PDA

View Full Version : Στήριξη πινακίδας σε cbr600rr 05



road spirit
03/07/2006, 13:52
Η εργοστασιακή βάση έχει πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Τι εναλλακτικές έχουν δοκιμαστεί για τη στήριξη της πινακίδας ?
Γενικά, κοιτάζοντας το κάτω μέρος της ουράς δεν υπάρχει κάποιο οφθαλμοφανές σημείο που να μπορεί να βιδωθεί εύκολα η πινακίδα χωρίς να χρειασθεί μια έστω και μικρή επέμβαση.
Πρώτη σκέψη είναι να βιδωθεί πάνω στο πλαστικό κουτί-θήκη της μπαταρίας, αλλά έχω αμφιβολίες για το αν θα κρατήσουν τα πάσα και μην χαλάσει το κουτί, συν το οτι το κουτι ειναι παρακεντρα τοποθετημένο.
Δεύτερη σκέψη είναι να φτιάξω μια βάση που να στηρίζεται πάνω στις τρύπες της εργοστασιακής αλλά να είναι μικρότερη και με κλίση προς τα πίσω-μέσα (ουσιαστικά να τοποθετεί την πινακίδα σχεδόν οριζόντια)
Άλλη σκέψη κανείς? Αγορά after market βάσης δεν εξετάζεται, δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

GIXXERAKIAS
03/07/2006, 14:54
Καθοτι εχω φιλο με cbr rr 05 εχει κανει μια πολυ καλη τοποθετηση αλλα δεν μπορω να βαλω φωτο ρε γμτ να το δεις ,απλα κατω απο την εξατμιση και αναμεσα απο τα μαρσπιε του συνοδηγου ειναι καποιες βιδες που εξεχουν με παξιμαδια ασφαλειας, απλα ξεβιδωσε τες και κανε μια εχτρα τρυπουλα οπου χρειαστει για να "πεσει"σωστα στις βιδες η πινακιδα(καπου στην μεση της νομιζω ειναι),μετα βιδωσε τες και...... βουα λα!!!ps ποιο καλα δεν μπορω να το περιγραψω:D :D :wave2:

road spirit
03/07/2006, 15:30
νομιζω πως το κενο αναμεσα στα μαρσπιε του συνεπιβατη ειναι μεγαλο για να στηριχθεί πινακιδα. ...εκτός και αν ειναι απο τις καινουριες, τα ταψια ε?

Θα το κοιταξω οταν παω σπιτι, ευχαριστω παντως.

road spirit
04/07/2006, 12:25
λοιπον, δεν παιζει αυτή η λύση, εχω την παλιά πινακιδα (τη μικρή ντε) και δεν φτάνει με τιποτα απο ακρη σε ακρη. εκτός και αν βάλω λαμακια ως προεκτάσεις.
Τεσπα, οταν βρω μια καλή λύση θα επανελθω και με φωτος

GIXXERAKIAS
04/07/2006, 13:17
Την παλια εχει και ο κολλητος κια δεν του εχει παρουσιασει προβλημα εμενα μου φαινεται οτι χωραει ισα ισα οταν το κοιταω για ψαξτο καλυτερα:wave2: