PDA

View Full Version : Παράξενη λειτουργία του βεντιλατερ!!!!



Pokermon
28/06/2006, 23:31
ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ!!!


Ρε παλικάρια μου, εχτές καθώς έκανα της απαραίτητες μετρήσεις για να τσεκάρω τα πηνία και την φόρτιση της μπαταρίας στο cbr παρατήρησα το εξής :

Το μηχανάκι στο stand με νεκρά και θερμοκρασία μετά τους μετά τους 50 βαθμούς άνοιγα σταδιακά το γκάζι για να δω τι γίνετε με τα volt, μετά τις 2.500 rpm άνοιγε το βιντιλατερ και μόλις άφηνα το γκάζι έκλεινε πάλι. Ρώτησα ένα ηλεκτρολόγο και τον μηχανικό μου και μου είπανε και οι 2 ότι αυτό δεν γίνετε που λες. Μήπως είναι κάποιο πρόβλημα η οι άνθρωποι δεν ξέρουνε που πάνε τα 4 και είναι μια φυσιολογική λειτουργία προστασίας του κινητήρα όταν γκαζονεις με νεκρα??????
Υπόψη ότι η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 60 βαθμούς στην όλη διαδικασία ( 104 ανοίγει το βιντιλατερ )!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν ακόμα δεν έχω μάθει επίσημα την ονομασία αυτού του συστήματος, αλλά υπάρχει και ζει στα cbr 100 rr.
Γιατί υπάρχει αναλύστε το μόνοι σας.
Εγώ χαίρομαι που δεν είναι πρόβλημα ( για όποιους θα κακολογούσανε για άλλη μια φορά τα Honda )
και χαίρομαι που δεν πίνω ληγμένα κύριε ΣΝΙΠΕΡ!!!!!!!!

Εξακολουθεί να με απασχολεί όμως το θέμα γιατί κανένας ηλεκτρολόγος δεν το γνωρίζει ότι υπάρχει, τόσο άσχετοι είναι στο ελλαντα? Ούτε καν ο επίσημος αντιπρόσωπος και εξουσιοδοτημένο συνεργείο?
ΤΙ ΘΑ ΨΑΧΝΑΝΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? Ε? Ε? Ε?

ΑΥΤΙΑΑΑ
:lol: :rotflmao: :lol:

Pokermon
28/06/2006, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν έχω βάλει γουλιά στο στόμα μου (το τελευταίο μισάωρο...) αλλά ΔΕΝ καταλαβαίνω 'ιτς - μπιτ' !!!

Υποψιάζεσαι ότι υπάρχει κύκλωμα θερμικής προστασίας του κινητήρα και ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας όταν είναι σταματημένο το μηχανάκι με νεκρά ???


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Nostra
29/06/2006, 01:14
είναι φυσιολογικό το όλο θέμα....

επειδή οι εξατμίσεις ξεκινάνε πολύ μπροστά, πολύ κοντά στα πλαστικά και ζεσταίνονται γρήγορα
έχουν κάνει να λειτουργεί το βεντιλατέρ από αυτές τις στροφές πάνω από κάποια θερμοκρασία έτσι ώστε να μην υπερθερμαίνονται τα πλαστικά....

από τα σεμινάρια της Honda....
για όσους από τους μαστόρους σας πάνε....


συνεχίστε να με γράφετε.....

OldMan
29/06/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
έχουν κάνει να λειτουργεί το βεντιλατέρ από αυτές τις στροφές πάνω από κάποια θερμοκρασία έτσι ώστε να μην υπερθερμαίνονται τα πλαστικά....

Το βεντιλατέρ του ψυγείου κρυώνει τα πλαστικά του φέϊρινγκ ??

:eyepop: :look: :eyepop:

Nostra
29/06/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το βεντιλατέρ του ψυγείου κρυώνει τα πλαστικά του φέϊρινγκ ??

:eyepop: :look: :eyepop:


χμ... μάλλον όχι....


φαντάζομαι όμως ότι επηρεάζει τη θερμοκρασία του κινητήρα και της εξόδου των εξατμίσεων.....

γιατί σας φαίνεται τόσο κουλό να υπάρχει μία τετοια πρόβλεψη από την Honda?

έγραψα ήδη ότι είναι σωστή και γνωστή αυτή η (ίσως περίεργη) λειτουργία του βεντιλατέρ σε αυτές τις στροφές μετά από κάποια θερμοκρασία....

απλά αυτό ερωτήθηκε, απαντήθηκε και εξηγήθηκε στα σεμινάρια της Honda σε εξουσιοδοτημένους μηχανικούς της..... (όσοι από αυτούς πάνε)

ρωτήσατε κανέναν μηχανικό Η σας το πει ή όλοι σας λένε ότι όσα CBR1000RR παρουσιάζουν κάτι τέτοιο πρέπει να κατέβει ο κινητήρας, να πεταχτούν τα πλαστικά και να γίνει η μηχανή απόσυρση λόγω αστοχίας υλικού!

στο κάτω-κάτω είναι ένα θέμα για συζήτηση....
δεν ειρωνεύομαι καθόλου (ειλικρινά) αλλά δεν έχω λόγο να γράφω μαλακίες ούτε όμως και να αμφισβητώ τον μηχανικό μου που έχει κάποια χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας σε μεγάλα μηχανάκια και όχι σε scooter-παπιο-ειδή.....

και προφανώς δε με αφορά το ζήτημα καθώς δεν έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι..... αλλά ρώτησα με καλή θέληση για να βοηθήσω τους φίλους που αναρωτιούνται γιατί συμβαίνει αυτό και δε μπορούν να το εξηγήσουν οι μηχανικοί τους...

φιλικά :beer: :beer: :beer:

sniper
29/06/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
χμ... μάλλον όχι....


φαντάζομαι όμως ότι επηρεάζει τη θερμοκρασία του κινητήρα και της εξόδου των εξατμίσεων.....

γιατί σας φαίνεται τόσο κουλό να υπάρχει μία τετοια πρόβλεψη από την Honda?

έγραψα ήδη ότι είναι σωστή και γνωστή αυτή η (ίσως περίεργη) λειτουργία του βεντιλατέρ σε αυτές τις στροφές μετά από κάποια θερμοκρασία....

απλά αυτό ερωτήθηκε, απαντήθηκε και εξηγήθηκε στα σεμινάρια της Honda σε εξουσιοδοτημένους μηχανικούς της..... (όσοι από αυτούς πάνε)

ρωτήσατε κανέναν μηχανικό Η σας το πει ή όλοι σας λένε ότι όσα CBR1000RR παρουσιάζουν κάτι τέτοιο πρέπει να κατέβει ο κινητήρας, να πεταχτούν τα πλαστικά και να γίνει η μηχανή απόσυρση λόγω αστοχίας υλικού!

στο κάτω-κάτω είναι ένα θέμα για συζήτηση....
δεν ειρωνεύομαι καθόλου (ειλικρινά) αλλά δεν έχω λόγο να γράφω μαλακίες ούτε όμως και να αμφισβητώ τον μηχανικό μου που έχει κάποια χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας σε μεγάλα μηχανάκια και όχι σε scooter-παπιο-ειδή.....

και προφανώς δε με αφορά το ζήτημα καθώς δεν έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι..... αλλά ρώτησα με καλή θέληση για να βοηθήσω τους φίλους που αναρωτιούνται γιατί συμβαίνει αυτό και δε μπορούν να το εξηγήσουν οι μηχανικοί τους...

φιλικά :beer: :beer: :beer:

και καλά έκανες!!!!

:a18:

Nostra
29/06/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
Λοιπόν ακόμα δεν έχω μάθει επίσημα την ονομασία αυτού του συστήματος, αλλά υπάρχει και ζει στα cbr 100 rr.


δηλαδή εντάξει... με πιστεύετε τώρα?


ή θα με πάρετε με τις λεμονόκουπες τη Δευτέρα στο Lea-the-ar?







(α, ρε μηχανικάρα που έχω...... )

Nostra
29/06/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
Ούτε καν ο επίσημος αντιπρόσωπος και εξουσιοδοτημένο συνεργείο?
ΤΙ ΘΑ ΨΑΧΝΑΝΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? Ε? Ε? Ε?


εξαρτάται πού θα ρώταγες......


:a13::a13::a13::a13::a13::a13:

Pokermon
29/06/2006, 16:35
απο χρηστη SCBR1000RR

Λοιπόν μόλις ρώτησα ένα συνάδελφο και μου είπε ότι δίνει εντολή ο εγκέφαλος βάση δεδομένων που πέρνει απο το σένσορα ταχύτητας και το σενσορα θερμοκρασίας στο φιλτροκουτι, οκ, άντε γεια άντε γεια

Φουτάνα Honda πάλι ένα βήμα μπροστά
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Pokermon
29/06/2006, 16:38
:D :D :D

OldMan
29/06/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
δίνει εντολή ο εγκέφαλος βάση δεδομένων που πέρνει απο ..... το σενσορα θερμοκρασίας στο φιλτροκουτι...

Γιατί ρε φ@ύστη μου (πάνω που ησυχάζαμε..) ???
:sad: :sad: :sad:

Τι σχέση έχει η θερμοκρασία του περιβάλλοντα χώρου (αυτήν ανιχνεύει ο σένσορας στο φιλτροκούτι...) με το πότε θα ενεργοποιηθεί το βεντιλατέρ (το οποίο ψύχει το υγρό που ψύχει τον κινητήρα...) ???

Να έπερνε εντολή από το ψυγείο, θα μπορούσα να το καταλάβω...

:look: :confused: :look:

sapila racing
29/06/2006, 17:27
Αγνωσται αι βουλαί της μαμάς Honda.............:beer:

sniper
30/06/2006, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί ρε φ@ύστη μου (πάνω που ησυχάζαμε..) ???
:sad: :sad: :sad:

Τι σχέση έχει η θερμοκρασία του περιβάλλοντα χώρου (αυτήν ανιχνεύει ο σένσορας στο φιλτροκούτι...) με το πότε θα ενεργοποιηθεί το βεντιλατέρ (το οποίο ψύχει το υγρό που ψύχει τον κινητήρα...) ???

Να έπερνε εντολή από το ψυγείο, θα μπορούσα να το καταλάβω...

:look: :confused: :look:

Λοιπόν....

Μετά τους 45 βαθμούς κελσίου και με 0 χλμ (μηχανή σε στάση, με το σταντ ή μη) αν ανέβουν οι στροφές πάνω από τις 2.000 στροφές/λεπτό, ενεργοποιείται το βεντιλατέρ για 2 λόγους:

1. Την μη παραμόρφωση του στροφείου του ανεμιστήρα (τα πτερύγια) από τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται εκεί.
2. Απαγωγή θερμότητας απο τον χώρο της μηχανής

Τάδε έφη σημαντικό (σημαντικότατο) τεχνικό στέλεχος της εδώ αντιπροσωπίας....

@nostra.... μισά τα θυμόταν ο δικός σου.... :D

Pokermon
30/06/2006, 14:21
Νικολα τι εγινε με τα χαλασμενα που περνω ρε?

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

bartlal
30/06/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
Νικολα τι εγινε με τα χαλασμενα που περνω ρε?

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

μην ανησυχεις, επιτηδες το ελεγε για να σου τα παρει και να τα αποτελειωσει! :lol: :lol: :lol:

dirtbird
30/06/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


1. Την μη παραμόρφωση του στροφείου του ανεμιστήρα (τα πτερύγια) από τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται εκεί.
:D

Ενώ τα Κawasakia αγοράζουν αλουμινένιες φτερωτές από τον Muzzy.....:smilea:

Nostra
03/07/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
@nostra.... μισά τα θυμόταν ο δικός σου.... :D


μπα, αυτός καλά τα έλεγε.....


εγώ τα μετάφρασα λάθος επειδή τα έλεγε γρήγορα και μετά δε τα θυμόμουν όλα και επειδη η συνεννόηση έγινε τηλεφωνικώς σε ώρα εργασίας....
άσε που αν μου τα έλεγε με ορολογίες θα έγραφα άλλα αντ' άλλων....

σημασία έχει ότι δεν ήταν πρόβλημα.... όπως πολύ ορθά επαληθεύτηκε.....


:wave2: :wave2:

OldMan
03/07/2006, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μετά τους 45 βαθμούς κελσίου

Θερμοκρασία περιβάλλοντος ή ψυγείου ???

dirtbird
03/07/2006, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θερμοκρασία περιβάλλοντος ή ψυγείου ???

Ψυκτικού υγρού :winka:

hornet
04/07/2006, 14:55
εκουφαθην παντως!!!

OldMan
04/07/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μετά τους 45 βαθμούς κελσίου και με 0 χλμ (μηχανή σε στάση, με το σταντ ή μη) αν ανέβουν οι στροφές πάνω από τις 2.000 στροφές/λεπτό, ενεργοποιείται το βεντιλατέρ

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θερμοκρασία περιβάλλοντος ή ψυγείου ???

Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ψυκτικού υγρού :winka:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Pokermon
δίνει εντολή ο εγκέφαλος βάση δεδομένων που πέρνει και από το σενσορα θερμοκρασίας στο φιλτροκουτι

Να υποθέσω ότι είμαστε ικανοποιημένοι από το "γεγονός" ότι, ενώ το σήμα φεύγει από το φιλτροκούτι (θερμοκρασία περιβάλλοντος) ο ανεμιστήρας ενεργοποιείται από την θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού...!!!

:eyepop: :eyepop: :eyepop: