PDA

View Full Version : δευτερο service ποτε?αλλος λεει στα 5000 και αλλος στα 6000



david
29/06/2006, 17:55
καλησπερα σε ολους!!Ηθελα να ρωτησω στα ποσα χιλιομετρα κανουμε το δευτερο service?Στα 5000 η στα 6000

miraze
29/06/2006, 18:18
Οι περισσότεροι το έχουμε κάνει στα 6000 όπως λέει και ο κατασκευαστής.

Tsakalaki
30/06/2006, 12:19
αν έχεις κάνει το πρώτο σέρβις στα σωστά χλμ, τότε κάντο όποτε προβλέπεται....μη το παραμελείς, γιατί το καλοκαίρι πρέπει να είσαι προσεκτικός ειδικά με τα λάδια...

costas81
30/06/2006, 12:30
φιλαρακι τα λαδια δεν τα αλλαζουμε με βαση μονο τα χιλιομετρα αλλα και τις ωρες λειτουργιας του κινητηρα!!
Αν τα χιλιομετρα τα κανεις ολα εθνικη και στις 7 και στις 8 να τα αλλαξεις δεν εχεις προ!
Αν τα χιλιομετρα τα κανεις μεσα στην ομονεια με πρωτη και δευτερα καλο θα ηταν να τα αλλαξεις στις 4!!

Τωρα αναλογως την χρηση εσυ αποφασιζεις ποσο αγαπας την μηχανη σου η ποσο θες να ακολουθεις τα νουμερα στο βιβλιαρακι!!
Εμενα ολα τα χιλιομετρα ηταν ολα ταξιδι και αττικη οδο και παλι τα αλλαξα στις 5 (μετα απο 4000 δηλ) και αλλαξα και φιλτρο λαδιου ενω το βιβλιο λεει οτι δεν χρειαζετε!!

Tsakalaki
30/06/2006, 12:58
αδερφέ, έχεις 1000 δίκια....ίσως εγώ δε το έθεσα σωστά...ήθελα να πω πως με τα λάδια θα πρέπει να είμαστε γενικά προσεκτικοί, και ειδικά το καλοκαίρι, που τα πράγματα είναι επίφοβα.:beer:

Tsakalaki
06/07/2006, 08:40
Μια και το έφερε η κουβέντα για τα service...


Σήμερα έδωσε το μοτόρι μου για να κάνω το service που προβλέπει ο κατασκευαστής καθώς μετά απο 11 μήνες "γάμου" έφτυασαν τα 18000 χλμ.
Διαβάζοντας το βιβλιαράκι, είδα πως ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή φίλτρου αέρος. Υπενθυμίζω πως ο καθαρισμός κάθς φορά κοστίζει 22 Ευρώ. Ζήτησα απο το μάστορα να βάλει ένα φίλτρο αέρος BMC, το οποίο στοιχίζει 70 Ευρώ. Το μόνο μου κέρδος, εκτός απο οτι έβαλα ένα φίλτρο που θεωρείται απο τα καλύτερα στην αγορά, είναι πως ξενοιάζω με το φίλτρο και δεν ξανασχολούμαι....

Μιλώντας το πρώι, όταν του άφησα το γιαβρί μου, ρώτησα για το συνολικό κόστος. Με αλλαγή λαδιού, φίλτρα, φρένο πίσω, φίλτρο αέρος κλπ (και λοιπές π@π@ριές δηλαδή) μου έβγαλε τιμή180 Ευρώ


Το θέτω υπο τη κρίση και τη συζήτηση του αιμοδιψούς κοινού του σάιτ προς συζήτηση και συμμόρφωση.....

Tsakalaki
06/07/2006, 12:23
Τελικά, η σούμα για σέρβις στα 18000 με αλλαγή φίλτρου αέρος και τοποθέτηση ενός BMC κόστισε 191,70 Ευρώ. Περιμένω απόψεις, για να ξέρω αν πλήρωσα πολλά η λίγα ή τεσπα τα προβλεπόμενα...

GIXXERAKIAS
06/07/2006, 15:01
Νομιζω οτι η τιμη ειναι μετρια,ουτε φθηνη,ουτε ακριβη!191,70-70ε ΤΟ bmc 121,70 για το σερβις και αλλαγη στα τακακια πισω,:confused: τωρα που το σκεφτομαι οχι μετρια τιμη αλλα αρκετα καλη:wave2:

Tsakalaki
06/07/2006, 19:00
Κοίταξε....


γενικά απο τη πρώτη μέρα που πήγα στο εν λόγο συνεργείο,είχα φιλικότατη αντιμετώπιση. ένιωσα οτι με σέβονται σαπέλάτη και σέβονται και τη μοτόρα μου, αλλά καιτο πορτοφόλι μου. Είναι ξεκάθαροι απέναντί μου σε κάθε οικονομική μας συναλλαγή. και επειδή δεν έχω εμπειρία απο άλλο συνεργείο σουζούκι 9πριν είχα πιάτζιο....) ρωτάω για να το διαπιστώσω....:smilea: