PDA

View Full Version : Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα



ctpanoramix
10/11/2003, 13:56
γεια χαρά σε όλους,

Έχω το εξής πρόβλημα: Κατά καιρούς το μηχανάκι μου (ΤΤ600 '97), με γ@μ@ει στις ανάποδες, ένα καιρό δε πριν απο κανένα δίμηνο είχα για δύο βδομάδες τον αστράγαλο με επιδέσμους. το πήγα τότε σε ένα μάστορα ο οποίος διέγνωσε 'βρόμικο καρμπιρατέρ'. Η αλήθεια είναι ότι μετά το καθάρισμα μειώθηκε το πρόβλημα, αλλά δεν εξαφανίστηκε. Μήπως έχει να κάνει η ανάφλεξη με αυτό το πρόβλημα? Ή μήπως ο αποσυμπιεστής? Υπάρχει τρόπος να το εξαφανίσω τελείως?
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ''έτσι είναι αυτά'' και διάφορες τέτοιες δικαιολογίες των μαστόρων. Θα μου πείτε τώρα γιατι πήρα αυτο το μηχανάκι? Είναι το μόνο που μου άρεσε και μπορούσα να το αγοράσω......... Το κακό είναι ότι αυτό που βρήκα δεν έχει μίζα!
εκτός από αυτό το πρόβλημα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την επιλογή μου.
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία.
Κάποιος με ανάλογη εμπειρία?:confused:

stefanos
10/11/2003, 16:43
περισσότερη αποφασιστικότητα στην μανιβελιά θέλει.
Δεν γίνεται τίποτα με καθαρισμούς και τέτοια.
Το XR μου δεν το έχει κάνει ποτέ αν και στα παλιότερα ήταν συνήθης λόγος για να πας στο νοσοκομείο.
Η honda το έλυσε με αυτόματο αποσυμπιεστή εκτός του χειροκίνητου.
Οπότε για να αναγκάστηκε η τσιφούτα Honda να βάλει πάει να πεί οτι δεν γινόταν αλλιώς.

ctpanoramix
10/11/2003, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
περισσότερη αποφασιστικότητα στην μανιβελιά θέλει.
Δεν γίνεται τίποτα με καθαρισμούς και τέτοια.
Το XR μου δεν το έχει κάνει ποτέ αν και στα παλιότερα ήταν συνήθης λόγος για να πας στο νοσοκομείο.
Η honda το έλυσε με αυτόματο αποσυμπιεστή εκτός του χειροκίνητου.
Οπότε για να αναγκάστηκε η τσιφούτα Honda να βάλει πάει να πεί οτι δεν γινόταν αλλιώς.


Πόσο αποφασιστικός μπορείς να είσαι όταν δεν του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη.......? και το ΤΤ αυτόματο αποσυμπιεστή έχει αλλά μάλλον δεν κάνει τη δουλειά του καλά! Μήπως αν αλλάξω κανένα μπουζί να παίρνει και πιο εύκολα και με λιγότερες πιθανότητες για ανάποδη ?

fotografos
26/10/2004, 10:43
na sou pw tin alitheia file an valeis bouzaki platinas ayta tsibane amesos gia to xekinima, kali idea tha itan!
alla gia pagene se ena mixaniko na sou anoixei to kapaki na dei ti pezei sti manivela, giati an to exeis metaxeirismeno kai to pedi pou to eixe prin to eixe anoixei kai den eixe valei kala ti manivela isos na ftaiei kai kati tetio

voudarxos
26/10/2004, 18:28
Οτι και να κανεις το φαινομενο αυτο δεν εξαφανιζεται.
Μιλαμε για μονοκυλινδρο και μαλιστα 600cc!!!!!!!!!!!
Προσπαθησε να παιρνεις τα κενα με την μανιβελα και μολις βρεις συμπιεση μια γερη μανιβελια και πηρε.
Θελει λιγακι προπονηση αλλα μολις παρεις το κολαι δεν θα χρησιμοποιεις ουτε αποσυμπιεστη.
Καποτε με τα XL500 που δεν ειχαν αυτοματο αποσυμπιεστη το καναμε παιχνιδακι...
Ε ρε παλιες καλες εποχες ακου τωρα λεει μιζα στα μονολυλινδρα:nono: :nono: :nono:

GST
26/10/2004, 22:21
να σου πω ρε φωτογραφε τι θα γινει θα ξυπνησεισ η θελεισ να μασ το παιζεισ εξυπνοπουλι... το προβλημα το ειχε ο ανθρωποσ πριν απο 1 χρονο:uplate: λες να περιμενει εσενα τωρα να του το λυσεισ ....κατω απο τα ποστ υπαρχει ημερομηνια δεν σου αφαιρει κανενασ το δικαιωμα να απαντασ αλλα και λιγη σοβαροτητα οχι μονο στο τι λεσ αλλα και ποτε το λεσ............:alien:

voudarxos
26/10/2004, 23:56
ΑΜΑΝ.........:D

ctpanoramix
02/11/2004, 10:51
exei arketo kairo na mou to ksanakanei..... ligo i suni8eia ligo i kali suntirisi mallon to kseperase to provlima.

