα, ουτε τιποτα , ορμανε επανω σου και οπου σε βρουν. Τα εβλεπα να ερχονται πετωντας απο την απεναντι ραχη και γινομουν πυραυλος με το ποδηλατο.
Οταν μια στιγμη με πλησιασε το μαμημενο (ενα συγκεκριμενο μαυρο ηταν το προβλημα τα αλλα 9 του κοπαδιου, δεν μου διναν σημασια) και ημουν με το ΚΤΜ, δεν εφυγα , του την εσκασα στην μουρη με την μποτα και ηταν ολη δικια του. Αλλα δεν εχω ταχθει να αφησω αναπηρα και ολα τα σκυλια της Κορινθιας. Δεν εχω σκοπο να το κανω χομπυ...:lol:

kachius
28/06/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Δεν εχω σκοπο να το κανω χομπυ...:lol:

Η αλήθεια είναι πως με είχες τρομάξει λίγο στην αρχή
:wave2:

kachius
28/06/2006, 12:23
Και κάτι γενικό:

Οι σκύλοι (όλα τα ζώα δηλαδή...και εμείς μαζί)
παίζουν πολύ με την ψυχολογία τους καθώς
και με τη ψυχολογία του άλλου.

Αν δηλαδή σταματήσεις (αυτό το εμπεδώσαμε; το κάνουμε πάντα!)
και το σώμα σου (και το στόμα σου :p ) του πει
"θα σε σκ@@#* πο)*$@ αν κάνεις μαμακία"
θα χεστεί σ τ αν τ α ρ !

(προβλέπω να τρώει κανέναν κανένα και να με κυνηγάτε στο
τέλος :smilea: :lol: :wave2: )

PortisHead
28/06/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Μιλάς για τους ίδιους σκύλους καθώς επίσης
και στις δύο περιπτώσεις δε σταμάτησες :winka:

Είναι πραγματικά πολύ πιθανό (έως πάρα πολύ :eyepop: )
αν είχες σταματήσει και τους έριχνες κανά μπινελίκι
-σταματημένος πλέον- θα σε κοιτούσαν ωσάν χαζοί!!!


Οχι φίλε μου......
Καλά εκανε και εδωσε γκαζι.
Ξερεις τι εστί ελληνικος ποιμενικός ?
Τυφλα ναχουν τα pitbull και τα rotweiler.
:lol:
:wave2:

Gandalf dr685sm
28/06/2006, 12:26
Kachius...

Δεν ήταν η μόνη φορά που τους συνάντησα... έγινε και άλλη φορά , μόνο που ήταν και ο τσοπάνης κοντά , και τους μάζεψε με κράξιμο...

Σε εκείνη την φάση , πήγα να κάνω τον ήρωα και σταμάτησα... Έλα όμως που αυτά δεν καταλαβαίναν απο ηρωικές πράξεις και συνέχισαν να έρχονται με απειλιτικότατες διαθέσεις...

Οπότε ... του φευγάτου η μάνα , δεν έχει κλάψει ποτέ, ...όποτε τους βλέπω. Τσίτα γκάζι και δρόμο.

Gandalf

Leipsippos
28/06/2006, 12:29
Ειδικα για τον Ελληνικο ποιμενικο θα συμφωνησω οτι ειναι καλυτερο να φυγεις το γρηγροτερο καθοτι ειναι τεραστια και σε ριχνουν κατω σχετικα ευκολα.

Σε ποια περιοχη ειναι αυτα τα πραγματα; να ξερουμε να μην πλησιασουμε κατα λαθος, επι τη ευκαιρια.

Gandalf dr685sm
28/06/2006, 12:31
Βρίσκεται μερικές εκατοντάδες μέτρα απο την Σταμάτα, αλλά μπορεί να τα πετύχεις και στο Καλέντζι , αν περνάς απο την Γέφυρα του Μαραθώνα , για να πάς Ν.Μάκρη.

Βλέπεις η περιοχή είναι γεμάτη απο αμνοερίφια και οι φύλακες τους, είναι ομοίας ράτσας...


Gandalf

PortisHead
28/06/2006, 12:36
Μπορει ο άλλος να ακουει "ελληνικος ποιμενικος" και να φανταζεται κατι γουτσου-γουτσου σκυλακια.
Απλα επειδη ασχολουμε σαν χομπι με τα σκυλια....το σθενος και η επιμονη που εχουν αυτα τα σκυλια να διαφυλαξουν οτιδηποτε θεωρουν απειλη ειναι πολυ μεγαλο.
Δεν πιανονται φίλοι με τπτ.
:nono:

Gandalf dr685sm
28/06/2006, 12:43
http://www.in.gr/agro/_tradition/Skylos/dog-03.jpg

Και μερικα χαρακτηριστικά του ακόμη...

Τα χαρακτηριστικά του ελληνικού ποιμενικού
Τα χαρακτηριστικά του ελληνικού ποιμενικού

Σωματικά χαρακτηριστικά

* Ύψος: κυμαίνεται από 0,65μ. έως 0,75μ.
* Μήκος: λίγο μεγαλύτερο από το ύψος
* Βάρος: 40 έως 55 κιλά
* Κεφάλι: το πλάτος του είναι ίσο με το μήκος και φτάνει τα 16 έως 17 εκατοστά.
* Αναλογία ρύγχους προς το μήκος του κρανίου: 2:3
* Κυνόδοντες: ιδιαίτερα ανεπτυγμένοι και γνάθοι που κλείνουν σε δάγκωμα ψαλίδας
* Μάτια: μέτρια σε μέγεθος, αμυγδαλωτά και σκουρόχρωμα. Βλέμμα ήρεμο, διεισδυτικό και σοβαρό.
* Αφτιά: τριγωνικά, μετρίου μεγέθους, πέφτουν ομαλά και ακουμπούν στα μάγουλα.
* Σώμα: ισχυρό με καλή μυική ανάπτυξη και φαρδιά ράχη
* Πόδια: μυώδη με ισχυρά οστά που επιτρέπουν φαρδύ διασκελισμό.
* Λαιμός: ισχυρός και φαρδύς
* Ουρά: μακριά ή μέτρια. Σε ορισμένες περιπτώσεις η ουρά λείπει.
* Τρίχωμα: πυκνό, κοντό ή μακρύ. Τα αρσενικά έχουν επιπλέον χαίτη.
* Χρώμα τριχώματος: λευκό, μαύρο, καστανόμαυρο ραβδωτό, καστανό ή υπόξανθο, όταν είναι μονόχρωμο, αλλά πιο συχνά είναι ποικιλόχρωμο.

