PDA

View Full Version : Αλλαγή λαδιών



kxIII
02/07/2006, 11:19
Παιδιά μία ερώτηση.

Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω αλλάξει ποτέ λάδια μόνος μου, θέλω να ρωτήσω, τα παλιά λάδια πού τα πετάμε?

Είναι super τοξικά, εννοείται υπόνομος δεν παίζει...

Όποιος γνωρίζει....
:wave2:

crs-k
02/07/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
Παιδιά μία ερώτηση.

Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω αλλάξει ποτέ λάδια μόνος μου, θέλω να ρωτήσω, τα παλιά λάδια πού τα πετάμε?

Είναι super τοξικά, εννοείται υπόνομος δεν παίζει...

Όποιος γνωρίζει....
:wave2:


Οι επαγγελματιες συνεργαζονται (θα επρεπε τουλαχιστον) με εταιρειες που τα μαζευουν.

Οι ιδιωτες (οπως κι αρκετοι συνεργατζιδες, δυστυχως) μονη λυση που εχουν ειναι ο υπονομος, χωρις φυσικα να λεω οτι αυτο ειναι σωστο ... :sick:

kxIII
02/07/2006, 12:09
Αυτή η λύση δεν με καλύπτει φίλε crs-k.
Είναι απαράδεκτη, ωχαδερφίστικη κτλπ.

:nono:

Σε ευχαριστώ πάντως. Θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι θα ενημερώσω, για όποιον ενδιαφέρεται, στην κυριολεξία.

:wave2:

OldMan
02/07/2006, 13:14
:wave2:

Αν έχεις γνωστό Βενζινά, μπορείς να τα βάλεις στο δοχείο που έχουν για να μαζεύουν τα χρησιμοποιημένα λάδια !!!

( Και άγνωστος να είναι, συνήθως το δέχεται γιατί τα πουλάει με το κιλό...).

:wave2: :beer: :wave2:



Υ.Γ.
ΜΠΡΑΒΟ :winka:

simeon
03/07/2006, 10:43
μπετονι παλιο σε μια ακρη και καθε τοσο στο βενζιναδικο κοντα στο σπιτι σου... ;)

div400
03/07/2006, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
μπετονι παλιο σε μια ακρη και καθε τοσο στο βενζιναδικο κοντα στο σπιτι σου... ;)

+1000000 :wave2:

υπαρχουν και ειδικα μπετονια οπου μπορεις να ριξεις τα λαδια απευθειας απο το καρτερ και μολις γεμισει στον βενζινα της γειτονιας......


για ακομα πιο οικολογικα αποτελεσματα, τα παλια λαδια τα βαζουμε πισω στις εργοστασικες συσκευασιες και τα δινουμε σε καποιον ''φιλο'' μας με πιο γληγορο μηχανακι.....:smokin:


υγ: αν δεν πω την λαλακια μου πρωι πρωι.......:rolleyes:

idi
03/07/2006, 11:29
εχω παλι ενα μεγαλο δοχειο σχεδον γεματο... καποια στιγμη θα τα παω στο βενζινα

και ναι τα παιρνει και λεει και ευχαριστω!:wave2:

kostisthegreek
03/07/2006, 20:25
Συμφωνώ απόλυτα με "τα λάδια στο βενζινάδικο".
Επίσης:
Πολλά συνεργεία δεν χρεώνουν την αλλαγή -αφού αγοράσεις το λάδι από κει- οπότε ξενοιάζεις απ΄όλα.

iziogas
04/08/2006, 10:08
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παίζει και η λύση να τα κάνει σαπουνάκι. Πολύ απλή στην υλοποίηση και πρακτική λύση.

Αν ενδιαφέρεστε, βρίσκω λεπτομέρειες από τον πατέρα μου που το έχει κάνει αρκετές φορές.

kostisthegreek
04/08/2006, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παίζει και η λύση να τα κάνει σαπουνάκι. Πολύ απλή στην υλοποίηση και πρακτική λύση.

Αν ενδιαφέρεστε, βρίσκω λεπτομέρειες από τον πατέρα μου που το έχει κάνει αρκετές φορές.

Επίσης ένας γνωστός μου μάστορας είχε φτιάξει στο μαγαζί του μια σόμπα λαδιού και είχε λύσει και το πρόβλημα της θέρμανσης το χειμώνα.:wave2:

fantacid
05/08/2006, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, παίζει και η λύση να τα κάνει σαπουνάκι. Πολύ απλή στην υλοποίηση και πρακτική λύση.

Αν ενδιαφέρεστε, βρίσκω λεπτομέρειες από τον πατέρα μου που το έχει κάνει αρκετές φορές.

lol!!!
για πε.......

OldMan
07/08/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Επίσης ένας γνωστός μου μάστορας είχε φτιάξει στο μαγαζί του μια σόμπα λαδιού και είχε λύσει και το πρόβλημα της θέρμανσης το χειμώνα.:wave2:

Και το πρόβλημα του καρκίνου των πνευμόνων ...

Τα σημερινά λάδια, άσχετα από την βάση τους (Ορυκτέλαια - Ημισυνθετικά ή Πλήρως Συνθετικά) είναι ΑΚΡΩΣ καρκινογόνα όταν καίγονται !!!

:sad: :sad: :sad:

adam_tsouk
07/08/2006, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εχω παλι ενα μεγαλο δοχειο σχεδον γεματο... καποια στιγμη θα τα παω στο βενζινα

και ναι τα παιρνει και λεει και ευχαριστω!:wave2:

τα δινει πισω και παιρνει καποια χρηματα (εστω κ λιγα)

fantacid
07/08/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και το πρόβλημα του καρκίνου των πνευμόνων ...

Τα σημερινά λάδια, άσχετα από την βάση τους (Ορυκτέλαια - Ημισυνθετικά ή Πλήρως Συνθετικά) είναι ΑΚΡΩΣ καρκινογόνα όταν καίγονται !!!

:sad: :sad: :sad:

ε φαντασου τα σαπουνια.........
:rotflmao: :rotflmao:

iziogas
07/08/2006, 21:20
Οταν καίγονται είπε ο άνθρωπος! Οταν καίγονται!

Φλαμπέ σαπούνι :bigcry:



ΥΓ
Βασικά δεν έχω ρωτήσει τον father ακόμα.
Πάντως είναι ωραίο projectακι το σαπούνι.
Δεν είναι ανάγκη να βάλεις τα λάδια της μηχανής, βάλε αγνό παρθένο ελαιόλαδο!