PDA

View Full Version : XR125 motard?



DeadEye
29/06/2006, 20:08
Γεια σας παιδια!Μολις γραφτηκα στο forum και εχω μια απλη ερωτησουλα...Ειμαι κατοχος ενος xr 125 , αρκετα ευχαριστημενος αν υπολογισεις το χαμηλο κοστος συντηρησης και την αξιοπιστια!Ομως ειμαι δυσαρεστημενος οσον αφορα την αποδοση και αυτο το αθλιο ταμπουρο που εχει πισω...Ξερω για την αποδοση δεν μπορω να κανω κατι τρελο (αν και οτι συμβουλες εχετε ειναι καλοδεχουμενες) , ομως για το θεμα του ταμπουροφρενου κατι εχει ακουσει το αφτι μου οτι κυκλοφορει ενα super motard kit που εκτος την sm μετατροπη περιεχει και πισω δισκοφρενο!...
Ξερει κανεις τιποτα?!Τιμες , συμπεριφορα...Γενικα , συμφερει ? γιατι νομιζω οτι 500 ευρωπουλακια χαλαρα θα κοστιζει , και καθοτι φοιτητης δεν περισσευει το χρημα...

kostisthegreek
29/06/2006, 20:45
Εγώ θα σου προτήνω να συνηθήσεις το μπροστινό φρένο. Το πίσω είναι κάτι σαν βοηθητικό. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις και οδηγίες για σωστό φρενάρισμα. Αυτό το "70 μπροστά - 30 πίσω" που χρησιμοποιούμε για το φρενάρισμα σημαίνει ότι το ταμπουράκι κάνει σωστά τη δουλειά του.
Εκτός κι αν σου την έδωσε και γουστάρεις sm.:smokin:

Dodok edessa
29/06/2006, 20:51
Εγώ θα έλεγα να μάθεις λίγα πραγματάκια σε αυτό το μηχανάκι .και όταν νοιώσεις έτοιμος να το αλλάξεις με κάτι καλύτερο ,που θα έχει όλα αυτά που δεν έχει το xr,
Αυτά που θέλεις να βάλεις κοστίζουν ,και δεν ξέρω αν τελικά καταφέρεις να αλλάξεις και κάτι ουσιαστικό στην απόδοση του .άσε που θα τα χάσεις όλα στην μεταπώληση του ..
:wave2:

DeadEye
29/06/2006, 20:57
Ναι , τον ξερω και εγω τον κανονα 70 - 30 και τον εφαρμοζω εδω και καποιο χρονικο διαστημα...(Στις αρχες φοβομουν το μπροστινο και φρεναρα περισσοτερο με το πισω-μεγα λαθος-γιατι μια μερα με βροχη εφαγα μια σαβουρα και εβαλα μυαλο!) Το θεμα ειναι οτι το ταμπουρο μου ειχε προκαλεσει προβληματα στο παρελθον, κολλαγε επικυνδινα οποτε γουσταρε , το πηγα για αλλαγη , ξεκολλησε αλλα πλεον δεν πιανει σωστα οπως στις αρχες...Γενικοτερα μου φαινεται μ*λ*κια που η honda σε τοσο νεο μοντελο εβαλε ταμπουρο (μαλλον για οικονομικους λογους)...
Οσο για το sm , σαν ιδεα δεν ακουγεται κακο και θα γουσταρα, αλλα παιζει να δω καμμια διαφορα?Μικρο μηχανακι ειναι στο κατω κατω...

Επειδη δεν παιζουν φραγκα αυτην την δυσκολη εποχη, θα το κρατησω για τουλαχιστον κανα δυο χρονια ακομα...
Ασε που θελει γραναζια κτλ και νομιζω οτι αυτα συμπεριλαμβανονται στο kit