PDA

View Full Version : Απο δευτερα Πεταει νεκρα



oulas
02/07/2006, 01:49
Τον τελευταιο καιρο και ενω εχω Δευτερα στο κιβωτιο και πηγαινω ηρεμα με 30-40 χλμ, και χωρις να πατησω καθολου συμπλεκτη, αφηνοντας λιγο το γκαζι και χωρις να πατησω καθολου το ποδι στις ταχυτητες πεταει νεκρα που και που. Πχ αυτο γινεται 2 -3 φορες την εβδομαδα.

Σκεφτομαι μηπως πεζει ρολο που η αλυσιδα μου εχει χαλαρωσει αρκετα και εχω αμεληση να την σφιξω. Κανει χαρακτηριστικο μεταλλικο τακ τακ ειδικα αν εχω αφημενο το γκαζι. ΕΠισης εχει πιασει και ενα δυο κομπους και μαλλον τελευτεα θελει και ποιο συχνα σφιχιμο. Αρα ισως εχουν φαγωθει και τα γραναζια μου.


Πεζει το προβλημα του να πεταει νεκρα να οφηλετε, σε χαλαρη αλυσιδα - πιθανο φαγωμενα γραναζια, η ειναι κατι αλλο?

Επισης εχει τυχη να παω να βαλω απο Δευτερα σε Πρωτη και να μπει νεκρα. Αλλα αυρο ας το αφησουμε γιατι ισως να μην εβαλα την καταλληλη δυναμη, ωστε να ξεπερασει την νεκρα.

Α εχω cbf 250, 16000 χλμ, δεν εχω αλλαξει αλυσιδογραναζα ακομη.

crs-k
02/07/2006, 07:30
Απλα ΔΕΝ ειχε κουμπωσει καλα η δευτερα!

kalant
02/07/2006, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Τον τελευταιο καιρο και ενω εχω Δευτερα στο κιβωτιο και πηγαινω ηρεμα με 30-40 χλμ, και χωρις να πατησω καθολου συμπλεκτη, αφηνοντας λιγο το γκαζι και χωρις να πατησω καθολου το ποδι στις ταχυτητες πεταει νεκρα που και που. Πχ αυτο γινεται 2 -3 φορες την εβδομαδα.

Σκεφτομαι μηπως πεζει ρολο που η αλυσιδα μου εχει χαλαρωσει αρκετα και εχω αμεληση να την σφιξω. Κανει χαρακτηριστικο μεταλλικο τακ τακ ειδικα αν εχω αφημενο το γκαζι. ΕΠισης εχει πιασει και ενα δυο κομπους και μαλλον τελευτεα θελει και ποιο συχνα σφιχιμο. Αρα ισως εχουν φαγωθει και τα γραναζια μου.


Πεζει το προβλημα του να πεταει νεκρα να οφηλετε, σε χαλαρη αλυσιδα - πιθανο φαγωμενα γραναζια, η ειναι κατι αλλο?

Επισης εχει τυχη να παω να βαλω απο Δευτερα σε Πρωτη και να μπει νεκρα. Αλλα αυρο ας το αφησουμε γιατι ισως να μην εβαλα την καταλληλη δυναμη, ωστε να ξεπερασει την νεκρα.

Α εχω cbf 250, 16000 χλμ, δεν εχω αλλαξει αλυσιδογραναζα ακομη.

βαζε δυναμη να κουμπωνουν καλα οι ταχυτητες...

μην το λυπασαι, δεν παθαινει τιποτα...

;)

oulas
02/07/2006, 11:14
Απλα ΔΕΝ ειχε κουμπωσει καλα η δευτερα!

Ειναι δυνατο να μην εχει κουμπωσει καλα η δευτερα και να κανω καμια 200 αρια μετρα στα στενα του Αγ δημητριου με 30- 40 χλμ, και να φτυσει ξαφνικα?

Μακαρι να φταιει αυτο

crs-k
02/07/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ειναι δυνατο να μην εχει κουμπωσει καλα η δευτερα και να κανω καμια 200 αρια μετρα στα στενα του Αγ δημητριου με 30- 40 χλμ, και να φτυσει ξαφνικα?

Μακαρι να φταιει αυτο


Οταν δεν εχει κουμπωσει καλα μια ταχυτητα, τοτε την κραταει για ενα ορισμενο φασμα στροφων.
Την "πεταει" ειτε οταν πεσουν (οι στροφες) πολυ χαμηλα, ειτε οταν ανεβουν ψηλα, συνηθως ...

gcrook
02/07/2006, 13:30
Aυτο που σου λενε τα παιδια ειναι δεν την εχεις κουμπωσει καλα και ολοι το παθαινουμε.

Χαρακτηριστικο τα παραδειγμα της δευτερας σε ολα τα μηχανακια λογω σχεδιασμου του κιβωτιου στις μοτο, (μεσολαβει και μια νεκρα, και η διαδρομη του πενταλ ειναι και μεγαλυτερη σε σχεση με πχ αλλαγη απο δευτερα σε τριτη κ.ο.κ. ) .

Αν η αλυσιδα σου εχει αρχισει να κανει "κομπους", και να θελει συχνοτερα σφιξιμο, αυτο ειναι σημαδι οτι εχει αρχισει να τα τρωει τα ψωμια της.
:wave2:

oulas
02/07/2006, 14:31
Να στε καλα παιδια, για την βοηθεια. Ενα χρονο δεν το ειχα ξαναπαθει και γι αθτο νομισα πως ηταν προβλημα. Ισως με το διαστρεμα που επαθα στο αριστερο ποδι ασυνεσθητα να μην εβαζα οση δυναμη θα επρεπε και να την πεταγε. Σας ευχαριστω ολους:wave2: Α by the way, μολις κουρευτικα γουλι! ειναι απιστευτη η αισθηση!

kostisthegreek
03/07/2006, 20:38
Χαρακτηριστικό πρόβλημα των πρώτων CBF250. Ειδικά όταν κατεβάζεις από 2α - 1η πάτα δυό φορές το λεβιέ για σιγουριά.

oulas
06/07/2006, 23:13
Τις τελευταιες μερες εγινε ποιο συχνο το πεταμα της δευτερας. Αρα δεν θα ειναι λογο μη επαρκης δυναμης οπως νομιζα.. Αρα παμε συνεργειο... γαμωτο...:bigcry: