PDA

View Full Version : ηρθε και εμενα η ωρα μου...!



sakisp
28/06/2006, 19:17
ε ναι λοιπον σημερα και η ωρα 5:15 ειχα την πρωτη μου επαφη με την ασφαλτο
η πρωτη μου τουμπα.
επιστρεφωντας και εγω απο την δουλεια μου φοροντας παντα το κρανακι μου κατεβικα την γεφυρα του μοσχατου και εκανα αριστερα στην πειραιως με κατευθυνση προς πειραια.και εκει που εχω μια τριτη χαλαρα και φορτηγο μπροστα δεξια μου ξαφνικα ο τυπος αποφασισε να κανει επιτοπου ουτε καν να κοψει λιγο ταχυτητα!ε ναι λοιπον μου εκλεισε και τα δυο ρευματα πλακωμενος και εγω στα φρενα με ξεκολημενο τον πισω τροχο κανω μια παντα καπου στα 20 μετρα αλλα πολυ πλαγια που απο μονη της με οδηγησε στο αντιθετο ρευμα.ΕΥΤΥΧΩΣ που ειχε κοκκινο φαναρι και το αντιθετο ρευμα ηταν αδειο.επεσε το μηχανακι αυτο πειρε τον δρομο του και εγω τον δικο μου.δεν θα ειχαπαθει το παραμικρο αν δεν εβλεπα αμαξι να ερχεται κατρα πανω μου, οποτε και εγω εβαλα χερια ποδια κατω για να σταματησω πριν βγω μπροστα του....
παπουτσια ασφαλειας βγηκαν αχρηστα,φορμα εργασιας δεν σκιστηκε καν.και εγω καποιες γρατζουνιες στα χερια που ευκολα τις παθενεις και αν πεσεις με ποδηλατο.ευτυχως τιποτα.

το μηχανακι χρειαζεται τιμονι αντιβαρα πατακι οδηγου και συνοδηγου, καθρεφτη,και χουφτες.επιλογεας ταχυτητων,το μηχανακι ειναι ηδη στο συνεργειο και αυριο θα περασει ο εμπυρογνομωνας να το δει ωστε να ξεκινησουν και οι διαδικασιες επισκευης του.

τι να του πεις του φορτιγατζη.εκανε την παπαρια αλλα σε ολα τα υπολοιπα ηταν τυπικοτατος!!! και μιας και το αποτελεσμα ηταν κατι τετοιο λες παλι καλλα, κανεις τον σταυρο σου, και ας ειναι το τελευταιο ατυχημα για ολους μας!!!!!!!

ξερει κανεις τι πεζει με τις ασφαλιστικες??? εχουμε κανει φιλικη δηλωση και θελω να ξερω αν θα μου καλυψουν το κρανος????

evvou
28/06/2006, 19:33
:( :( :( γμτ τι γινεται αυτες τις μερες ρε σεις???

3 φιλοι μου εχουν πεσει απο την κυριακη...ο ενας σημερα και χτυπημενος αρκετα αλλα εκτος κινδυνου...τι γινεται?!?!

τι να σου πω ρε παιδι..ευτυχως που ολα καλα..και δεν επαθες κατι σοβαρο..περαστικα σε σενα και στην καλη σου...για την ασφαλιστικη ΝΟΜΙΖΩ (το τονιζω γιατι δεν ειμαι σιγουρη) καλυπτουν τον εξοπλισμο σου...ο ντερτι-μοτο νομιζω πως κατι ξερει γι'αυτο και θα μπορεσει να σου πει

:beer: :wave2:

Ταξιδευτής
28/06/2006, 20:08
Οχι ρε γμτ! Παλι ατυχημα; Το γινεται ρε π@στη μου! Να κανουμε ρε παιδια ενα ομαδικο ευχελαιο στο forum, γιατι ετσι που παμε...... :nono:

