PDA

View Full Version : Δείκτης ταχύτητας ελαστικών (ερώτηση)



icet
29/06/2006, 12:32
Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τα μαμίσια λάστιχα στο cbf 600 του αδερφού μου και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν θα ήταν σωστό να μπουν λάστιχα με δείκτη ταχήτητας Η (έως 210 ΚΜ/Η) με τη σκέψη ότι θα έρχονται πιο γρήγορα στην ιδανική θερμοκρασία ενώ τώρα φοράει λαστιχα με δείκτη ταχήτητας W (έως 270 ΚΜ/Η).
Τη πρόταση την έκανε ''λαστιχάς'' που σίγουρα ξέρει; κάτι παραπάνω αφου είναι η δουλειά του ή απλά θέλει να διώξει τα συγκεκριμένα ελαστικά;
Το μηχανάκι χρησιμοποιήτε περισσότερο στη πόλη και ο οδηγός του δεν αναπτύσει ταχήτητες πάνω από 200 ΚΜ/Η στην εθνική οδό (συνήθως 140-160 ΚΜ/Η).
Τα προτεινόμενα ελαστικά είναι τα Pirelli Diablo τα απλά.
Όποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο ή ξέρει παρακαλώ ας απαντήσει.

OldMan
29/06/2006, 12:48
:wave2: :wave2: :wave2:

Για να ξεδιαλύνουμε λίγο τα πράγματα...

Οι δείκτες ταχύτητας των ελαστικών ΔΕΝ είναι δεσμευτικοί για το ανώτατο όριο ταχύτητας !!!

Ο κατασκευαστής (υποτίθεται ότι..) εγγυάται την καλή και ασφαλή λειτουργία του ελαστικού μέχρι την συγκεκριμμένη ταχύτητα.

Η εγγύηση έχει να κάνει με την διατήρηση της "ομοιογένειας" του ελαστικού και των χαρακτηριστικών του.

ΔΕΝ είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι αν υπερβείς τα όρια ταχύτητας ενός ελαστικού, αυτό θα διαλυθεί στα "εξ ων συνετέθη" (για την ακρίβεια, είναι μάλλον απίθανο να συμβεί σε υπερβάσεις της τάξης του 15-20%).

Από την άλλη βέβαια, είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπερβαίνοντας τα όρια ταχύτητας του ελαστικού, το υποβάλλεις σε καταπονήσεις που δεν έχουν προβλεφθεί από τον κατασκευαστή (σχετικά με την διάρκεια ζωής του ελαστικού).

Κοινώς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις (με όλα τα +) ένα ελαστικό μικρότερου δείκτη ταχύτητας, αρκεί να ΜΗΝ υπερβαίνεις την μέγιστη ταχύτητα ΣΥΧΝΑ και για ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ, ξέροντας όμως ότι θα το αντικαταστήσεις πιο σύντομα !!!

:wave2: :beer: :wave2:

icet
30/06/2006, 09:55
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση :wave2:
Έχεις δίκιο , αυτά που λες ήξερα και εγώ αλλά ήθελα να βεβαιωθώ πριν προχωρήσουμε στην αγορά των ελαστικών.