Thank's anyway

xxxristos
03/11/2004, 16:51
Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από τότε που άλλαξα εκκεντροφόρους. Ο δικός σου είναι σωστά χρονισμένος, μήπως έχει χαλαρώσει η καδένα και ξεφεύγει 2-3 μοίρες? Κι εγώ πάντως έτσι το έλυσα το πρόβλημα... Συνήθεια και συντήρηση...

free rider
12/11/2004, 15:36
Μήπως πρέπει να κοιτάξεις λίγο την ρύθμιση του αποσυμπιεστή έχει ρεγουλατόρο...

α!!! ρε ηρωικό XLS 500 με διπλά αμορτισέρ τι εποχέ κι αυτές....

ctpanoramix
12/11/2004, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Μήπως πρέπει να κοιτάξεις λίγο την ρύθμιση του αποσυμπιεστή έχει ρεγουλατόρο...

α!!! ρε ηρωικό XLS 500 με διπλά αμορτισέρ τι εποχέ κι αυτές....


o ρεγουλατορος ειναι στο τερμα δεν παιρνει αλλο.......

thank's anyway

free rider
12/11/2004, 20:13
Μήπως όμως δεν πρέπει να είναι τέρμα .ο ρεγουλατόρος πρέπει να ανοίγει την βαλβίδα εξαγωγής λίγο όταν έχεις πατήσει την μανιβέλα κάπου πέντε με δέκα πόντους
Να σου πω ότι στο δικό μου μοτέρ ΧΤ 550 με 600 κυλινδροκεφαλή, κάποτε βάζαμε τα στοιχήματα αν το βάζεις μπροστά με το χέρι..
Εκεί που τα πράγματα ήταν πραγματικά δύσκολα ήταν σε Honda xr500 του 83…
Είχε τον αποσυμπιεστή στο χέρι και δεν κατέβαινε πραγματικά

αντε καλά μαστορέματα....

:beer:

Avapxia
11/12/2004, 00:09
H ru0mish ths anafle3hs exei ki auth na kanei me to 3ekinhma. An to avans ths anafle3hs einai ektos ru0mishs kai malista ligo prin apo auto pou leei h mana tou mporei na sou to parousiazei me manibelies as0ainikes, opou ginetaia ekrh3h alla logw eleiyhs ormhs to gurizei anapoda.
Bebaia to antistrofo mporei na se boh0aei na to klwtsas eukolotera alla na mhn 3ekinaei toso eukola kai isws na kanei kai proanafle3h.
H prowrh ru0mish mporei na boh0aei se kapoies strofes alla mporei na dhmiourghsei kai uper0ermansh.

____________________________________________________
Sta dixrona ta pragmata einai apla, h" ola einai ru0mismena teleia h" kollaei! Ta tetraxrona einai panta aporu0mismena afou se mia strofh anaboun sthn allh eina sbhsta.

ctpanoramix
13/12/2004, 12:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Avapxia
[B]H ru0mish ths anafle3hs exei ki auth na kanei me to 3ekinhma. An to avans ths anafle3hs einai ektos ru0mishs kai malista ligo prin apo auto pou leei h mana tou mporei na sou to parousiazei me manibelies as0ainikes, opou ginetaia ekrh3h alla logw eleiyhs ormhs to gurizei anapoda.
Bebaia to antistrofo mporei na se boh0aei na to klwtsas eukolotera alla na mhn 3ekinaei toso eukola kai isws na kanei kai proanafle3h.
H prowrh ru0mish mporei na boh0aei se kapoies strofes alla mporei na dhmiourghsei kai uper0ermansh. [B]


Opote to kalitero einai na meinoume stis ri8miseis tou kataskeuasti gia na exoume to kefali-podi mas isixo. Swsta?

afrotwin
13/12/2004, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ctpanoramix
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Avapxia
[B]H ru0mish ths anafle3hs exei ki auth na kanei me to 3ekinhma. An to avans ths anafle3hs einai ektos ru0mishs kai malista ligo prin apo auto pou leei h mana tou mporei na sou to parousiazei me manibelies as0ainikes, opou ginetaia ekrh3h alla logw eleiyhs ormhs to gurizei anapoda.
Bebaia to antistrofo mporei na se boh0aei na to klwtsas eukolotera alla na mhn 3ekinaei toso eukola kai isws na kanei kai proanafle3h.
H prowrh ru0mish mporei na boh0aei se kapoies strofes alla mporei na dhmiourghsei kai uper0ermansh. [B]


Opote to kalitero einai na meinoume stis ri8miseis tou kataskeuasti gia na exoume to kefali-podi mas isixo. Swsta?

ego ena exo na po otan prospa8is na valis mprosta na min sikonis to stand ke na ise kato apo dendro na pianese apo kanena kladi giati me tis anapodes pote den kseris pos 8a kataliksis....
ke sou milao ek piras:lol:

pou na dis eftamisi tetrakilindro mpoukomeno na prepi na to valis mprosta me manivela
pou simeni travas merikes manivelies me klisto to klidi ke xoris na anigis to gkazi ke meta merikes me to klidi on ke
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:
na perni me tin 11 manivelia
ke se orismenes apo aftes na klotsas ta aftia sou apo tis anapodes ke na ponane i klidosis tis lekanis
:bawl: :bawl: :bawl:
ke gia na min po pio palia me to bultaco
giati mou ta 8imises afta:bawl: :bawl:

tora kseris to mistiko
ala filos mou pou iksere ke aftos to mistiko to poulise giati oti ke na kseris to proi me tin tsimpla sto mati ine vanafsi istoria i manivela...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: