PDA

View Full Version : Ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη (ζητουνται πληροφοριες)



Athanl
04/07/2006, 16:14
Αγαπητοί φίλοι της μοτοσυκλέτας,

επιτέλους θα παραγματοποιήσω ένα όνειρό μου !!!
Πάω διακοπές με τη γυναίκα μου, τον Αύγουστο στην κεντρική Ευρώπη.
Βόρεια Ιταλία, Ελβετία, Αυστρία, και ολίγον από Γαλλία.
Είναι η πρώτη φορά που θα βγάλω μοτοσυκλέτα εκτός συνόρων και ζητώ τις συμβουλές σας.
Ξέρω πως πρέπει να έχω μαζί μου ένα τσαντάκι με διάφορα καλούδια, όπως λάδι, κιτ επισκευής ελαστικών με αεροθάλαμο, τα εργαλεία της μηχανής.... και τι άλλο δεν ξέρω, για ρίχτε καμιά συμβουλή.
Τι άλλο πρέπει να προσέξω για να μην έχω άσχημες εκπλήξεις ?
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, για οτιδήποτε (εξοπλισμός, μοτοσυκλέτα, οδική βοήθεια κλπ).

Nostra
04/07/2006, 16:17
διάβασε διεξοδικά όλα τα ποστ στα ταξιδιωτικά στα thread που αναφέρονται στο εξωτερικό και να επανέλθεις με συγκεκριμένες απορίες καθώς πολλά από αυτά που ρωτάς έχουν κατά καιρούς συζητηθεί....

να οργανωθείς, προετοιμαστείς και να περάσετε τέλεια μαζί με τη γυναίκα σου και τη μηχανή σας....


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
04/07/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Πάω διακοπές με τη γυναίκα μου.................

Τι πρέπει να προσέξω για να μην έχω άσχημες εκπλήξεις ?

Τα ευκόλως εννοούμενα, παραλείπονται !!!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Nostra
04/07/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Πάω διακοπές με τη γυναίκα μου,
Τι άλλο πρέπει να προσέξω για να μην έχω άσχημες εκπλήξεις ?


μήπως να MHN πάρεις και την κουμπάρα μαζί?




:lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2:

Athanl
04/07/2006, 16:32
Ok φίλοι, μελετώ και επανέρχομαι διαβασμένος !!!

AXL954
05/07/2006, 13:41
Κάποιος σε αυτό το forum είχε πει κάποτε, και πολύ εύστοχα, ότι από την στιγμή που θα σκεφτείς ένα ταξίδι, έχεις κάνει ήδη την μισή διαδρομή (εξ' ού και το "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός)

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που μεθαύριο ξεκινώ για καλοκαιρινές διακοπές στο εξωτερικό με τις δύο αγαπημένες μου. Σε πληροφορώ ότι διάβασα πάρα, μα πάρα πολύ και έλαβα όλα τα προληπτικά μέτρα (όχι τόσο κατασταλτικά), δηλαδή ένα καλό σέρβις στην μηχανή και έναν καλό έλεγχο. Βέβαια πήρα και αρκετά εργαλεία αλλά το θέμα είναι να μην χρειαστεί να τα βγάλεις γιατί τότε δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις καταμεσής της εθνικής.

Κλείνοντας θα δανειστώ πάλι κάποιες κουβέντες από μέλος του φόρουμ που έλεγε, περίπου, πως αυτό που πρέπει να πάρεις μαζί σου είναι διάθεση και θετική ενέργεια. Και αν θέλεις κάτι τόσο πολύ, τότε όλο το σύμπαν θα συνωμοτήσει για να το πραγματοποιήσεις.


ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ :beer: :sun: :beer: :sun:

Kostas NL
05/07/2006, 17:38
Καλά ταξίδια μάγκες.

Βάλτε και καμμιά φωτό αφού επιστρέψετε.

:beer:

zolotas
05/07/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Αγαπητοί φίλοι της μοτοσυκλέτας,



μ αρεσεις.................:beer:

makis206
05/07/2006, 23:52
Καλό ταξίδι !!

Ας είναι το παρθενικό σου ταξίδι όπως ακριβώς το ονειρευόσουν !
Αξέχαστο, χαρίζοντάς σας ένα μόνιμό χαμόγελο και κάνοντάς σας στην επιστροφή να σχεδιάζετε το επόμενο !

:beer: :beer: :beer:

sotpag
06/07/2006, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Ok φίλοι, μελετώ και επανέρχομαι διαβασμένος !!!


το νου σου θα γραψεις και εξετασεις


και αν κοπεις δεν εχει ταξιδι





καλα να περασεις ... :wave2: :wave2:

div400
06/07/2006, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Αγαπητοί φίλοι της μοτοσυκλέτας,

επιτέλους θα παραγματοποιήσω ένα όνειρό μου !!!
Πάω διακοπές με τη γυναίκα μου, τον Αύγουστο στην κεντρική Ευρώπη.
Βόρεια Ιταλία, Ελβετία, Αυστρία, και ολίγον από Γαλλία.
Είναι η πρώτη φορά που θα βγάλω μοτοσυκλέτα εκτός συνόρων και ζητώ τις συμβουλές σας.
Ξέρω πως πρέπει να έχω μαζί μου ένα τσαντάκι με διάφορα καλούδια, όπως λάδι, κιτ επισκευής ελαστικών με αεροθάλαμο, τα εργαλεία της μηχανής.... και τι άλλο δεν ξέρω, για ρίχτε καμιά συμβουλή.
Τι άλλο πρέπει να προσέξω για να μην έχω άσχημες εκπλήξεις ?
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, για οτιδήποτε (εξοπλισμός, μοτοσυκλέτα, οδική βοήθεια κλπ).