Προσοχη στους δρομους αδελφια! Εχουν σφιξει και οι ζεστες και οι καφροι των δρομων δεν την παλευουν πλεον καθολου! :mad: Παντα ορθιοι! :beer:

vagelis900
28/06/2006, 20:23
ελα ρε σακουλι περαστικα και αγυριστα!!!!!!
η πειραιως σημερα ειχε ορεξη απο το πρωι και εγω πηγα να την τσακωσω!!
κατεβαινα προς πειραια στις 06.30 στη δεξια λωριδα στο υψος της λαχαναγορας με 30-40 χλμ. και επειδη στην αριστερη αρχισε να πιανει κινηση ο ανικητος σκεφτηκε να κανει δεξια χωρις φλας χωρις τιποτα αλλωστε αυτα δε χρειαζονται. ε λεω και εγω δε μπορει θα με ειδε αφου ηταν διπλα μου! τελικα δε με ειδε και ισα που δεν ακουμπησαμε απο την τρομαρα μου ακουσε κατι κοσμιτικα πηρε και το οσκαρ ανοικτης παλαμης και μετα τι ειπε?
μη μουτζωνεις πρωι πρωι!!!!!!! και απαντω συγνωμη ρε φιλε εχεις δικιο!!:eyepop:
το νου μας παιδια !!!

thander
29/06/2006, 08:20
λεπόν: επειδή το έκανα πριν από 6 μήνες: η ασφαλιστικές, σε περίπτωση φιλικού διακανονισμού, δικαιολογούν αποζημίωση για το κράνος ύψους 150? μόνο!(είμαι μόνο 99% σίγουρος για το παραπάνω ποσό, αλλά σίγουρα μιλάμε για αυτή την τάξη μεγέθους, σίγουρα πολύ λιγότερα από ένα ακριβό κράνος)
Αν λοιπόν θες να αποζημιωθείς για κράνος, μπουφάν κλπ με κάποιο αξιοπρεπές ποσόν πρέπει να το πεις στον ασφαλιστή σου, ο οποίος θα σε συμβουλέψει να αλλάξετε τον φιλικό διακανισμό και να κάνετε την "παραδοσιακή" δήλωση (εσύ τουλάχιστον, για τον άλλον ίσως και να μην χρειάζεται), και στη συνέχεια, λαμβάνοντας υπόψιν και την παλαιότητα του εξοπλισμού σου, θα σου προτείνουν από την "αντίπαλη" ασφαλιστική εταιρία ένα ποσό το οποίο μπορείς να το αποδεχτείς και να λήξει εκεί, ή να μην το αποδεχτείς και να πάτε στα δικαστήρια.
Κατά πάσα πιθανότητα όμως, θα σου προτείνουν κάτι ικανοποιητικό, θα το πάρεις και θα φύγεις!

ΥΓ. Επαναλαμβάνω, απλά καταγράφω την προ εξαμήνου εμπειρία από αντίστοιχη υπόθεση πτώσης, μετά από την οποία αποζημιώθηκα με 750? για Dainese και Shoei 6ετίας και τα δύο.

VANDA
29/06/2006, 08:37
Περαστικά σας, να 'ναι το τελευταίο.

Gandalf dr685sm
29/06/2006, 10:01
Δεν είναι η εποχή...

Είναι οτι όλοι μας έχουμε αρκετά προβλήματα και αρκετή κούραση αυτό τον χρόνο , με αποτέλεσμα να μην έχουμε το μυαλό μας όταν οδηγούμε και να ανοίγουμε ασυναίσθητα το γκάζι.

Οχι οτι δεν φταίνε οι άλλοι , όπως εδώ στην περίπτωση αυτή, αλλά αν είμαστε καλά εμείς, κάτι τέτοιες καταστάσεις τις βλέπουμε απο μακριά....

όσον αφορά τον φίλο μας...

