PDA

View Full Version : Bmw System-5 ΚΡΑΝΟΣ - ΡΩΓΜΗ



pspanos
29/06/2006, 01:33
Να και τα δικά μου τα παθήματα:

Αγόρασα περιχαρής νέο κράνος BMW System-5 περίπου τον Δεκέμβριο (€450). Ωραίο, σχετικά αθόρυβο για ανοιγόμενο, κ.λ.π. κ.λ.π.

2 βδομάδες μετά, μου πέφτει από το χέρια για 1η φορά καθώς το βγάζω, το σηκώνω αγχωμένος (γαμώτο νάτη η 1η γρατζουνιά ...), και με ανατριχίλα ανακαλύπτω ΡΩΓΜΗ στο πίσω μέρος δίπλα στην έξοδο αέρα!!!!! Και εκεί ξεκινά ο γολγοθάς ...

Το πάω στο κατάστημα που το πήρα, έκπληξη και ο πωλητής. "Θα το στείλω στην Γερμανία από όπου τα παίρνω" (Παράλληλη εισαγωγή ?). Περιμένω σαν πολίτης της ευρωπαικής ένωσης 2 μήνες περίπου, επίστρέφει με την απάντηση "Δεν καλύπτεται για πέσιμο κ.λ.π". Μιλάω με την BMW Ελλάδος, όπου παίρνω ίδια απάντηση, και αναλώνομαι και σε φιλοσοφική συζήτηση για τα θέματα που ακολουθούν παρακάτω. Στο συνεργείο (BMW) μου είπε ο μάστορας ανεπίσημα ότι το έχει ξαναακούσει, αλλά ξέρει ότι δεν καλύπτεται από εγγύηση τέτοια περίπτωση.

Μόλις βρώ χρόνο (και παιδιά και γατιά και δουλειές έχω ...), μπορεί να στείλω στα αγγλικά και στην Γερμανία μήνυμα. Εννοείται ότι τα κλαίω τα λευτάκια μου. Απλά θέτω υπόψιν σας τους παρακάτω προβληματισμούς:

1. Από το 1984 που έχω μηχανή, αν και πολλά χρόνια δεν φορούσα κράνος, πρέπει να μου έχουν πέσει παρομοίως διάφορα κράνη (MDA, Shoei, Nolan, UVEX κ.α) τουλάχιστον 120 φορές. Θα έπρεπε να είχα αλλάξει 120 κράνη ?

2. Κατά την πτώση το κράνος απορρόφησε - με αξιέπαινη αυτοθυσία - την ενέργεια από μάζα 1,5 Kg με ταχύτητα πρόσκρουσης περίπου 10-15χλμ/ώρα (από ~ 1,5 μέτρο). Προφανώς το σημείο πρόσκρουσης ήταν ευαίσθητο αλλά θα μπορούσαν να είμαι και εγώ μέσα στο κράνος με τα 83 Kg μου και να προσκρούσω με μεγαλύτερη ταχύτητα π.χ. 50χλμ/ώρα με το ίδιο σημείο του κράνους! Θα είχε καταφέρει σε αυτο το ενδεχόμενο να αποροφήσει ικανοποιητικά την – περίπου 500 φορές μεγαλύτερη (Ε=m * v2) - ενέργεια ?

3. H BMW Ελλάδος – μπορούμε άρα να συμπεράνουμε ότι και η μητρική BMW την οποία εκπροσωπεί - δεν ενδιαφέρθηκε να εξετάσει τα εξής ενδεχόμενα:
- Το συγκεκριμένο κράνος να έχει κατασκευαστικό ελάτωμα και να μου έτυχε το λαχείο
- Να υπάρχει σχεδιαστικό ελάτωμα που κάνει το κράνος υπερβολικά ευαίσθητο στο συγκεκριμένο σημείο. Συγκεκριμένα ο εκπρόσωπος της εταιρίας που μίλησα ανέφερε ότι η BMW παίρνει Feedback μόνο από συγκεκριμένες (πιλοτικές) αγορές
- Να είναι το κράνος «μαιμού» και για αυτό να ράγισε

4. Αν η BMW με μια εικόνα εταιρίας πολύ ευαισθητοποιημένης σε θέματα ασφαλείας νατιμετωπίζει έτσι αυτό το θέμα, πως θα το αντιμετώπιζαν άλλες – φθηνότερες και όχι με τέτοια εικόνα – εταιρίες ?

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του... επίσης δέχομαι υποδείξεις για το επόμενο (ανοιγόμενο) κράνος που θα αγοράσω.