Ικανότητες

* Σωματικές
Αριστη όσφρηση, ακοή και όραση. Μεγάλη κινητικότητα και ανθεκτικότητα στις δυσμενείς καιρικές συνθήκες.
* Χαρακτήρα
Ανεξαρτησία δράσης, υψηλή αίσθηση του ζωτικού χώρου, ανεπτυγμένο ένστικτο προστασίας του κοπαδιού, επιθετικότητα προς τα άγρια ζώα, θάρρος, πίστη στην ομάδα και αφοσίωση στον τσομπάνη




==================
Desmond Morris, ζωολόγος και εμβριθής μελετητής της συμπεριφοράς των ζώων και των ανθρώπων, γράφει στο βιβλίο του «Dogwatching»:

«...Το εργατικό τσομπανόσκυλο απλώς υπακούει στα ένστικτα που έχει κληρονομήσει από τους προγόνους του, τους λύκους, προσαρμόζοντάς τα στις ανάγκες του βοσκού.
Το καταλαβαίνουμε καλύτερα αυτό, αν ρίξουμε μια ματιά στον τρόπο που συμπεριφέρεται μια αγέλη λύκων, καθώς πλησιάζει το θήραμα.
Η τακτική που ακολουθούν υπακούει σε κάποιες έμφυτες «οδηγίες», οι οποίες λένε:

* Μόλις ξεχωρίσεις το θήραμα, να το πλησιάσεις όσο και οι σύντροφοί σου.
* Να ισαπέχεις από το λύκο δεξιά σου όσο και από το λύκο αριστερά σου.

Η εφαρμογή των δύο κανόνων μαζί οδηγεί στη δημιουργία ενός κύκλου γύρω από το θήραμα.

Το τσομπανόσκυλο, καθώς αλλάζει συνέχεια θέσεις γύρω από το κοπάδι, ρυθμίζει τη «ζωτική απόσταση» γύρω από τα πρόβατα, προσπαθώντας να καλύψει τις πλευρικές θέσεις που θα έπρεπε να καλύπτουν οι σύντροφοί του.

* Μια τρίτη έμφυτη οδηγία είναι η ενέδρα. Ένας λύκος βγαίνει από το σχηματισμό και κρύβεται. Ξαπλωμένος στο έδαφος, περιμένει την υπόλοιπη ομάδα να οδηγήσει το θήραμα προς το μέρος του.

Και το τσομπανόσκυλο εφαρμόζει το ίδιο τέχνασμα. Ξαπλώνει στο έδαφος, σαν να κρύβεται, με το βλέμμα προσηλωμένο στο κοπάδι. Εκείνη τη στιγμή είναι «ο λύκος σε ενέδρα». Μόλις το κοπάδι κινηθεί, αρχίζει πάλι να τρέχει κυκλικά. Πρέπει να ξαναγίνει ολόκληρη η ομάδα που το περικυκλώνει. Το καημένο το τσομπανόσκυλο πρέπει να κάνει τη δουλειά δέκα λύκων. Δεν είναι λοιπόν περίεργο το γεγονός ότι ζει λιγότερο από τις άλλες ράτσες σκύλων, με την εξαντλητική δουλειά που αναγκάζεται να κάνει.

* Η τελευταία οδηγία είναι ο ρόλος του κορυφαίου μέλους της αγέλης. Ο «αρχηγός» προτείνει τις κινήσεις και αποφασίζει ποιο θήραμα θα διαλέξουν. Οι υπόλοιποι ακολουθούν τις οδηγίες του.

Για το τσομπανόσκυλο, «αρχηγός» είναι ο βοσκός, ο οποίος δίνει συγκεκριμένες διαταγές, συνοδεύοντάς τες με φωνές, σφυρίγματα και χειρονομίες...»
========================

Για αυτό σας λέω... του φευγάτου η μάνα, σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν έχει κλάψει ποτέ...

Gandalf

kachius
28/06/2006, 12:44
Για ελληνικό μιλάμε τόση ώρα :confused:
Και εγώ νόμιζα για γερμανικό...στραβός είμαι ο π@#της!

Συγνώμη παίδες...άκυρο (δε σας χάλασε :D )
από τσοπανόσκυλα δε ξέρω πολλά πράγματα....

Kizoku
28/06/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Και μερικα χαρακτηριστικά του ακόμη...

