PDA

View Full Version : Κλειδαριές και ασφάλεια κλοπής



xtapodias
01/07/2006, 16:17
Μιας και έρχετε το μοτόρι ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος εχει κάνει την ασφάλεια κλοπής της yamaha. Ρώτησα τον τύπο στη yamaha και μου είπε οτι η ασφάλεια κοστίζει 600€το χρόνο και καλύπτει τα πάντα (+νομική προστασία, οδική βοήθεια κλπ κλπ). Επειδή είχα διαβάσει στο φόρουμ σχετικό ποστ για ασφάλειες κλοπής του έκανα τις σχετικές ερωτήσεις και μου είπε τα εξής :

1. Καλύπτομαι παντού (οχι ας πούμε μόνο κάτω από το σπίτι μου)
2. Δεν χρειάζεται κάν να παίρνω μέτρα ασφαλείας (λουκέτα κλπ.) εκτός από κλείδωμα τιμονιου.
3. Δεν χρειάζεται να έχω κλειστό ή ανοιχτο πάρκινγκ.
4. Δεν χρειάζεται να έχω συναγερμόυς ή τηλεειδοποιήσεις.

Και γενικά δεν παίζει κάποιος "κρυφός" παράγοντας που να οδηγήσει στο να μη με αποζημειώσουν. Το μόνο που μου έκανε κάπως είναι οτι τα χρήματα τα παίρνεις μετά απο κάποιους μήνες και εφόσον δεν βρεθεί η μηχανή σου ή σημαντικό μερος αυτής.

Εγώ πάντως και συναγερμό θα βάλω και λουκέτα θα πάρω.

Το θέμα είναι αν έχει και κάποιος άλλος εμπειρία επι του θέματος. Αξίζει λοιπόν να κάνω yamahoασφάλεια??????

Οσον αφορά τις κλειδαριές ήθελα να μου πείτε που παίζει μαγαζί που πουλάει πλήρη γκάμα της abus.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

AFTER
01/07/2006, 16:25
600 πολλα μου φαινονται!


και εφόσον δεν βρεθεί η μηχανή σου ή σημαντικό μερος αυτής.

Δηλαδη αν βρουνε το πλαισιο με τις ροδες και τα πλαστικα, δεν παιρνεις τιποτα?

Για ελεγξε το!

beholder
01/07/2006, 17:55
Ρε After τι πολλα;
Σε άλλο thread που ειχαν κλεψει τη μηχανη απο το μέλος είχε αναφερθει οτι η Interamerican χρεωνει 700-750 αν θυμαμαι καλα για πλήρη κάλυψη
Οπότε νομιζω οτι 600 ειναι καλη τιμή

Και εμενα μου ειπαν να κανω ασφαλεια κλοπης και ατυχηματος με 360 αλλα καλυπτε το 70% της αξιας χωρις οδικη βοηθεια και νομικη προστασια

Παντως το οτι παιρνεις τα λεφτα μετα απο 3 μηνες νομιζω, παιζει σε ολες τις ασφαλειες ειτε μοτο ειτε ΙΧ Αρα τιποτε περιεργο

Τωρα το άλλο "...εαν βρεθει μερος της μηχανης.." και αυτο παιζει σε όλες τις ασφάλειες άλλα δεν ξερω τι ακριβως εννοουν μερος της μηχανης. Θα πρεπει να το κοιτάξει

Λογικα ο μονος τροπος να αποδειξει καποιος οτι ειναι η δικη σου μηχανη ειναι να βρεθει το πλαισιο που εχει το νουμερο επάνω γιατι με τις νεες αδειες κυκλοφοριας, τωρα πια δεν γραφουν τον αριθμο κινητηρα οπως παλια
Αρα και ο κινητηρας να βρεθει δεν λεει τιποτε εκτος και εαν η ασφαλιστικη εχει με καποιον τροπο στη κατοχη της το δελτιο εισαγωγης της Μοτο οπου αναφερετε ο αριθμος κινητηρα.

