PDA

View Full Version : σχετικα με το φορτωμα των πλαινων



david
30/06/2006, 14:34
Καλησπερα παιδια!Επειδη σιγα σιγα θα ξεκινησω την καλοκαιρινη μου εξορμηση με το stromaki προς Γιαννενα και Ιονιο θελω τα φωτα σας σχετικα με το φορτωμα.Επειδη η δεξια βαλιτσα βγαινει πιο εξω(αν δεν κανω λαθος)πρεπει να τη φορτωσω λιγοτερο σε σχεση με την αριστερη η οχι?Μεχρι ποσα κιλα μπορω να βαλω ωστε να μην επηρεαζεται η λειτουργια της μηχανης και η οδηγηση?
Καλα ταξιδια σε ολους!!!!

argy_kap
30/06/2006, 15:43
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες....οι βαλίτσες απέχουν το ίδιο και απο τις δυο μεριές.....Δες ......

Στην φώτο εγω με την κυρία αριστερά και δεξια ο integrale με την κυρία.....την ΄φωτο την τράβηξε ο juan pablo....και είναι απο την παν-ιταλική v-strom πριν απο ένα μηνα..........


53652

david
30/06/2006, 20:21
ευχαριστω πολυ,νομιζα οτι δεν απειχαν τι ιδιο!

crs-k
30/06/2006, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από david
ευχαριστω πολυ,νομιζα οτι δεν απειχαν τι ιδιο!


Σε πολλες μηχανες ΔΕΝ απεχουν το ιδιο (λογω της εξατμησης κυριως), ειδικα για το V-Strom δεν ξερω να σου πω ...

Στην περιπτωση που ΔΕΝ απεχουν το ιδιο, βαζεις απλα ελαφρυτερα πραγματα σ' αυτην που απεχει περισσοτερο. :smilea:

Reignman
30/06/2006, 21:21
Αν μιλάμε για τα πίσω κάγκελα στο V-Strom,
έχουν την ίδια απόσταση.. ;)

costas81
05/07/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες....οι βαλίτσες απέχουν το ίδιο και απο τις δυο μεριές.....Δες ......

Στην φώτο εγω με την κυρία αριστερά και δεξια ο integrale με την κυρία.....την ΄φωτο την τράβηξε ο juan pablo....και είναι απο την παν-ιταλική v-strom πριν απο ένα μηνα..........


η φωτο νομιζω τα λενε ολα!!!!!!!!!

Vezouvios
05/07/2006, 15:17
κοιτα ολα ειναι σχετικα....εγω δεν εχω πισω καγκελα ,παρολα αυτα εχω παρει βαλιτσες απο cordura colori ,και εκανα ολοκληρο ταξιδι μεχρι την πελλοπονησο (απο θεσσαλονικη,χωρις κανενα προβλημα,,,,ααα και διπλος ε,,,αλλα να ξερεις μεχρι 130 top speed,,μετα κουναει...


54242

thrax
07/07/2006, 08:19
Εγώ παλι γιατί βλεπω οτι στην φωτο φαινεται καθαρά η διαφορα στις βαλιτσες??? Υπολογιστε στο παλικαρι αριστερα την αποσταση απο το πισω φαναρι ως το κοκκινο της καθε βαλίτσας! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!

argy_kap
07/07/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
Εγώ παλι γιατί βλεπω οτι στην φωτο φαινεται καθαρά η διαφορα στις βαλιτσες??? Υπολογιστε στο παλικαρι αριστερα την αποσταση απο το πισω φαναρι ως το κοκκινο της καθε βαλίτσας! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Το παλικάρι (!) αριστερά είμαι εγώ και η απόσταση είναι ίδια...η εξάτμιση σου δημιουργεί αυτή την εντύπωση σε αντίθεση με το μαύρο που είναι απο την άλλη μεριά....Απλά τα κάγκελα απο την αριστερή μεριά έχουν κενό με την μηχανή (που στην απέναντι μερια είναι η εξάτμιση...) και φυσικά είναι το καλύτερο κενό για τοποθέτηση ομπρέλας τώρα με τα μπάνια...:beer:

Reignman
07/07/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
Εγώ παλι γιατί βλεπω οτι στην φωτο φαινεται καθαρά η διαφορα στις βαλιτσες??? Υπολογιστε στο παλικαρι αριστερα την αποσταση απο το πισω φαναρι ως το κοκκινο της καθε βαλίτσας! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Επειδή έχω τα κάγκελα της Givi τονίζω για μια ακόμη
φορά πως η απόσταση είναι ίδια. Χωρίς κάγκελα
είναι σίγουρο πως υπάρχει διαφοροποίηση λόγω της
εξάτμισης. Στην τελική σκεφτείτε πως τα κάγκελα
αυτά (με μικροδιαφορές στον τρόπο που δένουν
πάνω στη μηχανή και ίσως στην απόσταση από τις
εξατμίσεις) υπάρχουν και για το 1000 που έχει
διπλές εξατμίσεις. ;)

thrax
07/07/2006, 12:25
ΟΚ, αφου το λετε εσεις που το 'χετε, τοτε ειναι ιδια!
Παω πάσο... παλικαρια!
:beer:

david
12/07/2006, 16:42
παιδια μολις εβαλα τα καγκελα πηρα και δυο 40λιτρες τα φορτωσα και την εκανα απο Αθηνα.Οι αποσταση ειναι η ιδια τελικα δεν προεξεχει απο πουθενα.Απολαμβανω καφεδακι στην Κερκυρα....καλες διακοπες και ευχαριστω για το ενδιαφερον!!

VSTROMGS
23/08/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
κοιτα ολα ειναι σχετικα....εγω δεν εχω πισω καγκελα ,παρολα αυτα εχω παρει βαλιτσες απο cordura colori ,και εκανα ολοκληρο ταξιδι μεχρι την πελλοπονησο (απο θεσσαλονικη,χωρις κανενα προβλημα,,,,ααα και διπλος ε,,,αλλα να ξερεις μεχρι 130 top speed,,μετα κουναει...


Φίλε Vezouvie πρέπει να βάλεις τίποτα στο πίσω μέρος της

βαλίτσας;Κάνει μήπως γραντσουνιές στα πλα'ι΄νά πλαστικά;Είναι

ασφαλείς σε ταξίδι μόνος;

troulis
25/08/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
κοιτα ολα ειναι σχετικα....εγω δεν εχω πισω καγκελα ,παρολα αυτα εχω παρει βαλιτσες απο cordura colori ,και εκανα ολοκληρο ταξιδι μεχρι την πελλοπονησο (απο θεσσαλονικη,χωρις κανενα προβλημα,,,,ααα και διπλος ε,,,αλλα να ξερεις μεχρι 130 top speed,,μετα κουναει...


ΡΕ VEZOUVIOS μπορεις να μου στειλεις σε παρακαλω μια πιο λεπτομερη φωτο για τον τροπο με τον οποιο έδεσες τα σαμαρια πάνω γιατι εγω έκανα διαφορες πατεντες για να τα καταφέρω μιας και δεν μπορουσε να περασει τίποτε κάτω απο την σελα λόγο εξατμισης Υπ όψην έχουμε τα ίδια σαμαρια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ:wave2: :wave2: :wave2:

Vezouvios
25/08/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VSTROMGS
Φίλε Vezouvie πρέπει να βάλεις τίποτα στο πίσω μέρος της

βαλίτσας;Κάνει μήπως γραντσουνιές στα πλα'ι΄νά πλαστικά;Είναι

ασφαλείς σε ταξίδι μόνος;

Καμια γρατσουνια κανενα προβλημα !!!!

Vezouvios
25/08/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από troulis
ΡΕ VEZOUVIOS μπορεις να μου στειλεις σε παρακαλω μια πιο λεπτομερη φωτο για τον τροπο με τον οποιο έδεσες τα σαμαρια πάνω γιατι εγω έκανα διαφορες πατεντες για να τα καταφέρω μιας και δεν μπορουσε να περασει τίποτε κάτω απο την σελα λόγο εξατμισης Υπ όψην έχουμε τα ίδια σαμαρια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ:wave2: :wave2: :wave2:


Περιμενε,,φωτο δεν εχω αλλα ακου πως θα γινει!
Καταρχην το δεσιμο γινετε με το χρατς σωστα???
Δεν το κανεις κατω απο την σελα αλλα πανω στην σελα!!
τωρα εαν θελεις να βαλεις ενα χταποδακι σαν ασφαλεια καλως!αν και εγω εκανα ταξιδι απο πελλοπονησο -θεσσαλονικη χωρις να δεσω κανα τα λουρια!!!
Και οι βαλιτσες ηταν καργα γεμισμενες,μεχρι και σιδερο ,πιστολακι ειχε παρει η γυναικα!!!
Εαν ομως εισαι μονος επανω τοτε χρειαζετε και τα λουρια που περιεχουν οι βαλιτσες αλλα και το χταποδακι!

troulis
25/08/2006, 19:41
εμενα πάντως μου <<γυαλισαν>> λίγο το κάλυμα του καζανακιου της εξάτμισης.... Απο αριστερη πλευρα που έιχα βάλει αλουμινοτταινία στα πλαστικα καένα πρόβλημα.

troulis
25/08/2006, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Περιμενε,,φωτο δεν εχω αλλα ακου πως θα γινει!
Καταρχην το δεσιμο γινετε με το χρατς σωστα???
Δεν το κανεις κατω απο την σελα αλλα πανω στην σελα!!
τωρα εαν θελεις να βαλεις ενα χταποδακι σαν ασφαλεια καλως!αν και εγω εκανα ταξιδι απο πελλοπονησο -θεσσαλονικη χωρις να δεσω κανα τα λουρια!!!
Και οι βαλιτσες ηταν καργα γεμισμενες,μεχρι και σιδερο ,πιστολακι ειχε παρει η γυναικα!!!
Εαν ομως εισαι μονος επανω τοτε χρειαζετε και τα λουρια που περιεχουν οι βαλιτσες αλλα και το χταποδακι!