Τα χαρακτηριστικά του ελληνικού ποιμενικού
Τα χαρακτηριστικά του ελληνικού ποιμενικού

Σωματικά χαρακτηριστικά

* Ύψος: κυμαίνεται από 0,65μ. έως 0,75μ.
* Μήκος: λίγο μεγαλύτερο από το ύψος
* Βάρος: 40 έως 55 κιλά
* Κεφάλι: το πλάτος του είναι ίσο με το μήκος και φτάνει τα 16 έως 17 εκατοστά.
* Αναλογία ρύγχους προς το μήκος του κρανίου: 2:3
* Κυνόδοντες: ιδιαίτερα ανεπτυγμένοι και γνάθοι που κλείνουν σε δάγκωμα ψαλίδας
* Μάτια: μέτρια σε μέγεθος, αμυγδαλωτά και σκουρόχρωμα. Βλέμμα ήρεμο, διεισδυτικό και σοβαρό.
* Αφτιά: τριγωνικά, μετρίου μεγέθους, πέφτουν ομαλά και ακουμπούν στα μάγουλα.
* Σώμα: ισχυρό με καλή μυική ανάπτυξη και φαρδιά ράχη
* Πόδια: μυώδη με ισχυρά οστά που επιτρέπουν φαρδύ διασκελισμό.
* Λαιμός: ισχυρός και φαρδύς
* Ουρά: μακριά ή μέτρια. Σε ορισμένες περιπτώσεις η ουρά λείπει.
* Τρίχωμα: πυκνό, κοντό ή μακρύ. Τα αρσενικά έχουν επιπλέον χαίτη.
* Χρώμα τριχώματος: λευκό, μαύρο, καστανόμαυρο ραβδωτό, καστανό ή υπόξανθο, όταν είναι μονόχρωμο, αλλά πιο συχνά είναι ποικιλόχρωμο.

Ικανότητες

* Σωματικές
Αριστη όσφρηση, ακοή και όραση. Μεγάλη κινητικότητα και ανθεκτικότητα στις δυσμενείς καιρικές συνθήκες.
* Χαρακτήρα
Ανεξαρτησία δράσης, υψηλή αίσθηση του ζωτικού χώρου, ανεπτυγμένο ένστικτο προστασίας του κοπαδιού, επιθετικότητα προς τα άγρια ζώα, θάρρος, πίστη στην ομάδα και αφοσίωση στον τσομπάνη


Gandalf [/B]

Τηλεφωνάκι παίζει για γνωριμία???


:lol: :lol: :lol: :lol:

Πλακίτσα, εεεε?

Leipsippos
28/06/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Βρίσκεται μερικές εκατοντάδες μέτρα απο την Σταμάτα, αλλά μπορεί να τα πετύχεις και στο Καλέντζι , αν περνάς απο την Γέφυρα του Μαραθώνα , για να πάς Ν.Μάκρη.

Βλέπεις η περιοχή είναι γεμάτη απο αμνοερίφια και οι φύλακες τους, είναι ομοίας ράτσας...


Gandalf

Ειναι στην περιοχη που θα γινει αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=24859) δλδ. Χαιρομαι!!!

Gandalf dr685sm
28/06/2006, 14:29
Εγώ να δείς πως χαίρομαι...

Γίνεται κύριοι διοργανωτές, να κάνω εγώ την "σκούπα";... γιατί με τόσους μπάσταρδους τσοπανόσκυλους, όλο και κάποια ανταλλακτικά θα μαζέψω.. όπως και εξοπλισμό αναβατών κτλ...

Πάντως χαρά στα κουράγια σας παιδιά, μιας και ειδικά τα χωμάτινα κομμάτια, έχουν καιρό να βραχούν και απο την σκόνη , δεν θα βλέπετε τίποτα...

Επίσης καλού κακού , παρτε και κανά fenistil μαζί , γιατί οι σφήκες και οι μέλισσες κάνουν πάρτυ τελευταία στην περιοχή.

Για το φαγητό... εμμμ... Κυριακή και Σχοινιάς... δύσκολα, πολυ δύσκολα να φάτε κάτι καλό.

Καλά να περάσετε πάντως στην διαδρομή και να γεμίσετε απο εικόνες. Και οχι απαραίτητα απο εικόνες , σκυλο-κυνηγιού...χεχεχεχε


Gandalf

zzr2005
29/06/2006, 17:57
όσες φορές έχω σταματήσει όντως δεν έχω πρόβλημα...συνήθως σταματάω τελειως κολάνε λίγο και μετα ανοιγω τερμα γκάζι και φεύγω πριν προλάβει να το σκεφτεί πολύ ο σκύλος (γιατί δεν γνωρίζουμε τα ψυχολογικά του προβλήματα...μπορεί να έχει τραυματική παιδική ηλικία και να την πληρώσει το πόδι μας!!!:lol:)
το βασικό που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι ότι 99 στις 100 περιπτώσεις που θα δούμε σκύλο δεν θα είναι μόνος του....:confused: αν δούμε εναν, καποιος ακόμα θα παραμονεύει κάπου...
πλέον τα περισσότερα σκυλιά στις γειτονιές κυκλοφορούν σε αγέλες και είναι ποικίλων ρατσων (παγκοσμιοποίηση βλέπεις)... :lol:

yiannis-dl1000
29/06/2006, 18:27
Η σωστή τεχνική όπως μας είπαν στα μαθήματα εδώ στο αμέρικα είναι η εξής. Όταν το δεις να έρχεται κατά πάνω σου, χαμηλώνεις ταχύτητα ή πηγαίνεις σταθερά αν κινείσαι ήδη αργά. Τα σκυλιά συντονίζουν την ταχύτητα τους για να σε βρουν οπότε αν κόψεις λίγο, κόβουν κι αυτά. Λίγα μέτρα πριν φτάσει κοντά σου ανοίγεις γκάζι και την κάνεις, το σκυλί δεν προλαβαίνει να βάλει 3η :D Καλύτερα απ'το να γκαζώσεις νωρίς, γιατί θα προλάβει να γκαζώσει κι αυτό.

GhostDog
29/06/2006, 18:31
τα σκυλιά της πόλης αν κόψεις, κόβουν. Αν ρίξεις και μιά φωνή και κουνήσεις και το σώμα σου και καλά απειλητικά χ@ζονται και δεν σε ενοχλούν. Για αυτά είναι παιχνίδι.

Τα τσοπανόσκυλα είναι άλλη ιστορία. Προσπαθείς να διαφύγεις όσο γίνετε πιο αναίμακτα γίνετε. Δεν πιάνεις φιλίες με τσοπανόσκυλα ήμαρτον :lol: :lol:

zzr2005
29/06/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
τα σκυλιά της πόλης αν κόψεις, κόβουν. Αν ρίξεις και μιά φωνή και κουνήσεις και το σώμα σου και καλά απειλητικά χ@ζονται και δεν σε ενοχλούν. Για αυτά είναι παιχνίδι.


σκυλιά την πόλης είναι και κάτι παρατημένα πιτ μπουλ και ροντβαιλερ οπότε ενδέχεται οι απειλητικές κινήσεις να μην πιάσουν :D είχα δει μια φορά ένα ροντβαιλερ σαν πόνυ ήταν....πιο μεγάλο απο τη μηχανή...:lol:

dimmeneidis
30/06/2006, 04:21
Μπορείτε κάλλιστα να σταματήσετε και να το χαιδέψετε όπως κάνω εγώ. Μετά είνα πολύ χαρούμενα όλα τους και δέν κυνηγάνε. Πρίν βέβαια το χαϊδέψετε μπορείτε να καταλάβετε άν θέλει να δαγκώσει οπότε δέν το χαϊδεύετε και απλά πάτε αργά τραγουδώντας. Ποτέ μη χτυπάτε και κλοτσάτε ζώα. Είναι ανυπεράσπιστα τα καϊμενα.:sun:

ktm640lc4
30/06/2006, 09:56
Eγω παντως κατεβαζω και 3 ταχυτητες αμα λαχει.

Ποτε δεν σταματαω να χαιδεψω, χαζεψω, βρισω και λοιπα.

Αν ειμαι σε κανα φαναρι ανοιγω σιγα σιγα και μετα φευγω οσαν σιφουνας, σαν να με κυνηγαει ο doohan ενα πραγμα.

Τα λατρευω τα σκυλια, εχω στο σπιτι ενα μπασταρδακι αλλα οταν ειμαι πανω στην μηχανη κλανω μεντες λεμε.

Leipsippos
30/06/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis-dl1000
Η σωστή τεχνική όπως μας είπαν στα μαθήματα εδώ στο αμέρικα είναι η εξής. Όταν το δεις να έρχεται κατά πάνω σου, χαμηλώνεις ταχύτητα ή πηγαίνεις σταθερά αν κινείσαι ήδη αργά. Τα σκυλιά συντονίζουν την ταχύτητα τους για να σε βρουν οπότε αν κόψεις λίγο, κόβουν κι αυτά. Λίγα μέτρα πριν φτάσει κοντά σου ανοίγεις γκάζι και την κάνεις, το σκυλί δεν προλαβαίνει να βάλει 3η :D Καλύτερα απ'το να γκαζώσεις νωρίς, γιατί θα προλάβει να γκαζώσει κι αυτό.

Εχετε αδεσποτα στο ΗΠΑ ; Που ; Εντυπωση μου κανει! Tο πιο αδεσποτο "ζωο" που βλεπω οταν πηγαινω εκει ειναι μια ξαδερφη μου η οποια ξεχναει να γυρισει σπιτι το βραδυ! Αν μαλιστα ηρθε Ελλαδα χθες... δεν εχει τιποτα πλεον εκει περα!

sklir
06/07/2006, 16:13
Απο εμπειρια στο χωριο και στους επαρχιακους ορεινους δρομους της Κοζανης η λυση ειναι μια: Τον βλεπεις απο μακρια (και ποτε δεν ειναι μονο ενας μιλαμε για κοπαδια μιας και φυλανε κοπαδια) και ανοιγεις γκαζι για να μην σε προλαβουν. Δεν καθεσε να δεις τις αντιδρασεις τους. Δεν ειναι τσιουαουα, ειναι ελληνικοι ποιμενικοι. Οι πιο κτητικοι απο ολους. Μακρια!!!!!!!!!!!!!!!

apolon10
06/07/2006, 16:44
Ο ποιμενικος πιανεται φιλος αρκει να εχεις μαζι μια ωραια μπριζολιτσα ή ενα μεγαλο κοματι κοτοπουλο μαζι με το κοκαλο.
Τα σκυλια δεν ειναι αχαριστα. Ετσι εχω γινει φιλος με ενα ποιμενικο γειτονα και ενα βελγικο (μαυρο λυκοσκυλο). Το βελγικο αργησε λιγο πιο πολυ και μερικα κιλα κοκαλα παραπανω.
εβγαλα μια μερα το λυκοσκυλο το δικο μου βολτα. Την προηγουμενη ειχα παει βολτα το ελληνικο ποιμενικο και το λυκοσκυλο μας ειδε μεσα απο τον φρακτη και ζηλεψε. Εκανα το λαθος να παω κοντα στον ποιμενικο. Το λυκοσκυλο με προσπερασε και πηγε κοντα στο ποιμενικο. Τι του τραβαγα την ουρα τι του φωναζα τιποτα. Ηθελε το αιμα του πισω. Εγινε της κακομοιρας. Τετοιο σκυλοφαγωμα ουτε σε παρανομες κυνομαχιες. Σας λεω λοιπον οτι ο ποιμενικος ειναι αδιστακτος και πολυ δυνατος. Δεν μασησε καθολου αν και δεμενος. Να τα χωρισω ουτε με σφαιρες ασε που θα με ετρωγαν και εμενα.
Η μονη λυση να ξερετε ειναι το νερο. Αν τους πεταξεις νερο τα σκυλια απομακρυνονται. Οπερ και εγινε και ετσι χωρισαν.
Κοκαλο μπριζολας παχυ και πλατυ τρωγεται απο τον ποιμενικο σε 3 χαψιες σαν μπισκοτο με χαρακτηριστικη ευκολια και ηχο οταν το γερμανικο ποιμενικο θελει 3πλασιο και βαλε χρονο και χιλια ζορια.
Για αυτο οτι και αν κανετε μην βρεθειτε στα σαγονια ενος ελληνικου ποιμενικου οσο γκαζι και αν χρειαστει. Αλλιως μονο νερο ή κοκαλο θα σας σωσει.
:eek: :wave2:

lc8ergr1
12/07/2006, 15:28
ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ...

να εισαι γρηγορο μπιστολι... οχι πιο πολυ από 3 δευτερολεπτα!!!



1 ΚILL SWITCH OFF

2 MANΣΑΡΙΣΜΑ

3 ΟΝ - ΝΕΚΡΑ -ΚΑΙ.... ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΤΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ!!!!!!

ΚΑΙ ...



ΑΣΕ ΤΙΣ ΑΚΡΑΠΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ....


αικ!!!! αικ!!!! γκαικ!!!! και μην τον ειδατε τον κόπρο...


ΤΟ ΕΠΙΚΝΔΥΝΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΑ ΣΟΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΟΥ ΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΓΛΑΣΤΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ .....η ο κυρ μητσος που του ενεργοποιήσες μεσημεριατικα το συναγερμό στο ΑΛΜΕΡΑ..... και εχει ετοιμο το τουβλο στο πρεβάζι!!!!




ΜΥΚΟΝΟΣ 1998 μενω καλαφάτι με 2 ροτβαιλερ..



πάω παραλια και παιζω με ενα κοπρόσκυλο... ποΥ ειχαν εκει οι γερμανοι σερφαδες...το ξεψυρίζω τον μουτέυω όλο γέλια και χαρά....παιγνιδι φουλ

φευγοντας για το σπίτι το απογευμα....περνω και την κοπελια μου δικαβαλο η οποία έχει φορέσει μετα το μπανιο της τα αθλητικά παπούτσια τα οποία βεβαια εχουν παρει την μυρωδία από τα δαγκωματα - παιγνιδια των σκύλων μας...

ο μπασταρδος με το που τα μυρίζει με αρχίζει κινηγητό και για να σωσω τις ωράιες γαμπούλες της φιλεναδας απλώνω την αρίδα και το λαμογόσκυλο κανει αλμα στο αέρα και μου καρφώνει μια δαγκωματια τρυπώντας το τζην .... στον αχειλιο τενοντα...

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ εκανε τσιφτετελι αλλά μαζεψα τα λογικά μου και το επανεφερα....ΚΑΙ ΚΑΡΦΙ στο κεντρο ΥΓΕΙΑΣ ΜΥΚΟΝΟΥ όπου φυσικά δεν ειχανε ΟΡΟ...

ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΘΗΚΑ ΠΆΝΤΩΣ ΑΠΌ...SPECIAL ενεσουλα στο κολαράκι την οποια και εφάρμοσε ME ΠΑΘΟΣ ...η sexy ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ στο ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ στα ΆΝΩ ΜΕΡΑ....


:lol:

tsiros_temp
12/07/2006, 16:47
Αυτό που λες...

Σβήνεις τη μηχανή με σχέση μέσα.

Βάζεις νεκρά και την ανοίγεις πάλι;

Δεν καταλαβαίνω πως θα δουλέψει αυτό :(

Draculas-GR
15/07/2006, 00:05
Εγω την είχα πάθει με το ποδήλατο.. (δίτροχος πάντα..)
κάθε πρωϊ πήγαινα στην δουλειά, και απο ενα συγκεκριμένο σπίτι, μου πεταγότανε ενα ασπρο μικρό κανίς, σα σκατό ήτανε το βλαμένο και με κυνήγαγε.. συνήθως το έγραφα, γιατί δεν με προλάβαινε.. είχε κάτι ποδαράκια, να τα βλέπεις και να το λυπάσαι..
μια φορά όμως με είχε βουτήξει απο το πόδι, και εκεί έμαθα οτι όσο πιο μικρά είναι, τόσο πιο κοφτερά δόντια έχουν..
φυσικά έφαγε τέτοια κλοτσιά, που πολλοί νόμιζαν οτι το πάτησε κανα αυτοκίνητο και κοίταζαν να δούν τι έγινε και σκούζει έτσι..
Αν σταμάτησε? οχι βέβαια.. συνέχισε κανονικά να με κυνηγάει, απλώς κάθε φορά που σταμάταγα και έκανα πως κατεβαίνω απο την σέλα, αυτό όχι μόνο σταμάταγε, αλλα έκανε στροφή 180 μοιρών, και άρχιζε να τρέχει σαν τον Κεντέρη όταν τον κυνηγούσανε οι μαύροι και πήρε το χρυσό...

kostisthegreek
15/07/2006, 21:55
Δεν είναι το δάγκωμα ο μόνος κίνδυνος, ειδικά στην πόλη.
Αν πεταχθεί ξαφνικά και σε τρομάξει, στην προσπάθειά σου να τον αποφύγεις δεν είναι καθόλου απίθανο να στουκάρεις κάπου. Κι αυτό το "παιχνίδι" όπως διάβασα πιο πάνω θα εξελιχθεί σε μακάβριο παιχνίδι.
Κι εγώ τη ζωή μου και τη σωματική μου ακεραιότητα (που ταϊζει εμένα και την οικογένειά μου) τη βάζω πάνω από κάθε λογής αδέσποτο κοπρόσκυλο.

TROOPER
23/07/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Πηγαίνοντας ανέμελα χθες βράδυ με το μηχανάκι και την κοπέλλα μου μια βόλτα σε σκοτεινό σημείο του δρόμου μας την έπεσαν....2 αδέσποτα μαντρόσκυλα....τον ένα τον είχα δει κ τον απέφυγα τον άλλον δυστυχώς δεν τον είδα , ήταν και μαύρος ο άτιμος , με αποτέλεσμα να καρφώσει το δοντάκι του στο πόδι της δικιάς μου...το αποτέλεσμα? μικρή μεν πληγή , σχετικά βαθιά αλλά ταλαιπωρία 1 1/2 ώρα στο εφημερεύων νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες.....οι οποίες ήταν και...ατελείς!!! Τον αντιτετανικό ορρό της τον έκανα εγώ σπίτι....είχε τελειώσει λέει στο νοσοκομείο...:rotflmao: :rotflmao: Τέσπα δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής... στην περίπτωση που μας την "πέφτει" μαντρόσκυλας τι κάνουμε????


κουβαλαμε μαζι μας τον καμπουρογαμοσαυρο τον αμμοδη και τους βαζουμε σε παλη μεχρι τελικης πτωσεως (οχι απο τη μηχανη)
ενω εμεις στηνουμε στοιχηματα με τους περαστικους και βγαζουμε και κανα φραγκο!!!!!!!!!!!!!!!!:a09:

blueblack
23/07/2006, 21:38
GANDALF............

Λεβέντη μου νά γράψεις βιβλίο.......
Έχω μιά ξαδέρφη πού δούλευε σέ κτηνίατρο....τόσα ούτε άπό αύτήν δέν έμαθα......!!!!!!!!!!!!!
Λοιπόν παιδιά........ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ........!!!!!!!!!
Ό ποιμενικός ό δικός μας είναι ένα τέρας πού δέν καταλαβαίνει τίποτε.....είναι χειρότερος καί άπό τά Ροτβάιλερ πού άπό τή φύση τους είναι πολύ προβληματικά ζώα.....
Τά μισά έχουν φάει τά άφεντικά τους...
Έ αύτά είναι χειρότερα......ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ....!!!!!!!!
Έχουμε τρία σκυλιά....
Τά ζώα είναι όπως τά μάθεις ....
Έμείς είμαστε τά θεριά...!!!!!
Τό ένα Κόλευ......μεγάλωσε μέ παιδιά ...είναι γατάκι....!!!!!!!!
Τό άλλο Βέλγικο λυκόσκυλο κατάμαυρο καί τρομερό στήν όψη.........!!!!!!!!......ΠΟΛΥ.....γατάκι....!!!!!!!!!
Καί τό τρίτο ένα ζώο ,Έλληνικός Ποιμενικός......!!!!!!!!
Έ αύτός είναι καί βλάκας καί γατάκι...σηκώνεται όρθιος καί σέ ρίχνει κάτω χωρίς νά θέλει καί μετά άρχίζει καί σέ γλύφει...!!!!!!
Ούτε τό βράδυ.....μέ τό ζόρι ρίχνουν κανένα γαύγισμα....!!!
Συμπέρασμα μές τά βουνά καί δίπλα στό κοπάδι ...ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ....
νά σάς πούν καλωσήρθατε.....??
Άγρια μεγάλωσαν καί τό χειμώνα φυλάνε τά ζώα άκόμα καί άπό λύκους άρα δέν κάνουν διαχωρισμούς....!!!
ΟΡΜΑΝΕ.......ΟΠΟΥ ΒΡΟΥΝ....!!!!!!
Γιαυτό ούτε ψυχολογίες ούτε μαλακίες.....ΚΑΤΣΙΚΑ....καί γρήγορα..!!!!
Τώρα δύο τρείς συμβουλές....
Ποτέ μά ποτέ λέω δέν άπλώνουμε πόδι...νά κλωτσήσουμε....!!!
Καί πρόθεση νά μήν είχε νά δαγκώσει θά μάς άρπάξει.....τού δίνουμε στόχο..τό έκνευρίζουμε ..τό πόδι κολλημένο στή μηχανή ....
ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΧΟ.....δέν πά νάναι όλη ή μπότα άλουμίνιο....!!!!!
Πόσες πιθανότητες έχει κάποιος νά πετύχει σκύλο όδηγώντας ..??
Ειδικά άν έρχεται άπό πίσω....ΤΑΚΟΥΝΑΚΙ ΘΑ ΤΟΥ ΡΙΞΕΙΣ..???
Άπλώνεις τό πόδι νά τόν έκφοβίσεις πιό πολύ καί όρμάει.....έτσι έφαγε καί τό φίλο άπό τή Μύκονο.....
Έχετε δεί λυκόσκυλο νά άκονίζει τά δόντια του τρώγοντας άλουμίνιο...?????? Καί τό χωνεύει τέλεια....!!!!!!!
Άλλο τώρα.....
Όταν είσαι σέ μέρη τέτοια πού ύπάρχει περίπτωση νά τά πετύχεις.....τό νού σου γιά ζώα καί κόπρανα ή μαντριά...
Πρέπει νά είναι κανείς ύποψιασμένος.....!!!!!
Τά ζώα παρότι μυρίζουν ...άν δέν τά βοηθάει ό άέρας......τόν έχουν κόντρα δηλαδή.....ΞΑΦΝΙΑΖΟΝΤΑΙ......!!!!!!
Έκεί ή έκπληξη μας πρέπει νά είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ...άπό τή δική τους...!!!!!!!
ΚΑΙ......σέ τέτοια μέρη ΠΑΝΤΑ.....στροφές στόν κινητήρα.....γιά νά τήν κάνουμε γρήγορα....πατώντας καί τήν κόρνα ταυτόχρονα....
Μέχρι νά πάρει μπρός ό σκύλος τή σκαπουλάραμε...!!!!
Τελευταίο.....ό σκύλος δέ φεύγει άπό αύτό πού προστατεύει............χώρο, ζώα κ.λ.π. γιαυτό 100-200 μέτρα άμα τόν ξαφνιάσετε καί φύγετε....ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΛΛΟ......συνήθως έ....μή τό δένετε καί κόμπο......!!!!!!!!
ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ..........ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ.....κολλητά στό μαρσπιέ....!!!!!!!!!!
Τό νερό καί ή μπριζόλα μπορεί νάς σώσουν άλλά δέν τό βλέπω πρακτικό....Βρείτε μου έσείς πού θά έχω τή μπριζόλα νά τήν πετάξω τή στιγμή πού πρέπει ,γιά νά μήν άρπάξει τή δική μου τή μπριζόλα...!!!!!!!!!!
Κάποτε στά Χάνια χειμώνα ψηλά στό Πήλιο ....μέ γλύτωσε ένα σάντουιτς πού είχα μαζί μου....
Ήμουν πεζός καί μέ περικύκλωσαν τρία τέσσερα.....γονάτισα γιά νά μήν τά τρομάζω καί σέ πέντε λεπτά έτρωγαν άπό τά χέρια μου.
Όλα μαντρόσκυλα άπό κοπάδι....
Στό τέλος μέ ξεπροβόδισαν γύρω στό ένα χιλιόμετρο κουνώντας τίς ούρές τους....Τό κοπάδι δέν τό είδα πρέπει νά ήταν μέσα είχε χιόνια.....!!!!!!!!
Άν δέν μπορείς ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙΣ...δηλαδή...
.Αν κάτσεις άκίνητος καί ψύχραιμος έχεις πιθανότητες ειδικά κάτω χαμηλά...άν κάνεις πώς κουνιέσαι σέ φάγανε μιά ώρα νωρίτερα....
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ Η ΟΡΕΞΗ............!!!!!!!!!