Χταποδια βαλε και συναγερμο και λουκετο
Οχι οτι σε καλυπτει 100%, άλλα οτι κανουμε για να δυσκολεψουμε τα τσογλανια αυτα καλο ειναι

AFTER
01/07/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Ρε After τι πολλα;
Σε άλλο thread που ειχαν κλεψει τη μηχανη απο το μέλος είχε αναφερθει οτι η Interamerican χρεωνει 700-750 αν θυμαμαι καλα για πλήρη κάλυψη
Οπότε νομιζω οτι 600 ειναι καλη τιμή



Τοτε παω πασο

SAM46
01/07/2006, 18:13
στην αρχη ετσι λενε ολοι οτι σε καλυπτουν 100%

μακαρι να ειναι ετσι αλλα εμενα δεν με πειθουν ευκολα ιδως σε κλοπη μηχανης

για κοιτα το καλυτερα,να διαβασεις και τα μικρα γραμματακια στο συμβολαιο και μην αρκεστεις σε αυτα που θα σου πει ο ασφαλιστης.

γιατι αν ειναι ετσι ολοι θα αφηναμε ξεκλειδωτα τα μηχανακια μας οπου να ναι.

ισως σου βαλουν μερικους ορους πχ να βαλεις συναγερμο που να ειναι απο την γιαμαχα και οχι αλλη μαρκα,συγκεκριμενες κλειδαριες και πολλα αλλα.

επειδη με ενδιαφερει το θεμα οταν το κανεις ριξε ενα ποστ παλι.

xtapodias
01/07/2006, 19:46
Τα παρακάτω είναι copy-paste από το site της yamaha :

Διαθέτουμε προϊόντα τα οποία χαρακτηρίζονται από:
• Μικρότερο κόστος ασφάλισης.
• Ευρύτητα καλύψεων.
• Υψηλός δείκτης φερεγγυότητας.
• Ταχύτητα παρεχομένων υπηρεσιών και εξυπηρέτηση υψηλού επιπέδου.

Παρεχόμενες καλύψεις σε Δίκυκλα:

• Απλή Αστική Ευθύνη
• Ζημιές από ανασφάλιστο όχημα
• Προστασία bonus malus (**)
• Πυρός και πυρός από τρομοκρατικές ενέργειες
• Ολική κλοπή
• Οδική Βοήθεια
• Νομική Προστασία
• Προσωπικό Ατύχημα (*)
• Ζημιές κατά την διάρκεια στάσεων και απεργιών (*)
• Ζημιές εξ αιτίας φυσικών φαινομένων (*)
• Παλαιότητα ανταλλακτικών (**)

(*) Παρέχεται μόνο από την Commercial Value
(**) Παρέχεται μόνο από την Interamerican

Ελπίζω να βλέπετε και την εικόνα που έχω βάλει.

Θα ρωτήσω κυρίως για το τι θα συμβεί αν βρεθεί μέρος της μηχανής και αν υπάρχουν ποσοστά. Επίσης πως μεταφράζεται σε ποσοστό ενα μέρος της μηχανής.


53733

zolotas
01/07/2006, 19:49
και 10 λουκετα να βαλεις δεν σε γλιτωνουν.........τοσα λεφτα εδωσες η θα δωσεις ,στα 600 θα κολλησεις??? εκτος αν εισαι μεχρι τον λαιμο χρεωμενος......

zolotas
01/07/2006, 19:57
εξω θα την αφηνεις η γκαραζ??

dimmeneidis
01/07/2006, 20:42
na doume an tha me plirosoun prota kai meta leo ti gnomi mou...

xtapodias
01/07/2006, 21:48
Καταρχήν εχω γκαράζ κλειστό, και σίγουρα θα πάρω και λουκέτα. Επειδή δίαβασα για τη φάση που πέρασες με την κλοπή της μηχανής σου ευχομαι να αποζημιωθείς πλήρως και χωρίς να σε κουράσουν και για να πάρεις πάλι το μοτόρι αλλά και να αρχίσουν σιγά σιγά να μπαίνουν οι βάσεις στις ασφαλειες κλοπής μοτό και να γλυτώσουμε από αυτον τον μπελά της κλοπής. Εσύ αν δεν κάνω λάθος έχεις gsxr-1000 έτσι. Αρα έκανες ασφάλεια απ' έξω. Σίγουρα με ενδιαφέρει για το τι γίνεται γενικά στην πιάτσα αλλά θα με ενδιέφερε να μου πει κάποιος που έχει ασφάλεια από τη yamaha.

Xrider
02/07/2006, 12:24
PAIDES EXO THN ENTYPOSH OTI YPARXEI "TRYPA" STHN OLH YPO8ESH.
TA LEFTA POY 8A PAREI KAPOIOS SE PERIPTOSH KLOPHS,PANE ANALOGA ME TO POSO XRONO EXEIS THN MHXANH KAI POSO POLEITAI SAN METAXEIRHSMENH.
AN H MHXANH EINAI TOY KOYTIOY KAI STHN KLEPSOYN MESA SE 3-4 MHNES 8A PAREIS OLA TA LEFTA.
AN EXEI PERASEI TO 6 MHNO,PAIRNEIS TA LEFTA POY EXEI MIA MOTO STOYS KATALOGOYS TAXIS 6 MHNON!DHLADH EXEIS HDH XASEI LEFTA!AN SYNEXISEIS NA PLHRONEIS ASFALEIA KA8E XRONO KAI STHN KLEPSOYN META APO 1 1/5 XRONO 8A PAREIS AKOMA LIGOTERA LEFTA KAI AS PLHRONEIS TO IDIO POSO STHN ASFALEIA.
P.X
HONDA CBF KAINOYRGIO-->7.000$
STO KLEBOYN META APO 6 MHNES..TO CBF 6 MHNON POLEITAI 6.200$ (leo den xero akrivos)AFTA EINAI KAI TA LEFTA POY 8A PAREIS!
STO KLEBOYN META APO 12 MHNES...TO CBF 12 MHNON POLEITAI 5.800$..AFTA EINAI TA LEFTA POY 8A PAREIS,ASXETA AN DEN SOY KANOYN ANAPROSARMOGH THS KALYPSHS ASFALEIAS.GIA NA PAREIS TO 100% TON $,PREPEI NA KANEIS ANAPROSARMOGH TOY POSOY POY PLHRONEIS APO 600$p.x TON EPOMENO XRONO PLHRONEIS 650$-700$

xtapodias
02/07/2006, 15:36
αυτό που λέει ο xrider είναι σωστό. Οσο περισσότερα χρόνα περνανε τόσο λιγότερα πέρνεις. Πάντως απ' οτι ξέρω γίνετε το αντίθετο απ' αυτό που προτείνει ο xrider. Δηλαδή αν κάνω ασφάλεια φέτος με 600 Ευρώ (ας πούμε οτι η μηχανή κοστίζει καινόυργια 12000 Ευρώ), του χρόνου που σαν μεταχειρισμένη θα πιάνει στην αγορά 10500 Ευρώ ας πούμε, θα αναπροσαρμόσεις την ασφάλεια στα 10500 όπότε του χρόνου θα πληρώσεις ασφάλεια ας πούμε 550 Ευρώ (Βέβαια θα αποζημειωθείς για 10500).

blueblack
02/07/2006, 22:02
ΝΑ ΠΩ.......