καταρχας μηχανη σε καλη κατασταση
εξοπλισμος πληρες αδιαβροχα κτλ σε ευκολα προσβασιμα σημεια (και οχι δεν εννοειτε αυτο...:blush: )
πρασινη καρτα απο την ασφαλιστικη σου για καλυψη στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στις χωρες που θα επισκευτεις και ρωτα και για οδικη βοηθεια (μπορεις να κανεις καλυψη οδικης μονο για το διαστημα που θα εισαι εξω οποτε το κοστος δεν θα ειναι μεγαλο)

αφου θα εισαι σε αγνωστα μερη καλο θα ηταν τις διαδρομες απο πολη σε πολη πχ να τις βγαζεις το δυνατον κατα την διαρκεια της ημερας ( λιγοτερο αγχος κτλ)
χαρτες και καποιο ειδος ''roadbook'' ειναι απαραιτητα και μελετα την διαδρομη ωστε να ξερεις χοντρικα οτι πας στην σωστη κατευθυνση ( δεν θα ανοιγοκλεινεις τους χαρτες καθε τρεις και λιγο)

χαλαρα, οχι νευρα και αγχος και απαραιτητα: ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ

αυτα απο μενα, για πιο τεχνικα θεματα ας πουνε οι αλλοι.....

:wave2: καλο ταξιδι φιλε

div400
06/07/2006, 06:23
αααα ξεχασα.......

ΟΧΙ ΕΝΔΟΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ!!!!!!

απαπα με τιποτα........


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :beer:

SOL-VFR-VTEC
06/07/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αααα ξεχασα.......

ΟΧΙ ΕΝΔΟΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ!!!!!!

απαπα με τιποτα........


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :beer: THN PROTH FORA POU PHGA TO SKEFTOMOUN......KSERETE TH EIPA META POU DEN EVALA????SOTHIKAAAA....... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ....................................................OI STHGMES POY THA ZEIS EKEI....NA EINAI SUPER...KALA XLM:wave2: :wave2: .....KALYTERA NA TAKSIDEYEIS...PARA NA FTANEIS.....

sallako
07/07/2006, 10:32
Athanl σου εστειλα πμ .Μολις γυρισα απο ολα αυτα τα μερη και ισως μπορω να σε βοηθησω.Παιδια σορυ αλλα δε ξερω τι ακριβως θελει ο φιλος μας για να τα γραψω εδω.Ειναι τοσα πολλα.Ετοιμαζω αναλυτικο φωτογραφικο ταξιδιωτικο με πολλες πληροφοριες..

crs-k
07/07/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
............................
Ετοιμαζω αναλυτικο φωτογραφικο ταξιδιωτικο με πολλες πληροφοριες..


Τελουμε εν αναμονη ... :a014:

zolotas
08/07/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Αγαπητοί φίλοι της μοτοσυκλέτας,

επιτέλους θα παραγματοποιήσω ένα όνειρό μου !!!
Πάω διακοπές με τη γυναίκα μου, τον Αύγουστο στην κεντρική Ευρώπη.


προσεξε να μην παρασυρθεις γιατι αλλο μονος (θα δωσουμε καποια γκαζια παραπανω) αλλο με δευτερο ατομο και ειδικα την γυναικα σου.

η μοτο συμπεριφερεται διαφορετικα και σκεψου οτι εμεις που οδηγαμε καραγουσταρουμε αλλα ρωτηξες τον πισω αν νοιωθει ετσι??

γι αυτο εκει που θα σκεφτεις να πλαγιασεις την μοτο παραπανω ,να πιασεις μια 250 ..........ΘΥΜΙΣΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ .......

npigas
11/07/2006, 13:57
Poly eugeniki h skepsh sou gia to sinepivati (dhladh emena!!!)

...Alla ama den plagiaseis kai ligo den to fxaristiesai....eeeeeeee??????????????????

Na eisai kala pantws !



PS :gia tous ypoloipous filous pou aporoun giati me pairnei mazi tou einai gaiti poly apla ....8a stoixize perissotero na tou thlefwnw ana 2 lepta kai na tou griniazw pou den me phre !!!!!!!!

Ase pou kapoios prepei na kouvalaei tis bagazieres!!!!!


H SYZYGOS

zolotas
13/07/2006, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npigas
Poly eugeniki h skepsh sou gia to sinepivati (dhladh emena!!!)

...Alla ama den plagiaseis kai ligo den to fxaristiesai....eeeeeeee??????????????????

Na eisai kala pantws !



PS :gia tous ypoloipous filous pou aporoun giati me pairnei mazi tou einai gaiti poly apla ....8a stoixize perissotero na tou thlefwnw ana 2 lepta kai na tou griniazw pou den me phre !!!!!!!!

Ase pou kapoios prepei na kouvalaei tis bagazieres!!!!!


H SYZYGOS

:eyepop: :eyepop: δε μου λες ?? εχεις καμια φιλη να μου γνωρισεις ?? :lol: εμεινα μοναχογιος και οι κοπελες που ξερω σιχαινονται την μοτο μου γιατι ειναι κακασχημη :bigcry:

Xrider
13/07/2006, 01:16
GOOD LUCK TO MONO POY XREIAZESE!:wave2:
KAI PARE OTI THL. THN ASFALISTIKH SOY NA MA8EIS AN SE KALYPTEI SE ODIKH BOH8EIA KAI MEXRI POSA $ STO EXOTERIKO.

kostasnaoum
17/07/2006, 16:01
Μην ξεχασεις μπαινοντας στην Αυστρια να βγαλεις "βινιετα"(νομιζω οτι ετσι λεγεται).
Κοστιζει 4,70 ευρω και αν δεν την εχεις υπαρχει αρκετα τσουχτερο προστιμο.
Ειναι ενα αυτοκολητο σημα που το κολλας σε εμφανες σημειο και μπορεις να το αγορασεις απο βενζιναδικα πριν μπεις στην Αυστρια.
Οι πινακιδες που σου το λενε ειναι μονο στα Γερμανικα.


Καλο ταξιδι



:) :) :) :) :) :) :)

Athanl
27/07/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
Athanl σου εστειλα πμ .Μολις γυρισα απο ολα αυτα τα μερη και ισως μπορω να σε βοηθησω.Παιδια σορυ αλλα δε ξερω τι ακριβως θελει ο φιλος μας για να τα γραψω εδω.Ειναι τοσα πολλα.Ετοιμαζω αναλυτικο φωτογραφικο ταξιδιωτικο με πολλες πληροφοριες..

Sallako καλώς ήρθες στην πατρίδα
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, όπως επίσης ευχαριστώ και όλους τους φίλους της μοτοσυκλέτας που έσπευσαν να στηρίξουν το εγχείρημά μου.
Βασικά οι πληροφορίες που χρειάζομαι είναι κυρίως για πράγματα που δεν πάει το μυαλό κάποιου που δεν έχει οδηγήσει ξανά εκτός συνόρων. Πράσινη κάρτα και οδική βοήθεια έχω πλέον. Διάφορα τζάτζαλα μάντζαλα (πχ λάδι, κιτ βουλκανισμού, νιτσεράδες κλπ ) έχω. Κάποιος φίλος μου είπε πως στην Autostrada να μην πηγαίνω κάτω από 120 γιατί θα με ''χεριάσει'' η τροχαία και σε καμμιά περίπτωση να μην οδηγώ στην δεξιά λωρίδα η οποία είναι μόνο για ασθενοφόρα, πυροσβεστικά κλπ, γιατί εκεί πέφτει πρόστιμο βαρβάτο, ότι αν χάσεις έξοδο από την εθνική την πάτησες, γιατί δεν ''παίζει'' αναστροφή και η επόμενη έξοδος είναι στα ''τσάγκαλα''. Έπίσης, ο φίλος KostasNaoum αναφέρεται σε μια κάρτα που πρέπει να έχεις στην Αυστρία. Τέτοιες πληροφορίες χρειάζομαι. ΄Κάπου είχα διαβάσει ότι σε βενζινάδικο στην Ιταλία κάποιος ζήτησε να του βάλουν βενζίνη στην μοτο του αλλά δεν είπε gasolina αλλά κάποια άλλη λέξη και τελικά του έβαλαν πετρέλαιο κίνησης!!! Εννοείται πως υποδείξεις σχετικά με ωραίες διαδρομές είναι ευπρόσδεκτες, αλλά μάλλον το ρεπορτάζ που ετοιμάζεις θα τα λέει και θα τα δείχνει όλα.
Ρίξε λοιπόν άπλετο φως στα σκοτάδια της άγνοιάς μου!!!
Με το καλό να φύγεις για το επόμενο ταξίδι

Suria
27/07/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Sallako καλώς ήρθες στην πατρίδα
Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, όπως επίσης ευχαριστώ και όλους τους φίλους της μοτοσυκλέτας που έσπευσαν να στηρίξουν το εγχείρημά μου.
Βασικά οι πληροφορίες που χρειάζομαι είναι κυρίως για πράγματα που δεν πάει το μυαλό κάποιου που δεν έχει οδηγήσει ξανά εκτός συνόρων. Πράσινη κάρτα και οδική βοήθεια έχω πλέον. Διάφορα τζάτζαλα μάντζαλα (πχ λάδι, κιτ βουλκανισμού, νιτσεράδες κλπ ) έχω. Κάποιος φίλος μου είπε πως στην Autostrada να μην πηγαίνω κάτω από 120 γιατί θα με ''χεριάσει'' η τροχαία και σε καμμιά περίπτωση να μην οδηγώ στην δεξιά λωρίδα η οποία είναι μόνο για ασθενοφόρα, πυροσβεστικά κλπ, γιατί εκεί πέφτει πρόστιμο βαρβάτο, ότι αν χάσεις έξοδο από την εθνική την πάτησες, γιατί δεν ''παίζει'' αναστροφή και η επόμενη έξοδος είναι στα ''τσάγκαλα''. Έπίσης, ο φίλος KostasNaoum αναφέρεται σε μια κάρτα που πρέπει να έχεις στην Αυστρία. Τέτοιες πληροφορίες χρειάζομαι. ΄Κάπου είχα διαβάσει ότι σε βενζινάδικο στην Ιταλία κάποιος ζήτησε να του βάλουν βενζίνη στην μοτο του αλλά δεν είπε gasolina αλλά κάποια άλλη λέξη και τελικά του έβαλαν πετρέλαιο κίνησης!!! Εννοείται πως υποδείξεις σχετικά με ωραίες διαδρομές είναι ευπρόσδεκτες, αλλά μάλλον το ρεπορτάζ που ετοιμάζεις θα τα λέει και θα τα δείχνει όλα.
Ρίξε λοιπόν άπλετο φως στα σκοτάδια της άγνοιάς μου!!!
Με το καλό να φύγεις για το επόμενο ταξίδι

Χρειάζεσαι πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σου. Μη σε πιάνει πανικός για ανταλλακτικά, πηγαίνεις σε πολιτισμένες χώρες που έχουν τα πάντα και μάλιστα φθηνότερα από εδώ. Πάρε μαζί σου ό,τι μπορείς να επισκευάσεις μόνος σου (το σπουδαιότερο τα ελαστικά). Η βινιέτα δεν ισχύει. Τη χρειάζονται τα φορτηγά για να κάνουν χρήσης της Autobahn.
Αν βάζεις αμόλυβδη, θα ελέγχεις ότι σου βάζουν από την πράσινη αντλία.
Στις Εθνικές έξω δεν οδηγάμε όπως στην Ελλάδα. Πρόσεχε τα όρια ταχύτητας, όχι σφήνες, όχι προσπεράσεις από δεξιά, όχι κορναρίσματα και σινιάλο φώτων στους μπροστινούς σου για να κάνουν δεξιά (στην Αυστρια και Ελβετία απαγορεύεται!) - μόνο φλας. Στην Ιταλία πιο ελληνικό στιλ οδήγησης, με πολύ μεγάλη κίνηση και άπειρα φορτηγά. Προσοχή ιδιαίτερη.
Γενικά ακολούθα με κομουνιστική ευλάβεια τις σημάνσεις και τις διαγραμμίσεις πάνω στο δρόμο και αλλαγές λωρίδας μόνο με φλας. Όπου κίτρινη διαγράμμιση ακυρώνει την άσπρη.
Αυτό με τη δεξιά λωρίδα είναι ανακριβές. Φαντάζομαι σου είπαν για την λωρίδα κινδύνου στα δεξιά μετά την άσπρη ενιαία γραμμή. Εδώ τη χρησιμοποιούμε για προσπεράσεις κλπ ενώ έξω για επείγουσα στάση, ασθενοφόρα κλπ. Μην οδηγείς εκεί πάνω.
Απόφυγε όσο μπορείς Εθνική στην Ιταλία - πολύ ακριβά διόδια.

sallako
27/07/2006, 13:08
Καποια γενικα.Το απογευμα αν προλαβω θα σου γραψω διαδρομες κτλ.
Καταρχην εχεις παρει χαμπαρι τι μηχανη εχεις?Εκτος απο το κιτ για για τα λαστιχα και το κιτ με τα εργαλεια δε θες τιποτε αλλο.Ουτε λαδια ουτε τιποτε .Μην αγχωνεσε ,δε θα σου καψει τιποτα.
Ρωτα την ασφαλιστικη σου σε καθε χωρα με πια οδικη συνεργαζετε.Παιρνεις κατευθειαν σε αυτην ,πληρωνεις και παιρνεις τα λεφτα πισω μετα.
Παθων ημουνα περσυ οπου εκανα 4 ωρες να συνενοηθω και χαλασα το σκ μου.
ΠΡΟΣΕΧΕ,να γυρνας το κλειδι στο οφ οταν σταματας μη ξελιγωσεις την μπαταρια.
Την πισω βαλιτσα μην την φορτωσεις πανω απο 13 κιλα.Την φορτωσα 15 και ειχα ψιλοπροβληματα.Οι πλαινες 10 η καθε μια.
Απο ρουχα πιστεψε με δε θα σου χρειαστουν πολλα.Αλλα δε λεω περισσοτερα απλα και μονο για να το διαπιστωσεις μονος σου.
Μη νομιζεις οτι θα πας στις Αλπεις και θα εχει κρυο.Καθε αλλο.Χιονια θα δεις αλλα και στα 2900 μετρα να ανεβεις με το κοντομανικο θα εισαι.Τα δερματινα μια χαρα ειναι (δε ξερω τι εξοπλισμο εχεις).

Τωρα με το που θα κατεβεις απο το καραβι κατσε κανε κανα δυο τσιγαρα για να προσαρμοστεις λιγο με το καινουριο περιβαλλον.Οι εξοδοι απο τα λιμανια για autostrata ειναι ευκολοι με πολλες πινακιδες.Αν θες ακολουθεις αλλους ταξιδιωτες.Σαν πρωτη φορα μολις συναντησεις διοδια αραξε λιγο πριν και δες που πανε και τι κανουν οι αλλοι και καντο και συ μετα.
ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ στην Ιταλια δε θα πηγαινεις σιγα.Πολλα φορτηγα που θα πρεπει να προσπερνας και ταυτοχρονα τουτου που τρεχουν .Οποτε κατω απο 130 δε θα πεσεις.Δεξιες λοριδες ξεχασε τις .Ειναι πιασμενες απο τα φορτηγα.Αν οδηγησεις λιγα χιλιομετρα θα παρεις τον αερα πολυ γρηγορα μαλιστα.

Ελβετια Αυστρια ειναι πολυ αυστηρα οντως.Με περισσοτερο στην Ελβετια.
Τηρεις κατα γραμα τα ορια στις πινακιδες (οπως ολοι).Ηθελα να ξερα τοσα πανακριβα τουτου που εχουν που τα τρεχουν.Δε θα σε αγχωσει κανενας οδηγος τουτου.Θα δεις οτι εχουν μεγαλο σεβασμο στις μηχανες και κυριως υπομονη.
Προσοχη οταν μπαινεις σε χωρια.μειωνουν εως και αποτομα την ταχυτητα τους συμφωνα με το οριο (40-50) Οπως σταματανε και σε καθε διαβαση οταν υπαρχει πεζος.Προσεξε μη ξεχαστεις και καρφωθεις σε κανενα.Να το εχεις στο νου σου αυτο.
Αν εχουν προταιρεοτητα σπανια θα σου την δωσουν.Σε πλατειουλες (πολυ συχνες)προταιρεοτητα εχει αυτος που ειναι μεσα .
Μα να σου πω και το αλλο?Θα βλεπεις καθε χιλιομετρο τοσο ωραια πραγματα που δε θα θες να τρεχεις.Οι περισσοτερες διαδρομες σου θα ειναι σε δρομους εκτος εθνικης ,οποτε..
Προσοχη στα τουνελ.Το οριο τηρητε Αυστηρα.Ουτε προσπερασεις.
Τα σηματα (σαν τα τελη κυκλοφοριας ΙΣΧΥΟΥΝ για τις εθνικες οδους.Ελβετια το παιρνεις διπλα στα συνορα απο μαγαζι ή βενζιναδικο οπυ σου αλλαζουν και τα χρηματα.Βαζω μια φωτο ,το κοκκινο Ελβετια ,το κιτρινο Αυστρια.Να κανεις ελβετικα φραγκα οσο νομιζεις οτι θα σου χρειαστουν ,μη σου μεινουν και μετα χασεις στην αλλαγη.Στην Ελβετια δουλευουν ομως και το ευρω.
Στα συνορα υπαρχει απλα αστυνομευση,δε σε σταματανε.Εχε διαβατηρια καλου κακου ομως.
Αυστρια Ελβετια Γαλλια βαζεις βενζινη μονος σου.
Αυτα για την ωρα.
Ποσες μερες εχεις στην διαθεση σου?


57192

billy_BMW
27/07/2006, 13:33
Ιταλία:

Superstrada :

+ Επαρχιακοί δρόμοι με πολύ καλή άσφαλτο

+ Δεν πληρώνεις διόδια (Οπου στην Ιταλία είναι ακριβά)

+ Ωραία τοπία γραφικά χωριουδάκια

- Κινείσαι με μέση ωριαία 70-80χλμ.Πριν απο κάθε είσοδο σε χωριό υπάρχουν σημεία εμφανή με ταμπέλες οπου καταγράφεται η ταχύτητα σου με lazer.
Δεν τρως πρόστιμο αλλά για τιμωρία αμέσως μετά έχει φανάρι οπου κρατάει κόκκινο για 3 λεπτά.Αν το περάσεις φωτό....και κλήση.Επίσης πρέπει να κόψεις πολύ γιατί απο πράσινο γίνεται πολύ γρήγορα κόκκινο.

Autostada:

+Κινείσαι σε Εθνική οδό οπου σέβονται
απόλυτα την προτεραιότητά σου αλλά πρέπει να τους σέβεσαι και εσύ.λ.χ άμα πάει κάποιος να προσπεράσει απο μπροστά μη διανοηθείς να επιταχύνεις ή
να τον ανακόψεις.....δε θα σε λυπηθεί γιατί έχει προτεραιότητα(και καλά κάνει).

+Είναι μύθος οτι έχει παντού αστυνομία

-Στην είσοδο απο τα διόδια παίρνεις ένα ticket οπου το δίνεις στην έξοδο οπου θα βγεις.Αυτό υπολογίζει το χρόνο και την μέση ωριαία ταχύτητα.Ανάλογα πληρώνεις.Πολλοί για την ίδια διαδρομή έχουν πληρώσει απο 20 εως 150 ευρώ.
(Εαν τρέχεις κάνε στάση για καφέ πριν βγεις)


+Όλα τα βενζινάδικα έχουν και self-service για το βράδυ.(και με χαρτονομίσματα).

+/- Αρκετά βενζινάδικα έχουν διπλές τιμές για τη βενζίνη.Ακριβή άμα σου βάλει ο υπάλληλος ...πιο φθηνή άμα βάλεις μόνος σου.(Όταν βάζεις μόνος σου η μάνικα είναι πολύ βαριά....προσοχή).

Αυστρία
Πληρώνεις 10 Ευρώ(νομίζω) στην είσοδο και ισχύει για δέκα ημέρες διόδια.

Γερμανία
Δεν πληρώνεις διόδια
+Έχει μερικά σημεία Εθνικής με No limit ταμπέλα.

Αν είσαι μισθωτός και έχεις ΙΚΑ πήγαινε εκεί οπου ανήκεις με το βιβλιάριό σου και σου βγάζουν μια κάρτα για ασφάλεια
νοσηλείας σε όλα τα κράτη της Ε.Ε.
(τη βγάζουν επιτόπου συνήθως)

.....αυτά ξέρω
15 με 16 /8 θα είμαστε Μόναχο 4-5 μηχανές.Άμα θες έλα.(Στείλε πμ να τα πούμε)

ZEUS
27/07/2006, 14:55
Nα συμπληρώσω τον billy-BMW ότι την κάρτα απο το ΙΚΑ θα την ζητήσεις ως : Ε 111, ισχύει ακόμη και για service στα δόντια !!!!αμα ας πούμε τα αφήσεις σε καμμιά λαμαρίνα αυτοκινήτου.

Αφου συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες , να σου ευχηθώ και γω ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.

Θα περάσεις πιο τέλεια απ' οτι φαντάζεσαι.

Αααα να ζητήσω και μια χάρη, επειδή φέτος δεν.....το 'πιασες το υπονοούμενο..........ρούφα καμμιά μπύρα και για μάς ... :beer: :beer: :beer:

Athanl
29/07/2006, 22:06
Προς όλους τους φίλους της μοτοσυκλέτας,

η ακόλουθη πληροφορία είναι αρκετά φορτισμένη με αγανάκτηση !!!
Οι περισσότεροι που πάμε ή που θέλουμε να πάμε στο εξωτερικό, ένα από τα πράγματα που θέλουμε είναι να λειτουργεί το κινητό μας τηλέφωνο. Πάμε λοιπόν και ενεργοποιούμε την υπηρεσία roaming, η οποία μας επιτρέπει να τηλεφωνούμε μέσω της κάθε κινητοεταιρίας της κάθε χώρας την οποία επισκεπτόμαστε.
Όσοι από σας χρησιμοποήσατε την υπηρεσία αυτή θα θυμάστε ότι κάθε φορά που άλλάζατε δίκτυο, δεχόσασταν φωνητικά και γραπτά μηνύματα από την εκάστοτε κινητοεταιρία της οποίας χρησιμοποιούσατε το δίκτυο. Προφανώς είχατε το κινητό στην αυτόματη ανεύρεση δικτύου, οπότε σε κάθε χώρα που είσαστε, πιάνατε και δυο και τρια δίκτυα και παίρνατε μηνύματα συνέχεια, τα οποία ήταν σε γλώσσα που πιθανόν δεν ξέρατε και περιείχαν πληροφορίες που δεν σας ενδιέφεραν και καλωσορίσματα στην εταιρίας μας κλπ κλπ. ΓΑΜ ΤΗΝ Π....ΑΝΑ ΜΟΥ ΓΑΜ αυτά τα μηνύματα τα χρεωθήκατε και μάλιστα τα πληρώσατε χρυσάφι !!! :a53:
Οι καργ...δες τα στέλνουν, δεν λένε ότι χρεώνονται κι εμείς οι μαλ... τα ακούμε ή τα διαβάζουμε νομίζοντας ότι κάτι χρήσιμο είναι και πέφτει το χαράτσι.
Ποιος από σας δεν είδε παραφουσκωμένο τον λογ/σμότου μετά το ταξίδι του... ΚΑΙ όχι μόνο τον επόμενο αλλά και τον μεθεπόμενο διότι η τιμολόγηση από την μια χώρα στην άλλη αργεί και πέφτεουν οι χρεώσεις σε δυο ή και τρεις επόμενους λογ/σμους.
Για να μην μας πιάσουν τον κ..., κι επειδή δεν είμαστε μαλ... αφήνουμε την sim κάρτα μας στο σπίτι μας και αγοράζουμε καρτοκινητή από το περιπτεράκι της γωνίας στην κάθε χώρα που επισκεπτόμαστε και πληρώνουμε αυτό που ''καίμε'' Ούτε καλωσορίσματα σε άσχετες γλώσσες, ούτε ''ευχαριστώ που επιλέξατε την κουκουmobile'' ούτε τίποτα !!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΥΧΕΣ ΡΕ ΚΟΥΚΟΥMOBILE, μου αρκούν οι ευχές των φίλων μοτοσυκλετιστών οι οποίες είναι αυθεντικές και όχι κονσερβούλα από το call center. Και τα φράγκα που θα μου έπαιρνες για να μου πεις πίπες στα γαλλικά, θα πάω να τα πιω στην υγειά των απανταχού μηχανόβιων και μοτοταξιδευτών, να είναι καλά, να κάνουν πολλά καλά χιλιόμετρα και να επιστρέφουν όπως έφυγαν και να ετοιμάσουν το επόμενο ταξίδι τους.
Τα είπα και ξαλάφρωσα !!!
:mad: :mad: :mad:

Athanl
29/07/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
Καποια γενικα.Το απογευμα αν προλαβω θα σου γραψω διαδρομες κτλ.
Καταρχην εχεις παρει χαμπαρι τι μηχανη εχεις?Εκτος απο το κιτ για για τα λαστιχα και το κιτ με τα εργαλεια δε θες τιποτε αλλο.Ουτε λαδια ουτε τιποτε .Μην αγχωνεσε ,δε θα σου καψει τιποτα.
Ρωτα την ασφαλιστικη σου σε καθε χωρα με πια οδικη συνεργαζετε.Παιρνεις κατευθειαν σε αυτην ,πληρωνεις και παιρνεις τα λεφτα πισω μετα.
Παθων ημουνα περσυ οπου εκανα 4 ωρες να συνενοηθω και χαλασα το σκ μου.
ΠΡΟΣΕΧΕ,να γυρνας το κλειδι στο οφ οταν σταματας μη ξελιγωσεις την μπαταρια.
Την πισω βαλιτσα μην την φορτωσεις πανω απο 13 κιλα.Την φορτωσα 15 και ειχα ψιλοπροβληματα.Οι πλαινες 10 η καθε μια.
Απο ρουχα πιστεψε με δε θα σου χρειαστουν πολλα.Αλλα δε λεω περισσοτερα απλα και μονο για να το διαπιστωσεις μονος σου.
Μη νομιζεις οτι θα πας στις Αλπεις και θα εχει κρυο.Καθε αλλο.Χιονια θα δεις αλλα και στα 2900 μετρα να ανεβεις με το κοντομανικο θα εισαι.Τα δερματινα μια χαρα ειναι (δε ξερω τι εξοπλισμο εχεις).

Τωρα με το που θα κατεβεις απο το καραβι κατσε κανε κανα δυο τσιγαρα για να προσαρμοστεις λιγο με το καινουριο περιβαλλον.Οι εξοδοι απο τα λιμανια για autostrata ειναι ευκολοι με πολλες πινακιδες.Αν θες ακολουθεις αλλους ταξιδιωτες.Σαν πρωτη φορα μολις συναντησεις διοδια αραξε λιγο πριν και δες που πανε και τι κανουν οι αλλοι και καντο και συ μετα.
ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ στην Ιταλια δε θα πηγαινεις σιγα.Πολλα φορτηγα που θα πρεπει να προσπερνας και ταυτοχρονα τουτου που τρεχουν .Οποτε κατω απο 130 δε θα πεσεις.Δεξιες λοριδες ξεχασε τις .Ειναι πιασμενες απο τα φορτηγα.Αν οδηγησεις λιγα χιλιομετρα θα παρεις τον αερα πολυ γρηγορα μαλιστα.

Ελβετια Αυστρια ειναι πολυ αυστηρα οντως.Με περισσοτερο στην Ελβετια.
Τηρεις κατα γραμα τα ορια στις πινακιδες (οπως ολοι).Ηθελα να ξερα τοσα πανακριβα τουτου που εχουν που τα τρεχουν.Δε θα σε αγχωσει κανενας οδηγος τουτου.Θα δεις οτι εχουν μεγαλο σεβασμο στις μηχανες και κυριως υπομονη.
Προσοχη οταν μπαινεις σε χωρια.μειωνουν εως και αποτομα την ταχυτητα τους συμφωνα με το οριο (40-50) Οπως σταματανε και σε καθε διαβαση οταν υπαρχει πεζος.Προσεξε μη ξεχαστεις και καρφωθεις σε κανενα.Να το εχεις στο νου σου αυτο.
Αν εχουν προταιρεοτητα σπανια θα σου την δωσουν.Σε πλατειουλες (πολυ συχνες)προταιρεοτητα εχει αυτος που ειναι μεσα .
Μα να σου πω και το αλλο?Θα βλεπεις καθε χιλιομετρο τοσο ωραια πραγματα που δε θα θες να τρεχεις.Οι περισσοτερες διαδρομες σου θα ειναι σε δρομους εκτος εθνικης ,οποτε..
Προσοχη στα τουνελ.Το οριο τηρητε Αυστηρα.Ουτε προσπερασεις.
Τα σηματα (σαν τα τελη κυκλοφοριας ΙΣΧΥΟΥΝ για τις εθνικες οδους.Ελβετια το παιρνεις διπλα στα συνορα απο μαγαζι ή βενζιναδικο οπυ σου αλλαζουν και τα χρηματα.Βαζω μια φωτο ,το κοκκινο Ελβετια ,το κιτρινο Αυστρια.Να κανεις ελβετικα φραγκα οσο νομιζεις οτι θα σου χρειαστουν ,μη σου μεινουν και μετα χασεις στην αλλαγη.Στην Ελβετια δουλευουν ομως και το ευρω.
Στα συνορα υπαρχει απλα αστυνομευση,δε σε σταματανε.Εχε διαβατηρια καλου κακου ομως.
Αυστρια Ελβετια Γαλλια βαζεις βενζινη μονος σου.
Αυτα για την ωρα.
Ποσες μερες εχεις στην διαθεση σου?

Αγαπητέ sallako

από εξοπλισμό, έχω δερμάτινα πάνω κάτω και ανάλογες μπότες, γάντια λέω να έχω καλοκαινά (όχι κομμένα) και όχι τουρισμού. Το κράνος μου είναι ανοιγόμενο με διπλή ζελατίνα για νύχτα και μέρα.
Επίσης θα αγοράσω μπλουζάκια, σωρτσάκια μάρκας ''karo tsaki'' αυθεντικά κινέζικα από ευαέρο, ευήλιαγο πάγκο στην Αθηνάς, ώστε να τα φοράω μια μέρα και μετά να τα αφήνω προίκα στους ΕλβετοΑυστριακούς. Τσιγάρα θα έχω αγοράσει από Ελλάδα γιατί ξέρω ότι έχουν διπλή τιμή στην Ευρώπη και φυσικά θα έχω σεηκερ, νεσκαφέ και καλαμάκια (ότι περισσέψει θα τους το αφήσω πρόικα κι αυτό). Καλός ο τουρισμός καλή η Ευρώπη αλλά.... ένα φραπεδάκι το πρωί είναι εκ των ουκ άνευ και δεν το διαπραγματεύομαι !!!
Και στην Ταϋλάνδη, την ίδια ιστορία έκανα με το φραπέ. Ζήταγα και παγάκια από το μπαρ και γέλαγα με τις φάτσες του προσωπικού που με ρώταγαν τι πίνω, και απαντούσα ''Greek ice coffe re''
Οπότε, οι μπαγαζιέρες θα ελαφραίνουν μέρα με την ημέρα εφόσον όλα τα παραπάνω είναι μιας χρήσης.
Έχω κατά νου να μείνω στο Interlaken στην Ελβετία - 6 μέρες κι από κει να γυρίσω όλη τη χώρα. Το ίδιο θα κάνω και στην Αυστρία- 7 μέρες, όπου θα γυρίσω το Tirol, Βιέννη έχω πάει. Ιταλία μια καταδρομική στο Como, Γαλλία στο Chamonix και στο Saint Croix γιατί γουστάρει η γυναίκα μου. Και στο τέλος του ταξιδιού... Βενετία !!! Σούμα 15 + 2 μέρες καράβι.
Πιστέυω ότι με αυτόν τον τρόπο θα είμαι πιο άνετος και δεν θα κουβαλάω κάθε μέρα όλα τα πράγματά μου.
Αν για κάποιες διαδρομές - κατά κανόνα κοντινές-, δεν φοράω το δερμάτινο παντελόνι, εμπίπτω σε παράβαση του Κ.Ο.Κ. ? Μήπως γνωρίζεις ? :confused:

Athanl
29/07/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZEUS
Nα συμπληρώσω τον billy-BMW ότι την κάρτα απο το ΙΚΑ θα την ζητήσεις ως : Ε 111, ισχύει ακόμη και για service στα δόντια !!!!αμα ας πούμε τα αφήσεις σε καμμιά λαμαρίνα αυτοκινήτου.

Αφου συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες , να σου ευχηθώ και γω ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ.

Θα περάσεις πιο τέλεια απ' οτι φαντάζεσαι.

Αααα να ζητήσω και μια χάρη, επειδή φέτος δεν.....το 'πιασες το υπονοούμενο..........ρούφα καμμιά μπύρα και για μάς ... :beer: :beer: :beer:

Ότι πει το παλληκάρι, Στην υγειά σου !!!! :beer:

Athanl
29/07/2006, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Ιταλία:

Superstrada :

+ Επαρχιακοί δρόμοι με πολύ καλή άσφαλτο

+ Δεν πληρώνεις διόδια (Οπου στην Ιταλία είναι ακριβά)

+ Ωραία τοπία γραφικά χωριουδάκια

- Κινείσαι με μέση ωριαία 70-80χλμ.Πριν απο κάθε είσοδο σε χωριό υπάρχουν σημεία εμφανή με ταμπέλες οπου καταγράφεται η ταχύτητα σου με lazer.
Δεν τρως πρόστιμο αλλά για τιμωρία αμέσως μετά έχει φανάρι οπου κρατάει κόκκινο για 3 λεπτά.Αν το περάσεις φωτό....και κλήση.Επίσης πρέπει να κόψεις πολύ γιατί απο πράσινο γίνεται πολύ γρήγορα κόκκινο.

Autostada:

+Κινείσαι σε Εθνική οδό οπου σέβονται
απόλυτα την προτεραιότητά σου αλλά πρέπει να τους σέβεσαι και εσύ.λ.χ άμα πάει κάποιος να προσπεράσει απο μπροστά μη διανοηθείς να επιταχύνεις ή
να τον ανακόψεις.....δε θα σε λυπηθεί γιατί έχει προτεραιότητα(και καλά κάνει).

+Είναι μύθος οτι έχει παντού αστυνομία

-Στην είσοδο απο τα διόδια παίρνεις ένα ticket οπου το δίνεις στην έξοδο οπου θα βγεις.Αυτό υπολογίζει το χρόνο και την μέση ωριαία ταχύτητα.Ανάλογα πληρώνεις.Πολλοί για την ίδια διαδρομή έχουν πληρώσει απο 20 εως 150 ευρώ.
(Εαν τρέχεις κάνε στάση για καφέ πριν βγεις)


+Όλα τα βενζινάδικα έχουν και self-service για το βράδυ.(και με χαρτονομίσματα).

+/- Αρκετά βενζινάδικα έχουν διπλές τιμές για τη βενζίνη.Ακριβή άμα σου βάλει ο υπάλληλος ...πιο φθηνή άμα βάλεις μόνος σου.(Όταν βάζεις μόνος σου η μάνικα είναι πολύ βαριά....προσοχή).

Αυστρία
Πληρώνεις 10 Ευρώ(νομίζω) στην είσοδο και ισχύει για δέκα ημέρες διόδια.

Γερμανία
Δεν πληρώνεις διόδια
+Έχει μερικά σημεία Εθνικής με No limit ταμπέλα.

Αν είσαι μισθωτός και έχεις ΙΚΑ πήγαινε εκεί οπου ανήκεις με το βιβλιάριό σου και σου βγάζουν μια κάρτα για ασφάλεια
νοσηλείας σε όλα τα κράτη της Ε.Ε.
(τη βγάζουν επιτόπου συνήθως)

.....αυτά ξέρω
15 με 16 /8 θα είμαστε Μόναχο 4-5 μηχανές.Άμα θες έλα.(Στείλε πμ να τα πούμε)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την πρόσκληση. Τις συγκεκριμένες μέρες θα είμαι στην Ελβετία - σύνορα με Γαλλία - οπότε δεν σας προλαβαίνω.
Πάντως είναι φοβερό να σου λέει κάποιος ''θά'μαστε Μόναχο, έλα'' σαν να λέμε θά'μαστε Κυψέλλη, έλα.... Κι ας μη γνωριζόμαστε κιόλας. Θα γνωριστούμε εκεί βρε αδελφέ !!!

Αυτό είναι το μεγαλείο του μοτοσυκλετισμού !!!

SOL-VFR-VTEC
09/08/2006, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Athanl
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για την πρόσκληση. Τις συγκεκριμένες μέρες θα είμαι στην Ελβετία - σύνορα με Γαλλία - οπότε δεν σας προλαβαίνω.
Πάντως είναι φοβερό να σου λέει κάποιος ''θά'μαστε Μόναχο, έλα'' σαν να λέμε θά'μαστε Κυψέλλη, έλα.... Κι ας μη γνωριζόμαστε κιόλας. Θα γνωριστούμε εκεί βρε αδελφέ !!!

Αυτό είναι το μεγαλείο του μοτοσυκλετισμού !!! ODOS AFTO EINAI POU LES.....MEGALEIO.......

KAI EMEIS 14-15-16-17 THA EIMASTE STI INNSBRUCK....KAI STO MONAXO THA PAME MIA MONOHMERH.....KAI DEN YPARXEI PERIPTOSH NA MHN PIOYME ENA KAFEDAKI STO KEDRO......


GIATI POS NA TO KANEIS=OI ELLHNES....EINAI PADOU

makis206
30/12/2006, 14:06
Πραγματικά αυτό το θρεντ με σώζει !

Ετοιμάζομαι για ταξιδάκι προς τα έξω το καλοκαίρι και όλως τυχαίως έπεσα πάνω στο θρεντ που εκτός από τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου πρόσφερε, λέει για τη διαδρομή που σχεδιάζω ν'ακολουθήσω με τους φίλους !

Πάντα καλά να είστε και να ταξιδεύετε ! :beer: :beer: :beer:

sotokan
25/01/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τελουμε εν αναμονη ... :a014:



και εμείς γιατί ήδη αρχίζουμε να οργανόνουμε το επόμενο ταξίδι μας προς τα εκεί.....

Ούτε στο ΙΚΑ όμως τόση αναμονή........

:smokin: :smokin: :smokin:

FZMAN
28/01/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
και εμείς γιατί ήδη αρχίζουμε να οργανόνουμε το επόμενο ταξίδι μας προς τα εκεί.....

Ούτε στο ΙΚΑ όμως τόση αναμονή........

:smokin: :smokin: :smokin:
Δηλαδή sotokan για που προγραμματίζεται φέτος; Πες μου γαμώτο να ζηλέψω:beer:

sotokan
28/01/2007, 20:53
Καλησπέρα φίλε Γιώργη ελπίζω να έχεις αναρώσει απ τα τραύματα του ατυχήματος και να έχεις βρει μια άκρη στον αγώνα που κάνεις να αποδωθούν ευθύνες.......anyway ελπίχω το 2007 να σου πάει καλύτερα.....
Φέτος λέμε (χωρις να είναι σίγουρο ακόμα) να κάνουμε το ταξιδάκι που έλεγε να κάνει πέρσι ο αγαπητός athanl ,δηλαδή Ιταλία(περαστικοί),Αυστρία (σίγουρα),Γερμανία,Ελβετία (ίσως) και ολίγον τι από β. Γαλλία.Πάντως τώρα αρχίζουμε και το εξετάζουμε σοβαρά το δρομολόγιο.....Είδωμεν
Φέτος δεν βλέπω να πηγαίνουμε στα gp αν και αυτό δεν είναι σίγουρο......

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω όποιων φίλο συνφορουμίτη έχει πληροφορίες για τα παραπάνω μέρη (αξιοθέατα,μέρη που αξίζουν να περάσεις,tips κτλ) ,ας μπει σε ένα κόπο να μας τα γράψει εδώ ή να επικοινωνίσει μαζί μου .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:wave2: :wave2: :wave2:

DJ316
14/02/2007, 16:22
Χαιρετώ τους μοτοφίλους

sotokan σου παραθέτω link με αρκετές πληροφορίες για τα μέρη που θα πάτε


http://motoadventures.wordpress.com/



αν χρειαστείς τπτ άλλο pm me