PDA

View Full Version : distixws apeviwse.o logos omws?



la_villa
02/07/2006, 21:53
Μια αλλαγή στο ποστ μέχρι νεωτέρας

Χτες βράδυ λοιπόν ,Σάββατο, φεύγω να πάω να δω τον αγώνα και στα 300 μέτρα ακούγετε (και νοιώθω) ένα «κλακ» από μέσα, σβήνει απότομα το μοτέρ μόνο του, μπλοκάρει τον πίσω τροχό (ευτύχως ήμουν ακόμα σε ευθεία και τότε ξεκίναγα να επιταχύνω με 2α ή 3α και δεν είχα χιλιόμετρα ούτε πολλές στροφές και ήμουν 200 μέτρα από την στροφή που πλησίαζα) συμπλέκτη να ελευθερώσει και δεξιά σταματημένος.
Η συνέχεια λίγο πολύ αναμενόμενη, φίλοι και τράβηγμα πίσω όπου και το άφησα.


εκτος απο μηχανικό πρόβλημα παίζει αυτό να έγινε εξαιτίας ηλεκτρικού προβλήματος.
έτσι απότομα?

beholder
03/07/2006, 06:23
Πιθανον οχι. Εαν ητανε ηλεκτρικά θα φρεναρε μεν ο κινητηρας άλλα οχι τελειως κόκκαλο.
Θα ειχε συμπιεση και θα κινειτο το εμβολο (Οπως οταν σπρωχνεις μια μηχανη για να παρει εμπρος.)
Αυτο το κλακ που ακουσες και το κοκκαλωμα με βαζει σε σκεψεις για κατι πιο σοβαρο. Βαλε 4η μεσα και δοκιμασε να την σπρωξεις Εαν το πιστονι δεν ανεβοκατεβει εστω και λιγο, δυσκολα τα πραγματα

la_villa
03/07/2006, 09:43
να προσθέσω οτι η μπαταρία μου ήταν στα τελευταία της.με προσοχή κράταγε ακόμα αλλά ξελιγωνόταν σχετικά εύκολα.

το συνδεσαμε χτες με αμάξι,έδινε αλλά δεν πήρε.
η εξάτμιση πίσω κάνει "βου-βου-βου" (πως αλλιώς να το περιγράψω) αλλά δεν σκάει.

το σπρώχαμε με 2α,4η,και 6η ακούγεται ένα "βουυυυυυυυυ" αλλά πάλι δεν παίρνει.

επείδή την πήρα πρόσφατα απο συνεργείο θέλω να είμαι σίγουρος αν είναι για μηχανικό πριν πάω

sub_zero
03/07/2006, 10:08
Να υποθέσω σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ότι το μοτέρ "γυρίζει" με την μίζα και απλά δεν πάιρνει μπρός έτσι?....

Αν ναί τότε κατα πάσα πιθανότητα είναι ηλεκτρικό το πρόβλημα...

Ρίξε μια ματία στα ρεύματα... ασφάλειες... κύκλωμα.. άν έχεις συναγερμό στο μηχανάκι δες την ασφάλεια του, και αν ανάγκη αποσύνδεσέ τον..(έχω πάθει κάτι αντίστοιχο με την ασφάλεια του συναγερμού που ήταν καμμένη)...

καλη τύχη...

:wave2: :wave2:

la_villa
03/07/2006, 14:38
ναι λογικά το μοτερ αφού βγάζει αέρα απο εξάτμιση,έτσι δεν είναι?

κατα τ'αλλα είχα ένα πρόβλημα με διακόπτη
καμιά φορα ενώ τον άνοιγα και είχα ρεύμα στα φώτα φλας κ.α έδινα μίζα γλυρναγε αλλά δεν έπαιρνε.
τον έκλεινα τον ξαναάνοιγα και έπαιρνα κανονικά

θα ελέγξω μπουζί το απόγευμα και μετά
οπότε θα κοιτάξω προς τα κει μήπως τα κακκάρωσε εντελώς ο διακόπτης .οπότε δικαιολογήτε και το μπλοκάρισμα έτσι δεν είναι αμα έκοψε ρεύμα ο διακόπτης?

συναγερμό δεν έχω βάλει.

Xrider
03/07/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
να προσθέσω οτι η μπαταρία μου ήταν στα τελευταία της.με προσοχή κράταγε ακόμα αλλά ξελιγωνόταν σχετικά εύκολα.

το συνδεσαμε χτες με αμάξι,έδινε αλλά δεν πήρε.
η εξάτμιση πίσω κάνει "βου-βου-βου" (πως αλλιώς να το περιγράψω) αλλά δεν σκάει.

το σπρώχαμε με 2α,4η,και 6η ακούγεται ένα "βουυυυυυυυυ" αλλά πάλι δεν παίρνει.

επείδή την πήρα πρόσφατα απο συνεργείο θέλω να είμαι σίγουρος αν είναι για μηχανικό πριν πάω


Borei kai na einai hlektrika...perysi i dikia moy ekane peripou ta idia,mou esvhse pano se strofh apo 2era se 3ti gia 1-2sec,blocare o troxos,ekana zogleriko,den epesa kai xanaphre...meta apo liges meres 5-10 mou eskase i bataria kuriolektika..Htan kai i dikia mou xeligomeni alla klou-kakou alaxa kai anor8oti giati sthn metrish ton brhkame na dinei ligo parapano.
Borei na sta kanei i bataria,giati eixa ta idia symptomata.

beholder
04/07/2006, 06:29
Τι εγινε βρηκες ακρη?

la_villa
04/07/2006, 15:36
σήμερα απόγευμα περιμένω να δω αν θα έχουμε νέα απο τον ηλεκτρολόγο.

το έχω υπόψην μου να ποστάρω τα νέα όταν τα έχω.ελπίζω να είναι ευχάριστα και όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα.

ααα χθες όπως την πήγαινα "πατητήρι" με παπι σε μια κατηφόρα με 2α πήρε μπροστά για λίγο αλλά έκλεισε το παιδί που ήταν πάνω το γκάζι και έσβησε πάλι.

dirtbird
04/07/2006, 15:44
Μία πολύ αφελής ερώτηση (απάντα μονολεκτικά):
Βενζίνα έχει?

la_villa
04/07/2006, 18:30
ναι
το είχα γεμίσει μια μέρα πριν.:) :)

και όπως έγραψα δεν έκανε διακοπές έπεσε μια και καλή απότομα.
μάλλον είναι μπουζί τελικά

wild_cat/anima
04/07/2006, 19:11
ρε παλικαρι ......γραψε στον τιτλο οτι μιλας για μηχανακι κι οχι για ανθρωπο!!


ανεβασα 180 παλμους μεχρι να δω οτι προκειται για μοτο.!!

RapidShade
05/07/2006, 18:06
Εμένα γιατί μου μυρίζεται κάτι άλλο και
όχι ηλεκτρικό δεν ξέρω...

πάντως από το Eliminator είχα τέτοιες
εμπειρίες και το μυαλό μου πάει και
λίγο προς τα:

- καρφωμένο/χτυπημένο κοκοράκι?
- μπιέλα?
- η αλυσίδα του εκκεντροφόρου ήταν τεντωμένη ή λάστιχο?

Μηχανικός δεν είμαι, ούτε καν κοντά...
απλά αναρωτιέμαι γιατί όλοι το ρίξατε
στο ηλεκτρικό?...

FZR1000
05/07/2006, 23:22
Αμα άκουσες κλακ δυστυχώς μπορεί να καρφωσε βαλβίδα/ες βγάλε όλα τα μπούζι και αν ειναι οκ (οχι χτυπημένα) δεν συμβαίνει κατι τέτοιο.