Καί γώ τή γνώμη μου έλπίζοντας νά βοηθήσω...
Άς τά πάρουμε μέ τή σειρά.....
Βγαίνοντας ένα όχημα άπό τή βιτρίνα καί άποκτώντας άριθμό....
ή άξία του αύτόματα πάει περίπου 20% κάτω......δυστυχώς..................!!!
Πάρε κάτι μέ 1000 εύρώ καί πήγαινε νά τό πουλήσεις τήν άλλη μέρα, θά σού πούν οχτακόσια γιά νά τό δώσουν έννιακόσια σάν μεταχειρισμένο....έκτός άν ύπάρχει άπάτη..
Όπότε παράδειγμα είναι δώρο-άδωρο νά πάρεις μία μοτό τών
δέκα χιλιάδων καί νά τήν άσφαλίσεις γιά τό ίδιο ποσό ...
ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ.....άπό τήν άσφάλεια είναι κανόνας αύτό.....
Έννοείται ότι καί μετά άπό έξι μήνες πιθανόν ή τιμή πάλι νά είναι ίδια.....άνάλογα μέ τή φθορά τής μηχανής...
Προσωπικά κάνοντας άσφάλεια κλοπής ....
ΤΗΝ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΖΩ.....κάθε έξάμηνο....έκεί περίπου άν θά δείτε άναπροσαρμόζονται οί τιμές τών μεταχειρισμένων άπό τά περιοδικά...
Δέν έχει νόημα νά τήν άσφαλίζεις γιά δέκα.....άν κοστίζει πέντε
στήν άγορά....ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ....καί ίσως θεωρηθεί καί άπάτη..
Όλα αύτά δεδομένου ότι Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ....ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ καί
ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ......!!!!!!!
Γιαυτό μήν είστε τόσο άνετοι....καί συναγερμοί καί λουκέττα καί
γκαράζ...!!!!!!!!!!
ΘΕΩΡΩ ΑΔΥΝΑΤΟΝ........νά πάρετε....ΑΚΡΙΒΩΣ......τά λεφτά πού
δώσατε έστω καί ...ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ.....άν σάς τήν έκλεψαν..
Μακάρι νά μήν είναι έτσι....
Επειδή τό φρούτο είναι καινούριο θά μάθουμε άπό τό φίλο μέ
τό χιλιάρι....
Τώρα άπό τό συμβόλαιο πού είδα παραπάνω....
ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ.......ή μερική κλοπή...!!!!!
Αύτό σημαίνει ..ΟΤΙ...έκ τού νόμου άν μέσα σέ 90 ήμέρες βρεθεί
ένα μέρος ,ένα κομμάτι της , πού νά άποδεικνύει ...πώς ή μηχανή είναι ή συγκεκριμμένη........
ΤΟΤΕ.........ΠΑΠΑΛΑ......άποζημιώνεστε μέ αέρα γιατί ΔΕΝ...είχατε άσφάλεια γιά ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ.....
Γιαυτό λεβέντες μου ή ΟΛΙΚΗ ΚΛΟΠΗ.....πάντα συνοδεύεται καί άπό
ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ.........άλλιώς παρακαλάς νά μή βρεθεί ούτε
μανέττα.........!!!!!!!!!!!!!!
Είδικά στά αύτοκίνητα αύτό είναι νόμος....!!!!!!!!!
Προσπαθώντας νά άσφαλίσω τή μοτό μου.......
ΔΕΝ........ΒΡΗΚΑ.....ΕΤΑΙΡΕΙΑ...
Έχω ένα hayabusa....κανείς δέν μού τό άσφαλίζει...
Γιατί όπως μού είπαν ή μηχανή κλέβεται πιό εύκολα.........
Έγώ πιστεύω πώς θεωρούν τό χώρο........ΠΙΟ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ......!!!!
Τώρα βλέπω προσφορές ,μέ τήν άγορά νέων μηχανών ....πού
άσφαλίζουν.....
Άς έλπίζουμε πώς έγινε ή άρχή.....
Θυμάμαι τούς Γερμανούς πού έρχονταν είκοσι χρόνια πρίν στήν
Έλλάδα μέ τίς μηχανές καί τίς παρατούσαν όπου νάναι, κι όταν τούς ρωτάγαμε .....δέ φοβάστε....αύτοί γέλαγαν καί έλεγαν είναι
άσφαλισμένες.....καί έμείς τούς κοιτάγαμε σάν έγωγήινους...................!!!!!!!
Έχω ένα Πεζώ 307 βάγκον ...
Τό πήρα πρίν δύο χρόνια 20000 εύρώ, καί έπειδή ήταν μέ δάνειο
έπρεπε νά άσφαλιστεί άπό τήν τράπεζα μέ μερική ΚΑΙ όλική κλοπή..
Τό πρώτο έξάμηνο ΚΑΚΩΣ πλήρωσα γιά άσφάλεια ύπολογίζοντας τήν άξία του μέ 20000 καί μού σφύριξαν πώς άν γινόταν κάτι...
ΔΕΝ τά έπερνα ούτε μέ σφαίρες.....
Μετά τό έπόμενο έξάμηνο ξύπνησα....!!!!!!!!!
Μέ τήν άξία τού αύτοκινήτου στά 20000 χιλιάρικα και μέ όλική ,μερική, τρομοκρατικές, πλυμμύρες, καταστροφές κ.λ.π.
πλήρωσα 275 τό έξάμηνο...άν τό βάλεις γιά χρόνο είναι 550....
Τώρα πώς γιά ένα μηχανάκι 12-13000 χιλιάρικα ζητάνε άπό 600 μέχρι 750......
Ή πολύ άκριβοί είναι ή πολύ φοβούνται.......!!!!!!!!!!!!
Μετράει μάλλον ή έπικινδυνότητα....
Αύτά λεβέντες μου..........ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ...