Ναι εντάξει πάνω απο τη σέλα τα χρατς αλλα στο σημειο ένωσης των χρατς με τα σαμάρια λόγο βάρους τα έβλεπα να ζορίζονται και έκρινα οτι έπρεπε να τα βοηθησω βάζοντας 2 χταποδια απο σαμάρι σε σαμαρι πάνω απο την σελα με όποια συνεπεια στην άνεση του συνεπιβάτη........
Αλήθεια τους ιμάντες που είχαν μέσα που τους χρησιμοποίησες????

:) :) :wave2: :wave2:

Vezouvios
02/09/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από troulis
Ναι εντάξει πάνω απο τη σέλα τα χρατς αλλα στο σημειο ένωσης των χρατς με τα σαμάρια λόγο βάρους τα έβλεπα να ζορίζονται και έκρινα οτι έπρεπε να τα βοηθησω βάζοντας 2 χταποδια απο σαμάρι σε σαμαρι πάνω απο την σελα με όποια συνεπεια στην άνεση του συνεπιβάτη........
Αλήθεια τους ιμάντες που είχαν μέσα που τους χρησιμοποίησες????

:) :) :wave2: :wave2:
με αυτα εδεσα την γυναικα μου πανω μου για να μην πεσει οταν την παρει ο υπνος!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vezouvios
02/09/2006, 11:26
κοιτα αυτα τα χρατς που ειδες ειναι πολυ ανθεκτικα!!
ΑΝ εισαι μονος σου βαζεις απαραιτητα τα χταποδια η τους ιμαντες που ειπες!
Αν εισαι διπλος μονο και μονο που θα καθετε ο συνεπιβατης πισω (εννοειτε πανω τους) δεν εχεις προβλημα!

troulis
02/09/2006, 14:25
Η αληθεια είναι πάντως οτι σκέφτομαι να πάρω μια τριπλέτα και πάνω της να δένω τα σαμάρια για του χρόνου που προγραματίζω ταξίδι στο εξωτερικό



Η ίμάντες πάντως δέν ειν΄καλοι για να δένεις την γυναικα.....

Εγώ την δικιά μου δεν την έδεσα και πήρε έναν υπνάκο πάνω στη μηχανη...... Άμα πέσει έπεσε εγω δέν γυρίζω να μαζέψω κανένα.............






:beer: :beer: :beer: :beer:

Vezouvios
03/09/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από troulis
Η αληθεια είναι πάντως οτι σκέφτομαι να πάρω μια τριπλέτα και πάνω της να δένω τα σαμάρια για του χρόνου που προγραματίζω ταξίδι στο εξωτερικό



Η ίμάντες πάντως δέν ειν΄καλοι για να δένεις την γυναικα.....

Εγώ την δικιά μου δεν την έδεσα και πήρε έναν υπνάκο πάνω στη μηχανη...... Άμα πέσει έπεσε εγω δέν γυρίζω να μαζέψω κανένα.............






:beer: :beer: :beer: :beer:

Δεν το σκεφτεσε σωστα!!!

Μετα???
Ποιος θα σου καθαριζει το σπιτι?
ποιος θΑπλενει τα πιατα?
Ποιος θα σου μαγειρευει?
Ποιος θα πηγαινει στην λαικη?
στο σουπερμαρκετ?
Ποιος θα σου ξεσκατωνει το παιδι οταν γινει με το καλο?

Σκεψου το καλα!!!
Δεστην με αλυσιδα καλυτερα απο πισω,,,,

liberto
03/09/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Δεν το σκεφτεσε σωστα!!!

Μετα???
Ποιος θα σου καθαριζει το σπιτι?
ποιος θΑπλενει τα πιατα?
Ποιος θα σου μαγειρευει?
Ποιος θα πηγαινει στην λαικη?
στο σουπερμαρκετ?
Ποιος θα σου ξεσκατωνει το παιδι οταν γινει με το καλο?

Σκεψου το καλα!!!
Δεστην με αλυσιδα καλυτερα απο πισω,,,,


... ρε γ@μωτο τόσο καιρό λάθος έκανα? και νόμιζα πως έπρεπε να τα κάνω εγώ.

Vezouvios
04/09/2006, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberto
... ρε γ@μωτο τόσο καιρό λάθος έκανα? και νόμιζα πως έπρεπε να τα κάνω εγώ. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Καλιο αργα παρα ποτε!:rotflmao:

EKEINOS
13/09/2006, 19:57
Κανονικα δεξια πρεπει να εχεις μικροτερη βαλιτσα η να ζυγηζει λιγοτερο για να μην χασης το βαρος δεξια-αριστερα

edie
22/09/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
κοιτα ολα ειναι σχετικα....εγω δεν εχω πισω καγκελα ,παρολα αυτα εχω παρει βαλιτσες απο cordura colori ,και εκανα ολοκληρο ταξιδι μεχρι την πελλοπονησο (απο θεσσαλονικη,χωρις κανενα προβλημα,,,,ααα και διπλος ε,,,αλλα να ξερεις μεχρι 130 top speed,,μετα κουναει...


πόσο αδιάβροχα είναι τα colori αν τα καλύψω με καμιά πλαστική σακούλα από την μεριά της εξάτμισης θα βάλω φωτιά ?