53458

Draculas-GR
02/08/2006, 00:44
και εμένα εχει πέσει κάτω, αλλα το μόνο που έπαθε ήταν ενα σημαδάκι στο σημείο που ακούμπησε στο έδαφος..
εχεις δίκιο φίλε, όμως μήπως το πρόβλημα είναι στο γεγονός οτι είναι ανοιγοκλειόμενο? (το δικό μου είναι full-face) αν πάρεις καινούργιο (που κανονικά δεν θα έπρεπε, θα έπρεπε να στο αλλάξουν, εφ'όσον τα κράνη υπάρχουν για να αντέχουν στις πτώσεις, αυτός είναι ο σκοπός υπαρξής τους) μήπως να πάρεις ενα καλό full-face με εξαερισμούς κτλ?
πάντως, ελπίζω να μείνεις απο εδω και πέρα, μακριά απο BMW, οχι οτι δεν εχουν καλά προϊόντα, αλλα απ'ότι κατάλαβα η εξυπηρέτηση είναι αστα να πάνε..

blueblack
17/08/2006, 17:34
ΑΚΟΥΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........

Άν τό κράνος σου είναι άπό Κάρμπον.......είναι φτιαγμένο γιά μία.....
ΧΡΗΣΗ...........
Τώρα άν θά άντέξει 10 ή 110 πεσίματα είναι άλλη ίστορία....
Ή άντοχή ΔΕΝ πάει μέ τό κιλό καί είναι κατασκευασμένο γιά νά σέ
προστατεύσει γιά ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ......καί νάχεις καί τό κεφάλι σου μέσα....!!!!!!!!!
Τό θέμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...άν θά σπάσει τό κράνος....ΑΛΛΑ...
ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ......
Καί τά περί παθητικής άσφάλειας νομίζω πώς τά ξέρεις...!!!!!!!!!!!
Ένα κράνος λοιπόν ΔΕΝ θεωρείται κακό ή έλλατωματικό όταν πέφτοντας μάς άνοίξει ...ΑΛΛΑ όταν πέφτοντας ΔΕΝ μάς σώσει τό κεφάλι...
Τό άν σπάσει καί άπορροφήσει τόν ΚΡΑΔΑΣΜΟ.....τότε είναι ..
ΑΡΙΣΤΟ....!!!!!!!!
Έπίσης θά μπορούσε πέφτοντας νά άνοίξουν οί ίνες τού Κάρμπον .....ΧΩΡΙΣ νά φαίνεται τίποτα καί έσύ νά νομίζεις ότι έχεις ένα πολύ γερό κράνος....
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ...τό κράνος χτυπήσει καί είναι άπό κάρμπον.....
ΘΕΛΕΙ ΠΕΤΑΜΑ....
Όλα αύτά σού τά γράφω χωρίς νά ξέρω τήν δύναμη τού χτυπήματος βέβαια......!!!!!!!!!
ΦΙΛΙΚΑ....γιά νά μετριάσω τόν πόνο σου...
Άν ήταν σπαστό...άκόμα χειρότερα....πιό εύαίσθητο..!!!
Βέβαια έσύ έμεινες μέ τήν άπορία..........
Άφού άδειο μού πέφτει άπό τά χέρια καί σπάει τί θά γίνει.........ΑΝ..????
Σ'αύτό φίλε μου ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ούτε έγώ ούτε ή
bmw νομίζω γιατί τότε θά έπρεπε νά βάλεις τό κεφάλι σου γιά ..........έξομοιωτή.........!!!!!!!!!!!!!!
Όσο γιά τό κράνος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ bmw άλλά γνωστής Γερμανικής έταιρίας.....ΦΑΣΣΟΝ .......πού λένε. όνόματα δέ γράφουμε...άρα τί νά σού πεί ή bmw..??????
Προσωπικά κράνος 1650 γραμμάρια .....πολύ βαρύ φίλε μου


:wave2:

Xlitos
18/08/2006, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pspanos
... επίσης δέχομαι υποδείξεις για το επόμενο (ανοιγόμενο) κράνος που θα αγοράσω.

πάρε πρώτα κάτι να ενημερωθείς..

http://www.araihelmet-europe.com/site/site2/araitecs/AraiTecsIII.pdf

θα σου έλεγα να αποφύγεις τα ανοιγόμενα κράνη.

http://www.araihelmet-europe.com/site/site2/fullface.htm

πάρε το καλύτερο για το κεφάλι σου!

ak1s
08/10/2006, 10:35
Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω αυτά τα κράνη με 450 ευρώ; Γιατί η αντιπροσωπεία τα δίνει 550.

Ευχαριστώ

blueblack
08/10/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από paragogos
Και τώρα τι να πάρω, που είμαι και ψώνιο και ήθελα να φοράω στο κεφάλι την ίδια μάρκα με αυτή που καβαλάω;;;
Ωχ, άντε πάλι΄από την αρχή ψάξιμο!


ΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........


Έχεις τόσο καημό μέ τή bmw....τότε πάρε ένα SHOEI......ή ένα....
ΑRAI.....πού είναι καί τά κορυφαία καί ρίξε ένα αύτοκόλλητο τής bmw έπάνω νά κάνεις καί τήν τρέλλα σου....
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ....!!!!!!!!!!!
Έτσι κι άλλιώς καί τό bmw........μόνο bmw.....ΔEN EINAI....!!!!!!!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:

Νά ξέρεις όμως ότι καί αύτά είναι μίας χρήσεως ,:rotflmao:
Άν τά κοπανήσεις ,σπάσουν δέ σπάσουν είναι γιά άλλαγμα...
ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ....

:wave2:

ak1s
08/10/2006, 17:12
Συμφορουμίτες χαιρετώ,

είμαι νέος στο φόρουμ, αλλά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για το ζήτημα "σπασμένο κράνος".

Για να θέσουμε τα πράγματα στην πραγματική τους βάση:

1. Ο μοναδικός σκοπός του κράνους είναι να προστατεύει το κεφάλι που βρίσκεται μέσα. Αυτό επιτυγχάνεται απορροφώντας όσο το δυνατόν περισσότερη ενέργεια. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν πέσει ένα κράνος στο έδαφος, μέχρι από κάποιο ύψος, ΔΕΝ πρέπει να κάνει αναπήδηση. Πρέπει δηλαδή να 'κολλήσει' στο έδαφος, απορροφώντας την ενέργεια της πτώσης, καταστρέφοντάς το όμως ολοκληρωτικά!
Έτσι δεν καταστρέφεται το κεφάλι μας που είναι μέσα.
Αν ένα κράνος κάνει αναπήδηση από πτώση π.χ. 1 μέτρου, είναι ΑΧΡΗΣΤΟ κράνος. Βέβαια δεν μας δίνεται η δυνατότητα να το πιστοποιήσουμε, οπότε πρέπει να αγοράζουμε κράνος με τα ειδικά σήματα (Ευρωπαϊκά, Βρετανικά, Αμερικανικά κλπ). Π.χ. το χρυσό σήμα σημαίνει 'πιστοποίηση για αγωνιστικές δραστηριότητες' από τον Βρετανικό αντίστοιχο οργανισμό.
Συμπερασματικά, ένα κράνος είναι ένα εξάρτημα ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ!

2. Ζητάτε από τις εταιρείες να σας αλλάξουν το κράνος επειδή σας έπεσε από τα χέρια; Και με ποιό επιχείρημα το ζητάτε αυτό; Δηλαδή αν πέφτατε εσείς με 20 χλμ/ω, και το κράνος χτύπαγε το έδαφος, όπως μου συνέβηκε εμένα πρόσφατα, θα πηγαίνατε στην Arai (το δικό μου), να της ζητήσετε τα ρέστα που γρατζουνίστηκε και έκανε ένα βαθούλωμα το κράνος σας; Μόνο αν πέσουμε δηλαδή πρέπει να δουλεύει το κράνος, αν μας πέσει από την σέλα (ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ) ή από τα χέρια (ΕΠΙΣΗΣ), ή το κοπανίσουμε σε καμμιά πόρτα ή τοίχο, ΔΕΝ πρέπει να απορροφήσει ενέργεια και να αχρηστευτεί;
Εγώ πάντως το κράνος το πέταξα. Δεν θέλω να διακινδυνεύσω το κεφάλι μου την επόμενη φορά. Όπως πέταξα παλιά και ένα κράνος που ρολάρισε από την σέλα και έσκασε κάτω σαν καρπούζι, ΧΩΡΙΣ μεγάλο εξωτερικό πρόβλημα, αλλά ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι μέσα καταστράφηκε. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ!!!

Πιστεύω ότι πρέπει να καταλαβαίνουμε τον σκοπό, την χρησιμότητα και την λογική ενός κράνους. Είναι Ελλάδα εδώ, το καταλαβαίνω, η συλλογική γνώση για το κράνος είναι ελάχιστη, αλλά λίγη έρευνα και προσοχή δεν βλάπτει.

Τα λέω καλοπροαίρετα, για το κεφάλι σας φροντίζω :)

Φίλε papagogos, καλή η μηχανή σου, σου αξίζει και ένα καλό κράνος. Τα BMW για μένα είναι από τα καλύτερα, να τα χρησιμοποιήσεις άφοβα. Και όχι, αν το ρίξεις ή το κλωτσήσει το βαφτιστίρι σου, ΔΕΝ πρέπει η εταιρεία να σου δώσει άλλο FREE, ας πρόσεχες! :D

Τώρα, όπως ρώτησα και παρακάτω, ρωτάω πάλι, επειδή έχω έρθει πρόσφατα από εξωτερικό, δεν ξέρω την αγορά στην Αθήνα, αν ξέρετε κάπου που φέρνουν BMW κράνη παράλληλη εισαγωγή, παρακαλώ πέστε μου.

Ευχαριστώ
Ακης

ak1s
08/10/2006, 17:17
Έτσι κι άλλιώς καί τό bmw........μόνο bmw.....ΔEN EINAI....!!!!!!!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:
Συμφωνώ με όσα γράφεις, αν και ΔΕΝ είναι μυστικό ότι τα κράνη της BMW τα φτιάχνει η Schuberth, από τις καλύτερες στον κόσμο (φτιάχνουν τα κράνη των αδερφών Schumacher στην F1, ανάμεσα σε άλλα).

blueblack
08/10/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ak1s
Συμφωνώ με όσα γράφεις, αν και ΔΕΝ είναι μυστικό ότι τα κράνη της BMW τα φτιάχνει η Schuberth, από τις καλύτερες στον κόσμο (φτιάχνουν τα κράνη των αδερφών Schumacher στην F1, ανάμεσα σε άλλα).


ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....

Τά Schuberth....Καλά κράνη άλλά...ΟΧΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ....

Καί θάλεγα γιά ήρεμη όδήγηση....
Τώρα αύτά πού είναι γιά τά άδέρφια, άστα.....μπορεί νά κοστίζουν όσο καί τά μηχανάκια μας...!!!!!

Όσο γιά τά ύπόλοιπα πού γράψαμε τά ίδια πράγματα....δυστυχώς..
ΠΟΛΛΟΙ ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΝ.....!!!!!


:wave2:

ak1s
08/10/2006, 21:14
Φυσικά τα κράνη της F1 είναι χειροποίητα φτιαγμένα ειδικά για το κεφάλι του κάθε οδηγού, με άλλους κανονισμούς κλπ κλπ. Κοστίζουν περί τα 50000 ευρώ το ένα.
Κολλητός μου δούλευε στην Mclaren χρόνια και γνωρίζω κοστολόγια από μέσα ;)
Απλά λέω ότι η Schuberth δεν είναι εταιρεία της σειράς. Είναι γνωστή σε αυτούς που ξέρουν. Τώρα αν ο κόσμος πάει και χαλάει 800 ευρώ για το τάδε Arai ή Shoei επειδή έχει τα χρώματα του Colin Edwards επάνω ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, ας πρόσεχε.
Και εγώ Arai είχα, αλλά πλήρωσα για ποιότητα, όχι γραφικά. Και τελικά το γλίτωσα το κεφάλι μου αυτή τη φορά. :D

AD sorcerer
09/10/2006, 08:40
Φίλε μου καλέ, και εγώ πιστεύω ότι το αίτημά σου δεν ισχύει. Πολλές φορές μου έχει σκάσει το κράνος κάτω. Όμως δεν σκέφτηκα ΠΟΤΕ να ζητήσω ρέστα σπό την εταιρεία. Μου φαίνεται λίγο κουτό. Εγώ έκανα τη μαλακία, και ας πρόσεχα. Και όντως, τα κράνη είναι μιας χρήσεως. Πιστεύω ότι υπερβάλεις. Όπως επίσης πιστεύω πως οι ''απειλές'' τύπου ύπάρχει και η Mecedes, και σιγά μην ξαναπάρω δικά σας προϊόντα, μου ακούγονται λίγο ανώριμα. Αγόρασες την 3άρα σου για κάποιο λόγο. Το Κ σου για άλλους λόγους. Πρόσεχε τι λες, μπορεί να σε δούμε στο δρόμο με το καινούργιο 3άρι κουπέ μια μέρα. Όλοι ξέρουν την κορυφαία ποιότητα της BMW. Επίσης όλοι ξέρουμε πόσο παράξενοι γίνονται όλες οι εταιρείες όταν τους ζητάς αποζημείωση. Να στο πω απλά... αν είχα μαγαζάκι μικρό με κράνη, και ερχόσουνα σε μένα για να ζητήσεις ρέστα...και εγώ θα σου έλεγα το ίδιο. Που να ξέρω εγώ τι έκανες εσύ στο κρανάκι σου? Τελος πάντων, το θέμα είναι πρέπει να προσέχουμε τα παιχνίδια μας. Και προσωπικά, το Κ1200 R, είναι από τα αγαπημένα μου μηχανάκια! καλές βόλτες.