dimmeneidis
02/07/2006, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Καταρχήν εχω γκαράζ κλειστό, και σίγουρα θα πάρω και λουκέτα. Επειδή δίαβασα για τη φάση που πέρασες με την κλοπή της μηχανής σου ευχομαι να αποζημιωθείς πλήρως και χωρίς να σε κουράσουν και για να πάρεις πάλι το μοτόρι αλλά και να αρχίσουν σιγά σιγά να μπαίνουν οι βάσεις στις ασφαλειες κλοπής μοτό και να γλυτώσουμε από αυτον τον μπελά της κλοπής. Εσύ αν δεν κάνω λάθος έχεις gsxr-1000 έτσι. Αρα έκανες ασφάλεια απ' έξω. Σίγουρα με ενδιαφέρει για το τι γίνεται γενικά στην πιάτσα αλλά θα με ενδιέφερε να μου πει κάποιος που έχει ασφάλεια από τη yamaha.

Den ksero, pantos emena mou pane kala ola mexri tora. Mou lene, molis parete to xarti tis asfaleias sto 3mino tha sas valoume entos 2 imeron ta xrimata sas. Tipota allo. Gia interamerican milao kai to 100% pou grafei to timologio tis mixanis...

lyk0s
04/07/2006, 02:48
Με 600 ευρω ασφαλεια ειναι προτιμοτερο να την βαλεις σε γκαραζ.Γυρω στα 30-35 εχει το μηνα οποτε το χρονο θα σου βγαινει 360-420 ευρω και θα εχεις και την ησυχια σου.Και εαν σκεφτεσαι μηπως στην κλεψουν οταν την αφηνεις καπου πχ για καφε αυτο σπανια συμβαινει πρεπει να στην εχουν βαλει στο ματι και οχι να την εχουν δει στο δρομο-που σε αυτην την περιπτωση οτι και αν εχεις βαλει δυσκολο να την γλιτωσεις δυστυχως και μετα βγαλε ακρη με τις ασφαλιστικες...

Dionisisk5
04/07/2006, 12:40
Η ιντεραμερικαν μου ειπε για μοντελο 05 R1 οτι θελει 300 ευρω το εξαμηνο ή 590 το χρονο με ολα μεσα και ασαλεια κλοπης. Ρωτησα η ασφαλεια κλοπης ποιος καθοριζει το ποσα θα παρω και μου απαντησαν οτι η τιμη της αποζημιωσης εξαρταται απο το ποσο παλια ειναι η μοτοσυκλετα και οτι η βασιζεται πανω σε περιοδικα οπως το μοτο και οι τρεχουσες αγγελιες μεταχειρισμενων.... αρα δεν υπαρχει ακριβως σίγουρη εξασφαλιση για το ποσα θα παρεις. Παντως ειναι μεγαλη υποθεση να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οπου και αν εισαι μερα νυχτα, και να το αφηνεις και ξεκλειδωτο ;)

xtapodias
06/07/2006, 17:40
Καταρχήν για ασφάλεια κλοπής θα σας πω ακριβώς τι παίζει από Δευτέρα. (και τα "ψιλά" γράμματα). Σήμερα πάντως αγόρασα κλειδαρία abus.:a08:

costas81
06/07/2006, 17:51
ακου εμενα σκηνικο που μου ειπαν!
φιλαρακι ειχε κανει ασφαλεια κλοπης σε μηχανη
του την κλεψαν
παει να αποζημιωθει και του λενε οτι στα μικρα γραμματα παιζει το ενα και το αλλο και εκεινο
τελος παντων βαζει και δικηγορο του λενε οκ θα στα δωσουμε αν δεν βρεθει σε 3 μηνες
στους δυο μηνες κ κατι βρεθηκε σε ενα τμημα ενα μηχανακι σαν το δικο του χωρις αριθμους διελυμενο
τον παιρνει τηλ η ασφαλιστικη και του λενε το βρηκαμε το δικο σου ειναι
και ακομα παιρναι τα τετοια......απο την ασφαλιστικη



το νου σας να δειτε ολο το συμβολαιο πριν υπογραψετε

blueblack
07/07/2006, 00:16
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ......

Όλική καί...ΜΕΡΙΚΗ ΚΛΟΠΗ......
Είναι πολύ άπλό...!!!!!!!
Ό νόμος λέει στήν όλική 90 μέρες ...
Αύτό ύπογράφετε, τό ξανάγραψα άν βρεθεί έστω καί μανέττα
καί άποδειχθεί έτσι ή άλλιώς ότι είναι άπό τήν άσφαλισμένη
μοτό...........τότε
ΓΕΙΑ ΣΑΣ........!!!!!!!!!!!!!

xtapodias
07/07/2006, 07:02
ρε κούκλε δεν υπάρχει μερική κλοπη για μηχανές λέμε. Μόνο ολική παιζει στην πιάτσα κι αυτή απο 2-3 εταιρείες. Μερική μπορείς μονο στα αυτοκίνητα να κάνεις.

costas81
07/07/2006, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
ρε κούκλε δεν υπάρχει μερική κλοπη για μηχανές λέμε. Μόνο ολική παιζει στην πιάτσα κι αυτή απο 2-3 εταιρείες. Μερική μπορείς μονο στα αυτοκίνητα να κάνεις.


εχω την εντυπωση οτι κανεις λαθος!!!!!

xtapodias
07/07/2006, 08:30
εγώ ρώτησα ασφαλιστή που κάνει ασφάλειες απο σχεδόν όλες τις εταιρείες. Αυτός μου το είπε αυτό. Αν ξέρετε που κάνεις ολική ή ΚΑΙ μερική κλοπή να μου πει να παώ να τον σκίσω, διότι με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και αν μου λέει παπαριές θα τα ακούσει. Το θέμα είναι όμως για να του τα χώσω πρέπει να του πώ συγκεκριμένα οτι η τάδε ασφαλιστική κάνει μερική κλοπή μοτοσυκλέτας. :winka:

γεροπιτσιρικος
07/07/2006, 09:15
Καλημέρα σε όλους,

Μερική κλοπή ΔΕΝ υπάρχει στις μηχανές παιδιά. ΜΟΝΟ ολική. Επίσης, αν κλαπεί και βρεθεί ο μπροστά τροχός, πάλι θα αποζημιωθεί ο κάτοχος για το σύνολο της μηχανής. Αν βρεθεί όμως το 30% της μηχανής και παραπάνω (πλαίσιο, πλαίσιο με κινητήρα, κλπ), τότε επιστρέφετε στον κάτοχο και δεν υπάρχει αποζημίωση.

