PDA

View Full Version : Ερωτηση για κατοχους Shoei Xr1000



PortisHead
04/07/2006, 11:47
Στο manual που συνοδευε το κράνος ελεγε σε ενα σημειο οτι μπορεις να ρυθμίσεις με ενα διακοπτάκι που υπάρχει στην αριστερη (οπως το φορας) πλευρα του κράνους ωστε το ανοιγμα τις ζελατίνας να το κλειδώνεις εκει που θες.
Ε ? σε μενα δεν συμβαίνει αυτό. :confused:
Μπορώ μόνο να το κλειδώσω στο τελειως κλειστό.Σε οποιαδήποτε αλλη θέση....δεν αγκιστρώνει (φαίνεται και εκ κατασκευης).Ειναι νορμαλ αυτό ?
Επίσης.....οταν δέσεις αυτο το καταρραμενο Double D Ring.....το υπολοιπο λουρακι...εχει ενα αγκιστρακι...το οποιο δεν φαινεται να πιάνει πουθενα ωστε να μη σε μαστιγώνει με τον αερα.....

Αϊ γουλντ ριλι απρισιεϊτ ενι χελπ....... :D
:wave2:

EVI
04/07/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Αϊ γουλντ ριλι απρισιεϊτ ενι χελπ....... :D
:wave2: [/B]

evi is here :smokin:



λοιπον

μονο σε κλειστη θεση το κρατα για λογους προστασιας στην πτωση μην ανοιξει

το λουρακι αν παρατηρησεισ το πλαστικο που το παιρνας εχει μια γραμη και το λουρακι κατω εχει ενα πλαστικο με ενα αυλακι αυτο κουμπωνει στο ισιο πλαστικο ναι ναι κουμπονει

:wave2:

καταλαβες?


αν οχι θα το εξηγησω καλυτερα

EVI
04/07/2006, 11:55
:wave2:

spare parts for xr-1000 ασχετο αλλα να το εχεις


54017

PortisHead
04/07/2006, 11:57
Thank youuuuuuuu !!!!
:a46:

EVI
04/07/2006, 12:03
tip : προσεχε γιατι το επαθα και εγω

αν το μπουφαν σου στο κουμπωμα του λαιμου εχει σκρατσ θα μαγκωνει το λουρακι το υφασματινο εκει και θα σε ενοχλει θα το τραβας με το κεφαλι και θα το κανεις χαλια το λουρακι


προσεχε να μην ακουμπα


αν εχεις κουμπι τοτε ξεχνα το

you welcome


:beer: :smokin:

PortisHead
04/07/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
tip : προσεχε γιατι το επαθα και εγω

αν το μπουφαν σου στο κουμπωμα του λαιμου εχει σκρατσ θα μαγκωνει το λουρακι το υφασματινο εκει και θα σε ενοχλει θα το τραβας με το κεφαλι και θα το κανεις χαλια το λουρακι


προσεχε να μην ακουμπα


αν εχεις κουμπι τοτε ξεχνα το

you welcome


:beer: :smokin:

:beer: Τα μισώ τα σκρατσ.....εχω μόνο κουμπια.
Thanks anyway!

makis206
04/07/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Επίσης.....οταν δέσεις αυτο το καταρραμενο Double D Ring.....το υπολοιπο λουρακι...εχει ενα αγκιστρακι...το οποιο δεν φαινεται να πιάνει πουθενα ωστε να μη σε μαστιγώνει με τον αερα.....

Δεν φαίνεται και πολύ καθαρά στην εικόνα αλλά ελπίζω οτι θα καταλάβεις τι γίνεται με το κούμπωμα της άκρης του λουρακιού.

Τις δυο-τρεις πρώτες φορές ίσως σε δυσκολέψει στο κούμπωμά του αλλά μετά θα το κάνεις πολύ εύκολα, σχεδόν μηχανικά !:winka:

:beer: :beer:


54032

Alki_Viades
04/07/2006, 14:47
Επισης για να σηκωσεις την ζελατινα του κρανους τοποθετησε τον αριστερο σου αντιχειρα κατω απο το μικρο εξογκωμα που εχει η ζελατινα και σπρωξε προς τα πανω. Οσο πιο πολυ σπρωξεις τοσο πιο πολυ θα σηκωθει.

Για να κλεισεις την ζελατινα ακολουθεις την αντιστροφη διαδικασια.

Προσεχε μονο να μην εχεις μεγαλο νυχι στον αντιχειρα γιατι θα γρατζουνισεις το μπροστινο-αριστερο-κατω μερος του κρανους!!! :eek:

:beer: :beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao:

EVI
04/07/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Επισης για να σηκωσεις την ζελατινα του κρανους τοποθετησε τον αριστερο σου αντιχειρα κατω απο το μικρο εξογκωμα που εχει η ζελατινα και σπρωξε προς τα πανω. Οσο πιο πολυ σπρωξεις τοσο πιο πολυ θα σηκωθει.

Για να κλεισεις την ζελατινα ακολουθεις την αντιστροφη διαδικασια.

Προσεχε μονο να μην εχεις μεγαλο νυχι στον αντιχειρα γιατι θα γρατζουνισεις το μπροστινο-αριστερο-κατω μερος του κρανους!!! :eek:

:beer: :beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao:



+1 MPRABO RE ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΚΕΣ ειδες?ολοι για σενα δουλευουμε γιωργη


:wave2: :smokin: :smokin: :smokin:

PortisHead
04/07/2006, 15:09
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις.
Αν και θα προσπαθησω να scan-αρω το manual να δειτε που λεει οτι μπορεις να το κλειδωσεις σε οποιαδηποτε θέση θες......

Απατεώνες:lol:
:wave2:

Alki_Viades
04/07/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις.
Αν και θα προσπαθησω να scan-αρω το manual να δειτε που λεει οτι μπορεις να το κλειδωσεις σε οποιαδηποτε θέση θες......

Απατεώνες:lol:
:wave2:

Οk, εστω πως ΜΠΟΡΕΙΣ να το κλειδωσεις σε οποια θεση θες.

Ποιος ο λογος; Να πηγαινεις με 250 και μισανοιχτη ζελατινα και να εισαι σιγουρος πως δεν θα ανοιξει εντελως;

:eyepop:

Ασχετο: ποιο σχεδιο εχεις;

bartlal
04/07/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις.
Αν και θα προσπαθησω να scan-αρω το manual να δειτε που λεει οτι μπορεις να το κλειδωσεις σε οποιαδηποτε θέση θες......

Απατεώνες:lol:
:wave2:

να το κλειδωσεις ναι, σιγουρα το λεει το εγχειριδιο, αλλα ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν λεει σε οποιαδηποτε θεση θελεις.

το clip αυτο ειναι 3 θεσεων:

1η)για να μπορει να βρισκει εμποδιο να μην κλεινει εντελως και να μπορει να κυκλοφορει επιπλεον αερας να μην θολωνει η ζελατινα (ιδιως αν δεν εχεις το επιπλεον anti fog)

2η) μπορει να κλεισει η ζελατινα εντελως

3η) κλειδωνει η ζελατινα και δεν μπορει να ανοιξει με τιποτα εκτος αν την φερεις στην 2η θεση!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

PortisHead
04/07/2006, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Οk, εστω πως ΜΠΟΡΕΙΣ να το κλειδωσεις σε οποια θεση θες.

Ποιος ο λογος; Να πηγαινεις με 250 και μισανοιχτη ζελατινα και να εισαι σιγουρος πως δεν θα ανοιξει εντελως;

:nono:
οχι και με 250...αλλα το χειμωνα με ενδιαφερει να μπορει να κλειδώσει στον μισό ποντο για να μη θολώνουν τα γυαλιά.Γιατι ως γνωστόν ολα τα σουπερ-ντουπερ anti fog συστηματα αφορουν την ζελατινα και μόνο...οχι τα γυαλιά που φοράμε...αυτα θολώνουν κανονικα και πάντα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades

Ασχετο: ποιο σχεδιο εχεις;


Εβαλα τον δευτερο διάολο στο κεφάλι μου.(Diabolic ΙΙ) :D

:wave2:

bartlal
04/07/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
αλλα το χειμωνα με ενδιαφερει να μπορει να κλειδώσει στον μισό ποντο για να μη θολώνουν τα γυαλιά.Γιατι ως γνωστόν ολα τα σουπερ-ντουπερ anti fog συστηματα αφορουν την ζελατινα και μόνο...οχι τα γυαλιά που φοράμε...αυτα θολώνουν κανονικα και πάντα.


καλυφθηκες απο την απαντηση μου, 1ο σημειο... :wave2:

evvou
04/07/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead



Εβαλα τον δευτερο διάολο στο κεφάλι μου.(Diabolic ΙΙ) :D

:wave2:


:bawl: :bawl: :bawl: θελω το ΙΙΙ :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


ασχετο :look:

PortisHead
04/07/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:bawl: :bawl: :bawl: θελω το ΙΙΙ :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


ασχετο :look:

Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Στο Ι και στο ΙΙ τον διαβολο τον φυλανε τα αγγελάκια φυλακισμενο........στο ΙΙΙ ελευθερώνεται........

Be careful what you wish.......:lol: :lol: :lol:

:wave2:

EVI
04/07/2006, 15:36
το 3 πηρες? το 2 δε μου ειπες?


2 ΔΕ ΜΠΕΣΤ ΕΝΤ ΦΑΚ ΔΕ ΡΕΣΤ



:beer:



:smokin:

evvou
04/07/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Στο Ι και στο ΙΙ τον διαβολο τον φυλανε τα αγγελάκια φυλακισμενο........στο ΙΙΙ ελευθερώνεται........

Be careful what you wish.......:lol: :lol: :lol:

:wave2:



:eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao:
οχι ρε συ...ειναι απο τη μια μερια το κακο..και απο την αλλη το καλο :winka:

evvou
04/07/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
το 3 πηρες? το 2 δε μου ειπες?


2 ΔΕ ΜΠΕΣΤ ΕΝΤ ΦΑΚ ΔΕ ΡΕΣΤ



:beer:



:smokin:


οχι ρε δεν το εχω παρει ακομα! ωραιο και το 2 αλλα το 3....δεν παιζεται!!! :eyepop:

EVI
04/07/2006, 15:40
ελα ρε στον πορτισχεντ μιλαγα


:smokin:

evvou
04/07/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ελα ρε στον πορτισχεντ μιλαγα


:smokin:


αφου το ειπε οτι πηρε το 2...και ειπα οτι εγω θελω το 3..και μου ειπε μηηηηηηη

αυτα :smilea: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ας κανω και εγω ενα :smokin: :lol: :lol:

nickmonstro
05/07/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Στο Ι και στο ΙΙ τον διαβολο τον φυλανε τα αγγελάκια φυλακισμενο........στο ΙΙΙ ελευθερώνεται........

Be careful what you wish.......:lol: :lol: :lol:

:wave2: Λοιπον ρε φιλαρακι εχω το Ι.Εχω προσπσθησει να ερμηνεψω το σχεδιο αρκετες φορες αλλα τιποτα...
τωρα ομως που το λες το ξαναειδα και εισαι RIGHT!