PDA

View Full Version : Σχόλια για το XT660R



dimzab
30/06/2006, 17:30
Χαιρετώ το forum, ως νέο μέλος.
Παρακολουθώ το moto.gr εδώ και καιρό λόγω του αδερφού μου και έχω συναντήσει ορισμένα μέλη στην καντίνα στο λιμανάκια...

Ήρθε επιτέλους η στιγμή να γίνω κι εγώ μέλος του moto.gr, καθώς στις επόμενες μέρες και μετά από μεγάλη αναμονή λόγω άλλων υποχρεώσεων, αγοράζω την πρώτη μου μηχανή.

Εχω καταλήξει στο ΧΤ660R (σε καινούριο). Το έχω δοκιμάσει και μου άφησε πολύ καλή εντύπωση!

Διάβασα τα προηγούμενα σχετικά posts, άλλα καθως είναι σχετικά παλιά και διασκορπισμένα, ήθελα να ξαναθέσω το θέμα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ΧΤ660R, αν θεωρεί κανείς ότι στα 6.000 περίπου ευρώ υπάρχουν καλύτερες επιλογές για on-off, κατά πόσο είναι κατάλληλο για μέτρια ταξίδια (100-200km), και κατά πόσο θα δυσκολευτώ με αυτό ως σχετικά νέος οδηγός.

Μου αρέσει και το Pegaso Trail, αλλά είναι 600 ευρώ παραπάνω και κανένας δε μου έχει πει καλά λόγια για τα Aprilia.

br492
30/06/2006, 20:12
Πολύ καλύτερη επιλογή είναι αντικειμενικά το vstrom.Εμενά το μόνο που δεν μου αρέσει στο suzuki είναι η ομορφιά.Κατα τα άλλα σε σχέση με το Xt καμία σύγκριση (όταν πηγα να αγοράσω το Ζ η αρχική επιλογή ήταν το ΧΤ αλλά ένας καλός φίλος μου άνοιξε τα μάτια)

kalant
30/06/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Χαιρετώ το forum, ως νέο μέλος.
Παρακολουθώ το moto.gr εδώ και καιρό λόγω του αδερφού μου και έχω συναντήσει ορισμένα μέλη στην καντίνα στο λιμανάκια...

Ήρθε επιτέλους η στιγμή να γίνω κι εγώ μέλος του moto.gr, καθώς στις επόμενες μέρες και μετά από μεγάλη αναμονή λόγω άλλων υποχρεώσεων, αγοράζω την πρώτη μου μηχανή.

Εχω καταλήξει στο ΧΤ660R (σε καινούριο). Το έχω δοκιμάσει και μου άφησε πολύ καλή εντύπωση!

Διάβασα τα προηγούμενα σχετικά posts, άλλα καθως είναι σχετικά παλιά και διασκορπισμένα, ήθελα να ξαναθέσω το θέμα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ΧΤ660R, αν θεωρεί κανείς ότι στα 6.000 περίπου ευρώ υπάρχουν καλύτερες επιλογές για on-off, κατά πόσο είναι κατάλληλο για μέτρια ταξίδια (100-200km), και κατά πόσο θα δυσκολευτώ με αυτό ως σχετικά νέος οδηγός.

Μου αρέσει και το Pegaso Trail, αλλά είναι 600 ευρώ παραπάνω και κανένας δε μου έχει πει καλά λόγια για τα Aprilia.

φιλε μου με 6.000 ευρω υπαρχει καλυτερο εργαλειο, εκτος κι αν ψαχνεις αποκλειστικα για καινουριο...

για κοιτα εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24714

πιστεψε με ειναι πολυ ευκολη μηχανη κι απο τις πρωτες βολτες θα της εχεις παρει τον αερα...

dirtbird
30/06/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από br492
Πολύ καλύτερη επιλογή είναι αντικειμενικά το vstrom.Εμενά το μόνο που δεν μου αρέσει στο suzuki είναι η ομορφιά.Κατα τα άλλα σε σχέση με το Xt καμία σύγκριση (όταν πηγα να αγοράσω το Ζ η αρχική επιλογή ήταν το ΧΤ αλλά ένας καλός φίλος μου άνοιξε τα μάτια)

Mιλάει για on-of το παλικάρι:o ;)

$py
01/07/2006, 00:26
Na pareis to se aristi katastasi metaxeirismeno KLE tou aderfou sou kai na afiseis to palio XT .