Όσο αφορά το ασφάλιστρο. Τον πρώτο χρόνο η ασφάλεια καλύπτει το 100% της αξίας. Τον 2ο την αναπροσαρμόζει και πάει λέγοντας. Απλά ο περισσότερος κόσμος δεν ενημερώνεται από τον ασφαλιστή του, ώστε να προσαρμόσει το ασφάλιστρο του ανάλογα. Έτσι βρίσκεσαι στην θέση να πληρώνεις ένα ασφάλιστρο καινούργιας μηχανής, που όμως το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο είναι το 70% της αρχικής αξίας (αυτό το γνωρίζει η ασφαλιστική γιατί ζητάει τιμολόγιο αγοράς).

Αυτό που επίσης μπορεί να συμβεί, είναι μετά την κλοπή και αποζημίωση, η ασφαλιστική να ασφάλιση το καινούργιο μηχανάκι στο 80 με 70% της αξίας του.

Επίσης δεν ισχύει έκπτωση στο ασφάλιστρο σε περίπτωση που έχεις συναγερμό, imobilizer κτλ, που ισχύουν στο αυτοκίνητο.

Συμβουλή σε όλους πάντως, είναι να βάζετε τον ασφαλιστή σας να σας εξηγεί όλους τους όρους του συμβολαίου σας, πριν υπογράψετε. Δουλεία του είναι και πληρώνεται αρκετά καλά για αυτό.

blueblack
07/07/2006, 09:54
ΠΑΙΔΙΑ......

Όταν ύπάρχουν 100 άσφαλιστικές καί αύτές πού άσφαλίζουν μοτό
είναι μία-δύο κάτι τρέχει...
ΔΕΝ ξέρω τί προσφέρουν οί άσφαλιστικές στά συμβόλαια τους ή καθεμία...
Έγώ ύπέδειξα τόν τρόπο διασφάλισης μας..
Τώρα ποιός έχει ή ΔΕΝ ΕΧΕΙ μερική κλοπή δέν τό ξέρω..
Ότι θέλουν κάνουν
Πρέπει όμως νά ξέρουμε σίγουρα ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ....όπως είπε
καί ό φίλος παραπάνω...
Στό έξωτερικό άμα θέλεις άσφαλίζεις μόνο τό δεξί σου άρχί....


ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ

:wave2: :wave2:

xtapodias
07/07/2006, 13:15
ο φίλος γεροπιτσιρίκος με κάλυψε απόλυτα. Ετσι τα ήξερα κι εγώ τα πράγματα. Απλά είπα οτι θα γράψω καποια πράγματα από Δευτέρα για να δώσω στοιχεία και από τα ψιλά γράμματα.:wave2:

hornetakias
07/07/2006, 15:18
1:Οταν ασφαλιζεις για κλοπη στο συμβολαιο γραφει και το ποσο αποζημιωσης
σε περιπτωση κλοπης.Οποτε καθε χρονο ή 6μηνο μπορει
να αλλαζει το ποσο αλλα το κοιτας για να το διατηρησεις στα επιπεδα που θελεις.

2:Πρηξε τα @@@@ στον ασφαλιστη σου να στα πει ολα αναλυτικα και οσες φορες
χρειαζεται για να τα μαθεις για να μην τον βριζεις μετα γιατι δεν σου εξηγησε αυτο και εκεινο....

3:Εχω την εντυπωση οτι η yamaha δεν ειναι ασφαλιστικη(:rotflmao: ) εταιρια
οποτε υπαρχει καποια ασφλιστικη απο πισω που θα σε παει
αυτος και πιθανων να ειναι φιλαρακι του*.Γιαυτο ρωτα ποια ειναι και μαθε τι ρολο βαραει

*το επαθε φιλη μου που πηρε καινουριο peugeot και της ειπαν οτι θα της το ασφαλισουν σε
ασφαλιστικη της ιδιας της εταιρειας και τελικα την ασφαλισαν στην Μιννετα:eek: