PDA

View Full Version : κράνoι camberg (what about them?)



mike1821
30/06/2006, 20:09
Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνομαι να αγοράσω ένα ανοιγόμενο κράνος και στην έρευνα αγοράς έπεσα πάνω σε ένα Camberg.

Ήταν σε πολύ προσιτή τιμή με όλα τα κλασσικά χαρακτηριστικά.

Εϊναι κανείς κάτοχος τέτοιου κράνους, τι λένε, αντέχουν ή....

Thanx :beer:

Innersense
30/06/2006, 20:23
φίλε το ψάχνω και εγώ το θέμα μιας και έχω δει ένα Caberg που μου αρέσει και έχει και την ευρωπαική πιστοποίηση σε ελέγχους.

για να δούμε τι γνώμες θα ακούσουμε...

Sapadak
01/07/2006, 07:28
Value for money η γνωμη μου..

Αλλα κανει θορυβο (παραπανω απο ενα Nolan που εχω)
Και τα μαξιλαρακια του ειναι "φτωχα"

Στα ιδια λεφτα παιζουν και τα Nolan, και προσωπικη μου αποψη να πατε για αυτο.


188 € το Caberg - 194 € το Nolan



Οτι και να καταληξετε--->να το φορατε :beer:


53696

giatou
01/07/2006, 10:19
egw exw to caberg to rhyno...stoixizei peripou 160 eurw kai einai safws kalutero apo to airoh pr2000 pou eixa prin...
ligoteros thorubos (panta se sxesh me alla anoigomena) teleia efarmogh,kai to kalutero einai oti exei diplh zelatina h mia ek twn duo einai fime kai anebokatebainei kata boulhsh!!!
to mono arnitiko,alla dustixws den mporeis na to apofugeis sta anoigomena kranh,einai to baros tou pou kseperna to 1.5 kilo!!!
egw pantws eimai euxaristimenos me to caberg rhyno.
oti kai na einai pantws,megeia,kaloriziko kai panta axriasto na meinei (oxi omws kai axrhshmopoihto)!

fazer - hucker
31/07/2006, 13:19
Καλησπέρα,
Είχα το Caberg104 groove 196ευρώ.Τελικά αποδείχθηκε ότι το πήρα μεγάλο.
Αυτά που παρατήρησα:
-Θέλει να το πάρεις λίγο μικρότερο από αυτό που νομίζεις γιατί τα μαζιλαράκια μαζεύουν αρκετά.
-Στο εσωτερικό ήταν αρκετά άνετο.Ικανοποιημένος.
-Επειδή έχει τους αεραγωγούς στο πάνω μέρος να ξέρετε ότι θα σφυρίζει,αυτό ισχύει και για το πιο ακριβό κράνος του είδους.
-Για γυμνό μηχανάκι, με καλή εφαρμογή θα είναι πολύ καλό.Θα έχει βέβαι κάτι παραπάνω θόρυβο από ένα UVEX,βέβαι δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος γιατί μου ήταν και λίγο μεγάλο και αν δεν εφάπτεται καλά κάνει περισσότερο θόρυβο από κανονικά.
-Έχει εσωτερική μαύρη ζελατίνα που κατεβαίνει από τα πλάγια ακόμα και σε κίνηση.Βρίσκεται στο εσωτερικό του κράνους και δε φαίνεται καθόλου.
-Η ζελατίνα βγαίνει απίστευτα εύκολα και γρήγορα και έχει και αρκετά καλή ποιότητα,της UVEX που έχω αυτή τη στιγμή μου φαίνεται καλύτερη.

Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό:beer: :a25:

Επιπλέον βγαίνει και φθηνότερο γύρω στα 160 αν δεν έχει χρωματισμούς.

Ρίξτε μια ματιά www.motomarket.gr

Vezouvios
31/07/2006, 13:37
ΕVI750!!!!!
the expert in Helmet opinion!!!!:lol: :lol:




























oπου να ναι θα το διαβασει και αντε μετα που να πρωτοκρυφτουμε!!!:rotflmao:

Ταξιδευτής
31/07/2006, 13:38
Να προτεινα εγω το IXS 401 που εχω παρει; 250 ευρω, αλλα με ολες τις πιστοποιησεις, ειναι ανθρακονηματικο/κεβλαρ, πολυ ελαφρυ (περιπου 1200 γρ. το Large) και σε τεστ προσκρουσης απο το Motorrad εχει βγει κορυφαιο (μπροστα κ απο το Arai που δοκιμαζανε). http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24824

kachius
31/07/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
IXS 401 ... περιπου 1200 γρ.

αυτό είναι ανοιγόμενο; :eyepop:

με 1200γρ δε φαντάζομαι...

EVI
31/07/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
ΕVI750!!!!!
the expert in Helmet opinion!!!!:lol: :lol:


σορυ για το σπαμ


αλλα εδω υπαρχει ενας ερωτας μεγαλος

για περνα απο τα ανεκδοτα ρε καθαρματακι



σορυ παιδια



























oπου να ναι θα το διαβασει και αντε μετα που να πρωτοκρυφτουμε!!!:rotflmao: :wave2: :wave2:

Sabre
31/07/2006, 14:09
Μακάρι να βγώ λάθος αλλά στο παλιό μου camberg είχα πρόβλημα με την ζελατίνα κάθε φορά που είχε υγρασία η έβρεχε.Μαξιλαράκια τα χειρότερα που έχω δεί.
Μην πάρεις το legend αν κυκλοφορεί ακόμα.
Δές προς HJC μεριά btw....

X_NR750
01/08/2006, 06:07
Εχω το Camberg Xilix ανοιγομενο στα 120euro
εκτος απο το βαρος 1650γρ γενικα ημουν πολυ ικανοποιημενος, προδιαγραφες εχει της ευρωπαικης ενωσης ECE 22.50
θορυβο εχει αρκετο αλλα οχι χαλια,οι αεραγωγοι νορμαλ ποιοτικα καλο και στιβαρο

Πηρα προσφατα το Uvex rs720 full face 288euro
1270γρ γενικα ειναι καλυτερο αλλα δεν παθαινεις πλακα απο την διαφορα εκτος απο το βαρος που ειναι αισθητα μικροτερο
και το υφασμα εσωτερικα που ειναι ποιο δροσερο.

Caberg Xilix (http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=helmet_product.xml&id=26)

Uvex Rs 720 (http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=helmet_product.xml&id=485)