:wave2:

Gandalf dr685sm
24/07/2006, 08:36
Όπως είπες.. .

Έχω μάθει τόσα για σκυλιά , λόγω του οτι μεγάλωσα απο πολύ μικρός με σκυλιά. Τα περισσότερα που έίχα συγχρόνως ήταν 13 εντός οικοπέδου στο σπίτι μου (κάποια στρέμματα γαρ και υπάρχει χώρος). Κάποια στιγμή τα φόλιασαν και έμειναν 6.

Θες δεν θες, λοιπόν , διαβάζεις και μαθαίνεις , για το πως πρέπει να τους συμπεριφέρεσαι και πως πρέπει να τα "εκπαιδεύσεις" τουλάχιστον για τα βασικά (φαγητό μόνο απο εσένα, να μην τα κάνουν παντού, κτλ.)

Για τους κόπρους... αν είναι εντός πόλεως , όπως ειπώθηκε είναι σχετικά εύκολα αντιμετωπίσιμοι.
Αν είναι εκτός σε κανένα βουνό και φυλάνε κοπάδι. Απλά του φευγάτου η μάνα δεν έχει κλάψει ποτέ.

:lol: :rotflmao:

Gandalf

VanDiemen
24/07/2006, 19:14
Εγώ τι να πω...δεν έχω ούτε την ανάλογη εμπειρία, ως προς το τι να κάνεις, στην περίπτωση που σου πεταχτεί σκύλος, ούτε θεωρώ πλέον τον εαυτό μου αναβάτη μοτοσυκλέτας (το παπάκι δε μετράει, μετράει; ). Θα πει κάποιος, τότε γιατί δημιουργείς postορύπανση; Απλώς εγώ μπορώ να βοηθήσω, σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις όταν οδηγείς τρακτέρ! Ενδιαφέρεται κανένας; :)

Kizoku
25/07/2006, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εγώ τι να πω...δεν έχω ούτε την ανάλογη εμπειρία, ως προς το τι να κάνεις, στην περίπτωση που σου πεταχτεί σκύλος, ούτε θεωρώ πλέον τον εαυτό μου αναβάτη μοτοσυκλέτας (το παπάκι δε μετράει, μετράει; ). Θα πει κάποιος, τότε γιατί δημιουργείς postορύπανση; Απλώς εγώ μπορώ να βοηθήσω, σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις όταν οδηγείς τρακτέρ! Ενδιαφέρεται κανένας; :)

Έλα ρε συ εκεί και αρκούδα να σου επιτεθεί δεν σε νοιάζει!!!

Βέβαια στα δύσκολα το πατάς τέρμα γκάζι και πιάνεις ακόμη και 40Km/h οπότε μην τον είδατε, μετά δεν σε φτάνει ούτε τσιταχ!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VanDiemen
25/07/2006, 10:45
Στην περίπτωση που οδηγείς τρακτέρ, το δύσκολο είναι να γλυτώσεις μετά το "ατυχές" συμβάν, από εταιρίες προστασίας ζώων, Greenpeace και γενικά φιλοζωικές και φιλοπεριβαλλοντολογικές οργανώσεις! Εκτός αν συατήνεις την ίδια τακτική! Κάνεις,δηλαδή , ότι κοιτάς δίπλα στο λιβάδι και... ουπς.. τι ήταν αυτή η ανωμαλία;; μπα.. καμμιά πέτρα :) Αν μάλιστα είναι κι απ'αυτούς που πηγαίνουν και αμολούν π.χ. λύκους εκεί που ξέρουν ότι βγάζουν κάποιοι τα κατσίκια τους για βοσκή, τότε δεν έχεις και τύψεις.. :a13:

argpap
26/07/2006, 08:46
Λοιπόν ανυπεράσπιστα τα σκυλάκια..αλλα ανυπεράσπισος νιώθω και εγώ με αυτά.
Πίσω απο το σπίτι μου, ο γείτονας έχει μαντρωμένο σε ένα τόσο δά μπαλκονάκι ένα ΛΥΚΟ...η ατυχία είναι οτι είναι ο μόνος δρόμος που μπορώ να μπώ για να βγώ στον κεντρικό. Ο λύκος λοιπόν που και πού την κάνει πάνω απο τα κάγκελα (ισόγειο) και με περιμένει στο δρόμο να περάσω...την ίδια ώρα κάθε πρωί! Παιδία οτι το πόδι μου φτάνει πίσω απο το κεφάλι μου δεν το ήξερα αλλά χάρη στο λύκο το έμαθα!!! Και γκάζι δοκίμασα..και σταμάτημα..και φωνές...και σημάδι τον έβαλα με τον πίσω τροχό...και στον ιδιοκτήτη είπα οτι μια μέρα θα τον βρεί ένα με τον δρόμο...αλλα τίποτα. Μόλις με βλέπει....κοκκινίζουν τα μάτια του...βγάζει αφρούς...και με βλέπει σαν μπιτζολίτσα με ρόδες...
Κάθε μέρα...κάθε πρωί εκει είναι και με περιμένει!!

VanDiemen
26/07/2006, 09:17
Φώναζε beep beep όταν περνάς από 'κει, μπας και φοβηθεί! :)

blueblack
26/07/2006, 09:26
ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ.........



Καί γέλασα ρέ φίλε πρωί-πρωί....
Πάντως δέ βλέπω λύση στό πρόβλημα σου...!!!!!!!
Ό ίδιοκτήτης τού θεριού είναι τόσο μαλάκας..????
Δέν άντιλαμβάνεται ότι κάποιος θά άγανακτίσει καί θά ρίξει φόλα στό ζώο......ή....βγάζει τά άπωθημένα του...???
Ρέ μπάς καί ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ...!!!!!!!!!!


:wave2:

Kizoku
26/07/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Ρέ μπάς καί ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ...!!!!!!!!!!


:wave2:

Φανατικός αυτοκινητάκιας έεεεεεε???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

argpap
26/07/2006, 10:10
O σκύλος είναι φανατικός με μένα μάλλον! Κάποια μέρα πάντως θα περάσω απο πάνω του! βατήρας για αλμα!:smilea: :smilea:

Πάντως ο @@@@@@@@ ιδιοκτήτης προσπαθεί να τον ματρώσει αλλα ο @@@@λυκος όλο έξω είναι..μια μέρα είχε πάρει και την αλυσίδα του και με περίμενε!!! :hypnotize :hypnotize

Desperado
26/07/2006, 10:39
Χμμμ φίλε μου εδώ διαφαίνεται μια σχέση αγάπης και μίσους μεταξύ σας..... :rotflmao: :rotflmao: σοβαρά τώρα δοκίμασες ποτέ να τον καλοπιάσεις με κανένα μπριζολικό??? στο προτείνω γιατί ο μαντρόσκυλος που λες είναι και γείτονας σου οπότε καλύτερα να τον καλοπιάσεις!!!!!:cool:

Kizoku
26/07/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Χμμμ φίλε μου εδώ διαφαίνεται μια σχέση αγάπης και μίσους μεταξύ σας..... :rotflmao: :rotflmao: σοβαρά τώρα δοκίμασες ποτέ να τον καλοπιάσεις με κανένα μπριζολικό??? στο προτείνω γιατί ο μαντρόσκυλος που λες είναι και γείτονας σου οπότε καλύτερα να τον καλοπιάσεις!!!!!:cool:

Η ακόμη καλύτερα ένα ρομαντικό δείπνο!!!
Ποτέ δεν ξέρεις....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zzr2005
26/07/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Χμμμ φίλε μου εδώ διαφαίνεται μια σχέση αγάπης και μίσους μεταξύ σας..... :rotflmao: :rotflmao: σοβαρά τώρα δοκίμασες ποτέ να τον καλοπιάσεις με κανένα μπριζολικό??? στο προτείνω γιατί ο μαντρόσκυλος που λες είναι και γείτονας σου οπότε καλύτερα να τον καλοπιάσεις!!!!!:cool:
επειδή λυπάμαι το σκύλο κ δεν θέλω να σου προτείνω να του ρίξεις φόλα...δε ρίχνεις καμιά φόλα στον γείτονα????:D
άκου εκεί προσπαθεί να τον μαντρώσει....δηλαδή αφού ο σκύλος την έχει δει ΣΕΡΓΚΕΙ ΜΠΟΥΜΚΑ δεν μπορεί να τον δέσει???

argpap
27/07/2006, 09:24
Φιλικές σχέσεις και ερωτικές αμα λάχει έχω σκεφτει να συνάψω μαζί του...αλλα ρε παιδία μόνο να τον δείτε...είναι γαιδούρι ο σκύλος.
Σήμερα το πρωί με κοίταγε μέσα απο το "κλουβί" του με ενα παραπονιάρικο ύφος....του έλειψα μάλλον. :rotflmao:
Αρκετές μέρες τώρα πάω απο άλλο δρόμο...του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτε! :rotflmao: :rotflmao:

Draculas-GR
27/07/2006, 19:11
Φοβάμαι οτι και φίλος κολλητός να του γίνεις, αυτός πάλι θα σε κυνηγάει, λόγω παιχνιδιού..
Οπότε κάντο όπως στον Αστερίξ, που όταν ο Αστερίξ και ο Οβελίξ κυνηγούσαν κάποιο αγριογούρουνο, αυτό τους οδηγούσε πανω σε Ρωμαϊκά περίπολα..
Ετσι και εσυ, θα οδηγείς τον σκύλο, στην πρώτη γάτα που θα δείς..
:wave2: :lol: :lol: :lol:

tsiros_temp
27/07/2006, 19:17
...tabasco?