:p






Den leei na peisti o foustis kai mou kathysterei tin agora tis Afrika.


:D

nikos force
01/07/2006, 00:36
κανε το R, X δηλαδη παρε το μοταρ, υποκειμενικα πιο ομορφο,αντικειμενικα ανωτερα λιγο περιφερειακα. πολυ καλυτερη επιλογη δεν ειναι σε τιποτα το το στρομ ειδικα αν εισαι νεος οδηγος. παντως και το απριλια ειναι οντως πιο ομορφο

AFTER
01/07/2006, 00:41
Ουυυυυυ siXT siXT siXT
Ουυυυυυ siXT siXT siXT
Ουυυυυυ siXT siXT siXT

:a45: :a45: :a45: :a45: :a45:

dimzab
01/07/2006, 15:14
Προς br492 και kalant: Thanks αλλα θέλω κάτι πιο on-off.


Προς dirtbird: Όντως. Τελικά το XR σου δε μου έκτατσε, αν και ο αδερφός μου ($py) εξακολουθεί να ψήνεται....

Προς $py: Σε λίγο που θα τρως χώμα από το ΧΤ να δω τι θα λές...


Προς nikos force: Και μένα το Χ μου αρέσει περισσότερο, αλλα επιμένω για on-off.


Αυτο που διάβασα για το ECU των ΧΤ ισχύει ακόμα;
Κανένας με XT για να απαντήσει υπάρχει;;;

panos_sin
02/07/2006, 09:29
To πρόβλημα με την ECU παρουσιάστηκε στα πρώτα 660 που κυκλοφόρησαν
Στα οποία η ΥΑΜΑΗΑ εκανε αντικατάσταση
δωρεαν (λογω εγγυησης)

στα τελευταια μοντελα δεν υπαρχει καποιο προβλημα...


σημ. Κι εγω θεωρω το 660 την καλυτερη επιλογη για την χρηση που θες...

dimzab
02/07/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_sin

στα τελευταια μοντελα δεν υπαρχει καποιο προβλημα...


Thanks για την πληροφορία.

dirtbird
02/07/2006, 21:26
Προς dimzab: βγάλε γρήγορα τον αδελφό σου από την ψησταριά, γιατί το XR έχει πουληθεί.:smilea:

Κατά τα άλλα, κάνε το σταυρό σου (ή ότι άλλο πιστεύεις) και πάρε ένα Χτάκι. :wave2:

$py
05/07/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Προς br492 και kalant: Thanks αλλα θέλω κάτι πιο on-off.


Προς $py: Σε λίγο που θα τρως χώμα από το ΧΤ να δω τι θα λές...





Kala kane oneira...

(Ase pou oti kai na pareis tha sto lysakso)

$py
05/07/2006, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Προς dimzab: βγάλε γρήγορα τον αδελφό σου από την ψησταριά, γιατί το XR έχει πουληθεί.:smilea:




To XR to kseperasa (an kai to diko sou akoma me ponaei...) tora pame gia alla (otan leme tora enooume otan vroume kana lefto vevea).




:beer:

makmar21
07/07/2006, 12:37
Φίλε, έχω το ΧΤ 660 εδώ και δύο χρόνια (το πρώτο που κυκλοφόρησε). Από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω τα εξής: Η μηχανή αυτή είναι μία καλή, αξιόπιστη και φτηνή λύση. Δηλαδή, αγοράζοντάς την από το κατάστημα, έχεις ένα μηχανάκι δυνατό μεν, αλλά με μάπα περιφερειακά όπως ελατήρια και ανάρτηση, και βεβαίως λάστιχα. Δηλαδή, αν θες να μπεις σε μια στροφή με πάνω από 100 το μπροστινό αρχίζει και ταλαντεύεται επικίνδυνα. Για χώμα δεν το συζητάω, δεν υπάρχει η απαιτούμενη απορρόφηση των κραδασμών, με αποτέλεσμα να χοροπηδάει σαν κατσίκι. Αν έχεις σκοπό να αλλάξεις 2-3 πραγματάκια, πιστεύω πως η μηχανή μεταμορφώνεται (τουλάχιστον αυτό έχω δει στην δικιά μου). Και χώμα, αξιοπρεπώς θα μπορείς να μπαίνεις και πιο άνετα ταξείδια θα κάνεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Μην φανταστείς ότι θα πηγαίνεις στην εθνική με 150+. Θεωρώ πως η αγαπημένη της σταθερή ταχύτητα είναι τα 120-130 με δυνατότητα ανάπτυξης έως τα 160. Το όριο της απόστασης θα το καθορίσει μόνον ο ποπός σου, ανάλογα με τις αντοχές του!! Το συγκεκριμένο ΧΤ έχει τρέξει στον 36ωρο αγώνα της Moto Guzzi, και σε επαγγελματικά ταξείδια Αθήνα, Βόλο, Λάρισα, Αθήνα, Ιωάννινα, Καβάλα, Σέρρες, Αθήνα και πάει λέγοντας. 7.000 χλμ σε τρεις μήνες. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Εύχομαι καλή επιλογή.

dimzab
07/07/2006, 17:31
Thanks, θα το πάρω τελικά!:D

dodos_1
10/07/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Χαιρετώ το forum, ως νέο μέλος.
Παρακολουθώ το moto.gr εδώ και καιρό λόγω του αδερφού μου και έχω συναντήσει ορισμένα μέλη στην καντίνα στο λιμανάκια...

Ήρθε επιτέλους η στιγμή να γίνω κι εγώ μέλος του moto.gr, καθώς στις επόμενες μέρες και μετά από μεγάλη αναμονή λόγω άλλων υποχρεώσεων, αγοράζω την πρώτη μου μηχανή.

Εχω καταλήξει στο ΧΤ660R (σε καινούριο). Το έχω δοκιμάσει και μου άφησε πολύ καλή εντύπωση!

Διάβασα τα προηγούμενα σχετικά posts, άλλα καθως είναι σχετικά παλιά και διασκορπισμένα, ήθελα να ξαναθέσω το θέμα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ΧΤ660R, αν θεωρεί κανείς ότι στα 6.000 περίπου ευρώ υπάρχουν καλύτερες επιλογές για on-off, κατά πόσο είναι κατάλληλο για μέτρια ταξίδια (100-200km), και κατά πόσο θα δυσκολευτώ με αυτό ως σχετικά νέος οδηγός.

Μου αρέσει και το Pegaso Trail, αλλά είναι 600 ευρώ παραπάνω και κανένας δε μου έχει πει καλά λόγια για τα Aprilia.


γνωμες για τα aprilia ρωτα ιδιοκτητες με aprilia.και για την ιστορια το ΧΤ με το Πηγασο φορανε το ιδιο μοτερακι αν δεν κανω λαθος.
αρα οτι προβληματα θα ειχες με τον Πηγασο θα το εχεις και με ΧΤ.

και για τα 600 ευρω διαφορα απαντησε ενα παλικαρι προηγουμενως που λεει για περιφερειακα .
ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη.

skynet
18/07/2006, 17:16
2-3 πραγματάκια, πιστεύω πως η μηχανή μεταμορφώνεται (τουλάχιστον αυτό έχω δει στην δικιά μου). Και χώμα, αξιοπρεπώς θα μπορείς να μπαίνεις και πιο άνετα ταξείδια θα κάνεις χωρίς κανένα πρόβλημα. . [/B][/QUOTE]

φιλε makmar εσυ τι βελτιωσεις εχεις κανει??

marios8
18/07/2006, 17:32
Μια χαρα μηχανη ειναι να την παρεις. Αλλα μην περιμενεις να πιανεις και τον αδελφο σου. Ειπαμε και το ΧΤ εχει τα ορια του:lol: :lol:

dimzab
19/07/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μια χαρα μηχανη ειναι να την παρεις. Αλλα μην περιμενεις να πιανεις και τον αδελφο σου. Ειπαμε και το ΧΤ εχει τα ορια του:lol: :lol:


Το πήρα τελικα: :a09:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25713


Κάτσε να το στρώσω (δηλαδή να στρωθώ εγώ βασικά), και θα δούμε αν θα με φτάνει.... :beer:

$py
19/07/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μια χαρα μηχανη ειναι να την παρεις. Αλλα μην περιμενεις να πιανεις και τον αδελφο σου. Ειπαμε και το ΧΤ εχει τα ορια του:lol: :lol:

:a18: :beer:

$py
19/07/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab

Κάτσε να το στρώσω (δηλαδή να στρωθώ εγώ βασικά), και θα δούμε αν θα με φτάνει.... :beer:


:a38:

Psit, esy min vgazeis glossa...