(μπορεί στην κατηφόρα να πηρε μπρόστα με 3 κυλίνδρους)


το μοτερ ειχε κολήσει με το που έμεινε (μπλόκαρε η ρόδα) αρα δεν είναι ηλεκτρικό σίγουρα....

κουράγιο φιλε

la_villa
06/07/2006, 19:59
μπουζί δεν ήταν χτυπημένα αλλά ήταν υγρά?Λαδωμένα?
μπορεί να το έκανε αυτό τα καρμπυρατερ?


αύριο θα πάω να ψάξω την συμπίεση να δούμε αν έχει.
πάντως αν έχει σπάσει πάμε για μεγάλη ιστορία.
καθώς βγήκε απο συνεργείο πριν 15 μέρες οπότε μπορεί να παίζουν πολλά

beholder
06/07/2006, 20:28
Καλα ρεσυ ακομα δεν το πηγες στο μαστορα???

Εγω θα ειχα τρελλαθει μεχρι τωρα :uplate:

la_villa
07/07/2006, 00:26
πως δεν το πήγα

αλλά το πήγα πρώτα σε ηλεκτρολόγο μπας και ήταν κανα ρεύμα.
αλλά δεν...

επειδή τα μπουζί ήταν λαδωμένα μου είπε μην τυχόν είναι καρμπυρατερ.
τελικά πρώτα θα μετρήσουμε συμπίεση και μετά αν είναι οκ θα δούμε καρμπ.

ήταν για σερβις τα καρμπ αλλά ξέρω και γω.Μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο?
Πάντως όταν πήγαινα να ξεκινήσω απο φανάρι αν δεν ανέβαζα στροφές και άνοιγα το γκάζι πνιγόταν το μηχανάκι και πήγαινε να σβήσει.

άστα να πάνε

la_villa
17/07/2006, 01:39
τελικά η αιτιά θα μείνει αγνωστη γιατι πρέπει να τον έχουμε πιει κανονικά

μετρήθηκε ,στην αντιπροσωπεία, η συμπίεση και λέει αντι 130 που έπρεπε να είναι κανονικά τώρα είναι γύρω στα 30 σε όλους τους κυλίνδρους.
οπότε μιλάμε για μηχανικό πρόβλημα και μπορεί λέει να είναι οτιδήποτε.
και επειδή δεν παίζει να φτιαχτεί προς το παρόν,για διάφορους λόγους,θα κλειδωθεί και του χρόνου βλέπουμε.

la_villa
22/08/2007, 12:46
μια και το άφησα το θέμα ανοικτό πέρσυ και έχουμε νέα...

τελικά το μηχανάκι φτιάχτηκε πάλι.Λειτουργε ί κανονικά εδώ και 4 μήνες (είπα να μην γράψω εξαρχης,να κάνω πρώτα κάποια χιλιόμετρα).

Λοιπόν...
το Μάρτη το μηχανάκι ανέβηκε στα Γιάννενα να δούμε τι έχει.
ο μάστορας το άνοιξε και βρήκε κομμένη την καδένα και καποια δόντια απο τα γρανάζια σπασμένα.
αλλαξαμε καδένα,λάδια,μπουζιά,μπαταρία και το μηχανάκι πηρε με την μία μπροστά

ακουγόταν λίγο οι βαλβίδες του (απο ότι μού πε πήραν λίγο αλλα της έφερε,ήταν ελάχιστα λεει).Αυτο που μου ειπε είναι στην αρχή να πάω σιγά να δούμε αν θα παρουσιασει κανένα πρόβλημα.Ως τώρα τπτ με απίστευτη λειτουργία η μηχανή.

η δουλειά που έκανε πραγματικά είναι καταπληκτική,φοβερός μάστορας και πολύ τίμιος.

Ο μάστορας λέγεται Τζίμας και έχει τα service της Kawasaki νομίζω.οδό δεν ξέρω.

υ.γ τώρα είμαι για λάστιχα και δισκόπλακες. angry2. καμιά ιδέα

costas81
22/08/2007, 13:00
ωραιος!