PDA

View Full Version : βροχη με.... το τσουβαλι....



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
18/05/2004, 11:51
βροχη με.... το τσουβαλι.....
εχτες ειχα ραντεβου 5 το απογευμα στην βιομηχανηκη περιχη στα οινοφιτα. ο ουρανος καταμαυρος ηταν ετοιμος για βροχη. κατα της 4 περνω το φορτηγο ( γιατι ο γιος μου ειχε παρει το ιχ) και ξεκηνω απο φιλαδελφεια στο υψος της ρενω που μενω. μετα απο ουτε 1 χιλιομετρο στην εισοδο της αττικης οδου... μποτιλιαρισμα....... μετα βια φτανω στην γεφηρα της τατοιου ωρα 4+ 45 οχι και ασχημα 45 λεπτα για ενα χιλιομετρο περιπου. εκει κανω δεξια και σε 5 λεπτα ειμαι σπιτι. βουταω το κρανος και το δερνατινο μπουφαν και βουρ με την γιαγια να προλαβο το ραντεβου 5 παρα πεντε ξαναβγενω στην εθνηκη εχωντας παρει ενα τηλεφωνο τον ιδιοκτητη του εργοστασιου οτι θα αργισω λιγω. ο καιρος στα οινοφιτα λεει ειναι κληστος αλλα δεν βρεχει. στο υψος της φαγε ριχνη αποτομα καρεκλες. απο την τσαφ και επανω μεχρη σχεδων τα διοδια ριχνη χαλαζι. εχω σκηψη πισω απο το φερινκ για να αποφιγω να με πιανουν τα νερα και παω λιγο πανω απο τα 160 για να κρατα η αεροδιναμηκη τα νερα μακρια μου. το κακο ειναι οτι δεν εχω παρει απο την βιασηνη μου τα γαντια και τα δακτιλα απο το χαλαζι εχουν αρχηση και πονανε. εβρεχε μεχρη 1 χιλιομετρο εξω απο τα οινοφιτα. εχω γινη παπακη απο την μεση και κατω λογο του τζιν. μεχρη να σηζητησουμε για καμια ωρα εχω αρχηση και στεγνωνουν τα ρουχα επανω μου απο τον αερα στο εργοστασιο που ειναι στα μπετα και μπαζει απο παντου. εντωμεταξη εχει αρχηση να βρεχει και εκει. η παριμοια λεει οτι ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβατε οποτε βουρ για πισω. καποια στηγμη ριχνη τοσο νερο που ολοι εχουν κοψη ταχητητα γιατι δεν μορουν να δουν απο την ποσοτητα του νερου που πεφτη και η εθνηκη αρχηζη να μαζευη νερα και αρχηζη να πλαναρη η γιαγια σαν τζετ σκι. μην μπορωντας να παω γρηγορα για να κρηφτω πισο απο το φερινκ τρωω τα νερα απο τα αυτοκηνητα που περναω και με περνανε. σκεψη να σταματισω καμια γιατι τα νερα πια ειναι παντου επανω μου. εχει βραχη μεχρη και η υφαλοκρυπηδα μου. με το που μιονετε η ενταση του νερου το γκαζι ξανα ανοιγη και σε 20 λεπτα ημουν σπιτη για να βγαλω τα βρεγμενα...... μετα οταν αρχησα να σηνερχομαι και σηνηδητοποιησα το με ποσα πιγενα ειπα οτι ηταν μεγαλη η μαλακια μου. τον χημωνα ειμαστε προετοιμασμενοι για την βροχη και εχουμε παντα ενα αδιαβροχο μαζι μας και δεν βρεχωμαστε. ολλες της μπορες που γινωμαστε μουσχεμα ειναι οι ανοιξιατηκες η οι καλοκαιρινες που εχουμε αφιση το αδιαβροχο σπιτη και δεν πιστευουμε οτι θα βρεξει και την παταμε σαν μαλακες. αμ εγω που εφιγα απο το σπιτη και δεν το πιρα απο την βιασηνη μου? ειμαι δυο φορες μαλακας. τα ηθελα και τα επαθα. ευτυχως που οι αρκουδες ειναι ανθεκτικες και αντεχουν στο κρυο και την γλυτοσα μονο με ενα ελαφρο πονοκεφαλο και την πλατη μου που εσθανωμε σημερα οτι μου ριχνουν κρυο νερο.