Αν φορούσες γαντάκια , έστω και κομμένα στα δάχτυλα , ούτε τις γρατζουνιές θα είχες πάθει... Περαστικά και ήσουν τυχερός που έπεσες σε σωστό οδηγό... άλλοι ούτε που θα δεχόντουσαν να σταματήσουν να δούν τι έπαθες, οχι να σε αποζημιώσουν κιόλας.


Gandalf

sakisp
29/06/2006, 11:30
σας ευχαριστω ολους σας!!!!
πραγματικα τα χιλιομετρα ηταν πολυ λιγα αφου παραξενευτικα τοσο πολυ πως με τοσα λιγα χιλιομετρα τραβηξε τετοια παντα.συγουρα τον ρολο τους τον επαιξαν και τα λαστιχα μιας και θελουν αλλαγη.
τι να πω ας ειναι πραγματικα το τελευταιο για ολους μας!
απο ενοχλησεις και πονο ισα ισα που νιοθω ενα τραβιγμα στις πλυγες.
μα περισσοτερο στεναχωρηθικα και τσαντιστηκα για το taiming και ο λογος αυτος γιατι ηταν πολυ λαθος η στιγμη που το επαθα.ουτε για την μηχανη ουτε για τις γρατζουνιες στα χερια.ας το παθενα το ιδιο σε 1 εβδομαδα δεν θα με πειραζε καθολου αλλα ρε παιδια την κυριακη παντρευω τον αδερφο μου και δεν επρεπε να συμβει το παραμικρο γι αυτο και ποιο πολυ ειμαι στεναχωρημενος!δεν επρεπε να γινει τωρα και αυτο.
σας ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια και τις συμβουλες!

Υ.Γ.1. μερικες φορες ολοι μας για μικρες αποστασεις δεν φοραμε κρανος.φανταστειτε οτι η δουλεια μου με το σπιτι μου ειναι ζητημα αν απεχουν 3 κμ.
Υ.Γ.2. κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι κανενας δεν σταματησε ουτε αμαξι καλα δν ειχα απαιτηση να σταματησει αμαξι αλλα ουτε καποια μοτοσικλετα παρ'ολο που ειμασταν καπου στην μιαμιση ωρα επι της πειραιως.ησως βλεποντας την κατασταση μου που γενικα ηταν πολυ καλη, ησως γι αυτο....!
το σιγουρο ειναι οτι απο εδω και περα δεν θα υπαρξει φορα που να μην το φοραω.συνηθως το φοραω απο εδω και περα θα το κανω μπρελοκ.μαζι με τα κλειδια :smilea:

Gandalf dr685sm
29/06/2006, 12:33
μερικες φορες ολοι μας για μικρες αποστασεις δεν φοραμε κρανος.φανταστειτε οτι η δουλεια μου με το σπιτι μου ειναι ζητημα αν απεχουν 3 κμ.

Αυτό το "όλοι μας" δεν με περικλείει εμένα... εδώ ακόμα και για να πάω απέναντι στο περίπτερο θα μπώ στην διαδικασία του κράνους. Ακόμα και με 35 βαθμούς όπως έχει σήμερα....
Το κακό όταν θα συμβεί δεν κοιτάει αποστάσεις, καιρικές συνθήκες και διάθεση.. Ο τρόπος σκέψης, "σιγά μην μου συμβεί για 10 μέτρα" είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ και δεν είναι αποδεκτός , όταν οδηγείς μηχανή.

Όταν σου είπα για τα γάντια το εννοούσα... το χειρότερο που θα πάθαινες, είναι να σκιστούν τα γάντια ....σιγά τα ωά!

Σε ανάλογη πτώση με 50 χλμ την ώρα απο μαύρο πάγο, έπεσα, έσκισα όλα τα δερμάτινα στην άσφαλτο , έσπασα και μια μανέτα... ε και;... εγώ το μόνο που έκανα ήταν να σηκωθώ , να συνέρθω απο το σοκ και να πάω να πάρω το 4τροχο, για να συνεχίσω την ημέρα μου , ΑΚΕΡΑΙΟΣ σωματικά.

Ο εξοπλισμός φίλε μου , δεν είναι αναγκαίος μόνο για ταξίδια. Είναι για όλες τις ώρες και συνθήκες , 24/7. Χαίρομαι που το κατάλαβες στο τέλος , έστω και με μια επώδυνη εμπειρία , που όμως δεν σου άφησε πρόβλημα...

Υ.Γ. τα συγχαρητήρια μου για τον γάμο του αδερφού σου. Να τους χαίρεσαι και τους δύο.


Gandalf

bartlal
29/06/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτό το "όλοι μας" δεν με περικλείει εμένα... εδώ ακόμα και για να πάω απέναντι στο περίπτερο θα μπώ στην διαδικασία του κράνους. Ακόμα και με 35 βαθμούς όπως έχει σήμερα....
Το κακό όταν θα συμβεί δεν κοιτάει αποστάσεις, καιρικές συνθήκες και διάθεση.. Ο τρόπος σκέψης, "σιγά μην μου συμβεί για 10 μέτρα" είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ και δεν είναι αποδεκτός , όταν οδηγείς μηχανή.


+1 και απο μενα.
και για 10 μετρα, και μεσα στην κινηση, και με καυσωνα ακομα, αρκει να ΝΙΩΘΩ οσο περισσοτερο μπορω ασφαλης εκει εξω...

TROOPER
29/06/2006, 18:56
ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ?????

ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ!!!!!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.....

ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΑΝ ΘΕΣ ΒΟΕΙΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΠΑΡΕ ΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

:wave2:

sakisdani750
30/06/2006, 11:50
δεν ξερω αν εχετε ξαναδει τετοιο κοψιμο στις μπουκαλες??? εγινε απο ατυχημα με αλλη μηχανη


53624

sakisdani750
30/06/2006, 11:55
μονο με καμια 70 χλμ πηγαινα βγαινοντας απο εγνατια τωρα δεν ξερω αν επεσε και βρηκε στις μπαριερες γιατι ειμουνα τερμα δεξια


53625

FestoNero
30/06/2006, 18:26
Περαστικα!
Ελπιζω να μην ειναι μεγαλη η ζημια..

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisp
αυριο θα περασει ο εμπυρογνομωνας :beer: :beer: :beer:

Alx 84
01/07/2006, 21:34
περαστικά κ πολύ προσοχή. τα περί εξοπλισμού τα έχουμε χιλιοπεί.

Xrider
02/07/2006, 16:59
γμτ τι γινεται αυτες τις μερες ρε σεις???

3 φιλοι μου εχουν πεσει απο την κυριακη...ο ενας σημερα και χτυπημενος αρκετα αλλα εκτος κινδυνου...τι γινεται?!?!

TIS HMERES POY EXEI POLY ZESTH O ORGANISMOS EINAI SE "TILT",EPAIRXETAI EKNEYRISMOS,PEFTEI H PIESH KAI POLLA ALLA.OTAN FORAS KAI TO KRANOS EINAI AKOMA XEIROTERA,TA "ANAKLASTIKA"DEN EINAI TOSO GRHGORA KAI SE SYNDIASMO ME THN ASFALTO (POY DEN EINAI KALH)...DEN 8ELLEI POLY GIA NA GINEI H BOYTIA!!;)


FILARAKO PERASTHKA!:wave2:

anf125
02/07/2006, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
OTAN FORAS KAI TO KRANOS EINAI AKOMA XEIROTERA,TA "ANAKLASTIKA"DEN EINAI TOSO GRHGORA KAI SE SYNDIASMO ME THN ASFALTO (POY DEN EINAI KALH)...DEN 8ELLEI POLY GIA NA GINEI H BOYTIA!!;)


Δηλαδή όταν έχει ζέστη είναι πιο ασφαλές να μη φοράς κρανος;;;; :eyepop:
Μάλλον κάτι άλλο θες να πεις.

Xrider
03/07/2006, 00:45
MAKARI NA EKANA LA8OS!STHN AMERIKH SE POLITEIES POY EXOYN POLY ZESTH EPITREPETE NA KYKLOFOREIS XORIS KRANOS!!OI AMERIKANOI TOYLAXISTON SE AYTA EINAI POLY AYSTHROI!!
TO KRANOS PROFANOS ME THN ZESTH 8A SE GLYTOSEI STHN PI8ANOTHTA PTOSHS...ALLA DEN SOY EGGYHTAI KANENAS OTI DEN EINAI H ZESTH POY PROKALESE TO KRANOS KAI GIAYTO SABOYRDIASTHKES!!
TA KRANH EINAI KA8ARA EMBORIKO PAIXNIDI...PHGAINE SE SUPERMARKET H AKOMA KAI KATASTHMATA POY POYLANE KRANH...POLLA APO AYTA NONAME EINAI MAPA,APLA GIA NA MHN TSIBHSEIS KLHSH PAR'OLA AYTA STA POYLANE KAI TO KRATOS EXEI GNOSH GIAYTO K AN 8ELEI KOBEI KAI MIA KLHSH SESENA POY DEN THREI TIS PRODIAGRAFES,ALLA STO SUPERMARKET K OPOION TA EISAGEI OXI,AKOMA NOMIZO OTI TO KRANOS FOROLOGEITAI SAN EIDOS POLYTELEIAS!!STHN POLH MESA ODHGONTAS STA EPITREPOMENA ORIA KAI NA PESEIS DEN 8A FAS TO KEFALI SOY(borei kai na to fas opos borei na spaseis sverko logo kranous),EINAI SAN NA PESEIS ME PODHLATO SE KATHFORA (toso einai peripou ta 60km).DEN LEO OTI DEN PREPEI NA FORAME KRANOS ALLA PISTEYO OTI O KA8ENAS MAS DEN EINAI MORO PAIDI KAI XEREI POY TON PAIRNEI NA FORESEI H OXI.EGO TA TELEYTAIA XRONIA (ANAGASTHKA) TO SYNH8HSA KAI TO FORAO SYNEXEIA,ALLA POLLES FORES OTAN EXEI POLY ZESTH 8A TO AFHNA SPITI EYXARISTOS.

916
03/07/2006, 06:45
Το σκεπτικό σου φίλε είναι εντελώς λάθος.Το κράνος δε δημιουργεί πρόβλημα όσο αν δε φοράς.Αν δε φοράς και κυκλοφορείς πολλή ώρα μπορεί να πάθεις ηλίαση και τότε είσαι πιο επικύνδυνος.Όσο για την προστασία,σε πληροφορώ ότι με 2α έπεσα στην οδό τριπόλεως-γράφψ σε άλλο θέμα-και το κεφάλι μου βρήκε στην άσφαλτο με αποτέλεσμα να πετάξω μετά το κράνος επειδή είχε ένα μεγάλο χτύπημα.Και με 1χλμ μπορει να σκοτωθείς.

Frezas
03/07/2006, 09:51
Φιλε xrider , δε παιζει....Κρανος μεχρι και το περιπτερο....

Xrider
03/07/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
Το σκεπτικό σου φίλε είναι εντελώς λάθος.
BOREI KAI NA EIMAI LA8OS STO SKEPTIKO,ALLA PERI IATRIKHS ASE ME NA XERO KATI PARAPANO;)
HLIASH DEN THN ARPAZEIS ETSI APLA...KAI AN TO PAS EPI PROSOPIKON EBEIRION SOY LEO OTI ME EXEI MAZEPSEI AYTOKINHTO 2 FORES ME POLLA km (PLAGIOMETOPIKES) KAI DEN FORAGA KRANOS.STHN PROTH SYGKROYSH ESPASA MONO KATI DONTIA(1 KYNODONTA + 1 TRAPEZITH) GIATI XTYPHSE O OMOS MOY STO SAGONI MOY (AFOY ME PETAXE TO AYTOKINHTO SE BARES SIDERENIES TIS OPOIES KAI STABOSA)AN FORAGA KRANOS 8A EIXA SPASEI TON OMO MOY KAI PI8ANOS KAI KLEIDA.STHN DEYTERH EKANA KAI TOYMPA PANO STO KAPO TOY AYTOKINHTOY,EPESA APO THN ALLH ME THN FATSA STON DROMO KAI EIDA KAI TA NOYMERA TOY KARGIOLAKOY POY THN KOPANAGE(DEN STAMATHSE:smokin: )META TOY GAMHSA OTAN TON BRHKA OTI EIXE!!:smokin: MONO TA MHXANAKIA MOY XALASA,TO PROTO 1 ZXR 750 KAINOYRGIO KAI TO DEYTERO ENA ASTREA POY PHGE KALIBRA + ALLA KAI APO TOTE MOY EMEINE ANAPHRO!
OLA AYTA KALOKAIRI!!!
SE XORES ME ZESTH OPOS AYSTRALIA TO KRANOS EINAI PROAIRETIKO ALLA PREPEI NA FORAS BOTES!:uplate:
SE POLITEIES THS AMERIKHS SOY EIPA PRIN...
AN TO PSA3EIS 8A DEIS...
DEN LEO NA MHN FORAS KRANOS!!!
OPOS EIPA PRIN KAI EGO TO EXO SYNH8HSEI KAI TO FORAO EDO POY EIMAI,STHN ELLADA POY DEN KYNHGANE TOSO OTAN EXEI POLY ZESTH EGO DEN TO FORAO....
TO KRANOS AN DEN EINAI MAIMOY SOZEI ZOES:smilea:

sakisp
04/07/2006, 14:33
ας επανελθουμε στο θεμα μας!!!!!!!
παρελαβα χθες την μηχανη μου απο τον συνεργεια(να ναι καλα το παιδι) κινησαμε τις διαδικασιες πολυ γρηγορα μιας και η μοτοσικλετα ταξιδευει για σαντορινη για διακοπουλες!!!!!!!
ποιο ομορφη απο ποτε με την καινουρια της μπαγκαζιερα .κ.τ.λ.
το μονο που μενει ειναι να παω τα χαρτια μεχρι την ασφαλιστικη μου!
σας ευχαριστω ολους που ησασταν διπλα μου.
οσον αφορα τις πληγες ειναι θεμα 2 μερων ακομα να φυγουν ολα τα σημαδια απο τα χερια μου!

gixxerpap
04/07/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisp
ας επανελθουμε στο θεμα μας!!!!!!!
παρελαβα χθες την μηχανη μου απο τον συνεργεια(να ναι καλα το παιδι) κινησαμε τις διαδικασιες πολυ γρηγορα μιας και η μοτοσικλετα ταξιδευει για σαντορινη για διακοπουλες!!!!!!!
ποιο ομορφη απο ποτε με την καινουρια της μπαγκαζιερα .κ.τ.λ.
το μονο που μενει ειναι να παω τα χαρτια μεχρι την ασφαλιστικη μου!
σας ευχαριστω ολους που ησασταν διπλα μου.
οσον αφορα τις πληγες ειναι θεμα 2 μερων ακομα να φυγουν ολα τα σημαδια απο τα χερια μου!

ρε συνταξιδιωτη, εγω τωρα ειδα τι επαθες....
τελος καλο, ολα καλα!
αντε, καλες διακοπες!!!!

anf125
04/07/2006, 18:27
Έχει εν μέρει δίκιο ο Xrider, ότι ένα μαϊμού κράνος δεν προστατεύει ενώ είναι και πιο δυσαρεστο σε ακραία καιρικά φαινόμενα (κακός εξαερισμός με ζέστη, όχι αρκετά ζεστό με κρύο), γι' αυτό η λύση είναι απλή:

ΣΩΣΤΟ/ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ/ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΑ!